Panda en de Gomden Belastingopbrengst in mei CocA ia Uet zo Wereldnieuws Vochtig, zacht en winderig Administratieve discriminatie van Nederlandse goederen in de E.E.G. HENSEN Heren-Ondergoed RECLAME VAN DE WEEK 20°/o korting Tapijten 2 THE FINANCIAL TIMES": ZOMER-INTERLOCK SINGLET 2.25 SLIP 2.25 natuurlijk Lager dividend bij de Kledingindustrie Smits Olieleiding van Marseille naar Karlsruhe Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Sukawana gaat liquideren Verdere kostenverlaging Pasir Karet bij De Indonesische reserves Uitloting premielening Den Haag 1952 II Alle zomerrokken Bevredigende resultaten bij Verenigde Glasfabrieken Gaat u met vakantie? r~ V. Funke's Roggebrood FUNKE Jan de Poorter in 1958 Ver. Holl. Sigaren in 1958 DONDERDAG 2 JULI 1959 Naar de correspondent van „The Fi nancial Times" meldt, baart een nieuwe vorm van discriminatie de Nederlandse exporteurs van machines en technische apparatuur zorgen. Er is hier geen spra ke van een discriminatie middels tarie ven, belastingen en quota's, maar van een, die het best te omschrijven valt als administratieve discriminatie. Dat de autoriteiten in andere E.E.G.-landen zich aan deze methode bezondigen, is wel bij zonder onplezierig, hoewel de gevallen die zich hebben voorgedaan niet tot Euro pa beperkt zijn. Duitsland „The Financial Times" geeft enige voorbeelden: Een belangrijke Nederland se fabrikant van koperdraad leverde aan verschillende Westduitse fabrieken gedu rende het grootste deel van 1958. De afne mers kozen deze leverancier, omdat zij zijn produkten beter en goedkoper vonden dan die van zijn Duitse concurrenten. Eni ge tijd geleden berichtten de afnemers de fabrikant, dat zij, zeer tot hun spijt, het draad niet meer konden kopen. Zij sloten een officieel schrijven van het bondsmi- nisterie van Economische Zaken in, waar in hun werd bevolen de aankoop in Neder land te staken. Voorzover men hier kan nagaan, waren er geen wettelijke grond slagen voor deze opdracht. Frankrijk Nederlands grootste producent en ex porteur van mechanische precisie-appa- raten, die al gedurende vijfentwintig jaar naar Frankrijk werden geëxporteerd, ont ving onlangs een brief, die de vertegen woordiger van de firma, een Fransman, van een Frans regeringsbureau had ont vangen. Daarin werd gezegd, dat de Fran se autoriteiten op het punt staan een in dustrie te vestigen voor de fabricage van een soortgelijk produkt en dat alle Franse producenten, handelaren en importeurs, die technische of commerciële ervaring met dit type produkt hebben, gedwongen Advertentie sterk - luchtig en niet duur Voor het beste Paarlaarsteeg 1 De achteruitgang in de vraag naar he renkleding heeft zich bij de kledingindu strie H. Smits en Co n.v. te Almelo in de eerste helft van 1958, blijkens het verslag, voortgezet. In de tweede helft was er een zekere mate van herstel. Het exploitatie saldo daalde van 554.347 tot 228.825. Na afschrijvingen en voorzieningen resteert een netto-winst van 126.285 (v. j. 150.981), waaruit een dividend van 7 per cent (8 percent) wordt voorgesteld. De moeilijke situatie op de binnenland se markt gaf aanleiding tot voortzetting van de pogingen tot het creëren van nieu we afzetgebieden buiten de grenzen. Naast de bestaande afzet in België en Lu xemburg kon in West-Duitsland en Zwit serland een basis worden gelegd, die tot een bevredigende markt zou kunnen uit groeien. Hoewel de directie zich voor 1959 niet aan prognoses wenst te wagen, merkt zij op dat de bezetting in het eerste halfjaar beter was dan in 1958 en dat zowel de pro- duktiviteit als de kwaliteit op diverse pun ten merkbaar is gestegen. Anderzijds blijft een voortdurende neiging tot kosten verhogingen de aandacht opeisen. De Franse maatschappij Société du Pipe-line Sud-Européen zal bij het Fran se ministerie van Handel en Industrie een verzoek indienen om vergunning te krijgen voor de aanleg van een olieleiding van de Middellandse Zee naar de Boven- Rijn. Aan de voorbereiding van dit pro ject hebben negentien oliemaatschappijen uit Frankrijk, Engeland, Nederland, Bel gië, West-Duitsland en de Verenigde Sta ten hun medewerking verleend. De leiding zal beginnen bij Marseille en bij Karlsruhe de Rijn oversteken. Via deze leiding zal aanvankelijk 8 miljoen ton olie maar later 25 miljoen ton olie per jaar kunnen worden aangevoerd naar vier nieuwe raffinaderijen aan de Rijn. Twee van deze raffinaderijen zullen in Straats burg komen en twee te Karlsruhe. De kos ten van de aanleg worden geraamd op 55 a 60 miljard franc. Dit bedrag zal ten de le worden verstrekt door de oliemaat schappijen terwijl men het resterende deel hoopt te kunnen verkrijgen door het uitgeven van leningen in Frankrijk en el ders. De leiding zou op 1 januari 1963 ge lijktijdig met de nieuwe raffinaderijen in gebruik moeten worden genomen. Vijfjarenplan Ghana Premier Kwame Nkrumah van Ghana heeft zijn land in een radiotoespraak een vijfjarenplan gepresenteerd ter waarde van 350.000.000 dollar. Het plan omvat onder meer de instelling van een geldmarkt in Ghana en een uitbreiding van de voedsel- en industriële produktie. zouden worden om financieel in deze in dustrie deel te nemen. Italië Een Nederlands ingenieursbureau ont ving opdracht voor levering van grote roestvrije ketels van een Italiaanse in dustriële afnemer, onder voorbehoud van de inspectie en goedkeuring door de Ita liaanse inspectie voor stoommachines. Toen de Nederlandse fabrikant Italië be zocht om de inspectie te arrangeren, werd hem medegedeeld, dat de autoriteiten niet bereid waren de ketels te inspecteren na levering aan Italië, (dit is tegengesteld aan de Nederlandse praktijk in vergelijkbare gevallen) en dat ze „te onderbezet" waren om naar Nederland te komen. Zij zouden dit misschien „over een jaar" kunnen doen. De afnemer kon zo lang niet wach ten en de opdracht werd geannuleerd. Dit zijn slechts voorbeelden. Er komen echter dozijnen van deze gevallen voor, aldus „The Financial Times". Het is moeilijk om dit type discriminatie op het spoor te komen, omdat de betrokken on dernemingen meestal niet geneigd zijn van deze kwesties veel ophef te maken uit vrees dat dit tot represailles zal leiden, die hun positie nog meer zouden benadelen. In de jaarvergadering van de Cultuur maatschappij Sukawana te Amsterdam is definitief besloten tot liquidatie over te gaan. De maatschappij is verstoken van alle middelen. Per 31 december 1958 stonden liquide middelen op de balans te boek voor 10.60. Daartegenover stond een post crediteuren ad 4.200, die in de loop van 1959 nog iets is toegenomen. Wat na de liquidatie van de activa overblijft is natuurlijk allereerst bestemd voor de crediteuren, aldus deel de de directie desgevraagd mede. Bij een schadevergoeding voor de overgeno men ondernemingen in Indonesië, waar voor een claim is ingediend, zou er voor aandeelhouders nog iets kunnen overblij ven. Als liquidatrice is benoemd de firma J. M. W. Dusseldorp en Co. De Cultuurmaatschappij Pasir Karet te Amsterdam zal de kosten over 1959 we derom aanmerkelijk terugbrengen. Ge schat wordt dat zij niet meer dan 10.000 zullen bedragen, waaronder rond f 5.000 voor pensioenverplichtingen, welke voor lopig zullen blijven doorlopen, zo heeft de directie van de maatschappij in de alge mene vergadering medegedeeld. Wat betreft de vermogenspositie dei- maatschappij deelde de voorzitter mede dat de in Nederland aanwezige middelen op het ogenblik rond 250.000 uitmaken, of wel 7 percent van het aandelenkapitaal. Uitkeringen van dit bedrag aan aandeel houders wordt echter niet overwogen. Het bestuur heeft een zekere schroom om zich van de laatste guldens te ontdoen, gezien de ih het vooruitzicht 'gëst'e'ldë" ,;öVefrfte-~ ming" der in Indonesië aanwezige acti va. Het uit te keren bedrag-zou niet alleen van geringe omvang zijn, maar ook zou den bepaald nadelige fiscale gevolgen hieruit voort kunnen vloeien. De Indonesische goudreserves zijn deze week met 0,03 percent gestegen, van 5,76 tot 5,79 percent, zo heeft de Bank van Indonesië bekendgemaakt. Dit is volgens mededelingen de eerste stijging sedert twee maanden, maar de voorschotten van de regering maken nog steeds een stijging door. Deze week werden zij aldus de Bank verhoogd met 842 miljoen roepiah. De Indonesische minister van Financiën, dr. Sutikno Slamet heeft bekendgemaakt dat het bedrag van buitenlandse deviezen dat voor het derde kwartaal van dit jaar beschikbaar zal worden gesteld, dusdanig verhoogd zal worden, dat de invoer geheel gedekt zal kunnen worden. De import toewijzingen waren in het afgelopen half jaar tot bijna de helft van het normale teruggebracht, aldus Slamet, teneinde bui tenlandse deviezen te besparen. Bij de uitloting der 2% percent premie lening 's-Gravenhage 1952 II is uitgeloot met f 50.000 nummer 182.346, met 10.000 elk de nummers 136.508 en 155.424, met 1000 elk de volgende nummers: 131.366. 185.186, 115.357, 112.873, 199.715, 191.932. 169.535, 131.809. 190.345 en 144.420, met 500 elk de volgende nummers: 186.996, 129.210, 154.405, 141.330 en 146.926. Voorts nog 482 nummers elk met 150. De uit gelote obligaties worden per 1 november 1959 aflosbaar gesteld. Advertentie exclusief - voordelig GEN. CRONJéSTR. 120, HAARLEM De over 1958 behaalde concern-resul taten van de n.v. Vereenigde Glasfabrieken (United Glassworks) te Schiedam geven de directie, blijkens het verslag, voldoening. Zowel de omzetten op de binnen- als die op de buitenlandse markt ondergingen een verhoging dank zij het uitgebreide pro- duktieprogramma van de gezamenlijke fa brieken. Aangezien de meer uitgebreide verslaggeving over 1958 afwijkt van die over vorige jaren, ontbreken vergelijkbare cijfers. Hiertoe zal in 1960 wederom wor den overgegaan. De exploitatierekening wijst een bedrag aan van 13.416.622. Kosten vergden 11.211.206 en afgeschreven wordt 738.549. Als winstsaldo resteert f 1.466.867. Voor belastingen wordt gereserveerd f 405.510. Aan de algemene reserve wordt als extra reservering voor interne finan ciering toegevoegd 507.642. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 11 percent (10 percent) op de oude en van 2% percent op de in 1958 geëmitteerde aan delen. Door deze emissie van 1 miljoen kon met de doorvoering van de mechanisatie van de produktie worden voortgegaan. Een verdere mechanisatie zal ongetwijfeld nog grote eisen stellen aan de financiering daarvan. De concern-resultaten in de eer ste helft van 1959 zijn bevredigend. Zowel bij het hoofdbedrijf als bij de dochter ondernemingen is de orderportefeuille gunstig. Nauwlettend wordt de ontwikke ling gadegeslagen van het algemeen loon- beleid, daar de handarbeid, die vooral in de kunstnijverheidssector ligt, moeilijk of niet door mechanisatie vervangen kan worden. Door een zo groot mogelijke me chanisatie vertrouwt de directie de markt positie te kunnen handhaven. De afdeling export ondervindt enige moeilijkheden van produkten afkomstig uit landen gelegen achter het ijzeren gordijn, die ongecontro leerd in- en weer uitgevoerd kunnen worden. Blijkens mededelingen van het ministe rie van Financiën over de maand mei stonden tegenover de totale ontvangsten ad 194,7 miljoen opgelegde aanslagen ten bedrage van 308,8 miljoen. Dienten gevolge gaf het nog in te vorderen bedrag een vermeerdering te zien tot 1.166,0 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de niet-kohierbelastingen bedroegen in mei in totaal 381,8 miljoen tegenover 371,4 miljoen in de tweede maand van het voor afgaande kwartaal en 386,4 miljoen in mei 1958. De ontvangsten aan loonbelasting ver toonden met 98,8 miljoen een lichte, voornamelijk door seizoenfactoren teweeg gebrachte daling ten opzichte van die in februari, welke 102,4 miljoen bedroegen. Er was evenwel ook enige daling in ver gelijking met mei 1958. Deze zal hoogst waarschijnlijk moeten worden toegeschre ven aan een verschuiving binnen het kwar taal: de opbrengst in april was namelijk relatief vrij hoog geweest. De ontvang sten aan omzetbelasting vloeiden daaren tegen de afgelopen maand ruim: ontvan gen werd 114,4 miljoen tegenover 108,9 miljoen in februari en f 92,9 miljoen in mei 1958. Uit hoofde van de dividendbelasting werd in de verslagmaand het lage bedrag van 1,2 miljoen geïnd in verband met een verschuiving van de afdrachten. Niet tegenstaande een daling van 15,4 mil joen in april tot 12,5 miljoen in de afge lopen maand bevonden zich de ontvang sten aan motorrijtuigenbelasting nog op een relatief hoog niveau ten gevolge van het feit dat ook in mei het verlengen dei- jaarkaarten enige betekenis heeft. De regelmatige groei van het wagenpark blijkt uit de stijging ad 7 miljoen van de ontvangsten in de eerste vijf maanden van het jaar ten opzichte van de overeen komstige periode in 1958. De aanzienlijke daling van de ontvang sten wegens rechten van invoer, namelijk van 83,8 miljoen in april tot 60,8-mil joen in de verslagmaand, is voor onge veer twee derde toe te schrijven aan een en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE De mens schijnt al spoedig behoefte te hebben gevoeld de kale wanden van zijn woning wat op te vrolijken. Dit kon ge schieden door het aanbrengen van teke ningen en beschilderingen, zoals de holen- mens in verschillende delen van Zuid- Europa en Noord-Afrika heeft gedaan, maar ook door betegeling en mozaïek, ivelke versieringen echter van aanzienlijk latere datum zijn. In al deze geval len maakt de decoratie één ge heel uit met de wand. Het is evenwel ook mogelijk en in ons land weten we daar voor zelfs nauwelijks een andere oplossing de monotone vlak ken van de xoand te gaan behangen. Dat behoeft niet altijd te geschieden met lelijk papier, want in het Verre Oosten gebruikte men al heel vroeg grasweefsels voor dit doel. Het beste en mooiste behangsel vor men echter sedert de oudheid de tapijten. Reeds de Babylonische tapijten hebben his torische roem verworven en naar alle waarschijnlijkheid is in Mesopotamië ook voor het eerst, de combinatie van betege ling en wandtapijten aangetroffen. De functie van deze laatste neemt in de Per zische paleiskunst sterk toe en via Syrië is het gebruik van wandtapijten denkelijk het oostelijke deel van het Romeinse rijk binnengedrongen. In Assyrië, Perzië en het oude Rome speelde het tapijt dan ook een belangrijke rol bij de inrichting vooral van tempels, paleizen en woningen van de ho gere standen. In westerse landen is het tapijt in de meeste gevallen slechts vloerbedekking, maar in het oosten heeft het zijn oorspron kelijke functie van wandversiering behou den (al willen we niet ontkennen, dat mol lige tapijten ook daar de vloeren dekken in de woningen van mensen die het zich kun nen veroorloven). Vooral in Tibet hebben d tapijten een belangrijke functie, niet al leen uit het oogpunt van decoratie, maar in het bijzonder in verband met de gods dienst. De wandtapijten die religieuze mo tieven behandelen heten daar thanka's en gelden als gewijde objecten. Nu schijnen de Tibetanen de hoog te waarderen opvat ting te luddigen, dat voorwerpen die met het geloof in verband staan nimmer ver handeld mogen worden, al thans, de bezitter van de thanka mag er geen voordeel van trekken. Zou zo'n religieus tapijt door welke omstan digheden dan ook moeten worden verkocht, dan dient de opbrengst de tempels ten goe- de te komen, of in de vorm van aalmoezen te worden weggeschon ken. In dit licht bezien is het dui- ,'élijk, dat er van een grote uitvoer van thanka's geen sprake kan zijn, al komen zij in enkele gevallen wel buiten de gren zen van Tibet, waar door liefhebbers vaak enorm hoge prijzen voor deze uitzonder lijke kleden worden betaald. In alle tempels en kloosters van Tibet zijn de thanka's te vinden, evenals in vele particuliere woningen. En aangezien deze religieuze voorwerpen niet verhandelbaar zijn, stapelen de aantallen zich hier en daar tot onvoorstelbare massa's op. Want niemand zal het in zijn hoofd halen een oude thanka te vernietigen. Alleen al in het winterpaleis van de Dalai Lama (toen deze althans nog in Lhasa zetelde) moeten zich meer dan 10.000 van deze kleden be vinden. Het grootste tapijt met religieuze voorstellingen bevindt zich eveneens in Lhasa in de Potala. Deze thanka heeft een breedte van 60 m en is 40 m hoog en wordt op bepaalde hoogtijdagen aan het volk vertoond. Nu we toch in Tibet zijn beland, kunnen we (overigens op verzoek) wel eens iets over de „verschrikkelijke sneeuwman" vertellen. Daarover een volgende keer. Hl. Pétillon Nadruk verboden. 70. „Komt u eens even terug, brave hoofdman", sprak Joris. „Dit magische beeld heeft nog een appeltje met u te schillen". Ammezole keerde met tegenzin op zijn schreden terug. Het was niet alleen dat de starre staarogen van het beeld hem onprettig aandeden, hij had ook nog het idee, dat er slecht nieuws op til was. „Waarom mij moeten terugkomen?", vroeg hij hees. „Inderdaad, mijnheer de hoofd man. Waarom?", zei de ontdekkingsreizi ger. „Ik was juist zo uitermate verheugd over uw vertrek. Ik hoop, dat u mij deze openhartigheid niet euvel duidt". Joris trok zich van deze opmerkingen niets aan en riep met galmende stem: „Vereerd toverbeeld, is het mij als uw medicijn man toegestaan om uit uw naam te spreken?" „Hè watEh ja hoor", antwoordde het beeld. „Wachthm gij kunt uit mijn naam spreken, Joris eh medicijnman!" „Welaan dan, waarde hoofdman", sprak Joris plechtig, „het is de wens van dit sprekende beeld, dat gij de Gouden Bijl aan mij overdraagt". „NEE!", kreet Ammezole op hartverscheu rende toon. „Mij willen bijl houden! Mjoie, lieve, dure bijl!" Binnen in het standbeeld kon Panda door een gaatje de zielesmart van het opperhoofd waar nemen. „Die Joris wil het maar niet op geven", m,ompelde hij verontwaardigd. „Bah, wat gemeen! En om ons te redden moet ik dit spelletje wel meespelen. Of nietWacht eens lagere opbrengst van het bijzonder in voerrecht op benzine en voor het overige aan een teruggang van de invoerrechten in engere zin. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat beide categorieën in april op een bijzonder hoog peil lagen. Bij vergelijking tussen de opbrengst van mei 1958 en mei 1959 valt eveneens een niet onbelangrijke niveaudaling op. Het grootste deel hiervan betreft de invoer rechten in engere zin. De opbrengst van de accijns op gedis tilleerd steeg van 11.6 miljoen in april tot 13,3 miljoen in mei, niettegenstaande het vervallen van vijf krediettermijnen in eerstgenoemde en van vier in laatstge noemde maand. Het wegens accijns op ta bak geïnde bedrag bereikte met f 43,0 miljoen een in vergelijking met de op brengst in de voorafgaande drie maanden relatief hoog peil. Advertentie Sinds 1834 en nog steeds stukken beter Hofleverancier Door de recessie zijn de omzetten in vooral de onbewerkte ertsen van de n.v. Internationale Handel- en Scheepvaart Maatschappij Jan de Poorter te Rotterdam, blijkens het verslag, sterk gedaald. Daar entegen kwamen de bewerkte ertsen meer in de belangstelling. De bruto winst, com missies, ontvangen interest en diverse ba ten beliepen 2.077.801 (v.j. 2.377.135). Na aftrek van onder andere algemene on kosten ad 1.548.020 1.758.532), afschrij vingen ad 227.416 205.842) en be lastingen ad f 50.000 f 100.000) resteert als winst 16Ó.130 197.384). Voorgesteld wordt zoals gemeld een onveranderd dividend van 8 percent. In april werd onderhands geplaatst 200.000 nominaal gewone aandelen tegen beurskoers ex dividend 1958. Hierdoor werd het geplaatste kapitaal verhoogd tot 1,7 miljoen. In 1958 werd in sterke mate geïnvesteerd. Naar gelang de middelen ge vonden worden om het eigen vermogen der onderneming te versterken, zal met in vesteringen voor verdere plannen worden voortgegaan en naar mate dit mogelijk zal zijn, zal het rendement toenemen. De re sultaten van de vestigingen in Brussel, Parijs en Londen waren gunstig. In Keu len, New York en Afrika werden verliezen geleden. De directie heeft voor 1959 ver trouwen in een gunstig resultaat. Blijkens de gecombineerde verlies- en winstrekening heeft de n.v. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken te 's-Gra venhage een winst in grossiers- en detail- bedrijven behaald van 72.661 (vorig jaar 70.101) en in het houtbewerkingsbedrijf van 11.541 12.154). Het verlies sigaren fabrieken en tabakghandel beliep 40.117 (verlies 151.507). Als saldo winst resteert 34.586 (verlies f 62.131), dat in mindering wox-dt gebracht van het verlies vorig jaar dat hierna 21.517 beloopt. Zoals gemeld, wordt opnieuw het dividend gepasseerd. De omzet stijgt gestadig, hetgeen echter, zij het in geringere mate, gepaard gaat met een stijging van de verkoopkosten. Deze tendentie zet zich tot nu toe in 1959 voort. Advertentie '1 IS W6ÉR Biq0£N-WEER! TZ/gT3M plastic jassen v.a. 6.®° Hartverlamming. Gouverneur Earl Long van de Amerikaanse staat Louisiana, die onlangs uit een psychiatrische in richting werd ontslagen, heeft nu vol gens zijn artsen, een „lichte hartverlam ming" gehad. De doktoren en psychia ters die de gouverneur behandelen, ma ken zich bezorgd over de toestand van het hart van de gouverneur. Geen bezwaar. De Britse regering heeft geweigerd een rede over geboortecon trole te verbieden die de Anglicaanse bisschop van Southwork op 23 augustus voor de BBC wil houden. Een rooms- katholiek lid van de conservatieve partij had het Lagerhuis meegedeeld dat het onderwerp in rooms-katholieke kringen op verzet stuitte. De adviescommissie van de BBC had echter geen bezwaar. Precies. Een Amerikaanse fabriek voor luchtvaartinstrumenten heeft een atoomklok vervaardigd die in duizend jaar nog geen seconde voor of achter loopt. Met de klok, die in een kunst maan zal worden geplaatst, willen Ame rikaanse geleerden proberen de relativi teitstheorie van Einstein te bevestigen. Onschuldig. Paus Joannes XXIII heeft de 61-jarige Joegoslavische kardinaal Ste- pinatsj, die in 1946 op beschuldiging van met de nazi's samengewerkt te hebben tot zestien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en thans onder poli tietoezicht in zijn geboorteplaats Kra- sitsj woont, bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van zijn bisschopswij ding een gelukwens doen toekomen waarin hij zegt dat de kardinaal geen schuld treft en dat het beter is te lijden dan onrechtvaardigheid te begaan. Ongewenst. Een Amerikaans aanbod om nog een Nike-raketbataljon voor de luchtafweer aan Noorwegen ter be schikking te stellen is na onderzoek van Noorse en Amerikaanse zijde inge trokken. Men is tot de slotsom gekomen dat op het ogenblik een tweede batal jon, naast het reeds bij Oslo gelegerde, niet wenselijk was. Humaan. Op grond van wijzigingen in hel Joegoslavische wetboek van strafrecht zal de doodstraf alleen nog van kracht zijn voor ernstige tegen de staat gerich te activiteit en zeer uitzonderlijke ge vallen van moord, zoals bij bloedveten. Levenslange gevangenisstraf wordt ver vangen door een maximumstraf van twintig jaar. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken neemt de misdadig heid af, maar is er nog geen einde ge komen aan de activiteit tegen de staat, Afgelopen. Te Bangkok zijn dinsdagavond in tegenwoordigheid van premier Sarit Thanarat negenduizend opiumpijpen ter waarde van honderdduizend dollar in het openbaar verbrand ten teken van het einde van het opiumgebruik in Thai land. De 88 gelegenheden voor het schui ven van opium waar de pijpen in be slag waren genomen, zijn gesloten en staan onder toezicht van de politie. De zestigduizend opiumschuivers die bij de politie bekend zijn, staan onder toezicht. Degenen die verslaafd blijven, zullen een ontwenningskuur moeten onder gaan. Eigenhandig. In de rechtzaal van Tava- res in de Amerikaanse staat Florida hebben acht jongens van tien tot vijf tien jaar een pak slaag van hun ouders gekregen met behulp van een leren riem die de politie ter beschikking had gesteld. Pa nam zeven jongens onder handen en moe de achtste. De jongens hadden zich schuldig gemaakt aan mis drijven. De rechter liet de ouders de keuze tussen een eigenhandig toe te dienen pak slaag of gevangenisstraf van drie maanden voor hun lieverdjes. Zij kozen allen de goedkope, zij het ook pijn lijke regeling. Arrestatiebevel. Tegen Dave Back, de ge wezen leider van de Amerikaanse vak bond van vrachtautochauffeurs, is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Hij ver scheen niet voor de rechter om te ant woorden op de beschuldiging, dat hij tweehonderdduizend dollar aan steek penningen heeft aanvaard. Beck was reeds veroordeeld wegens verduistering van fondsen van zijn vakbond en we gens belastingfraude tot een bedrag van 240.000 dollar. Goedkoper. Met ingang van 1 juli zijn de prijzen van enkele consumptiegoede ren, waaronder fietsen, fototoestellen, klokken, speelgoed, nylonkousen en wijn, in de Sovjet-Unie met ongeveer twintig percent verlaagd, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Geborgen. De stoffelijke resten van alle 24 personen, die bij de notelbrand in Stalheim moeten zijn omgekomen, zijn thans geborgen, zo meldt het Oslose blad „Aftenposten". Volgens het blad verwacht men dat het zeer lang zal du ren voor de stoffelijke resten zijn ge ïdentificeerd. Het KNMI deelt mede: Van de depres sie ten zuiden van IJsland splitste zich een actieve storing af, die, vergezeld van flinke luchtdrukdalingen, naar het Skager- rak trok. Na het warmtefront, dat niet veel te betekenen had, drong door deze ontwikkeling ook het koufront van de de pressie ons land binnen, met het gevolg dat plaatselijk meer dan 5 mm regen viel. Tegelijkertijd begon het hogedrukgebied boven Frankrijk weer in betekenis af te nemen. Het front tussen zeer vochtige oceaanlucht in het zuiden en drogere koe lere lucht in het noorden blijft in de ko mende 24 uur dichtbij ons land, zodat de kans op wat regen en motregen vrij groot blijft. Deze kans neemt later weer toe wanneer een storing, die vanmorgen ten westen van Ierland lag, de Noordzee zal bereiken. Bij dit alles blijft het weer ta melijk zacht maar winderig. WEERRA PPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland- Neerslag, laatste 24 uur. ès S3 fc-C Vrijdag 3 juli Zon op 4.25 uur, onder 21.03 uur. Maan op 2.49 uur, onder 18.30 uur. Maanstanden 6 juli 3.00 uur nieuwe maan. 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 iuli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 juli Hoog water 1.08 en 13.41 uur. Laag water 8.54 en 21.29 uur. Vrijdag 3 juli Hoog water 2.01 en 14.26 uur. Laag water 9.44 en 22.18 uur. Den Helder regen wzw 16 2 Ypenburg regen w 18 2 Vlissingen geheel bew wzw 17 0 Eelde geheel bew. w 17 9 De Bilt regen wzw 18 3 Twente regen wzw 18 4 Eindhoven geheel bew. wzw 20 0 Zd Limburg geheel bew. zw 19 0,1 Helsinki regen nw 15 27 Stockholm geheel bew. wzw 24 0 Oslo zwaar bew 110 25 0,2 Kopenhagen regen zw 22 3 Aberdeen half bew. w 20 3 Londen motregen w 23 1 Amsterdam regen wzw 18 3 Brussel geheel bew. zw 20 0,1 Luxemburg regen wzw 17 0,4 Parijs motregen w 22 0,1 Bordeaux mist windst. 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 20 0 Nice licht bew. tinw 24 0 Berlijn regen zzw 22 4 Frankfort geheel bew. zw 19 0 München geheel bew. wzw 16 10 Zürich geheel bew. ozo 14 3 Genève licht bew. windst. 18 0 Locarno half bew. windst. 26 0 Wenen geheel bew. wnw 19 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 16 6 Belgrado zwaar bew. wnw 20 0,1 Rome onbewolkt O 27 0,2 Ajaccio onbewolkt ono 24 0 Madrid onbewolkt n 30 0 Mallorca onbewolkt windst. 28 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2