Op éénrichtingverkeersplein wordt „inweven" toegestaan HET WEER Ghanees protest tegen Franse kernproeven in de Sahara Aantal gemeenten o.a. Beverwijk en Velsen naar eerste klasse Londense pers wil inktrestant onderling verdelen Gemodder NIEUWE VERKEERSVOORSCHRIFTEN Optreden tegen parkeerexcessen zal nu mogelijk zijn Het woord is aan Stemming in Parijs is er niet ontvankelijk voor êefon Zonnig en warm Aan het strand BEZOLDIGING RIJKSAMBTENAREN Circusacrobaat gewond na val van trapeze Na operatief ingrijpen is toestand redelijk „TER CLEE FF Loonsverhoging van 5 pet. in metaalindustrie Vakbond moet daartoe echter toestemming geven In de krant van heden: De E.G.K.S.-staalindusfcrie Ook Turkije is voorstander van vooroverleg in NAVO België meent dat het zijn oogmerk heeft bereikt ZATERDAG 4 JULI 1959 44© JAARGANG NUMMER 202 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afcL Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De rij voorschriften voor verkeersplei nen zijn bij Koninklijk Besluit gewijzigd. Het betreft alleen pleinen en toeleidende weggedeelten met éénrichtingverkeer en als zodanig kenbaar gemaakt door een spe ciaal, nieuw ontworpen rond blauw bord, waarop drie gebogen witte pijlen de rich ting in cirkelvorm aangeven. Op deze pleinen zal dan rechtshouden niet meer verplicht zijn. Eveneens mag links en rechts gepasseerd worden, zodat het verkeer door „inweven" snel en vlot kan worden afgewerkt. Binnen bebouwde kom men zullen deze pleinen op de toeleidings- wegen door de borden op 50 meter af stand worden aangegeven. Buiten de be bouwde kommen is een afstand van 50 tot 100 meter voorgeschreven. In het wegenverkeersreglement zijn nog enige andere wijzigingen aangebracht be treffende tunnelwegen. Deze zullen wor den aangegeven door een rond blauw bord waarop een auto-silhouet onder 'n tunnel symbool. Het einde van een tunnelweg wordt gekenmerkt door eenzelfde bord, echter met een brede witte dwarsstreep er over. Tunnelwegen Indien op de rijbaan van een tunnelweg een dubbele witte streep geschilderd is, zal men deze niet mogen overschrijden en ook geen inhaalmanoeuvre mogen ma ken. Voorts is een nieuw verbod gefor muleerd voor het vervoer van ontplofba re stoffen, vloeistoffen en gassen over tun nelwegen. Het zal verder op tunnelwegen verboden zijn te rijden met overbeladen wagens en met wagens, waarvan de be stuurder door lading of passagiers in het uitzicht naar voren, op zij of op de linker rijbaan gehinderd of belemmerd wordt. Wagens met scherp uitstekende delen of lading mogen alleen overdag, en dan nog met een rode vlag gekenmerkt, over tun nelwegen rijden. Bushalten Voor 't stoppen en parkeren in de buurt van bushalten is voortaan voorgeschreven dat men er aan weerszijden van de halte- paal 12 meter vandaan moet blijven. In dien bij een bushalte een met witte blok ken gemarkeerde strook van ten hoogste 36 meter lengte is aangebracht, mag daar niet gestopt of geparkeerd worden. Ook stoppen en parkeren op aangegeven over steekplaatsen is voortaan verboden. Ten aanzien van het parkeren is een nieuw artikel (32a) in het Wegenverkeers reglement opgenomen. Bij plaatselijke verordening wordt het mogelijk „het op de weg doen of laten staan van voertuigen" te regelen, indien deze daar kennelijk voor handel of verhuur zijn neergezet, om er reclame mee te maken of voor het uitvoe ren van grotere reparaties of onderhouds werkzaamheden door een beroepsmonteur of stallingsgaragehouder. Voorts kan bij plaatselijke strafverordening het parke ren van niet rijklare voertuigen worden beperkt. Motorvoertuigen, die niet harder dan 20 km. snelheid kunnen bereiken zullen voortaan geen gebruik van speciale auto wegen en tunnelwegen mogen maken. Ten slotte zijn de voorschriften voor het af schermen van auto-achterwielen ver scherpt. De nieuwe voorschriften gaan in op 1 oktober. Fuller: Alle gemakkelijke dingen zijn eerst moeilijk geweest. ACCRA (UPI) De minister van Bui tenlandse Zaken van de Afrikaanse staat Ghana, Ako Adjai, heeft een beroep ge daan op president de Gaulle, om de plan nen te laten varen, een Franse atoombom in de Sahara tot ontploffing te brengen. Volgens de regering van Ghana is de Sahara geen deel van Frankrijk, doch be hoort dit gebied aan de Afrikanen. Als Frankrijk zich niets van het beroep aan trekt, zal Ghana de publieke opinie in de wereld tegen de voorgenomen proeven mobiliseren, aldus een nota. waarvan af schriften aan de buitenlandse diplomaten in Accra zijn toegezonden. Adjai zei, dat de regering van Ghana „diep geschokt" is door dit plan en de Franse president daarom „uit naam van andere Afrikanen op het vasteland", ver zoekt de proefneming stop te zetten. Hij zei, dat het beroep van Ghana ge baseerd is op de waarschuwing van ge leerden over het gevaar van de afval en dat het in de geest ligt van een motie, die de onafhankelijke staten van Afrika in april 1958 hebben aangenomen. „Ik spreek niet voor Ghana alleen", zei hij, „maar voor alle Afrikanen, die ten zuiden van de Sahara leven en ik vertrouw erop, dat de regering en het volk van Frankrijk dit humane verzoek in naam van de menselijkheid niet naast zich neer zullen leggen". De Franse minister van het leger, Guillaumat, heeft gisteravond voor de ra dio verklaard, dat Frankrijk „spoedig eigen atoombommen zal hebben en de vierde atoommogendheid zal worden". Franse functionarissen hebben te kennen gegeven, dat het wel herfst zal worden voor de eerste Franse atoombom tot ont ploffing wordt gebracht. Belgrado waarschuwt De Joegoslavische vice-president Ed- vard Kardelj heeft, in vraaggesprekken met „Politika" en „Borba", beide uitga van van zijn communistische partij mee gedeeld dat het tijdperk van de „atoom club" snel zijn einde nadert. Als de Ver enigde Staten, Rusland en Groot-Brittan- nieë in Genève geen overeenstemming bereiken zal niemand andere landen er van kunnen weerhouden vroeger of later ook kernwapens te gaan maken, zo zei hij. Regionale atoomvrije zones acht Kardelj een middel om de internationale veilig heid te beschermen. Dergelijke zones zou den tevens als basis kunnen dienen van een overeenkomst die de Europese vei ligheid garandeert. Genève verdaagd De conferentie over kernproeven te Ge nève is tot het begin van de volgende week verdaagd, in afwachting van aan bevelingen van de wetenschappelijke des kundigen over de mogelijke methoden om vast te stellen, dat er op grote hoogte atoomontploffingen hebben plaatsgehad. De geleerden zouden voortgang maken. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 BIG-BEN PLASTIC REGENJASSEN Deze joto toont de Russische eerste vice-premier Frol Kozlov (links) in gesprek met de Amerikaanse vice- president Richard Nixon op een diplo matieke receptie in Washington. Het ivas op deze receptie dat Nixon Kozlov na een fel steekspel met woorden dwong toe te geven dat de V.S. Rus land in de jaren 1921-1922 gratis voed sel hebben verstrekt. Kozlov had n.l. tevoren beweerd, dat Amerika Rusland voor deze voedselzendingen met goud had laten betalen. Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer. Vannacht weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tot zwak afnemende zuidwestelijke wind. Temperatuur rond 20 gr. C„ temperatuur zeewater 16 gr. C. Zee water helder en vrywel zonder kwal len. Laag water om elf uur, hoog water om half vier. Strand voor fietsen berijdbaar van zeven uur 's morgens tot half drie 's middags. Een door de Stichting van de Arbeid in gestelde commissie heeft met betrekking tot de herclassificatie van gemeenten on langs een rapport uitgebracht, waarin het College van Rijksbemiddelaars aanleiding heeft gevonden een beschikking uit te vaardigen, waarbij aan het vrije bedrijf een nieuwe richtlijn wordt gegeven voor de indeling van gemeenten in klassen. Deze richtlijn houdt in, dat 99 gemeenten of delen daarvan per 1 juli 1959 in een hogere klasse mogen worden ondergebracht. Aangezien de regering het standpunt inneemt, dat de indeling voor het vrije bedrijf de basis vormt voor de indeling in de overheidssector, zal deze laatste inde ling worden aangepast aan de nieuwe richtlijn en in het Bezoldigingsbesluit ho ger ingeschreven. De gemeenten die naar de eerste klasse overgaan zijn Beverwijk, Velsen, Diemen, Landsmeer, Leidschendam, Rotterdam (Hoogvliet) en Rotterdam (Pernis). Leiderdorp en Voorschoten gaan van de derde naar de tweede klasse. De overige gemeenten waren in het Be zoldigingsbesluit reeds hoger (in feite der halve te hoog) ingedeeld. Deze indeling blijft ongewijzigd, zodat ten aanzien van dzee gemeenten het tot dusver bestaande verschil tussen overheid en particulier be drijf wordt verkleind of opgeheven. Het ligt in het voornemen van de mi nister van Binnenlandse Zaken met betrek king tot de vermelde gemeenten per 1 juli een herziening van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren te bevorderen. Tijdens de eerste voorstelling van Cir cus Krone in Haarlem is Pierre Alizé, de vlieger van het trapezenummer de Drie Alizé's gisteravond na een mislukte sprong van grote hoogte omlaag gestort. Hoewel zijn val grotendeels gebroken werd door het vangnet, kwam de 48-jarige Franse acrobaat toch met een flinke smak op de rand van het toneel neer, waar hy roer loos met een bloedende hoofdwonde bleef liggen. In de Mariastichting, waar men de ongelukkige acrobaat in allerlijl had heengebracht, bleek een onmiddellijke operatie noodzakelijk. Vanmorgen deelde men ons mee, dat de operatie van Pierre Alizé was ge slaagd en dat zijn spoedig herstel te ver wachten valt. Een krankzinnige gedetineerde in de gevangenis van Koylio in Finland heeft brand gesticht in de geheel hou ten gevangenis. Het gebouw brandde totaal af. De aanstichter van het kwaad kwam ook in de vlammen om. Een aantal gevangenen maakte van de ver warring gebruik om de vrijheid op te zoeken, maar werden spoedig weer achterhaald. Advertentie VOOR BETER S C H I l D E R W E R K Kleverlaan 52 Tel. 60985 - Haarlem In de vakraad voor de metaalindustrie hebben partijen bij de c.a.o. in de metaal industrie overeenstemming bereikt over een loonsverhogging van 5 percent wel ke na verkregen goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars met in gang van 1 augustus zal worden toege past. Het ligt in de bedoeling om deze loons verhoging tezamen met een beperkte ver werking van de huurbijslag op te nemen in de loontabellen van een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst. In afwachting hiervan is de c.a.o. van april 1957 opnieuw verlengd en wel tot en met 31 juli 1959, aldus een mededeling van de vakraad voor de metaalindustrie. (Van onze correspondent in Londen) Een oplossing voor het drukkersconflict en voor het dispuut bij de drukinktfir ma's lijkt nog ver, maar de onophoude lijke bemiddelingspogingen van de Brit se regering zullen misschien op het laat ste ogenblik nog redding brengen. Van daag wordt een nieuwe poging gedaan om de partijen tot onderhandelingen te bewegen. Er is in elk geval de moge lijkheid, dat het verschijnen van de Lon dense dagbladen nog met enkele dagen kan worden gerekt. Het bestuur van de drukkersbond, waarbij de stakende druk inktmannen zijn aangesloten, beraadt zich over een dringend voorstel om de Londense dagbladpers toestemming te ge ven de geslonken voorraden drukinkt on derling te delen. Daarvoor is de goedkeu ring van de vakbond nodig. De inktreser- ve van twee of drie nationale bladen is zo goed als uitgeput, maar indien de bladen elkaar uit de nood helpen, kunnen zij nog tot en met woensdag verschijnen. In de ze adempauze kan nog veel gebeuren. In dien hierover geen overeenstemming wordt bereikt, kan er maandag geen Lon dense krant meer uitkomen. De werkgevers, de stakingsleiders en andere vakbondsbestuurders zullen van daag op het departement van Arbeid een conferentie bijwonen voor een nieuwe be middelingspoging van de zijde van de overheid. De aanwezigheid van de werk gevers wordt als een lichtpunt beschouwd, hoewel zij alleen tot verzoening bereid zijn, indien de bonden in beginsel hun produktieremmende methoden, die al ja renlang moeilijkheden in het bedrijf ver oorzaken, opgeven. Men komt hoofdzake lijk bijeen om te trachten beide partijen bijeen te brengen, nu arbitrage in dit sta dium uitgesloten lijkt. Men denkt aan een onafhankelijke vredestichter, die het pag. Nieuwe verkeersvoorschriften 1 Strandweerverwachting 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Holland Festival3 Taallaria 3 Op de Praatstoel3 Uit stad en omgeving 4, 7, 17 Kerkelijk Leven 5 Filatelie 5 Agenda7 Examens 7 Kerkdiensten 7 Feuilleton 9 Radio en Televisie9 Medische verzorging 13 Erbij 13 t.m. 16 Spelen met water (J.J.F. Kemming) 11 Programma bezoek koning Boudewijn 11 Films 17 Beurs 17 Ronde van Frankrijk19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ" gesprek tussen de werkgeversorganisatie en de vakbonden op gang moet brengen. Dit is de eerste maal, dat er in Groot- Brittannië gestaakt wordt om de invoe ring van de veertigurige werkweek, een eis die de stakende drukkers en inkt-ma kers waarschijnlijk nog belangrijker vin den dan de loonsverhoging van tien per cent, die zij tevens vragen. De werkgevers, die eerst het been strak hielden, hetgeen het uitbreken van de sta king bevorderde, boden later een loons verhoging van 2Vs percent en werktijdver korting van een uur in de week aan. Zij hebben tevens een lange lijst opgesteld van de werkvoorschriften die de vakbonden handhaven en die de drukkersfirma's wen sen te zien opgeheven. De werkgeverslijst is bedoeld als grondslag voor besprekin gen en niet als een onverbiddelijke eis. De regering heeft de werkgevers gevraagd hun lijst te herzien om onderhandelingen mo gelijk te maken. In een zitting van het Raadgevend Co mité van de E.G.K.S. heeft het lid van de Hoge Autoriteit de heer Reynaud meege deeld dat de orders in de staalindustrie der E.G.K.S. aanzienlijk zijn toegenomen en in de eerste vijf maanden van dit jaar ruim 26 percent groter waren dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De produktie van de staalindustrie is in het tweede kwartaal gestegen en bereik te weer het recordniveau van het vierde kwartaal van 1957. Sedert de vorige hoog conjunctuur is de produktiecapaciteit van de staalindustrie verder uitgebreid en zij is voldoende om zowel de verbruiksbe- hoeften van de gemeenschap als de export- vraag te dekken. ANKARA (AFP-BELGA) Turkije steunt het Belgische voorstel om voor de hervatting van het overleg te Genève op 13 juli een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO- landen te beleggen. Het acht de Belgi sche suggestie van „groot belang", zo heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Ankara meegedeeld. Turkije heeft echter geen stappen bij de westelijke mogendheden gedaan om het houden van de voorgestel de bijeenkomst te bevorderen. In Brussel wordt opgemerkt dat België er niet in is geslaagd zijn standpunt door de permanente raad van de Noordatlan- tische-Verdragsorganisatie te doen aan vaarden, maar men meent nochtans dat het voornaamste oogmerk van het voor stel is bereikt. Het ging er namelijk om te laten uitkomen hoezeer de kleine landen tegen een politiek directorium van drie, vier of vijf landen gekant zijn. Naar Bel gische opvatting moet een organisatie van vrije volken onafgebroken politiek over leg plegen om alle landen, groot en klein, de gelegenheid te geven het hunne te zeg gen. Er zijn nu ongeveer vijf maanden ver lopen sedert de ambtstermijn van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal volgens het verdrag een einde nam en nog altijd zijn de leden van dit meest gezaghebbende Europese bestuurslichaam in functie zij het met min of meer halfslachtige bevoegdheden omdat hun opvolgers nog steeds niet zijn benoemd. Herhaalde malen zijn er in het laatste halfjaar bijeenkomsten van de ministers van Buitenlandse Zaken der zes Gemeen- schaps-landen aangekondigd, op welke bijeenkomsten de nieuwe leden van de Hoge Autoriteit benoemd zouden worden, maar öf die vergaderingen gingen niet door, öf er werden alleen andere agenda punten behandeld. Zo is ook de bijeen komst, die jongstleden dinsdag zou plaats hebben, weer niet doorgegaan, waarbij als excuus gold datde Westduitse minister von Brentano de volgende dag in Berlijn aanwezig zou moeten zijn bij de verkiezing van de nieuwe Bondspresi dent. De datum van 30 juni was nota bene voorgesteld door Bonn, waar men toch al lang wist dat 1 juli de datum van de Westduitse presidentsverkiezing was (De werkelijke reden van het Duitse ver zoek om uitstel was vermoedelijk het con flict tussen Adenauer en Erhard, waarbij o.m. de persoon van een der Duitse kan didaten voor de Hoge Autoriteit, Westrik, in het geding schijnt te zijn geweest.) Kort voor de jongste zitting van het Europese Parlement verleden week vrij dag uiteen ging, beloofde de Belgische minister Wigny, sprekende voor de Euro pese ministerraad (als we die even zo mogen noemen), dat de ministers zouden proberen, ter benoeming van de nieuwe leden der Hoge Autoriteit bijeen te komen vóór de hervatting der Geneefse confe rentie. Maar de Europese parlementariërs waren nog niet goed en wel uit Straats burg vertrokken of zij vernamen dat mi nister Couve de Murville naar Madagas car ging en tot 11 juli zou wegblijven! Vóór Genève kunnen de zes ministers van Buitenlandse Zaken dus niet meer bijeenkomen en tijdens Genève nog veel minder, want dan zullen noch Couve de Murville, noch von Brentano beschik baar zijn voor „minder belangrijke" za ken dan de kwestie-Berlijn. Nu is het een feit, dat de benoeming van de Hoge Auto riteit volgens het K.S.G.-verdrag niet noodzakelijkerwijs door de ministers van Buitenlandse Zaken behoeft te geschieden en dat de regeringen zich daarbij ook door anderen kunnen laten vertegenwoor digen. De vraag is nu dus: willen de zes regeringen de knoop eindelijk doorhak ken en de laatste onderhandelingen (over de te benoemen personen is men het bin nenskamers al voor een groot deel eens) dan maar laten voeren door anderen dan hun ministers van Buitenlandse Zaken? Of willen zij na „Berlijn" van „Ma dagascar", „Genève" en andere excuses gebruik blijven maken om de beslissing nog weer langer uit te stellen, maar dóór te modderen, en het bestuur van de Ko len- en Staal-Gemeenschap dus ook nog langer te laten uitoefenen door een de missionaire Hoge Autoriteit? De houding vooral van de Franse rege ring wekt de laatste tijd wel sterk de in druk, dat zij de voorkeur zou geven aan het tweede alternatief, al was het alleen maar omdat De Gaulle en Debré niets lie ver zouden zien dan een Hoge Autoriteit met even beperkte bevoegdheden als de Europese Commissies van E.E.G. en Euratoom. Bovendien hopen de Fransen blijkbaar nog altijd, een koehandel te kunnen doordrijven waarbij zij, in ruil voor hun instemming met een volledig bevoegde en niet door een Fransman ge presideerde Hoge Autoriteit, de zetel der Europese Gemeenschappen op Frans ge bied zouden krijgen. Maar misschien houden zij daarbij niet voldoende rekening met de Europese pu blieke opinie, die merkbaar genoeg begint te krijgen van het voortdurende uitstel en het eeuwige gesjacher als het om kwesties van Europees belang gaat. Bovendien be gint nu ook Frankrijk het Europese ko- lenprobleem aan den lijve te voelen en dat zou wel eens een reden kunnen zijn voor vele Fransen om meer waar de te gaan hechten aan een zakelijke op lossing daarvan op „Europees" niveau, dan aan de dierbaarste gevoelsoverwegin gen en leuzen als „la France éternelle". In elk geval wordt het hoog tijd dat er concrete besluiten worden genomen. Want gebeurt dat niet spoedig, dan zal Europa onherroepelijk verder drijven op de mod derige stroom die naar desintegratie t— en bijgevolg naar de uiteindelijke onderi gang yan ons werelddeel leidt. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1