Crisis in de Griekse orthodoxie FILATELIE OP EN OM HET BINNENHOF PLASTI COLOR Zie Boven: PLANEET VERDUISTERT STER KERKELIJK LEVEN XOHER" VOORDEEL VOOR WINTERBONT! Dutch Festival Week was te officieel 5 Gaat u met vakantie? Kerkelijk Nieuws „Pas op onze jeugd" Kort nieuws Bij Lampe tot 3I augustus k0rtinS" Scarborough Mercury Gereformeerde Gemeenten hielden besloten synode Conferentie in Kopenhagen tegen zee-verontreiniging ZATERDAG 4 JULI 1959 Met vette koppen en politieke tekenin gen hebben de dagbladen in Athene mel ding gemaakt van een crisis, die de Grieks- Orthodoxe kerk beheerst. Kerkelijk nieuws trekt in Griekenland altijd grote belangstelling, omdat vrijwel iedere staatsburger lid van de kerk is. Boven dien denkt een groot percentage van het volk met dankbare verering aan de kerk die de Griekse geest levend heeft gehou den in tijden van onderdrukking door vreemde volken. De spanning waarin men thans leeft is als volgt ontstaan. Op een vergadering van de Heilige Synode (het besturend or gaan van de kerk), verdaagde de voorzit ter, aartsbisschop Theokritos, de zitting en verliet met vijf andere bisschoppen de vergadering bij wijze van protest. De meerderheid, bestaande uit zeven bis schoppen, bleef achter om de zaken af te doen welke volgens de voorzitter in deze zitting niet konden worden behandeld. De ze gang van zaken gaf de dagbladen ge rede aanleiding om op de voorpagina met grote letters af te drukken: „Scheuring in de kerk". Noch in Griekenland, noch elders, heeft de Orthodoxe kerk vanaf haar begin in de elfde eeuw de zegenrijke gevolgen onder gaan van wat een kerkhistoricus genoemd heeft „de grote verplichtingen, die de kerk heeft aan de ketters". In tegenstelling tot het protestantisme en het rooms-katholi- cisme, heeft de Grieks-katholieke (of Oos- ters-Orthodoxe) kerk geen reformatie en contra-reformatie gekend. Zij heeft drin gend behoefte aan hervorming en inder daad heeft zij thans, op sterke aandrang van de regering, drie afzonderlijke her vormingen in beraad, al moeten wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat deze drie, theologisch gesproken, niet de eerste vra gen en grootste problemen raken. Drie hervormingen De eerste van deze hervormingen is ge richt op de verbetering van de opleiding en selectie van priesters en bisschoppen. Van de rond zevenduizend priesters heeft slechts vijf percent een volledige univer sitaire en seminaire opleiding gehad. Aan gezien het hart van de Griekse kerk haar eredienst is en omdat men liturgieën ge makkelijk uit het hoofd leert, kan zelfs een theologisch ongeschoolde priester de liturgische functies vervullen welke men van hem verwacht. Andere pastorale functies, die men bij het protestantisme gewoonlijk associeert met het werk van de predikant, liggen voor het grootste deel buiten de bemoeiingen van de Griekse priester-. Mede door de sociale tegenstel ling met de door de staat aangestelde godsdienstleraren, die universitair ge vormd zijn, pleegt men neer te kijken op de priesters en slechts weinig jonge men sen voelen zich geroepen priester te wor den; veel liever worden zij godsdienstle raar aan de middelbare scholen. Deze si tuatie schreeuwt inderdaad om hervor ming. De tweede hervorming, die men beoogt, is vermindering van het aantal diocesen en een nieuwe indeling door verandering der grenzen, zodat de overblijvende dioce sen elk ongeveer dezelfde omvang en be volkingsgrootte hebben. Het is al onmo gelijk de zesenzestig diocesen op het Griekse vasteland met bekwame en goed opgeleide bisschoppen te bemannen. Van daar, dat men de kwantiteit moet opoffe ren aan de kwaliteit van het episcopaat. De derde hervorming betreft het weer van kracht doen zijn van de kanonieke wet, die verplaatsing van de bisschoppen van de ene diocees naar de andere ver biedt. In theorie is een orthodoxe bisschop voor het leven aan zijn diocees verbon den, maar in de praktijk komt er van de naleving van deze regel niets terecht. Men hoopt, dat herstel van de regel, dat bisschoppen niet overgeplaatst kunnen worden, voor hen oorzaak zal zijn om zich met onvei-deelde ijver te wijden aan hun eigen diocesen en om niet meer afgeleid te worden door verlangens hoger op de ambtelijke ladder te klimmen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zeeloo (toez.) J. van dei- Werf te Hem-Venhuizen te Zoetermeer J. van Dijk te Garderen. Aangenomen naar Metslawier-Nijawier (toez.) L. K. Bos, vicaris te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland A. J. Timmer te Huizen (N.H.). Benoemd tot ziekenhuis- predikant te Apeldoorn (Julianazieken- huis) W. Th. van der Windt te Hoenderlo. Geref. Kerken Beroepen te Aalten (vac. J. van Wijn gaarden) A. L. Janse de Jonge te Oost- voorne te Gorredijk J. Berger te Koot wijkerbroek. Beroepen te Noordwijk-Binnen W. Dek ker te IJlst te Maassluis ,vac. T. Spilker) E. J. Duursema te Vorden Bedankt voor Klundert-Zevenbergen (2e pred.pl.) in combinatie met Zevenbergen A. Verschoor te Vlissingen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ermelo M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Centrum P. Blok, kand. te Rotterdam te Rhenen C. Wisse, kand. te Tholen. Een record De heer P. Blok, theologisch kandidaat 'e Rotterdam, die eergisteren reeds 21 be- "oepen op zich zag uitgebracht heeft er thans niet minder dan 36, daarmede het record brekend van het .ntal beroepen, dat de laatste jaren op een kandidaat werd uitgebracht. Deze situatie tekent ook het gebrek aan voorgangers in deze kerken groep. die 138 gemeenten telt, maar slechts 10 predikanten heeft. Verleden jaar nam de Griekse regering het initiatief tot deze hervormingen door bij de wet de kerkorde te herzien. Deze hervor mingen zijn geen uitvindingen van de re gering. Zij waren bepleit door professo ren in de theologie, door bepaalde bis schoppen en door de godsdienstige pers en zijn al enkele jaren onderwerp van dis cussie geweest. Bij haar actie had de re gering, die zeer conservatief was, de steun van de liberale, niet-communistische op positie. Na bijna een jaar van strubbelingen tussen de „Heilige Hiërarchie", die de uitvoering van de plannen der regering tracht te verhinderen, begint het er naar uit te zien, dat de kerk van Griekenland zich naar de wil van de nationale rege ring zal moeten voegen. De regering heeft namelijk het formele recht de hervor mingen bij de wet in te voeren, zonder verder overleg met de kerk. De bestuurs- organen van de kerk zijn ondergeschikt aan de wetten van de staat. Deze verhou ding is gesymboliseerd in het voorschrift, dat een vertegenwoordiger van de Koning elke vergadering van de Heilige Synode zal bijwonen. Advertentie VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLASTIC0L0R NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM „Jaarlijks ontvluchten circa 1500 delin quenten, voor het merendeel jeugdigen, uit alle mogelijke inrichtingen. Deze groep pleegt gedurende die vrijheidsperiode veel misdrijven. Doordat het politie-apparaat onderbezet is, wordt de gemiddelde pe riode van voortvluchtigheid steeds lan ger. Bovendien neemt het aantal aangif ten van misdrijven en de overtredingen der verkeersvoorschriften belangrijk toe. Het aantal aangiften van misdrijven was in Amsterdam in 1958 bijna driemaal zo hoog als in 1929, toen er ruim 600 agenten meer beschikbaar waren voor de straat dienst. De burgerij zal derhalve het on derbezette politie-apparaat moeten helpen in de dagelijkse strijd tegen de mis daad". Dit zei de Amsterdamse hoofd commissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, bij de opening van een kleine expositie onder de titel „Pas op onze jeugd" in de hal van de Cineac aan het Damrak te Amsterdam. Met cijfers en tabellen wordt daar een overzicht gegeven van de toeneming van misdrijven door jeugdigen. In woord en beeld wordt jong en vooral oud geadviseer de jeugdmisdaad te stoppen: „Uw kind mag niet ongemerkt snoep of geld kunnen wegnemen", „Leer uw kind tijdig ander mans werk en eigendom te respecteren", „Weet wat uw kind doet in vrije tijd en met wie het omdaat", „Voorkom de vor ming van jeugdige gewoontemisdadigers door tijdige inschakeling van de kinder politie". In een opstel schreef een elfjarige jon gen: „Ik ging met me vriend naar het bad. Toen gingen we zwemmen. Even later kwam hij terug met 15 cent in zijn zak. Ik wist niet, waar hij het vandaan had gehaald. Wij hebben dat zamen opge snoept". Advies van de politie: „Let bij uw kind op onverklaarbaar geldbezit". Gepensioneerden. De 64.000 leden tel lende Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden heeft zich in een adres tot de ministerraad gericht. De bond uit zijn teleurstelling over het feit, dat in de jongste regeringsnota met geen woord ge rept is over de huurcompensatie voor de gepensioneerde ambtenaren en hun wedu wen. Gevraagd wordt voor deze groep een overeenkomstige compensatieregeling in het leven te roepen als voor de actief dienende ambtenaren zal gelden. U moet vanavond vast eens kijken of u in de onmiddellijke nabijheid van de heldere Venus een zwakker lichtend puntje ziet staan; dat is dan Regulus, de helder ste ster van het sterren beeld Leeuw. Als u van avond de plaats van Regulus ten opzichte van Venus goed in uw geheugen prent, en u kijkt morgenavond weer, dan zult u zien, dat de afstand tussen de twèe kleiner is geworden. Dat gaat zo door, totdat op dinsdag 7 juli de een de ander volkomen lijkt te hebben verzwolgen. Re gulus is dan totaal on zichtbaar; Venus bedekt '„verduistert") hem die dag, een zeldzaam ver schijnsel. Want ivelis- waar passeert Venus Regulus ieder jaar ten minste één keer (en dik wijls drie keer), maar \^wy^ doorgaans loopt de pla neet onder of boven de ster langs; dat de twee elkaar „raken" is zeer zeldzaam. Het woord „raken" is hier maar bij wijze van beeldspraak gebruikt: Venus is 90 miljoen kilometer van ons verwijderd en Re gulus tachtig lichtjaren oftewel 8,6 miljoen keer zo ver. Er is in de komende week heel wat te zien 'aait de westelijke avond hemel. Woensdag over dag is de maan in con junctie met de planeet Mercurius; het naspel van die samenstand zult u 's avonds kunnen zien: Mercurius vlak ten wes ten van de nog geen twee etmalen oude maansikkel. En Mercu rius is diezelfde dag in zijn grootste oostelijke elongatie, hetgeen bete kent: zo ver mogelijk links van de zon, wat in zijn gevalditmaal nog maar ruim 26 boog- graden wil zeggen hij beschrijft nu eenmaal maar een nauw kring- loopje om onze dagster. De derde planeet die zich in deze buurt ver toont is Mars, ongeveer halverwege tussen Mer curius en Venus. Maar zowel Mars als Mercu rius zal betrekkelijk zwak lijken, vergeleken bij Venus, en hun zicht baarheid wordt boven dien nog bemoeilijkt doordat zij zo laag boven de horizon staan: in deze tijd van het jaar maakt de ecliptica (de ba.an die de zon langs het hemelgewelf beschrijft) omstreeks zonsondergang maar een kleine hoek met de horizon. G. v. W. Advertentie mm WM ifSfi Mééü I H Ét SlSt W&ië speciale zomerprieel Nu kunt u reeds kiezen uit de „antelconecu. Ook üw maat, passé uuen wii voorradig- e a ar t geldtot 31 augustus Wie nu koopt,!P er eens met hem over. 10% korting- Praat „a maar KilKen bU Grote Houtstraat 101 Het weekblad Scarborough Mercury breekt in een belangwekkende nabeschou wing over de Dutch Festival Week, die onlangs in de Engelse stad Scarborough is gehouden, een lans voor nóg groter in spanning van de zijde van Scarborough, dat onder meer nagelaten heeft de aan dacht van omliggende steden op de ge beurtenissen te vestigen. Het blad vindt, dat de hele zaak zich te veel op officieel niveau afspeelde. Daar waar de burge meesters van Scarborough of van Rotter dam zich vertoonden, doken de Haarlem se bloemenmeisjes op, maar, zo klaagt de schrijver, er zijn honderden mensen in Scarborough, die zelfs in dit tweede jaar van hun komst geen bloem op hun jas gestoken kregen en hen zelf nooit hebben gezien. Bij het scheiden van de markt, toen in een speech verklaard werd dat het nog niet zeker was of er volgend jaar op nieuw een Nederlandse week zou wor den gehouden, ging er overigens onder het publiek een storm van protest op. Joelend eiste men voortzetting van deze „nieuwe traditie". Te Utrecht is de generale synode van de gereformeerde gemeenten gehouden, die geheel een besloten karakter droeg. De synode besloot dat niet-gemeenteleden tot haar vergaderingen geen toegang zullen hebben. Er werd verder besloten dat predikan ten een beroep, dat zij ontvangen binnen de drie jaar dat zij hun gemeente dienen, slechts mogen aannemen met toestemming van de classis. Vertrekt een predikant binnen drie jaar dan zal de nieuwe ge meente aan de vorige de onkosten redelijk vergoeden. Er is een commissie benoemd om de synode van voorlichting te dienen inzake de internationale Raad van Chris telijke Kerken (ICCC). KOPNHAGN (UPI) Vandaag eindigt in Kopenhagen een tweedaagse confe rentie over het voorkomen van verontrei niging van de zee. Vertegenwoordigers van scheepvaartmaatschappijen, vereni gingen voor dierenbescherming, oliemaat schappijen en bestuursautoriteiten uit negen landen, waaronder Nederland nemen er aan deel. Deze week viel voor de goede waarne mer tot twee keer toe het licht op de nut tige functie van ons parlement, in het on derhavige geval van één der takken van de Staten-Generaal, te weten van de Eer ste Kamer, en dit met betrekking tot de behartiging van rechtsbescherming der burgers. In het algemeen vervult de volks vertegenwoordiging die taak bij haar aan deel in het tot stand brengen van wetten. Deze houden immers niet alleen heel wat voorschriften in, die handelen over bepaal de aan de burgerij opgelegde verplichtin gen. doch ook andere die de nodige waar borgen van haar rechten tegenover de overheid plegen te bevatten. Tot de taak van allebei de Kamers behoort ook nog iets heel anders. Wanneer de burgers ge bruik wensen te maken van hun grond wettelijke bevoegdheid om vertogen tot de bevoegde instantie te richten in de vorm van VERZOEKSCHRIFTEN heeft de Kamer, bij welke zulke verzoekschrif ten binnenkomen, deze te onderzoeken en er ten slotte een oordeel over uit te spre ken. Hierbij pleegt dan de Kamercom missie voor verzoekschriften net leeuwen aandeel te hebben in de te ondernemen arbeid. Veelvuldig nu komt het voor dat een burger meent, dat hem van overheids wege, bv. door een of andere ministeriële beschikking, onrecht is aangedaan, het welk hij vreest of zelfs reeds gemerkt heeft, niet langs rechterlijke weg onge daan gemaakt te krijgen. Dan kan hij zich in zulk een geval tot een of zelfs tot beide Kamers wenden met het verzoek er bij de minister op aan te dringen alsnog geheel of ten dele op de genomen beslissing terug te komen. En dit dan in het bijzonder uit billijkheidsoverwegingen. Tot op zekere hoogte kan men hetgeen een Kamer dan doet, beschouwen als „rechtertje spelen." Het is alleszins begrijpelijk, dat heel dikwijls de petitionaris, de indiener van een verzoekschrift nul op het rekest krijgt. Het is immers heel menselijk, dat er tal van lieden rondlopen met vermeende gron den tot klagen over hun aangedaan on recht. Ja, de ervaring ten opzichte van de verzoekschriften komt er, meen ik, op neer dat in het ver overwegende deel van de gevallen, waarin op het Binnenhof ver zoekschriften ter parlementaire tafel ko men, de Kamer in kwestie zich genoopt ziet te concluderen dat er geen reden be staat om de minister wegens onrechtvaar dig optreden ten aanzien van de petitiona ris aan zijn jasje te trekken. Dinsdag jl. deed zich echter het tegen overgestelde geval voor: voor de indiener van een verzoekschrift kwam er een in zekere mate bevredigend einde aan een zeer langdurige strijd wegens hem (in zijn ogen) aangedaan onrecht. Ik heb hier het oog op het feit dat, na liefst elf jaar, in verband met een destijds door C. baron van Breugel Douglas, oud-ambassadeur van Nederland te Moskou, tot de Eerste Kamer gericht „adres" (verzoekschrift) voorzitter Jonkman met genoegen kon vaststellen dat deze zaak te lange leste ge sloten was. Dit dankzij een tussen de re gering, in deze de minister van Buiten landse Zaken, en de steller van het ver zoekschrift tot stand gekomen compromis. Baron Van Breugel Douglas was uit de buitenlandse dienst ontslagen omdat hij, altijd volgens de machtigen op het Plein, financiële handelingen zou hebben ver richt namelijk zekere manipulaties met deviezen die niet door de beugel konden. Toen hij in zijn verzoekschrift aan onze Se naat had uiteengezet, waarom zijns in ziens de betichting niet gegrond was, heeft de Eerste Kamercommissie voor verzoekschriften de kwestie zeer nauwkeu rig onderzocht. Zij liet zich bil haar werk zelfs bijstaan door iemand, die ook op boekhoudkundig gebied van wanten weet, met name de heer Van de Kieft, destijds voordat hij minister van Financiën werd, lid van die Kamer. De commissie kwam tot een voor de „klager" gunstig oordeel. Niettemin heb ben achtereenvolgende ministers van Buitenlandse Zaken volgehouden, dat het de ambassadeur verleende ontslag als mede de daarvoor aangevoerde motieven wel degelijk juist waren. Kamer en mi nister waren het echter vierkant oneens. Maar ziet, ten slotte blijkt er toch op het Plein een ander inzicht, of althans be grip, te zijn ontstaan en dit zeer zeker bo venal dankzij de met redenen omklede zienswijze van de commissie voor de ver zoekschriften. Zo kwam er dan een com promis tot stand. Buitenlandse Zaken nam de beschuldigingen, die de eer van de ontslagen ex-diplomaat aantastten, te rug en deze zag op zijn beurt van zijn aan vankelijk gestelde eis tot schadevergoe ding af. Hier bestond dus inderdaad reden voor de Kamervoorzitter om met zekere voldoening van het uiteindelijk bereikte re sultaat gewag te maken. Zeker, het ont slag bleef gehandhaafd, wat op zichzelf alleszins verklaarbaar kan zijn. Iemand kan immers, tengevolge van een reeks van omstandigheden terecht geacht wor den niet meer in bedoelde dienst op zijn plaats te zijn, ook al moge hij zich niet aan iets hebben schuldig gemaakt dat zijn goede naam in het gedrang zou heb ben gebracht. Het verblijdende, in de eer ste plaats voor de oud-diplomaat, is dat van dit laatste geen sprake meer is. Dat hij het thans juist vond, zijnerzijds van zijn aanvankelijke eis tot schadevergoe ding af te zien, lag voor de hand. Alles te samen genomen kan het slot van deze elfjarige strijd dus bevredigend worden genoemd. En zeker verdienen de leden van genoemde Kamercommissie hulde voor al wat zij in deze gedaan hebben. De leden, maar ook de oud-leden, van wie ik hier nog met oprechte waardering noem mr. Wendelaar, die zich in deze zaak ook op loffelijke wijze heeft geweerd. Belastingen en rechtsbescherming Op nog geheel andere wijze kwam de ze week in de Kamer van vijfenzeventig de rechtsbescherming der burgers aan de orde. En wel bij de behandeling van het. met algemene stemmen aangenomen, ontwerp van een algemene wet inzake Rijksbelastingen. Alweer belastingen mort misschien deze of gene lezer, die ge bukt gaat onder de lasten, hem door de heren van de Kneuterdijk en hun trawan ten op de schouders gelegd. Maar zulk een nurkse Sijmen kan ik geruststellen; het ging er dit keer werkelijk niet om, nieuwe of hogere belastingen in het leven te roepen. De wet ir kwestie komt name lijk, zeer kort samengevat, nu eens hele maal niet neer op vaststelling van wat en hoeveel er aan deze of gene belasting be taald zal moeten worden doch, alleen op een stel van bepalingen omtrent het hoe. Dus omtrent de wijze, waarop inning van belastingen kan geschieden, de ma nier waarop men na de oplegging van een belastingsom door de inspecteur daarte gen in beroep kan komen enz. Met andere woorden: deze algemene wet dient slechte om een aantal voorschriften vast te leg gen, die betrekking hebben op de wijze van heffing van allerlei belastingen, op de manier waarop enerzijds de belasting autoriteiten hun bevoegdheden in dat op zicht kunnen uitoefenen, anderzijds de burgers hun rechten tegenover een even tueel onjuiste aanslag en oplegging kun nen beschermen. Plet is overigens niets meer dan een zogenaamde raamwet: bin nen het raam van haar bepalingen komen er dan, met betrekking tot de verschillen de soorten belastingen, nadere heffings- wetten. De vreugde van het belasting betalen Het zou dus voor de hand hebben gele gen. dat de gedachtenwisseling over ver meld ontwerp louter over de inrichting van het belastingrecht ware gegaan. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. Als goede nazaten van hen, die zich enige eeuwen geleden hevig verzet hebben te gen Alva's tiende penning —heden ten dage overigens een „peulschilletje"! hebben verschillende senatoren toch de verleiding niet kunnen weerstaan om klaagzangen over te hoge of te onnodige belastingen te houden. Werkelijk, bedoelde heren, en ook andere lieden, die graag mopperen over de veel eisende Cerberus van onze schatkist en over het smijten met onze belastingpen ningen, zouden eens een kijkje moeten gaan nemen bij de Delta-werken. Als men daarvan een en ander in ogenschouw kan nemen een voorrecht dat ik in de afge lopen week heb genoten beseft men dat hetgeen onze kranige ingenieurs met hun medewerkers daar verrichten, dankbare bewondering verdient. Toen ik het werk daarginds gade sloeg en er mij reken schap van kon geven, wat dat alles zal op leveren. ben ik meer dan ooit indachtig geweest aan wijlen professor mr. J. Op penheim, jarenlang hoogleraar in het staatsrecht en daarna lid van de Raad van State. Oppenheim nu placht tot zijn stu denten te zeggen: „De mooiste dag in het jaar is, wanneer ik mijn belastingen ga betalen". En op de vraag van een moge lijk ietwat verbaasde toehoorder, of pro fessor dit eens nader wilde uitleggen, luid de het antwoord: „Wel, je krijgt zoveel waar voor je geld", waarop Oppenheim zijn gehoor dan voorhield, wat de staat zo al voor de burgerij en voor het gehele land met die belastinggelden doet. Welnu, wie ziet wat er inzake de Delta werken gebeurt, die kan niet anders zeg gen dan dat het een vreugde is te weten, dat dit alles dankzij onze bijdragen in de belastingen te bekostigen valt. Tegenover het grootse, wat daar gedaan wordt, zinkt al het gemopper over hoge belastingen en smijten met de belastinggelden in het niet. Daarom: mopperaars, maakt u op naar het Haringvliet. Neemt er uw hoe den af voor de mensen van onze Water staat, van hoog tot laag, en stort blijmoe dig in de schatkist. Ge werpt uw aandeel heus niet in een put, doch kunt de vol doening smaken, dat ook gij een heel klein beetje aanwendt voor de bouwput in het Haringvliet en voor al wat er verder ten goede komt aan de totstandbrenging van de Deltawerken. Pr. E. van Kaalte OOSTENRIJK. Als propaganda voor de sportoefening is een postzegel van 1.50 s. (blauwachtig groen) in omloop gebracht, waarop een handballer is afgebeeld. Op 13 juli volgt een zegel van 1 s. (roodviolet) met als voorstel ling een hardloper. Beide zegels zijn ontworpen door Adalbert Pilch en ge graveerd door Rudolf Toth (1 s.) en Georg Wimmer (1.50 s.). De oplage be draagt drie miljoen stuks elk. FRANKRIJK. Ter herdenking van de testpiloten C. Goujon (1912-57) en C. Rozanoff (1905-54) is een postzegel van 20 fr. (lichtblauw en roodbruin) uitgegeven, die de portretten van beide vliegers laat zien. VATICAANSTAD. Dertig jaar ge leden werden de Lateraanse Verdragen gesloten, de overeenkomsten tussen Ita lië en de Heilige Stoel, waarbij Vati caanstad werd gesticht. Dit feit is her dacht met een serie van twee waarden, 30 lire (bruin) en 100 lire (blauw). De zegels vertonen het portret van paus Pius XI. JOEGOSLAVIË. Een serie van acht postzegels met sportmotieven is hier in circulatie gebracht ter gelegenheid van de tweede „Partizan"-spelen. De reeks omvat de waarden 10, 15, 20, 35, 40, 55, 80 en 100 dinar, ISRAEL. Het tienjarig bestaan van de burgerluchtvaart in de staat Israel zal onder meer worden opgeluisterd met een veelkleurige postzegel van 500 pru- ta. Het ontwerp is van Paul Kor uit Tel Aviv en bestaat uit een gestileerd modern vliegtuig, waarboven een wind zak in combinatie met het getal 10. HONGARIJE. De in Oost-Berlijn ge houden conferentie van de PTT-minis- ters uit de socialistische (communisti sche) landen was voor de Hongaarse posterijen aanleiding tot uitgifte van een postzegel van 1 ft. (karmijn), voor zien van een aanhangsel. Op de zegel ziet men een posthoorn met in het mid den een envelop; op de achtergrond een wereldkaart. Op het aanhangsel, ge drukt in grijs, komt het Oostberlijnse operagebouw voor. Voorts is er een serie uitgekomen met afbeeldingen van watervogels: 10 f. aalscholver, 20 f. kleine zilverreiger, 30 f. purperreiger, 40 f. grote zilverreiger, 60 f. lepelaar, 1 ft. blauwe reiger, 2 ft. kwak en 3 ft. ibis. JAPAN. De slag bij Solferino, hon derd jaar geleden, is herdacht door de uitgifte van een postzegel van 10 yen, waarop Rode Kruis-verpleegsters, die een gewonde dragen, voorkomen. SAN MARINO. Als propaganda voor de Olympische Spelen 1960 is een serie van zeven waarden verkrijgbaar ge steld, waarop de portretten van per sonen uit de geschiedenis van de mo derne Olympische Spelen voorkomen: 2 lire De Coubertin, 3 lire Bonacossa, 5 lire Brundage, 30 lire Montu, 60 lire Edstrom, 80 lire Baillet Latour en 120 lire De Coubertin met Olympische vlam. De 120 lire is bestemd voor de luchtpost. VERENIGDE STATEN. Een olie boor toren tegen een lichte achtergrond vormt het motief van een postzegel van 4 cent, die op 27 augustus zal worden uitgegeven ter herinnering aan het feit, dat honderd jaar geleden de eerste olie bron werd aangeboord en wel te Titus- ville in de staat Pennsylvania. De zegel is ontworpen door Robbert Foster uit New York. NEDERLANDSE ANTILLEN. Ter gelegenheid van de opening van het toeristenhotel „Hotel Aruba Caribbean" op het eiland Aruba zal de postadmini stratie van de Ned. Antillen een post zegel van 15 cent uitgeven, waarop het nieuwe hotel is afgebeeld. De zegel is uitgevoerd in vier kleuren naar eer- ontwerp van P. M. van Lienden uit Haarlem. Hij is van 18 juli af ook aan de filatelistenloketten in Nederland verkrijgbaar. De verkoopprijs bedraagt f 0.30. „Gussie en Katvis" door P. G. Wode- house, vertaald ioor W. WielekBerg is één der eindeloos lijkende serie kolder- verhalen van de bekende Engelse humo rist. „Prisma hondenboek" (uitgave Het Spec trum): Welke hond zal ik mij tot huisge noot kiezen? Wat en hoeveel moet hij eten? Hoe moet ik hem verzorgen? Wat moet ik doen of nalaten om hem tot een goede kameraad te maken? Deze en nog veel meer vragen worden door de schrij ver Jan van Rheenen, die meer „honden boeken" op zijn naam heeft staan, op vlotte wijze beantwoord. Ook behandelt hij de herkomst, afstamming, bouw en psyche van de hond. Een boekje om met plezier te lezen. Het is voorzien van teke ningen en foto's van de voornaamste hon denrassen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7