pyjjSV6Tl3giWê NU je inrt SINGER tot GOEDKOPER! SINGER Geneefse conferentie wordt na drie weken nadenken hervat Radio-activiteit is sterk gestegen in Scandinavië l r Hansaplast Naaimachine konen 7 Van dag tot dag TIJDELIJKE AANBIEDING Tussen zwembroeken en bikini's der toeristen, het antraciet grijs der diplomatenpakken raatótoel NAAR SCHAAP LOPEN J Nieuw verschijnsel Neem wat extra in voorraad Joegoslaviër dwong piloot in Italië te landen Frankrijk brengt de NAVO in een netelig parket Het stelt voorwaarden die onvervulbaar zijn ZIGZAG MACHINES Alleen bij kunt U kiezen uit in moderne zigzags prijzen Het Westen De Sovjet-Unie de Ghana erkent „Vrij Algerije" de facto Waarschuwing tegen verdere toeneming Verzending van zeepost Hit i)F bfrlFÖFn tijh V R IJ D A G 10 JULI 1959 o Een opmerkelijk bijverschijnsel van de thans blijkbaar weer even opge schorte zomer tempera turen is tot uiting gekomen in een reeks ongevallen met kinderen die door open ramen vielen. Dit soort ongeluk is een typisch gevolg van het feit, dat steeds meer mensen huisvesting vinden in de gebouwen die wij in Nederland met een weidse naam „flats" noemen. Hier moet onmiddellijk bij worden aangetekend, dat deze manier van wonen voor ons land nu eenmaal de enige oplossing vormt van het woning- en bouwruimteprobleem, zodat zij onvermij delijk is. Vele flatbewoners, die tot dus ver verzoend waren met het idee van be perkte ruimte en verzamelwonen op een, twee en méér hoog, zullen gedurende de recente hittegolven hebben gemerkt dat in dergelijke tropische omstandigheden de euvels van een dergelijke huisvesting toenemen. De hitte doet de mens snakken naar een „uitloopje", doch daartoe zijn de meeste balkonnetjes te minuscuul en ook vaak niet doelmatig. In sommige landen, waar de architectuur tengevolge van be paalde karakteristieke landseigenschappen wat meer kan doen en met grotere ver beeldingskracht kan worden toegepast, werkt men met loggia's, daktuinen en open galerijen om het wonen in de flats te veraangenamen, doch ons klimaat is nu eenmaal niet geschikt om permanente voorzieningen van deze aard te treffen. Een zo warme en langdurige zomerse periode is voor ons land trouwens uit zondering, zodat men de meeste jaren niet al te veel last zal hebben van het verschijnsel, dat thans het verblijf in be nauwde flatappartementen tot een zware bezoeking heeft gemaakt. Wel zou men geneigd zijn nog eens ter dege de aandacht te vestigen op het vraag stuk van de veiligheid in deze flats. Kin deren en open ramen, te wijde balkon spijlen en openstaande trapdeuren vormen tesamen een gevarenbron, waar mee zowel de bewoners zelf als de ont werpers van flatgebouwen rekening zou den moeten houden. Intussen mag men dan van de toekomst misschien verwachten dat onze architec ten ingespeeld raken op het onderwerp en steeds meer zoeken naar typisch Ne derlandse mogelijkheden om het levens- comfort en de veiligheid te dienen in de opgelegde, nieuwe woonwijze der massa woningen. Het is een onderwerp dat een ernstig beroep doet op vindingrijkheid en fantasie, doch daarnaast lijkt ons een dankbare factor toevoegt aan het rijke, technisch-inventieve en artistieke beroep van architect. 'Advertentie wondverband A Onmisbaar voor op reis, voor in de vakantie, voor in de auto: Hansaplast wond- verband in handig reisetui. BARI, (Reuter) Een 23-jarige Joego slaviër heeft woensdag de piloot van een passagiersvliegtuig, dat van Cattaro aan de kust van Dalmatië op weg was naar Belgrado, met een revolver gedwongen naar Italië te vliegen. Het toestel landde veilig te Bari in Zuid-Italië, waar de man politiek asiel vroeg. Hij is in een vluchte lingenkamp in de omgeving ondergebracht. Kort nadat het toestel van Cattaro was opgestegen, drong de jongeman Kuckovic Obrad, de cockpit binnen en dwong de pi loot met behulp van een revolver koers te zetten naar Italië. Onder de 27 inzittenden bevonden zich zes kinderen. De verbaasde employés in de verkeers toren van het vliegveld Palese hielpen de piloot landen nadat deze toestemming voor een noodlanding had gevraagd. Italiaanse politiemannen gingen onmiddellijk aan boord van het toestel en troffen de Joego slaaf aan terwijl deze de piloot nog met zijn pistool bedreigde. Hij gaf zich over aan de ^olitie en vroeg politiek asiel om dat hij tegen het communistisch regime in zijn land is. De Italiaanse autoriteiten lieten het vliegtuig na zo weinig mogelijk formalitei ten weer vertrekken. PARIJS (AFP) Dat er een probleem- Frankrijk in de NAVO bestaat is onbe twistbaar, aldus heeft Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, in een uiteenzetting voor het „Franse par lementaire handelscomité" verklaard. „Frankrijk heeft door zijn onthouding, of tegenstemmen, het ten uitvoer leggen van een serie militaire plannen verhinderd. Er ligt, aldus Spaak, aan het Franse stand punt wel iets ten grondslag dat volkomen juist is. Ik ben het ermee eens dat Frank rijk betrokken behoort te worden bij de wereldstrategie, maar ik ben tegen de gedachte van een „directorium van Drie" want dat zou aanzienlijke moeilijkheden opleveren. Ook een betei-e verdeling der commando's is moeilijk in het kader van de wereldstrategie want daartoe zou eerst een gemeenschappelijke NAVO-politiek ten aanzien van alle wereldproblemen moeten bestaan, aldus Spaak. Spaak is van mening dat er meer tac tische kernwapens in Europa moeten wor den opgeslagen. Naar zijn mening vor men deze bases wegens de vergeldings- waarde die zij bezitten, het zekerste mid del om de vrede te bewaren. De NAVO zou over zo verspreid mogelijke strategische bases moeten beschikken. In dat geval zouden de problemen voor een eventuele aanvaller onoplosbaar zijn. (UPI) De overplaatsing van 200 Su- persabres van de Amerikaanse luchtmacht naar West-Duitsland zal op bevel van generaal Norstad binnen zes maanden ge leidelijk worden uitgevoerd. Het is ech ter onmogelijk de veelomvattende opera tie, en alle bijkomende verplaatsingen, ge heel zonder krachtverlies voor de NAVO- luchtmacht uit te voeren. Bij de onderhandelingen die Norstad voor de NAVO met de Franse regering heeft ge voerd om de overplaatsing te voorkomen is Frankrijk dezelfde zeggenschap aange boden die de Britse regering uitoefent over de Amerikaanse kernwapens en geleide projectielen in Groct-Brittannië. Advertentie f 130.- Dit is Uw grote kans om een moderne elektrische SINGER zigzag-naaimachine tegen een veel gere prijs te kopen. En... zelfs bij deze prijzen geldt nog de bekende SINGER betalingsregeling, dus een aankoop die erg gemakkelijk is. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan, 't Is slechts tijdelijk. Reserveer nog vóór Uw vakantie Uw SINGER zigzag bij de dichtstbijzijnde SINGER winkel of agent, dan staat zij straks voor U klaar! 4 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE Tussen zwembroeken en bikini's, shorts en fantasiehemden, doemt in Genève's vakantiedecor weer een somberder noot op, het antracietgrijs der diplomatenpakken. In de goudbruine Spaanse zaal van het Paleis der Volken leggen timmerlieden weer de laatste hand aan de ronde conferentietafel met twee bijzettafeltjes, irr het Maison de la Presse beginnen schrijfmachines en telexen te ratelen, worden de eerste televisiekabels uitgerold en de eerste drankjes aan de bar besteld. Het is bijna zo- ver: maandagmiddag om half vier komt de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier na een verdaging van drie weken opnieuw bijeen. Dan zullen Herter, Gromyko, Lloyd, Couve de Murville en hun West- en Oostduitse hulpjes een nieuwe poging ondernemen om datgene te bereiken waarnaar zij zes weken lang in zeventien voltallige en twaalf informele zittingen tevergeefs hebben gezocht: een inleidend akkoord dat de weg kan effenen voor een topconferentie, misschien zelfs een serie topconferenties, waarop de regeringsleiders zelf de spanningen tussen Oost en West kunnen behandelen. Welke punten zou zo'n inleidend akkoord moeten raken? In eerste instantie het knel- lendste probleem: de door de Russen ver oorzaakte Berlijnse crisis. En verder mis schien (aanbevelenderwijze) de Duitse kwestie, stopzetting van kernproeven, be gin van ontwapening. De eerste zes conferentieweken zijn, zo als men trouwens had verwacht, niet be moedigend geweest. Meer voor de vorm dan uit werkelijke zucht om een oplossing te vinden, hebben de twee partijen aanvan kelijk allesomvattende plannen ter tafel gebracht: het Westen een geheel nieuw „vredesplan", dat in vier fasen aan elkaar gekoppelde oplossingen voor Berlijn, Duitse hereniging en geleidelijke beperking dei- bewapening aan de hand deed, de Sovjet- Unie haar zeker niet nieuwe voorstel tot een vredesverdrag met de beide Duits- landen, die daarna het zelf eens zouden moeten worden over de vorm van een Duitse hereniging. Nadat de beide partijen zich bijna twee weken lang weer voor de vorm hadden moegepraat over de onvergelijkelijke verdiensten van hun eigen plannen, ging men over tot wat wer kelijk aan de orde was: Berlijn. Waar het weliswaar niet zeker maar toch waarschijnlijk is, dat de conferentie bij de hervatting daar weer de draad van het gesprek zal opnemen, volgt hieronder een korte samenvatting van de standpun ten, zoals die op het ogenblik der verda ging ter tafel lagen- De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië zijn bereid hun troepen in West-Berlijn op de huidige sterkte van elfduizend man te bevriezen en van tijd tot tijd de mogelijkheid van vermindering van die sterkte in ogenschouw te nemen. Er moet volledige vrijheid van toegang tot West-Berlijn blijven bestaan. De normale controle-procedure mag echter door Duits (lees Oostduits) personeel worden ver vuld. Alle geschillen hieromtrent moeten geregeld worden door een vier-mogend- hedéncommissie, die zo nodig Duitse des kundigen kan raadplegen. Met volledige eerbiediging van de menselijke rechten en vrijheden, geloven de ministers dat maat regelen genomen kunnen worden om in beide delen van Berlijn activiteiten te ver mijden, die de openbare orde of de recht ten en belangen der partijen zouden kun nen schaden (dit slaat op propaganda, spionage en subversieve activiteit). Deze regeling moet van kracht blijven tot aan de Duitse hereniging, tenzij hij gewijzigd wordt door een vier-mogendheden-ak- koord. Vermindering van de westelijke troepen sterkte in West-Berlijn tot symbolische contingenten. Beëindiging van subversieve activiteiten uit West-Berlijn tegen de Duitse Democratische Republiek en andere Couve de Murville. socialistische staten. Verbod tot statione ring van atomische en raketwapens in West-Berlijn. De Sovjet-Unie is bereid de vrije toegang tot West-Berlijn gedurende anderhalf jaar te garanderen. Gedurende die periode zou een al-Duitse commissie met gelijke vertegenwoordiging van Oost en West-Duitsland maatregelen moeten uitwerken voor de Duitse hereniging en een Duits vredesverdrag. Komt die com missie niet tot resultaten binnen anderhalf jaar, dan zouden de deelnemers aan de Geneefse conferentie opnieuw overleg moeten plegen omtrent West-Berlijn, ech ter „rekening houdende met de dan be staande situatie". Het wezenlijke verschil tussen het laat ste westelijke voorstel (dat de Russen heb ben genegeerd) en het Russische voorstel (dat het westen voorlopig heeft ver worpen) ligt in de tijdslimiet. Voor de kwesties van troepensterkte, subversieve activiteit en controle zijn wel overkoepe lende formuleringen te vinden. Het Westen wil echter zijn aanwezigheid in West- Berlijn voor onbepaalde tijd (Duitse her eniging of nieuw vier-mogendheden- akkoord) impliciet gegarandeerd krijgen. De Sovjet-Unie wenst die aanwezigheid niet tot in het oneindige voortgezet te zien. Zij is wel bereid over haar termijn van anderhalf jaar te onderhandelen, heeft zelfs de moeite genomen uitdrukkelijk te verklaren dat „de kwestie van een tijds limiet geen kwestie van overwegend be lang of zelfs maar van beginsel is, wan neer er overeenkomst over de belangrijkste problemen tot stand komt", maar houdt toch zonneklaar vast aan de gedachte, dat, althans binnen de afzienbare toekomst, de bezetting van West-Berlijn moet eindigen. Met die wens gaat. het Westen niet ak koord. Bovendien bestaat er in het Westen geen eensgezindheid omtrent de beste ma nier om die aanwezigheid te bestendigen. De Fransen. Westduitsers en Amerikanen wensten in feite een geschreven garantie van de Russen. Het merkwaardige daar van is, dat juist in die landen ijverige studenten van het leninisme (overigens te- i'echt,) verklaren dat geschreven overeen komsten voor de communisten slechts tijdelijke waarde hebben. De praktische Britten daarentegen, die weinig aan dog ma's hechten en het minder van belang achten wat Lenins volgelingen willen dan wat zij kunnen doen, geven niet om zo'n boterbriefje. Waar de drie anderen ver langen te weten waar zij aan toe zijn, me nen de Britten, door ervaring wijs ge worden, dat men dat nooit weet, dat zulks altijd door de zich steeds wijzigende om standigheden wordt bepaald en dat men zich steeds aan die omstandigheden moet aanpassen; hoeveel onzekerheid,- frustatie en eindeloze conferenties dat men zich meebrengt: - Vandaar ook het verschil van mening omtrent de mate van overeenstemming die er in Genève bereikt moet worden al vorens men naar de top trekt. De Britten geloven dat men over de niet zo gemakke lijk verdedigbare stelling West-Berlijn vooral niet teveel moet praten. Zij rede neren eerder „wij zijn in Berlijn en willen er blijven", wensen het liefst een serie topconferenties, waarop men ten eerste aan de weet kan komen wat Kroesjtsjev wil en waarop men hem ten tweede aan de nraat kan houden gedurende een lange periode, waarin hij het overleg niet zo gemakkelijk door eenzijdige acties in Ber lijn kan doorkruisen. Het verloop van het Geneefse overleg zal daarom voornamelijk afhangen van de mate waarin de Britten gedurende de drie weken verdaging de Amerikanen van de juistheid van hun tac tiek hebben kunnen overtuigen. Ook om die reden heeft Londen zich tegen inten sief westelijk tussentijds overleg op hoog niveau verzet. Het gelooft niet zonder reden, dat een Anglo-Amerikaans stand punt in het westelijk kamp automatisch zal overwegen. Krijgen de Britten hun zin. dan zal de Geneefse conferentie in twee of drie weken wel tot een slotcommuniqué komen, waarin een spoedige topconferentie wordt aangekondigd en waarin verder de wezen lijke tegenstellingen worden overbrugd, verdoezeld of opengelaten. Overweegt bij het Westen de eis tot een garantie in Ge nève, dan zou het overleg zeer wel af gebroken kunnen worden en dan zal de Sovjet-Unie zich wel gedwongen zien al thans een deel van haar dreigementen, zo als een apart vredesyerdrag met Oost- Duitsland, langzaam aan te gaan waar maken. Wat is daarvoor de tijdslimiet? De Russen zeggen zo nadrukkelijk „de voltooiing van de atomische bewapening der Westduitse Bundeswehr", dat men er wel een invitatie aan het Westen in moet zien, over die kernbewapening nog eens na te denken. Men zou speculerenderwijs zeer wel kunnen veronderstellen, dat de huur prijs die de Russen voor de westelijke etalage in West-Berlijn eisen, het op schorten van de kernbewapening der Bundeswehr is. Grootste Friese ophaalbrug. De Commissaris der Koningin in Friesland heeft de nieuwe ophaalbrug over de Geeuw te IJlst voor het verkeer openge steld. De brug ligt over het vaarwater van Sneek naar Staveren en is de groot ste ophaalbrug van Friesland. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goec/e smaak Intellectueel De enorme veranderingen die zich met een snelheid die niet of nauwelijks hij te houden is, in het aanzicht van de maat schappij voltrekken, doen allerlei begrip pen waaraan wij nog hechten, snel ver ouderen. Gisteren kwam ik in een tijd schriftartikel herhaaldelijk de woorden „intellectuelen" en „intelligentia" tegen en plotseling drong het tot mij door dat deze begrippen geen recht van bestaan meer hebben, omdat zij totaal verouderd zijn. Wie wilt ge een intellectueel noemen De man die zo bijzonder belezen is dat gij telkens weer verbaasd staat over zijn kennis op dit gebied? Maar diezelfde man is een nulliteit op het gebied der natuur wetenschappen, een analfabeet wanneer het gesprek over muziek gaat, even dom als de domste wanneer hij in het gezel schap van raketdeskundigen verzeild raakt. Of de man die alles weet van raketten maar die geen zinnig woord kan zeggen over enig theologisch, litterair of staats rechtelijk onderwerp? Is soms die knappe ingenieur een intel lectueel die nooit andere boeken dan die welke zijn vak betreffen gelezen heeft, die nooit naar de concertzaal of schouw burg gaat, die zich nimmer met wijsbe geerte heeft ingelaten en die als volslagen leek op het gebied der psychologie geen benul heeft van wat zijn medemensen be weegt en bezighoudt? Op z'n gunstigst kunt gij hen allen „in tellectueel op eigen gebied" noemen, doch zozeer is in nauwelijks een halve eeuw het terrein van het menselijke weten in om vang toegenomen dat elk „eigen gebied" in verhouding tot het totaal in dezelfde mate is gereduceerd. Zo is, in verhouding tot. de gehele mate rie van de menselijke kennis, de mens steeds „dommer" geworden en zo heeft de steeds toenemende specialisering het begrip „algemene ontwikkeling" niet alleen tot een aanvechtbaar begrip doch zonder enige twijfel tot een absurditeit gemaakt. Wanneer men de woorden intellectueel en intelligentia nog gebruiken wil, dan hebben zij een geheel andere inhoud en betekenis gekregen dan die wij er eens aan plachten te geven. Het „universele genie" is een uitge storven mensensoort. Zij die zich zelve het recht toekennen over alles een oordeel te hebben en over vele onderwerpen mee te praten, zijn en kunnen niet anders zijn dan kletskousen en praatjesmakers, ook al voeren zij wetenschappelijke of andere ti tulaturen die hun (in schijn) gezag van spreken en oordelen geven. Elias ACCRA (Reuter-UPI) Ghana heeft besloten de „vrije Algerijnse regering" onder leiding van premier Ferhat Abbas de facto te erkennen. Deze regering die in Cairo zetelt na in september te zijn ge vormd, is reeds door de meeste Arabische staten en landen van het communistische blok officieel erkend. Het besluit van Ghana houdt ongetwij feld verband met het Franse voornemen in de Sahara een atoombom tot ontplof fing te brengen, zo wordt in Parijs alge meen aangenomen. De aangekondigde kernproef in de Sahara heeft in Ghana ongerustheid gewekt. Aanvankelijk dreigde de Franse rege ring de diplomatieke betrekkingen met landen die de republiek Algerije erkennen te verbreken. Toen een aantal landen hiertoe overging liet Frankrijk echter slechts weten dat het dit als „een onvrien delijke daad" beschouwde. Advertentie BEVERWIJK HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 Haarlem Tel. 12921 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat achter de naam van het schip vermeld. Brazilië en Argentinië: ss „Highland Princess" (14/7); Australië: ss „Orion" (14/7); Canada: ss „Waterman" (14/7) en ss „Schiedijk" (15/7), Chili via New York (15/7); Indonesië: ss „Roebiah" (16/7). Ned Antillen: ms „Aegis" (13/7); Suriname: ms „Willemstad" (15/7); Brits Oost-Afrika: ss „Europa" (16/7). OSLO (Reuter) Als de toeneming van dc radio-actieve neerslag in de komende jaren even groot is als in het afgelopen jaar zal de bevolking van Scandinavië spoedig blootgesteld worden aan de maximum toelaatbare stralingsdosis, al dus een verslag dat Sandinavische des kundigen hebben opgesteld na een confe rentie in Oslo. De deskundigen menen evenwel dat het van gezondheidsstandpunt bezien, voor het ogenblik niet nodig is maatregelen aan te bevelen met het oog op de waargeno men radio-actieve besmetting van water, melk, en levensmiddelen. In de herfst van het vorig jaar, toen de Sovjet-Unie proeven nam bij Nova Zem- bla, is de radio-activiteit in de dampkring boven Scandinavië plotseling met vijftig percent gestegen. Duidelijk is gebleken, aldus het rapport, dat de radio-actieve stoffen bij kernontploffingen op het noor delijk halfrond sneller neervallen dan bij proeven in de buurt van de evenaar. Vol gens de deskundigen moet men aanne men dat de huidige snelheid waarmee het radio-actieve stof daalt, nog enige tijd hoog zal blijven. In dat geval zou de con centratie van radio-actieve substanties met een lange levensduur, voornamelijk strontium 90 en cesium 137, in melk, le vensmiddelen en mensen dubbel zo groot kunnen worden als nu. De radio-actieve neerslag boven Scan dinavië heeft nog geen tijd gehad om de radio-actieve substanties in de mensen die er wonen aanzienlijk te beïnvloeden. Het is echter opmerkelijk dat zes maanden na het beëindigen van de kernproeven nog steeds concentraties radio-activiteit voor komen in regen en gesmolten sneeuw, al dus het verslag. De deskundigen menen dat de radio-activiteit in drinkwater op het ogenblik over het algemeen minder is dan tien percent van de toelaatbare hoe veelheid. In regenwater en sneeuw nadert de radio-activiteit het niveau dat voor drinkwater het maximum toelaatbare is. Tn de bevolking wordt de dosis op tien percent van het maximum toelaatbare ge acht. Gezien de grote belangen die er voor de bevolking op het spel staan meent het rapport dat regelmatig wellicht twee maal per jaar bulletins met gegevens over radio-actieve neerslag moeten wor den gepubliceerd. Meer dan men denkt Volgens het jaarverslag van de Britse organisatie voor kankerbestrijding krijgt de mens bij bepaalde normaal samenge stelde maaltijden verscheidene honder den malen meer natuurlijke radio-activi teit binnen dan radio-actieve stoffen ten gevolge van kernproeven, zoals strontium 90. Ondei zoekingen in het koninklijk kan kerziekenhuis te Londen hebben aange toond dat de mens bij het eten dagelijks veel meer radium en thorium inneemt dan men tevoren meende. In het verslag wordt gezegd dat Braziliaanse noten de hoogste radioactiviteit bevatten van alle tweehonderd beproefde levensmiddelen. Uil de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant van 12 July 1759 NADEMAAL de grote Baak op het Eyland Nieuw-Werk aan den Mond der Elve gelegen, en welke voor de inkomende en uvt- gaande Schepen tot een Signaal gedient heeft, dee- zer dagen door het Hemels vuur ten eenemaal is ver nield geworden: Zo worden alle Schippers, Lootsen en Zeevaarende Lieden, tot voorkoming van alle Ongeluk ken, by deezen daarvan geinformeerd, en wyders aan hen bekend gemaakt, dat men inmiddels, zo dra zulks doenlyk is, op de zelve Plaats een Nood Signaal zal oprech ten, en na het voltooyen daarvan eene nadere en opentlyke Notoficatie geeven. Conclusum in Senatu Hamburgersi <L 4 Julij 1759. Notificatie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5