Problemen EXAMENS Kindervakantieweken voor twaalfhonderd kinderen Mooiste Katwijkse: Nederland VII UNCO L0ENDERSLQ0T Havenberichten super convector 11 Waarom voorrang aan de bouw van een pier? LANGS SLUIZEN EN HAVENS Aardbeien en sla maken zeer hoge prijzen OP DE HONDERD VELDEN Gedeputeerde Staten goed beslagen ten ijs Afkondiging onteigening spoedig te verwachten Voorkeur voor viaduct Halve overwegbomen bij Wüstelaan in gebruik door ministerie gedeeld Sportdag van het Gymnasium Felisenum (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) 150 zieken gehele dag bijeen in kerk aan Arendsweg Nijlpaard zegt A DONDERDAG 9 JULI 1959 Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Le- maire (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de volgende vragen gesteld: Op grond van welke beweegreden is rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van een pier te Scheveningen? Is dit een project van dusdanige urgentie, dat daar aan voorrang moet worden verleend, hoe wel, zoals de regering heeft geconstateerd, op de bouwmarkt overspanning merkbaar is, zeker in het westen van het land, en tekorten aan bouwvakarbeiders zich in verschillende delen van het land steeds dreigender doen gevoelen? Welke maat staven worden aangelegd bij de keuze van de objecten, waarvoor rijksgoedkeuring wordt verleend en naar welke normen wordt bepaald aan de uitvoering van welke objecten voorrang wordt gegeven?" Vakschool voor de detailhandel DE MOOISTE KATWIJKSE haringlogger is misschien wel de Nederland VII KW 130. De geschiedenis van deze logger is in Scheveningen begonnen, in 1916, toen vele loggers werden gebouwd. De heer W. den Duik Jacz., directeur van de rederij Maatschappij ScYieveningen, had het schip bij de Scheveningse Sleep- helling laten bouwen. Het was al een bijzonder begin, want er werd meteen een motor in geplaatst, zodat de Minister Eland SCH 345, de eerste naam van de logger, de zeiltijd niet meegemaakt heeft. Toen de nieuwe aanwinst aan de vloot werd toegevoegd, bestond de Mij. Scheveningen uit 7 loggers, die de volgende namen droegen: Anthonia Hubrech- tha SCH 404 en Jeanne Engeline SCH 442 (houten zeilloggers) en de President Commissaris van den Bergh SCH 134, Adriana SCH 340, Truida SCH 407 en Matta Agatha SCPI 437, die van ijzer waren. De aardbeienkwekers, die nog wat aan te bieden hebben, krijgen veel geld voor hun laatste aardbeien. De vraag is nu wel heel groot geworden, doordat de vruchten overal op zijn. Ook het warme weer speelt nog een belangrijk woordje mee. Daardoor is de vraag nog veel groter geworden. Men betaalde gisteren voor de doosjes van 45 tot 81 cent per stuk. De weinige sloffen, die er waren brachten van 300 tot 470 cent per stuk op. De vraag naar sla was gisteren nog weer groter geworden. Er worden nu voor de exportkwaliteit prijzen betaald, waarop men in de tijd van de glassla jaloers zou worden. Woensdag liepen de prijzen op tot 34 cent per krop, dat is 6,80 voor een kistje van 20 stuks Rijkssubsidie voor 1960 weinig waarschijnlijk (Van onze Haagse redacteur). Het wordt weinig waarschijnlijk ge acht, dat op de rijksbegroting voor 1960 reeds een bedrag zal worden gereser veerd ter subsidiëring van een vakschool voor de detailhandel. De jongste beslissing van de Haarlem se gemeenteraad om geen noodzakelijk heidsverklaring af te geven voor een spe cifiek rooms-katholieke vakschool voor de detailhandel, nadat reeds eerder een voorkeur werd uitgesproken voor een al gemene opleiding op federatieve grond slag, waardoor alle levensbeschouwingen tot hun recht zouden komen, is te laat gekomen om nog van invloed te kunnen zijn op de door het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen opge stelde lijst van „subsidiabele" scholen in 1960. Dit te meer niet omdat de minister eerst nog advies dient te ontvangen van Gedeputeerde Staten van Noordholland en de Onderwijsraad. Het is geen geheim, dat de Onderwijsraad zich op het stand punt stelt, dat de noodzaak van een nieu we opleiding, vooral wanneer die betrek king heeft op een dergelijk door het aan tal mogelijke gegadigden en de in de be trokken bedrijfssector beschikbare plaat sen zo nauw begrensd terrein, met behulp van een volledig en betrouwbaar cijfer materiaal dient te worden aangetoond. Er is reden om aan te nemen, dat Ge deputeerde Staten van Noordholland de lange tijd welke het gemeentebestuur van Haarlem nodig heeft gehad om tot een staatsrechtelijk waterdichte formulering van zijn afwijzing van de aanvraag van het katholieke vakonderwijs te komen heeft gebruikt om tot een uitvoerige do cumentatie over deze kwestie te geraken. Het is inderdaad in uitzonderingsgeval len wel voorgekomen, dat het ministerie na de indiening van de rijksbegroting als nog een school voor subsidie voordroeg. Men houdt voor dergelijke gevallen dan sen zekere speling in hét beschikbare be drag. Maar het is de vraag of aan een vakschool voor de detailhandel te Haar lem wel die prioriteit dient te worden toe gekend welke een dergelijke uitzondering zou rechtvaardigen. De westelijke randweg De Minister Eland heeft jaren gevaren onder schipper Mich iel van der Harst. Mz. Verandering van eigenaar is alleen in de Scheveningse periode voorgekomen. De eerste keer in 1923, toen de rederij naam werd veranderd in Zeevisscherij Maat schappij Scheveningen, die onder directie stond van de heer J. J. de Niet. Het volgende jaar kwam het schip weel bij de familie Den Duik terug. Eigenaar werd C. den Duik jr. en de naam veran derde in Agatha SCH 345. Slechts één jaar is de logger onder die naam in de vaart geweest. In 1925 ging het vaartuig over naar Katwijk aan Zee. De N.V. Visserij Maatschappij Nederland werd de nieuwe eigenaresse. Het werd de zevende logger der rederij, vandaar dat zij de naam Nederland VII KW 130 kreeg. Jaren achtereen kon het schip ongestoord aan de visserij deelnemen en het ging zo wel ter haringdrijfnetvisserij als ter trawl- visserij. Na 1940 was een normale uitoefe ning van het bedrijf echter niet meer mo- belijk. Wel werd er gevist maar onder streng toezicht van de bezetter en op zee onder voortdurend gevaar van mijnen en bommenwerpers. Maar lang kon het schip zich niet als visserijschip handhaven. De Kriegsmarine had schepen nodig en al pikte die in het begin de beste van onze visserijvlóot, dat wil zeggen, de schepen met dé sterkste motoren, later waren zij niet zo kieskeurig meer en zo promoveerde op zekere dag ook de Nederland VII, met zijn 100 pk Kromhout motor, tot oorlogs schip. Het schip kreeg als flotille-nummer V.S. 145 en met geschutsopstellingen aan dek kreeg het een krijgshaftig aanzien. Maar veel heeft de voormalige Kriegs marine er niet mee gevaren. Aan de oor log kwam een einde en de gevorderde schepen werden, voor zover zij behouden waren gebleven, aan de rechtmatige eige naren terug gegeven. Ook de V.S. 145 werd in Duitsland aangetroffen en via Delfzijl keerde de logger in IJmuiden terug, waar het schip op 4 oktober 1945 arriveerde. Nadien werd het vaartuig in de oor spronkelijke staat teruggebracht en het ging weer normaal ter visserij. Vele sche pen werden verlengd en kregen een mo derner aanzien en dit moment brak ten slotte ook voor de Nederland VII aan. In maart 1950 werd de logger langer ge maakt, tevens werd er een 140 pk. Brons motor in geplaatst en werd het schip voor zien van een moderne opbouw. Trawlen doet de Nederland VII al in geen jaren meer maar als haringlogger doet het schip voor geen ander onder! Arie van der Veer Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Zaanstroom, London; Cuban, Antwer pen; Andalien, Hamburg; Orient, Par; Glaucus, Hamburg; Lena, Lidkoping; Bele, Stockholm; Berend N, Shoreham; Amstel- borg, London, ledig IJmuiden bunker; Neptun. Le Havre; Stadt Leer, Portsmouth; Kano Palm, Rotterdam; Capella, Rotter dam; Hedgefield, Newcastle, cokesbreeze. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Kennemerland, Bremen; Dido, Rotter dam; Nestor, Rotterdam; Democraat, Rot terdam, ledig IJmuiden bijhaven; Nore, Antwerpen; Mathilda, Rotterdam; Draco, Rotterdam; Delft, Antwerpen; Schippers- gracht, Mantyluoto. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Barken, Karlstad; Admiralengracht Antwerpen; Odin. Lulea; Tempo London, walsmateriaal binnenhaven; Berhard, Vittoria, ledig Hoogovens; Ambnzete, Hamburg; Oranjefontein, Bremen; Vaika, IJstad; Orion, Rotterdam; Flevo, Le Havre; Albert Voegler, ledig Hoogovens; Vecht stroom, Plymouth. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Utsira, Hamburg; Zeehond, Rotterdam; Militence, London, walsmateriaal; Willem stad, Hamburg; Magas, Rotterdam; Wer- retal, Hamburg; Aardenburgh, Stockholm; Spaarnestroom, Huil; Hoogvliet, Esbjerg, Nanny. Holding; Vikaren, Hamburg; Wood- warn, London; Kizeard, London; Martha Ahrends, Hamburg; Roelf, Gdynia; Wo- landa, Brunsbuttel, veekoeken, Wormer- veer; Thaeano, Rotterdam; Labotas, Rot terdam; Atlantis, Kasko, ledig Zaandam; Neeltje B, Kalajoki. MARKT BEVERWiJK 8 juli Andijvie 17—24, bloemkool 10— 34, sla 935, spinazie 733, postelein 12 23', sperziebonen 85—110, snijbonen 70— 100, doperwten 33—88, bospeen 15—37, waspeen 1023, aardbeien 3481 per doosje, 300—460 per slof. HAARLEM. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eind examen H.B.S.-B: de dames G. A. Ree- sink, M. M. N. Stam. A. C. Steunenberg, E. L. Ackema, A. G. Bontekoe, M. A. H. Hissink, J. E. van der Waals en de heren M. V. Brandt, P. G. Crietee, F. J. Hoge- wind, J. W. Klimbie, E. P. Tissing, J. F. Zegwaard, W. F. Bloemendaal, H. J. Bok, J. Bouquet, H. W. Casteren van Catten- burch, K. R. Corver, C. J. Dollé, J. H. Ekering, H. F. W. Hoitsma, H. R. de Jongh, F. A. van Luin, E. J. Petersma, H. van Ravesteijn, W. A. van Vloten, C. J. C. Voors. Zes kandidaten zijn afgewezen. Haarlem. In het gebouw van de Haar lemse Kegelbond zijn dinsdag geslaagd voor het mulo-diploma a de dames H. C. Kersting, N. van Leeuwen te Velsen, A. H. Domingo, A. M. Lutgendoi-ff, E. J. van Meteren te Haarlem, H. Posthuma te Badhoevedorp, B. E. van Gorkum te Ab- benes, F. C. de Jonge te Hoofddorp, G. Rietveld, M. M. A. Werba te Lisse en J. P. Schrander te Zandvoort; voor diploma a met middenstandsdiploma slaagden de dames J. H. van der Klashorst, Heemste de, J. A. van der Wal te Abbenes, E. M. de Wit, K. Kreuger te Zandvoort, H. Groeneveld te Vogelenzang, F. van den Berg te Hoofddorp, M. J. Verschoor en C. M. Koffeman te Velsen. Voor diploma a slaagden de heren H. van der Gugten te Heemstede, H. Hardebol te Bloemendaal, C. W. de Jong, H. Schram te Sassenheim, C. Lem, J. D. Langelaar, J. P. O. Koster, J. Klooster te Haarlem, B. Haasnoot te Lisse en H. de Kooker te IJmuiden en voor diploma a, benevens middenstands diploma de heren R. D. Westmijze te Heemstede, E. G. Sluijs te Zandvoort, J. Kerkhof te Hillegom, F. Hogewoning te Lisse en W. Groenewoud te Haarlemmer meer. HAARLEM. Voor het eindexamen h.b.s.(b) zijn aan het Mendel-College te Haarlem geslaagd: de heren W. M. Hirs, Velsen; J. P. Ierschot, Haarlem; H. A. Joosten, Haarlem; H. Th. Korthouwer, Velsen; L. G. R. Mathot, Haarlem; C. A. Mostertman, Beverwijk; R. M. W. Over toom, Haarlem; L. H. van den Raadt, Haarlem; F. P. A. Roestenberg, Haarlem; A. M. v. Schaik, Velsen; Q. E. G. Schram; Heemskerk; I. H. J. M. Schultz, Bloemen daal; G. A. W. Stevens, Amsterdam; H. C. Vermeij, Haarlem. Vijf kandidaten wer den afgewezen. LEIDEN. Kandidaatsexamen rechts geleerdheid: Prinses Beatrix. UTRECHT. Doctoraal examen kunst geschiedenis: pater J. H. A. Engelbrecht (Amsterdam), idem geschiedenis: H. J. Smit (cum laude) (Zutphen), idem klas sieke letteren: mej. G. J. de Boer (cum laude) (Den Dolder). Semi-artsexamen: K. Jiskoot (Culemborg), R. W. van Kanten (Rotterdam), J. Chr. Palamba (Utrecht), W. J. Smits (Den Bosch). Artsexamen: mevr. C. van GastelHermann (Utrecht), mevr. J. C. NuboerVan der Feltz (De Bilt), P. M. Scheele (Arnhem), L. Wijnja (Uitwellingera). Tandartsexamen: M. H. van Lawick van Pabst (Den Haag), J. F. A. Ia Rivière (Leiden). ROTTERDAM (Staatsex. muziek) Solo zang B: A. P. M. Kaart, Haarlem. Aan de ietwat onoverzichtelijke ver keerssituatie bij het station Santpoort zuid in Velsen zal weldra een einde komen. Donderdagmorgen om tien uur zullen na melijk de automatische halve overweg bomen met wisselende rode knipperlichten bij de overweg in de Wüstelaan in dienst worden gesteld. Gedurende enige weken zal een employé van de spoorwegen een oogje in het zeil houden voor het geval zich storingen voor zouden doen. NATUURFILMS VOOR DIEREN VRIENDEN De afdeling propaganda van de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren belegt dit seizoen een aantal film avonden in zaal „De Zon" te Wijk aan Zee. De bedoeling van deze bijeenkomsten is om de bezoekers een indruk te geven van het. leven der dieren en in het bijzonder dat van de vogels. Tot dit doel werd woensdag een aantal natuurfilms in kleu ren vertoond. De bekende natuux-kenner Jan Ivangh sprak een begeleidend woord, terwijl de films zich ontrolden. Men werd op sublie me wijze het vogelleven ingeleid. De be zoekers zagen het een en ander van het merken der trekvogels en waren getuigen van de strijd, die de mens in het koude jaargetijde voert om zijn gevleugelde vrienden in leven te houden. Bijzonder mooie opnamen waren hierbij te zien, met als groot voordeel, dat men rustig al deze vogels van nabij kon aan schouwen en zelfs oog in oog stond met een sperwer. Tevens werd een aantal interessante tips gegeven niet alleen voor de vakantie maar ook over de wijze waarop, waanrxee en waar men de dieren moet voederen. (Van onze Haagse redacteur). Naar wy vernemen is de voorbereiding van de onteigening van de voor de aanleg van de westelijke randweg langs Haarlem benodigde grond tussen Zylweg en Delft- laan thans afgesloten. De stukken zyn de Raad van State gepasseerd en zullen dezer dagen de Kroon ter bekrachtiging worden aangeboden, waarna de publikatie in de Staatscourant van het Koninklyk Besluit volgt. In deze onteigeningsprocedure is het tracé Waldeck Pyrmontlaan en Willem de Zwijgerlaan in Overveen begrepen. Onge acht of men de Julianalaan door middel van een tunnel dan wel door een viaduct wil kruisen zijn een aantal van de langs die laan gelegen voortuinen in elk geval voor de aanleg van de westelijke randweg nodig. Op het ministerie van Verkeer en Water staat beschouwt men het viaduct waaraan de provincie de voorkeur geeft, als de op lossing met de minste bezwaren, zo ver namen wy. Het is echter wel zeker dat de vraag of de bewoners van de Waldeck Pyrmont- laan en de Willem de Zwijgerlaan op grond van de onteigeningswet enig recht op een subjectieve schadevex-goeding we gens de eventuele waardedaling van hun huizen kunnen laten gelden, niet binnen korte tijd kunnen worden beantwoord. Voor specialisten in het administratief en staatsx-echt zit een aantrekkelijk dispuut in het vat over de vraag in hoeverre de minister de middelen heeft om Gedepu teerde Staten, die onder meer op grond van een arrest van de Hoge Raad tot nu toe de opvatting huldigden dat bij ont eigening alleen de rechtstreeks geleden schade vei-gocd kan worden, tot een ander beleid te nopen. Want de strijd over „via duct of tunnel" heeft zich duidelijk ver plaatst naar het terrein van de schadeloos stelling. Op de sintelbaan van het Watervliet- tex-rein in Velsen-Noord heeft het Gym nasium Felisenum zijn jaai'lijkse sportdag gehouden. Het programma bestond uit een atletiek-vijfkamp. De uitslagen voor de meisjesklassen 1-2-3 waren: 1. F. van Wielink, 2. F. Blom. 3. H. Dammers, 4. M. Kaper, 5. M. Sipman; meisjes 4-5-6: 1. L. van Tongeren, 2. L. Meyer, 3. R. Terstall. Jongens 1-2-3: 1. W. Diepraam, 2. F. Ensink, 3. B. ter Meulen, 4. B. Arends, 5. W. van Tuyll; jongens 4-5-6: 1. H. Gos- linga, 2. O. Bax-on, 3/4. H. Amsing en C. Vink; 5. D. J. Schoenmaker. De 4 x 80 m. klasse-estafette werd ge wonnen door de derde klas, met I. Veld man, F. Blom, W. Diepraam en F. Ensink. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling is te regelen. Het spelverloop met wit aan zet: 1) 44—39 17—21. 2) 24—20 15x24. 3) 30x10 15x4. 4) 35—30 21—27. 5) 30—24 18—23. De poging om een overinachtseindspel te be i-eiken met 2732 faalt door 2419 3237 19—14—9—4. 6) 25—20 23—29. 7) 24—33 15x24. 8) 33—28 31—36. 9) 28—23? Stand na 3136. Wit: 28, 39, 42; zwart: 24, 27 en 36. Nu vervolgt wit met 2823 2429 3641 en verliest door 4237 21x32. zwart 32 27. wit 39 en 34. Wit aan zet. 34—29 32—38, 29—23 38—42. 23—19 42—48. 39—33 48—37 19—13. 3742 en vei-liest. Is nu het eindspel in de drie om drie stand remise? De varianten zijn buiten gewoon interessant. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJm. De kerk van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad aan de Arendsweg te Bever wijk was woensdag in een grote zieken zaal herschapen. Op deze dag werd name lijk de jaax-lijkse ziekendag gehouden, waarvoor alle zieken van de parochies uit Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord naar de kex-k aan de Arendsweg waren gebx-acht. Er wax-en 150 zieken naar het kerkge bouw gekomen, allen gebracht met auto's van een groot aantal vrijwilligers. Maar ook heeft de ziekenauto 14 maal moeten rijden om de patiënten, die in het geheel niet konden lopen, te vervoeren. Men had nu de beschikking over eigen bedden, terwijl in de St. Jozefzaal een kantine was ingericht, van waaruit de zieken de gehele dag werden voorzien van eten en drinken. Een staf van zeker 60 personen neeft de zorg op zich genomen om de zieken de gehele dag na te lopen. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door deken B. G. Hosman, terwijl pastoor H. Jansen uit Wassenaar, vroeger kapelaan aan de Arendsweg, de predikatie hield, 's Middags was er een plechtig lof, waarbij pastoor Van der Tocht uit Wijk aan Zee werd geassisteerd door kapelaan E. Duim uit Haarlem. Tijdens het plechtig Lof kwamen 160 bruidjes de kerk binnen, die aan alle zie ken bloemen gaven. Bij hét naar huis gaan kregen alle zieken van de zusters der Lourdes-bedevaart een klein flesje Lour- des-water mee naar huis. Een groot aantal pax-ochianen onder leiding van de heren Th. Valk en E. Gelderman en onder super visie van kapelaan A. J. Hogema heeft laten zien dat men ook de lijdende mens nog iets in zijn leven kan mee geven. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig, modern breed gezellig vuur. De kinder vakantieweken, die deze zomer worden georganiseerd door Fivoy en de Brulboei beloven zeer aantrekkelijk te worden. In voorgaande jaren organiseerden het Groene Huis en Kennemërstaten in Beverwijk deze weken als FIVOIJ (Federatie Industrievolkshuizen IJmond). Maar men heeft er naar gestreefd dit nu ook werkelijk in IJmondverband te doen geschieden,, zodat nu ook de zuidzijde van het Noordzee kanaal er bij wordt betrokken. In de naoorlogse jaren is Australië het nieuwe vaderland geworden van vele Nederlanders, Engelsen en vele andere Europeanen. Voor het eex-st in de geschie denis van Australië werd in het jaar 1959 gespeeld om het damkampioenschap van Australië op het honderd-ruiten-dambord. „Nedex-landse immigranten" bereikten de eindsti-ijd en het kampioenschap van Austx-alië werd gewonnen door de vroegere Nederlander Rien van Ast met een score van 10 punten (3 winst en vier remises) uit 7 partijen. Voor de IJmonddammers was het ver heugend dat een (gedeelde) tweede plaats werd veroverd door de voormalige Velse- naar Jos Bierman (thans 23 jaar oud) uit de Princestraat te Velsen-Noord; Bierman kvzam, met twee punten achterstand op de kampioen en gelijk met Soetens en Tim mermans aan. Jos Bierman vertrok onge veer zeven jaar geleden naar Australië; hij speelde voorheen in de jeugddamclub „Denk en Zet" te Velsen-Noord. In zijn nieuwe vaderland heeft Bierman goede vorderingen gemaakt en thans is hij een zeer bekwaam speler. Wij laten hier de eindstand van het toer- nooi 1959 volgen: Van Ast 10; Bierman, Soetens en Timmermans 8; Van de Broek 7; Appel, Langrans 6; Van Kemenade 3. De „schoonheidsprijs" werd gewonnen door Soetens met ondei-staande combinatie in zijn partij tegen L. van Kemenade (wit). Wit aan zet vervolgt met 1) 3127 22x31. 2) 26x37 21—26. 3) 36—31? 17—22. 4) 28x17 24—30. 5) 35x22 23—29. 6) 33x24 14—19. 7) 24x13 9x47. Deze combinatie is winnend met het juiste tegenspel. Toch kwam wit nog even verrassend aan de remise. 8) 3227 nu wordt 4736 verhinderd door 2721, 17—11, 37—31 en 42x11. 8) 2—7? Winst geeft 2—8. 9) 17—11 7x17. 10) 27—21 16x27. 11) 3832 47x45. 12) 32x1 waarmee wit beter spel heeft veroverd. Problematiek rondom 1800 Bl'ijdenstein, stichter van de Twentsche Bank, was de eerste Twentse dampx-oble- mist. In zijn tijd (rondom de eeuwwisse ling 1800) wax-en zijn composities zeer in trek bij de oplossers. Hij overleed op ruim 80-jarige leeftijd te Enschede en liet de dammers een fraai damboekje na, waax-- van nog één exemplaar zich in de Amster- damse Universiteitsbibliotheek moet be vinden. Wij laten van deze grote proble mist een tweetal vraagstukken volgen uit dit boekje; zij zijn dertig jaar geleden al eens in het officieel orgaan „Het Dam spel" geplaatst. Hieronder de twee vraag stukken, die zonder de stukken te ver plaatsen moeten v/orden opgelost. Wit: 20, 30, 32, 37, 38. 39, 45, 50. Zwart: 1, 2, 11, 12, 13, 15, 22, 23, 28. Na de tien jaar, dat deze feesten dus vanaf de noordzij wei-den georganiseerd, gaat het dus nu in groter vex-band. De Bx-ulboei doet al mee, en de Spil, die dit jaar nog zelf wat organiseert, zal ongetwij feld in komende jax-en ook zijn steentje bijdragen. Dit komt doordat nu in Velsen de sectie vakantiewerk van de jeugdcentrale is op gericht, waarbij alle club- en buui-thuizen zijn aangesloten. De grote moeilijkheid voor het r.-k. tehuis De Spil is, dat de va kanties van de x-ooins-katholieke scholen wat anders" vallen. Elke dag avontuur Er zullen dit jaar liefst 1200 kinderen bij deze vakantieweken worden betrokken, zeshonderd uit het noorden, zeshonderd uit het zuiden. De kinderen (elke week gaan er tweehonderd van elke kant met vakan tie) worden in groepen van vijftien ver deeld. Iedere groep heeft een leider en elke dag gaat men ook weer wat anders doen. „Elke dag een nieuw avontuur" is de slagzin van het hele festijn. Zo kan het dus gebeuren, dat men 's morgens fijn gaat zwemmen in het na- tuux-bad Velsex-end, en 's middags de Ken- nemer Duinen intrekt. De kleinen gaan er overigens met de benenwagen op uit, ter wijl de groteren de fiets zullen beklimmen. Men heeft even voor een puzzel gestaan, wat de leiding betreft. De meeste jeugd leiders hebben in de augustusmaand hun eigen kampen en daax-om heeft men nu de stichting Sport en Spel te Amstèrdam in geschakeld. Het geheel zal onder leiding komen te staan van de leraar M.O. gym nastiek Paulus uit Amstei-dam, terwijl ver scheidene anderen van deze stichting ook een oogje in het zeil houden. De heer Pau lus zal wox-den bijgestaan door stafkx-ach- ten van Kennemer Staten en Het Groene Huis. Men heeft verder 35 mensen aangetx-ok- ken, die als gx-oepsleiders kunnen optreden. Leerlingen van kweekscholen en scholen voor maatschappelijk wex-k, en oudste- jaars van HBS en ULO. Men kan echter nog best wat leiders gebruiken. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich opgeven bij de Brulboei, Kanaal straat 228, of het Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22. Zwart: 7, 10, 14, 20 en 36. Wit: 23. 33, 39, 40, 41. Voor beide vraagstukken geldt: „Wit speelt en wint". Van Veen militair-kampioen In de legerplaats 't Hax-de te Oldenbroek zijn legei-damkampioenschapswedstrijden gehouden, die georganiseerd wei-den door De Dienst Welzijnszorg van het leger. De eindstand was alsvolgt: 1. O. .G. van Veen 8; 2. Vliegenier 8; 3. J. van Berkum 8; 4. E. Smit 5; 5. F. Hof 5; 6. D. Vliegenier 3; 7. E. Wolfsgang 3; 8. Vliegenier 1; 9. J. Vlijm 1 punt. Wij laten hier het eindspel volgen uit de partij J. van Berkum (wit) en de nieuwe kampioen. Van Veen (met zwart) won dit eindspel en onttroonde de kampioen 1958. Van Bex-kum moest de titel aan hem af staan. De leiders, die men nu heeft, komen ovex-igens lang niet allen uit de gemeente Velsen. Er zijn zelfs Vrijwilligers uit Hengelo en Gx-oningen bij. Het hoofdkwartier is tijdens de kinder- vakantiefeesten gevestigd in de Brulboei, met een dependance aan de overkant (Kennemer Staten). De gemeente heeft voorts gymnastieklokalen beschikbaar ge steld. Hetzelfde hebben bijzondex-e scholen gedaan. Als het regent heeft men dus uitwijkmogelijkheden. Geen schepsel kan zo wagenwijd „A" zeggen als een nijlpaard. De tandarts profiteert daarvan als hij het gebit van dit 22-jarige dier in de dierentuin van Manchester even „naloopt". Het ligt allemaal zeer overzichtelijk voor hem. Alleen de wetenschap, dat de patiënt het vorig jaar zijn oude moeder dood beet. is bij dit karwei nogal enerverend

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13