Prinselijk huwelijk met pracht en praal in Brussel voltrokken Aanleg rijksweg ten Oosten van Haarlem in gevaar HET WEER Liibke in de tweede ronde tot president gekozen MORRISbefore you (mij! Dank zij enkelingen uit kleine partijen V.V.D. krijgt een zetel in nieuwe gemeenteraad van Roermond Juli begon somber Iets warmer President De Gaulle heeft Britse invitatie aanvaard Proces tegen H. W. Kalee in Djakarta begonnen Minister Marijnen over landbouwproblemen Het woord is aan KLM-lening: 20 van de 50 miljoen gulden voorgeplaatst Novum voor ons land Koning Boudewijn zal de pers te woord staan SPOTPRIJS TEXTIELHANDEL FRAANJE In de krant van heden: Gevolg van houding van Provinciale Staten D O ND E R D A G 2 JULI 1959 4 4 e JAARGANG NUMMER 200 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBL A DVOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Gisteren zijn in Roermond gemeente raadsverkiezingen gehouden, die nodig wa ren wegens de aanhechting van Maasniel met 7000 inwoners bij Roermond met 26.700 inwoners. De voorheen 13 man tellende raad van Maasniel verdwijnt en het aan tal raadszetels van Groot Roermond stijgt van 21 tot 23. Van de 21 zetels hadden de katholieke groeperingen 19 zetels en de Partij van de Arbeid twee zetels. In de nieuwe raad hebben de vier ka tholieke groeperingen tezamen 17 zetels. (Eenheidslijst Maasniel 5 zetels: lijst Roer mond-stad 6, lijst Roermond-Kapel 2 en lijst Roermond-Veld 4 zetels). De Partij van de Arbeid kreeg weer twee zetels. Voor het eerst behaalde de V.V.D. in Roer mond een zetel, evenals de lijst-Stad en Land. De groep Algemeen Belang, die niet in de raad vertegenwoordigd was, kreeg twee zetels. Maasniel heeft tot het einde toe harts tochtelijk gestreden voor het behoud van zijn zelfstandigheid, maar zonder succes. De tegenstelling Roermond-Maasniel werd daardoor wel eens verscherpt. Bij het op trekken ter stembus bleek er ook verdeeld heid in eigen boezem te bestaan. Maasniel kwam met drie verschillende lijsten uit. Roermond kwam met zes lijsten, zodat te zamen negen lijsten met 102 kandidaten voor de verkiezingen weren ingediend. Bij de Kamerverkiezingen op 12 maart van dit jaar behaalde de V.V.D., die nu voor het eerst aan gemeenteraadsverkie zingen in Limburg heeft deelgenomen, in Roermond en in Maasniel samen 952 stem men, thans 815 stemmen. De kiesdeler was 687.65. (Van onze weerkundige medewerker) Zachtere oceaanlucht heeft ons land be reikt en de barometer is de laatste dagen belangrijk gaan stijgen. Doordal de lucht zeer vochtig is komt er veel bewolking in voor. De regen van de laatste dagen was zeer welkom en mogelijk wil men hier en daar nog graag ivat meer hebben. De ko mende dagen zijn echter voor het verdere juliweer van groot belang. In zomers met een droog en warm karakter herstelt het weer zich meestal binnen 4 tot 6 dagen geheel. Daarom is het belangrijk of de hoge- drukgebieden tegen het weekend kans zien een verdere verbetering te brengen of... (hetgeen wij niet hopen) dat de depressies de situatie gaan beheersen. Het Azoren- hogedrukgebied heeft zich ook nu weer naar West-Europa uitgebreid. De warmere oceaanlucht is al gaan binnenstromen. Zo dra de zon er ook weer doorkomt zal er opnieuw vrij ivarm zomerweer zijn. Juli, gemiddeld de loarmste maand van het hele jaar, is echter somber begonnen. Nu zijn wij door de droge mei- en juni maand ook verwend. Tot ruim 300 uren zon bracht De Bilt het (normaal 218 uren) hetgeen voor deze eeuw een record was. Juni was een zeer droge maand tot vier dagen voor het einde, want daarna vielen er nog flinke buien. Zo kreeg Haarlem totaal nog 20 mm., IJmuiden 22, Amsterdam 32 en Schiphol 21 mm. Normaal brengt 'juni in onze omge ving 53 mm neerslag. Het natst was het op Ameland waar totaal 82 mm viel en het droogst in Brabant, waar Vught 16 mm kreeg. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met hier en daar wat mot regen, maar voornamelijk in het zuidoosten van het land ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige westelijke tot zuidwes telijke wind. Iets hogere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het bruidspaar in de St. Goedele (Telefoto) PARIJS (Reuter) President de Gaulle heeft de Britse regering meegedeeld, dat hij de uitnodiging van koningin Elizabeth tot een officieel bezoek aan Groot-Brit- tanië aanvaardt. De datum moet nog wor den vastgesteld. De Gaulle is vandaag uit Parijs ver trokken voor een vliegreis van negen da gen langs deelstaten van de Franse ge meenschap in de Indische Oceaan. Op Madagascar zal hij op 7 en 8 juli de vier de zitting van de Franse Gemeenschap presideren. Madagascar is als plaats van bijeenkomst gekozen om de nieuwe status van de Franse gebieden in de nieuwe Ge meenschap te symboliseren. Premier De- bré en minister Couve de Murville (Bui tenlandse Zaken) wonen met enkele an dere ambtgenoten de zitting bij. DJAKARTA (UPI) In Djakarta is van daag het proces begonnen tegen de voor malige Nederlandse staatsburger, H. W. Kalee, correspondent van Agence Fran ce Presse in Indonesië. Kalee die meer dan drie maanden in voorarrest heeft ge zeten, wordt ervan beschuldigd de open bare orde te hebben verstoord door zijn berichtgeving over een stijging van de binnenlandse petroleumprijzen. Kalee be tuigde zijn onschuld aan het ten laste ge legde. De zitting is verdaagd tot maandag. BRUSSEL (Reuter) Met een glimlach antwoordde de 21- jarige Italiaanse prinses Paolo Ruffo di Calabria vanochtend bevestigend, toen burgemeester Lucien Cooremans van Brus sel haar vroeg of zij de 29-jarige prins Albert van België tot echtgenoot aanvaardde. De bruidegom keek ernstiger toen hij zijn jawoord gaf. De prinses zag er stralend uit in haar bruids kleed van wit satijn met een sleep van vijf meter en een sluier van kostbaar Brussels kant, die nog had toebehoord aan haar grootmoeder van moederszijde en die haar moeder, prinses Luisa, ook bij haar huwelijk heeft gedragen. Prins Albert droeg de uniform van kapitein-luitenant-ter-zee met de sjerp van de Peopolds orde. Het burgerlijk huwelijk werd in de grote Em- pirezaal van 't koninklijk paleis te Brussel voltrokken, in te genwoordigheid van een honderdtal personen, onder wie koning Boudewijn, broer van de bruidegom, koning Leopold, prinses Liliane, de stiefmoeder van prins Albert die van een griep aanval was hersteld, en koningin-moeder Elizabeth van België. Nadat de huwelijksacte, zowel in het Frans als in het Vlaams, was voorgelezen door twee wethouders van Brussel en bruid en bruidegom hun ja-woord hadden gegeven, werden aan een marmoren tafel in de stijl van Lodewijk XIV de registers gete kend. Als getuigen van prins Albert traden zijn zwager, prins Jan van Luxemburg, en zijn oom prins Karei Bernadotte van Zweden op. De getuigen van prinses Paola waren haar oom prins Francisco Ruffo di Calabria, het hoofd van de familie, en haar zwager de markies van San Germani. Terwijl de getuigen en anderen, onder wie koning Leopold, hun handtekening zet ten, zat de nieuwe prinses van België met een stralende glim lach naar haar echtgenoot voor de tafel. Burgemeester Cooremans zei in een korte toespraak, dat er sinds 1831 slechts vier maal een vorstelijk huwelijk te Brussel is gesloten. De Belgische bevolking is daarom „gelukkig en fier dat de plechtigheid op nationaal grondgebied plaats heeft en dat haar daardoor de gelegenheid geboden wordt, door haar toejuichingen, haar trouw en gehechtheid aan het vorstenhuis te betuigen". Zich tot de bruid wendend zei ae DuigemeesTver: „Bij uw oe- zoek aan drie onzer steden, Luik, Oostende, Brussel, hebben geestdriftige massa's u begroet. Zij, en met hen het ganse land, hebben met vreugde vastgesteld dat uw reacties waren zoals zij het wensten: zij hebben u eenvoudig, glimlachtend, uitbun dig gezien, maar ook ernstig, met een soort tederheid, in de ogenblikken waar de vreugde moest plaats maken voor de herinnering en de inge togenheid". Tot prins Albert zei de heer Cooremans: „De vervulling van de verschillende op drachten van algemeen belang, welke gij wel hebt willen waarnemen, heeft Uw Ko ninklijke Hoogheid in contact gebracht met belangrijke sectoren van de nationale ge meenschap. Aldus hebt gij hun zeer bij zondere achting en de toegenegen sym pathie van al onze landgenoten verworven." Hij besloot zijn toespraak met de volgende woorden „Ik prijs mij gelukkig de tolk te mogen zijn van de gevoelens van de inwoners dei- hoofdstad en van het land door aan uw koninklijke hoogheden hun loyale geluk wensen uit te spreken, evenals voor al de leden van de koninklijke familie en voor de uwe, mevrouw, bij welke vreugde zij zich eendrachtig aansluiten. Ik vertolk u hun oprechte wensen opdat gans uw be staan gelukkig en zonder schaduw weze." Na het burgerlijk huwelijk reed het paar in een stoet van ongeveer zestig auto's, be geleid door ruiters van het koninklijk escorte, naar de St. Goedelckerk, waar kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, het huwe lijk in aanwezigheid van duizend genodig den inzegende. In overeenstemming met het in augustus 1958 afgekondigde nieuwe huwelijksritueel leidde prins Albert zijn bruid zelf naar het altaar, na aan de in gang van het eeuwenoude kerkgebouw te zijn begroet door de deken van Brussel, monseigneur Boone. In de St. Goedele hebben 1830 alle koninklijke huwelijken plaats gehad. Honderdeneen kanonschoten weerklon ken ten teken dat het huwelijk was vol trokken. De grote boulevards en de route die het prinselijk paar volgde waren ver sierd met Italiaanse en Belgische vlaggen en bloemenmanden. In de etalages prijken de met linten in de nationale kleuren ge tooide portretten van de prinses en de prins. Voor de plechtigheid waren strenge maatregelen genomen. Al zeer vroeg werd het verkeer uit de binnenstad geweerd. Tussen acht uur 's ochtends en twee uur 's middags mochten geen hefschroefvlieg- tuigen boven de stad vliegen, blijkbaar om te voorkomen dat fotografen vanuit de lucht het ceremonieel zouden verstoren. Alle officiële en particuliere instellingen waren gesloten. Ondanks de sombere hemel, waarlangs donkere regenwolken weinig goeds voor spelden voor deze nationale feestdag, had den vele duizenden belangstellenden onder hen waren duizend Nederlanders die rnet een speciale trein naar de Belgische (Van onze correspondent in Berlijn) Dc 64-jarige minister van Landbouw van de Bondsrepubliek, dr. Heinrich Liib ke mocht gisteren om vier uur het podium van de Bondsvergadering in de Westber- lijnse jaarbeurshal bestijgen: met 526 stemmen had men hem in de tweede ron de zes stemmen meer dan de vereiste meerderheid van 520 gegeven. Dat bete kende voor de rustige, Westfaalse rooms- katholiek met zijn grijze haar en ondoor grondelijk gezicht het presidentschap wanneer professor Heuss in september aftreedt. Op 15 september zal president Liibke worden beëdigd. Het geroezemoes in de Ostpreussenhal- le op bet jaarbeursterrein verstomde een ogenblik na het bekendworden van de uit slag en ging toen over in een lang aanhou dend, waardig, gemeend applaus voor de enige overwinnaar van deze kille verkie zingsslag, die door geen enkele Oostduit- se provocatie gestoord werd. Tevoren had men zonder de bij een dergelijke gebeur tenis passende stijl en decorum in een vijf uur durend stembriefjesgevecht ge poogd de waardigheid van het presiden tiële ambt hoog te houden. Tussen elf uur en twee uur 's middags verliep de eerste ronde. De namen van de kiesmannen werden afgeroepen door me taalachtige stemmen van bondsdagom roepers. Zij spoedden zich, elkaar voor de voeten lopend, in een tempo van een kiesman per drie tot vijf seconden met een van de vier kaarten (een met de naam Lübke, een met die van de S.P.D.-kandi daat Schmid, een met die van de F.D.P.- kandidaat Becker er een blanco) naar de doorzichtige stembus en lieten de kaart daarin vallen. Dat gebeurde 1.031 maal. Twee uur nadat de kunstbei (het op een bandje opgenomen gerinkel van de Bonds dagbei) voor deze eerste ronde had ge luid. was men van Achenbach tot Zühlke gekomen. Daar tussen door had applaus geklonken voor „dr. Adenauer-Rhöndorf (de Bondskanselier) en dr. Adenauer- Köln (de Keulse burgemeester), voor Er- hard, Von Brentano en Schmid, maar niet voor minister Schroder wiens naam ge sis en gefluit uitlokte omdat hij de Ber- lijnse kiesmannen niet het normale stem recht wilde geven.... Om twee uur, drie uur na de opening door Bondsdagpresident Gerstenmaier, was de uitslag van de eerste ronde be kend. Lübke kwam drie stemmen tekort. Hij had er 517 gekregen: 515 van de C.D.U.-C.S.U. en twee vermoedelijk van de Beierse partij. Lübke zélf stemde, zo neemt men aan, in beide ronden blanco. Bondskanselier Adenauer ivenst- dr. Lübke (links) geluk met zijn ver kiezing. (Telefoto) De stemming was geheim. Schmid kreeg er de eerste keer 385: van de S.P.D. 382 en van de Beierse partij 3. Becker haalde er 104: van de F.D.P. 84 en van de Vluch- telingenpartij, B.H.E., 20. Blanco waren 25 biljetten: vierentwintig van de Deut sche Partei; en een van Lübke, zo meent men. De grote partijen waren trouw, gebleven aan hun eigen kandidaten. De Deutsche Partei had uiting gegeven aan haar onaf hankelijkheid ten opzichte van haar grote regeringspartner de C.D.U.-C.S.U., die heeft laten blijken dat zij een dergelijke onafhankelijkheid in september wel eens zou kunnen straffen met het uitsluiten van de twee D.P.-ministers Seebohm en Von Merkatz uit het kabinet-Adenauer. De eerste ronde bleef de D.P. in de ban van het partij dictaat, dat een veto inhield voor de wegens zijn landbouwbeleid in voor aanstaande D.P.-kringen niet geziene Lübke. Het dictaat hield slechts drie uur stand: toen deserteerden er enigen De tweede ronde nam slechts twee uur in beslag: om vier uur maakte Gersten maier bekend, dat Lübke van het totaal van 1.033 526 stemmen had gekregen. In dien hij zelf blanco zou hebben gestemd: 515 van de C.D.U.-C.S.U., drie van de Beierse partij, vijf van de B.H.E. en drie van de Deutsche Partei, waarschijnlijk twee van de beide D.P.-ministers See bohm en Von Merkatz, die eieren voor hun geld zouden hebben gekozen.. Schmid kwam op 386 stemmen (383 S.P.D.-ers en waarschijnlijk drie man van de Beierse partij), Becker haalde 99 stemmen (84 van de F.D.P. en 15 van de B.H.E.) Een en twintig D.P.-e rs en Lübke, zo mag men aannemen, volhardden in het blanco stem men. Zo bleef Lübke het ietwat onwaar dige schouwspel van een derde gevecht, om de gewone meerderheid, bespaard. „Ik hoop" zei Lübke nadat hij op het podium een ovatie in ontvangst had geno men, „dat ik ook van hen die mij heden hun stem niet gaven, het vertrouwen zal krij gen." De ongekunstelde wijze waarop hij zijn dank uitsprak voor de eer hem be wezen, maakte de indruk dat dit vertrou wen hem mettertijd wel zal worden gege ven. (Men zie ook pag. 11.) Voorgevel van de St. Goedele met haar torens, die 69 meter hoog reiken. hoofdstad waren gekomen al heel vroeg in de ochtend hun plaatsen langs de zeven kilometer lange route ingenomen onder het waakzaam oog van bijna duizend politie mannen on 2500 militairen. De nieuwe minister van Landbouw en Visserij mr. V. G, M. Marijnen heeft woensdag op de algemene vergadering van de C.B.T.B., die in Groningen werd gehouden gesproken over de ontwikkelin gen die zich thans in land- en tuinbouw voordoen en over de vraagstukken, die ten nauwste met deze ontwikkelingen samen hangen. De minister verklaarde er in zijn beleid krachtig naar te streven dat de Neder landse land- en tuinbouw zijn positie be houdt en zelfs nog versterkt. Ook het niet- agrarische volksdeel zal moeten begrij pen dat dit een streven is in het belang van het gehele Nederlandse volk, zei hij. Minister Marijnen noemde het een ge ruststellende gedachte, dat de organisa ties van werkgevers en werknemers in de landbouw zich bewust zijn van de pro blemen en een doelbewust beleid voor staan. Er zal overleg moeten zijn over de consequenties van de vrijere loonvorming voor het garantie prijsbeleid, aldus de mi nister. De ontwikkeling van de Benelux is voor de landbouw teleurstellend geweest, meen de mr. Marijnen, die betoogde dat de ont wikkeling in ruimer Europees verband thans zelfs die van de Benelux uit agra risch oogpunt heeft achterhaald. Mare Monnier: De sterkste is hij, die weet te volharden, niet hij die de grootste kracht bezit. Medegedeeld wordt, dat de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij n.v. zal overgaan tot dc uitgifte van een 4 percent 20-.jarige obligatielening groot nominaal 50 mil joen, waarvan een bedrag ad nominaal 20 miljoen op inschrijvingsvoorwaarden zal zijn voorgeplaatst. De koers van uitgifte .zal 98 percent bedragen. Publikatie van het prospectus zal op korte termijn, waarschijnlijk volgende week, plaatsvinden, zo deelt de Nedei'land- sche Handel Maatschappij mede. Tijdens zijn bezoek aan ons land zal koning Boudewijn van België op 10 juli in kasteel Oud-Wassenaar een onderhoud toestaan aan Nederlandse persvertegen woordigers. Voor ons land betekent deze persconferentie een novum, aangezien tot nog toe nimmer werd afgeweken van de protocolaire regel, dat regerende vorsten nimmer zelf vragen van journalisten direct beantwoorden. Naar het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken mededeelt, zal er vrijuit gevraagd mogen worden, met het voor behoud dat er geen politieke onderwerpen mogen worden aangeroerd. De ontmoeting Lussen koning Boudewijn en de Neder landse pers op kasteel Oud-Wassenaar wordt, evenals een ontvangst voor de Bel gische kolonie, georganiseerd door de Bel gische ambassade. Advertentie Zware plastic REGENJASSEN, voor dames en heren 5-95 Extra stevige plastic KINDERCAPES, vanaf 5-25 DAMESJUMPERS met Draion, tot. maat 48 4.95 Keizer Wilhelmstraat 16-18 - IJmuiden pag. Prinselijk huwelijk in België 1 Aanleg Oostelijke randweg in gevaar 1 „Toch is het zo"2 Economisch Nieuws 2 Van Dag tot>]Dag 3 De Kleine Wereld3 Op de Praatstoel3 Kennemer Kruimels 5 Examens 5 Uit stad en omgeving 5, 7, 15 Beurs7 Agenda 7 Kunst 9 Feuilleton 11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S (Van onze Haagse redacteur Naar wij vernemen is de spoedige aanleg van het eerste deel van rijksweg 6 tussen de Velser tunnel en Zuid-Holland, waarvoor dc voorbereidingen reeds ver gevorderd waren, ernstig in gevaar gekomen. Dit is een gevolg van de tegenkanting van Provinciale Staten van Noordholland tegen het maken van een zandput in de Haarlemmermeerpolder ter hoogte van de Cruquius. Weliswaar zijn andere zand winningsmethoden denkbaar voor de aanleg van het wegvak tussen de Velser tunnel en de Schiphohveg is ongeveer zeven miljoen kubieke meter zand nodig maar deze zijn van theoretische aard, omdat de hogere kosten daarvan in de buurt van acht miljoen gulden liggen. Het ligt voor de hand, dat de directie Wegen van Rijkswaterstaat zich ernstig dient te beraden over de vraag of het nuttig rendement van de nieuwe weg een dergelijke uitgave wel wettigt. Maar ook al wordt die vraag bevestigend beantwoord of al besluiten Provinciale Staten in hun volgende ver gadering welke pas in januari I960 plaats heeft de gevraagde medewerking alsnog te verlenen, dan staat in elk geval vast dat de aanleg van rijksweg 6 ten oosten van Haarlem ernstig zal vertraagd worden. Gedeputeerde Staten hadden de ge vraagde ontheffing van de provinciale bodemverlagingsverordening overigens zelf kunnen verlenen, te meer omdat het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorzie ning geen overwegende bezwaren tegen het tot water vergraven terrein van zestig hectaren had gemaakt. Het Proefstation voor de Bloembollencultuur had wel be zwaren, omdat een verstoring van de waterhuishouding, respectievelijk verzilting werd gevreesd. Maar behalve een onthef fing van de bodemverlagingsverordening was ook een wijziging van het streekplan Zuid-Kennemerland noodzakelijk en daar voor moesten Gedeputeerden de medewer king der Provinciale Staten inroepen. Allerlei agrarische organisaties, zoals de gewestelijke raad van het Landbouwschap en de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencultuur, kwamen inmid dels in het geweer tegen deze plannen. Hoewel Gedeputeerde Staten vele voor waarden hebben gesteld, zoals het ter be schikking stellen van vervangende bollen- grond ep .het veilig stellen van de water huishouding tegen verzilting door het af schermen van het polderwater, terwijl ook alle overige schade vergoed dient te wor den, heeft dit Provinciale Staten niet kun nen vermurwen. De vertraging in de aanleg van rijksweg 6 heeft ook voor het verkeer in Haarlem ernstige gevolgen. Het is immers de be doeling dat deze weg, meer en beter dan de westelijke randweg, het verkeer door Haarlem zal ontlasten. Het was vooral om die reden dat Rijkswaterstaat besloot de verbinding ten oosten van Haarlem eerder aan te leggen dan aanvankelijk in de be doeling lag. In 1962 had het eerste deel tot de Schipholweg gereed moeien zijn, maar het tijdschema is door de aanhouding van de beslissing over de zandwinning door Provinciale Staten thans ernstig ver stoord.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1