Caballero Moet kweker met h.b.s. nog lagere tuinbouwschool volgen? VakanHe-hifeeïVOROL^ Een nieuwe aula op „Westerveld" 2-T MOTOR OIL Spoorwegen leggen pendeldienst tussen Haarlem en Zandvoort in 3 Wereldkampioenschappen zvielretineti Vijf koeien door de bliksem gedood Caféhouder in Goes door jeugdige bezoeker doodgeslagen Bussen van reisbureau in beslag genomen Zoekt U iets beters? Amsterdam treedt op tegen zittenblijvers Soldaten in La Courtine zullen de Tour de France zien De hotelbrand te Stalheim Haagse dame overleden Enorme zondagse drukte in badplaatsen Warmste dag in Engeland Vestigingseisen onder de loep Meisje ernstig gewond door val uit hotelraam Vijf doden in het verkeer Op de raatótoel Y00R TWEETAKT MOTOREN Voorgestelde wijzigingen C.A.O. grafische industrie MAANDAG 6 J IJ LI 1959 De Nederlandse Spoorwegen zijn momenteel druk bezig met de voorbe reidingen voor het vervoer tijdens het weekeinde van 15 en 16 augustus, als in Zandvoort de wedstrijden om het wereldkampioenschap wielrennen worden gehouden. Een aantal extra maatregelen zal worden getroffen om op de lijn HaarlemZandvoort zo intensief mogelijk te rijden teneinde de mensen snel naar de badplaats te brengen en later weer op te halen. Besprekingen hierover zijn reeds ge voerd met Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, en de politie. Zowel zaterdag als zondag zullen extra treinen worden ingelegd. Normaal kunnen tussen Haarlem en Zandvoort zes treinen in iedere richting rijden. Dit aantal zal 's zondags worden opgevoerd tot tien. Om dit intensieve pendelverkeer mogelijk te maken zal tussen Overveen en Zandvoort een volledige blokpost worden ingelegd, welke afkomstig is uit Hollandsche Ra ding. Door het inleggen van deze blokpost wordt tevens de veiligheid op het baanvak belangrijk verhoogd. Op zondag 16 augustus zullen de gehele dag dus tien treinen tussen Haarlem en Zandvoort pendelen. Per uur kunnen zij In de weide achter de boerderij van de landbouwer L. Janssen te Groesbeek zijn hedenmorgen tijdens een onweer vijf koeien door de bliksem getroffen. Het korte onweer ging gepaard met een hevige slagregen. Zondagavond is in een café te Goes ruzie ontstaan tussen een bezoeker en de 50-jarige caféhouder F. Leijnse. De ruzie ontaardde al spoedig in een hevige vecht partij, waarbij stoelen en asbakken als wapens werden gebruikt. Nadat de be zoeker, een 22-jarige betonwerker uit Goes naar buiten was gewerkt, werd het gevecht op straat voortgezet. De beton werker wist een stoel te pakken te krijgen en sloeg daarmee de caféhouder op het hoofd. Deze viel neer en overleed enkele minuten later. De politie heeft de betonwerker op gesloten. Zaterdag werd te Joure (Fr.) een zich daar in een constructiewerkplaats bevin dende bus van een Groninger reisbureau door de justitie in beslag genomen. Vrijdagavond was in Groningen al be slag gelegd op een andere bus van dit reisbureau. De reden voor de in beslag neming van beide bussen was dat er moeilijkheden waren gerezen tussen het reisbureau en een financieringsmaat schappij. Reizigers, die op buitenlandse reizen hadden ingeschreven, welke zater dag zouden beginnen, werden de dupe van deze maatregel. Zij waren bovendien niet door het betrokken reisbureau gewaar schuwd. De vakantiegangers die zich nog met een bus van het betrokken reis bureau in Oostenrijk bevinden, zullen door een ander toeringcarbedrijf naar Nederland worden teruggebracht. Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) De regeling op de Amsterdamse gym nasia, volgens welke leerlingen, die twee keer achtereen in dezelfde klas blijven zit ten of twee jaar achtereen in opeenvolgen de klassen blijven zitten, de school moe ten verlaten, zal nu in de hoofdstad ook worden toegepast op de openbare scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Deze leerlingen zullen niet tot een andere, gelijksoortige school kunnen worden toegelaten. Bij overleg met directeuren en rectoren van openbare scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs bleek, dat toepassing van de maatregel ook op deze scholen gewenst is. acht tot tienduizend mensen vervoeren. Deze mensen worden met extra treinen in Haarlem aangevoerd. De Spoorwegen hebben in binnen- en bui tenland een onderzoek ingesteld naar de vraag, hoeveel bezoekers bij de wereld kampioenschappen wielrennen kunnen worden verwacht. Hierbij ging het uiter aard om de mensen die per trein naai de wedstrijden zullen gaan. Daarbij heb ben de spoorwegen tijdens het weekeinde van 15/16 augustus te maken met de nor male vakantiedrukte. Is het 's zondags mooi weer, dan kan eveneens worden ge rekend op een grote toeloop van badgas ten. Bij het voorbereiden van de vervoers- maatregelen gaat men uit van een zo groot mogelijk aantal bezoekers. Het is geen probleem om deze mensen snel naar Haar lem te brengen en weer vlot uit de Spaar- nestad naar de plaats van bestemming te vervoeren. De meeste problemen leveren de stations Haarlem en Zandvoort op, waar men in korte tijd enorme massa's mensen zal moeten wegwerken. Vooral zondag te gen de avond zullen de spoorwegmensen voor een zware opgave staan, omdat dan na de wedstrijden de toeloop het grootst zal zijn. Op en rond het station in Zandvoort zul len extra voorzieningen worden getroffen. Op het Stationsplein zal een aantal „sluizen" worden aangebracht om de rei zigers op het voorplein al te sorteren. Op het plein komen enkele hulploketten en een aparte stationsingang voor de buiten landers. Leden van de spoorwegrecherche zullen op het Stationsplein assisteren bij het naar binnen loodsen van de reizigers. Ongeveer duizend mensen zullen tegelijk de perrons op kunnen. Op het voorplein zullen de reizigers via luidsprekers aan wijzingen krijgen. Mogelijk zal het wach ten wat kunnen worden verkort door de aanwijzingen met muziek af te wisselen. In het Zandvoortse station zal tijdens het weekeinde een informatiedienst alle ge wenste inlichtingen verstrekken. Buitenlandse treinen Reeds kan worden gerekend op een ex tra trein uit Parijs met bezoekers voor de wielerwedstrijden. Deze komt in de nacht van zaterdag op zondag aan en vertrekt zondagavond. Ook uit België komt een ex tra trein. Deze buitenlandse treinen gaan niet verder dan Haarlem, daar het Zand voortse station een onvoldoende capaciteit heeft, 's Zondags vertrekken enkele D- treinen rechtstreeks uit Haarlem. Met het oog op de capaciteit van de par- keergelegenheden in Zandvoort en omge ving is in het buitenland gepropageerd, zoveel mogelijk per trein naar de wereld kampioenschappen wielrennen te gaan. De bezoekers kunnen een gecombineerd toegangsbewijs voor de trein en de we reldkampioenschappen kopen. De Neder landse Spoorwegen hebben op het perso neel een beroep gedaan om bij het opne men van verlof rekening te houden met het zeer drukke weekeinde van half augus tus. Alleen al op het baanvak Haarlem- Zandvoort zal voor het extra vervoer niet meegerekend de zondagsdrukte dertig mah aan rijdend p'ersöneel nodig zijn. Daarbij komt dan nog het extra per soneel op en rond de stations en van de speciale treinen naar en van Haarlem. Na een driedaagse tocht, van meer dan 900 kilometer door Nederland, België en een groot deel van Frankrijk te heb ben afgelegd, zijn zatei'dagmiddag drie in- fanteriebataljons en een gevechtsgroep van het Nederlandse eerste legerkorps in het Franse kamp La Courtine aangeko men, waar zij de volgende drie weken zul len deelnemen aan de manoeuvres die daar gehouden zullen worden. De tocht van de 460 voertuigen, voornamelijk jeeps en manschappen wagens, is vlot ver lopen en de panne onderweg bleef zeer beperkt. Ook op de laatste 150 km, die door sterk stijgend en dalend gebied leid de met talloze moeilijke slingerbochten, waar van de chauffeurs veel van hun vaardigheid werd gevergd, kon het door de legerstaf opgestelde tijdschema geheel worden gehandhaafd. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Reeds zondag werd een begin gemaakt met excursies naar bezienswaardigheden in de omgeving. Iedere week zal een ge zelschap uit Nederland optreden. De Jo- han Willem Fx-iso Kapel, die vrijdag reeds optrad in Bourges, zal in Vichy, Cler mont Ferrand, Limoges en in Bordeaux muziekuitvoeringen geven. La Courtine is een klein dorp. dat vrij wel geheel bestaat van de militaire ne derzetting en dat al heel wat troepen van andere nationaliteiten heeft gehuisvest. Het dorp dat 800 m hoog ligt en maar een paar duizend inwoners telt, doet enigszins aan Ermelo of Nunspeet denken. Veel verkeer is er niet op de hoofdwegen. Er is één bioscoop die plaats biedt aan 300 personen. De eigenaar heeft er reeds over geklaagd dat hij veel concurrentie ondervindt van de afdeling Welziinzorg, die in het kamp films voor de militairen draait. In het kamp bevinden zich thans welgeteld 6167 Nederlandse soldaten. Het is geruime tijd niet meer in gebruik ge weest, en ook na de vernieuwingen kan het de vergelijking met. de Nederlandse legerplaatsen niet doorstaan. Een groot aantal soldaten zal in de ge legenheid worden gesteld het passeren van de Tour de France bij te wonen, wanneer deze over de nabijgelegen Puy de Dome zal trekken, een buitenkansje, dat. men zich zeker niet zal laten ontgaan. De commandant van het legerkamp, ko lonel Bouwman, zei dat ook de inlichtin gendienst van het kamp reeds werk aan de winkel heeft. In samenwerking met de Franse gendarmerie schaduwt hij name lijk een man, die tracht informaties in te winnen over de Nederlandse strijdkrach ten in La Courtine. De zestigjarige mevrouw M. Mulder uit Den Haag, die bij de hotelbrand te Stal heim in Noorwegen op 23 juni ernstig gewond was geraakt, is in een ziekenhuis te Oslo overleden. Het aantal slachtoffers van deze brand is hiermee tot 25 gestegen. Het zeer warme weer heeft zondag mas sa's mensen naar strand, duinen, bossen en zwembaden gelokt. Al vroeg begon de uit tocht naar strand. N.Z.H.V.M. en Neder landse Spoorwegen hebben extra bussen en treinen ingelegd om de mensen naar en van de badplaatsen en recreatieterreinen te vervoeren. Op het strand van Zandvoort en Bloe- mendaal aan Zee zag men één onafzien bare mensenmenigte. Het aantal strand- bezoekers in Zandvoort wordt geschat op tweehonderdduizend mensen. Reeds om tien uur was geen strandstoel meer be schikbaar. De N.Z.H. heeft dertig bussen voor het vervoer naar en van Zandvoort ingelegd. De directeur van de vervoers maatschappij, de heer J. J. Jurrissen, heeft, persoonlijk vele uren lang het vervoer ge leid. De spoorwegen hadden zes extra lange treinen ingezet. Om half elf 's avonds reden nog extra bussen en treinen uit de badplaats. In Zandvoort raakten bijna vierhonderd kinderen zoek, in Bloemendaal aan Zee ruim honderd, in Scheveningen naar schat ting 350. Strandpolitie, reddingbrigade en verkeerspolitie waren de gehele dag op topcapaciteit in de weer. Ernstige aanrij dingen en ongelukken als gevolg van de drukte hebben zich niet voorgedaan. Op de smalle toegangsweg naar het na tionale park „De Kennemerduinen" ston den 's morgens enkele uren lang moppe rende automobilisten, die allemaal aan één houten kassa toegangsbiljetten moesten kopen. Hun aantal was zo groot, dat het parkeerterrein 's middags overvol was en moest worden gesloten. Ook op andere parkeerplaatsen en langs de wegen stonden de auto's dicht opeengepakt. Op de Zeeweg, en ook op de Zandvoort- selaan, vormden zich 's morgens en tegen de avond lange files met auto's, motox-en en scooters. Op de bermen van de Zeeweg hebben vele kampeerders zaterdagavond hun ten ten opgeslagen. De politie heeft hen zon dagmorgen om negen uur van de bermen verwijderd. LONDEN (Reuter). In het grootste deel van West-Europa was het zondag zeer warm. In Parijs was het 36 gx-aden. Ovex-al in Frankrijk heerste een hitte, die het meedoen aan de „Tour de France" tot een verschrikking maakte. In Milaan was het 33 graden in de schaduw. In heel Oostenrijk was het mooi weer. Er wai'en temperaturen tot 30 gi-aden gemeten. Ook in West-Duitsland was het zeer warm, 30 graden. In het door droogte ge teisterde zuidoosten van Noorwegen za gen de boeren nog uit naar x-egen. Deze viel wel in Midden-Noorwegen. Elders in het land straalde zon. In Zweden waren er tempex-aturen tus sen 20 en 30 graden. Midden- en Oost- Engeland leden evenals Midden-Schotland onder een hittegolf. In West-Engeland regende het. (Van onze correspondent in Londen) In Groot-Brittannië was het gisteren de warmste dag van het jaar. De Noordzee- bladplaats Gromer sloeg alle ï'ecords met 94 graden in de schaduw. In Londen was het 91 graden. Duizenden auto's kregen panne, doordat de benzine vei-dampte vooi-dat zij de motor kon bex-ëiken. Hier en daar smolt het wegdek. Er ontstonden treinvertragingen, doordat het omhulsel van de elektrische kabels smolt. In de badplaats Brighton aan de zuidkust vie len vele mensen flauw. Op het strand steeg de temperatuur tot 103 graden. Het water was 67 graden. Er gaat bijna geen vergadering voorbij of de achttien tot. twintig leden van het bestuur van het Produktschap voor Siex-- gewassen moeten enige tijd spendei'en aan het bespreken van het toewijzen van er kenningen voor de teelt van bomen, bloe men of bloembollen. Dinsdag kan men gaan discuteren over de vraag of een jongeman met een diploma hbs b weer tussen de jeugdige leerlingen van een la gere tuinbouwschool moet gaan zitten of dat hij examen mag doen voor eën bijzon der examen-commissie. Een vader stelt de vraag of hij zijn zoon naar de hbs kan sturen, dan zal deze later de theoretische vakkennis in privé-lessen opdoen. Mag de ze jongen voor een aparte commissie exa men doen of moet hij na de hbs naar een lagere tuinbouwschool? De jongeman heeft in 1949 zijn diploma hbs b gehaald. Hij is in het bezit van di ploma's voor Duits en Engels en volgde een cursus Zweeds. Hij wei'kte een jaar in Zweden op een bloembollenkwerij, V!-i jaar in Engeland, werkte in al zijn vakanties in het bloembollenvak en is nu al 3'/» jaar bij een firma die ook bloembollen in Bel gië en Frankrijk teelt. De man heeft daar als bedrijfsleider gefungeerd. Maar toch kan hij volgens de verordeningen geen er- kenning als bloembollenkweker krijgen, want dan moet hij minstens een diploma van de Lagere Tuinbouwschool hebben! Een leraar aan de lagere tuinbouwschool in Breezand heeft het bestuur van het P.V.S. gevraagd wat deze man moet doen. „Het lijkt mij een bijzonder eigenaardige figuur als deze man tussen leerlingen van een algemene tuinbouwcursus zou moeten gaan zitten, gezien het enox-me verschil in intelligentie en ontwikkeling tussen hem en de doorsnee leerlingen die dergelijke cursussen bezoeken", schrijft de leraar, die er ook nog bij vermeldt dat dergelijke mensen het gemiddelde intelligentiepeil van de kwekers aanzienlijk omhoog bx-en- gen. De tweede brief is van een vader, wiens Advertentie (Zie advertentie op pag. 10) Een dex-tienjai'ig Haags meisje is zondag- mox-gen uit- het. ïaam van de derde vex*- dieping van een hotel aan de Nieuwe Pi-insengracht te Amsterdam gevallen. Zij werd ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis. Het meisje was woensdag uit een Haags doorgangshuis voor moeilijk op- voedbax-e kinderen gevlucht. Zij verbleef daar reeds een half jaar, nadat zij van huis was weggelopen. Na enige omzwer vingen is zij naar de hoofdstad gegaan. De politie neemt aan, dat hét meisje piet iemand is meegegaan om voor de nacht onderdak te krijgen. Omstreeks vier uur werden de bewoners van de huizen tegen over het hotel gewekt door geschreeuw. Zij zagen het meisje gillend op de venster bank van de hotelkamer zitten. Enkele ogenblikken later viel zij. Advertentie zoon het zesde leerjaar volgt. Hij zou de jongen wel wat meer ontwikkeling willen meegeven dan mogelijk is bij het volgen van de minimaal voorgeschreven tuinbouw wintereursus. Volgt de jongen echter de hbs, dan zal hij, om een erkenning als bloembollenkweker te ki-ijgen, daarna naar de lagere tuinbouwschool moeten gaan. Ook deze vader vraagt een bijzondere examencommissie, waai-voor de ex-ken- ningseisen moeten worden gewijzigd. Het is in feite een gevolg van de pogin gen van het Nederlandse bedx-ijfsleven om zichzelf te beschex'men, dat men nu voor zulke gevallen komt te staan. In de tuin bouw is dit nog erger dan in andere bran- ches, omdat men daar door middel van de beheersing van de oppexwlakte, die met tuinbouwgewassen mogen worden beteeld de toeti-eding door nieuwelingen nog meer bemoeilijkt. Nu moet een vader aan het px-oduktschap gaan vragen of hij zijn zoon naar de hbs kan sturen of niet. En dan te bedenken, dat niemand weet hoe de situatie over vijf jaar zal zijn. Want in het Euromarkt-verdrag komt een clausule voor, waarin vrije vestiging in de zes landen wordt mogelijk gemaakt. Het is trouwens ook nog de vraag of het huidige buitenland sti-aks de Nederlandse vestigingseisen zal overnemen. Men is op intex-nationaal niveau nog druk bezig om een systeem te vinden voor de tuinbouw- vestigingen, maar schijnt er toch niet erg mee te vorderen. Met liet oog op de Euro- mai'kt is het wel belangrijk, hoe het be stuur van het P.V.S. deze verzoeken tot wijziging van de erkenningseisen zal be handelen. Op de Rijksweg van Alkmaar naar Den Helder nabij De Stolpen is zatex-dagavond een auto, bestuurd door de heer Schux-en uit Breezand in volle vaart ingereden op een auto, waarin tien personen zaten, vijf volwassenen en vijf kinderen uit Soest, en waarvan de bestuurder stoppen wilde om een café langs de weg te bezoeken. Bij de botsing werd de 59-jarige J. Leemans uit Soest op slag gedood. De 29-jarige mevrouw S. van Barne- veld-Pater uit Soest en haar 5-jarig zoon tje werden met ernstige vex-wondingen in een ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Enkele andere inzittenden liepen lichte vei-wondingen op. De bestuurder van de auto die de botsing veroorzaakte, de heer Schuren, werd eveneens ernstig gewond in een ziekenhuis te Den Helder opgen'o- men. Bij een poging om een van rechts ko mende auto te ontwijken is de heer J. Ramp uit Mijdrecht te Bergen (N.H.) met zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden. De heer Ramp, zijn echtgenote en zijn twee kinderenzijn zwaar gewond naar een ziekenhuis in Alkmaar ovei-ge- bracht, waar mevrouw Ramp korte tijd later is bezweken. In Baarn is de 78-jarige bromfietser J. Mulder, toen hij de Amsterdamse straat weg wilde oversteken, door een auto aan gereden: Hij -is later in een ziekenhuis overleden. De automobilist remde zo krachtig, dat zijn auto slipte en tweemaal over de kop sloeg. Hij werd met een ze nuwschok in een ziekenhuis opgenomen. In Leeuwarden is de 71-jarige S. Anema op de Groninger Straatweg aangereden door een bestelauto, toen hij onverwacht de weg overstak. Hij liep een schedelba- sisfractuur op en is later ovex'leden. Op de Luttenbex-gerweg in Hellendoorn werd de 64-jarige H. Sasbrink aangereden door een 15-jarige jongen, die een brom- fiets bereed. De heer Sasbrink werd van zijn fiets geslingex-d en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Zaterdagmiddag was in de aula van de begraafplaats „Westerveld" te Di-iehuis een gx-oot aantal genodigden aanwezig, omdat deze middag de nieuwe aula offi cieel zou worden geopend. De aula wex-d tegen het i-eeds bestaande complex aangebouwd, dat recht tegenover de ingang is gelegen, waarbij het nieu we gebouw door de architect, profes sor Sleeswijk. op gelukkige wijze bij het geheel werd aangepast. Daarnaast ontwierp de heer Wichers een stemmig interieur, waar de kleuren grijs en blauw domineren. Bijzonder opvallend is hier de kap, door balken gestut, wegens de ori ginele wijze waax-op de modexme verlich ting werd aangebracht. Dit geheel is vol tooid met een klein pijporgel, dat twee klavieren bevat plus een vrij pedaal en viei-honderdvierentwintig spx-ekende pij pen. Het werd deze middag door de ox-- ganist Egbert Veen bespeeld, met een pi-ogramma bestaande uit wei-ken van Bach. Widor, Lemmens, Landsman en Purcell. Het gezelschap, onder meer bestaande uit de bestuursleden van de N.V. Be- gx-aafplaats „Westerveld" en de directies van diverse begrafenisondexmemingen was nog in de oude aula bijeengekomen, waar het gebruikelijke welkomstwoord werd uitgesproken door de heer Q. W. van Hoorn. Spx-eker herinnei-de hierbij aan de oprichting der naamloze vennoot schap in 1888, waax-na dit gebouw reeds in 1889 werd gesticht. Voor zover spre ker bekend, was dit de eerste zaal in Ne- dexdand, waar men binnenshuis bij de baar uiting kon geven aan de gevoelens waar mee men was vervuld en niet meer zoals voorheen aan het graf, dikwijls bij de meest ongunstige weersomstandigheden. Zeventig jaar historie Als verdere bijzonderheden vermeldde de heer Van Hoorn, dat de begrafeniskoet- sen destijds het gebouw konden binnenrij den, waar zich de lift bevond waarmee de kist met de ovex-ledene naar de eex-ste etage werd vervoerd. De familie kwam daar in een speciale ontvangkamer bijeen, totdat een extra trein, bestaande uit een locomotief, een goederenwagen, één of twee wagons eerste en tweede klasse en een open wagen, waarop de onder een katafalk geplaatste kist voor het vervoer naar „Westerveld" zorgde. De kosten hiervan bedroegen destijds honderd gul den. Spreker wees erop dat het perron, waar de trein over een zijlijn kwam voor rijden, thans nog bestaat. Na afloop der plechtigheden vertrok de trein met be langstellenden dan weer naar Amster dam. De zijlijn is in 1911 vervallen, maar al deze jaren is de aula in gebruik gebleven. Behalve het plafond onder de koepel is ex- verder weinig in gewijzigd. De heer Van Hoorn kon niet. nalaten even te herinne ren aan al het onnoemelijk grote leed, waar dit gebouw getuige van is geweest, zodat Vondels woord: „O kommervolle plaats, waar nooit genoegen binnen kwam", hier volledig op van toepassing is. Ten slotte behandelde spreker de x-ecen- te periode van het gebouw, dat dermate door de tand des tij cis was aangetast, dat grondig herstel noodzakelijk was gewor den. Na ingewonnen advies bij het archi tectenbureau Professor Wegener Slees- wijk Wichers bleek, dat de zaal daar toe buiten gebruik moest wox-den gesteld. Dit gebouw zal dus herleven, doch omdat het bestuur niet over een waardig tijde lijk onderkomen beschikte, werd tot bouw van de nieuwe aula besloten. Aan het slot van zijn inleidend woox-d inviteerde de heer Van Hoorn het gezelschap hem naar de nieuwe aula te vex-gezellen. Hier werd eerst gesproken door de ar chitect, professor Sleeswijk, die een des kundige uiteenzetting gaf van de wijze waarop dit gebouw was ontworpen, ten einde aan de vex-schillende speciale eisen te kunnen beantwoorden. Hij werd als spreker opgevolgd door de voox-zitter van het bestuur de heer F. der Kindex-en Jr., die in de eerste plaats de voldoening van het bestuur met. deze fraaie aanwinst onder woorden bracht. Bewust als men zich was van de grote vex-ant- woording tegenover de eigenaax-s van gra ven op „Westex-veld", in welke gx-aven de volgende bijzettingen meestal vele jaren latei' plaatshebben. Ook gevoelde men zich verplicht ervoor te zorgen, dat de verschillende begrafenisondernemingen op „Westerveld" de sfeer zullen blijven aantreffen, die van een dergelijke plaats mag worden verwacht. „Want", vervolg de spreker „hoewel het doel waarvoor deze aula gaat dienen bijzonder tragisch is, kan zij toch door de zekex-e wijding die ervan uitgaat in zekere zin bijdragen tot troost voor de nabestaanden, die hier hun geliefde dode ten gx-ave dx-agen". De rest van deze toespraak door de heer Der Kinderen was bestemd voor een woord van hartelijke dank, gericht tot al len, die aan de bouw van deze aula heb ben meegewex-kt. Zoals architecten, aan nemer-, uitvoex-ders met hun personeel en de diverse instanties van de gemeente Velsen. Aan het einde van zijn rede ver- klaai'de de heer Der Kinderen de nieuwe aula, die naar hij hoopte volledig aan de bedoelingen zou beantwoorden, gaax-ne voor geopend. Na deze redevoeringen wex-d door Eg- bert Vos het reeds bovenvermelde orgel- progi-amma ten uitvoer gebracht, waar na de genodigden nog enige vex-vex-singen werden aangeboden. Reclame in televisie Zo. Daar zijn we nu dus ook over heen, over die drempel van dat er nu ook in ons land de reclame op de tele visieschermen in onze huiskamers komt. We hebben trouwens allemaal wel ge- iveten dal het komen móést. Stel je ook voor. Duitsland dat zo ongeveer half Nederland bestrijkt gaat er draadloos over ophakken dat de Schterischmeiz- Stericheisenverstdr-Draht zo best is, ter wijl onze fabrieken van de overbekende Koelkop Co niet terug mogen reclame maken! Wat krijg je dan? Nou noem ik maar één ding, maar zo zijn er direct tientallen te noemen. Ik geef direct toe, ze moeten dat niet zo aanpakken als in Amerika, midden in Beethoven's Vijfde even stoppen om dan een lieftallige badschone in halfvol ornaat op onze vergrote waterblaar te laten ver schijnen die te laten zeggen, die schone bedoel ik, dat zij de boel schoon houdt met Tubaroze-reukzeep. U voelt wel, ik fanta seer hier zo maar wat, ik noem geen namen vat1 bestaande firma's, daar zijn tenslotte de advertentiekolommen voor (50.000 be talende abonné's). U weet het misschien niet, maar heeft het u ooit gehinderd dat er in onze revues veel reclame wordt gemaakt? Wat schaadt het de schoonheid van onze toneelspeel kunst, als een dochter des huizes, op het toneel, de kamer binnenkomt met de woorden: „Foei, wat is het warm! Is er iets te drinken?" Waarop moeder zegt: „Kind, ga zitten ,ik heb een heerlijk ijs koud glaasje Frutti-Tutti-limonade voor je!" En let es op, twee millioen luister kijkers thuis krijgen onmiddellijk ook dorst en grijpen naar de Frutti-Tutti- flacon. Met sigaren dito met een sterretje. „Steek es een verse „Bremen dekblad" op, ouwe jongen". Nou? Wie hindert dat? Doet het iets af aan de waarde van een Ko van Dijk of een Rulco Rappa, om er maar es een paar te noemen? Hoogstens kan de Deli-Dinges Tabaksmaatschappij er even aanstoot aannemen, maar daar is overheen te komen, waar of niet? Je merkt het, ik. zie direct kans om een alleraardigst televisie-stukkie te schrijven met, laten we zeggen, vijf bedekte recla mes er in. En let wel, het zijn juist de on merkbare reclames die het 'em het best doen. En het brengt een massa geld op, voor de televisionisten en natuurlijk in de eerste plaats voor de adverteerders. En ik maak er de duurte niet an. Voor slordige, twee, laten we zeggen drie honMaar nee. Ik breng hier geen reclame in. Ik denk er niet aan. Dat haalt het niveau van de stukjes naar beneden. Jan van Ees Advertentie vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van '/4 en 1 liter. Het na moeizame ondex-handelingen be reikte akkoord tussen werkgevers en werknemers in de grafische industrie ten aanzien van 'n nieuwe collectieve ax'beids- overeenkomst, dat nog door de partijen per algemene vergadering moet worden goedgekeurd en daarna aan de Rijksbe- middelaax-s zal worden voorgelegd, houdt enkele belangrijke wijzigingen in. Er is in dit akkoord een loonsverhoging voox-zien van dertien cent per uur voor volwassenen, waarbij de huurbijslag van 1957 zal vex-vallen. De arbeidstijd zal wox-- den verkort van 48 tot 45 uur met dien verstande, dat de vex-kox-ting geleidelijk zal worden toegepast over dx-ie jaar. Oudere werknemers krijgen meer vakan tie. De gelijke beloning voor mannen en vrouwen is in het voox-uitzicht gesteld door een geleidelijke aanpassing. Er is een be paling in akkoord opgenomen, die een toe slag regelt voor hen die 121/-, 25 en of lan ger in dienst van eenzelfde bedrijf zijn. Een ander belangrijk punt vormt de vak opleiding, die in zoverre wordt gewijzigd dat gerichte opleidingen (voor een speciaal ondex-deel van het vak) mogelijk zullen worden buiten het normale leerlingen stelsel.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5