Huurverhoging zal niet voor alle huizen gelden KERKDIENSTEN EXAMENS Tegen aannemer van genie werken jaar gevangenisstraf geëist ex „Johan" weer vertrokken, veel serveersters bleven thuis Regering wil subsidies voor de woningbouw verlagen ^zBrievett aan de redactie BANDRECORDERS f 398.- Fa. DE VILDER £uxaPl ZATERDAG 27 JUNI 1959 5 Melk duurder Vrijere loonvorming Woning in bergwand OLD CLOTHES NEW Bevloeiingsplan Bakkum bewijst nu dienst HAARLEMSE RECHTBANK Stads verbetering Beverwijk Volgens de voorstellen van de regering zullen de huren met ingang van 1 Januari 1960 inet twintig percent worden verhoogd, met uitzondering van be paalde groepen van vóór 1918 gebouwde woningen en van de in 1957 tot en met 1959 voltooide woningen, waarvan de huidige huren boven het peil liggen van de huren van vergelijkbare woningen van vóór 1957, nadat daarop de voorge stelde verhoging zal zijn toegepast. Van de vóór 1918 daterende woningen worden van de huurverhoging uitge sloten de woningen waarvan de huur niet meer bedraagt dan ongeveer negen gulden per week in de eerste gemeenteklasse, afdalend tot ongeveer zes gulden per week in de vijfde klasse. Bovendien worden van de huurverhoging uitgesloten de woningen die niet aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Woningen inet een te lage huurprijs ko men wèl voor huurverhoging in aanmer king, indien in de loop der jaren verbete ringen zijn aangebracht, zodat zij in woon- gerief voor nieuwe woningen niet onder doen. Huurverhoging maakt het mogelijk de woningbouwsubsidies te verlagen. Voor de nog te bouwen woningwetwoningen wil de regering de jaarlijkse bijdrage van gemid deld 350 gulden tot 250 gulden per woning verlagen. Voor nieuw te bouwen woningen in deze groep betekent dit een huurver hoging van gemiddeld vijftien percent ten opzichte van de huren der thans gereed komende woningen. Betreffende het subsidie voor particu liere woningen is de regering voornemens in ieder geval voor de daarvoor in aan merking komende premieaanvragen de thans geldende premie in gelijke mate te verlagen als de woningwetbijdrage, het geen neerkomt op een verlaging van 5000 tot gemiddeld 3500. De regering is van oordeel dat in het bijzonder de bouw van woningen in de lagere huurklassen moet worden bevor derd. In verband hiermee stelt zij zich voor de nog bestaande mogelijkheid tot het verkrijgen van een halve premie voor duurdere huurwoningen af te schaffen en de overige huurgrenzen in de onderschei dene gemeenteklassen te verlagen. De faciliteiten in het kader van de rege ling eigen-woningbezit wil de regering wat hun materiële inhoud betreft handhaven. Overigens ligt het in de bedoeling de toe slag uitsluitend afhankelijk te doen zijn van woning- en gezinsgrootte. Zoals ook in de regeringsverklaring reeds is aangekondigd, is de regering voor nemens de consumentensubsidie op melk af te schaffen, en wel per 1 januari 1960. In de jongste nota wordt gezegd: In ver band met de verbetering, die de afzet- positie van boter in het jongste verleden heeft ondergaan, is het verantwoord voor de toekomst rekening te houden met een hogere waarde van het bij standaardisatie vrijkomende melkvet en, daarmede samen hangend, met een vermindering der sub sidie per 100 liter consumptiemelk. De af schaffing van de consumentensubsidie op melk houdt voorts in, dat het de voorkeur verdient in de toekomst uit te gaan van een voor een bepaald melkprijsjaar vaste waardering van het bij standaardisatie vrijkomende melkvet. Zolang er sprake was van een consumentensubsidie, konden de wisselingen in de boterprijs en de daar mede overeenkomende wisselingen in de waarde van het bij standaardisatie vrij komende melkvet worden opgevangen door schommelingen in de hoogte van de con sumentensubsidie. Met het afschaffen van deze subsidie vervalt deze mogelijkheid Aangezien het niet gewenst moet worden geacht, dat korte-termijn-schommelingen in de boterprijs aanleiding geven tot daar mede overeenkomende korte-termijn- schommelingen in de consumentenprijs van melk, is een voor een geheel melk prijsjaar geldende vaste waardering van 't bij standaardisatie vrijkomende melkvet gewenst. Om redenen van budgetaire aard, als ook om in de compensatiemaatregelen een zekere gelijktijdigheid te bereiken, geeft de regering de voorkeur aan een eenmalige prijsverhoging van vier cent per liter bo ven de door de S.E.R. voorgestelde traps gewijze prijsverhoging. De regering wenst op de kortst moge lijke termijn te komen tot een stelsel van vrijere loonvorming, waarvoor de verant woordelijkheid in de eerste plaats wordt gelegd bij het bedrijfsleven. Maatstaf voor de mogelijkheden tot verbetering van lo nen en arbeidsvoorwa rden zal zijn de ontwikkeling van de produktiviteit. De be langrijkste voorwaarde, waaronder deze verbeteringen kunnen worden goedge keurd, is, dat daaruit geen prijsverhoging voortvloeit. De regering zegt in de nota, dat de be richten, die haar hebben bereikt over de hoogte van overeengekomen loonsverho gingen, haar met zorg vervullen. De verbetering van de lonen en arbeids voorwaarden kan ingaan bij afloop van een colletieve arbeidsovereenkomst, maar in elk geval vóór 1 juli 1960. Hoewel de re gering voorkeur heeft voor het verwerken van de huurbijslag-1957 op de afloop datum van de colletieve arbeidscontracten, wil zij niet uitsluiten dat ook in de ge vallen, waarin de c.a.o. na 1 januari 1960 afloopt, deze verwerking tot stand wordl gebi'acht. De verwerking kan dan samen vallen met de overige compensatiemaat regelen. die getroffen zullen worden met ingang van 1 januari 1960. Aan de Sociaal-Economische Raad is ad vies gevraagd over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een wettelijke regeling van een minimumloon. Het College van Rijksbemiddelaars zal een c.a.o. niet goedkeuren indien een voor gestelde loonstijging in een bepaalde be drijfstak de gemiddelde nationale produk- tiviteitsstijging te zeer overtreft. Voor een evenwichtig algemeen prijspeil zijn ook mogelijke prijsdalingen van belang. Diffe rentiatie per onderneming acht de regering voorshands het meest wenselijk op het ge bied van de secundaire arbeidsvoorwaar den. Zi;: denkt daarbij in het bijzonder aan winstdelingsregelingen en gepremieerde spaarregelingen. In een slotbeschouwing wordt in de nota gezegd, dat de noodzakelijke groei van het nationale inkomen in een aanvaardbare inkomensverdeling wordt verwezenlijkt met handhaving van het evenwicht tussen inkomsten en bestedingen. Vooral ver storingen in de richting van inflatie leve ren een gevaar op voor dit evenwicht. Bij de huidige en de te verwachten zelfstan dige ontwikkeling der bestedingen moeten de mogelijkheden tot doelbewuste verrui ming daarvan wezenlijk beperkter worden geacht dan zou blijken uit het advies van de S.E.R. Reeds nu moet er op worden toegezien, dat niet opnieuw een toestand van econo mische overspanning optreedt, die zou dwingen tot een nieuwe bestedingsbeper king. Tekenend voor de ontwikkeling noemt de regering het verloop van de werkge legenheid. Er doen zich op de arbeids markt, en met name in bepaalde sectoren daarvan, reeds spanningsverschijnselen voor. Het gevaar, dat deze in de naaste toekomst nog groter worden, moet zeer reëel worden geacht. Er zijn in de huidige toestand een aantal zelfstandige factoren werkzaam, die de neiging vertonen de bestedingsruimte auto matisch te verkleinen. Het is opvallend hoe de ontwikkeling zich in dit opzicht versnelt. Hiertoe dragen zowel de in vesteringen (waaronder de voorraden) als de consumptie bij. De ontwikkeling weer spiegelt zich in het verloop van het be talingsbalanssaldo. Het is zeer waar schijnlijk dat dit saldo over 1960 zal liggen beneden het bedrag, dat hiervoor veelal als normaal wordt beschouwd. De verwachte ontwikkeling van de be talingsbalans, aldus de regeringsnota, geeft dan ook maar beperkte mogelijkheden tot een verdere verruiming van de nationale bestedingen. De ontwikkeling van de ar beidsmarkt wijst in dezelfde richting. Dit geldt evenzeer voor de geld- en kapitaal markt. In de ontwikkeling van de arbeids markt, de betalingsbalans en de kapitaal markt, ligt derhalve een zwaarwegende motivering besloten om bij een zekere be stedingsverruiming en daarmee ook bij de nominale inkomensontwikkeling van zelf standigen en loontrekkenden, een grote mate van voorzichtigheid in acht te nemen. Deze voorzichtigheid is temeer geboden in verband met het vraagstuk van de ver geten groepen, de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven op de inter nationale markt, als ook met het oog op het verkrijgen van de zo noodzakelijke besparingen voor uitbreiding en moderni sering van de industrie. Tegen de achtergrond van deze situatie acht de regering het haar plcht met de haar ter beschikking staande middelen te waken tegen een nieuwe overspanning. De Johan van Oldenbarnevelt is vrij dag weer vertrokken. Het trotse passa giersschip gleed voor zijn tweede wereld reis de sluizen van IJmuiden uit, en aan boord bevonden zich weer veel monter kijkende serveersters. Over het alge meen echter niet dezelfde als de vorige maal. „Ik ga naar bed en ik zet de wekker op twee weken later", verklaarde Marian ne Kerkmeester toen ze thuiskwam, en dit tekent de vermoeidheid die bij alle meisjes heel sterk was. Er is ontzaglijk hard gewerkt aan boord, en omdat ook de verdiensten niet zo mee bleken te val len, zijn velen niet voor de tweede maal meegegaan. Marianne Kerkmeester uit Amsterdam op reis volkomen chocoladebruin ge brand, is zeer enthousiast over de wereld reis, die ze heeft gemaakt. Ze heeft niet alleen haar kamer versierd met tal van souvenirs uit Tahiti, Egypte en Amerika, maar dierbaarder nog zijn haar de her inneringen. Vooral die aan het sprook jeseiland Tahiti, en aan fort Lauderdale in Florida, waar men de gast is geweest van een miljonair, die in een ongelofelijk mooi paleis woonde. „Het was prachtig", vertelt Marianne, ..en alle meisjes vonden het varen even mooi. Heerlijk, om zo 's avonds een uur tje over de reling te hangen en dan naar die prachtig oplichtende zee te kijken". Maar het was een kwestie van een uur tje, want de meisjes hebben het te druk gehad om langer dan die tijd per dag van de schoonheid van de zee te genieten. Het begin was al moeilijk, omdat de serveersters in een typische mannenhuis houding terechtkwamen, maar nadat men een beetje was gewend, viel het al lemaal wel mee. Tot Australië, want toen zat de Johan helemaal vol. Er wer den dubbele zittingen gehouden, zodat de meisjes zesmaal in touw waren voor be dienen bij de maaltijden. Waar dan na tuurlijk het afwassen en dergelijke bij kwam. Elf tot twaalf uur per dag werk te men. En het was warm. Zes a zeven maal verkleden en onder de douche gaan was heel gewoon. Vooral bij Tahiti brandde de zon onbarmhartig. „Daar ben ik zo bruin als een zigeunerin geworden", zegt Marianne, „het is er nu al weer een beetje af". Het was dus druk, zo druk, dat Ma rianne helemaal niet aan haar gitaarstu die toekwam, zoals ze had gedacht. Maar toen er zieken kwamen, werd het haast onhoudbaar. Er waren niet genoeg reser ves, en het gevolg was, dat veel meisjes overwerkt raakten. Ze waren dan ook al lemaal blij weer thuis te zijn. „Ik kon alleen nog ha zeggen" vertelt Marian ne. „zo moe was ik". Nu is de Johan weer vertrokken. Men is op het experiment van de serveersters doorgegaan, alleen heeft men wel wat verbeteringen aangebracht. De verdiens te was wel wat laag gebleken, hetgeen speciaal voor de getrouwden een enor me teleurstelling was. De fooien vielen erg tegen, en men kwam voor veel meer kosten dan men had verwacht. Ook de bezetting is verbeterd. Nieuwe dappere meisjes varen nu met de Johan naar Southampton. Marianne gaat weer naar kantoor. Maar ze zal heus wel weer eens op een schip terechtkomen. Want varen zit haar nu eenmaal in het bloed. Toen men in het Zwarte Woud in West-Duitsland een bergweg had aan gelegd ontdekte men na de voltooiing van het werkdat er nergens meer plaats was voor een woning voor de opzichter. Hel probleem werd opge lost door een gat in de bergwand te „blazen" en daar de woning in te bouwen. Advertentie REINIGEN VAN COSTUUMS 14.— JAPON ƒ3.50 Koningsplein 10 Telefoon 4886 (Verkort weergegeven) Bejaarden-problemen. Hoewel dr. Klom- pé betoogde, dat slechts 25 percent der be jaarden met bijzondere problemen wor stelt, toch blijkt uit de gegevens van een der bureaux „Gezinszorg" dat er al thans te Haarlem een lange wachtlijst is van hulpbehoevenden, waar geen ge zinshulp voor te krijgen is. Ondergeteken de is ervan overtuigd, dat er heel wat meer gezinshulpen onder de gehuwde vrouwen zich beschikbaar zouden willen stellen, als er van hen geen extra belas ting zou geheven worden wanneer zij meer dan 300,per jaar verdiend hebben. Sommige gezinshulpen beëindigen hun zo noodzakelijk werk zodra ze de belasting grens van ƒ300,te boven gaan. Is dat niet droevig? Temeer daar vele zieken en bejaarden hiervan de dupe worden. E. W. De droogte van de laatste weken deert tuinders en landbouwers in het Bakkum- merveld nog niet. Zij, verenigd in het zo genaamde bevloeiingsplan Bakkum, heb ben thans het grootste profijt van de des tijds in 1948 gestelde daad om gezamenlijk een inundatie te gaan exploiteren. In 1947 heeft men ook hier tijdens de zeer droge zomer last gehad van kale en dorre wei den. Toen kwamen enkele tuinders en vee houders met het voorstel om een be- vloeingsplan uit te voeren. Alle landerij en tuinbezitters in het Bakkummerveld zouden hieraan medewerking moeten ver lenen, wilde men van succes verzekerd zijn. Nadien is het echter nog niet voorge komen dat men deze bevloeiing zo nodig had als dat nu het geval is. Dag en nacht worden de sloten op peil gehouden en dit komt de eigenaars van de hier liggende tuin- en weidegronden ten goede. Allen zouden natuurlijk ook een hemelbuitje toejuichen, want niets is er groeizamer dan dat. Van algehele droogte is hier echter geen sprake. Dit is dan te danken aan het initiatief van enkelen, te weten de heren H. en C. Twisk en J. Duyn. Met het hooi in de berg en in kuilen kunnen zij nog wel een stootje ver dragen. Anders is 't gesteld met tuinders- en weidegronden in de Castricummerpol- der, waar men om goed water zit te sprin gen omdat hier de watervoorraad wel tot het nulpunt is gedaald. De gronden onder vinden hiervan de nadelige gevolgen, ter wijl daar ook het vee moet worden bijge voerd teneinde de normale produktie te kunnen handhaven. Hetgeen overigens ook dan nog niet altijd mogelijk is. Zondag 28 juni IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. Van der Loos. „De Rank", mej. G. de Wilde. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg. Jeugdkapel, 10 uur: H. Vos. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 en 17 uur: ds. W. Diepenhorst. Petrakerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Strand Zeeloods, 11 uur: drs. G. Homans. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. Verhage. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 en 17 uur: leesdienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, E. Borren. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers. Maan dag 9 uur: heilige mis; woensdag 7 uur: heilige mis. Leger des Ileils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer G. Planting; 11.15 uur: zondagsschool. Jehovah's Getuigen, Cultureel Gebouw, 19 uur: „Waarschuwingen over Jehovah's ongewone werk". Wegens diefstal van tien ton oud ijzer ten nadele van het rijk, omkoping van een of ficier en beambten van de genie en vals heid in geschrifte heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouinan, donder dag een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 40-jarige aannemer uit Velsen. Verdachte zijn vier feiten ten laste ge legd. Ten eerste diefstal, verduistering en heling van een grote hoeveelheid oud ijzer, afkomstig van sloopwerk van de for ten Spaarndam-Zuid en Penningsveer. Ten tweede het als aannemer van werken voor de genie verstrekken van giften aan een officier en beambten in de vorm van taar ten, banketletters, kantoorbenodigdheden, rookwerk en het betalen van verteringen in café's en restaurants en van autohuur voor deze mensen met de bedoeling hen om te kopen. Ten derde het indienen van valse declaraties voor het herstel van meu bilair voor de geniecommandant, terwijl het hier de aanschaf van nieuw meubi lair betrof. Ten vierde het indienen van valse declaraties betreffende duizenden niet gemaakte arbeidsoveruren voor het onderhoud van militaire gebouwen bij het Noordzeekanaal. Verdachte zou het rijk voor ongeveer 6000 hebben benadeeld. Hij ontkende de diefstal van het oud ijzer, hij gaf toe het geniepersoneel allerlei dingen gestuurd te hebben en verteringen te hebben betaald doch zonder de bedoeling hen om te ko pen, hij erkende de valse declaraties wat het meubilair betreft en de valselijk gede clareerde overuren noemde hij een verre keningskwestie. De opsporingsambtenaar van het rijk heeft ongeveer een jaar nodig gehad om de zaak te onderzoeken. De aan nemer hield ter zitting vol dat hij van de kapitein die indertijd hoofd van de dienst- kring genie Haarlem-Noord was, toestem ming had om het oud ijzer te verkopen Voor het opknappen van een hindernisbaan was geen geld beschikbaar, omdat dit niet in het onderhoudsbestek viel. Daarom ver kocht hij in overleg met de kapitein het oud ijzer, dat ongeveer f 1000 opbracht. Als getuige verklaarde de kapitein dat hij nooit toestemming tot verkoop had gege ven. Alleen de dienst van de domeinen heeft het recht te verkopen. Wat de giften betreft betaalde de aan nemer de volgende rekeningen: taarten 395, beulingen 270. sigaren en sigaret ten 886, tekengerei en kantoorbenodigd heden 460, boeken 235 en verder en kele bruynzeelkasten, lunches en bezoe ken aan de Jaarbeurs. De aannemer zou bij de burgerlijke stand hebben geïnfor meerd naar de verjaardagen van de kin deren van de officier en beambten der ge nie, om op die data iets te sturen. Hij had een huis ter waarde van ƒ28.000 laten bou wen, dat hij voor slechts 50 per maand aan de kapitein verhuurde. Jaarlijks schoot hij er bijna duizend gulden bij in. Verdachte ontkende echter dat hij al die cadeautjes gegeven had om zijn opdracht gevers om te kopen. De declaraties „herstel meubilair" ten bedrage van 1700 diende verdachte in, naar hij zei, omdat de kapitein hem had gevraagd de rekeningen van de firma die nieuw meubilair voor de geniecomman- dant leverde, te betalen. Hij moest teveel overuren opgeven omdat hij voor bepaal- als getuige werd gehoord, was inmiddels de diensten geen rekening mocht indie nen, vertelde de aannemer. De 57-jarige geniekapitein, die vervolgen gepensioneerd en thans als adjunct-direc teur werkzaam bij een bouwbedrijf. Hij erkende rekeningen aan de aannemer te hebben doorgestuurd, opdat deze de bedra gen op zijn declaratie zou kunnen vermel den. Dat was ook het geval met het nieu we meubilair voor de geniecommandant, waarvoor de aannemer een declaratie „herstel meubilair" indiende. De vroege re kapitein gaf ook toe de aannemer wel eens 100 voor een reparatie aan zijn auto te hebben laten betalen. „Gebruikelijk" De president, mr. H. J. Ferwerda, vroeg de ex-officier of dit allemaal gebruik is bij de genie. Getuige antwoordde dat dit inderdaad zo was. „Nu is het veranderd. Er is nu ook veel meer personeel. Wij gin gen uit van het standpunt dat het, zolang het maar ten behoeve van het rijk is, er wat de vorm betreft niet zo op aan kwam", merkte de vroegere officier op. „Maar voelde u zich dan nooit verplicht door al die cadeaus van de aannemer?" vroeg de president. Getuige antwoordde dat hij die als een aardigheidje had beschouwd. Ook een 46- jarige geniebeambte en een 53-jarige ad judant van de genie beiden uil Haarlem, zeiden desgevraagd dat zij zich helemaal niet door de aannemer in een moeilijke positie gebracht voelden door de dingen die hij stuurde. De eerste verklaarde dat hij van de kapitein opdracht had gekre gen bepaalde posten te verrekenen met overuren. De gewezen kapitein bevestigde dat dit wel eens was voorgekomen. Ook de adjudant zei dat het gebruike lijk was posten te verrekenen om ze te laten kloppen met het bestek. Een 44-jarige Haagse accountant van het ministerie van Oorlog merkte op dat het natuurlijk verboden is meer materiaal te verwerken in gefingeerde overuren. Als een overste tot een kapitein zegt dat hij nieuw meubilair moet hebben en dat men maar een rekening voor herstel van oud meu bilair moet indienen, dan handelt hij on juist. aldus deze getuige. De officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman, zei in zijn requisitoir dat hij met een gevoel van ontsteltenis kennis had genomen van de knoeierijen. „Er is hier valsheid in geschrifte gepleegd op een schaal, die ik ondenkbaar achtte. Ik be treur het dat het onderzoek slechts heeft kunnen leiden tot de arrestatie van één verdachte, de aannemer. Het gaat echter niet aan de beide geniebeambten, die zich ook aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt, te vervolgen als de grote lieren zoals de kapitein buiten schot blijven. Dè aannemer heeft van de onregelma tigheden geprofiteerd en het rijk voor zes mille benadeeld", aldus de officier die de diefstal van het oud ijzer, de omkoping van de opdrachtgevers van verdachte en de valsheid in geschrifte bewezen achtte en een jaar met aftrek eiste. De raadsman, mr. H. A. Diderich uit Am sterdam wees op de sfeer die zijn cliënt bij de genie had ontmoet. De behoefte aan dit soort praktijken moet verdwijnen. Men zal moeten opdragen wat men gedaan wil hebben; wat eventueel extra gedaan moet worden zal men ook moeten bespreken en dan zal men gewoon moeten betalen wat overeengekomen is. Het is nu allemaal veel te ingewikkeld. Er zijn veel meer mensen nodig, aldus de raadsman, die meende dat zijn cliënt het slachtoffer is geworden van de militaire machine. Plei ter drong er op aan de vrijheidsstraf te beperken tot de tijd in voorarrest door gebracht. Uitspraak donderdag 9 juli om half tien. Volle Evangelie Gemeenschap, Cultureel Gebouw, 20 uur: G. R. Mik. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Joh. Dickhout; 19 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 uur en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. J. B. Assendorp (afscheidsdienst). Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: L. J. Pasman; 19.30 uur: ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Elonkapel, Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: voorganger M. Vos. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld (geen dienst). VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. C. Meijer; 17 uur: dr. A. Dondorp. Vrye Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: J. Ste- vensma. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: Ed. P. Pera. Evang. Luth. Gem. (geen dienst). Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. T. P. Salverda van Apeldoorn; 19.15 uur: ds. F. C. Willekes. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populieren laan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugd kapel „Groene Huls", 10 uur: heer N. B. Bos. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. W. Heering. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. A. C. v. Nood van Velsen; 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Julianaweg, 10 uur: ds. J. v. d. Zee van Castricum; 19.30 uur: ds. W. A. Mellers van Kampen. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk. Kerkplein, 10 uur: ds. F. C. Willekes; 19 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk. Constantijn Huygensstraat, 9.30 uur: ds. W. A. Mellers van Kampen; 17 uur: ds. A. B. v. Nood van Velsen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. P. Brakman; 19 uur: ds. L. D. van Dijl. Musis Sacrum, 10.15 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 9 uur: ds. J. C. Maris; 15 uur: ds. A. H. Schippers. Geref. Kerk. Wüstelaan 99. 10.15 uur en 15.15 uur: P. Lok. Advertentie Vrijblijvende demonstratie bij u thuis. Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 - TEL. 4402 Erkend Philips en Erres service Nadr wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland het onlangs door de gemeenteraad van Beverwijk goedge keurde plan ter verbetering van het Sta tionsplein en een aantal andere objecten, z-als de inrichting van een hertenkamp, goedgekeurd. Men zal dus spoedig met deze belang rijke verbeteringen een begin kunnen maken. Haarlem. Bij de in Haarlem voortgezette mulo-examens zijn geslaagd voor het di ploma de dames: A. M. van Wingerden, L. G. M. van Wijk J. Snoek, J. F. van Om meren, H. ten Hoopen, R. M. C. Radema ker, L. G. M. van Wijk, J. P. C. Doets, G. C. Nijdam, M. J. Eichenbergen, H. E. S. Goudberg, R. W. Lammers, M. Smink, al len te Haarlem, J. W. G. Bos, G. Blok, IJ muiden. W. F. van Oostenbrugge, Sassen- heim, H. H. Vink. C. C. Visbeen, Zwanen burg, J. W. A. Haanepen te IJmuiden, A. J. de Jong, W. N. Imanse. Beverwijk, A. Lootsma, J. Raap, Velsen, M. Biesheuvel, Spaarndam en E. de Ridder, Bloemendaal. Voor diploma A slaagden de heren B. de Kleuver. A. W. van Mourik. M. Weiland, G. P. Bon, J. ter Horst. K. van der Schaaf, T. van der Sluijs. Haarlem. P. J. van Wes tering, Bloemendaal, H. J. Tuntler. Velsen, C. J. Gras, J. Broek. IJmuiden, M. C. Kroon, Haarlemmermeer, D. Lugtigheid, Sassenheim, B. H. C. van der Leden, P. Kaspers. H. F. C. G. Jansen, Beverwijk. F. Dammers, J. Sterk. IJmuiden, C. Verkes, Heemstede, W. Slinger. Bennebroek. J. A. C. de Groot. Voor het Mulo-diploma B slaagden de dames A. Visser. Haarlem en G. C. van Keule. Zandvoort en de heren H. J. Beltman. J. Schornagel. N. Bakker, J. Geijteman, E. J. Abspoel. L. Schaap, J. Ph. Goedvolk. H. A. Robert. H. P. van Om meren, H. Kruger, allen Haarlem. D. Ge- vaert, Santpoort, B. de Poel, Heemstede. Haarlem. Aan het Lorentz Lyceum, Santpoorterplein 28 te Haarlem, zijn ge slaagd voor het eindexamen gymnasium: diploma a: Lenneke Caljouw en Hans Dijkkamp, en diploma b: Roel Docter, Eric Posthuma; Jaap Ramaker, Jacques de Wijs. Het examen wordt met drie kandidaten voortgezet. Amsterdam. (Gem. Univ.). Doctoraalexamen geologie: W. F. Beeser, Amsterdam. Doctoraal examen natuurkunde: mej. B. C. Rethmeier, Am sterdam; W. C. Hermans. Diemen en met lof H. van Dam, Zaandam. Utrecht. Kandidaatsexamen theologie: ds. H. J. Eggink, Utrecht; C. van Wingerden. Utrecht; mej. M. Warners. De Bilt; mej. H. Valk, Hilver sum: S. J. Seinen. Utrecht; R. M. K. van der Grijp (cum laude), Zeist; J. Meester, Hollandse Rading; L. van der Molen. Cadzand. Doctoraal examen theologie: ds. B. W. Steen wijk, Terwis- pel. Dierenartsexamen: H. F. Smit, Den Haag. U. Sybesma, Heerenveen; P. C. J. M. van der Kar, Prinsenbeek; mej. F. Gelderman, Soest. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: H. J. Weus- tink, Oldenzaal. Amsterdam. (V.U.). Kandidaatsexamen genees kunde eerste gedeelte: P. van Andel, Heemstede. B. Batelaan, Bodegraven; mej. C. Boon, Rotter dam; J. Th. Booy. Utrecht; mej. N. W. A. Bouma, Leeuwarden; J. F. Braaksma, Winschoten; H. J. W. Brinkman, Den Haag; mej. H. Eringa, Sneek; mej. C. A. W. Fraanje, Goes: mej. R. Gerritzen, Heemsetede; J. de Graaff, Berg en Dal: mej. A. M. Hoff. Almelo; mej. F. H. W. de Jong, Den Haag: J. Kemeling, Arnhem: J. Langman, Drie bergen; R. J. Leerling. Barendrecht; H. J. Maas kant, Leiden; W. L. Noll, Amstelveen; J. A. J. Oom, Eindhoven; H. R. Plomp, Utrecht: D. Post, St. Anna Parochie; mej. C. Smit, Breda; E. J. Sijsma, Tiel; mej. Tan Gin Hoa Nio, Bandung, R J. Thijs, Hoogeveen; mej. R. Veen, Amster dam; J. R. Zuurmond, Vlaardingen; J. C. van dei- Zwam, Zwolle. Diploma pedagogiek m.o.-a: mej. W. M. van Rij. Amsterdam; mej. G. van der Hart. Katwijk aan Zee; E. de Jong, Holten; E. P. Meijer, Den Haag; N. Oudshoorn, Apeldoorn; R. Roolvink, Leeuwarden; G. Meyer, Leeuwarden; W. van Beek, Ede; mej. M. Terpstra. Oegstgeest. Pedagogiek m.o.-b: M. Baaijens. Sneek; H. Kui per. Amersfoort: W. N. Veer, Katwijk aan Zee. Amsterdam. (Gem. Univ.). De arts H. Sluzewski te Rotterdam is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. 's-Gravenhage. Notarieel examen 1ste deel: J. W. Kemperius, 's-Gravenhage: D. H. van Zanten, Kesteren; N. M. J. Damen. Geldrop; J. G. Schut- le. 's-Hertogenbosch en L. J. M. Merkx, Heusden. 2de deel: C. J. M. van Gurp, Waalwijk. Advertentie OFF. DEALER MARKTPLEIN

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7