Panda en de Goeden Bijl Introductie „De Zeven Provinciën" Beursomzetten in eerste half jaar meer dan tweemaal zo hoog als die van 1958 VAUXHALL VICTOR Wereldnieuws Morgen weer zomerweer Snelle beslissing verwacht over eigendom volkswagenfabrieken HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. ZATERDAG 4 JULI 1959 2 Omzettingen bij Pakhuismeesteren Goede gang van zaken bij Zeeuwsche Confectie Rassendiscriminatie in Indonesië Zweeds laswerk in R.C.N. Verbetering bij Güntzel en Schumacher „Converto" Najaarsbeurs niet aan Croeselaan Rotterdam participeert in uitbreiding van Schiphol Geslaagde emissie Wordt de post op Nieuw- Guinea gecensureerd? (Van onze correspondent in Bonn) TUSSEN DE WESTDUITSE regering te Bonn en de socialistisch-liberale regering van de deelstaat Neder-Saksen te Hannover wordt de strijd om de Volkswagen fabrieken te Wolfsburg en Hannover (waarde 1 miljard mark in deze weken onverminderd voortgezet. De minister van Bondsbezittingen, Lindrath, heeft de C.D.U./C.S.U.-fractie in de Bondsdag dezer dagen voorgesteld op korte termijn paragraaf één van het wetsontwerp betreffende de zogenaamde privatisering van de fabrieken te accepteren. De rest komt dan wel snel voor elkaar, aldus de minister. Bonn beweert bij hoog en bij laag, dat het hier niét gaat om een onderneming en wat voor een bedrijf die behoorde tot het vroegere nationaal-socialistisch ver mogen, bijvoorbeeld van het nazi-vakverbond het „Deutsche Arbeitsfront". Neder- Saksen beweert, dat dit wél het geval is, want in dat geval kan Hannover rechten op de Volkswagenfabrieken laten gelden volgens de geallieerde wetgeving van 1945- 1946. Volgens Bonn evenwel, zegt een vonnis van het Westduitse Constitutionele Gerechtshof te Karlsruhe van 8 september 1958 duidelijk, dat het Volkswagenwerk G.M.B.H. effectief bestaat en niet als nazi-eigendom in 1945 ten onder is gegaan en omdat de fabriek thans bestaat, kan Bonn er rechten op doen gelden! Het gaat hier overigens allang niet meer om het volledige bezit van de onderneming voor Neder-Saksen. Neder-Saksen eist een gedeelte van het aandelenkapitaal ter grootte van 26 per cent en daaraan verbonden de moge lijkheid om met dit percentage als zoge naamde „Sperrminoritat" fundamentele beslissingen te blokkeren. Die eis stuit op de eigendomspolitiek van de Bonner rege ring. Lindrath wil namelijk niet in de plaats van de Bonner invloed op het be drijf de invloed van Hannover laten pre valeren.... Het C.D.U.-verzet Het wetsontwerp van de minister be helst de bepaling, dat de organen van het „Deutsche Arbeitsfront" in het Volkswa genwerk G.M.B.H. met ingang van 24 mei 1949 tot de Bondsrepubliek Duitsland be horen. Daarna wordt de onderneming een N.V. (dit gehele wetsontwerp ligt al klaar sedert 20 december 1957!). Vervolgens ko men bepalingen betreffende de privatise ring: invoering van een zogenaamde so ciale koers van uitgifte ten gerieve van de kopers van de kleine volksaandelen, ge lijk dat bij de Preussagaandelen is ge beurd, staat daarbij bovenaan. Maar in de C.D.U. zijn vakbondsleden die het daar mee niet eens zijn en die een sociale bo nus voor de kleine volksaandeelhouders wensen, waarvan de grootte afhankelijk moet zijn van de grootte van het gezin e n van het inkomen. Daarmee wil onder meer minister van Economische Zaken Er- hard niets te maken hebben(!) en hier stuit de regering te Bonn dus op haar eigen fractie in de Bondsdag, althans op enige leden daarvanErhard vreest niet ten onrechte, dat hier de overgang van staatsbezit in particuliere handen ver waterd wordt, omdat het met sociale bo nussen en dergelijke niet meer gaat om een echte verspreiding van de eigendom. Met ingang van 1 juli jongstleden is het bedrijf van Pakhuismeesteren van de Thee te Amsterdam omgezet in een n.v. onder de naam Paskhuismeesteren Am sterdam n.v. Hierin heeft Pakhuismees teren n.v. te Rotterdam een belang ver worven, aldus deelt deze firma mede. Pak huismeesteren van de Thee te Amster dam bleef zich in thee specialiseren. Ook bü de nieuw opgerichte vennootschap zal het thee-opslagbedrijf op de oude voet worden voortgezet. Daarnaast zullen ech ter nieuwe activiteiten ter hand worden genomen. De bruto-resultaten over de eerste zes maanden in het lopende boekjaar van de n.v. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg zijn gunstiger dan die over dezelfde periode in 1958. Over het alge meen konden de kosten in bedwang wor den gehouden, met uitzondering onder an dere van de rekeningen onderhoud gebou wen, die een aanzienlijke stijging vertoon den ten opzichte van de per 1 januari ge budgetteerde bedragen. Uit de grotere omzet evenwel en het daarmede gepaard gaande hogere bruto winstbedrag kon de ze kostenstijging worden bestreden. Door tijdige grondstoffen-disposities had de ver hoging van de wolprijzen geen ongunsti ge invloed op de behaalde resultaten. De directie verheugt zich over een goed ge vulde orderportefeuille, voorzien van op drachten van het binnen- en buitenland, waarmede, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de eerstvolgende 31/» maand een ongestoorde produktie ver zekerd is. Bintang Timur: Bintang Timur, het grootste dagblad in Djakarta, en sterk anti-communistisch, heeft in een hoofdartikel de minister van Handel verweten in zijn optreden tegen Chinese zakenlieden methodes te gebruiken die Hitier tegen de Joden heeft toegepast. Het blad zegt dat het bestaan van buiten lands kapitaal in dit land, een overblijfsel is van de koloniale dagen en een van de grote economische problemen. Maar het is vreemd dat zonder de principiële kwestie te overwegen, naar wegen en middelen is gezocht om de Chinezen te treffen, wier positie in de bestaande armzalige gemeen schap het resultaat is van economische en politieke structuur uit het koloniale tijd perk. Het blad zegt dat het decreet van de minister het fundamentele probleem niet oplost, niet logisch is en stellig nieuwe problemen doet ontstaan. Op de man af zegt Bintang Timur dat het decreet dat door minister Rachmet Muljomiseno is uit gegeven, de implicatie van rassendiscrimi natie heeft. De Zweedse firma voor metaalbewer king, Aktiebolaget Svenska Metallverken heeft een order ontvangen voor laswerk in de atoomreactor in Petten van de Ne derlandse maatschappij „Reactor Centrum Nederland", aldus deze Zweedse firma. Zondag 26 juli zullen elf arbeiders naar Nederland vliegen om laswerk te ver richten aan het buizensysteem en het reactor-bassin in Petten. (UPI) Naast de strijd tegen Neder-Saksen en een deel der C.D.U.-fractie heeft Bonn dan nog het gevecht tegen de voormalige Volkswagenspaarders die voor de oorlog door de nazi's in het „Deutsche Arbeits front" zijn gepaaid om jaarlijks geld op zij te zetten voor een volkswagen. Dit boe renbedrog der nazi's vormt nog altijd een druk. op de leidding der Volkswagenfa brieken, die met de spaarders niets te ma ken wil hebben. Bonn dringt nu aan op een compromis: aandelen aan de ex- Volkswagenspaarders en beëindiging dei- processen. Dit compromis moet er komen wil men kunnen overgaan tot het in par ticuliere handen overgeven van het be drijf zelf. Men zegt thans te Bonn, dat juist om deze eis der Volkswagenspaarders de president van de Volkswagenonderneming Nordhoff, niet veel op heeft met de nieu we plannen voor zijn onderneming, die hij letterlijk uit het niets heeft opgebouwd tot het bijna gigantische bedrijf van thans... Het lijdt geen twijfel, zegt men in de West duitse hoofdstad, dat de invloed van Nordhoff nog een grote rol zal spelen, zo wel in de kwestie der volkswagenspaar ders als in die van het privatiseren. De commissie en winst op goederen van de n.v. Handelmaatschappij Güntzel en Schumacher waren over 1958 aanzienlijk hoger dan over 1957, namelijk 4,8 mil joen tegen 2,4 miljoen. De exploitatie kosten stegen echter van f 1.4 miljoen tot 1.7 miljoen. Na afschrijvingen en reser veringen resteert een saldo winst van 46.350 (v.j. 3.896). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 12 percent dividend in con tanten (v.j. 7 percent). De exploitatie van de zaken in Singapore was bevredigend. Voor de vestigingen in Brits Oost-Afrika was het boekjaar niet gunstig, maar over de verdere ontwikke ling van zaken aldaar blijft de directie op timistisch. De resultaten van de produk- tenzaken in Londen waren bevredigend. De resultaten voor het kantoor Hamburg wa ren onbevredigend, maar compensatie werd gevonden ten dele door export naar andere gebieden dan Indonesië. De exportafdeling in Amsterdam ondervond eveneens sterk het wegvallen van opdrachten der Indo nesische kantoren. Epxort naar andere ge bieden heeft de volle aandacht. De produk- tenzaken leverden zeer bevredigende re sultaten op. De begin 1958 opgerichte doch teronderneming Güntzel en Schumacher Europa-Import voldeed nog niet geheel aan de verwachtingen. Over 1959 zegt het veslag: van het onder beheer gestelde bedrijf in Indonesië wor den geen inkomsten verwacht. De directie rekent met betere resultaten van de pro- duktenzaken in Afrika. De exportzaken in Amsterdam, Londen en Hamburg ver tonen een kleine verbetering. Op 9 juli aanstaande zullen ter beurze van Amsterdam voor de eerste maal ver handeld worden 4 percent in niet-royeer- bare certificaten van aandelen converteer bare obligaties ten laste der assurantie- maatschappij De Zeven Provinciën n.v. te 's-Gravenhage. Aldus blijkt uit een bericht, heden verschenen van de Rotterdamsche ank n.v. De obligaties, elk groot f 1000, maken deel uit van een lening oorspron kelijk groot f 5 miljoen en pro resto groot f 4,5 miljoen, waarvan de eerste coupon verviel op 1 maart 1956. Zij zijn na aflosbaarstelling tot de aflos singsdatum converteerbaar tegen de koers van 110 percent in niet-royeerbare certi ficaten van aandelen, groot nominaal f 1000. Aflossing geschiedt in 20 jaarlijkse termijnen, elk groot f 250.000, vervallende op 1 september van elk der jaren 1957 tot en met 1976. Vervroegde gehele of gedeel telijke aflossing is te allen tijde toege staan. Evenwel zullen tot en met 31 augustus 1960 extra aflossingen slechts kunnen geschieden tot de koers van 102 percent, daarna a pari. De conversiekoers zal worden gewijzigd telkens wanneer de debitrice mocht overgaan tot de uitgifte van aandelen of certificaten van aandelen met recht van voorkeur voor de houders van de alsdan uitstaande aandelen, of tot uitgifte van aandelen of certificaten als bonus of als dividend. Voorts behoudt de bitrice zich het recht voor bij vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing een lagere conversiekoers vast te stellen, uitsluitend geldend voor de bij die gelegenheid af te lossen obligaties. Advertentie Beleggingsfonds van Converteerbare Obligaties. Het jaarverslag tweede boekjaar (1958/1959) is thans verkrijgbaar. Uw bankier of commissionnair alsmede de N.V. Hollandsche Belegging en Beheer Maatschappij, Keizersgracht 70ó, Amsterdam, zal U gaarne op aanvraag een exemplaar toezenden. De aandelenomzetten aan de Amsterdamse effectenbeurs hebben zich in het eerste halfjaar van 1959, blijkens gegevens van de Verceniging voor den Effectenhandel, op een zeer hoog peil bewogen. Zij beliepen meer dan het dubbele van de omzetcijfers in het eerste halfjaar van 1958, namelijk nominaal 476.317.766 vergeleken met 203.742.716. De maand juni was nog weer hoger dan mei, namelijk 79.119.713 tegen 74.323.579. In juni 1958 was de omzet slechts 48.804.162. Ook in obligaties werd in de eerste helft van het jaar een stuk meer omgezet dan in de eerste helft van 1958. De omzet beliep nominaal 501.547.912, vergeleken met 321.851.984. Mei was ex betere maand voor de obligaties dan juni, want in mei werd omgezet 91.743.921 en in juni 63.863.547. Juni 1958 was nog lager op 55.277.557. In juni werden nieuw tot de beurshandel toegelaten aandelen voor 65,1 miljoen en obliga ties voor 5 miljoen. Het koersniveau van aandelen vertoonde een lichte reactie, zoals blijkt uit het A.N.P.-C.B.S. beursindexcijfer, basis 1953 is 100, dat op de laatste beursdag van juni voor algemeen beliep 291 tegen 299 een maand tevoren. Voor industrie was het cijfer einde juni 211 vergeleken met 219. Eenzelfde verschijnsel deed zich voor in Londen en in lichtere mate in New York. Voornoemde ontwikkeling blijkt ook uit de koerswaarde van gewone aandelen of ficieel ter beurze genoteerd. Deze koers waarde is in juni, blijkens het C.B.S., ge daald van het hoogtepunt voor dit jaar eind mei op (in miljoenen guldens) 23.530 tot 22.966 eind juni. De nominale waarde vertoonde enige vooruitgang van 5.321 tot 5.341. Voor de rubrieken was de koers waarde als volgt, internationale concerns daalden van 17.028 tot 16.575, handel en industrie van 3.855 tot 3.780, scheep- en luchtvaart van 860 tot 835, banken van 917 tot 911, cultures echter stegen en wel van 283 tot 288. De gemiddelde koers der aan delen, die eind mei een record voor dit jaar bereikte van 442. is in juni gedaald tot 430. Ook de beurswaarde-index (ge middelde 1953 is 100) is achteruitgelopen en wel van 302,1 tot 294,3. Grootste omzetten Blijkens opgave van de Vereeniging voor den Effectenhandel hadden de volgende twintig fondsen in juni (22 beursdagen) van alle binnenlandse aandelen de grootste omzetten, gerekend naar de nominale be dragen. De volgorde was aldus: Philips, Unilever. AKU. Deli Maatschappij, Robeco, Koninklijke Olie, H.V.A., Philips prefe rente, Van Gelder, Scheepvaartunie, K.N. S.M., Albatros, Hoogovens, Spanjaard, V.M.F., Nationale Handelsbank, Excelsior, Walvisvaart, Amsterdamsche Bank en H.A.L. Deze twintig fondsen hadden een gezamenlijke omzet van 36,3 miljoen (nominaal) op een totale aandelenomzet van 79,1 miljoen, derhalve 45,8 percent. De eerste tien fondsen van deze lijst had den 35 percent van de totale omzet. Ge rekend naar de effectieve bedragen had den de volgende twintig fondsen van alle binnenlandse aandelen in juni de grootste omzetten: Philips, Unilever, AKU, Konink lijke Olie, Robeco. Hoogovens, Deli Maat schappij, Philips preferente, Van Gelder, Dordtse Petroleum, H.V.A., Zoutindustrie, Interunie. Unitas. Nederlandse Kabel, Am sterdamsche Bank, Albatros, K.N.S.M., Scheepvaart Unie en V.M.F. In de eerste dagen van juli overheerste ter beurze een bijzonder kalme stemming en waren de koersen slechts aan zeer lichte schommelingen onderhevig. In de cijfers van de A N.P.-C.B.S. beursindices kwam dan ook vrijwel geen verandering. Het indexcijfer voor algemeen stond per 2 juli op 291 en voor industrie op 211. Naar wij vernemen zal de Najaarsbeui-s in Utrecht, te houden van 7 tot 12 septem ber aanstaande het zonder de gehouwen en terreinen aan de Croeselaan stellen, doch zal kunnen worden volstaan met alleen de Vreeburg-gebouwen. Dit moet bepaald niet worden gezien als een mogelijk bewijs van mindere bloei van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Het jaarbeursinstituut bevindt zich in de laat ste jaren immers in een hausse-periode. Commercieel gezien komt het accent van alle beurzen te vallen op de voorjaars- beurs. De Voorjaarsbeurs van Utrecht heeft tpisch een internationale stempel in tegenstelling tot de Najaarsbeurs. Het staat onomstotelijk vast dat de Utrechtse Voorjaarsbeurs zal uitpuilen en dat slechts met de grootste moeite ruimte voor alle deelnemers zal kunnen worden verkregen. Op 28 februari 1957 besloot de gemeente raad van Rotterdam met de Staat der Ne derlanden en de gemeente Amsterdam de n.v. Luchthaven Schiphol op te richten. Het maatschappelijk kapitaal werd vast gesteld op 200.000.000 verdeeld in 200.000 aandelen van f 1000, waarvan bij de op richting werden geplaatst 73.500 aandelen. In het geplaatste kapitaal namen deel de Staat der Nederlanden met 47.500 aan delen, Amsterdam met 25.000 aandelen en Rotterdam met 1000 aandelen. B. en W. deelden destijds mee, dat Schip hol ook in de verdere toekomst belangrijke investeringen zal vergen, maar dat de ge meente zich de vrijheid voorbehoudt te beslissen of zij tot vergroting van haar deelneming bereid zal zijn. Rotterdam heeft belang bij het inter continentale luchtvervoer op Schiphol en vandaar, dat de gemeente in 1957 besloot voor een miljoen (duizend aandelen) deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van de destijds gestichte n.v. Luchthaven Schiphol. Thans, nu een grote uitbreiding van Schiphol aan de orde is, dient het kapitaal van de n.v. vergroot te worden. B. en W. hebben zich, behoudens goed keuring door de raad, bereid verklaard in de kapitaalsverruiming voor vijf percent 500.000) deel te nemen. Wij hebben ech ter, aldus B. en W., onze medewerking in de toekomst afhankelijk gesteld van de inwilliging van de wensen welke de ge meente heeft ten aanzien van de lucht- haven-Rottei'dam. Bij de uitgifte van twee miljoen 5 per cent in aandelen converteerbare obligaties ten laste van de n.v. Betonfabriek de Me teoor te De Steeg hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot in schrijving gebruik gemaakt. Advertentie Zie advertentie elders in dit blad DEALER voor Haarlem. Bloemendaal. Santpoort, Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Heemskerk AUTOMOBIELBEDRIJF Off. dealer General Motors Vauxhall - Pontiac - Bedford NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM Telefoon 17588 (4 lijnen) Blijkens het recent verschenen verslag over 1958 was ter verdeling beschikbaar f 1.830.401 (over 1957: f 1.016.159). Hieruit werd een dividend uitgekeerd van 9 (8) percent over het door conversie van obliga ties van f 5.063.000 tot f 5.313.000 vergrote kapitaal. Ofschoon nog geen cijfers kunnen worden vermeld over de gang van zaken in 1959, kan de directie wel verklaren dat zo wel in Nederland als bij de buitenlandse vestigingen, waaronder begrepen de ge bieden waar de maatschappij door deel nemingen een belang heeft, zich op bevre digende wijze ontwikkelt. In parlementaire kringen heeft men met meer dan gewone belangstelling kennis genomen van de berichten uit Nederlands Nieuw-Guinea over een onderzoek naai de gedragingen van een hoofdambtenaar. Zoals wij reeds meldden, is aan de fun gerend advocaat-generaal bij het hof van Justitie te Hollandia, mr. W. C. van Beek, verlof verleend, hangende een verzoek van gouverneur Platteel in te stellen onderzoek. Bij dit onderzoek zal ook wor den nagegaan in hoevërre in het verleden censuur zou zijn uitgeoefend op in- en uitgaande post. Op het departement van Zaken Overzee kon men ons geen enkele inlichting geven over deze kwestie. Naar verluidt, zou de advocaat-generaal echter met verlof ge zonden zijn, omdat hij een klacht had in gediend over het toepassen van onwettige censuur door het parket van de procu reur-generaal in Nieuw-Guinea. Naar wij vernemen, zal de heer F. H. van de Wetering, lid der Tweede Kamer voor de C.H.U., de regering in schriftelijke vragen om nadere inlichtingen verzoeken. De heer Van de Wetering was voorzitter van de parlementaire missie, die in 1957 Nieuw-Guinea bezocht en wier rapport nog steeds door de Tweede Kamer behan deld moet worden. Over censuur op brieven wordt in het rapport der parlementaire missie niet ge sproken, omdat zij in de drie weken, dat zij op Nieuw-Guinea was, geen bewijzen hieromtrent in handen heeft gekregen. Hardnekkige geruchten over het bestaan van censuur doen echter reeds jarenlang op Nieuw-Guinea de ronde. Twee Kamerleden hebben over deze kwestie vragen gesteld aan de minister van Zaken Overzee a.i. Mr. De Graaf (K.V.P.) vraagt o.m.: Is de minister voornemens te bevorde ren, dat een grondig en met voldoende waarborgen voor strikte onpartijdigheid omkleed onderzoek wordt ingesteld naar de vraag of, al of niet met medeweten van de gouverneur, in Nederlands Nieuw-Gui nea door ambtelijke instanties onwettige Dostcensuur werd of wordt uitgeoefend en kan de minister toezeggen, dat het rapport over de resultaten van dat onderzoek, op korte termijn aan de Kamer zal worden overgelegd?" Het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering (C.H.) vraagt: „Heeft de minister kennis genomen van berichten als zou de gouverneur van Ne derlands N'euw-Guinea de advocaat-gene raal bij het Hof van Justitie te Hollandia ongevraagd verlof hebben verleend in ver band met een door deze ambtenaar inge diende klacht over onwettige postcensuur door het parket van de procureur-gene raal? Kan de minister mededelen, of deze schorsing heeft plaatsgehad, en of zulks verband houdt met deze klacht? Zo ja, mag hieruit dan geconcludeerd worden, dat in Nederlands Nieuw-Guinea postcen suur wordt uitgeoefend onder andere op de post van vooraanstaande particulieren en ambtenaren? Indien de aanleiding der schorsing niet is gelegen in de klacht over postcensuur door het parket van de procureur-generaal, wat moet dan verstaan worden uit het Zaken Overzee, dat, als het onderzoek door antwoord, gegeven door het ministerie van het Hof van Justitie zal zijn afgesloten, vermoedelijk zal blijken, dat deze aangele genheid eenvoudiger is dan de geruchten willen? Is de minister niet van oordeel, dat, zelfs indien deze aangelegenheid een voudiger is dan het bericht uit Hollandia vermeldt, er niettemin wel sprake is van een bepaalde mate ^an postcensuur op vooraanstaande ambtenaren en particulie ren, zoals aan de leden van de parlemen taire missie tijdens hun bezoek in 1957 herhaaldelijk werd verklaard, en acht de minister dit feit op zich zelf niet reeds belangrijk genoeg om tegen een schending van het grondwettelijk erkende briefge heim op te treden?" Tong. De nieuwe regering van Singapore heeft zeven geheime Chinese genoot schappen, zogenaamde „iongs" ver boden. De gebouwen van deze vereni gingen werden gebruikt als speelholen. Men schat dat de geheime Chinese verenigingen rechtstreeks de hand hebben gehad in tenminste vijftig per cent van de misdaden die de laatste tijd in Singapore zijn gepleegd. Plan. De Verenigde Staten zullen medio juli trachten vanaf Cape Canaveral een nieuwe kunstmaan van veertig kilo de ruimte in te schieten. Het zal Amerika's grootste en meest-ingewik- kelde satelliet tot nu toe worden. De kunstmaan is onder meer bestemd voor onderzoek naar de sterkte van de stra lingsgordel rondom de aarde. Eigen zak. De directeur van het Georgi sche restaurant Aragvi in Moskou en twee van zijn naaste medewerkers zul len zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden wegens corrup tie. De beleefdheid van de kelners van dit restaurant, dat tot ver buiten Mos kou beroemd is, hing in sterke mate af van de fooien die zij kregen. Deze liepen tot tienduizenden roebels per maand op en de directeur stak hiervan een groot deel in eigen zak, aldus meldt het Russische regeringsorgaan Izvestia. Clement. Endre Papp, de 21-jar'ge Hon gaar die in augustus van het vorige jaar een aanval deed op het Hongaar se gezantschap in Bern, is door een Zwitsers gerechtshof veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Hij zal na het uit zitten van zijn straf bij hoge uitzon dering niet uit Zwitserland worden uitgewezen. Een medeplichtige van Papp kreeg bij de overval zo zware schotwonden dat hij een week later overleed. Model. De Egyptische en Russische inge nieurs die de Aswandam gaan bouwen, hebben besloten eerst een model op ware grootte samen te stellen, zo be richt het persbureau voor het Nabije Oosten. Het model zal verrijzen op een plek bij de Opper-Nijl. Goedkoper. De Franse staatscourant van heden bevat een besluit over versterk- king van goedkopere benzine voor mo torboten van buitenlandse toeristen. Buitenlanders konden reeds reductie krijgen voor motorvoertuigen. Duplicaten. Van de geheime documenten die bij de brand in het Pentagon, het Amerikaanse departement van Defen sie, verloren zijn gegaan, bestaan du plicaten, die elders zijn opgeslagen. Het gebouw maakte vrijdag de indruk van een uitgestorven stad. Alleen top functionarissen waren op ze-er belang rijke commandoposten aan het werk. In het door de brand getroffen gedeel te waren brandweerlieden en onder houdsploegen bezig met opruimen. Spaans. Zo ver gaan de veiligheidsmaat regelen van de Spaanse politie op Ma jorca, dat de pers zelfs niet heeft mo gen vermelden dat prins Albert en prin ses Paola op Majorca verblijven. De Spaanse kranten hebben slechts ge meld dat het jonge paar „met onbe kende bestemming" op huwelijksreis is vertrokken. De bevolking weet ech ter dat het verblijf twee weken zal du- i-en. Triomf. Gouverneur Long van de Ameri kaanse staat Louisiana is vrijdag in triomf teruggekeerd naar zijn ambts woning in Baton Rouge, van waaruit hij op 30 mei naar een instelling voor geesteszieken werd gebracht. Long hoopt vandaag te beginnen aan de campagne om voor de vierde keer tot gouverneur gekozen te worden. Aanslag. De commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar het beschieten van twee Britse toeristen bij Innsbruck heeft meegedeeld dat de schoten van verre afstand zijn gelost waarschijnlijk door een waanzinnige. De overlevende heeft verklaard dat zij door „een vreemde ling" werden beschoten en van een hoogte gevallen waren. De vreemdeling had daarna een steen naar haar gegooid. UNO-politie. Een Zweedse soldaat van de UNO-politiemacht in Gaza is gedood door een mijn die hij onderzocht. Verraderlijk. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" zijn tien vooraanstaande Tibetanen. die tijdens de jongste opstand in het gebied van Lhasa gevangen waren gezet, vrijgela ten nadat zij „hun verraderlijke mis daden" hadden toegegeven. Zij gaven blijk van een „ernstige vastbesloten heid" om een nieuw leven te beginnen. Een van hen was de „levende boeddha van het Moedjoe-klooster". 72. Joris dwong zichzelf tot kalmte en sprak met een moeizaam verwekte glim lach: „Ahemja... beste hoofdman. Ge hoort, dat ik op nogal ongedwongen toon met dit magische beeld spreek. Maar dat komt, we kennen elkaar al langer; wij begrijpen elkander. Daarom zal ik u uit leggen, wat het antwoord van dit stand beeld beduidt. Als dit beeld zegt „Neen", dan betekent dit „Ja". Dat is altijd zo met deze toverbeelden. Geef me dus vlug de Gouden Bijl, dan kunt ge in vrede huis waarts keren". „Nu wil die vervelende Jo ris het nog niet opgeven", mompelde Pan da nijdig. Maar ik ook niet.' Wacht, ik zal hem eens van zijn eigen medicijn laten proeven". Ophieuw verhief het standbeeld zijn stem en sprak: „Ik zal nu eens mijn mening zeggen in woorden, die iedere sterveling kan begrijpen. Luister! Het op perhoofd mag zijn bijl houden en de medi cijnman moet net als de kolonel met respect behandeld worden. U weet toch nog wel, hoe u dat moet doen, mijnheer de hoofdman? Met uw voeten! De medicijn man heeft het u zelf uitgelegd". Een zon nige trek verspreidde zich over Amme- zole's breed gelaat, hij rees haastig over eind en het volgende moment suisde Joris door het luchtruim, omhooggestuwd door een schop van ettelijke paardekrachten. Het K.N.M.I. deelt mede: een hogedruk- gebied boven Frankrijk, dat in de afgelo pen dagen sterk in betekenis was afgeno men, begon zich vanmorgen weer wat te herstellen en zich in de richting van Duits land te verplaatsen. Tegelijkertijd steeg ook de luchtdruk op de Noordzee en in Scandinavië langzaam. Een en ander had in ons land een weersverbetering tot ge volg. Het hogedrukgebied kon zich weer wat herstellen doordat een depressie ten westen van Ierland in de richting van IJs land afboog. Het bij deze depressie beho rende koufront trekt naar Ierland en de Golf van Biscaje, maar zal morgen nog geen invloed op het weer uitoefenen. Er kan daarom morgen warm zomerweer verwacht worden, waarbij de kans op on weer nog klein is. WERKRAPPORTEN Zondag 5 juli Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op 4.18 uur, onder 20.08 uur. Maandag 6 juli Zon op 4.27 uur, onder 21.01 uur. Maan op 5.12 uur, onder 20.48 uur. Maanstanden 6 juli 3.00 uur nieuwe maan. 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 iuli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 juli Hoog water 2.39 en 15.05 uur. Laag water 10.30 en 22.59 uur. Zondag 5 juli Hoog water 3.15 en 15.40 uur. Laag water 11.15 en 23.37 uur. Maandag 6 juli Hoog water 3.52 en 16.17 uur. Laag water 11.54 en uur. Maximum-temperaturen u i 3i binnen- en buitenland. d si Neerslag laatste 24 uur- s-S g c» SC 5 aS Den Helder onbewolkt w 19 0,2 Ypenburg mist w 21 1 Vlissingen onbewolkt zw 20 0,1 Eelde half bew. w 20 0,6 De Bilt mist windst. 21 2 Twente mist windsL 20 2 Eindhoven zwaar bew zw 22 0,4 Zd Limburg zwaar bew zzw 20 0,2 Helsinki licht bew. wnw 17 11 Stockholm zwaar bew zzo 23 0 Oslo licht bew windst. 22 0,1 Kopenhagen onbewolkt wnw 17 0,2 Aberdeen zwaar bew windst. 23 0 Londen onbewolkt windst. 24 0 Amsterdam mist windst. 21 2 Brussel onbewolkt wzw 23 0 Luxemburg licht bew. n 22 0 Parijs onbewolkt windst. 27 0 Bordeaux onbewolkt ono 33 0 Grenoble onbewolkt windst. 29 0 Nice half bew. nnw 24 0 Berlijn motregen w 19 4 Frankfort regenbui wzw 25 0,1 München zwaar bew anw 23 0 Zürich half bew. windst. 27 0 Genève onbewolkt O 27 0 Locarno onbewolkt 0 27 0 Wenen zwaar bew. nw 26 7 Innsbruck regen verand. 28 0,1 Athene zwaar bew. n 32 3 Rome onbewolkt no 31 0 Ajaccio onbewolkt ono 25 0 Madrid onbewolkt windst. 35 0 Mallorca onbewolkt windst. 27 0 Lissabon zwaar bew wzw 32 0 Belgrado zwaar bew. zw 25 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2