KIEKEN nieuw Zendingsdag classis Haarlem der Ch, gereformeerde kerk in Santpoort Nederlandse soldaten versmaden Frans stokbrood en knoflookworst DE DRAAK Maar de Franse legerbakkerij in La Courtine bakt nu Nederlandse broodjes pantalons <~Praatótoel DONDERDAG 9 JULI 19 5 9 3 Uitlating van commandant zeemacht Nieuw-Guinea Kamerlid stelt vragen aan minister van Defensie Insektenverdelger luchtververser In één VLIDO spuitbus Psychologisch instituut voor verkeersveiligheid Rundvleesprijzen weer normaal Kamperen geknipt om te Gevangenbewaarder vrijgesproken SPIJKERBROEKEN Politie dregde urenlang naar schipper Gezochte was met geld van patroon naar Parijs Motor van lesvliegtuig wilde niet stoppen Roemenië staat emigratie van Joden weer toe Ook in Uw 0p de VeftJtcuJe beschuit Verongelukte helikopter uit zee opgehaald Het Tweede Kamerlid de heer Van der Veen (P.S.P.) heeft aan de minister van Defensie de volgende vragen gesteld: „Heeft de minister kennis genomen van de toespraak van de commandant zee macht in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Valkenburg, gehouden bij de commando overdracht, in tegenwoordigheid van de gouverneur en marinepersoneel van alle rangen, en is het de minister bekend, dat deze commandant daarbij o.a. tot het ma rinepersoneel zei: „Prent u in, dat, mocht onze bruine buurman, die reeds zo vaak zijn begerige ogen op dit gebiedsdeel richt, werkelijk zijn klauwen uitslaan, ook van u geeist zal worden, dat u uw plicht tot 't uiterste- vervult?" „Is de minister niet van mening, dat een dergelijke uitlating, gedaan door een zo hooggeplaatst Nederlands militair, be ledigend is voor een bevriend en nog op allerlei wijzen bijzonder met het Neder landse verbonden volk als het Indonesi sche en voor zijn regering, en verder op ontoelaatbare wijze blijk geeft van een hoogmoedige minachting, die er blijkbaar bij bepaalde hooggeplaatste personen be staat ten aanzien van andere volken en met name gekleurde rassen, de spanning tussen Indonesië en Nederland op gevaar lijke wijze vergroot, onmeetbare schade toebrengt aan de zo noodzakelijke goede verstandhouding tussen de Nederlandse regering en de niet westerse regeringen in Azië en Afrika, en daardoor de kansen verkleint op vredelievende oplossingen van de problemen, die er tussen deze vol ken en "net westen bestaan? Is de minister bereid om het gedane on recht en het gewekte wantrouwen, in het bijzonder bij de Indonesische regering, weg te nemen, en zo ja, welke die stap pen zijn? Zal de regering afdoende maatregelen nemen om te voorkomen, dat een dergelij ke gebeurtenis in de toekomst zich kan herhalen?" Advertentie Nu met één vingerdruk een dubbele weldaad: wég mot ten, muggen, vliegen... wég hinderlijke luchtjesGa gauw zo'n grote voordelige bus halen! 'n Erdal produkt, dus goed! Te Rotterdam is opgericht de stichting „Psychologisch Instituut voor de Ver keersveiligheid". De stichting zal zich toeleggen op de be vordering van de toepassing van de mid delen, die de psychologie op het terrein van het verkeer en de verkeersveiligheid biedt. De hulp wordt geboden aan over heid, overheidsinstellingen, verenigingen, bedrijven en particulieren. Met organisa ties op het gebied van het verkeer en de verkeersveiligheid zal samenwerking wor den nagestreefd. Het curatorium van de stichting wordt door mr. G. E. Langemeijer, procureux-- generaal bij de Hoge Raad, voorzitter., H. M. W. Westerlaken, directeur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rij- Centraal Bureau Afgifte van Rijbewijzen, mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage., K. J. Muller, chef van de verkeerspolitie te Rotterdam, en mr. C. B. Reinhold, kan tonrechter te 's-Gravenhage. Directeur van de stichting is dr. ir. H. J. Kolkman, Psycholoog te Rotterdam. Na de regenbuien van verleden week zijn de prijzen op de rundveemai-kt weer gestegen, omdat de aanvoeren kleiner werden. Op het ogenblik is het. prijsbeeld weer normaal, hoewel het niet uitgesloten is, dat een nieuwe droogteperiode de markt weer enigszins zal verstoren. Dit verklaarde de voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, in de vergadering van het produkt- schap, die gisteren gehouden werd. De varkensprijzen zijn in de afgelopen twee weken iets gestegen. Bij de meitelling is gebleken, dat de rundveestapel in één jaar met 189.000 tot 3.4 miljoen dieren is toegenomen, een stij ging van zes percent. Het aantal jonge dieren voor de mesterij steeg van 113.000 tot 173.000. In de eerste vijf maanden van dit jaar werd 5 percent meer geslacht dan in dezelfde periode van 1958. De varkensstapel nam met 5 percent in omvang toe, het aantal fokzeugen met 17 percent. Het aantal paarden bleef vrijwel gelijk: oudere dieren werden geslacht. Het aantal paarden beneden de drie jaar nam met 11 percent toe. Advertentie (ook in kleur) Woensdag werd in het Burg. Rijkens- park in Santpoort de Zendingsdag van de christelijke classis Haarlem van de chr. gereformeerde kerk gehouden, waarvoor vooral des middags zeer veel belangstel ling bestond. Tijdens de morgenvergade ring voerden twee predikanten, ds. S. Wijnsma van Broek op Langendijk en ds. C. van der Weele van Leiden het woord. In. de middagvergadering hielden drie predikanten toespraken. Dit waren ds. D. Slagboom van 's-Gravenhage, ds. B. van Smeden van Rotterdam-Zuid en ten slotte ds. L. S. den Boer van Sassen- heim. De leiding van deze zendingsdag berustte by ds. II. van der Schaaf van Opperdoes. De toespraken werden afgewisseld door samenzang en gebed. Nadat ds. Van der Schaaf de aanwezi gen des morgens namens de classikale zendingscommissie welkom had geheten op deze zendingsdag wees hij erop, dat Het Franse stokbx-ood met zijn harde korst ligt de Nederlandse soldaat niet. Daarom hebben we de Franse legerbak- kerijen geleerd hoe zij Nederlands brood moeten bakken. Dit gaat thans uitstekend en de Nederlandse soldaat kan nu netjes boterhammen snijden, deze met boter be smeren en beleggen, zoals hij dit thuis ge wend was. Een en ander tot grote verba zing van de Fransen die de legerplaats bezoeken en die hun stokbrood plegen te trekken of te breken en deze, zonder dat er boter aan te pas komt, nu en dan eens aan een stuk knoflookworst of kaas knab belend, met landwijn naar binnen spoe len." Dit vertelden ons de intendant van het eerste legerkorps, majoor Mazurel en de intendant van de kampstaf van het Fran se legerkamp La Courtine, kapitein Es- seveld, in welk kamp thans 6.000 Neder landse militairen gedurende drie weken geoefend worden in de moderne oorlog voering. Iedere soldaat krijgt per dag 600 gram brood. Het brood wordt door de Franse legerbakkerij gebakken. Aan vlees krij gen onze militairen iedere dag, buiten de vleeswaren die voor beleggingen dienen, 125 gram rund- of varkensvlees met been. Zo worden er per dag in La Courtine twee- en-een-halve koe of vijf varkens opgege ten. Enige moeilijkheden bestaan nog ten aanzien van de voorziening met groente, daar deze niet in de buurt van het kamp wordt gekweekt de grond is daartoe niet geschikt doch uit Zuid-Frankrijk, Bre- tagne of van elders moet worden aange voerd. Waar de Nederlandse soldaat in het ge heel niet aan kan wennen zijn de Franse worstsoorten. In het begin was dit begrij pelijk, omdat in vrijwel alle Franse worst knoflook verwerkt wordt. Maar ook thans, nu de Franse intendance deze soort niet meer levert, blijkt hij er nog een afkeer van te hebben. Waarschijnlijk komt dit, zo verklaarde kapitein Van Esseveld. om dat de Franse worst zeer hard en inge droogd is en er aan de buitenkant weinig aantrekkelijk uitziet. De Nederlandse in tendance zal de worstfabriek een recept doen toekomen, die deze in staat zal stel len worst te vervaardigen, zoals die in Nederland wordt gegeten. Wat de kaas aangaat: de Franse inten dance levert een soort Edammer, die in Frankrijk wordt gemaakt en die door de Nederlandse soldaten zeer wordt gewaar deerd. Per man wordt voor de voeding per dag ongeveer 250 Franse franc uitgegeven. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de verschillen tussen de groothandels- prijzen die de Nederlandse militairen betalen en de kleinhandelprijzen in Frankrijk zeer groot zijn. Zo betalen zij voor een liter melk, waarvoor de Franse burger 60 cent moet neertellen, slechts 35 cent. Als broodbelegging wordt verstrekt ham. leverpastei, hoofdkaas, pindakaas en verschillende soorten hagelslag. Soms gebeurt het wel, dat zich onvoor ziene omstandigheden voordoen, waar door men in plaats van verse groenten te gebruiken zijn toevlucht moet nemen tot blikgroenten. Soms komt het ook voor, dat men noodmaatregelen moet nemen. Dit was bijvoorbeeld verleden week zon dag het geval toen een fourage-auto. die een juist uit Nederland aangekomen batal jon moest bevoorraden, in het. ongerede raakte. De soldaten moesten zich toen in plaats van met een warme maaltijd te vreden stellen met boterhammen en een plak worst uit blik. De rechtbank te Amsterdam heeft een 51-jarige gevangenbewaarder vrijgespro ken van' de hem ten laste gelegde over treding van artikel 367 van het Wetboek van Strafrecht, volgens hetwelk een be waker, aan wiens schuld een ontsnapping te wijten is, met ten hoogste twee maan den of 3000 gulden boete kan worden ge straft. De officier van Justitie had vijftig gul den boete geëist, omdat hij de schuld van de verdachte aan de ontsnapping, van twee Zwitserse gevangenen uit de luchtkooien van het Huis van Bewaring op 8 april be wezen achtte. De verdachte was belast met de bewaking van deze luchtkooien. het de roeping van de kerk is het evan gelie van Gods koninkrijk te prediken. De vijf predikanten, die op deze dag, ieder uit eigen gezichtshoek, gloedvolle toespraken hielden, hadden zowel de evan gelisatie en zending in ons vaderland als in het buitenland tot onderwerp gekozen. Ds. Wijnsma stelde dat wij leven in een bezeten wereld, waar de angst welig tiert. Niettemin is dit de eeuw van Christus. Volgens spreker is de wereld de laatste decennia godsdienstiger geworden en is er een honger naar God, die ons oproept tot de strijd. Wij leven volgens ds. Wijnsma in oorlogstijd omdat Christus het evange lisch offensief leidt. Ds. Van der Weele sprak over de be tekenis van de binnenlandse zending. De predikant herinnerde eraan, dat niet al leen in Canada, Afrika en Australië zen ding wordt gedreven, doch ook in ons va derland, onder meer in Drente, in de Zuid oostpolder, bij de Deltawerken en ook, en dat noemde spreker zeer verheugend onder de r.-k. bevolking van het zuiden des lands. Ook is het zendingswerk groots opgezet in het nieuwe westelijk deel van Amsterdam, waar binnenkort een evange lisatie-predikant beroepen zal worden. Was de taak binnenslands des morgens onderwerp van gesprek, de middagver gadering was aan de buitenlandse zen ding gewijd. Ds. D. Slagboom had daar voor „Van tien tot één" als onderwerp gekozen, waarbij hij als troostboodschap aan zijn gehoor meegaf, dat het herstel van Israel in het zicht is. Dit zal dan een toevluchtoord voor de heidenen worden, want de nood van de huidige heidenenwe reld is volgens ds. Slagboom, dat men God kwijt is en uitzichtloos voortleeft. De kerk zal moeten getuigen, aldus ds. Slag boom, en de kerk zal bewoond moeten wor den door de bediening van de heilige geest. Ds. Van Smeden noemde het verheugend dat de taak binnenshuis steeds beter ver staan wordt in onze kerken. Het zendings werk op een afstand daarentegen wordt vaak met een waas van romantiek over goten. Als laatste spreker op deze zendingsdag sprak ds. Den Boer over het onderwerp „Het wachten is op de broeders", hier mede doelende op de broeders van Jozef. Wij mogen immers nooit vergeten, zo zei de predikant, dat wij door joods bloed ver lost werden en het wachten bij het huidi ge machtige wereldgebeuren is op de jo den. Tijdens deze zendingsdag werden er col lectes gehouden voor de evangelisatie, voor de buitenlandse zending en ten slotte voor de evangelieverkondiging in Israel. Ook werden er bloemen verkocht uit Aalsmeer ten bate van het zendingswerk. Ds. Van der Schaaf bracht in een slot woord, alle sprekers dank en ook al die genen die aan het welslagen van deze zen dingsdag een werkzaam aandeel hadden gehad. Daarna sloot hij de bijeenkomst met gebed. Advertentie VOOR DE VAKANTIE in blue denim en khaki. WEEKENDSHIRTS 10.—, 11.90, 13-90 ZOMERPANTALONS en COLBERTS Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 Terwijl de Rotterdamse politie bezig was te dreggen naar de 22-jarige schipper G. F. B. omdat deze. plotseling was ver dwenen, zat de „verdronkene" in de trein naar Parijs. Hij had de bedoeling dienst te nemen bij het Vreemdelingenlegioen. Vrijwel onmiddellijk nadat hij in de licht stad was gearriveerd is hij een wervings bureau Van het legioen binnengestapt, maar hetgeen de kandidaat-x-ecruut, die ëen weinig Frans spreekt, daar hoorde deed hem hals over kop naar buiten snel len. Hij nam linea recta de trein terug naar Nederland. In Rotterdam stond de politie hem op te wachten. Hij had name lijk 700 verduisterd ten nadele van het scheepstimmer- en reparatiebedrijf te Rotterdam, waai'bij hij werkte. Het geld had hij van een klant ontvangen, maar niet afgedi-agen. Met de bankbiljetten op zak begon hij 's morgens zijn werkzaam heden op het sleepschip van zijn werk- geefstex-, welk vaartuig in de Cool haven lag. Plotseling gaf hij er de brui aan. Hij ging er vandoor maar liet een keteltje wa ter op het vuur staan. Het gefluit van dit keteltje alai-meerde de schippers' van schepen in de buurt. Zij ontdekten nie mand aan boord en omdat zij meenden dat B. over boord was geslagen, waar schuwden zij de politie. Maar nadat deze had vernomen dat B. een uitstekend zwemmer is en dat hij bovendien talrijke schulden had gemaakt werd het dreggen gestaakt. De schipper had, vooi'dat hij naar Pa rijs was vei-trokken, zijn schulden betaald. Bij zijn ari-estatie had hij npg 12 op zak. Op het vliegveld Lelde in Groningen is een lesvliegtuig van het type Tiger Moth de PH-U.A.D. van de Rijksluchtvaart school tegen een obstakel gebotst. Het vliegtuig sloeg over de kop en werd ern stig beschadigd. De adspirant-verkeers- vlieger C. J. Wilbrink uit Beekbergen kwam met de schrik vrij. De leeiding-vlieger had het toestel op de daarvoor bestemde parkeerruimte ge plaatst, maar de motor bleef door tot nog toe onverklaarbare oox-zaak na het afzet ten van het contact doordraaien. De leer ling-vlieger kon door kundig lavex-en an dere toestellen ontwijken, maar botste ten slotte tegen een transfoimatorhuisje. WENEN (UPI) Twee weken geleden heeft de i'egering van Roemenië opnieuw Joden toestemming gegeven naar Isi'ael te emigrei-en. De afgelopen veertien dagen zijn ongeveer dertig gezinnen per trein of vliegtuig uit Roemenië aangekomen. Drie maanden geleden werd de emigratie van Roemeense Joden stopgezet, vermoede lijk als gevolg van protesten van de Ver enigde. Arabische Republiek. De emigranten blijven doox-gaans enke le dagen in Wenen en reizen dan via Italië naar Isi'ael. De nieuwe emigranten, intel lectuelen en kunstenaars uit de gi'oep der beter gesitueerden, hebben opdracht geen mededelingen aan de pers te doen over hun emigratie. Op 9 maart kwamen de laatste Joodse emigranten in Wenen aan. Sinds septem ber 1958 hadden bijna twintigduizend Jo den Roemenië vex'laten, soms 150 tot 200 per dag. Naar verluidt wonen' in Roeme nië nog een 250.000 Joden, van wie de helft wil emigreren. Advertentie mmmmwr--- ""j .VacamW«||Q altijd messcherp in de vouw! De romantiek der konings kinderen ligt, ook in deze tijd van ijzer en beton nog, sierlijk als bedauwde spinrag geweven tussen de dingen van alledag. Een koninklijke bruid, om stuwd door de praal van een ï'uisende hofhouding, aan de arm van een vorstelijke brui degom, verwarmt de gemoe deren van het gx-auwe, logge mensdom nog steeds heviger dan een sociale voorziening of een democi'atische wetsregel. Door de tijden heen hebben wij, die tesamen het duizend koppige monster „Publiek" vormen, onze kinderlijke ont vankelijkheid voor decorum "en opsmuk niet verloren. Het is onze zéér zwakke plek ge bleven, waar wij heex'lijk te treffen zijn. Zoals ieder monster heeft het „Publiek" zijn Achilles pees. waar zijn uiterlijke on bewogenheid een gevoelige deuk heeft. Goud en satijn, koetsen en unifonrïen, tronen en diade men, blinkende degens en rid- derorden, erewachten en hoge balkons aan massieve paleizen en px-ille, jonge mensen van koninklijken bloede daartus sen dat is een tafereel waax'bij de monsterlijke draak der publieke belangstelling sentimenteel de vele knieën buigt als een olifant in het circus en de ontelbare ogen zijner duizenden koppen voch tig voelt worden. Dan spuwt hij geen vuur, zoals echte dra ken dat plegen te doen, doch dan hangen zijn monsterlijke kaken open van kwijnende bewogenheid en dan ligt hij ontroerd en huilerig te slikken van aandoening. Zo heeft hij, die draak, bij het televisietoestel gezeten tij dens de plechtigheid te Brus sel. waar px'inses Paola en prins Albert elkander trouw beloofden voor het leven. Zo heeft hij, die draak, een aantal tranen weggepinkt op het moment dat het slanke, kinderlijke bruidje het gewicht van dat plechtige ogenblik niet. torsen kon en haar kan ten zakdoekje aan de ogen drukte. Wees niet beledigd, lieve lezex's. Die dx-aak is enkel een beeldspraak, om zo te zeggen. Het is een geheimzinnig en onvei'klaarbaar beest, dat ons beux-telings tot ledematen en tot slachtoffers maakt. Wij behoren hem toe, wij haten hem evenzeer. Wij drijven hem, doch wij verachten hem vaak genoeg. Wij voederen hem en houden hem in het leven, terwijl wij hem dood zouden wensen. Wij vormen een deel van hem. terwijl wij ons individualisten wanen. Wij allemaal, hoezeer ons dat ook spijten mag. De draak ligt. in een lange, grauwe sliert uitgestrekt langs de wegen, die de open calèche volgt. Een jonggetrouwd men senpaar wuift naar hem en hij wuift terug, enthousiast en liefhebbend, gelukwensend en trouw, toegewijd en dankbaar. De draak leest de kx-anten. luistert naar de radio en zegt tegen zichzelf dat hij nooit ofte nimmer twee zuike be minnelijke en eenvoudige ko- ningskinderen heeft gekend. Men zou denken dat hij dat jonge paar alle goeds zou toe wensen en alles zou willen bijdragen tot de basis van hun pasgebox-en geluk. En misschien wil hij dat ook wel maar hij is nu een maal een draak. Dat wil zeg gen: een wreed, dom, slap, grillig en onbetrouwbaar dier, dat geen echte liefde en geen echte verbondenheid en geen echte dankbaarheid kent, doch enkel een mengsel van halve goedheden en halve slecht heden is. Hij wuift het jonge paar uit geleide naar het oord hunner verblindend witte wittebroods weken op een romantisch eiland .waar de blauwe hemel en de groene bergen enkel voor hen geschapen lijken te zijn. Hij wuift en stuurt dan grijnzend zijn trawanten naar datzelfde eiland, Majorca, waar het bruidje haar tranen zou moeten vergeten en de bruidegom zijn pasverwox'ven bezit als een diamant in schit terende zetting zou moeten kunnen aanschouwen. En de trawanten van de dx-aak klimmen er aan wal, zwermen uit over de landou wen en verschuilen zich ach ter het kreupelhout. Zij be spieden de jonggehuwden en houden hun lenzen op hen ge licht. Zij jagen hen op, bruta- liseren hen, verschrikken hen, verstrikken hen en bezorgen het jonge bruidje een zenuw crisis in opdracht van de almachtige, veeleisende, on meedogende draak, die kort geleden nog sentimenteel lag te huilen in een bibberkronkel van ontroering, toen de bruid haar tranen van geluk niet bedwingen kon. Dit is de fabel van de ko ningskinderen en de draak. Door alle tijden heen heeft het ondier zich gewenteld in de romantiek en in het bloed tegelijk. Het heeft mensen ge koesterd en verslonden, zijn tong heeft hen gelikt als de trouwe tong van een liefheb bende hond, doch zijn adem heeft vlammen gespuwd in de ontstelde gezichten zijner gun stelingen. Hij heeft mensenkinderen verheven tot tronen en toege juicht. en hen laten vallen in de duisternis van de vergui zing en net scnavot. De publieke opinie is niet de vastgestelde, krachtige over tuiging ener meerderheid. Het is veeleer een onbestemde en onbeheerste hartstocht, die de ene seconde kan liefhebben met de onbedaarlijke passie van een brandend gemoed, om het volgend ogenblik redeloos te haten en te kwetsen. De uitkomsten der beschaving zijn niet bepalend voor haar doen en laten. Zij kan zich cultureel gedragen als een select groepje kunstlieven den op een tentoonstelling, of zich onbeschaafd verliezen in een ongemotiveerd en hatelijk wantrouwen. Zij kan slechts één ding nooit opbrengen: dat is de pure humane tact van een edel gemoed, vervuld van mededogen en begrip voor menselijke moeilijkheden, zwakheden en wensen. Maar daar is zij nu eenmaal een draak voor. Hoe modern de wereld en de mensheid ook zijn. tenslotte is dit leven toch altijd nog het toneel van een legendari sche monstei'strijd. De draak' beheerst de maatschappelijke ruimte, de enkelingen bevech ten hem, worden door hem vertrapt of rijden op zijn ruwe rug. Wie de zwakke plekken van het ondier kent. is zijn meester Wie hem met open vizier tegemoet treedt, ver trouwend op zijn krokodillen- lach en zijn glimmende oogjes, verbrandt in de vlammen van zijn muil. Wie zijn liefkozingen ver staat als een teken van begrip en mededogen, komt bedrogen, uit. Wie denkt dat het beest hem met rust zal laten als hij rust verlangt in de koele mid dagschaduw van het geluk, bijvoorbeeld op Majorca, leert de draak kennen als een be drieger en komediant, die zijn honger naar sensatie en sen timentele prikkelingen niet beheersen kan en daaraan zijn genegenheden offert. Dit is iets wat jonge konings kinderen moeten weten. Want zij zijn geroepen om met de draak vrienden te zijp, hem alles te vergeven en hem glim lachend tegemoet te treden. Dat is moeilijk, lijkt mij. Het is van oudsher steeds moeilijk geweest, koningskind te zijn. Het is zoveel gemak kelijker, deel van de draak te wezen. J. L. Handel „Waarom kijk je zo bedenkelijk?", ver langde mijn zoon te weten. „Als ik non iets heb, waar ik tóch niet meer naar om kijk en dat Peter graag wil hebben, waar om zou ik het dan niet ruilen tegen iets van hem, waar hij op uitgekeken is en dat ik mooi vind. De Germanen deden het alt!" „Ja-ja", zei ik, „leuke lui, die verdobbelen hun vrouwen ook". Ik nam een sprong over de inhoud van de speelgoedkast, die op de grond was uitgestald. Zijn vriend Peter zat vol belangstelling over de ruil- viaar heengebogen en had in de hoek al een stapel gemaakt van de artikelen, waar hij „wat in zag". Een kwartier later kwam mijn zoon de keuken in met een stuk of wat voorwer pen, die onmiskenbaar mijn eigendom waren. „Als ik deze dingen erbij doe, kan ik een mooi, oud scheepskompas krijgen", fluisterde hij, „mag het?? Je gebruikte die verrekijker en dat zakmes tóch nooit, even min als die oude Japanse spaarpot". „Ben je dól geworden?"vroeg ik hem,, wa..t al zit je nou niet de hele dag via een verrekijker je buren te bestuderen, of je peentje te schrappen met een kostbaar in gelegd mes en al heb je geen geld, om in een oude Japanse doos te bewaren, tóch mis je ze niet graag. Tenslotte kan een mens niet dl zijn bezittingen intensief ge bruiken. „Dan geef ik er wel wat anders voor in de plaats", zei hij met een blik, die mij kleinzieligheid verweet ik heb zelf nog wel wat anders. Ik móet dat scheepskom pas hebben, weet je!" En hij verdween uit mijn gezichtsveld. Even later stond hij weer voor me: „Mag ik Pieta's vorige schooltas erbij doen? Dan staan we wel zo ongeveer quitte". „Dat moet je haar zélf maar vragen", vond ik. Na tien minuten waren ze het blijkbaar eens, want Peter verdween met een arm vol begeerlijke zaken van mijn zoon. Even later werd er een knaap van een scheeps- kömpas naar binnen getorst. „Mooi hè?", zei hij dromerig, toen Peter weer weg was. „Zv;dar joh, til het es op!!" „Maar wat. wil je er in 's hemelsnaam mee?", informeerde ik. Het is een groot sta-v -de-weg „Ik? Niks! Ilc wil het niet. hebben!" „Maar, kreet ik verbaasd, je gaf er een 'k weet niet. wat voor, om het te krijgen!" „Ik wil het niet hebben, maar Tóm", zei hij droog. „O juist", zei ik sullig, maar „Kijk, legde hij uit, ik ruil het dóór. Op school is een jongen, Tom heet ie en die wil het graag ruilen tegen een zo goed als nieuw fietsstuur. Het staat op zolder en hij heeft er niets an". „Maar jij toch óók niet?", merkte ik met stomheid geslagen op. „Nee, dat. niet, maar Bob van de tennis club heeft er een nodig en dan krijg ik een stengun. Je weet, dat ik er altijd zo dól- araao een heb willen hebben! En mag ik nou dat mooie zakmes van jou, want ik heb het mijne geruild". „Een stengun???", brulde ik ontzet, „wat éng, wat móet je ermee, zitten er nog kooels in óók??". Hij haalde onverschillig, zijn schouders op: „Ik geloof het niet, maar dat zullen we dan wel merken en „Wefen Bobs ouders dat?", interrum peerde mijn dochtertje bezorgd. „Zeur toch niet zo, zusje, anders ruil ik jou óók nog es in!!" „Mijn mes krijg je beslist niet, akelige sjacheraar", beet ik hem toe. Hij verdween fluitend de tuin in, mij in zorgen achterlatend. U weet het dus, binnen een week zijn we in het bezit van een stengun. Ik hoop maar, dat. hij verroest is. want dan maak ik een fikse kans, dat hij hem, doorruilt tegen een opgezette kraai of een fez Marianne van Raait Advertentie Zacht-bros en heerlijk va" *maak vooPn 20 ets Verkade reep!) Gistei-middag is het wrak van de in het Marsdiep verongelukte marine-helikopter boven water gebracht. In het wrak wer den de stoffelijke overschotten aangetrof fen van de twee inzittenden. Zij zijn naar Den Helder overgebracht. Koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernhax-d hebben de commandant van de Max-ine-luchtvaartdienst verzocht hun deelneming over te brengen aan de nagelaten betrekkingen van de omgeko menen bij het ongeval met de helikopter.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5