Saargebied is economisch aan Duitsland gekoppeld hamol weer vandaag! HET WEER „Recreatiegebied valt ten offer aan machtswaan van Amsterdam" Dronken „plezierrijders" raasden door nachtelijk Haarlem Djuanda ruimt het veld voor een presidentiëel kabinet Saarlanders bezorgd, maar Bonn juicht over „eerste stap naar eenwording Indonesië „terug naar 1945 Politieman kon nog juist het vege lijf redden Gerard van Praag Ben Goerion's regering in interim-kabinet omgezet Per motorboot In de krant van heden Vuilnisauto werd door ontploffing vernield Minder warm Aan het strand Scherpe taal van Velsense zvethouder èac MORRIS %(jcforeijouênij! Tunesiër in Rome aan een wisse dood ontsnapt Het woord is aan Vermakelijk voetbal Oud-minister Helders lid Raad van State Dit weekend 494 doden door ongelukken in V.S. Verdronken MAANDAG 6 JULI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afcL Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 203 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Bonn) De afgelopen nacht om twaalf uur brak in het Saargebied het lang verwachte ogenblik aan, dat dit eeuwenlang omstre den landje economisch een werd met de Westduitse bondsrepubliek. De politieke eenwording kwam reeds op 1 januari 1957 tot stand. De economische aanslui ting betekent, dat van vandaag af niet meer de Franse frank maar de harde Duitse mark betaalmiddel in het Saarge bied zal zijn. De oplossing van de moei lijkheden, die hiermee gepaard zullen gaan beschouwt men te Bonn als een „oefening" voor de toekomstige hereni ging tussen Oost- en West-Duitsland. De minister van Economische Zaken, pro fessor Erhard, sprak zaterdag over „de eerste stap van de Duitse eenwording De Saarlandse minister-president Ro der heeft te middernacht meegeholpen bij het omhoogtrekken van de douaneslagbo men aan de grens met de bondsrepubliek. De grens is verlegd tussen het Saarge bied en Frankrijk, waar de slagbomen naar beneden gingen. De Saarlanders zijn hier niet rouwig om: hun land is vier maal een speelbal geweest tussen Frank rijk en Duitsland, vóór 1815 twee maal daarna tussen 1920 en 1935, toen het even als tussen 1945 en heden onder Franse in vloed of bestuur stond. De prijzen zullen van heden af nog slechts in marken genoteerd worden. Of ficieel is de omrekeningskoers 117,5 fran ken voor een mark (of: voor honderd frank 0,8507 mark), maar er zijn zaken lieden, die de nieuwe prijzen vaststelden volgens de voor de koper ongunstige ver houding 100 1. Dat doen trouwens ook de directies van de openbare tram- en bus lijnen, van de elektriciteitsbedrijven en waterbedrijven. Benzine wordt voor de Saarlander belangrijk goedkoper. Ook het spoorkaartje kost minder, evenals verscheidene levensmiddelen. Tabak wordt echter duurder, evenals suiker, Franse wijnen en cognac. De Saarlandse spoorwegen moeten in deze dagen een miljoen spoor- en perron kaartjes vernietigen en vijf miljoen nieu we (goedkopere) kaartjes laten drukken. De postzegels moeten worden veranderd en de briefkaarten. De belasting moet worden aangepast aan de Westduitse belasting. Dat betekent oen daling van de inkomsten- en loon belasting. De pensioentrekkers krijgen 99 meer pensioen, maar de bijdrage voor de sociale verzekering stijgt met enige per centen. De kinderbijslag wordt minder. In het algemeen wordt de koopkracht met enige percenten verhoogd, wanneer men let op de daling der prijzen. De lo nen zijn al in grote lijnen aan de Duitse aangepast: Sommigen zullen meer krij gen omgerekend tegen de koers van van daag, anderen iets minder. Goederen invasie Dit geeft een beeld van de moeilijkhe den, waarmee deze eenwording gepaard gaat. Het leven in het Saargebied wordt op een dag radicaal veranderd, al heeft de gemiddelde Saarlander daarmee reeds wekenlang rekening gehouden. Soms ze ventig vertegenwoordigers per firma be zetten alle hotelbedden in de Saarlandse steden en de vrachtwagens van hun fir ma's vormden reeds gisteravond een slang van kilometerslengte aan de grens. Vannacht werden die auto's op het Saar gebied losgelaten. Daarmee werd de jacht geopend op de zcvenhonderdmiljoen mark die onder geleide van eén sterke politiemacht, van de lucht uit beschermd door helikopters, naar de Saarlandse ban ken werd gebracht. De Saarlanders slaan in de rij voor de banken om vijftigduizend franken maxi maal in te wisselen voor 425 mark. Er wordt in het Saargebied om de marken van de klant gevochten met cadeau tjes Zonder pathos Deze nadruk op het financieel-economi- sche, verdringt alle festiviteiten naar de achtergrond. Bij de politieke aansluiting werden op de Saarlandse heuvels nog vreugdevuren ontstoken, thans ziet men overal bezorgde gezichten over de moge lijkheid van stijgende prijzen. Men hoort niet al te veel optimistische politieke re devoeringen, maar voornamelijk toespra ken om de mensen op hun gemak te stel len.... Het is een hereniging mnder pathos. Voor de bondsrepubliek ^kent het dat de produktie van kolen worut ver hoogd met 16,4 miljoen ton, van staal met 3,5 miljoen ton en van ijzererts met 3.5 miljoen ton. Hier hebben Erhard en de zijnen de kans voor een nieuw experi ment: de overgang van de Saarlandse economiè, tot dusver gekoppeld aan het Franse dirigisme, naar het neo-liberale Duitse systeem. JERUZALEM (Reutcr-UPI) Premier Ben Goerion heeft president Ben Zvi het ontslag van zi.jn regering aangeboden. Toen hij het presidentieel paleis verliet na afloop van zijn bespreking met de presi dent verklaarde Ben Goerion dat de goed keuring, die het parlement aan de wapen- leverantie heeft gehecht, voor een klein deel de schande heeft weggevaagd die de Mapai en de Ahdoet Avoda, op het land geladen hebben door de weigerachtige houding van hun ministers. De demissio naire premier verklaarde dat hij zijn func ties zal blijven uitoefenen, maar geen bij eenkomsten van de ministerraad zal bij wonen als de vier „rebellerende" minis ters aanwezig zijn. Tot mijn spijt zal ik premier en minis ter van Defensie moeten blijven in dezelf de regering die een interimregering zal zijn.., zo zei hij. Waarnemers in Tel Aviv zijn van me ning dat Ben Goerions aftreden in feite een protest is tegen het Israëlische kies stelsel dat gebaseerd is op evenredige ver tegenwoordiging. Dit systeem zou hem vaak gedwongen hebben te steunen op kleine groeperingen in het parlement. Toen Ben Goerion zijn ontslag indiende verwachtte men dat hij zich zou terugtrek ken en het aan een partijgenoot zou over laten om als waarnemend premier van een zakenkabinet het land te leiden tot de nieuwe verkiezingen, die volgens plan in november gehouden zullen worden. Men acht het mogelijk dat de Mapai, de par tij van Ben Goerion, zal vragen om ver vroeging van de verkiezingen Op een bal van de Griekse padvind- sters in de Phaleron Racing Club te Athene, dat werd bijgewoond door le den van de Griekse koninklijke fami lie, heeft kroonprins Constantine laten prins Michael bewonderend toekijken. zien wat hij tijdens zijn bezoek aan Amerika van de moderne dansen heeft geleerd. Hier danst hij een „Cha Cha" met een onbekende partner, terwijl zijn zuster prinses Sophie en zijn neef Zondag zijn ter hoogte van Den Helder internationale zeilwedstrijden gehou den, die door Koningin Juliana, Prins Bernard en prinses Irene van de „Piet Hein" af werden gadegeslagen. De Prins haalde zijn dochter zelf met de motorboot van de rede van Den Helder pag. Weer en weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Kunst 4, 5 Radio en Televisie 5 Agenda 5 Examens 5 Uit stad en omgeving 5, 6 Beurs 6 Spon 7, 8, 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. Hedenmorgen omstreeks half negen is met een daverende klap een roltrommel- auto van de reinigingsdienst te Purmer- end geëxplodeerd. De trommel werd van het chassis gerukt en grote brokken ijzer en staal vlogen tot honderden meters in het rond. Tientallen ruiten sprongen, tot zelfs op een afstand van een kilometer, gevels werden ontzet en auto's en rijwie len werden beschadigd door rondvliegen de brokken metaal. Een per fiets pas serende man werd getroffen door een stuk rondvliegend ijzer en moest met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Verder kregen een aantal mensen snijwonden door wegsprin gende glasscherven. De werklieden die de roltrommelauto bedienden kwamen met de schrik vrij. De oorzaak van de explosie moet worden gezocht in een hoeveelheid carbid, die zich tussen het vuilnis in de trommel bleek te bevinden. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met gematigde temperatu ren. Matige, af en toe vrij krach tige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koeler. Perioden van zonneschijn worden afgewisseld door overdrij vende wolkenvelden. Temperatuur rond 20 gr. C. Afnemende wind van matig tot zwak uit het westen tot noordwesten. Helder zeewater, rond 17 gr. C. Laag water 's middags om half een, hoog water 's avonds kwart voor vijf. Strand voor fietsen be rijdbaar van half negen 's morgens tot half drie 's middags. „Kennemerland en vooral de gemeente Velsen dreigen het slachtoffer te worden van de concurrentiestrijd, die tussen Am sterdam en Rotterdam gaande is". Dit is de mening van de loco-burgemeester van Velsen, de heer H. de Boer, die zondag middag op de Noordhollandse zangersdag te Velsen heeft gesproken over de ontwik keling van deze gemeente. De heer De Boer protesteerde zeer fel tegen wat hij noemde ..de machtswaan van Amster dam". Hij merkte op dat de verhouding Amsterdam-Rotterdam is gaan lijken op de concurrentiestrijd tussen twee grote landelijke winkelbedrijven, die proberen elkaar de loef af te steken. Kennemerland dreigt van deze strijd het slachtoffer te worden, omdat Amster dam in zijn pogingen een wereldhaven te worden met 13 commissies en subcom missies „Over u en zonder u", aldus de heer De Boer van plan is een uit gestrekt havengebied te scheppen van de Velsertunnel tot Halfweg. Voorts bestaan grote plannen voor tankerhavens en olie aansluitingen tussen de IJmuidense pie ren. Deze plannen van Amsterdam lei den volgens de loco-burgemeester tot de ondergang van het uitgestrekte recrea tiegebied van Kennemerland en Zand- voort, omdat de tweede basisindustrie in de IJmond ten zuiden van het Noordzee kanaal, die aanvankelijk uit het streek plan was geschrapt, door een achterdeur weer wordt binnengehaald. „Het grote gevaar is, dat men in Am sterdam alleen economisch denkt als het om de term welvaart gaat, maar wel vaart betekent ook een goed en gelukkig leven", aldus de heer De Boer. „Wij die nen ernstig stelling te nemen tegen deze plannen. Naast de 13 bestaande commis sies zullen er ook commissies moeten ko men waarin de gewone burgers eisen dat aan de recreatiemogelijkheden wordt, ge dacht.. De gemeentebesturen, die het aan gaat. worden door Amsterdam voorbijge gaan. Deze gemeenten hebben geen zitting in de commissies. Wanneer er een twee de wereldhaven bij moet komen, laat men dan nieuwe gebieden bij Vlissingen of de Waterweg zoeken". Als P.v.d.A.-wethouder had de heer De Boer kritiek op zijn partijgenoten in Am sterdam en Rotterdam, „die het niet kun nen opbrengen zakelijk te denken en die uit chauvinisme meedoen aan de machts strijd tussen beide steden". 'Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lUDSEST&AAÏ (BI) KONINGSPUIN) AMSTERDAM .IEL. 2235V6 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN 99 D.JAKARTA (Reuter) Na een be wind van twee jaar en drie maanden het langste in de geschiedenis van Indo nesië heeft premier Djuanda maandag bet mandaat van zijn regering terugge geven aan president Sukarno. Deze zei- de tijdens de korte plechtigheid, dat hij het nieuwe kabinet het achttiende se dert het uitroepen der republiek zal be noemen op de grondslag van „de juiste man op de juiste plaats". Hij gaf echter geen enkele aanwijzing waaruit zou kun nen blijken, wanneer hij een nieuw kabi net zou benoemen. Hij betuigde aan het afgetreden kabinet-Djuanda zijn erkente lijkheid voor de wijze waarop het zijn taak heeft verricht cn verzocht de leden ervan, zich te willen belasten met de be hartiging der lopende zaken. President Sukarno heeft zondag voor een juichende duizendkoppige menigte bij het vrijheidspaleis in Djakarta bekendge maakt dat hij de grondwetgevende verga dering heeft ontbonden en gelast heeft terug te keren tot de revolutionaire grond wet van 1945 (waarbij hij in feite dicta toriale macht krijgt) Hij beval voorts de vorming van een voorlopige raadgevende volksvergadering om de grondwetgeven de taak van de ontbonden constituante over te nemen. Sukarno is tot deze besluiten genood zaakt omdat de grondwetgevende verga dering geweigerd heeft zijn voorstellen voor het invoeren der „geleide democra tie" te aanvaarden. Sukarno zei, dat het decreet, waarbij de vergadering wordt ontbonden, volgt op het besluit van de meerderheid der leden om geen zittingen meer bij te wonen. Hij doelde op verklaringen van de nationalis ten. communisten, en een aantal kleine partijen, dat zij de vergadering alleen zouden bijwonen om over de ontbinding te spreken. Het Indonesische leger heeft meege deeld, dat het meer zetels in het nieuwe kabinet wenst. Het zei, dat het paraat is om tegen alle ordeverstoringen op te tre den. (UPI) De stafchef Nasution lichtte de presidentiële maatregel toe als „ingege ven door de noodzaak van de terugkeer tot politieke evenwichtigheid, in het bij zonder op het terrein van de uitvoerende macht". De provisorische grondwet had die mogelijkheden volgens hem niet „om dat er geen enkele ministerraad is geweest, die kalm aan de verwerkelijking van zijn programma kon werken gedurende meei dan een korte periode". Gevraagd naar zijn taak krachtens de grondwet van 1945 zeide Sukarno: „Hoofd van de staat en deels regeringsleider. Maar één ding is zeker, ik ben geen dictator. Ook bij de vorming van een regering zal ik geen dictator zijn, en ik zal veel be sprekingen voeren". „Met wie", vroegen de journalisten. „Wacht u maar af", was het bescheid. Rome (Reuter). In de auto van de 36- jarige Tunesische journalist Boulkarouf Taiebe, correspondent van verschillende Tunesische bladen, zijn zondag te Rome twee bommen ontploft waardoor een kind om het leven is gekomen en vijf voetbal lende kinderen en een volwassen voorbij ganger gewond zijn. De Tunesiër zou der tig minuten voor het tijdstip der ontplof fing met zijn auto op reis gaan, maar hij versliep zich. De Tunesiër, een broer van een lid van de Tunesische ambassade te Rome, is door de politie voor ondervraging meegenomen. Hij woont al enige maanden in Rome. Een vriend van Taiebe in Rome zou zijn ge arresteerd. Voorts zouden drie personen, die maandag door Taiebe van het vliegveld van Rome zouden worden afgehaald, in hechtenis zijn genomen na aankomst van het vliegtuig waarmee zij reisden. SINGAPORE (UPI) Een terugkeer naar de revolutionaire constitutie van 1945 zal Indonesië helpen, allerlei dingen ge daan te krijgen, heeft de brigade-generaal Djatikoesoemo, consul-generaal in Singa pore, gezegd. Volgens niet bevestigde bê- richten uit Djakarta, zou Djatikoesoemo in aanmerking komen voor een post in het presidentieel kabinet. De consul-generaal vertrouwt er op, dat de achteruitgang in de economische situa tie van Indonesië binnen zes maanden zou kunnen worden stopgezet. Hij is van mening, dat binnen drie tot vijf jaren de stabiliteit in het lanci volledig hersteld kan worden. De vroegere plaats-vervangende staf chef van het Indonesische leger zei, dat een zware industrialisatie van het land, door het stichten van nieuwe industrieën het vraagstuk niet tot een oplossing zou den brengen. Hij gelooft, dat huis-industrie op grote schaal het antwoord is. Met huisindustrie zal Indonesië in staat zijn artikelen even goedkoop te produce ren als China en Japan dat doen, zei hij. Goethe: Men moet de wereld leren kennen en niet verachten. Koningin Juliana amuseerde zich bij zonder bij de voetbalwedstrijd, die zaterdag is gehouden tussen het paleis personeel en een elftal van radio- en t.v.-artiesten. Scheidsrechter Leo Hom voetbalde soms zelfs mee, maar dat baatte het paleispersoneel niet. De artiesten wonnen. In de ere-wedstrijd versloeg Heracles Volendam met 4-1 en veroverde voor de tweede maal de Prbis Bemhard-beker. Met ingang van 1 augustus is benoemd tot lid van de Raad van State mr. G. Ph. Helders, oud-minister van Zaken Overzee, in de vacature ontstaan door het aan drs. J. W. de Pous in verband met zijn benoe ming tot minister van Economische Zaken verleende eervol ontslag als lid van de raad. De Haarlemse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee Haarlem mers, een '20-,jarige hulpstratenmaker en 23-jarige opperman, gearresteerd, die na respectievelijk dertien en tien gla zen bier te hebben gedronken, zonder rijbewijs in een gestolen auto met zeer grote snelheid door Haarlem hebben ge reden. Zij stoorden zich niet aan het stop teken van een politieman en deze kon slechts door op het laatste nippertje opzij te springen aan de voortrazende auto ont komen. De politieman zag de auto om drie uur op de Hooimarkt. aankomen en hij kreeg de indruk dat de bestuurder onder invloed was. Op zijn stopteken reed de wagen met onverminderde snelheid door en de agent kon nog, na zich in veiligheid te hebben gebracht, het nummer noteren. De wagen bleek het eigendom te zijn van een 55-jarige aan het Prinsen Bolwerk wo nende kunstschilder. Hij had nog niet ge merkt dat zijn auto gestolen was. Om halfvijf signaleerde een hoofdagent de wagen op de Raamsingel. De bestuur der reed zo hard dat hij niet eens de bocht naar de Koninginneweg behoorlijk kon nemen. Personeel van de Radio-auto- dienst' spoedde zich naar het Prinsen Bol werk en hield de „plezierrijders" aan toen zij de auto terugzetten. Op het bureau nam men de bloedproef. De hulpstratenmaker bekende dertien gla zen bier en vier borrels te hebben gedron ken, de opperman tien glazen bier. Zij hadden geen rijbewijs. Om de wagen weg te rijden vernielden zij het contact. De politieman, die hen sommeerde te stoppen hadden zij wel gezien, zodat de Haarlem- AFP meldt, dat er in het afgelopen weekeinde van Onafhankelijkheidsdag in de V.S. 499 mensen om het leven zijn ge komen en wel 260 tengevolge van ver keersongelukken, 174 door verdrinking en 60 op andere wijze. Het aantal doden in het weekeinde van Memorial Day in mei bedroeg 310. mers waarschijnlijk, behalve diefstal of „joy-riding", het rijden onder invloed en het rijden zonder rijbewijs, poging tot doodslag ten laste zal worden gelegd. Later kwam een 43-jarige fabrieksarbei der op het bureau vertellen dat zijn fiets voor zijn woning aan de Spiegelstraat ge stolen was. Het bleek dat de twee aange- nouden Haarlemmers, nadat zij om kwart voor twee een café verlaten hadden, de fiets hadden gestolen en in het water van het Prinsen Bolwerk gegooid. Vervolgens namen zij hier de auto weg, waarmee zij een groot deel van de nacht door Haarlem raasden. De politie heeft hen ingesloten. De 10-jarige J. C. de Kort uit de Stuur mansstraat te Rotterdam is in de Alblas- haven verdronken. Zijn achtjarig zusje kon op het nippertje worden gered door de 22-jarige P. Magerey uit Schiedam, die haar onder de steven van een zandschip vandaan haalde en kunstmatige ademha ling toepaste. Hij kon het jongetje niet meer grijpen. De politie heeft later het stoffelijk overschot van de jongen opge haald. In het kinderbad van het natuurbad te Heerhugowaard is de 7-jarige Jacobus Zwemmer verdronken. Men vond de jon gen op de zandbodem van het kinderbad. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. In Renkum is een 10-jarige Indonesische jongen uit Oosterbeek, verdronken. Hij kon niet zwemmen. Hij was op een houten stoel geklommen, waarop hij ronddreef. Hi.i is echter van de stoel gevallen en door de sterke stroom meegesleurd. In Groenekan is het 2'/2-jarig zoontje van de familie Verschuur in een sloot vlak bij de ouderlijke woning geraakt en verdron ken. Na uren dreggen heeft het personeel van het nieuwe strandbad aan de tussen de tuinsteden van Amsterdam-West gelegen Sloterplas het stoffelijk overschot opge haald van de 22-jarige bakker J. W. uit Amsterdam-centrum. Hij was met een vriend in het strandbad gaan zwemmen. Toen de vriend hem miste, werd het per soneel gewaarschuwd, dat ten slotte het levenloze lichaam ophaalde. Advertentie Kennemerlaan 1Ö0-106 Tel. 5501 BLOUSONS en SPORTHEMDEN i

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1