MINISTER STRAUSS HOUDT ZICH OP ACHTERGROND Nieuwe stadsriool van Hulst loost vuil in woonkamers Sterke man uit Beieren beidt zijn tijd tot dat Adenauer werkelijk heen gaat Burgemeester vindt het zo erg niet DONDERDAG 2 JULI 1959 15 Algerijnse hongerstakers zouden weer eten Italiaans bankpersoneel heeft het werk hervat Kerkelijk Nieuws Individueel klachtrecht Stroom Duitse vakantie gangers naar ons land Zinspreuk voor het wapen van Zuid-Holland EISENHOWER ACHT TOPOVERLEG NOG NIET GERECHTVAARDIGD Onderhoud metKozlov ongewoon vriendschappelijk Vijf doden in het verkeer Schilderijenvervalsers zijn veroordeeld Vakbeurs lederwaren tot zaterdag geopend Handgranaat ontplofte op Padangs markt: 9 doden Amerikaanse wapens voor 50 Indonesische bataljons Amerikaanse politiek inzake Alereriie niet gewijzigd Pauselijke encvcliek: bij de stoel van Petrus Communisten in Kerala beginnen tegenactie Dalai Lama zegt Nehroc's beleid niet te begrijpen „Willem Barendsz" dit jaar niet in tankvaart (Van onze correspondent in Bonn) Geheel in tegenstelling met zijn aard, heeft de felle 43-jarigc Westduitse minis ter van Defensie, Franz-Josef Strauss, zich tijdens de strijd in de C.D.U.-C.S.U. om de presidentskandidatuur op de ach tergrond gehouden. Men hoorde af en toe eens, dat hij als Beier graag Erhard als bondskanselier zag. Men zag ook dat hij niet meer de „boze jonge man" uit het jongste verleden was, veeleer een tacti cus, die politieke plooien diplomatiek hielp glad strijken. En men vroeg zich af of hier niet de bondskanselier-in-dc-toekomst bezig was de weg te effenen naar om hoog, ook al verklaarde Strauss ijverig op het C.S.U.-congres te Miinchcn, dat „de kansen op het kanselierschap van Er- hard zijn toegenomen". Hier van is niet ieder overtuigd: Adenauer moge geha vend uit de strijd zijn gekomen, liet pres tige van Erhard kan in de komende jaren nog wel eens afnemen.... en zou dan niet het uur kunnen slaan van het ambitieu ze werkpaard Strauss, van deze begaaf de, maar verguisde sterke man uit Beieren....? Franz-Josef Strauss is dezer dagen in een boek van de Oostenrijkse Amerikaan William Sehlamm, getiteld „Die Grenzen des Wunders" ter sprake gekomen op een weinig vleiende manier. Sehlamm, een Time-redacteur, die een jaar lang in West- Duitsland heeft gewerkt, schreef onder meer: „Wie zal Adenauers erfgenaam worden? In zo verre het aankomt op mag netisme en innerlijke drijfkracht is er maar een kandidaat zichtbaar: de minis ter van Defensie Franz-Josef Strauss. De ze jongeman van 'de jaargang 1915 is waarschijnlijk het enige politieke talent dat in Adenauers onvruchtbare regerings- tuin is opgegroeid". De schrijver noemt Strauss een flinke ke rel, een door eerzucht voortgedreven man, een intelligente en harde werker. Hij acht Strauss een voortreffelijk redenaar en de enige, die de C.D.U.-C.S.U. de Bondsdag kan insturen wanneer daar fel gevochten moet worden met de oppositie. Volgens de Amerikaan heeft Strauss evenwel één fout: het is moeilijk te zeggen, waaraan hijzelf gelooft. Hij strijdt slechts voor dat gene waaraan Adenauer gelooft Strauss wordt geschetst als een uitermate lenige geest: tijdens zijn snelle opmars naar het ministerschap doorliep hij reek sen stadia van politieke houdingen. Een paar jaar geleden zou hij nog een fervent tegenstander van volledige Duitse herbe wapening zijn, thans is hij minister van Defensie. Sehlamm maakt ten slotte van Strauss een politicus die eerst poogt uit te zoeken, welke stelling hem het meeste politiek dividend oplevert voor hij een po sitie gaat innemen.... Handige politicus Op deze wijze wordt Strauss geschetst als een handig politicus, maar ook als een typische Duitser: iemand die vrienden weet te maken, maar ook bittere vijan den. Iemand die met pathos weet te spre ken, die kracht uitstraalt en toch, aldus Sehlamm, geen soliditeitmag men Sehlamm geloven dan zou de C.D.U.- C.S.U. onder een kanselierschap van Strauss snel uit elkaar kunnen vallen: zijn tegenstanders in de eigen partij zouden dan met de S.P.D. een grote coalitie wil len komen. Of: de S.P.D., die in 1957 35 percent van de stemmen kreeg, zou dank zij Strauss precies de tien percent er bij krijgen die nodig zijn om samen met de F.D.P. een regering te vormen. Sehlamm vreest het ergste voor de toe komst, na een heengaan van Adenauer. Dit boek baarde in West-Duitsland reeds opzien voor het op de markt was versche nen. Men had er hoofdstukken in een ge- illustreerd blad van gelezen en men trok lijnen naar de huidige situatie rond Er hard en Adenauer, van onder meer meer Strauss naar een nabije toekomst. Wie is deze Franz-Josef Strauss, deze omstreden minister van Defensie, die naast Erhard en Adenauer de enige poli ticus is die het grote publiek in Amerika kent? Strauss is de zoon van een slager uit München. Iemand met een bijzonder helder hoofd. Hij deed eindexamen gym nasium met cijfers zoals in geen jaren waren voorgekomen: allemaal tienen. Hij studeerde vervolgens voor lei'aar oude talen, geschiedenis, germaanse talen en economie. Zijn leraarsdiploma oude ta len kreeg hij verbazend snel. Strauss kwam in 1945 uit het leger als eerste luitenant Parijs (Reuter). De hongerstaking van zevenhonderd Algerijnen, die wegens ver zetsacties in Franse gevangenissen worden vastgehouden, is „feitelijk geëindigd", zo hebben functionarissen van het Franse ministerie van Justitie bekendgemaakt. „Een paar gevangenen in de Parijse Santé- gevangenis, die zich in het afgelopen week einde bij de stakers voegden, zetten hun actie nog voort", zo werd hiei-aan toege voegd. De Algerijnen wensen behandeld te worden als politieke gevangenen en zij willen niet met gewone misdadigers in één cel zitten. Hun eis is niet ingewilligd. Het is niet bekend of ook Ben Bella, de vice-premier van de Algerijnse regering in ballingschap, die op een eilandje in de Golf van Biskaje gevangen wordt gehou den, zijn hongerstaking heeft beëindigd Hij was deze actie enige dagen geleden begonnen uit sympathie met zijn landge noten. Hij geniet wel de voorrechten van politiek gevangene. ROME (Reuter) De staking van Ita liaanse bankbedienden, die drie weken geleden begon, is geëindigd. De bankbe dienden hebben ermee ingestemd het werk te hervatten, in afwachting van het resul taat van onderhandelingen tussen de bon den en de directies over de geëiste loons verhoging. De staking van zeelieden duurt nog voort. Te Risina bij Napels hebben stakers woensdag een protestmars op touw gezet, doch zij werden door de politie ver spreid zonder dat zich incidenten voorde den. Voorts hebben woensdag de arbeiders van spaghetti- en meelfabrieken gestaakt uit protest tegen het afbreken van onder handelingen over loonsverhoging. in de burgermaatschappij terug. Van na zisme geen spoor. Zijn uitstekende kennis van Engels bracht hem in contact met de Britse bezetters: hij werd tolk en kwam via dit baantje in aanraking met de poli tiek. En het was de politiek op gemeente lijk niveau waarin hij zich kon uitleven, waarin zijn befaamde kracht tot uiting kon komen. Een kracht die hij ook lichame lijk bezit: hij was voor de oorlog, in het jaar dat hij eindexamen gymnasium deed wielrenkampioen op de weg in Zuid-Duits- land. Snelle carrière Straus's werd hoge ambtenaar in Beie ren, mede-oprichter van de C.S.U., lid van de Bondsdag. In 1953, op 38-jarige leeftijd, minister voor bijzondere aangelegenhe den, in 1955 van atoomzaken, in 1956 van Defensie. Steil omhoog liep de carrière van deze man, die een verfijnde opleiding in de geesteswetenschappen heeft gehad en die daaraan sedert 1945 een neiging tot het verrichten van politieke daden van de eerste rang paarde. Deze jonge Beier maakt, als hij 'spreekt in de Bondsdag, de indruk van een door de wol geverfde po liticus. 1-Iij spreekt altijd met een Beiers accent met veelLatijnse woorden en voor treffelijk. Hij bijt zich vast in een of twee zwakheden van zijn tegenstander en is daarvan met geen duizend argumenten los te slaan. Hij is geestig en joviaal, maar het vol gende ogenblik venijnig en hard als een bikkel. Strauss bezit daarenboven een overmatig zelfvertrouwen, waarmee hij zelfbewust het nieuwe Westduitse leger op zijn manier opbouwde: als een burger lijke politicus, als een vlotte jonge man, als een fel debater voor radio en televi sie. Of hij met dit alles ooit de grote sprong van het altijd onpopulaire ambt van mi nister van Defensie naar Buitenlandse Za ken, naar het kanselierschap zal kunnen wagen....? Waarom hij straks niet en Minister Strauss tijdens een missie in Frankrijk bij de bezichtiging van een model van de Franse straaljager Mirage IV", voordat hij besloot Amerikaanse Lockheed. F104 Star- fighters te kiezen voor de Westduitse luchtmacht en industrie. Schroder, Erhard en anderen wel....? Op hen allen heeft hij voor zijn tactische kwa liteiten, zijn redenaarstalent, tegen hem is wat Sehlamm, ongetwijfeld overdreven in zijn boek, over Strauss zegt. Maar ook in het karikaturale zit een diepe waar heid. Dat geldt zeker voor Strauss, lieve lingsobject van vele karikatuurtekenaars. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vreeswijk: J, van 't Ende te Noordeloos. Bedankt voor Opheusden: A. J. Timmer te Huizen (N.H.). Geref. Kerken Beroepen te Winsum (Fr.): C. A. Verhoog kand. te Voorschoten; te IJsselmonde-West M. C. Kersten jr. te Wissenkerke (Z.). Baptisten Gemeenten Bedankt voor Enschede: J. Ketelaar te Hoogezand. Geref. Gemeenten Beroepen te Benthuizen: P. Blok, kand. te Rotterdam; te Veen en te Wolphaars- dijk: P. Blok, kand. te Rotterdam. Oud-Geref. Gem. in Nederland Beroepen te Rijssen: J. van der Poel te Ede. Studentenpredikant Voor de studenten, die aan de rijksuni versiteit te Utrecht studeren, is vanwege de Ned. Hervormde Kerk dr. E. J. Beker als studentenpredikant werkzaam. Het ligt in het voornemen een tweede studenten predikant te beroepen. Enkele studenten hebben voor het beroepen van een predi kant van de Hervormd-Gereformeerde modaliteit gepleit. Geref. Gemeenten Tweetal te Terneuzen-Axel H. Rijksen te Vlaardingen en P. Blok, kand. te Rotter dam-West. Beroepen te Veenendaal P. Blok, kand. te Rotterdam-West. Tweetal te Dirksland P. Blok, kand. te Rotterdam en A. Elshout te Utrecht. Geref. Kerken Beroepen te Reitsum H. Lijesen, kand. te Beverwijk. In het Voorlopig Verslag van de begro tingscommissie voor Buitenlandse Zaken betreffende het wetsontwerp tot erkenning voor Nederland van het individueel klacht recht, bedoeld in het in 1950 te Rome ge sloten verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, wordt gezegd, dat in dat ver drag aan de deelnemende staten het recht werd gegeven klachten in te dienen tegen andere deelnemende staten wegens elke vermeende niet-nakoming van de bepalin gen van dit verdrag. Daarnaast maakt het verdrag het mo gelijk, dat ook iedere natuurlijke persoon, iedere (andere dan regerings-) organisa tie of iedere groep van particulieren, wel ke beweert het slachtoffer te zijn van schending door een der deelnemende sta ten van de rechten, welke in het verdrag zijn vermeld, tegen die staat, een klacht indient. In beide gevallen worden zulke klachten behandeld door de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens. In het tweede geval dat van de indivi duele klacht kan de commissie zulk een klacht echter alleen in behandeling nemen, wanneer de staat verklaard heeft, dat zij de bevoegdheid van de commissie om zulke verzoekschriften te ontvangen erkent. Dit laatste is tot dusverre nog niet dooi de Nederlandse regering geschied. Wel deelde zij op 31 maart 1958 in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer mee dat zij bereid was de bedoelde ver klaring af te leggen, zij het niet voor Su riname en de Nederlandse Antillen, maar dat zij deze aangelegenheid eerst aan de goedkeuring der Staten-Generaal wilde voorleggen. De voorzitter der Tweede Ka mer gaf de wens te kennen, dat het voor nemen der regering tot erkenning van het individueel klachtrecht aan de uitdrukke lijke goedkeuring der Staten-Generaal zou worden onderworpen. Dit noopte de rege ring tot het indienen van een wetsont werp. Bij de bespreking in de commissie werd eraan herinnerd, dat aanvankelijk van de zijde der regering allerlei bezwaren tegen het erkennen van het individuele klacht recht werden aangevoerd en dat deze in het begin ook door een meerderheid in de Kamer werden onderschreven. Langza merhand namen deze bezwaren evenwel in kracht af. Anderzijds werd de stroming in de Sta ten-Generaal, welke op erkenning van het recht aandrong, steeds sterker. Gecompliceerd Verscheidene leden van de commissie betreurden het uitstel, dat is ontstaan door het niet aanvaarden van de procedure van stilzwijgende goedkeuring, welke door de regering bij brief van 1 augustus 1958 werd ingeleid. Dat de regering die proce dure zou volgen, was immers al op 31 maart 1958 bekend. De regering kondigde dit toen reeds aan. Overigens vroegen zij zich af, waarom de regering de zaken zo gecompliceerd gemaakt heeft door een goedkeuring van de Staten-generaal te vragen. De bedoelde verklaring is name lijk geen nieuwe overeenkomst; zij vloeit voort uit een reeds goedgekeurde overeen komst, het Verdrag van Rome. Het door du regering toegezegde overleg met de Staten-Generaal had ook op een heel wat eenvoudiger wijze kunnen worden verwe zenlijkt. Andere leden der commissie waardeer den daarentegen de handelwijze der rege ring. Goedkeuring door de Staten-Gene raal zeker wanneer deze met algemene of vrijwel algemene stemmen zal geschie den. hetgeen te verwachten is versterkt immers de ideële betekenis van de door de regering af te leggen verklaring in niet geringe mate. Verscheidene leden der commissie be treurden het dat Suriname en de Neder landse Antillen zich niet bij de erkenning hebben willen aansluiten. Zij spraken de hoop uit, dat dit te zijner tijd alsnog zal geschieden. Eerst een petitie? In de litteratuur over het klachtrecht, zo werd nog opgemerkt, is de vraag op geworpen, of tot alle nationale rechtsmid delen, welke moeten zijn uitgeput voordat de Europese commissie een klacht in be handeling kan nemen, ook behoort het recht van petitie, dus het richten van een verzoekschrift tot beide of een van beide Kamers der Staten-Generaal. Dit zou kun nen betekenen, dat voor een klager, die reeds in verscheidene instanties heeft ge procedeerd, een nieuwe en soms zeer ern stige vertraging kan ontstaan. Bovendien heeft niemand recht op een beslissing op een dergelijk verzoekschrift. Het enige recht, dat hij heeft, is dat om het in te dienen zonder dat hem van die indiening een verwijt mag worden gemaakt. Reeds om deze reden schijnt het twijfelachtig, of hier van een rechtsmiddel kan worden ge sproken. Ook nemen de Kamers nooit een defini tieve beslissing op een verzoekschrift. Zij kunnen slechts bij de regering op het ne men van een beslissing aandringen en daaraan eventueel langs politieke weg kracht bijzetten. Het kwam de commissie leden, die dit punt ter sprake brachten, dan ook voor, dat men van een klager niet zal mogen eisen, dat hij gebruik heeft gemaakt van het recht van petitie. Gaar ne zouden zij vernemen, hoe de regering hierover denkt en of de Europese commis sie zich wellicht over dit probleem (met betrekking tót een der'landen, die het in dividuele klachtrecht reeds erkend heb ben) heeft uitgesproken. In Duitsland zijn gisteren de grote va kanties begonnen. Het passagiersvervoer per trein van Duitsland naar Nederland was gisteren dan ook uitzonderlijk inten sief. Zowel bij Venlo en Zevenaar als bij Enschede kwamen honderden Duitsers ons land binnen, de meeste met bestemming Noordwijk, Katwijk, Zandvoort Scheve- ningen of een van de andere Noordzeebad plaatsen. De Nederlandse spoorwegen hebben de abnormaal grote passagiersstroom kunnen verwerken door het inleggen van extra materieel. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben Gedeputeerde Staten gemachtigd aan de Koningin te verzoeken toestem ming te geven de zinspreuk Vigilate Deo Confidentes (waakt in godsvertrouwen) aan het provinciale wapen toe te voegen. Een onderzoek had aangetoond dat ten tijde van de republiek der Zeven Verenig de Nederlanden 't devies werd beschouwd als de zinspreuk van het gewest Holland. Het enige statenlid, dat tegen dit 'oor- stel stemde, was de heer J. Hoogcarspel (comm.). Hij wilde wel eens uitgezocht zien, waarom de zinspreuk op een bepaald moment hij dacht na de Franse revo lutie van het wapen verdwenen was. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat nog meer voort gang op voorbereidend niveau moet wor den gemaakt alvorens kan worden inge stemd met een topconferentie. Eisen hower voegde hieraan toe, dat dit stand punt door de westelijke ministers in Ge- nève eenstemmig naar voren is gebracht. Toen een verslaggever opmerkte dat de Britse regering kennelijk van oordeel is dat een topconferentie „gerechtvaardigd" is, zelfs al wordt in Genève in het geheel geen resultaat geboekt, antwoordde Eisenhower dat er in Groot-Brittannië evenveel verschillende meningen over het punt topconferentie bestaan als in de Ver enigde Staten. Het verloop van de minis tersconferentie heeft Gromyko's „hoopge vende" uitlatingen van „positieve resul taten" tot op heden niet bevestigd, zo zei Eisenhower voorts. Hij herhaalde dat het Westen „een zo soepel mogelijk" stand punt huldigt maar de grondbeginselen be treffende Berlijn en Duitsland niet zal verlaten. Voor de besprekingen met de Russische eerste vice-premier Kozlov bestaat geen agenda, zo merkte Eisenhower op. Hij zei verlangend te zijn naar serieuze bespre kingen op het Witte Huis met Kozlov. Eisenhower keerde zich tegen besnoei ing van het programma voor buitenland- Op de rijksweg Oirschot-Tilburg in de gemeente Moergestel is een auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost. In de richting Tilburg reed achter een vrachtauto een bestelwagen, bestuurd dooi de 23-jarige J. Bosmans uit Tilburg. Deze wilde de vrachtauto passeren, juist toen uit de richting Tilburg een personenauto na derde, bestuurd door de 27-jarige gehuwde vertegenwoordiger A. van Balkhoven uit Rotterdam, tegemoet kwam. De bestelauto en de personenauto ramden elkaar op volle snelheid. Beide bestuurders waren op slag dood. De auto's werden totaal vernield. In De Bilt kwam de 66-jarige brom fietser H. A. Veenendaal uit Utrecht op een kruispunt in botsing met een bestel auto. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en overleed korte tijd na het ongeluk. In de buurtschap Leuvenheim bij Brum- men is de 65-jarige W. Reussink, toen hij per fiets een drukke verkeersweg wilde oversteken, aangereden door een auto. Hij was op slag dood. In de Marktstraat te Apeldoorn is de 9-jarige Jean C. Sneep dodelijk veronge lukt. Hij moest achter een langs de kant geparkeerde vrachtauto wachten voor een tegenligger, eveneens een vrachtwagen. Inplaats van van zijn fiets te stappen bleef hij op het rijwiel balanceren. Op het mo ment, dat de vrachtauto voorbijreed ver loor hij het evenwicht. Hij viel en werd door een achterwiel van de vrachtauto overreden. Zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. (Van onze correspondent in Zeeland) Enkele malen per jaar genieten de bewoners van een aantal straten in de binnenstad van Hulst het twijfelachtig genoegen te worden verrast door het opborrelende rioolwater, dat uit de zinkputten en toiletten omhoog komt en de woningen binnendringt. Dan worden er planken voor de deuren gezet en moet de gehele inventaris van de benedenverdiepin gen naar boven worden verhuisd, teneinde de scha de zo veel mogelijk te be perken. Oorzaak is het nieuwe rioolstelsel, dat nog geen twee jaar geleden is gelegd en dat door onverklaarbare redenen blijkt te zijn dicht geslibd. Zodra er een flin ke stortbui valt, zoekt het rioolwater zelf een uitweg en stroomt dan de wonin gen van het laagstgelegen stadsgedeelte binnen. Dezer dagen was het weer zo ver en nauwelijks had men de meubels en vloerbedekking in veilig heid gebracht, of daar kwam het vieze rioolwater, aangekondigd door vluch tende ratten, al omhoog uit de zinkputten. Het drong door in de kamers en bleef veertig centimeter hoog staan. Toen het een half uur na de bui weer weg liep, zaten vloeren en mu ren onder het vuil, vet en olie. De gedupeerde bewoners hebben al verscheidene keren gereclameerd, maar op het gemeentehuis haalt men de schouders op. Ver doeken om schadevergoe ding zijn afgewezen, hoe wel het euvel sinds vorig jaar al een keer of zes is voorgekomen. Daarbij gin gen in verscheidene huizen de vaste vloerbedekking, de inmaak e.d. verloren, terwijl ook schade werd toegebracht aan meubilair. De riolering zal over een groot gedeelte opgegraven en opnieuw gelegd moeten worden. Men hoopt daar begin volgend jaar mee te kunnen starten. De bewo ners van de „rioolhuizen" '.i.in daar echter de eerste tijd niet mee uit de brand. Zij hebben nu de hoofden bij elkaar gestoken om een request op te stellen, ten einde enige vergoeding te ontvangen voor de onder vonden schade en overlast. Burgemeester A. L. S. Lockefeer gaf toe dat de situatie „niet prettig" is. Maar hij vond dat men niet uoet overdrijven. „Er zijn vee] meer plaatsen in Ne derland, waar men minstens oet zo erg met de riolering sukkelt", is zijn mening en als het aan de burgemees ter alleen zou liggen, zal er van schadevergoeding ze ker niet veel komen. se hulpverlening en verklaarde het met de commissie van buitenlandse zaken eens te zijn, dat groter aandacht moet worden geschonken aan de economische politiek van de Sovjet-Unie. (Reuter) Functionarissen die aan wezig waren bij de besprekingen van Kozlov met Eisenhower en Herter zei den dat het de meest vriendschappelijke besprekingen waren die sedert jaren tus sen de hoogste Russische en Amerikaan se functionarissen zijn gevoerd. Het was voor waarnemers echter duidelijk dat de ongewoon vriendschappelijke steer niet de kloof tussen de onderhandelingsposities over Berlijn en Duitsland kleiner kon ma ken. De rechtbank in Arnhem heeft inzake het verkopen en vervalsen van schilde rijen, drie personen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 6 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Deze personen zijn de 54- jarige kunsthistoricus F. H. uit Amster dam, de 59-jarige restaurateur W. van W uit Dieren en de 47-jarige koopman B. L eveneens uit Dieren. De twee schilderijen waren afkomstig van een kunstschilder uit Soest en. van hem had de restaurateur van W. ze voorzien van valse signatuur en pseudo- certificaten van echtheid betrokken. De koopman L. was met de „Renoir" naar de fabrikant en verzamelaar R. uit 's Hee- renberg gestapt, die het doek ten slotte kocht, nadat zijn aanvankelijke aarzeling door een zogenaamde „verklaring van echtheid" van de kunsthistoricus H. over wonnen was Met de „Pissarro" kwam deze kunst historicus zelf korte tijd daarna bij de heer R. aandragen en ook dit doek ver wisselde van bezitter. Deze beide schil derstukken, waarvan de werkelijke han delswaarde op niet meer dan driehonderd gulden wordt getaxeerd, kostten de ver zamelaar uit 's Heerenberg bij elkaar ruim vijftien mille, en leverden de drie verdachten een paar duizend gulden op. Het bedrog werd ontdekt, toen de heer R. een van de doeken in Arnhem liet restau reren. De officier van Justitie bij de rechtbank had tegen F. H. een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist, te gen W. van W. en tegen B. eik tien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. (Van onze Amsterdamse redacteur) De leren damestas is bezig haar plaats te heroveren, welke zij aan de plastic pro- dukten heeft moeten afstaan. De import van leren damestassen overtrof in 1958 ruim tien keer de export in verband met de gestegen binnenlandse vraag naar dit artikel. Op de twaalfde vakbeurs koffers en lederwaren, die dinsdag door burge meester mr. G. van Hall in het Amster damse RAI-gebouw is geopend, neemt de leren tas dan ook een voorname plaats in bij de komende najaars- en wintermode. Het publiek zal echter bemerken, dat de prijzen van deze tassen ..et op hetzelfde niveau gehandhaafd zijn. De leerprijs is de laatste tijd belangrijk gestegen, ondei meer door aankoop uit Oosteuropese lan den. en dit vindt men uiteraard terug in de prijs van het eindprodukt. De mode kleur voor het komende seizoen is gabar dine en wat het model van de damestas sen betreft, overheerst de uit de beugel plooiende handtas. Deze twaalfde vakbeurs koffers en leder waren is tot zaterdag geopend DJAKARTA (Reuter) Negen vrouwen en kinderen zijn gedood door een hand granaat die tussen een menigte op de openbare markt te Padang is ontploft, al dus persberichten die in Djakarta zijn ont vangen. Het gebied van Padang (West- Sumatra) is een centrum van opstande lingenactiviteit. De plaatselijke militaire commandant in het gebied heeft onlangs bepaald dat par lementsleden die het gebied bezoeken zich bij de militaire autoriteiten dienen te mel den, overeenkomstig het verbod van het leger op politieke activiteiten en bedoeld „om te voorkomen dat de werkzaamhe den van het militaire commando worden belemmerd". DJAKARTA (UPI) De stafchef van het Indonesische leger, generaal Nasution heeft meegedeeld dat hij opdracht heeft gegeven in de Verenigde Staten navraag te doen over de door Indonesië aange vraagde leverantie van Amerikaanse wa pens voor zestig bataljons. De Amerikaanse regering heeft, gerui me tijd geleden, toestemming gegeven voor de uitvoer van Amerikaanse wapens waarmee twintig bataljons uitgerust kun nen worden. De toestemming voor de overige wapenzendingen komt niet snel af aldus Nasution. Daarom is gevraagd spoed te betrachten. Indonesië heeft behoefte aan nog meer begrip van de zijde der Ver enigde Staten, zei hij. De wapenleverantie voor zestig batal jons is de basis waarop het Indonesische leger, ter sterkte van 250.000 man, zal worden gemoderniseerd, aldus de staf chef. WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat er geen enkele wijziging is ge komen in de Amerikaanse politiek ten aan zien van Algerije. Hij legde de verklaring af nadat journalisten hem vragen hadden gesteld over een uitlating van George Al len, directeur van de Amerikaanse inlich tingendienst, waaruit volgens bepaalde Franse correspondenten in Washington bleek dat de Amerikaanse regering de Franse politiek in Algerije volledig steunt. De woordvoerder zei dat Allen geen nieu we Amerikaanse politiek had geschetst en dat men niet een paar uit hun verband ge rukte zinnen mocht opvatten als een nieuw Amerikaans uitgangspunt. Allen had gezegd dat de Verenigde Staten op recht hopen dat voor het Algerijnse vraag stuk een rechtvaardige en liberale oplos sing zal worden gevonden die de banden van Algerije met Frankrijk handhaaft. De woordvoerder verwees naar een officiële Amerikaanse verklaring van vorig jaar april, waarin werd gezegd dat het Alge rijnse conflict voor de Verenigde Staten een bron van grote ongerustheid is en dat Amerika groot belang hecht aan de nood zaak van een vreedzame, democratische en rechtvaardige oplossing. De groep Afrikaanse en Aziatische lan den in de UNO in New York zal verzoe ken de Algerijnse kwestie op de agenda van de volgende UNO-Assemblee te laten plaatsen. VATICAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft vandaag zijn eerste en cycliek, getiteld „Ad Petri Cathedram" ('bij de stoel van Petrus) gepubliceerd. De paus waarschuwt dat de wereldsituatie in tw-fel laat of wij op weg zijn naar een duurzame en werkelijke vrede, of „ons met bijzondere blindheid naar een nieuwe en verschrikkelijke oorlog begeven". Wan neer een nieuwe oorlog uitbreekt, is de kracht van de afschuwelijke moderne wapens zodanig, dat voor - alle landen overwinnaars zowel als overwonnenen. hef resultaat gelijk zou zijn: massale slach ting en universele vernietiging. Joannes XXIII spreekt de hoop uit dat het oecumenisch congres „alle christenen tot de schoot van de moederkerk mag te rugvoeren" en zegent de vele priesters en gelovigen".... die in ballingschap zijn en in gevangenissen of concentratiekampen verblijven omdat zij hun roeping niet willen verlaten of hun geloof afvallig worden". De paus bepleit voorts betere verstand houding tussen de verschillende lagen van de maatschappij en hulp voor de armen en vluchtelingen. TRIVANDRUM (UPI) Groepen com munistische jongeren hebben woensdag te Trivandrum, de hoofdstad van de on der communistisch bewind staande Indi sche deelstaat Kerala, het bisschoppelijk paleis bestormd en met stenen bekogeld. Communisten hebben voorts zes aanval len gedaan op de ouders en leerlingen die op wacht stonden bij bijzondere scho len. Een meisje van elf jaar raakte ern stig gewond. De premier van Kerala had een bijeen komst uitgeschreven ter bespreking van de schoolwet die aanleiding tot de scholen sluiting was, maar de oppositiepartijen hebben geen afgevaardigden naar deze bespreking gezonden. Het bestuur van de communistische par tij van India heeft premier Nehroe be schuldigd van samenzwering om de rege ring van Kerala omver te werpen. NIEUW DELHI (Reuter) De Dalai Lama heeft op 13 juni in een .vraagge sprek gezegd dat hem de politiek van de Indische minister-president, Nehroe, in de Tibetaanse kwestie „nog niet duide lijk is", aldus meldt de „Statesman" (Nieuw Delhi). „Ons doel is", aldus de Dalai Lama tot een verslaggever van het blad, „herstel van de waarheid". Daarbij moet India helpen. De internationale commissie voor de walvisvaart heeft in een verklaring, uit gegeven na afloop van een te Londen ge houden bijeenkomst, medegedeeld, dat de limiet voor de vangst van vinvissen in de Zuidelijke IJszee voor het seizoen 1959 '60 onveranderd blijft op 15.000 vinvissen. Nederland en Noorwegen hebben de com missie medegedeeld, dat zij, ondanks hun terugtrekking uit de conventie, alle voor schriften der commissie zullen blijven na leven, afgezien van de vangstlimiet en voor wat Nederland betreft ook de duur van het walvisseizoen. Willem Barendsz Naar wij van de zijde van de Neder- landschq Maatschappij voor de Walvis vaart vernemen zal het moederschip Wil lem Barendsz, dat thans in de Amster damse haven ligt, de normale voorberei dingen ondergaan voor een nieuwe expedi tie naar de Zuidelijke IJszee in het ko mende najaar. Het vaartuig zal, wegens de deplorabele toestand op de vrachten- markt, deze zomer niet gebruikt worden als tankschip.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11