Tevredenheid over bereikte overeenstemming inzake nieuwe CAO voor metaalindustrie Snood Panda en de Gouden £sso r Oliestook Wereldnieuws Zonnig maar minder warm Commentaar in werkgevers periodieken op regeringsnota ocU ió het zo „DAMN" 0LIEST00K IS ON OVERTREFBAAR Keiler Macdonald n.v. MAANDAG 6 JULI 1959 2 Gaat u met vakantie? 'n TIP VAN BOOTZ Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland „De Russische goudreserve als geheim wapen" Introductie Amerikaanse aandelen te Parijs Mohammed Jahai is op weg naar huis 5 In de vakraad voor de metaalindustrie hebben, zoals gemeld, partijen by de C.A.O. in de metaalindustrie overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van vyf percent die, na verkregen goedkeuring van het College van Ryksbemiddelaars, met ingang van 1 augustus zal worden toegepast. Het ligt in de bedoeling, zoals verder werd gemeld in het communiqué van de Vakraad voor de Metaalindustrie, om deze loonsverhoging tesamen met een beperkte verwerking van de huurbyslag op te nemen in de loontabellen van een nieuwe C.A.O. In afwachting hiervan is de C.A.O. van april 1957 opnieuw verlengd en wel tot en met 31 juli 1959. In „Het Metaalbedrijf", orgaan van de Christelijke Metaalbedrijfsbond in Neder land, schrijft de heer H. Peters onder andere: Met ingang van 1 augustus zullen de lonen met vijf percent worden ver hoogd; zullen voor de laagstbetaalde Werk nemers die werkzaam zijn in onder nemingen waarin boven het uurloon geen enkele premie wordt verdiend, de lonen extra worden verhoogd door het betalen van een toeslag van gemiddeld vijf per cent (per vakgroep of werkklasse) met een persoonlijk maximum van zevenen- half percent; zal de huurtoeslag 1957 3,10 in de eerste gemeenteklasse, 2,60 in de tweede en derde gemeenteklassen en 2,10 in de vierde gemeenteklasse) in de lonen worden verwerkt, hetgeen ook zal 1 iden tot verhoging van de jeugdlonen; zal het gemeente-klasseverschil tot zeven cent worden verhoogd met een streeksge wijze betere indeling van een aantal ge meenten; zal de richtlijn voor de lonen van vrouwelijke werknemers (die in de oude C.A.O. was gesteld op zeventig per cent van mannelijke werknemers van 23 jaar worden verhoogd tot tenminste vijfenzeventig percent van hcf uurloon van vergelijkbare mannelijke w nemers van 23 jaar; zullen in 1960 voo1- ie algemene maatregelen on loongebr van kracht worden die nod in zijn ter compensatie van de huurverhoging 1960 en de melkprijsver hoging (daarmee zal een verhoging van de loonsom gemoeid zijn van naar schat ting vier en zestiende percent). Het loon- resultaat dat in bovenstaande punten is samengevat zal gelden voor de periode van 1 augustus 1959 tot 1 juli 1961. De onderhandelingen over mogelijkheden tot loon wijzigingen op of na 1 juli 1961 zullen worden gevoerd op basis van gegevens omtrent de economische ontwikkeling van de metaalindustrie. Met de systematische verzameling en bewerking van deze ge gevens over de jaren 1959, 1960 en volgen de zal zo spoedig mogelijk in gezamenlijk overleg tussen werkgevers en werknemers een aanvang worden gemaakt. Grote winstpunten De heer H. Peters schrijft: „Wij ver heugen ons dat de werkgevers met ons de noodzaak hebben ingezien om een wezen lijke bijdrage te leveren tot verbetering van de inkomenspositie der laagstbetaal den. Voor werknemers in ondernemingen waar boven het bruto-uurloon geen enkele premie wordt verdiend, zal de totale loons verhoging immers kunnen bedragen vijf percent plus zevenenhalf percent toeslag, dus ruim twaalfenhalf percent". „Wij ach ten het ook van groot belang dat de huur toeslag 1957 in de Ionen zal worden ver werkt, voordat wij weer met de nieuwe toeslag te maken gaan krijgen". 'Tenslotte is het een groot winstpunt aldus de heer Peters dat, in het kader van een gedifferentieerde loonpolitiek, nu en in de toekomst rekening kan worden gehouden met de economische ontwikke ling van de metaalindustrie. De werk nemers krijgen daardoor direct belang bij een verhoging van de produktiviteit, welke vooral ook nodig is in verband met de vijf dagen werkweek. Een eventuele loons verhoging van 1 juli 1961 af zal immers naar verwachting slechts mogelijk zijn in- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE dien blijkt dat de werktijdverkorting zich zelf betaalt. In verband met het feit dat drie hoofd- voorstellen van de vakbonden (werktijd verkorting, afschaffing van tariefbasis- lonen en vermelde invoering van werk- classificatie) binnen een periode van drie jaar per onderneming verwezenlijkt moe ten worden, zal men in de grote metaal industrie in de komende jaren twee collec tieve arbeidsovereenkomsten voor de uur- loners kennen. Een der collectieve arbeids overeenkomsten (A) loopt van 1 juli 1959 tot 1 oktober 1962 en van toepassing zijn op ondernemingen waar nog geen werk tijdverkorting is ingevoerd. De andere C.A.O., (B) die loopt van 1 januari 1960 tot en met 31 december 1962, gaat gelden zo dra een onderneming Toestemming van de vakraad voor de maalindustrie heeft ver kregen om de werkelijkse werktijd te ver kolden tot 45 uur. Beambtensalarissen In „Het Metaalbedrijf" wordt verder onder meer medegedeeld dat de verhoging van de uurlonen en de verwerking van de huurbjjslag 1957 ook consequenties heeft voor de salarissen van de beambten. En kele maanden geleden is al met de werk gevers afgesproken dat een eventuele loonsverhoging voor de handarbeiders tot gevolg zal hebben dat „zoveel mogelijk gelijktijdig tenminste gelijkwaardige wijzi gingen" in de beambten-C.A.O. zullen worden aangebracht. Behalve de verbeteringen ten aanzien van lonen en arbeidsvoorwaarden, die van 1 juli 1959 gelden voor alle werknemers in de metaalindustrie, worden dan voor de werknemers in de betreffende onder nemingen bovendien nog enkele andere wijzigingen van kracht: de uurlonen in C.A.O.-B zijn ongeveer zesenhalf percent Advertentie Een rector te Hamm in Westfalen sprak negen en negentig talen I Dronk hij Tip van Bootz (bij voorkeur ruimschoots Dan kon hij de honderdste halen h Inz. Hr. J. W. S. te Zwolle, ontv. 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam hoger dan in C.A.O.-A. „Werktijdverkor ting moet immers gepaard gaan met be houd van weekloon dat werd verdiend bij een 48-urige werkweek". Verder zijn in de C.A.O.-B de tariefbasislonen verdwenen. „Voor tariefwerkers betekent dit dat het vaste deel van hun inkomen groter is ge worden en het wisselend deel van het in komen bij een normale prestatie kleiner". Tenslotte is de bevoegdheid van de werk gever om aan een aantal werknemers (ten hoogste vijf percent) maximaal vijf cent minder te betalen dan het persoonlijke minimumuurloon vervallen. In C.A.O.-B zal worden geregeld dat bij negentig uur werken in een tweeploegendienst de toe slag vijftien uur zal bedragen, of ongeveer zestien en tweetiende percent. Bij het wer ken in een drieploegendienst zal de gemid delde toeslag verhoogd worden van tien tot-' dertien percent Advertentie een sensatie F (Zie advertentie op pag. 10) Tabak en Euromarkt Vertegenwoordigers van de organisaties der tabakverwerkende industrieën in Nedei'land, België, Luxemburg en Duitsland zijn in Amster dam in vergadering bijeen geweest ter bespre king van enige vraagstukken, verband houden de met de verwezenlijking van de Euromarkt. Unaniem was men van oordeel dat het in het Euromarktverdrag voorziene buitentarief op ruwe tabak ten bedrage van 30 percent ad valo rem voor de industrie grote moeilijkheden met zich meebrengt. Onthullend verschil De gemiddelde produktie van de Amerikaanse arbeider was in 1957 meer dan tweemaal zo groot als die van zijn Britse collega. Dit staat te lezen in een studie die binnen de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) door Engelse en Amerikaanse deskundigen ge zamenlijk is uitgevoerd. Bij het onderzoek is tevens de afdeling voor toegepast onderzoek van de Universiteit van Cambridge betrokken ge weest. Blijkens de studie was de Amerikaanse voorsprong het grootst daar waar de mechani satie en de bezuiniging op arbeidskrachten het verst waren voortgeschreden. Het verschil was het geringst in de landbouw, in de bouwnijver heid en op het gebied van de verkoop. RUSSISCH FILMFESTIVAL Volgens het Russische persagentschap Tass hebben reeds 42 landen toegezegd deel te zullen nemen aan het internatio nale filmfestival van Moskou dat op 3 augustus begint. De openingsplechtigheid zal plaats hebben in het aan 14.000 per sonen plaats biedende Moskouse sport paleis. De ingezonden films zullen worden vertoond in het Kremlintheater. Onder de landen die zich voor deel neming hebben aangemeld zijn de V. S., Engeland, Frankrijk, Chili, Mexico, Peru, Italië en Canada. In het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond „De Onderneming" wordt de regeringsnota over het sociaal- economisch beleid „een krachtig en onaf hankelijk geluid" genoemd. De genomen beslissingen getuigen van zelfstandigheid en doortastendheid, aldus „De Onderne ming". Over het algemeen kan het blad met de nota instemmen, maar er zijn toch verscheidene punten, waarbij ietwat kritische kanttekeningen worden ge maakt. „De Onderneming" vraagt zich af, of de nota moet worden gezien als een stuk, waarin bepaalde beslissingen worden me degedeeld, of dat hierover nog discussie mogelijk is. Op tal van plaatsen leest men immers „De Regering is van oor deel", „de Regering heeft besloten" enzo voort. Vanzelfsprekend is discussie moge lijk bij de desbetreffende wetsontwerpen, maar hoe gaat dit met de toch waarlijk niet onbelangrijke wetsontwerpen, zo vraagt De Onderneming zich af. Tot dus verre werd daarover uitvoerig gesproken in de Stichting van de Arbeid, nu lijkt het of ze zonder verder overleg zullen worden opgelegd. Dit lijkt in strijd met een uit spraak in dezelfde nota, luidende: „De Regering acht een vrijere loonvorming in de eerste plaats gewenst, omdat daarmee de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het Cortney in de „Times" De voorzitter van de Amerikaanse raad van de Internationale Kamer van Koop handel Phil. Cortney heeft verklaard dat naar zijn mening de goudvoorraad van de Sovjet-Unie „een geheim wapen" is, dat op het geschikte ogenblik tegen het Wes ten zal worden gebruikt. In een brief aan de Londense „Times" schrijft hij dat de vrije wereld hier met een ernstig probleem wordt geconfron teerd en dat de westerse staatslieden hun aandacht aan de Russische goudpolitiek dienen te geven. Rusland moet naar Cort- vey's mening een van de volgende twee doeleinden hebben met de produktie en het opslaan van goud: A. De prijs van goud zou volgens de Russen vroeg of laat gaan stijgen, waarna Russische goudverkoop ernstige storingen door prijsdaling zou kunnen veroorzaken. B. Een grote voorraad goud kan een machtig wapen bij onderhandelingen te gen de vrije wereld zijn. Volgens gewoonlijk goedingelichte bron nen te Parijs hebben de onderhandelingen over de introductie van de aandelen van vijf Amerikaanse ondernemingen op de effectenbeurs te Parijs thans het laatste stadium bereikt. Alleen de goedkeuring van het ministerie van Financiën moet nog worden verkregen. Verwacht wordt, dat deze goedkeuring spoedig zal worden verleend en waarschijnlijk zal dan in augus tus de handel en mogelijk ook de termijn- handel in aandelen American Telephone and Telegraph, General Electric, Ford, Genera] Motors en Du Pont de Nemours beginnen. Hoe de wereldpers nu eigenlijk aan de naam „verschrikkelijke of afschuwelijke sneeuwman" (abominable snowman) is ge komen, is op zichzelf al een raadsel. Het British Museum, dat alle gegevens over dit onderwerp sinds jaar en dag heeft ver zameld, schijnt aan het dagblad The Times zen verklaring voor deze naam aan de hand te hebben gedaan. De rode beer, die voor de ver schrikkelijke sneeuwman werd aangezien (maar nu lopen we eigenlijk op ons onderwerp vooruit) schijnt ter plaatse mi-te te worden genoemd, wat zoveel betekent als „man- beer". Dit woordje „te" lijkt echter bij zonder veel op „tre", wat zoveel betekent als „afschuwelijk", zodat het misverstand gemakkelijk in de wereld te helpen was. Ware dit de enige verklaring, dan zou den we gemakkelijk in slaap te sussen zijn, maar aangezien er uit de twintiger jaren nog een andere opvatting over de naamsverwarring bestaat, wordt de zaak een beetje verdacht. Want het dier dat op de zuidelijke hellingen van het Hima- lajagebergte gesignaleerd werd, wordt door de Tibetanen ter plaatse aangeduid met de woorden „metch kang mi", wat „sneeuw- wezen of sneeuwman" schijnt te betekenen. Het afzonderlijke woord „metch" kan ech ter ook de betekenis hebben van vuil, on verzorgd, verwaarloosd of afschuwelijk. En tijdens de tocht van de Himalajahellin- gen naar dew ereldpers schijnt het sneeuw- wezen op deze wijze zijn „afschuwelijke of verschrikkelijke" karaktertrekken te heb ben gekregen. Laten we iets duidelijker en positiever zijn: de aanduiding „afschuwelijk" hebben de bewoners van de Himalaja klaarblijke lijk niet zelf aan het nog niet geïdentifi ceerde wezen gegeven, maar de wereldpers heeft deze omschrijving er aan toegevoegd. Met andere woorden, wijzelf wensen er blijkbaar dit afschrikwekkende karakter aan te geven. Dat wil echter niet zeggen, dat in de Tibetaanse bergen geen ver halen en legenden zouden han gen van vreemde monsters die op het „dak der wereld" hui zen. Alle bergvolken kennen verhalen van berggeesten en sprookjesdieren, vooral wan neer op eenzame, donkere avonden de stormen langs de rotsen gieren en kille nevelslierten door dalen of langs toppen drijven. Door de angsten die de mens in zulke ogenblikken kent, gaat de wereld van angst-fantasie wijd open en neemt hij verschijnselen waar die onbestaan baar zijn wanneer het lachende zonlicht zich in alle overdadigheid over de groene dalen spreidt. Hoeveel te sterker moeten de menselijke angsten hun uitwerking doen voelen in de sombere, ijzige een zaamheid van het Tibetaanse hoogland, waar een tot magie geneigde bevolking huist, wier geloof in berggeesten en fabel dieren gestijfd wordt door de priester kaste, die in allerlei verschijnselen de hand van geesten en goden ziet? Deze bedenkingen stellen we als eerste punt. Thans moeten we eens zien wat de feiten zijn. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verboden. georganiseerde bedrijfsleven wordt ver legd". „De hoogte en de vorm van de looncompensatie zijn toch bepaald wel za ken waar het georganiseerd bedrijfsleven een mening over heeft", aldus het or gaan van het C.S.W.V. Een andere algemene vraag is de be oordeling van de ruimte die voor de ge differentieerde loonvorming bestaat. De aangekondigde maatregelen zullen op zichzelf een belangrijk deel daarvan op eisen. Bij een loon van f 100.- per week bedraagt de compensatie van f 4.- reeds vier percent, waarbij nog een percent komt voor de verhoging van de kinderbij slagpremie. Met de verwerking van de huurbijslag van 1957 in de lonen waar op de regering aandringt, kan nogmaals twee percent gemoeid zijn. In totaal komt dat dus neer op zeven percent. Daarboven komt dan nog waarschijnlijk een verdere huurverhoging in de huidige parlementai re periode. „Het lijkt ons zeer de vraag of onder die omstandigheden de beschikbare „ruimte" meer dan een minimale loondif- ferentiatie zal toestaan", aldus De Onder neming. De regering blijkt echter, vol gens het blad, deze bezorgdheid te delen. De Nederlandse Industrie Ook het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers „De Nederland se Industrie" geeft commentaar op de nota. Volgens dit blad getuigt de nota van werkelijkheidszin. Zij ziet, aldus dit blad, het kader, waarin verbetering van Ionen en arbeidsvoorwaarden mogelijk is als klein, in het bijzonder ook in verband met de huurverhoging van 20 percent per 1 januari 1960, waarvoor cempensatie zal worden gegeven en met de stijging van de melkprijs van vier cent per liter. Hoewel de verantwoordelijkheid voor een verantwoorde loonontwikkeling bij het bedrijfsleven rust, meent het blad dat de verwezenlijking van een gedifferen tieerde loonpolitiek met voorzichtigheid dient te geschieden. „De Nederlandse In dustrie" wijst er hierbij op, „dat het on doelmatig zou zijn de waarborg hiervoor uitsluitend te zoeken in de prijspolitiek, want deze kan immers niet het redmiddel zijn voor alle moeilijkheden, die zich kun nen voordoen". Ook dit blad meent, dat er enkele uit spraken in de nota zijn, die op zijn minst verduidelijking vragen, hoewel het blad over het algemeen met de nota tevreden is. Zo stelt het volgens het blad teleur, dat de regering, die in de regeringsverkla ring van 26 mei jongsteleden de nadruk legde op de noodzaak van inkrimping der overheidsuitgaven, aan deze noodzaak thans geen verdere uitwerking geeft, dan op die punten, die reeds in het advies van de S.E.R. waren gesteld. Dat de tijdelijke belastingverhogingen zullen worden ver lengd, vraagt om nadere verduidelij king, temeer daar de helft van de ver hoging van de vennootschapsbelasting een essentieel onderdeel uitmaakte van het landbouwbeleid. De betekenis van de in uitzicht gestelde maatregelen zullen in concrete cijfers moeten worden aangege ven, aldus het blad. De regering staat voor vele vraagstuk ken en daarvan is de landbouw er een. Er moeten hier wijzigingen worden aan gebracht die ver uitgaan boven de moge lijkheden van de individuele boer, in de 73. De Indianen hadden zich intussen be drukt op een afstand gehouden, maar hun neerslachtige stemming verbeterde aan merkelijk, toen zij zagen, wat hun hoofd man deed. „Medicijnman krijgen respect, oef!", riepen ze. „Kom, wij hem geven ook respect. Veel, hard respect. Met opgewekt vreugdegeroep kwamen ze van alle kanten tevoorschijn en verdrongen elkander om hun medicijnman eerbied te betuigen met krachtige trappen tegen zijn zitvlakZo hoorde het! Dat had Joris toch zelf voor gedaan bij de kolonel. De ontdekkings reiziger bekeek dit alles met verwondering. Hij lichtte het standbeeld op, zodat Panda eronder uit kon kruipen en zei: „Ik vrees, dat de indianen je woorden verkeerd heb ben begrepen, beste Panda. Het lijkt me, dat de heer Goedbloed, in moeilijkheden verkeert". „Als hij zijn zin had gekregen, dan zaten wij nu in moeilijkhedenzei Panda. „Nee, Joris krijgt precies, wat hij verdient. Hij wordt gewoon het land uit geschopt". Terwijl de vreugdekreten van de indianen en de smartkreten van Joris in de verte wegstierven, namen Panda en de ontdekkingsreiziger het standbeeld weer op en zwoegden verder. „Je vriend Goed bloed reist misschien niet erg comfortabel, maar wel snel. Zo vlug kunnen wij ons niet verplaatsen met deze zware last", mom pelde de ontdekkingsreiziger met enige afgunst. Mohammed Jahai, de zeventienjarige drenkeling, die weken geleden in een bootje midden in de Indische Oceaan werd aangetroffen en door een Franse tanker werd meegenomen naar Rotterdam, is op weg naar huis. De jongen, die op de Malediven-eilanden thuishoort, is met een politie-inspecteur uit Rotterdam naar Bremen vertrokken. Daar stapt hij op een Engelse boot, die hem naar huis brengt. De agente van de Engelse rederij, de fir ma P. A. van Es en Co in Rotterdam, heeft de kosten van de reis op zich ge nomen en Mohammed een grote koffer gegeven, omdat hij andei-s alle geschen ken niet mee had kunnen nemen. Advertentie !n een handomdraai uw huis behaaglijk warm stoken Dit ideaal bereikt u met een cen trale verwarming met olie- stook. Deze methode van sto ken is uiterst efficiënt... want u kunt zelf van moment tot moment beslissen of u de ver warming aan of uit wilt heb ben. U verstookt niet meer dan strikt noodzakelijk. U ver liest geen extra brandstof voor het aan- en uitmaken van de verwarming. Nu is het degeschiktetijd om deze ide ale verwarming aan te laten leggen. Heeft u al centrale verwarming laat dan uw cen trale verwarming ombouwen voor oliestook. Vraag inlichtingen en advie zen bij de installateur. INGENIEURSBUREAU VOOR INSTALLATIETECHNIEK ZIJLSTRAAT 56 HAARLEM CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES LUCHTREHANDELNG TELEFOON 13658 - 17638 gebieden waar de landbouwstructuur on bevredigend is. Door middel van ruilver kaveling en andere cultuurtechnische werken zal moeten worden gestreefd naar een betere indeling van de grond, een be tere waterhuishouding enzovoort. Derge lijke projecten zullen de overheid veel geld kosten, maar dit behoeft op zichzelf nog niet direct een overwegend bezwaar te zijn, aldus De Nederlandse Industrie. Wel mag men de eis stellen, dat de be dragen hiervoor nodig, die door het ge hele Nederlandse volk worden opge bracht, niet worden aangewend om bepaal de boeren een mooi bedrijf te verschaf fen, maar dat zij moeten worden besteed om de landbouwstructuur te verbeteren. Particuliere belangen zullen hierbij moe ten wijken voor hetgeen in groter ver band nodig is en dit zal soms zelfs hard of onrechtvaardig schijnen, maar als het gehele Nederlandse volk zich offers ge- trooost om de landbouwstructuur te ver beteren, dan is het niet onbillijk, dat ook de individuele boer een offer brengt, zo besluit het blad. Overstromingen. Overstromingen in het noorden van de Indische provincie As sam die reeds 17 dagen duren, hebben totnutoe het leven gekost aan twintig personen. Ook is veel vee verdronken. In het noorden van de Pendsjaab in Pakistan hebben overstromingen de dood van twaalf mensen tengevolge ge had. De hoofdstad Karatsji is door de overstroming van de rest van het land afgesneden. Verliezen. Een particuliere Amerikaanse stichting voor bevolkingsstatistieken heeft in haar maandbulletin meege deeld dat uit recente gegevens uit Mos kou blijkt, dat de Sovjet-Unie in de tweede wereldoorlog veel meer jonge mannen heeft verloren dan de vroeger aangenomen 7 miljoen. In de groep van 32-jarigen en ouder zouden er ongeveer tweemaal zoveel vrouwen als mannen zijn. Bron voor deze conclusies zijn de voorlopige cijfers van een volkstelling in 1959, gepubliceerd in de Izwestia van 10 mei. Explosie. Door het overlijden van zeven zwaargewonden is het aantal geïdenti ficeerde doden van de Mexicaanse pijpleidingexplosie tot 25 gestegen. Bo vendien heeft men delen van menselijke lichamen aangetroffen, die het moeilijk maken vast te stellen hoeveel mensen boven dat getal eveneens het leven heb ben gelaten. Verhoor. Een openbare aanklager in Hollywood heeft van de rechtbank daar verlof gekregen een man onder hyp nose te laten brengen, die ervan wordt beschuldigd zijn vrouw te hebben ver moord, ten einde zo meer details aan de weet te komen over de omstandig heden waaronder de vrouw stierf. Vernietigd. De Zuidafrikaanse politie heeft vrijdag in de door gekleurde be volkingsgroepen bewoonde voorstad Ca- to Manor van Durban ongeveer 100.000 liter klandestien gestookte sterke drank vernietigd. Cato Manor is on langs het toneel geweest van ongere geldheden toen Afrikaanse vrouwen protesteerden tegen de vernieiting van klandestien gestookte sterke drank. Geslaagden. Tijdens een plechtigheid op de „Europese school" in Luxemburg zijn zaterdag 23 Westeuropese jongelui onder wie een Nederlander, de eerste Europese gegradueerden. Zij hebben nu het recht aan elke willekeurige univer siteit in de zes landen van de Europese gemeenschap verder te studeren. Oudheden. Bij de bouw van een stuwdam in de Han, een rivier in de Chinese pro vincie Honan, is onlangs een kopergie terij blootgelegd, die meer dan 3000 jaar oud zou zijn. In hetzelfde gebied hebben Chinese oudheidkundigen ook een ijzergieterij ontdekt, die ongeveer 1800 jaar oud zou zijn. Hulp. Volgens een in Tirana ondertekend akkoord voor economische hulp zal de Sovjet-Unie Albanië krediet op lange termijn tot 300 miljoen roebel (volgens de officiële koers ongeveer 275 miljoen gulden) verstrekken en technische hulp bij de vestiging van industrieën, de bouw van elektrische centrales en het onderzoek, naar mineralen, bieden. Kans. De planeet Venus zai dinsdag voor de eerste maal sinds- 100 jaar de ster Regulus van het sterrebeeld Leo, ver duisteren, aldus het observatorium van de universiteit van Londen. Dit zeldza me natuurverschijnsel zal de astrono men de gelegenheid geven de atmosfeer van de planeet Venus te bestuderen. De aard van deze atmosfeer zal vast gesteld worden aan de tijd, die de ster nodig zal hebben om achter de pla neet te verdwijnen. Naar rechts? Volgen? een artikel van August Lindberg, voorzitter van de „Vereniging voor rechts houden" in het orgaan van deze vereniging kan een overgaan van het huidige links- naar rechtsverkeer in Zweden in de nabije toekomst verwacht worden. In een in 1955 gehouden volksstemming sprak de meerderheid zich nog voor linkshouden uit. Kuurvorst. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië is zaterdagavond in Napels aange komen, op doorreis naar Baden-Éaden, West-Duitsland. Hij zal hier een ge zondheidskuur van zes weken onder gaan. Oorlog. Nationalistisch-Chinese straal jagers hebben zondagochtend in een luchtgevecht zuidelijk van de nationa listische Matsoe-eilanden viei commu- nistisch-Chinese mig-straaljagers neer geschoten, zo is te Taipeh bekendge maakt. Het luchtafweergeschut zou nog een vijfde toestel hebben neergescho ten. Het KNMI deelt mede: Na het over trekken van een warmtestoring, die de afgelopen nacht en vanmorgen hier en daar onweer veroorzaakte, draaide de wind naar richtingen tussen noord en west, waardoor koelere lucht van de Noordzee het land begon binnen te stro men. De luchtdruk is vanmorgen weer snel gaan stijgen hetgeen samenhangt met het snel naderbij komen van een nieuw hogedrukgebied, afkomstig van het zee gebied tussen de Azoren en de Golf van Biscaje. Morgen blijft het weer in ons land onder invloed van dit hogedruk gebied met droog en overwegend zonnig weer en gematigde temperaturen. WEF.R RAPPORTEN Dinsdag 7 juli Zon op 4.28 uur, onder 21.01 uur. Maan op 6.12 uur, onder 21.24 uur. Maanstanden 6 juli 3.00 uur nieuwe maan. 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 iuli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 juli Hoog water 3.52 en 16.17 uur. Laag water 11.54 en uur. Dinsdag 7 juli Hoog water 4.27 en 16.51 uur. Laag water 0.12 en 12.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 13 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maxlmum-iemuei aiuren QO c «d binnen- en buitenland. d s 1 Neerslag laatste 24 uur. SS g O öj Den Helder onbewolkt nnw 28 0 Ypenburg half bew. n 30 0,3 Vlissingen onbewolkt nnw 30 6 Eelde onweer nno 27 0 De Bilt half bew. zzw 29 Twente zwaar bew. verand. 30 8 Eindhoven zwaar bew zzo 31 8 Zd Limburg licht bew. zzw 30 Helsinki onbewolkt wnw 23 0 Stork holm licht bew. zw 27 0 Oslo regen z 26 0,1 Kopenhagen zwaar bew zzo 23 0 Aberdeen onbewolkt w 23 1 Londen onbewolkt nw 34 0 Amsterdam licht bew. n 29 0 Brussel licht bew. wzw 31 0,3 Luxemburg onbewolkt wzw 29 0 Parijs half bew. wnw 35 0 Bordeaux geheel bew. w 23 0 Grenoble onbewolkt windst. 32 0 Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn licht bew. zo 26 0 Frankfort licht bew. nno 30 0 München licht bew. windst. 25 0 Zürich zwaar bew zzo 29 0 Genève licht bew O 31 0 Locarno onbewolkt O 29 0 Wenen onbewolkt n 24 0 Innsbruck onbewolkt windst. 32 0 Belgrado zwaar bew. zw 25 15 Athene onbewolkt windst. 0 Rome licht bew. windst. 32 0 Ajaccio geheel bew. ono 25 0 Mallorca licht bew. windst. 29 0 Lissabon onbewolkt ono 31 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2