Israel toont begrip voor de Arabische vluchtelingen De Leidsepleinjeugd is haar pied a terre kwij t Kennemer Garage Nog altijd zijn er meer dan een miljoen Duitse soldaten zoek en bondig Inwonende minderheid schikt zich morrend en slikt gelaten de voordelen 4 Gestegen levenspeil Visser-Neerlandiaprijzen uitgereikt Balletmeester Karei Shook is reeds in ons land Twee boerderijen in Jubbega afgebrand Internationale zeeweek dit jaar in Nederland Weer twee doden in Kerala AMSTERDAMS ALLERLEI Politiek luchtledig Viswater was vergiftigd door chemicaliën Beslissing Centrale Raad van Beroep in ontslag kwestie Directoraat-generaal van Defensie Scheepvaart Nog altijd zijn er verwanten die hoop koesteren ZATERDAG 4 JULI 1959 JERUZALEM. Het rapport dat de secretaris-generaal van de UNO Dag Hanimarskjoeld op 19 juni heeft uitgebracht over het Arabische vluchtelingen probleem, is in Israëlische politieke kringen niet ongunstig ontvangen. Behalve de aanbevelingen voor een voortzetting van het algemene programma van hulpverlening, meent men in verscheidene nieuwe suggesties van Hani marskjoeld, mogelijklieden tot een definitieve oplossing van het Arabische vluchtelingen-probleem te zien. Een der punten, die men in Israel met instem ming en belangstelling volgt, is de aanbeveling om voorwaarden te scheppen, die tot een economische integratie der vluchtelingen in hun huidige woongebied kunnen leiden. Hanimarskjoeld geeft toe, dat velen niet vrijwillig elke vorm van integratie zullen aanvaarden, aangezien dit hun kansen op een terugkeer naar hun voormalige woonplaats, in Israel, aanzienlijk zal verkleinen. „Economische in tegratie van de Ara bische emigrant be vordert een sociaal- psychologische aan passing aan zijn om geving. Indien een nieuwe vorm van hulpver lening deze economi sche aanpassing be vordert, dan is het mogelijk, dat vele politieke problemen en een gevaarlijk groot centrum van spanningen in het Nabije Oosten lang zamerhand zullen verdwijnen", aldus de Israëlische zienswij ze. Hammarskjoeld vestigt opnieuw de aandacht op de pro blemen in Israel zelf ten aanzien van de Arabische bevolking in het algemeen en de Arabische vluchte lingen in het bijzonder. Na beëindiging der Arabisch-Israelische oorlog in 1948 bedroeg de Arabische be volking in Israel meer dan honderdduizend zielen. Ruim 35.000 vluchtelingen uit Arabische nabuurstaten hebben zich sedert dien, met instemming der Israëlische autoriteiten, met hun familieleden in Israel verenigd. Door deze gezinshereniging en een grote natuurlijke aanwas, steeg de „Arabische minderheid" gedurende het laatste decennium tot ruim 220.000 zielen. De Israëlische aanduiding „Arabische minderheid" is een duidelijk verwijzing naar de problematiek van de aanwezig heid dezer bevolkingsgroep. Evenals de Joden hebben de Arabieren eeuwenlang gehunkerd naar nationale eenheid en poli tieke zelfstandigheid. Zij hebben deze droom onder verscheidene vreemde heer sers niet opgegeven. Zij werden echter, ondanks onderdrukking, pas een minder heid toen Israel en de met Israel oorlog voerende Arabische staten, tegelijkertijd staatkundige zelfstandigheid verkregen. Er is nauwelijks een Arabisch gezin, dat geen familieleden in het buitenland bezit. „De - Arabieren in Israel zijn allen fel- nationalistisch en dit is volkomen begrij pelijk" geeft iedere Israeli, die door zijn functie dagelijks contact met de Arabisch- Israelische bevolking heeft, grif toe. De Arabische Israeli had een grote keuze. Zijn nationalistische leider kon kolonel Nasser van Egypte, koning Hoessein in Jordanië, de heerser in Syrië of in Irak zijn. Het was in ieder geval begrijpelijk, dat hij zich niet met de nieuwe Joodse staat kon ver enigen. Een stemming van haat en achterdocht heeft in de afgelopen twee jaren, vooral in de gebieden met een overwegende Arabi sche plattelandsbevolking, plaats gemaakt voor het aanvaarden van een voldongen feit: het bestaan van de Joodse staat als een niet te verdrijven minderheid van een Arabische nationalistische wereld. Toen men het hoofd boog voor deze realiteit, aanvaardde men ook leningen en agrari sche hulp, niet meer als een vorm van collaboratie met de vijand maar als ver standige coöperatie met de (voorlopig) heersende autoriteiten. Zij kwamen allen op de Arabische zwarte lijst te staan, want .juist tegen deze de facto erkenning van Israel' verzetten zich Israels Arabische vijanden. Het levenspeil der Arabische boeren steeg aanzienlijk door irrigatie, mechani satie en agrarische coöperaties. De afstand tussen hen en hun familieleden aan de andere kant van de grens werd hierdoor groter en een gevoel van politieke vereen zaming overschaduwt dikwijls de vreugde over de verkregen economische vooruit gang. Het overgrote deel der Arabische bevolking bevindt zich in een politiek luchtledig. Het militaire gezag in de grens gebieden met een overheersende Arabische bevolking is een dagelijks weerkerende ergernis voor de Arabier in Israel. De militaire gouverneur verstrekt de pasjes waarmee de Arabische burgers naar de Joodse centra kunnen gaan voor vakantie, inkopen of werk. De Israëlische regering heeft het niet gewaagd deze vorm van controle op te heffen, aangezien zij in de Arabische grensbevolking een potentiële vijfde colonne ziet. Dagelijks voorkomende gevallen van niet opzettelijke, maar bij zonder hindei-lijke bureaucratie maakt het militaire gezag tot een pijnlijke, vaak ge hate realiteit. Het Algemeen Nederlands Verbond te 's-Gravenhage heeft vier Visser-Neerlan diaprijzen uitgereikt, namelijk aan prof. dr. J. H. P. Jonxis, voor een onderzoek naar de afwijkingen bij spastische kinde ren; aan mr. dr. N. Muller, algemeen se cretaris van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, voor doeleinden op re- classeringsgebied, waarvoor de overheid geen subsidie verleent; aan het Cen traal Orgaan voor het Scheppend Am bacht, ter ondersteuning van zijn werk, en aan de directeur van de Prins Alexan- der-stichting te Huis ter Heide, de heer P. S. N. Oost, voor de ontwikkeling van t. onderwijs aan slechtziende kinderen. Faris Hamdan, lid van het Israëlische parlement, bespreekt met Arabische oudsten het oprichten van een Joods- Arabische coöperatie. Aanzienlijk gecompliceerder is het pro bleem der Arabische vluchtelingen in Is rael, die uit angst voor represailles of op aandringen van hun leiders hun dorpen verlieten voordat de Israëlische troepen deze in de Arabisch-Israelische oorlog be zetten. In hun, meestal in de grensgebie den gelegen, dorpen kwamen Joodse im migranten en uit veiligheidsoverwegingen weigert de Israëlische regering hen te repatriëren zolang er geen vrede met de- De nieuwe balletmeester van het Ne derlands Ballet de heer Karei Shook, ver toeft sinds maandag in ons land. Hoewel de heer Shook pas op 1 september defini tief in dienst zal treden, heeft hij zich than reeds bereid verklaard mevrouw Gaskell zo veel mogelijk te assisteren bij het over nemen van de balletten door de nieuwe dansers. Balletten als Les Sylphides, Giselle, La somnambule, De verloren zoon zijn reeds geheel ingestudeerd in de nieuwe bezet ting. Men hoopt voor het einde van het seizoen ook de overige grote balletten ge heel omgestudeerd te hebben, wat mede dank zij het grote enthousiasme van de nieuwe bezetting zeker zal lukken. Te Jubbega in Friesland zijn twee boer derijen door brand verwoest. Door onbe kende oorzaak brak brand uit in de boer derij van de veehouder S. Oosterhof. Het vuur werd aangewakkerd door een krach tige wind. Van de inboedel kon niets wor den gered. Schuur en woonhuis brandden tot de grond toe af. Terwijl de brandweren uit Jubbega en Heerenveen bezig waren met blussen sloe gen vlammen plotseling ook uit het dak van de aan de overkant van de weg staan de boerderij van de veehouder R. A. Bos. Overwaaiende vonken hadden het dak van de schuur vlam doen vatten. Ook hier werden schuur en woonhuis volledig ver woest. De inboedel van deze boerderij kon grotendeels in veiligheid worden gebracht. De internationale Semaine de la Mer (Zeeweek) zal dit jaar in Nederland wor den gehouden en wel in Den Helder en Medemblik. Het betreft hier een sportont- moeting tussen de vertegenwoordigers van de maritieme strijdkrachten van België, Griekenland, Italië, Nederland, Noorwegen, Verenigde Arabische Republiek en Zwe den. De zeeweek bestaat uit een maritieme vijfkamp, alsmede zeil- en roeiwedstrijden. De laatste worden in Medemblik gehouden, de maritieme vijfkamp vindt in Den Hel der plaats. Deze vijf kamp bestaat uit: hindernis- baan, reddend zwemmen 75 meter, proeve van zeemanschap, hinderniszwemmen 125 meter en amphibische cross-country. Ook de militaire sportweek van de stichting O en O. te Den Helder vindt in dit tijd vak plaats. TRIVANDRUM (Reuter-UPI) Tij dens gevechten tussen betogers en poli tiemannen zijn vrijdag bij Trivandrum, de hoofdstad van de Indische deelstaat Kerala, twee doden gevallen. Twee oppo sitieleiders verklaarden na een bezoek aan de plaats van het incident dat de po litie zonder eden had geschoten. Dit is een gevolg van de politiek van terroris me die de communistische regering onbe schaamd voortzet, zo zeiden zij. Een dertigjarige vrouw die met een kind op de arm in een zijstraat toekeek werd gedood, een gewonde man overleed later in een ziekenhuis, tw^e mensen wer den ernstig gewond. (Van onze Amsterdamse redacteur) De spijkerbroekmeisjes en de getruide jongens met hun vlassige ringbaardjes, de trouwe bezoekers van het Leidseplein-bij- avond, zijn hun huis kwijt. Een café, dat het. trefpunt was van de pleinjeugd, heeft de deuren gesloten omdat het, evenals vele van zijn bezoekers, de grond onder de voeten dreigt kwijt te raken. Werkzaam heden in de kelder van een aangrenzend huis hebben de fundering van het café doen verschuiven, waardoor het eeuwen oude huis verzakt. Sinds maandag is de deur gesloten in afwachting van een gron dig onderzoek onder de grond. De jeugdige stamklanten hebben zich nu maar gevoegd bij het andere deel van de pleinjeugd, dat in een nabijgelegen gelegenheid vertier zoekt. Arabische nabuurstaten is. Een voorbeeld van deze problematiek zijn de ruim zes duizend vluchtelingen, die in Nazareth in overbevolkte hutjes of lemen huisjes wo nen. Zij weigeren standvastig iedere vorm van compensatie of integratie, omdat zij uitsluitend naar hun oude woonplaats te rugwilden. In feite heerst hier dezelfde toestand als in de overbevolkte Arabische vluchtelingenkampen in de kuststrook van Gaza of in Jordanië. De communistische partij in Israel, die viereneenhalf percent van het totale stem- menaantal kreeg, heeft in Nazareth een vruchtbaar arbeidsterrein gehad. Een jaar geleden nog, behoorde de helft van de gemeenteraadsteden in Nazareth tot de communistische partij. Zij zette de vluch telingen onder druk om in hun eisen van repatriëring te volhai-den. De Arabische communisten in Israel kozen deze pro- Nasser partij, als de enige officiële toe gestane vorm van protest tegen de gehate Joodse overheid. Sedert de onderlinge twisten tussen Nasser en Kassem liep het communistische ledental in Nazareth tot een te verwaarlozen aantal terug. De on derlinge onenigheid in de Arabische we reld ontmoedigde hen. Teleurgesteld wend de men zich af van de communistische partijen ging een politiek luchtledig tegemoet. Het gevolg van deze politieke omme zwaai was dat een aanzienlijk aantal Ara bische vluchtelingen in Israel de compen satie en nieuwe woningen der Israëlische autoriteiten hebben aanvaard. Een vorm van samenwerking ontstond reeds in ver scheidene dorpen en in Nazareth tussen vluchtelingen en regeringsinstanties. De Israëlische regerings-instanties zul len deze ontmoedigden in de nabije toe komst met tact van een politiek isolement naar een positief gerichte toekomst moeten leiden. Het is begrijpelijk dat men in Jeruzalem de buitenlandse bemoeiienissen met het delicate politieke probleem der Arabische vluchtelingen met grote belang stelling volgt. Advertentie CORN. ZWIER Kennemerlaan 224 226 - IJmuider Telefoon 02550-4324 Voor eerste klis service Joodse landbouw-instructeur en Arabische boer. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lamberts (P.v.d.A.) over de vergif tiging van de Zuidhollandse binnenwate ren, hebben de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid en de minister van Verkeer en Waterntaat geantwoord dat met grote waarschijnlijkheid de oorzaak van de vergiftiging moet worden gezocht in de omstandigheid, dat zich in de afval stoffen, waarmee de oever van de Hol- landsche IJsel wordt opgehoogd, giftige chemicaliën hebben bevonden in zo grote verdunning, dat zij bij chemische analyse van watermonsters niet of nauwelijks aan toonbaar waren. Zelfs verdunning met wa ter in de verhouding 1 1.000.000.000 le verde echter nog een voor vis giftig meng sel op. In de afvalstoffen mogen zich zonder toestemming van de betrokken water staatsautoriteit onder meer geen chemi caliën bevinden. Deze toestemming was niet verleend. De houder van de vergunning heeft de ze bepaling dus niet behoorlijk nageleefd. Hem was echter van de aanwezigheid dei- giftige stoffen in de stortafval niets be kend, doordat hij had nagelaten zich van de aanwezigheid van giftige stoffen te over tuigen. Evenmin had 't bedrijf, dat de af valstoffen leverde, de vergunninghouder op de aanwezigheid van giftige stoffen op merkzaam gemaakt. De controle op de samenstelling van de te storten afval van het betrokken bedrijf is thans zo ver scherpt, dat een herhaling van de vergif tiging niet is te vrezen. Maatregelen welke verontreiniging van openbaar water en van de bodem zullen doen verminderen, zijn in voorbereiding in de vorm van een wetsontwerp op de wa terverontreiniging en een ontwerp-bestrij- dingsmiddelenwet. ONGEVAL BIJ HOOGOVENS De hulpbankwerker B. A. Gukema uit Velsen-Noord verrichtte vrijdagmiddag werkzaamheden op een windleiding bij de windverhitters van hoogover III. Doordat hij het evenwicht verloor viel hij van een hoogte van zes meter. Hij brak beide polsen en is in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Het merendeel van de Amsterdamse jeugd blijkt de drempel naar de volwassen heid minder spectaculair te overschrijden dan de nozems. Dat heeit de sociografische werkgemeenschap van de gemeente-uni versiteit vastgesteld bij een onderzoek naar het standpunt van de jongeren over de vrije tijd. Men kan gerust zijn: de ge middelde Amsterdamse jongen is een bra ve thuiszitter en het gemiddelde meisje een lief moederskind. Interessant is, dat hoe hoger de vader de maatschappelijke ladder heeft weten te beklimmen, hoe veelzijdiger de vrije-tijdsbesteding van de kinderen is. Ditzelfde is geconstateerd voor wat be treft het deelnemen aan verenigingswerk en zelfs op het gebied van ae bijverdienste. Hoe meer vader verdient, des te meer zoon of dochter interesse heeft om na school- of werktijd iets bij te verdienen. Het ver enigingsleven blijkt een funeste uitwerking op de liefde te hebben. Van de jongeren met „vaste verkering" waren er minder lid van een vereniging dan de vrijgezellen. Wanneer die verkering in Amsterdam ge middeld begint? Bij de meisjes tussen de 13 en 20 jaar, bij de jongens na het 21ste. Wie in Amsterdam vijf-maal-acht belt, zal gemiddeld slechts drieëneenhalve mi nuut moeten wachten eer een radioauto van de politie ter plaatse is. Toen de „vijf- maal-acht-dienst" elf jaar geleden begon, waren er vijf auto's in dienst. Op het ogenblik zijn er zeventig wagens. Hiervan zijn er doorlopend twaalf op patrouille. Hoe populair de „vijf-maal-acht" is blijkt uit het aantal telefoontjes, dat de centrale radiokamer in het hoofdbureau van politie binnenkrijgt: 60.000 per jaar. Oud-Amsterdam Als de plannen doorgang vinden, zal een ruim drie eeuwen oud huis in Amsterdam een nieuw plaatsje krijgen. Het betreft het Aalsmeerse veerhuis annex herberg „De Bonte Os", aan de Sloterkade. Het is nu niet meer dan een ruïne, maar men stelt zich voor de oude herberg te herbouwen aan de Amsteloever nabij de uitspanning „Het Kalfje" en er een jeugdherberg van te maken. Inmiddels is men reeds begon nen met de herbouw van een oude molen, die voor de stadsuitbreiding in west het veld moest ruimen. Met „Het Kalfje" en het prachtige buiten „Amstelrust" van textielkoopman-atleet Jan Zeegers zal daar dan iets van oud-Amsterdam be waard blijven. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een kwestie, welke het bestuur van de Be drijfsvereniging voor de Bouwnijverheid aanhangig had gemaakt tegen elf werk nemers bij een bouwbedrijf te Amster dam. Deze werden namelijk in januari 1958 ontslagen toen de timmerlieden van een onderaannemer bij dat bedrijf in sta king gingen en het werk zodanig stag neerde, dat de overige werknemers uit geschakeld werden. De ontslagen, werknemers meenden aan spraak te kunnen maken op wachtgeld in gevolge de Werkloosheidwet, maar zij ontvingen geen uitkering. Hiertegen gin gen zij in beroep bii de Raad van Beroep te Amsterdam, die hen in het gelijk stel de. De Bedrijfsvereniging voor de Bouw nijverheid tekende tegen deze beslissingen beroep aan bij de Centrale Raad te Utrecht die haar in het gelijk stelde. De eis van de stakers is dus afgewezen. Bij beschikking van de minister van Defensie is bij het ministerie van Defensie ingesteld het. directoraat-generaal van Defensie. Met de functie van directeur- generaal is belast de heer S. B. Duyvex*- man, tevoren directeur-generaal van Oor log. Aagtekerk, 3 v. Mombasa n. Aden. Aalsciijk 3 v. New Vork n. Houston. Alkaid 3 140 m. nnw Kp. Blanc n. Rosario. Ampenan 3 150 m. no Singapore n. Tj. Priok. Amstelpark, pass. 3 Gibraltar n. Ceuta. Astrid Naess, 3 te Bremerhaven. Argos 4 Iskenderun te Lipari. Asterop, 3 te Rotterdam. Attis 3 v. Bachaquero n. Willemstad. Averdijk, 4 v. Rotterdam n. Antwerpen. Banggai 2 1400 m. zw. Hawai n. Cristobal. Batu 4 v. Mobile n. Charleston. Calamares 3 v. Baltimore n. Havana. Caltex Delfzijl 3 30 m. nwtw Portsmouth. Caltex Eindhoven 3 53 m. otn Rasfartak n. Rasta- nura. Caltex Rotterdam, pass. 3 Kp. Villano n. R'dam. Castor 9 te Paramaribo verwacht. Clavella. 3 te Rotterdam. Colytto 3 780 m. ozo Bermuda n. Rotterdam. Crania, 4 te Rotterdam. Doris 3 v. New Orleans n. Laguaira. Eemland 3 v. Amsterdam n. Recife. Eenhoorn, pass. 3 Ouessant n. Piraeus. Farmsum, 4 te Honolulu. Fravizo 3 110 m. nnw Berlcnga n. Dublin. Friesland (SSM), 4 te Setubal. Gaasterland, pass. 3 Fernando Noronha n. Las Palmas. Geertje Buisman 3 45 m. nnw Lissabon. Hathor, 3 v. Amsterdam n. Zuid-Levant. Hector 5 te Tunis verwacht. Heemskerk 3 te Rotterdam. Helena, 4 te Guanta verwacht. Hera 3 430 m. no. Azorcn n. San uan. Hestia, 3 te Antwerpen. Holendrecht 3 26 m. no Algiers n. Dakar. Isis, 4 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Josed Frering 3 te Amsterdam. Kabylia 3 v. Malmö n. Philadelphia. Kalydon 3 v. Curagao n. Punta Cardon. Karachi. 3 468 m. zw Mincoy n. Djibouti. Kenia 3 v. Rotterdam n. Curacao. Kennemerland, 4 v. Hamburg n. Bremen. Kermia 3 260 m. o v. Gibraltar n. Ceuta. Kertosono 3 1100 pas. Alicante n. Rotterdam. Korovina 4 te Curacao. Kreeft, 3 vè Vigo n. Rotterdam. Kylix 3 v. Miri n. Sydney. Larenberg, 3 v. Capecoast. n. Duala. Leeuwarden, pass. 3 San Salvador n. New York. Lemsterkerk, pass. 3 Gibraltar n. Rotterdam. Leton 3 v. Rotterdam n. Marseille. Lissekerk 3 te Basrah. Malea 3 vehtr. v. Miri n. Singapore. Mariekerk 4 te Rotterdam. Moordrecht 3 200 m. z Ceylon n. Kwinana. Mylady, pass. 3 Dover n. Las Palmas. Naess Commander, 3 v. Fawley n. Mena. Naess Tiger pas. 3 Ouesant n. Fao. Nanusa 3 400 m. w Formosa n. Balikpapan. Nias, 4 te Guayaquil. Nieuw Amsterdam, 4 te Rotterdam verw. Noordwijk, pass. 3 Dakar n. Las Palmas. Oostkerk, 4 te Genua. Ootmarsum, 3 te Hamburg. Oranje Nassau, 3 v. Southampton n. Barbados. Frins Alexander 3 140 m. w Cyprus. Prins der Nederlanden, 4 te Aruba. Prins Joh. W. Friso, 3 v. Montrealn. Toronto. Furmerennd 4 te Algiers. Itiouw 4 te Marseille. Salatiga pass. 3 Gibraltar n. Antwerpen Sambas 2 v. Rangoon n. Penang. Siamat.3 v. Houston n. Tampico. Sloterdijk.3 v. New York n. Antwerpen. Solon 3 v. Bremen n. Hamburg. Stad Alkmaar 3 v. Amsterdam n. Lulea. Steven 3 20 m. nw. Lissabon n. Aalborg. Straat Mozambique, 4 te Mauritius. Tara. 4 te Hamburg. Tawali, 4 te Rangoon. Teiresias pass. 3 Socotra n. Penang. Torna pass. 3 Fernando Noronha n. St. Vincent Tomori, 3 te Abaka. Tiba, pas. 3 Kp. Santa Martha Grande n. Rosario Tcmocvclus 4 te Puerto n. Cruz. Tweelingen, 3 v. Narvik n. Rotterdam. Van Waerwijck, 3 v. Manilla n. Hongkong. Vivipara, pass. 3 Malta n. Rotterdam. Vlieland 4 v. Rotterdam n. Zee. Westertoren 3 130 m. o v. Ceylon n. Singapore. Wonosari 3 390 m. no Tercelra n, Halifax. Zeeland, 3 v. New York n. Halyfax. Zonnekerk, 3 v. Kobe n. Hongkong. (Van onze correspondent in Bonn) Sedert het einde van de oorlog weet men nog altijd niets over het lot van 1.113.000 Duitse soldaten en van 118.000 Duitse krijgsgevangenen. Ze zijn spoorloos ver dwenen: gesneuveld, ergens snel begra ven, misschien werkzaam in een of ander Russisch kamp, of onder andere naam verder levend in een vreemd land of.... in West-Duitsland zelf. Hoop op terugkeer van deze 1.230.000 Duitsers koestert men niet meer.... De Westduitse bondspresident professor Heuss heeft dezer dagen op een bijeen komst te Keulen van de bond van „Heim- kehrer" (soldaten die uit krijgsgevangen schap zijn teruggekeerd) nog eens laten blijken wat het presidentschap inhoudt. Met nadruk zei hij: „Ik ben hier niet ge komen om me te laten bezichtigen en dan weer snel te verdwijnen. Mijn bezoek hier betekent een politieke en menselijke er kenning van de staatsburgerlijke gezind heid waarmee de teruggekeerde soldaten hun opneming in de nieuwe Duitse staat hebben verkregen". Daarmee doelde Heuss er ongetwijfeld op, dat de gemid delde Duitse soldaat uit de voormalige „Wehrmacht" meteen teruggekeerd is in de normale maatschappij en niet zoals na 1919 via „vrijscharen" de voorbo de werd voor een nieuw extremisme. Op de Keulse bijeenkomst der „Heim- kehrer" was geen sprake van politiek, wel van de mogelijkheid om nog iets te doen voor de 1.230.000 verdwenen soldaten al was het maar om hun familieleden zeker heid te geven. In de Keulse jaarbeurshal zag men honderden mannen en vrouwen, veelal boven de zestig, die rondliepen met schilden en borden, waarop foto's en na men waren geplakt of geschreven, van soldaten over wier lot zij niets wisten. Men las op zo'n schild „Wie zag...." of „Wie kan inlichtingen geven overof „Weet iemand iets over....". De tiendui zend ex-soldaten, die aan de bijeenkomst deelnamen .schuifelden langs de schilden en borden, de foto's en namen, langs oude mannen en vrouwen, die nog altijd hoop hebben dat hun zoon waarschijnlijk al veertien of vijftien jaar geleder, ergens in Rusland of Frankrijk gesneuveld nog leeft..Een stuk bar verleden dook plot seling op, temidden van het welvarende Keulen, temidden ook van mensen op wier gezichten niets meer valt te lezen van de ellende van een oorlog, waarvoor hun land verantwoordelijk was. Het Duitse rode kruis beschikt over een bibliotheek van 85 delen met gemiddeld tienduizend namen en zevenduizend foto's per deel van verdwenen militairen, syste matisch geordend. Met. 7'A miljoen mark steun van de regering te Bonn, kon men op deze wijze een poging ondernemen om „het verdwenen leger" te zoeken. Er was op de Heimkehrer-bijeenkomst een man uit Essen, die, bladerend door de dikke boeken, plotseling een gezicht te genkwam, dat hij kende. Onder ede ver klaarde hij ten slotte dat de man op de foto in het dikke boek een sergeant van een parachutistenregiment was, die hij op 29 augustus 1944 te Rouen in Frankrijk dood had gezien. Achter de naam van de dode werd een tekentje gezet: gevonden, zij het dood. De meeste Duitse militairen zijn in Rus land verdwenen. Het Duitse en het Russi sche rode kruis zoeken al enige tijd samen naar-.deze verdwenen Duitsers. Men heeft daarbij vastgesteld, dat er ten minste een half miljoen Duitsers in de Sovjet-Unie moet zijn verdwenen. Te Moskou werken -meer dan honderd Russische Rode Kruis- beambten uitsluitend met het doel het lot van Duitse vermisten op te helderen. Tot dusver heeft men te Moskou 87 vermisten kunnen terugvindenmaar waarschijn lijk zal het lot van de meer dan een mil joen verdwenen Duitsers nooit worden op gehelderd. Tragisch. Een vijfjarig jongetje, dat hersteld was na een operatie, werd door zijn in Nes op Ameland wonende ouders met een taxi afgehaald bij een ziekenhuis in Leeuwarden. Tijdens de rit zag het knaapje kans, een portier te openen. Het viel met. het hoofd op straat en was op slag dood, Ambassadeur bij Tilo. President Tito van Joegoslavië heeft, in zijn zomerpaleis de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Joegoslavië, mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, ontvangen, die zijn geloofs brieven overhandigde. Aankoop van autobussen. Voor de dringend noodzakelijke uitbreiding van het autobuspark vragen B. en W. van Rotter dam een krediet aan de raad van ƒ2.560.000 voor aankoop van 32 autobussen. Schepenzaal. In Kampen is de uit de zestiende eeuw daterende schepenzaal in het oude raadhuis in vroegere luister her steld, als sluitstuk van de restauratie van de belangrijkste gemeentelijke historische gebouwen in Kampen. Dr. E. J. Tobi onderscheiden. De secretaris van het Bedrijfschap voor Sla- gersbedrijf dr. E. J. Tobi is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. In een vergadering van het bedrijfschap is dr. Tobi gehuldigd naar aanleiding van 't feit dat hij dertig jaren in het belang van de slagersbranche werkzaam is geweest. Hij zal binnenkort zijn functie neerleggen. Beneluxconferentie. De onlangs uit gestelde conferentie van Beneluxministers ter bespreking van agrarische kwesties als de invoer in België van Nederlandse gecondenseerde melk en de voortgang van de harmonisatie der landbouwpolitiek, is thans vastgesteld op 27 en 28 juli. Zij zal worden gehouden op „De Hoge Veluwe". Romeinse nederzetting. De opigravin- gen te Goedereede, waar dit voorjaar de sporen van een Romeinse nederzetting werden gevonden, zijn voorlopig gestaakt. Uit grondboringen is gebleken dat de nederzetting zich over een veel groter ge bied uitstrekt dan eerst werd gedacht. Men zal trachten de ligging van de gehele nederzetting nader vast te stellen. Geraamte gevonden. Aan het strand van Ouddorp hebben twee jongens een skelet gevonden. De politie schat de ouderdom van het geraamte op 100 tot 200 jaren. Studiebeurzen. De Israëlische rege ring wil aan onderdanen van tien landen, onder andere twee uit Nederland, studie beurzen verlenen als tegenprestatie voor de betrokken landen aan Israëliërs ver leende beurzen. Opium. Twee Turkse zeelieden zon der vaste woon- of verblijfplaats zijn door de politierechter te Rotterdam veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Zij waren op 19 juni te Schiedam aangehouden met drie kg opium bij zich, die zij voor 800 per kilo zouden hebben willen verkopen op Katendrecht. Argentyns bezoek. Van 17 tot 22 juli zal het Argentijns marine-opleidingsschip „Bahia Thetis" met 90 marine-kadetten aan boord een officieel bezoek aan Am sterdam brengen. In Londen in arrest. Een Londense rechtbank heeft een 21-.iarige Nederlandse zeeman, G. F. F, uit Eindhoven, in voor arrest geplaatst. Tlij wordt ervan beschul digd samen met twee Engelsen Franse horloges Engeland te hebben binnenge smokkeld. Veertig jaar Zoeklicht. Het blad „Het Zoeklicht", dat opgericht werd door de evangelist Johannes de Heer, bestaat 40 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt op 15 juli in de Ahoyhal te Rotterdam een toogdag gehouden. De thans 93-jarige Johannes de Heer, die nog hoofdredacteur van het blad is, hoopt, als zijn gezondheid het toelaat, een welkomstwoord te spreken. Ds. P. J. Miets zal een herdenkingsrede houden. Nederlandse week. Van 23 tot 31 juli zal in de Zuidzweedse stad Malmö een Nederlandse week worden gehouden. Ver scheidene artistieke evenementen staan op het programma. Een Nederlandse duik- bootjager zal in die week een bezoek aan Malmö brengen. Burgemeester. Tot burgemeester van de gemeenten Leusden en Stoutenburg is benoemd de heer A. F. EI. Buining, thans secretaris van deze gemeenten. De heer Buining is niet aangesloten bij een poli tieke partij. Phoenix. In de week 1318 juli (welke dag is nog niet bekend, het weer zal uiteraard een belangrijk woordje mee spreken) zullen zes sleepboten een Phoe- nix-caisson van Zijpe naar Vrouwenpolder slepen. De caisson, 62 meter lang, 18 meter hoog en 19 meter breed, is in 1953 bij de sluiting van het dijkgat te Ouwerkerk als reserve bij de hand gehouden en zal nu bi.i Vrouwenpolder gaan dienen als landhoofd voor de afsluitdam in het Veeregat tussen Walcheren en Noord-Beveland. „Gooise Boer" herrezen. Het ruim een jaar geleden afgebrande café-restaurant „De Gooise Boer" te Bussum is herrezen. Het nieuwe gebouw is twee keer zo groot geworden als het oude. De bouwkosten hebben 700.000 gulden bedragen. Nieuw krediet. Opnieuw vragen B. en W. van Amsterdam de raad een aantal kredieten ten behoeve van de uitvoering van de plannen, het Wilhelminagasthuis te verbouwen tot academisch ziekenhuis. Een bedrag van 4,5 miljoen gulden is nodig voor de bouw van een laboratoriumvleugel en 100.000 voor het bouwrijp maken van het terrein, waar de kinderkliniek zal ver rijzen. Ook is de verplaatsing van enkele barakken noodzakelijk, waarvoor eveneens ruim een ton wordt gevraagd. Voorgedragen als hoogleraar. Mr. C. J. Enschedé, vice-president van de recht bank te Rotterdam, staat als nummer 1 op een voordracht aan de Amsterdamse gemeenteraad ter benoeming van een ge woon hoogleraar in het strafrecht en de strafvordering aan de gemeente-universi teit, als opvolger van mevrouw prof. mr. D. Hazewinkel-Suringa, die binnenkort met emeritaat gaat. Tweede op de voor dracht is mr. A. Mulder, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie. Jeugdherberg. De gemeenteraad van Dordrecht heeft een krediet van 270.270 gevoteerd voor de bouw en de inrichting van een jeugdherberg. Het gebouw waar voor het plan is opgemaakt in overleg met de Nederlandse Jeugdherbergcentrale, zal slaapplaatsen tellen. De werkgevers kring Dordrecht heeft toegezegd een deel van de kosten van de inrichting voor zijn rekening te nemen. Op zondag open. De Dienst der Zui derzeewerken heeft op aandringen van de A.N.W.B. en de watersportverenigingen besloten een zondagsdienst in te voeren voor de sluizen en bruggen in het Veluwe- meer, hetgeen voor watersport en -toeris me van groot belang is.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6