EXAMENS IJMUIDENAAR IN PAKISTAN JUBILEUMWEEK FRANZ LEHAR Amateurtoneelseizoen is sterk beïnvloed door televisie Uitdieping vaargeul Zijkanaal C. en Noorder Spaarne gewenst MUZIKAAL SPROOKJE 4 Trottoir Stichting NUTSSPAARBANK in de gem. Velsen Wasgoed aan vlaggemast KOELKASTEN LOENDERSLOOT Medische verzorging tijdens het weekeinde Kamperen Jan Schaap Goud voor kropje sla Kamer van Koophandel te Haarlem Ik kén m'n klanten VRIJDAG 10 JULI 1959 Kennemer Kruimels :;.V i' V' r- v V A'? Het is practisch onmogelijk by de gebruikelijke nabeschouwing over het amateur toneelseizoen in de IJmond de factor „Televisie" te verwaarlozen. Want dit medium heeft vooral gedurende de laatste wintermaanden zulk een grote omvang genomen, dat het amateurtoneel, evenals trouwens alle andere vormen van openbaar amuse ment en ontspanning, wat de belangstelling van de zyde van het publiek betreft, een niet geringe veer heeft moeten laten. Geen wonder dan ook, dat op de onge veer honderdvijftig toneelvoorstellingen door dilettanten, welke ik in 't afgelopen seizoen beroepshalve heb bezocht, bijna geen enkele avond het openingswoord van een bezorgde voorzitter mocht ontbreken, waarin de donateurs werden aangespoord hun vereniging toch vooral niet voor de televisie te verwaarlozen. Deze stimulerende woorden hebben ech ter niet kunnen verhinderen, dat welhaast iedere toneelvereniging in haar admini stratie een min of meer groot aantal kunstlievende leden heeft moeten afschrij ven. In zekere zin is deze gang van zaken allerminst verbazingwekkend. Zij die zich immers een kostbaar televisietoestel hebben aangeschaft, zullen hiervan voor al de eerste tijd zoveel mogelijk rende ment verlangen en menen zichzelf tekort te hebben gedaan, wanneer zij een pro gramma moesten missen door een bezoek aan de toneelzaal. Er is tenslotte de fi nanciële zijde in de vorm van de maande lijkse termijnbetaling, waar in vele ge vallen ook de voormalige donatie van een toneelvereniging aan wordt toegevoegd. Niet alleen pessimisme De diverse penningmeesters hebben al dus voldoende reden de nog steeds dalen de curve van het donateursaantal met zorg gade te slaan, maar dat de situatie voor het amateurtoneel nog slechts aanleiding tot pessimisme zou geven weiger ik toch aan te nemen. Bestuursleden die reeds langer met het toneelbijltje hebben ge hakt, zullen zich ongetwijfeld de crisis in de dertiger jaren nog herinneren, toen een aantal toneelverenigingen de strijd om het bestaan eveneens moest opgeven. Ook als gevolg van een fnuikend donateurs- verlies, alleen met een andere oorzaak: de destijds heersende werkloosheid, die het talloze gezinnen niet me-r veroorloof de in het huishoudbudget nog langer de contributie van een toneelvereniging op te nemen. Het is ongetwijfeld verheugend, dat de huidige depressie van het amateurtoneel niet wordt veroorzaakt door financiële moeilijkheden bij de donateurs. De socia le en economische toestand is gelukkig inmiddels zodanig gewijzigd, dat slechts weinigen de contributie van een toneel vereniging niet meer kunnen opbrengen, alleen omdat zij zich een televisietoestel hebben aangeschaft. Hun gebleken on trouw aan het toneel moet dus worden ge zocht in het feit, dat zij menen dat hun behoefte aan kunstzinnige ontspanning vol ledig dcor de televisie wordt gedekt. En dit is nu juist voor het amateurto neel de verheugende bijkomstige omstan digheid, omdat een dergelijke overtuiging slechts van tijdelijke aard zal blijken. Er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat de televisie zich zal handhaven; men kan er zelfs van overtuigd zijn, dat het record-aantal toestelbezitters nog lang nietfis bereikt. Ddch ik" waag het" tè voor spellen, dat binnen afzienbare tijd de be hoefte naar levende contacten met het toneel weer zal terugkeren, om de eenvou dige reden dat deze universele kunst niet door het beeldscherm kan worden vervan gen. Het zou dwaasheid zijn te ontkennen, dat de televisie over enorme attractiemo gelijkheden beschikt. Men denke slechts aan de actuele uitzendingen van inter land-voetbalwedstrijden, vorstenhuwelij- ken, koninklijke ontvangsten, de Ronde van Frankrijk en dergelijke. Evenmin mag de aantrekkelijkheid worden onder schat van sommige cabaretprogramma's, filmbesprekingen en het optreden van be kende figuren uit de binnen- en buiten landse amusementswereld. Maar juist wat het toneel betreft is elke uitzending tot dusver een surrogaat gebleken, dat door hetgeen de schouwburgzaal heeft te bieden ver in de schaduw wordt gesteld. Om een enkel voorbeeld te noemen her inner ik aan de uitzending voor het beeld scherm van „Je kunt het toch niet mee nemen", van welke verrukkelijke kome die door de televisie slechts een miniem percentage tot haar recht is gekomen. Dit zal door een ieder moeten worden toege geven, die hiervan destijds een „echte" voorstelling heeft gezien. En de toestelbezitters in Santpoort heb ben prachtig vergelijkingsmateriaal kun nen vinden in de uitzending van A. Ro senthal toneelspel „Een feestelijke dag", dat enige tijd later met zulk een groot suc ces door hun plaatselijke toneelvereniging „Jan van Dommelen" werd opgevoerd. Zoals bekend, behaalden de Santpoorters hiermee de eerste prijs in de toneelwed strijd van de Velser Gemeenschap. Per soonlijk heb ik aan laatstgenoemde „le vende" voorstelling verre de voorkeur ge geven, omdat het nu eenmaal moeilijk is zich geheel te verliezen in een schouw spel van kleurloze schimmen van enkele decimeters groot. Slechts tijdelijk Door een en ander ben ik er dan ook van overtuigd, dat de ontrouw aan het amateurtoneel slechts tijdelijk zal blijken. Zelfs de meest verwoede televisiekijker zal zich eenmaal aan zijn beeldscherm hebben verzadigd en de behoefte aan het levend contact niet langer kun nen bedwingen. De attractie van een gezellig avondje uit onder kennissen spreekt ook een woordje mee. De toneel verenigingen in de IJmond, zoals trouwens overal elders, dienen deze periode echter te doorstaan en er daarbij voor te zorgen, dat haar voorstellingen voor het trouw ge bleven publiek de moeite van het bezoeken waard blijven. De „mondreclame" is nog steeds een niet te verwaarlozen factor en elke afvallige, die door de enthousiaste verhalen van een toeschouwer tot terugkeer wordt bewogen, betekent een versterking van de financië le basis. Verreweg de meeste toen be staande toneelverenigingen hebben im mers ook de beruchte crisisjaren over leefd. En zij moesten het nog zonder sub sidie stellen, die de gemeenten Velsen en Beverwijk thans aan de meeste ensem bles hebben toegekend. Bovendien is het moedgevend dat alle toneelverenigingen in de IJmond, die het afgelopen seizoen met meer of minder enthousiasme zijn begonnen, ook het ein de hebben gehaald. Het aantal vereni gingen werd zelfs nog vermeerderd met „De Schouwspelers" in IJmuiden. welk ensemble in november in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan debu teerde met een opvoering van Piet Mos- sinkoffs blijspel „Een grote zwarte poes", in april gevolgd door het toneelspel „Me lodie uit het verleden" door N. Stam. De eerlijkheid gebiedt ons vast te stel len, dat beide voorstellingen ons nog niet hebben kunnen overtuigen van de nood zaak in IJmuiden een nieuwe toneelver eniging op te richten. Vooral niet onder de bovenomschreven omstandigheden. Daar staat echter tegenover, dat het en semble inmiddels enige nieuwe krachten wist aan te trekken, die de tweede voor stelling een beter aanzien gaven dan het debuut. Ook al reikte men dan nog niet aan de middenklasse. Regisseur J. H. A. Kuy- pers en zijn spelers hebben dus in de eerste plaats de niet geringe taak deze lichtelijk stijgende lijn te handhaven, op dat zij eenmaal bij het verenigingsleven van de IJmond de positie kunnen innemen, die zij zich ongetwijfeld als ideaal hebben gesteld. In volgende artikelen zullen wij de ver richtingen van de andere toneelvereni gingen aan een nabeschouwing onderwer pen.. Jan van Dam Omstreeks middernacht heeft de politie te Castricum in de Leo Toepoelstraat een man, die daar onder een heg in diepe slaap lag, gewekt. Het bleek de ruim 40-jarige A. P. uit Koog Zaandijk te zijn, die na onenigheid met zijn echtgenote, en ook vanwege het warme weer. de echtelijke sponde liever wisselde met het wat koeler trottoir. Nadat de man eerst op het politie bureau zijn grieven en wensen kenbaar had gemaakt, is hij toch weer naar Koog Zaandijk vertrokken. Advertentie Door sparen Brandstof vergaren. In sommige streken van Oostenrijk wordt het wasgoed tussen vlaggemas- ten gedroogd. Lijn voor lijn kan men zo laten zakken of ophijsen. Advertentie Bosch - AEG - Bico - Delta etc. Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden IJMUIDEN Artsen: dr. M. J. C. van Rij-Flury, Gra- hamstraat 202, tel. 7500; dr. P. H. J. de Weerdt, Oosterduinweg 8, tel. 6158. Apotheken: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403; apotheek Pleyler, Pla- netenweg 52. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; zus ter A. C. van Saase, tel. 4444. SANTPOORT Artsen: dr. J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Santpoort-dorp, tel. 8310. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 8284 VELSEN Wijkverpleging: Zuster M. van Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378, Oud- IJmuiden, ten noorden van Kennemer- laan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Plein 1940-45. Zuster C. E. Th. Man, IJselstraat 23, tel. 8028, ten zuiden van Havenkade, Kennemerlaan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Zeeweg. Zuster C. Gomes, Leeuweriklaan 39, ten oosten Zeeweg, Velserbeek, Dorp-Velsen, Vel- sen-Noord. Zuster G. Lammerts, Cura- gaostraat 18, Santpoort, tel. K 2560-8756, Driehuis, Santpoort-dorp en Santpoort station. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737; van zondagmor gen tot 's avonds 12 uur: J. G. Lange, Dreef 3, tel. 4234. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: N. T. W. Karse- meyer, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. Bovendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. Wijk- en kraamverpleging Het Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk: Wijk verpleging: zuster Verstegeren, Laan v. Kanaan 107, Beverwijk, tel. 4409. Kraam verpleging: zuster Van Noort, Linden- laan 16, Beverwijk. CASTRICUM Arts: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: arts De Jongh, Koningin Julianalaan 1, tel. 2534. Wijkverpleging:: van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zuster Boots, Kon. Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: mevr. Scholten-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, tel. 2500, is dagelijks van 86 uur en nadien en des zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend. Haarlem: Geslaagd voor het eindexamen afdeling H.B.S.-A. van het Christelijk Ly ceum te Haarlem: mej. E. J. Ingwersen te Haarlem; mej. R. Y. Lodewijk te Amster dam; J. De rks, A. Ratsma, G. H. F. Ree- meijer, A. P. A. van Rhee, J. C. van Schaik en B. van Zeggelaar, allen te Haarlem; D. J. van Es, R. F. Onstein, H. Ree en H. W. v. d. Steeg te Heemstede; H. M. Kuik te Zandvoort; M. G. J. Middel, B. F. Rijn- veld en L. A. Veldhuyzen van Zanten te Hillegom; H. Nieuwenhuis te Lisse. Twee kandidaten werden afgewezen en één kandidaat heeft zich teruggetrokken. Amsterdam (gem. un.). Doctoraal examen En gels H. de Ruig A. B. Melchers (Amsterdam) A. van Meerten (Overveen), L. F. Achterberg (Utrechti; doctoraal examen psychologie mej. E. van Hall, mevrouw A. W. VermeulMullem, P. K. Vermeul, J. C. Bentz v. d. Berg en J. J. Elshout (Amsterdam). Amsterdam (V. U.). Doctoraal examen psy chologie: C. v. d. Kade (Voorburg); kandidaats examen psychologie: mej. M. v. d. Hoeven (Amersfoort) A. van Dijk (Amsterdam), H. M. van Strien (cum laude) (Delft). Kandidaats examen rechten: P. A. Blok (Amstelveen), J. A. Bout (Groningen), mej. L. C. v. d. Burg (Apel doorn), A. de Goede (Amsterdam), S. J. Hart kamp (Den Helder), N. J. Haverkamp (Zwijn- drecht), B. de Hoogh (Winterswijk), H. M. Krans (Meppel), H. P. M. Krans (Haarlem), J. A. Krans (Meppel). Utrecht. Doctoraal examen pharmacie: mej. J. L. M. C. Lasance (Den Haag). Doctoraal examen biologie: J. R. Draisma (Utrecht), A. H. J. Freijsen (Breda), E.J. M. de Kort (Vught). J- W. Simons (Tilburg), F. J. J. A. van der Velden (Eygelshoven), C. Beef tink (Hilversum). Docto raal examen natuurkunde: J. J. ten Bosch (cum iaude) (Soest), J. A. Tjon Joe Gin (cum laude) (Soest). H. P. L. Coenen (Schiedam), J. B. van Dien (De .Bilt), B. M. K. Nefkens (Utrecht): doctoraal examen diergeneeskunre: H. A. de Boer (Ee, Fr.). L. E. Buysse (IJzendijke), A. M. G. Flamand (Maastricht), L. Oosterveen (Mau- nk). Dierenarts-examen: P. de Jong (Stolwijk), G de Vries (Utrecht). Doctoraal examen schei kunde: P. Th. H. J. Beurkens (Tegelen), O. H. Blauw (cum laude) (Utrecht), W. E. Boerrigter (Utrecht), J. M. M. P. E. Cals (Geleen), P. H. Eggels (Geleen), C. J. A. v. d. Hamer (Utrecht), F. Herbschleb (Eindhoven), A. G. W. Lansink (Arnhem), P. F. M. Luykx (Eindhoven), A. H. Wagenaar (Utrecht), Y. Wiersma (Soest). Docto raal examen psychologie: mej. A. M. v. d. Berg (Wateringen), H. C. J. Koster (Laren), C. M. J. M. Neijens (Breda), L. J. Verhey (Groenekan), mej. G. S. Th. Zwaan (Doorn). Doctoraal examen tandheelkunde: H. J. Coumans (Born), B. D. Ja ger (Den Haag), L. Monas (Hilversum), D. L. de Mooy (Zwolle), H. J. E. Murch Jansen (Rotter dam), mej. L. L. Ong (Utrecht), T. Pilot (Soest), M Snijders (Enkhuizen), R. J. B. G. M. Teeuwen (Tegelen), C. J. Visser (IJmuiden). G.Willemsen (Rijssen), C. Zijderveld (Utrecht). Doctoraal examen geneeskunde: C. v, d. Hooft (Amers foort), J. P. C. Moors (Roggel), mej M. J. Pe ters (Dedemsvaartt, P. S. Sandell (Utrecht), D. N J. Donker (Utrecht). Groningen. Doctoraal examen economische wetenschappen: F. A. Groen Aerdenhout). Doc toraal examen biologie: mevr. M. J. Baarda Mudde (Groningen). Doctoraal examen farmacie: Th. Vos (Groningen). Doctoraal examen schei kunde: J. J. Beintema (Haren), A. J. Cuperus (Den Helder). Doctoraal examen wiskunde: J. van Heuveln (Hoogezand). Nijmegen. Doctoraal examen theologie: J. Loos (Zwolle). Doctoraal examen sociale wetenschap pen: H. A. B. Koops (Den Haag). Doctoraal examen klassieken: G. Q. A. Meershoek (Voor burg), A. J. J. M. Akkermans (Kaatsheuvel) en J. P. O. Beumers (Helden). Leiden. Doctoraal examen Nederlands recht: M. L. de Haas te Arnhem en L. R. Wentholt te Amsterdam. Wagenlngen. Bevorderd tot doctor in de land bouwkunde ir. J. Mol. Amsterdam (Gem. Un.). Gepromoveerd Th. J. M. Sluyters en J. Chr. Boland tot doctor in de wis- en natuurkunde. Utrecht. Gepromoveerd P. L. A. M. Muskens te 's-Gravenhage tot doctor in de geneeskunde. 's-Gravenhage. Eerste gedeelte notarieel exa men: E. P. M. Jansen te Noordwijkerhout. Twee de gedeelte J. Everaert te Barendrecht en L. C. Schouw te Culemborg. Amsterdam (Gem. Un.). Gepromoveerd G. Kooistra tot doctor in de wis- en natuurkunde. Mgr. dr. S. de Jong, vica ris-generaal van de bisschop van Rawalpindi, heeft- woens dag in het verre Pakistan zijn 25-jarig priesterfeest gevierd. Mgr. De Jong is een geboren IJmuidenaar, zoon van de destijds zeer bekende visafslager. Reeds op twaalf jarige leeftijd wilde hij mis sionaris worden. Op die leef tijd verliet hij het ouderlijk huis om zijn 6-jarige begin- opleiding aan het seminarie van een Engelse congregatie in Tilburg te krijgen. In Rozendaal studeerde hij twee jaar filosofie. In 1934 vol tooide mgr. De Jong zijn priesterstudie in Engeland. In Rome studeerde hij ker kelijk recht en slaagde daar voor cum laude in 1938, op een proefschrift over het oud-katholicisme. In dat zelfde jaar vertrok mgr. De Jong naar Kashmir. Tijdens de omwenteling in 1947 en daarmee gepaard gaande onlusten moest hij vluchten naar Rawalpindi, een voormalige Engelse gar nizoensplaats in Pakistan, Mgr. dr. S. de Jong waar men opnieuw van de grond begon. Mgr. De Jong kwam in 1948 met verlof naar Nederland. Het jaar daarop keerde hij terug en werd tot vicaris-generaal benoemd. Hij is de rechter hand van mgr. Hettinga, de bisschop van Rawalpindi en hij houdt zich voornamelijk bezig met bestuurskwesties. Er zijn veel Nederlanders in Rawalpindi. Zij hebben een echt Hollandse dijk om het dorp aangelegd. Er wordt vooral gewerkt aan de sociale en culturele ontwik keling van het land, onder wijs en verpleging. Een van de hoofddoelen is het kwe ken van begrip voor het westen bij leerlingen uit de hogere kasten. Het leven is zwaar in Ra walpindi. De plaats ligt in een woestijngebied aan de Himalaya. Temperaturen van 120 graden Fahrenheit zijn geen uitzondering. Europea nen zijn meestal door het moordende klimaat op hun zestigste jaar volkomen versleten. De 47 in Rawalpindi wer kende priesters, afkomstig behalve uit Nederland, ook uit Ierland, Duitsland en En geland, vinden hun geestelijk arbeidsterrein vooral onder de Paria's en de gemengd gekleurde bevolking. Tn 1958 is mgr. De Jong weer voor negen jaar naar Pakistand vertrokken na een jaar in zijn geboortestad ge weest te zijn. De jubileareeks bij de papierfabriek Van Gelder Zonen n.v. te Velsen krijgt de komende week een extra- bedrijvig tintje, want niet minder dan vier personeels leden gaan dan hun veertig jarig arbeidsjubileum bij dit bedrijf vieren. Er zijn drie uitgesproken „papierfabriekers" op één en dezelfde dag. Op dinsdag 14 juli is deze dag, waarop hon derdtwintig jaren arbeid, doorgebracht in de papier fabricage worden herdacht. De heer G. Kaandorp, die op 27 april 1902 te Alkmaar werd geboren, kwam op zeventienjarige leeftijd bij Van Gelder om in de papier fabriek te gaan werken. Na diverse functies te hebben bekleed is hij tot 1949 aan verschillende machines aan de „oude kant" bobineur ge weest om vervolgens, op eigen verzoek, te belanden bij de papierexpeditie. Dit werk deed hij tot 1954 om daarna in de houtstoffabriek houtslijper te worden tot medio 1956. Van dit tijdstip af fungeert de heer Kaan dorp als rollencontroleur in de papierfabriek in dienst van het bedrijfslaboratorium. Ook buiten het bedrijf is de heer Kaandorp actief. Jaren lang lid van de K.A.B., is hij reeds enige jaren afdelings bestuurder. Hij is voorts een trouwe muzikant in de r.-k. harmonie „St. Caecilia". De laatste jaren is de aanstaan de jubilaris bovendien 'n zeer gewaardeerd mede-„werker" in het actie-comité Velsen- Noord van het Koningin Wilhelminafonds. De heer A. Kamkes. die te Haarlemmermeer is geboren op 25 februari 1902 was ook zeventien iaar toen hij als pershuln bij de papierma chines begon om evenzeer over te gaan naar de funoUe van bobineur. Deze taak verrichtte hij als eerste bo bineur. ook aan de grote papiermachine 18. tot decem ber 1950 en bereikte daarna de hoogste functie aan de machine( namelijk papier maker. Begin van dit jaar werd hij gepromoveerd tot werkbaas in de papier fabriek. De derde jubilaris is de heer P. W. Ruigrok, die 25 juli 1901 te Schoten (Haar lem) is geboren en zijn ge boorteplaats als woonplaats ook trouw is gebleven. Bij zijn komst aan h°t bedrijf in 1919 werd hij f'rect in de papierfabriek te werk ge steld als pershulp. Hij door liep vervolgens de ondei-- scheidene functies van de verschillende machines om tien jaar geleden in zijn hui dige functie van droger, thans aan papiermachine 14, te treden. Op vrijdag 17 juli besluit de heer C. van Eeken de jubileumvieringen van de komende week. Velsenaar van geboorte (14 februari 1901) kwam hij in 1919 ook al in de papierfabriek, in verschillende functies aan de papiermachines. Maar een ernstig ongeval in 1926 maakte een einde aan de „papierloopbaan". De heer Van Eeken kwam daarna in de mechanische werkplaats en bracht het, na omscholing, tot zijn tegenwoordige be roep van bankwerker monteur. Zo wordt het dus een drukke jubileumweek bij Van Gelder Zonen. Op het voorplein van kasteel Assumburg kan men maandagavond een bijzon der concert beleven. In deze historische omgeving zal, be schenen door feeëriek licht, 't; Beverwijks gemengd zang koor „Zang en Vriendschap" een zomeravond-concert ge ven. Het concert is vrij toe gankelijk voor het publiek, alleen met de beperking, dat kinderen beneden de veer tien jaar zonder begeleiding ?een toegang hebben. Men heeft het plein bij wijze van proef al een avond verlicht en het experiment slaagde volkomen, zodat van het concert veel kan worden verwacht. Voor de koorleden vertrekt er om half acht acht een bus van de Schans, die om 11 uur weer terugrijdt. De kinderen van de Brul boei kunnen in de vakantie- tijd hun hart weer ophalen. Want er worden weer enkele mooie vakantiekampen ge organiseerd. Van 1825 juli gaan de jongens naar de Binnenmaas. Op „Reigers nest" zullen zij een week lang kunnen genieten van de mooie natuur. De meisjes komen daarna aan de beurt. Van 18 en van 815 augustus zullen ze hun kamp opslaan bij E. Reemst, in Leusden. Daar komen ook de jon gens van de tweede ploeg terecht. Die tweede ploeg gaat namelijk kamperen van 1522 augustus. In het KRO-programma de Springplank, zaterdag van 18.10 tot 18.30 uur, zal de gitarist en leider van het Kennemer Quintet Jan Schaap uit IJmuiden nu eens als zangsolist optreden. Hij zal „Making believe" zingen. Voor de begeleiding zorgt het Springplank-orkest onder leiding van Jo Budie. Log en aarzelend schoof een massale verhuiswagen door Heemskerks straten. Daarmee bood het gevaarte een grote tegenstelling met de kwieke melkboer, die on middellijk zijn wagen en zijn melkflessen in de steek liet. Het nieuwe, groeiende Heemskerk biedt mensen nog wel eens problemen, en zelfs goede kenners van de mu ziek plegen nog wel eens moeite te hebben met het vinden van de Schubert- straat of Chopinstraat. Dat wist de melkboer en hij bood dan ook onmiddel lijk zijn hulp aan. Zelfver zekerd wachtte hij op het noemen van de gezochte straat, hij kende ze allemaal. Maar toen de naam „Franz Léharstraat" viel, was hij even beduusd. Het is begrij pelijk, dat iemand, die elke morgen tussen de klassieke componisten doorfietst, Franz Léhar niet kan vinden. En de reactie van de melkboer bewees eigenlijk al, dat men met de keuze van de naam Léhar inconsequent is ge weest. De goede Léhar kan toch eigenlijk geen buurman zijn van Bach en Beethoven. Maar hij hield zich groot. „Volgt u maar" zei hij tegen de bestuurder van de ver- huis-mastodont en sierlijk reed hij op een even geleende fiets voor hem uit. Dartel snelde hij a la Charley Gaul straat in, straat uit, maar toen hij de gehele muziek geschiedenis al tweemaal langs zich heen had laten trekken, en plotseling weer eens bij Giacomo Puccini was aangeland, moest hij toegeven, dat hij het niet wist. Hetgeen de chauffeur al veel langer had vermoed. Terwijl de melkboer sip toe keek had hij niet gehoopt een klant te winnen in de persoon van dat vrouwtje, dat voorin zat met de kana- riekooi op schoot en de rest van de bagage beslist in de verhuiswagen? vroeg de chauffeur toen maar de weg aan een P.T.T.-man. Diens advies bleek beter, en een minuut later stopte de verhuisauto voor een deur in de Franz Léharstraat. Het huis was bewoond, tot stom me verbazing van de melk boer, die toch maar weer achter" de verhuiswagen aan was gegaan. Maar voor alle zekerheid stapte hij even af en luisterde aandachtig. De verhuizer ging naar de voor deur en belde aan. „Mevrouw ik kom de kisten ophalen, die u verleden week bij de verhuizing hebt gebruikt," zei hij. Even peinsde de melkboer en toen reed hij triest weer weg op zijn fiets. De verhuisauto zette zich enkele minuten later weer in beweging. „Nog maar even," dacht het vrouwtje met de kanariepiet, „dan zijn we m IJmuiden en dan kunnen we in ons nieuwe huis. Als die verhuizer niet even dit klusje ertussendoor had gedaan, waren we er al geweest." Ze knipoogde eens tegen het gele vogeltje, dat er ook al tabak van had, en zelfs door de naam van Mozart niet tot zingen werd geïnspireerd. Door die Mozartstraat zwoeg de achter een volgeladen melkkar, de melkboer. Hij schudde nog steeds niet- begrijpend zijn hoofd. Hij had altijd gedacht dat hij ze alle kende, die heren com ponisten. Waar ligt het plafond van de sla-prijzen, zo vraagt men zich af op de groenteveiling te Beverwijk, waar het kropje zeer gewild groen elke dag een paar centen duurder is. Ook donderdag werd voor de sla die voor export geschikt is weer meer betaald dan de dag tevoren: er moest nu tot 40 cent per krop worden betaald. De export-sla gaat naar West-Duitsland, België, maar vooral naar Frankrijk. Zelfs in het wel zeer droge jaar 1911, toen het buitenland vocht om verse Hollandse groenten, kwam men niet aan deze fantastische prijzen toe. Er zijn overigens maar weinig tuinders die van deze „boom" profiteren: de meeste sla is immers alweer geruimd. Het wach ten is dus maar op de volgende sla-oogst (die door de droogte wel niet zó overvloe dig zal zijn). BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Antonia I. M„ d. van C. H. Schellevis en I. A. de Vilder te Beverwijk; Johannes L. M., z. van S. Duin en W. G. Dekker; Maria P., d. van J. D. M. Grit en D. C. Castricum te Castricum; Gerarda M. J., d. van G. Rumping en M. A. G. Zuidweg te Beverwijk; Anna M. P., d. van J. J. Bood en G. C. Heesterbeek; Alida, d. van R. Munneke en R. Kloese te Bever wijk; Johannes M. P., z. van C. Kuiken en L. G. C. Duyn; Barnabas N., z. van P. J. Dekker en C. L. Baars; Catharina J. D., d. van A. Stengs en C. Fatels; Maria L. B. d. van J. C. A. Bakker en A. J. F. M. Bek kers; Antonius Th. G., z. van C. Hooyveld en M. M. Mens; Yvonne M., d. van A. Koex en A. C. de Vries te Beverwijk; Nicolaas M. A., z. van P. J. Zonneveld en C. Twisk. ONDERTROUWD: P. J. Beentjes te Heemskerk en Chr. A. Scholte te Amster dam; G. P. Willemse te Uitgeest en A. M. H. de Goede. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken houdt op donderdag 16 juli in het gebouw der kamer aan het Nassauplein te Haarlem een openbare vergadering, waarop aan de orde zal komen een voorstel van het be stuur tot het verzenden van een brief aan de Rijkswaterstaat Inzake de uitdieping van de vaargeul van het Zijkanaal C. tot 4.97 meter (N.A.P.) gelijk aan de drem pel van de Spaarndammersluis en aan het gemeentebestuur van Haarlem tot uitdie ping van de vaargeul van het Noorder Buiten Spaarne tot vier meter. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de aandacht van de Kamer gevraagd is voor de onvoldoende diepte van het Zij kanaal C. en voor die van het Spaarne. Deze bedraagt voor het Zijkanaal C. drie Mevrouw N.N. te Heemskerk had haar boodschappenboekje verloren en een an dere huisvrouw die dit gevonden had, liet een kind hierop boodschappen halen; be taling zou, zoals gebruikelijk, later volgen. De kruidenier, enigszins ontstemd niet eerder in kennis te zijn gesteld van fa milieuitbreiding bij een zijner klanten, ondervroeg het hem onbekende bood- schapstertje scherp. Haar antwoorden waren van dien aard, dat de wantrouwig geworden leverancier de politie opbelde. Vermoedelijke poging tot oplichting, zo constateerde men op het politiebureau na een nog scherper verhoor van kind en opdrachtgeefster. meter, terwijl net Spaarne, ten noorden van de Prinsenbrug op verschillende pun ten een diepte van niet meer dan drrieën- halve meter aangeeft, waardoor de diep gang der schepen bepaald wordt. Reeds thans kunnen tal van coasters hun weg van het Noordzeekanaal naar Haar lem via Zijkanaal C. en het Spaarne niet vervolgen, hetgeen zeer bezwaarlijk is. De lading moet worden overgeslagen; dit brengt veel kosten met zich mee en bo vendien is hiermee veel tijd gemoeid. Voorts rnoet rekening worden gehouden met de omstandigheid dat de bouw van coasters van grotere diepgang dan drie meter eer toe dan afneemt. Dit impliceert dat de kosten van ver voer naar de Haarlemse industrieën steeds hoger zullen worden indien men in vele gevallen genoodzaak blijft in een lichter over te slaan. De kosten van het te fabriceren produkt moet stijgen en de concurrentie-mogelijkheid wordt vermin derd. Volgens het bestuur der Kamer is het derhalve noodzakelijk dat de toegangswa terweg tot de Haarlemse industrieën ver beterd wordt, waartoe te meer reden be staat, omdat daarmee ook de verbinding met het Noordzeekanaal en dus met de IJmondhaven wordt bevorderd. De aan- en afvoer der grondstoffen en van in- dustrieprodukten zal steeds toenemen in dit havengebied, waaromtrent grote plan nen ter verbetering in studie zijn. Het is ongewenst dat de Haarlemse onderne mingen niet de gelegenheid zouden krij gen van de nabijheid van een wereldha ven te volle profijt te trekken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6