Selwyn Lloyd zijn Geneefs volhardt in optimisme dei ilin Panda en de Gouden Fa. B. ENGELENBERG zo Wereldnieuws Iets minder warm VERSTOPPING? ATOOMBOMMENWERPERS VERLATEN DE BASES IN FRANKRIJK Jaarvergadering Borsumij Indonesië nationaliseert veertig bedrijven 2 Bevan venvijt hem zzvichten voor de hondgenoten JrtbeTma Concessie van Engeland aan Denemarken Nienw middel maakt een einde aan TRANSPIRERENDE VOETEN en de ongemakken daarvan Dividendvoorstel Pasir Nangka zal ook meer in Frans bedrijf beleggen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Overplaatsing naar Engeland en West-Duitsland Engeland en de E.G.K.S. ^ocU ia het DE „YETI J Nederland produceerde meer kolen en staal in 1959 Funke's Roggebrood FUNKE Bevredigende gang van zaken bij Vulcan us Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DONDERDAG 9 JULI 1959 (Van onze correspondent in Londen) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zich in het La gerhuis-debat over de conferentie van Genève gematigd optimistisch getoond over de goede afloop daarvan. Hij gelooft dat de hervatting van de besprekingen op maandag zal leiden tot een beperkte over eenkomst inzake Berlijn, die waarschijn lijk in het topgesprek zijn definitieve vorm zal krijgen. Sinds februari is de atmosfeer in Genève gestadig verbeterd, zei Lloyd. Kroesjtsjevs rede van 10 juni leek een kink in de kabel, maar de daaropvolgen de uitdrukkelijke verzekeringen van Gro- myko waren volgens Lloyd geruststellend. In de besprekingen over een inspectiesys teem voor kernproeven zijn Oost en West ook iets dichter tot elkaar gekomen. Lloyd hamerde er opnieuw op dat er geduld'no dig zal zijn om iets te bereiken. Er is echter geen rede tot wanhoop. Het mees te succes had het gesprek over Berlijn, het enige dat werkelijk achter gesloten deuren geschiedde. Lloyd zei dat een be perkte overeenkomst een keerpunt zou betekenen, dat de deur naar een verder strekkende regeling zal openen. Lloyds socialistische tegenspeler, Aneu- rin Bevan, zei dat het jongste voorstel van Gromyko inzake Berlijn zonder risico kan worden aanvaard, vooral omdat de om vang van de westelijke troepen in West- Berlijn nu reeds een symbolisch karakter draagt. Volgens Bevan was er daarom geen enkele reden om de conferentie te verdagen: Dat Genève niet tot een wer kelijk succes kon leiden, was volgens Be van een gevolg van het feit dat de Britse regering was gezwicht voor de drie ande re westelijke bondgenoten, wier strategie zij thans volgt. Men wil alles ineens, het- Advertentie het vertrouwde merk maand tampons géén verband géén gordel onmerkbare - onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. hi het bekende blauw/witte doosje. Het past in het kleinste handtasje. Uw apotheker ol drogisl heek bet Interna 10 tampons I 1.20 Interna x.lc. (zonder Inbrengsysteem) 10 tampons 11.- Engeland is voornemens het bestaande invoerrecht van 10 percent' op bacon en lunchblikjes varkensvlees uit Denemarken en de andere landen van de Kleine Vrij handelszone van zeven leden af te schaf fen, als het tot de vorming van deze Vrij handelszone komt. Dit is officieel te Lon den bekend gemaakt na afloop van de Engels-Deense ministeriële besprekingen over aspecten van het plan tot oprichting, die in het bijzonder Engeland en Dene marken raken. Deze concessie zou bij de tegenwoordige omvang van de export naar Engeland en bij het onveranderd blijven van de tegenwoordige prijzen voor Dene marken een verschil van sterling 6'2 mil joen betekenen. De verlaging van het tarief op bacon en lunchvlees voor Denemarken, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk, Zwitser land en Portugal zou voor de helft op 1 juli 1960 ingaan en voor de andere helft precies een jaar later. Engeland stelt ook voor het invoerrecht op schimmelkaas (blueveined cheese) en room in blik uit Denemarken en de andere toekomstige partners van de Kleine Vrijhandelszone op 1 juli 1960 af te schaffen. De volgende belangrijke stap voor de op richting van de Kleine Vrijhandelszone wordt op 20 juli aanstaande te Stockholm gedaan. Dan zullen de ministers van de betrokken landen aldaar bijeenkomen. Te Londen is men van mening, dat de nieuwe overeenkomst grotendeels de voor naamste moeilijkheid welke de deelneming van Denemarken verhinderde, uij de weg ruimt. Politici schijnen thans optimistisch te zijn, dat de Kleine Vrijhandelszone tot stand zal kunnen komen. De voorgestelde overeenkomst inzake landbouwprodukten tussen Engeland ener zijds en Denemarken en de vijf andere be langhebbende landen anderzijds, zal niet doorgaan, als het plan voor de vorming van de Kleine Vrijhandelszone mislukt Advertentie Niets is hinderlijker voor u en uw omgeving dan deze transpiratie die ondanks regelmatig wassen en alle andere voorzorgsmaatregelen niet achter wege blijft Beseft u wel wat een handicap dit voor u betekent Zelfs uw beste vrienden durven het niet tegen u te zeggen. Maar gelukkig brengt een nieuw middel thans uitkomst Het is Japora, een medicinale crème die bij apothekers, dro gisten en speciaalzaken verkrijgbaar is (f 3.20 per tube). Het resultaat is verbluffend. Overmatige voet-transpiratie met zijn vele narigheden kan op slag verdwijnen. Gebruik 's avonds voor het slapen gaan Japora en u kunt zeker zijn van een algehele bescherming minstens gedurende de eerstvolgende 24 uur. Met Japora herkrijgt de huid zijn normale poriën-werking en elke overmatige transpiratie houdt op. Het geeft u een heerlijk fris en gesoigneerd gevoel. Natuurlijk helpt Japora ook voortreffelijk bij overmatig transpirerende handen. Resultaat gegarandeerd - anders uw geld terug. geen elke afzonderlijke stap onmogelijk maakt. Bevan onderstreepte de noodzake lijkheid van een topgesprek. Met nadruk ontkende Bevan echter dat de Labourre- gering de waterstofbom overboord zou zet ten indien dit een ontbinding van het wes telijke bondgenootschap zou betekenen. Premier Macmillan drukte aan het slot van het debat zijn twijfel uit over het La- bour-denkbeeld van een groepering van landen, die de vervaardiging van de H- bom afzweren. Wat zou de Verenigde Sta ten of de Sovjet-Unie kunnen verhinderen kernwapens aan hun bondgenoten of satel lieten te geven? zo vroeg hij. Gaitskell, de leider der oppositie, die voor Macmil lan sprak, zei te vrezen dat binnen tien jaar vele andere landen de H-bom zullen bezitten, tenzij het initiatief van Labour wordt overgenomen. Commissarissen van de n.v. Emballage Fabrieken en Houthandel te Rotterdam hebben besloten aan de op 22 juli te hou den aandeelhoudersvergadering voor te stellen over het boekjaar 1958/1959 een dividend van zes percent (vorig jaar nihil) uit te keren. De directie van de Cultuurmaatschappij „Pasir Nangka" te Amsterdam heeft in de jaarvergadering medegedeeld dat het niet in de bedoeling ligt alle aanwezige middelen in haar Franse deelneming „Les prés Neufs" te Le Cailar (Gard), te be leggen. Op het ogenblik heeft de vennoot schap tezamen met de Cultuur- en Handel maatschappij „Balapoeloeng" f 440.000 in dit bedrijf gestoken. De onderneming wordt gedreven in sa menwerking met de Pasir Malang, de Lo- daja en de initiatiefnemer, de firma Dussel- dorp. Al deze ondernemingen hebben het zij in aandelen, hetzij door een lening belang bij Les Prés Neufs. Op het mo ment is iets meer dan de helft van het ruim 100 hectare beslaande bedrijf ont gonnen en in cultuur gebracht. Hieruit blijkt dat verdere investaties zullen moe ten volgen en ook Pasir Nangka zal hier in niet achterblijven. Advertentie Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 „SICOVA" MENIEVERVEN (Van onze correspondent in Londen) De ongeveer tweehonderd Amerikaan se jachtbommenwerpers, die president de Gaulle niet langer op Frans grondgebied duldt omdat Frankrijk geen zeggenschap heeft over de Amerikaanse kernladingen, zullen naar de Amerikaanse luchtbasis in Groot-Brittannië en West-Duitsland ver huizen. Groot-Brittannië heeft het ver zoek daartoe van generaal Norstad, de ge allieerde opperbevelhebber voor Europa, goedgekeurd. Een Amerikaanse zegsman in Parijs verklaarde dat de Verenigde Staten „de tactische kernwapens scherp willen houden" nu de toestand tussen Oost en West, als gevolg van de kwestie- Berlijn en de Geneefse ministersconferen tie, gespannen is. (Reuter) De Britse pers heeft naar aanleiding van de terugrekking van Ame rikaanse vliegtuigen uit Frankrijk als haar mening te kennen gegeven, dat de NAVO op de helling moet en dat er nood zakelijk een conferentie van de westelijke bondgenoten op hoog niveau moet worden belegd. De grondoorzaak van de Franse weigering om de kernwapens toe te la ten is de weigering van Washington en Londen om Frankrijk als volledig gelijk berechtigde partner op te nemen in 'n di rectoraat dat de NAVO-politiek in de we reld zou moeten vaststellen. President de Gaulle is er zeer ontstemd over dat de beide landen Frankrijk buiten de „club der atoommogendheden" houden. Uit het derde jaarverslag van de Raad van Associatie tussen Engeland en de E.G.K.S. blijkt, dat de kolen in- en uit voer tussen Engeland en de E.G.K.S. in 1958 is gedaald. De kolenuitvoer der E.G.K.S. naar Engeland daalde met onge veer 20 percent tot 694.000 ton, terwijl de Britse uitvoer naar de E.G.K.S. daalde van 2.8 miljoen tot 1,7 miljoen ton. On danks een daling der kolenproduktie, zo wel in Engeland als in de E.G.K.S., stegen de kolenvoorraden bij de mijnen en deze bedroegen einde 1958 34 miljoen ton in de E.G.K.S. en 19,5 miljoen ton in Engeland. De productie van ruw staal daalde in de E.G.K.S. met 3 percent en in Engeland met 11,1 percent in vergelijking met 1957. „BHAJAKRIS" is de naam die de berg bewoners van Nepal hebben gegeven aan een vreemdsoortig wezen, dat op een hoogte van ongeveer 6000 m op de zuide lijke hellingen van het Himalajagebergte zou leven en waarvan in de sneeuw sporen van wel 60 cm zouden zijn aangetroffen. In Tibet wordt, de naam „Metch kang mi" voor eenzelfde voetstappen-achterlatend wezen gebruikt en de monniken duiden het aan met „mirgu", mirtiof „yeti". Deze laatste naam is in de westerse litteratuur over dit onderwerp d& meest gebruikelijke, zodat ook wij ons aan de naam „yeti" zullen houden. Voor zo ver ons bekend, was Waddell de eerste Europeaan die de voetsporen van de yeti waar genomen en beschreven heeft. Toen hij in 1889 in Noord-Nepal het Hima lajagebergte verkende, nam hij in de sneeuw voetsporen waar, die hij in een negen jaar later verschenen werk heeft be schreven. De grootste afmetingen van de sporen waren 33 cm lang en de passen die het op de achterpoten lopende wezen had gemaakt waren ongeveer 74 cm lang. Waddell kon duidelijk één grote en vier kleine tenen onderscheiden. Ook Mallory, die deelnam aan de eerste verkennings expeditie van de Mount Everest in 1921 (welke verkenning vooraf ging aan de be stijgingspoging in het volgende jaar) nam op een hoogte van ruim 6000 m voetsporen waar van een groot dier, dat zichzelf niet liet zien.' Hierna volgden nog enige be richten van reizigers die deze streken be zocht hadden, maar deze zijn in hel alge meen te vaag en te onvolledig gedocumen teerd om te worden vermeld. Dan komt Hunt in 1937 met de mededeling, dat ook hij voetsporen heeft ontdekt, die op hem de indrukken van menselijke voetstappen maakten, maar de inheemsen die hem op zijn tocht vergezelden waren van opvat ting, dat de yeti voor deze voetafdrukken verantwoordelijk moest worden gesteld. Inmiddels hielden de verhalen over voet sporen van een geheimzinnig wezen in het Himalajagebergte aan en verspreidden zo'n suggestieve kracht, dat één waarnemer zelfs de afdrukken van een laars voor die van een yeti hield! Enkelen vertelden het wezen te hebben waargenomen, zoals A. N. Tombazi, die op een afstand van een paar honderd meter een rechtop lopende gestalte zag die donker tegen de sneeuw afstak en geen kleren droeg. De later ge vonden voetsporen hadden een lengte van nauwelijks twee decimeter en vertoonden duidelijk vijf tenen. Dat was in het mid den van de tiointiger jaren. Ook enkele ge vluchte krijgsgevangenen, waaronder de schrijver Rawics, vertelden dat zij in 1942 in het Himalajagebergte dieren hadden ge zien, die rechtop liepen en (volgens hun schatting) bijna drie meter lang waren en de indruk maakten tussen een beer en een mensaap te staan. De eerste die er einde lijk in slaagde de voetstappen te fotogra feren, was Shinton, die in 1951 uitstekende opnamen maakte, welke in de wereldpers grote opschudding veroorzaakten. Het ge volg hiervan was, dat in 1954 een speciale expeditie er op uit trok om te trachten het raadsel van de yetivoetstappen uit de doeken te doen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie Is 't U ook zo goed bevallen? Op de jaarlijkse vergadering van aan deelhouders in de n.v. Borneo Sumatra Handel Maatschappij zijn de jaarstukken goedgekeurd en werd besloten het divi dend over 1958 wederom te passeren. In verband met de opbouw van nieuwe werk zaamheden heeft de maatschappij haar middelen hard nodig en het bestuur wilde daarom in dit stadium liever niet ingaan op een suggestie om een toezegging te doèn over terugbetaling van kapitaal, al dan niet uit later eventueel te maken winst. In Afrika spelen politieke factoren een zeer grote rol bij de afzet. De onrust heeft ertoe geleid dat de vraag naar kapitaal goederen is verminderd omdat de bedrij ven liever geen grote bedragen willen in vesteren. Van de jongste onlusten in de Kongo hebben voornamelijk de Griekse en Portugese tussenhandelaars te lijden ge had. Deze tussenhandel heeft nu de voor raden verminderd hetgeen eveneens afzet verlies voor de maatschappij ten gevolge heeft gehad. In Europa daarentegen zijn de resultaten dit jaar tot dusverre beter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1958. Op een vraag of het bestuur in Nieuw- Guinea activiteiten wenst te ontplooien, werd ontkennend geantwoord. In verband met de nauwe samenwerking met de n.v. Twentsche Overzee Handel Maatschappij werd geïnformeex-d naar de resultaten van laatstgenoemde in Oost-Afrika opererende maatschappij. Geantwoord werd dat de laatste jaren moeilijk zijn geweest doch dat het bestuur toch niet somber is ge stemd over de toekomst. De Verenigde Pharmaceutische Fabrie ken n.v. Zwitsal te Apeldoorn heeft ten kantore van de n.v. de algemene vergade ring van aandeelhouders gehouden. Het jaarverslag, balans en verlies- en winst rekening over 1958 werden met algemene stemmen goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel werd het dividend vastgesteld op 9 percent. Naar de Hoge Autoriteit mededeelt heeft de kolenproduktie in de E.G.K.S. in de eerste helft van dit .jaar 118.230.000 ton bedragen tegen 125.169.000 ton in de eerste helft van 1958, dus 5.54 percent minder. Alleen Nederland en Frankrijk melden een grotere produktie dan vorig jaar, voor Nederland 5.925.000 ton tegen vorig jaar 5.902.000 ton en voor Frankrijk 29.349.000 tegen 29.318.000 ton. De Belgische produk tie daalde van 14.459.000 tot 11.504.000 ton, de West-Duitse van 66.735.000 ton tot 63.091.000 ton, in het Saargebied van 8.362.000 tot 7.996.000 ton en in Italië van 389.000 tot 365.000 ton. De produktie van ruw ijzer en ferro- legering in de E.G.K.S. steeg van 22.083.000 ton in de eerste helft van 1958 tot 22.123.000 ton in de eerste helft van 1959. Nederland boekte relatief de grootste stij ging, namelijk van 418.000 ton tot 521.000 ton of 24,6 percent meer. De Westduitse produktie daalde van 8.618.000 ton tot 8.347.000 ton, de produktie in het Saar gebied steeg van 1.533.000 tot 1.600.000 ton in België van 2.740.000 tot 2.862.000 ton, in Luxemburg van 1.637.000 tot 1.663.000 ton, terwijl de Franse produktie vrijwel onveranderd bleef op 6.112.000 tegen 6.113.000 ton en de Italiaanse produktie daalde van 1.024.000 tot 1.018.000 ton. Advertentie In de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Nederlandsche IJzex-gieterij „Vulcanus" gevestigd te Vaas- sen werden de jaarstukken met algemene stemmen goedgekeurd en werd het divi dend over 1958 bepaald op 4 percent. Be sloten werd de winstbewijzen overeen komstig de daarvoor in de staten getrof fen regeling met 100 per stuk aflosbaar te stellen. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de voorgestelde statuten wijziging, welke tevoren in de vergadering van houders van oprichtersbewijzen was aanvaard. Op de vraag van een der aan deelhouders betreffende de gang van za ken in 1959 antwoordde de directeur, de heer C. Blaauw, dat deze in vergelijking met die van 1958 bevredigend kan worden genoemd. De Indonesische regering heeft de natio nalisatie bekend gemaakt van nog veertig Nederlandse bedrijven. Hiertoe behoren de vijf grote im- en exporthuizen, die bekend stonden onder de naam „big five": Linde- teves, Internatio, Borsumij, Jacobson van den Berg en Geo Wehry. Deze maatschap pijen hadden sinds kort een Indonesische naam gekregen en waren omgezet in In donesische semi-gouvernementsbedrijven. Volgens een bericht van Antara is de Indonesische regering overgegaan tot het nationaliseren van 11 particuliere spoor wegondernemingen in Indonesië, die Ne derlands bezit zijn. Antara vermeldt hier bij. dat aan de eigenaren dezer maatschap pijen, die in Nederland woonachtig zijn, door de Indonesische regering een huur- vergoeding werd betaald van zes miljoen gulden per jaar. Vóór nationalisaties Op - de-jaarlijkse conferenlie van de T-.U.er.- het 1.300.Ö00 leden tellende algemene. Britse vak verbond te Douglas op het eiland Man is een resolutie aangenomen' waarin-de organisatie zich uitspreekt voor uitbreiding van de nationalisa ties. Frank Cousins de secretaris verklaarde voor de stemming dat openbaar bezit van essentieel belang is voor het bereiken van het echte so- Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. geen gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een produkt van PHIUPS-ROXANE Door de hoofdpoort. Kurt Rossmeisl, voor malig officier in het „Afrikakorps" en krijgsgevangene der Amerikanen, is in West-Duitsland teruggekeerd. Ross meisl, die thans 53 jaar is, wist uit een krijgsgevangenkamp in de Verenigde Staten te ontsnappen door gewoon als werkman achter 'n kruiwagen door de hoofdpoort langs de schildwachten het kamp uit te wandelen maar heeft zich enkele maanden geleden weer bij de F.B.I. aangemeld, omdat hij het le ven van een „illegaal man" niet langer kon volhouden. Vergeven. Negentien jaar na „Pearl Har bor" is een Japans smaldeel woensdag op grootse wijze in Pearl Harbor verwel komd met muziek van een Amerikaan se marinekapel, hoela-hoela-meisjes en burgerlijke en militaire autoriteiten. Het smaldeel, bestaande uit twee torpedo- bootjagers en vier fregatten, is op weg naar San Diego in Californië. Reproduktie. Het Britse parlementslid Langford-Holt. heeft woensdag bij mi nister Maudling geprotesteerd tegen het feit, dat Japanse ingenieurs toestem ming hebben gekregen om de x-evolu- tionaire Amerikaans-Bi'itse tanker voor vloeibaar gas te inspecteren. Zij ge bruiken de kennis, die ze zo opdoen voor het bouwen van eigen tankschepen voor het vervoer van vloeibaar gas, die dan aan Engeland zullen worden ver huurd, meent hij. Miljoenenstad. De bux'gemeester van Ma drid heeft woensdag op een speciale persconferentie bekendgemaakt, dat het aantal inwoners van zijn stad op 3 juli de twee miljoen is gepasseerd. Ook zij. De Italiaanse senaat heeft woens dag een wetsvoorstel aangenomen vol gens hetwelk aan politieke delinquenten amnestie wordt verleend. Dit betekent dat talrijke fascisten, die of in het bui tenland of onder een valse naam in Ita lië wonen, hun burgerrechten terugkrij gen. Bosbrand. Drie Portugese dorpen in de omgeving van Albergaria a Velha, zijn door hun inwoners ontruimd met 't oog op de in deze omgeving x-eeds 24 uur woedende bosbx-and. Uit de verre om trek zijn bx-andweerploegen opgeroepen die erg veel hinder ondervinden van ge brek aan water. Hoogste? Bij Paradela in Portugal is een stuwdam in gebruik genomen die de hoogste ter wereld zou zijn, namelijk 112 meter boven het wateroppervlak va de rivier. Afstand. Het Russische persbureau, Tass, heeft woensdag gemeld dat 'n Russisch militair vliegtuig van een standaardty pe zonder tussenlanding en zonder ben zine bij te vullen in de lucht een afstand van 17.150 kilometer heeft afgelegd, waardoor het vorig jaar door een Ame rikaanse „Stratotanker" gevestigd re cord, 16.464 kilometer, is verbeterd. Nationale figuur. De 36-jarige Manolis Gle- zos, die een nationale figuur in Grieken land werd doordat hij in 1941 de haken- kruisvlag van de door de Duitsers be zette Acropolis neerhaalde, staat don- dex-dag voor een krijgsraad in Athene terecht op beschuldiging van vorig jaar hulp aan spionnen vexdeend teAhebben. GlezoS' is leider van het linkse blad „Avgi". Goudvissen. Chinese bemanningsleden van het Britse schip „Taiyuan" heb ben woensdag bij een lijkschouwing in Sydney bekend, dat zij geprobeerd hebben vijf verstekelingen naar Australië te smokkelen. De versteke lingen, die de Chinezen in hun dieven- taaltje „goudvissen" noemden, waar schijnlijk omdat zij voor de clandes tiene overtocht per man bijna 3000 be taalden, waren aan boord in een kast verborgen. Bij aankomst in Australië bleken twee van hen echter gestikt te zijn. Boycot. De „vx-ijheidsconventie van Oeganda", de opvolgster van de verbo den „Nationale beweging van Oegan da", heeft een boycot van Zuidafrikaan- se goederen afgekondigd. De vorige week is een dergelijke boycot afgekon digd door het algemene vakverbond van Ghana. Voorts heeft Jamaica de vorige week de invoer van Zuidafri- kaanse goederen vei'boden. Applaus. Honderden arbeiders hebben acht uur lang voor een gerechtsge bouw te Perwoeralsk bij Sverdlovsk in de Sovjet-Unie staan wachten en ge- applaudiseerd, toen bekend werd, dat de plaatselijke volksrechtbank een man ter dood had veroordeeld wegens moord op een lid van de volksmilitie. De veroordeelde had de volksmilitie man Bachtin doodgestoken toen de laatstgenoemde wilde verhinderen, dat hij in beschonken staat voorbijgangers lastig viel. Sinds 1834 en nog steeds stukken beter Hofleverancier 76. Toen Joris bonkende schreden achter zich hoorde, draaide hij zich om en ont waarde tot zijn verrassing een oude be kende. Maar het was geen prettige verras sing, want de hernieuwde kennismaking verliep niet in een hartelijke sfeer. De kolonel greep Joris bij zijn halsversier selen en brulde: „Daar heb ik jou, hè! Ik ben blij, dat ik jou hier tref!" „Wel, wel, zijt ge blij?", prevelde Joris verbaasd. „Dat zou men toch aan uw gezicht niet zeggen!" „Spreek me niet tegen!", raasde de offi cier. „Dank zij jou zal ik in maanden niet meer kunnen zitten. Maar dat zal ik je betaald zetten!" „Maar kolonel", sprak Joris op zacht verwijtende toon, „ziet ge dan niet, dat ik net zo zwaar getroffen ben als u? Ook ik moet de rest van mijn leven staande doorbrengen. Wij moeten elkaar geen verdriet, doen, doch elkander troosten en bijstaan. Wij zijn reisgenoten op het pad des lijdens". „Hareisgenoten schimpte de kolonel. „Van nu af aan reis jij verder in je eentje. Het lijden, dat je nu boven het hoofd hangt, is helemaal voor jou alleen". De kolonel balde een knoes tige vuist, haalde uit enMaar de slag kwam niet. De officier staarde met uit puilende ogen naar het halssnoer, dat hij vasthield en hijgde: „Heewacht eens Dit zijneh.... Ik:... ehahem!" Woensdag werden ti-opische tempex-a- turen gemeten. De hoogste, 34 graden Celsius werd op het vliegveld Gilze Rijen waax-genomen. Intussen zijn de barome- ters gedaald en is het weer onder invloed van een gebied van lage luchtdruk geko men die donderdagochtend de Neder landse kust bereikte. Dit gebied bevindt- zich tussen een hogedrukgebied boven midden-Europa en een uitloper van een hogedrukgebied bij de Azoren. De rug van hoge luchtdruk breidt zich nog verder over de Noordzee uit waardoor de wind in ons land uit noordwestelijke richting koelere lucht van de Noordzee zal aan voeren. Deze lucht is stabiel, zodat het weer morgen di*oog zal zijn met zonnige perioden. In de nacht bestaat er evenwel een kleine kans op een onweersbui. WEERRAPPORTEN Vrijdag 10 juli Zon op 4.31 uur, onder 20.59 uur. Maan op 9.33 uur, onder 22.51 uur. Maanstanden 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 juli Hoog water 5.36 en 18.02 uur. Laag water 1.10 en 13.38 uur. Vrijdag 10 juli Hoog water 6.14 en 18.38 uur. Laag water 1.55 en 14.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvooxi; is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen M i c w ez f* binnen- en buitenland. d 2 g Neerslag: laatste 24 uur. SZ <D S'C 5? cS Den Helder onbewolkt windst. 27 0 Ypenburg licht bew. windst. 31 0 Vlissingen onbewolkt zzo 31 0 Eelde licht bew. z 32 0 De Bilt licht bew. zzo 32 0 Twente onbewolkt zzo 32 0 Eindhoven onbewolkt windst. 33 0 Zd Limburg onbewolkt z 32 0 Helsinki onbewolkt nw 27 0 Stockholm onbewolkt zw 28 0 Oslo zwaar bew. nno 25 0 Kopenhagen onbewolkt z 24 0 Abei-deen zwaar bew. wnw 21 0,1 Londen licht bew. n 32 0 Amsterdam licht bew. zzo 31 0 Brussel onbewolkt z 33 0 Bordeaux onbewolkt O 35 0 Grenoble licht bew. windst. 32 0 Luxembui'g onbewolkt O 30 0 Parijs onbewolkt O 33 0 Nice onbewolkt n 28 0 Berlijn licht bew. zzo 30 0 Fi*ankfort onbewolkt no 31 0 München onbewolkt windst. 27 0 Zürich onbewolkt nnw 28 0 Genève licht bew. windst. 32 0 Locarno zwaar bew windst. 28 0 Wenen onbewolkt windst. 27 0 Innsbruck onbewolkt w 31 0 Belgrado onbewolkt zzw 28 0 Athene onbewolkt nnw 33 0 Rome onbewolkt ono 30 0,1 Madrid onbewolkt windst. 26 0 Mallorca onbewolkt nno 29 0 Lissabon mist wzw 26 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2