Televisie via holle buizen Grote werkloosheid in het noorden, dat ook in 1956 de boot al miste Gottlieb Duttweiler begint nu in Duitsland strijd tegen olieconcerns Jeugd Luchtvaart-cadetten op Schiphol geïnstalleerd Londense dagbladen kunnen tot woensdag nog verschijnen Amsterdamse Beurs MAANDAG 6 JULI 195 9 6 Er zit iets scheef in onze economie De Gaulle: Frans Somaliland blijft bij Frankrijk Evangelische kerk bereidt zich voor op deling Na succes in Zwitserland met Migrol Miniatuur-wereldether, die vijf maal groter is dan het tegenwoordige radiospectrum Gepromoveerd Vitesse viert weer feest Prachtig feest in Castricum bij jubileum Duinenbosch Drie scheepsbranden De Dominicaanse Republiek voelt zich bedreigd Uitzonderlijke vangsten bij IJsland Comervatieve inkt voor socialistische krant Race voor vrouwelijke piloten dwars over V.S. Indonesisch leger trekt 16 militaire attache's terug Jan Tervoort wint Duinwijk-toemooi Het departement van Sociale Zaken heeft er in het begin van deze maand op attent gemaakt, dat in sommige delen van ons land de arbeidsmarkt zich thans beweegt in de richting van een overspannen situatie en dat reeds in verschillende gevallen gevoelige tekorten aan arbeidskrachten zijn geconstateerd. Minister Zijlstra heeft gewaarschuwd tegen een nieuwe overbesteding, waarvan opnieuw bestedingsbeper king het gevolg zou moeten zijn. Maar terwijl men in sommige delen van het land het werk niet aan kan. heerst er in de noordelijke provincies naar verhouding nog een grote werkloosheid, die in Drente 8,5 percent bedraagt, in de provincie Groningen 5,8 percent en in Friesland 5 percent. Bijna een derde deel van het aantal werk lozen in ons land woont in de drie noordelijke provincies. Vele arbeiders hebben daar bovendien alleen in de zomer werk. Er zit iets scheef in onze economie. In Zuid-Holland en Utrecht bedroeg aan het begin van deze maand de werkloosheid 1,3 percent, in Noordholland 1,5 percent, in Limburg 1,2 percent, terwijl twee a drie percent als normaal wordt beschouwd. Een gebleken tekort aan arbeidskrach ten toont aan dat er afzetmogelijkheid zou zijn voor een grotere produktie. De alge mene welvaart zou dus groter kunnen zijn indien ook de werklozen in de noordelijke provincies kunnen worden ingeschakeld. Er zou dan aan de behoeften door de gro tere welvaart kunnen worden voldaan zonder dat de druk op de prijzen zo direct voelbaar zou zijn. De welvaartsgolf, zou, wat de arbeidsmarkt betreft, langer kun nen doorlopen. In het westen, waar de werkgelegenheid het grootst is, zijn er niet voldoende woningen om de sterke groei van de eigen bevolking en boven dien om arbeidskrachten uit het noorden op te vangen. Daardoor ontstaat nu weer de kans dat de fabrieken noodgedwongen naar de arbeiders in het noorden komen. De overbesteding. die in 1957 noodzaak te tot bestedingsbeperking, was toen ook begonnen met spanningen op de arbeids markt, een geleidelijk toenemend tekort aan arbeidskrachten, dat vooral eind 1956 sterk merkbaar werd. Door de volledige werkgelegenheid en de (te sterk) geste gen lonen, namen de binnenlandse beste dingen toe, waardoor export verminder de en integendeel de invoer groter werd om aan de vraag, ook naar luxe, te kun nen voldoen. Daardoor ontstonden toene mende tekorten op de betalingsbalans. De waarde van de gulden kwam in gevaar. Door de gunstige afzetmogelijkheden van de produktie groeide de vraag naar geld en kapitaal om nieuwe ondernemin gen op te zetten. De gemeenten moesten zich daarbij aanpassen met verkeers- en energievoorzieningen en woningbouw en zovoorts. Op grote schaal moesten ook de gemeenten lenen. De rente liep op van vier tot zes percent De kapitaalmarkt raakte uitgeput. De zaak liep vast, Be stedingsbeperking werd noodzakelijk. De welvaartsgolf ebde af. Vooral in de noor delijke provincies, die door de welvaarts golf nauwelijks waren bereikt, steeg de werkloosheid in de winter tot pijnlijke hoogte (Emmen 24 percent). De nare omstandigheid deed zich in 1957 voor dat voor het westen de welvaartsgolf moest worden afgeremd, terwijl hij voor de werkgelegenheid in het noorden nog had moeten aanhouden. Aan die oneven wichtigheid in onze economie is nog on voldoende aandacht besteed. Het zal ech ter zaak zijn te leren van de ervaring in Castricum het verleden nu een nieuwe welvaartsgolf over ons land beweegt. Als er nieuwe fabrieken in het westen worden opgericht, moet er ook worden ge zorgd voor nieuwe woningen, scholen, rio lering, leidingen, enzovoorts voor de van elders aan te trekken arbeiders. Dat is een extra investering. In het noorden zijn de beschikbare arbeiders reeds gehuisvest. De industrie-terreinen liggen gereed. Ter voorkoming van overbesteding heeft in dustrievestiging op het gebied van de in vesteringen dus voordelen omdat voor de totale investering minder kapitaal wordt vereist, zodat bij aanhouden van de wel vaartsgolf de geldschaarste iets later op treedt. De welvaartsgolf kan dan iets lan ger doortrekken, waardoor een hoger ni veau is bereikt wanneer ten slotte de al gemene overspanning tot tijdelijke stil stand van de economische opgang noopt. Wanneer de arbeidsreserve in de noor delijke provincies kan worden ingescha keld ter vergroting van de industriële pi'O- duktie, kunnen allei lei spanningen worden gematigd of naar een iets later tijdstip worden verschoven, waardoor de algeme ne welvaartsgolf langer kan aanhouden. DJIBOUTI (UPI) President de Gaulle heeft in Frans Somaliland duide lijk te verstaan gegeven, dat hij tegen de piannen is om deze Franse kolonie met Brits en Italiaans Somaliland te vereni gen tot een onafhankelijke staat. „Frank rijk zal de taak die het hier op zijn schou ders heeft genomen niet opgeven", zo zei hij in een redevoering voor drieduizend mensen in Djibout. „Ik zeg dit. voor eens en voor altijd en ten gehore van de gehele wereld". Frankrijk zal voortgaan met zijn taak om de levensstandaard hier op te voeren binnen de Franse Geneenschap. Op het ogenblik is Frans Somaliland nog geen autonoom gebied van de gemeen schap. Het wordt bestuurd door een gou verneur die zijn bevelen rechtstreeks uit Parijs ontvangt. Italiaans Somaliland wordt op 1 januari onafhankelijk en Brits Somaliland waarschijnlijk in de loop van het volgend jaar. BERLIJN (Reuter) De Evangelische kerk van Berlijn-Brandenburg heeft tot een reorganisatie besloten welke van kracht wordt indien de kerk door politie ke gebeurtenissen zou worden verdeeld. De kerk van Berlijn-Brandenburg heeft tweederden van haar leden in Oost-Duits- land en Oost-Berlijn en eenderde in West- Berlijn. De bevoegdheden van de provin ciale synode zullen aan regionale synoden worden overgedragen, indien het niet meer mogelijk is dat alle leden van de provinciale synode op één plaats bijeen komen. Elke regionale synode mag een eigen leiding voor haar gebied vormen en een plaatsvervanger van de bisschop benoe men indien deze zijn bevoegdheden niet meer kan uitoefenen. De geestelijke eenheid van de kerk blijft door het besluit onaangetast, aldus ker kelijke functionarissen. Te Emden is onlangs de eerste steen gelegd voor de raffinaderij van de oliemaat schappij „Frisia", die van plan is op de Westduitse benzine- en oliemarkt te gaan concurreren met de grote wereldoliemaatschappijen. Het gaat hier om een poging van de Zwitserse ondernemer Gottlieb Duttweiler, die in eigen land met zijn Migros- en Migrol-maatschappij op het gebied van allerlei consumptiegoederen successen heeft geboekt. Volgens Duttweiler wordt de raffinaderij te Emden de eerste onaf hankelijke raffinaderij in Europa. Hij is zich er van bewust, dat de „Frisia" maar een klein marktaandeel zal kunnen bereiken, maar dat zal zijns inziens voldoende zijn; men wil het recht der verbruikers op goede en goedkope goederen respecteren. En uit dit alles zal volgens de Zwitser een winst resulteren, die de vele aandeelhou ders van de „Frisia" een redelijk dividend zal kunnen garanderen. De „Frisia" is een soort volksonderne ming. De helft van het kapitaal van 50 miljoen markt is opgebracht door 27.000 kleine aandeelhouders, onder wie 18.000 (Van onze correspondent in Londen) In de met spandoeken, vlaggen en veel bloemen versierde grote zaal van hotel Borst te Bakkum hebben bestuur en leden van Vitesse zondagmorgen het 37-jarig be staan gevierd. Voorzitter H. Hoogervorst mocht ruim 400 leden tot zijn gehoor rekenen toen hij de ochtend opende en in korte bewoordin gen dank bracht aan de actieve leden, die er voor hadden gezorgd dat het feest nog grootser en mooier was dan voorgaande jaren het geval was. Eénsaeels was dat volgens hem begrijpe lijk omdat het eerste elftal door promotie ook het enthousiasme bij de andere le den groter had gemaakt anderzijds meen de hij dat er in de vereniging krachten schuilen die men eigenlijk nimmer aan de weg ziet timmeren maar die nu hun kans hebben gekregen om de viering tot een groots feest te maken. Na het ontbijt ging hij over tot de huldi ging van de kampioenselftallen. De leden van het eerste elftal, die na hun kam pioenschap ook nog voor promotie naar de tweede klasse hadden gezorgd mochten een keiize maken uit scheerapparaten, voetbalschoenen, fototoestellen of infrafil- lampen. De spelers boden trainer Hagenaars een grote fruitmand aan. Ten slotte werden dit jaar voor het eerst drie leden van ver diensten benoemd, die daarvoor een bij zonder insigne op de borst gespeld kre gen. Het waren de heren J. Valkering, P. de Nijs en H. Hoogervorst. De viering van het 50-jarig bestaan van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch is in de eerste plaats een uitstekend feest geworden voor de verpleegden van het ziekenhuis. Hun heeft het zaterdag in ver band daarmede aan niets ontbroken. De organisatoren, daardoor in staat ge steld door de hogere instanties, hebben niets aan het toeval overgelaten om het de verpleegden met hun familieleden zo gezellig mogelijk te maken. De dag begon met een massale ballonoplating waarbij een echt pierement vrolijke klanken over het terrein strooide. Een rijk gevarieerd variété-programma hield de verpleegden lang in het openluchttheater bijeen en toen een echte helikopter op het grote sport veld landde trok dit zeer grote belangstel ling. Ook de muziek van de Hoogovenhar monie en de Amsterdamse Politiekapel werd zeer gewaardeerd. Veel werd ge bruik gemaakt van het miniatuurtreintje, dat van de ene naar de andere zijde van het terrein reed. Het dansen in de avond met feestverlichting was een attractie op zich, evenals een uitstekend vuurwerk, dat te ongeveer half elf werd afgestoken en dat, besluitend met de tekst „50 jaar Dui nenbosch" een mooie afsluiting vormde van dit uitstekend geslaagde kermisfeest voor de bewoners van dit ziekenhuis. Dit is geen spoorlyn maar een experimenteel buizenstelsel van het laboratorium van de Standard Telephone and Cables Ltd, in Frogmore Hall, Hertfordshire, dat dient om hoogfre quente televisie- of telefoonsignalen over te planten. Hierdoor wordt nieuwe etherruim te geschapen, vijf maal zo groot als die welke thans voor radio-signa len wordt ge bruikt. Het zal echter nog jaren duren voordat deze vinding in de praktijk kan wor den toegepast. Bij transatlan tische toepassing zouden gesprek ken op den duur waarschijnlijk even goedkoop worden als de te genwoordige inter communale. De holle pijpen, die in plaats van lucht met een gas gevuld kunnen worden, heten in radar-taal „golf- geleiders". Bij ra dar gebruikte men van het begin af rechthoekige buizen om de golven van zender naar zendantenne over te brengen. Deze zijn echter onge schikt voor uitzendingen op de lange af stand, omdat de radargolven zwakker wor den naarmate de lengte van de geleiders toeneemt. Men weet al vrij lang dat ronde buizen theoretisch bruikbaar zijn om sig nalen over grote afstanden over te bren gen. De grote moeilijkheid was echter tot- nutoe dat deze buizen optisch volkomen vlak moesten liggen omdat het effect door bochten, wegens energieverlies, vrijwel verloren gaat. Aangezien het ondoenlijk is honderden kilometers buis zonder boch ten te leggen, heeft men het in een andere richting gezocht door schroefvormige aan brenging in de buis van een aluminium draad, welke de functie van een spoel ver vult, waardoor de radargolven in staat zijn zich door bochten heen voort te planten. Hiermee zijn thans aanvankelijke succes sen bereikt. De experimentele buis van ruim een kilometer lengte heeft een doorsnede van zeven centimeter, terwijl het televisiebeeld kan worden overgebracht op een golf lengte van slechts 8,6 millimeter. De bui zen zijn uitsluitend bedoeld voor zeer hoge frequentie (duizend megacycles per secon de en meer). Overigens is het wel iets meer dan een gewone holle buis. Aan het ene einde wordt het televisiebeeld elek tronisch verminkt, maar aan het andere eind wordt het op voor niet-deskundigen onbegrijpelijke manier weer in elkaar ge goocheld. Een voordeel van de buisoverbrenging zal verder zijn dat er minder versterkers nodig zijn dan in gewone kabels, namelijk om de dertig in plaats van om de zeven kilometer. Dit zal de" aanleg vergemakke lijken. Gezien de vele technische proble men, welke zich hierbij zullen voordoen, denkt men aan een machine, die een gleuf in de grond graaft, tegelijkertijd de buis giet en deze in de gleuf plaatst. Het lijdt geen twijfel, zo zegt men, dat het nieuwe buissysteem waarin een minia tuur-wereldether wordt geschapen, die vijfmaal zoveel ruimte bevat als het tegen woordige radiospectrum, nieuwe behoeften op het gebied van radioverbindingen op de lange afstand zal doen ontstaan en zeker de nieuwe transatlantische kabels welke ook al de behoefte hebben doen toenemen, zal ontlasten. Voordat deze droom kan worden ver wezenlijkt, zullen echter nog vele lastige technische vraagstukken moeten worden opgelost. Niettemin zijn de deskundigen van oordeel, dat de toekomst op dit ge bied veelbelovend is. De mogelijkheid van particuliere televisielijnen voor regeringen en zakenlieden, welke zich opent, zal waarschijnlijk een nieuwe ontwikkeling te zien geven, zoals die, welke begon, nadat de telefoon zijn intrede had gedaan. Of een dergelijke vervolmaking van het persoonlijke verbindingssysteem ook in maatschappelijk opzicht heilzaam zal zijn, dient te worden afgewacht. CAMERON (UPI) Een brand, die zondag uitbrak in de machinekamer van het Belgische tankschip Anvers woedde vanmorgen vroeg nog steeds voort en in totaal negen schepen twee Amerikaan se torpedobootjagers, vier schepen van de kustwacht, twee sleepboten en een motor schip plus een brandweerbrigade van ten minste 12 man aan boord van het bran dende schip bestreden het vuur. Het schip, een tanker-vrachtschip bevat onder meer licht ontvlambare hars en visolie. De bemanningsleden, 36 in getal, zijn allen gered. Twee bemanningsleden wer den gewond. De havenautoriteiten hebben zondag order gegeven om de gehele brandweer dienst van de stad in te zetten voor het bestrijden van de biand aan boord van het Noorse vrachtschip Hoegh Silverstream (6.302 ton). Het schip ligt midstrooms voor anker in de drukke haven. De auto riteiten hebben de brand de ergste ge noemd, die Calcutta de laatste jaren in de haven heeft meegemaakt. Zij voegden daaraan toe, dat het schip, niettegenstaan de de pogingen om het vuur te blussen, wellicht door zal branden, totdat de grote olievoorraad aan boord opgebrand zal zijn. Een Spaanse sleepboot heeft zondag het 495 ton metende, met kurk geladen Ita liaanse vrachtschip Actares Siam de ha ven van Barcelona binnengesleept, waar de brandweer het vuur bluste. Het Italiaanse schip was op 20 mijl bui ten de Spaanse kust zondagmiddag in brand geraakt. De bemanning was, na het uitseinen van een S.O.S., gered door door het Franse schip Cheliff. Duitsers en voorts Zwitsers en Denen. Men is begonnen met een investerings plan ter grootte van 73,5 miljoen mark. Eind september 1960 zal de eerste bouw- etappe voltooid zijn. Het produktieplan voorziet in 350.000 tot 400.000 ton benzine en dieselolie en 1,1 miljoen ton stookolie. Van de benzine en dieseloli egaat 10 tot 20 percent naar Zwitserland, waar Dutt weiler met een marktaandeel van slechts percent reeds een prijscorrcctie tot stand bracht op de benzinemarkt! Men hoopt, dat de „Frisia" 4 tot 5 per cent van de Westduitse benzine- en diesel- oliemarkt zal kunnen veroveren op de grote maatschappijen. De ruwe olie wordt betrokken van de Independent Oil Com pany te San Francisco en wel uit de Per zische Golf met tankers van 32.000 tot 38.000 ton. Dergelijke tankers kunnen, zij het niet volgeladen, de haven van Emden bereiken. Men bestudeert thans te Emden de mogelijkheden en moeilijkheden ten deze, waarbij de vaart langs Delfzijl uiter aard van groot belang is. Het opvallendste aan deze zaak is, dat Duttweiler met zijn „Frisia" kan reke nen op aanzienlijke steun zowel van de stad Emden als van de deelstaat Neder- Saksen. Men hoopt, dat de onderontwik kelde gebieden in dit deel van Duitsland er door bovenop kunnen komen en men voorziet export naar Scandinavië en de landen van de Gemeenschappelijke Markt. Daarbij wijst men op de al te gro te afhankelijkheid van de haven van Em den van ertsen, kolen en graan, waar door de omslagcijfers van Emden verge leken bij die van Bremen, Amsterdam en Rotterdam maar matig zijn gestegen Niet voor niets verschafte de regering van Neder-Saksen dan ook 3,4 miljoen mark voor de uitbouw van de oliehaven van Emden. Maar overigens neemt de „Frisia" toch ook wel een sprong in het duister: de con currentie der grote maatschappijen als Shell, Esso, B.P. en dergelijke is bijzon der sterk. Maatschappijen, die in de Bondsrepubliek trachten goedkope benzi ne op de markt te brengen, kregen tot nu toe maar weinig vertrouwen van de ver bruiker. De grote Duitse banken weiger den ook hun cliënten de „Frisia"-aandelen aan te bevelen. Kortom, Duttweiler zal nog menige moeilijkheid moeten overwin nen, wil hij werkelijk een marktaandeel bezine en dieselolie in West-Duitsland van 4 a 5 percent veroveren. Zaterdagmiddag zijn op dc luchthaven Schiphol een aantal adspirant-cadetten en een sectie-commandant van de Jeugd Luchtvaart Brigade van de groep Kenne- merland plechtig geïnstalleerd. Het aan tal secties van deze groep is daarmee op drie gebracht. De plechtigheid werd bij gewoond door de ouders van verscheide ne cadetten en andere genodigden, onder wie de burgemeester van Blocmendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, en de bur gemeester van Zandvoort, mr. II. M. van Fenema. Nadat dc plaatsvervangend nationaal commandant der J L.B., mr. J. C. Lank- hof, en de afdelingscommandant J, van der Akker, de in carré opgestelde secties hadden geïnspecteerd, werden de sectie commandant J. L. A. Busé en de cadetten A. G. Brijder, J. Caffin, E. Heesterman, M. M. W. Kasteleyn, B. J. Koedijk, K. F. Kool, J. W. Kruyer, A. P. van Litsenburg, A. van der Mey, M G. Neurdenburg, W. A. Philippo, R. Rijntjes, J. Thuis, G. To ning, H. A. Varkevisser en J. Vonck door eerstgenoemde geïnstalleerd. In zijn toespraak wees mr. Lankhof er op dat steeds meer jongeren zich tot. de luchtvaart aangetrokken voelen en de Jeugd Luchtvaart Brigade komen ver sterken. Na het doel en sterven van de J.L.B. te hebben uiteengezet besloot mr. Lankhof met de verwachting uit te spre ken dat de nieuwe cadetten de goede geest in het korps zullen bewaren en alles zullen doen om hun theoretische en prak tische kennis van de luchtvaart uit te breiden en te verdiepen. De heer Van der Akker las vervolgens de grondregelen der J.L.B. voor, waarna mr. Lankhof mededeling deed van ver scheidene bevorderingen. Bevorderd zijn de sectie-commandant J. B. Does tot sec tie-commandant eerste klasse tevens waarnemend groepscommandant, cadet- voorman C. A. van Fenema tot cadet voorman I, en de cadetten J. R. Broers, P. R. van der Mije en J. de Haan tot cadet-voorman. De plechtigheid werd be sloten met een défilé voor de genodigden, die zich vervolgens naar de H-kantine van de KLM begaven waar cadet J. Caffin een korte inleiding heeft gehouden over de luchtvaart. Washington (UPI). In diplomatieke kringen in Washington wordt rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) binnenkort de toestand in het gebied van de Caraibische Zee zullen bespreken. De Dominicaanse republiek heeft om zulk een bijeenkomst gevraagd, omdat zij zich be dreigd acht door invasies uit Cuba en Venezuela. Maandag aanstaande komt het verzoek in de raad van de OAS ter sprake. Venezuela en Cuba hebben de beschuldi gingen van de hand gewezen en verzetten zich tegen een ministersconferentie. De Venezolaanse minister van Buiten- landsev Zaken, Arcaya, heeft op een pers conferentie te Caracas gezegd, dat de OAS zich moet schamen, dat „zulk een afstote lijk bewind als de regering van de Domi nicaanse republiek nog bestaat na dertig jaren van massamoord en uitdrijving van burgers". De New York Times en de New York Herald Tribune geven uiting aan hun be zorgdheid over de toestand in het Carai- bisch gebied, met name over de ontevre denheid onder Castrols aanhangers en het groeiende onbehagen tussen Cuba en de Dominicaanse republiek. GRIMSBY (UPI) - De trawlers die in de buurt van IJsland hebben gevist meldden uitzonderlijk goede vangsten, dank zij een gordel van ijs, die zich uit strekt van Newfoundland tot Groenland, die de vis naar de IJslandse wateren ver drijft. Van onze correspondent in Londen) Er is nog maar een glimp van hoop, dat de stopzetting van de Londense dag bladen nog kan worden voorkomen. De besprekingen die zaterdag de hele dag hebben geduurd zijn op niets uitgelopen. Alleen het verzoek van de Londense dag bladpers om de nog beschikbare hoevvel- heid drukinkt gelijkelijk over dc bladen te verdelen werd door de vakbond inge willigd, zodat de rotatiepersen in elk ge val tot woensdag kunnen draaien. De toestemming van de bond om de drukinkt te delen bewijst dat de bond het betreurt, dat ook de nationale bladen ge dwongen zijn te stoppen. De drukkersbond beseft, dat een uitbreiding van het con flict de kansen op een overwinning in de strijd om meer loon en verkorting van de officiële minimum-werktijd (als basis van de berekening van het grondloon) alleen maar zal verkleinen. SPOKANE, (UPI) Twee meisjes uit Indiana hebben zondag als eerste de fi nish bereikt in de jaarlijkse „poederdons- derby", een wedvlucht voor vrouwelijke piloten, van Lawrence, Massachusetss, naar het vliegveld van Spokane, een vlucht dwars over de Verenigde Staten. Het zijn Mary Ray Ringenberg en haar co-pilote Lois Layman, die om 14.30 uur Spokane bereikten. Zij wisten vóór de ongunstige verandering in de weersomstandigheden in Spokane aan te komen. Men verwachtte niet, dat de andere deelneemsters hen spoe dig zouden volgen. Voor de wedvlucht stegen 63 lichte vlieg tuigen op, „bemand" door 122 piloten uit de Verenigde Staten, Europa en Australië. Onder de drie buitenlandse deelneemsters is ook Adriana Fijn uit Amsterdam. Algemeen werd verwacht, dat beide par tijen zich zaterdag in het hoofdconflict wat inschikkelijk zouden tonen, maar helaas bleek het tegendeel het geval. Men stond scherper dan ooit tegenover elkaar. Van de zijde van de drukkersbond tracht men het conflict bij de inktbedrijven af te zon deren van het algemene dispuut, dat de provinciale en weekbladpers heeft getrof fen, om op die manier de sluiting van de Londense bladen te voorkomen Het resultaat was, dat de inktfabrikanten een uitnodiging voor besprekingen met de drukkersbond voor vandaag hebben aan vaard. De bond stelt een zelfstandige overeenkomst met de drukinktfirma's voor. Er is echter weinig kans op ver wezenlijking van dit plan, aangezien de drukinktfabrikanten uit traditie niets voe len voor een regeling welke vooruitloopt op die van het hoofdconflict. De vereni ging van inktfabrikanten heeft reeds laten weten, dat er geen sprake zal zijn van formele onderhandelingen. Desniettemin stemde men toe in een gesprek om na te gaan, of dit misschien tot iets zou kunnen leiden. De Daily Express, welke voor vijftig percent belangen bezit in een der grote drukinktfirma's, dringt achter de scher men aan op een voorlopige regeling, wel ke een hervatting van de arbeid in de drukinktindustrie mogelijk moet maken, zodat de Londense dagbladpers, welke het slachtoffer dreigt te worden van een con flict, waarbij zij niet is betrokken, kan worden gered. De Daily Express, een on afhankelijk conservatief blad, zond giste ren twee ton drukinkt aan het Labour-or- gaan de Daily Herald en anderhalve ton aan de Evening News. Vandaag zal de Ex press opnieuw twee ton inkt aan de He rald sturen. Het drukkersconflict gaat zijn derde week in. Het Lagerhuis zal er vandaag een debat aan wijden. Van Labourzijde beschuldigt men de regering ervan, dat zij zich opzettelijk afzijdig houdt, omdat zij wil dat de werkgevers winnen. De Jeugd Luchtvaart Brigade telt op het ogenblik zeven groepen, namelijk Am sterdam, Kennemerland, Den Haag, Rot terdam, Woensdrecht, Twente en Gronin gen. De J.L.B. is een burgerlijke en hoe wel de leden een uniform dragen dat veel gelijkenis vertoont met dat van de Ko ninklijke Luchtmacht genieten zij geen enkele militaire status. Het doel van de J.L.B. is haar leden door lessen, films en excursies bekend te maken met de di verse takken en mogelijkheden van de luchtvaart. Jongens van vijftien tot en met negentien jaar kunnen tot de J.L.B. toetreden. Naast de luchtvaart wordt ook veel aandacht besteed aan de sportbe oefening, die op het CIOS in Overveen plaatsheeft. De bijeenkomsten van de groepen Kennemerland en Amsterdam worden iedere zaterdagmiddag gehouden in door de KLM op Schiphol ter beschik king gestelde instructielokalen. De in structeurs zijn kaderleden die grotendeels in de luchtvaart werkzaam zijn. DJAKARTA (UPI-AFP) 'Als onder deel van een bezuinigingsprogramma heeft het Indonesische leger besloten het aan tal militaire attachés in het buitenland met de helft te verminderen. Binnenkort zullen zestien van de 31 militaire attachés en assistent-attachés worden teruggeroe pen. De post van militaire attaché in vier landen waaronder worden opgeheven. Nederland zal Beverwijk Het Duinwijktoernooi te Beverwijk is zaterdag en zondag beëindigd. De winners waren Gemengd dubbel A: 1. J. TervoortN. Dingier; 2. R. TervoortL. Tervoort. Heren dubbel A: 1. J. en L. Tervoort; 2. H. en G. Groen. Heren enkel A: J. TervoortL. Tervoort 3—6, 6—1, 6—2. Heren enkel B: B. StalsP. Tegel 26, 6—4, 6—2. Dames enkel B: I. SengersVan Hoogen 7—5, 7—5. Heren dubbel B: Van der Steen en Joos- tenSchaap en Schuiver 06, 62, 62. Dames dubbel B: Van Hoogen en Snij dersSenger en Ferwerda (halve compe titie. Gemengd dubbel B: v. d. Berg en v. d. BergCouvee en Schuiver 57, 63, 6—3. Heren enkel C: 1. P. TegelBieshaar 6—2, 6—2. Dames dubbel C: Hendrik en De Wildt Feyen en Vermey 46, 6—4, 64. Heren dubbel C: Joosten en Haman Tegel en Bieshaar 63, 46, 63. Dames enkel C: T. TeyenR. Vermey 6—3. 6—3. Gemengd dubbel C: Wentink en Reyn- dersVermey en Honig (halve compe titie). Heren enkel C 2: M. BrethouwerJ. J. Gorlenga 75, 64. Heren dubbel C 2: Plaat en Frenité Dingier en Zwitser 62, 86. Dames enkel C 2: Viehoff—Dengerink 1—6, 6—0, 6—2. Veteranen toernooi: mevr. Docter en Th. Reyndersheer en mevr. Dengerink 6—2, 6—2. OPLOSSING PUZZEL 33. Horizontaal: 1. abactis, 6. vrij, 7. nut, 9. om, 10. pil, 12. fa, 13. nadat, 15. doel, 16. keel, 17. ketel, 19. el, 21. tin, 22. ko, 23. lei, 25. Eos, 26. adhesie. Verticaal: 1. arm, 2. bij, 3. caid, 4. in, 5. suf, 6. voedsel, 8. talloos, 10. palet, 11. laken, 13. nek, 14. tel, 18. tine, 20. lea, 22. koe, 24. idem, 25. ei. Prijswinnaars: f.50: mevrouw Visser, Stratingplantsoen 30r„ Velsen; f5: J. Krug, Pr. Hendriklaan 117, Overveen; 2.50: G. C. Visser, Adr. de Jongestraat 15, Haarlem. De Puzzelredatcie wenst alle puzzelaars een prettige vakantietijd. Op 5 september wordt de wekelijkse puzzelreeks hervat. 3-' '4<>/B Nederl. '47 3% Nedl. 1962'64 Woningbouw 6 ,J/e Pr. A'dam''56 1.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 Til Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens.. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord.. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber.... K.L.M Holl. Amer. Lijn.. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij.. Rotterd. Bank..., Twentsche Bank.. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors., Shell Union.. Tidewater Slotkoers vrijdag 93 98'/,8 lll'5/,8 80'/a 96 89 97% 355'/i 554 230 530 310 395 646% 242 584'% 199'/2 154% 717 159.80 263% 94% 126.— 155 151% 128% 123 245'/s 153 f 171.90 299% 142% 229% 260 240 64% 57% 102% 52% 77'/? 24% Voorbeurs koersen 357 649 587 160.—

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8