Belgen verleenden kleur aan verblijf van hun koning in Den Haag hamol weer Surveillerende kunstmanen voor toezicht op kernproeven vandaag! HET WEER Britten verwachten dit jaar nog een topconferentie MORRIS (tefbreijouêuij! BOUDE WIJN, AU BALCON! Onkiese vraag door vorst prachtig gepareerd Aanbeveling van de deskundigen der Grote Drie aan de politici Gerard van Praag ZATERDAG 11 JULI 1959 44e JAARGANG NUMMER 208 Vorstelijk entree Juli haalt even adem Minder warm Aan het strand Verstandhouding Vraag en antwoord Pastoor vermoord in een voorstadje van Gent Afscheid Ministersvrouw zou ageren tegen Nobelprijswinnaar Forssmann eist volledige rehabilitatie Het woord is aan Plan om kwestie-Berlijn 2 jaar te laten rusten „TER CLEE FF" Onderzoek met vliegboot naar olie onder de golven Kroesjtsjev naar Ethiopië In de krant van heden: Terlenka pantalons ƒ22.75 a# Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman yy yy Vrijdagavond heeft koning Boudewijn in de Belgische ambassade in Den Haag aan Koningin Juliana en Prins Bernhard een galadiner aangeboden waarbij de Prinsessen Beatrix en Irene als eregasten aanzaXen. De zoontjes van de Belgische ambassadeur boden bloemen aan aan Koningin Juliana. (Van ónze Haagse redacteur). De Belgische gemeenschap in Neder land heeft donderdagmiddag tijdens het verblijf van koning Boudewijn in Den Haag de toon aangegeven en de tempe ratuur bepaald. De Belgen hebben hun vorst na zijn aankomst op het Binnen hof. waar de ministerraad in de Trëvès- zaal het noenmaal aanbood, ertoe ge bracht af te wijken van het programma door eerst voor de ramen te verschijnen en dan pas aandacht aan de aperitif te schenken en zij hebben op het tuinfeest op „Kasteel Oud-Wassenaar" de orde dienst totaal overspoeld. „Laat het zo maar zijn, dat is tenminste echt", zei de echtgenote van de Belgische ambassa deur, baronesse Van der Straten Waillet, voldaan dat de zuidelijke zwier het eindelijk won van de noordelijke orga- nisatieiust. Dat tuinfeest in Wassenaar vormde een zonnige vergoeding voor de plensregen en donderbuien, waarin grote en kleine Bel gen in het middaguur op de aankomst van hun vorst hadden staan wachten met als enige, weinig boeiende afleiding het voor rijden van de Nederlandse ministers met hun echtgenoten, die voor hen even onbe kend zijn als voor de meeste Nederland se toeschouwers. Alleen voor mejuffrouw Klompé klaterde enig applaus op, voor namelijk afkomstig van de ambtenaren van haar aan de overzijde van de Trèves- zaal gelegen departement. De aankomst van de altijd vrolijke prinsessen Beatrix en Irene werd echter met spontane vreug deblijken begroet. Om kwart voor twee was eindelijk voor Marianne Aelvoet, het dochtertje van de kanselier van de Belgische ambassade, en voor Christiane Engelbeen, een doch tertje van de vertegenwoordiger van een grote Belgische staalindustrie, het mo ment aangebroken waarop zij de boeket ten van uit België afkomstige bloemen aan Koningin Juliana en koning Boudewijn mochten aanbieden. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week bracht de warmste julidag na 1933. Vlak aan de kust bracht Hoek van Holland het donderdagmiddag tot 30 gr. C. In ÏJmuiden (waar het waar nemingstation ook dicht aan zee ligt) kwam het kwik niet verder dan 28 gr. C. De onweeractiviteit was het grootst bo ven Zuid-Holland en de Zaanstreek. In Twente wist de warme lucht met maxima van 28 tot 30 gr. C. zich gisteren te hand haven, terwijl hel bij ons ruim tien graden koeler bleef dan de vorige dag. Ook gisteren ging het verder naar Duits land terugdringen van de zeer warm.e lucht met onweer gepaard. Aan de grond woei een frisse en vrij krachtige Noordenwind, maar doord,at in de bovenlucht de stro ming nog zuidwestelijk bleef, verplaatsten de buien zich toch in noordelijke en noord oostelijke richting. Voorlopig zal de zeer warme lucht niet terugkomen want het weer krijgt een min der bestendig karakter. Bij Schotland is een depressie aangekomen die zondag de Noordzee zal bereiken. Een dergelijke ontwikkeling kan soms het afscheid van de zomer betekenen. Tot nu toe is de tendens nog steeds zeer gun stig geweest zodat wij alle hoop hebben, dat deze zomer zich niet door enkele bru tale oceaandepressies zal laten afschrik ken. Door het warme weer is het zeewater voor onze' ktist tot ruim 18 gr. C. ver- uiormd. Een zomer moet al heel warm en zonnig zijn. wil het zeewater op 20 gr. C. komen, een mogelijkheid welke dit jaar niet is uitgesloten. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig weer be houdens kans op onweer. Ma tige wind tussen west en zuid. Over het algemeen minder warm dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aanvankelijk nog mooi en zonnig, later onbestendig strandweer. Zwak ke tot matige wind tussen noord en west. Temperaturen tussen 20 en 25 gr. C.; zeewater 18 gr. C., helder met flinke golfslag. Laag water om half vier 's mid dags, hoog water acht uur 's avonds. Strand voor fietsen berijdbaar van half twaalf 's morgens tot zes uur 's avonds. Terwijl de vorstelijke personen zich naar de op de eerste verdieping gelegen Trcveszaal begaven, hieven de Belgen beneden op straat spreekkoren aan, wel ke aanvankelijk vooral hun taalverschil demonstreerden omdat de ene helft „Bou dewijn" en de andere „Baudouin" riep. Men vond elkaar echter in de synthese „Boudewijn, au balcon!" hetgeen prach tig te scanderen viel, waarbij het aan aanmoedigingen van de kant der minis ters voor de ramen niet ontbrak. De ko ning heeft zijn landgenoten niet in de kou laten staan, maar is, geflankeerd door Koningin en Prins, een paar keer voor een der geopende vensters verschenen. Na het noenmaal, waarbij drieënzestig personen aanzaten aan de door een weel de van lathyrus, gerbera's en rozen, alle in de bij meubilair en stoffering passen de oud-roze tint, bedekte tafels, begaf het hoge gezelschap zich naar het Haagse stadhuis voor de ontvangst door het ge meentebestuur. In de zeventiende-eeuwse Vierschaar moesten Koningin Juliana, koning Bou dewijn en prins Bernhard plaatsnemen op de smalle, ongemakkelijke schepenbank achter een balustrade. Koning Boudewijn en Prins Bernhard voelden zich, blijkens de ten overstaan van de op de communis tische vertegenwoordiger na voltallige Haagse gemeenteraad en de hele meute van fotografen en cineasten gewisselde blikken van verstandhouding eerder op een zondaarsbankje dan op een gestoelte der ere. Burgemeester mr. H. A. M. T. van Kolfschoten ging evenwel in zijn toe spraak in op de voor de hand liggende symboliek welke in dit plaatsnemen op de schepenbank besloten ligt. Nadat de raadsleden aan de vorstelijke personen waren voorgesteld en de ere- wijn was gedronken, reed het gezelschap naar Huis ten Bosch, vanwaar koning Boudewijn met zijn gevolg, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken Wigny, zich naar de bijeenkomst van de Belgische kolonie op kasteel „Oud-Wassenaar" be gaf. Voordat de koning zich met zijn dui zend in de tuinen verzamelde landgenoten kon verenigen, was een „ongedwongen onderhoud" tussen de hoge bezoeker en de pers geïmproviseerd. Het werd geen echte pei-sconferentie, want eigenlijk kon er namens de journa listen slechts één collectieve vraag wor den gesteld en die had uiteraard betrek king op 's konings voorlopige indrukken van zijn Nederlandse reis. Koning Boude wijn. zo zacht sprekend dat hij slechts moeilijk te verstaan was, antwoordde dat hij met name het Deltaplan zeer interes sant had gevonden. Daarna trad een juffrouw naar voren, die zonder plichtplegingen informeerde of de koning nog voor dit jaar huwelijksplan nen had. Met een sublieme ironie ant woordde de vorst: „Dat is een vraag welke men mij in Amerika al zo vaak heeft ge steld". Dit gevatte weerwoord, dat overi gens de begrijpelijke wrevel verried van iemand die zich werkelijk moeite geeft om tot een wat informeler contact te ko men en daarin door even botte als indiscre te vragen wordt teleurgesteld, oogstte de duidelijke instemming van alle bona fide journalisten. Een heel wat betere beurt maakten de persfotografen, die de koning een camera aanboden, „als tegenprestatie voor al de moeite en overlast welke zij hem in de uit oefening van hun beroep bezorgden". De koning zei later, dal dit gebaar hem het meest had getroffen van alle attenties wel ke hem tot nu toe bewezen waren. Daarna kon de vorst zich dan toch wer kelijk te midden van zijn onderdanen in de tuin begeven. Daar kende de mede door de champagne opgewekte geestdrift al spoe dig geen grenzen meer. De kreet „Leve de koning" wisselde er af met het nog va ker gehoorde „Vive le roi". Koning Bou dewijn ontmoette er onder meer zijn vroegere zanglerares, mejuffrouw Lucie Frateur. „Ge waart altijd een goede leer ling", zei deze. „Ge bedoelt: ik was altijd een gehoorzame leerling", gaf de jonge vorst fijntjes terug. Even later kwam hij de in Voorburg werkende Belgische inter nis tdr. Loverenbosch tegen en meteen waren beide mannen in een druk gesprek gewikkeld over de tijd dat zij nog samen de padvinderij beoefenden. Ook voor koningen luiden klokken van gehoorzaamheid en zo moest koning Bou dewijn het tuinfeest op het hoogtepunt verlaten om zich bijtijds tezamen met Ko ningin Juliana, Prins Bernard en de Prin sessen Beatrix en Irene naar de in een waar bloemcnpaleis herschaoen Belgi sche ambassade te begeven, waar hij een diner aanbood. Na afloop daarvan werd GENT (Belga) Pastoor Notebaert te Ledeberg, een voorstad van Gent, is in zijn pastorie vermoord. Een jonge man, die ongeveer dertig jaar oud leek te zijn en een zwarte bril droeg, had bij de pastorie aangebeld en was door het meisje in de spreekkamer gelaten, waar hij een onder houd van ongeveer een half uur met de pastoor had. Op een gegeven ogenblik hoorde het meisje, dat in de keuken bezig was, de pastoor roepen: „Als u mij wilt vermoorden, doe het dan maar....". Er klonken vier schoten en toen het meisje in de spreekkamer kwam, vond zij daar de geestelijke dood op de grond liggen. deze drukke, in Eindhoven begonnen dag weer op het Haagse Binnenhof besloten met het bijwonen van een voorstelling van het klank- en lichtspel. Behalve de Ne derlandse tekstschrijvers, het echtpaar Galjaard, waren ook de Franse regisseur Pierre Arnaud en de componist, die de bijpassende muziek leverde, Gorge van Parys, aanwezig. Nadat Koning Boudewijn, Koningin Ju liana en Prins Bernhard hedenmorgen op het Huis ten Bosch afscheid hadden ge nomen van de burgemeester van 's-Gra- venhage, de gouverneur der residentie en de leden der hofhouding die niet deel nemen aan de tocht naar Limburg, ver trokken zij naar de vliegbasis Ypenburg. Hier werden de vorsten ontvangen door dé commandant luchtverdediging Nederland, generaal-majoor A. J. de Vries en de com mandant van de vliegbasis Ypenburg, B. H. Slager. In verband met het voornemen van de koning om na het bezoek aan Limburg naar Brussel terug te keren nam Koning Boudewijn hier afscheid van de autori teiten onder wie de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, de minister president, de minister van Buitenlandse Zaken en de vice-president van de Raad van State. Vervolgens stapte het hoge gezelschap in de regeringsdakota. aan boord waarvan het werd welkom geheten door de direc teur van de Fokker-fabrieken, de heer H. During. Om 10.25 uur precies vertrok het toestel, bestuurd door Z.K.I-I. Prins Bernhard, in de richting van het vliegveld Beek in Limburg. Koning Boudewijn, Koningin Juliana Prins Bernhard brachten vrijdag een bezoek aan de Philipsfabrieken te Eindhoven. De vorstelijke gasten tij dens hun rondgang door het bedrijf. (Van onze correspondent in Bonn) Het geval-Forssmann, waarbij de No belprijswinnaar professor dr. Werner Forssmann door het bestuur van het Dus- seldorpse ziekenhuis wegens ongeschikt heid is ontslagen, heeft een nieuw accent gekregen. De vrouw van de Westduitse mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. Schro der, wordt genoemd als een van de felste tegenstanders van Forssmann. Mevrouw Schroder die een zeer actieve vrouw zou zijn, is lid van het ziekenhuisbestuur-. In een vraaggesprek heeft Forssmann dezer dagen verklaard, dat mevrouw Schro der al geruime tijd in het buitenland te gen hem heeft geageerd. Minister Schro der zou deze uitlating niet hebben geno men en hebben gedreigd met een aan klacht tegen Forssmann. Deze aanklacht is nog niet ingediend. Schroder zelf is de laatste tijd nogal in de openbaarheid ge komen tengevolge van zijn steun aan Ade nauer en zijn optreden tegen Westberlijn- se Bondsdagafgevaardigden, die hij niet het volle stemrecht in de Bondsvergade ring wilde geven, toen deze op 1 juli de nieuwe Westduitse president koos. Het geval-Forssmann houdt de gemoe- La Rochefoucauld: Bij het ouder worden word.t men dwazer en wijzer tegelijk. deren nog altijd bezig. De artsenkamer van de deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft totdusver vergeefs gepoogd beide partijen de chef-arts van het zieken huis en het ziekenhuisbestuur tot een compromis te brengen. Dit zal er toe lei den dat Forssmann de zaak voor een ge wone rechtbank zal brengen, waar hij een aanklacht wil indienen tegen onbekenden wegens belediging. De artsenkamer staat achter Forssmann. Men zal volgende week een nieuwe po ging ondernemen om de beide partijen tot elkaar te brengen. In afwachting van deze bemiddelingspoging heeft Forssmann ook een aanklacht ingediend bij het ar beidsgerecht, waar hij protesteert tegen zijn ontslag. Forssmann wenst volledig eerherstel. Hij is niet tevreden met een compromis, maar wil uitgezocht hebben wie in het ziekenhuisbestuur hem heeft belasterd en wat er aan zijn chirurgische kwaliteiten ontbreekt. Hij heeft daarbij de sympathie van zowel de medische orga nisaties als van zijn collega's en van het publiek. Het gerucht gaat dat bondspre sident Heuss zou hebben aangeboden in dit conflict te bemiddelen. GENèVE (UPI) De atoomgeleerden, die namens de Sovjet-Unie, Engeland en de Verenigde Staten in een gemengde commissie van deskundigen rapport moesten uitbrengen over een systeem van toezicht op kernproeven, hebben als hun oordeel gegeven, dat kunstmatige aardsa- tellieten. die in gecoördineerde banen tus sen de 500 en 30.000 km. boven het aard oppervlak in omloop zijn, gebruikt kun nen worden voor het inspectiesysteem. Atoomexplosies kunnen, aan de hand van verschillende symptomen, naar schat ting tot op 300.000 km. van hun brandpunt nog worden waargenomen. Het is daar om, dat het systeem met kunstmatige aardsatellieten niet alleen uitvoerbaar is om kernéxplósies in de wereldruimte vast te stellen, maar ook voldoende waarschu wing kan geven na kernexplosies op de aarde. LONDEN (Reuter) In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat de Britse premier, Macmillan, en zijn kabinet erop vertrouwen, dat er dit jaar nog een topconferentie van Oost. en West zal worden gehouden. Een daartoe strek kend besluit zou waarschijnlijk het be langrijkste resultaat zijn van de minis tersconferentie, die maandag te Genève wordt hervat. Volgens de Britten dient een topconferentie van Oost en West te worden voorafgegaan door een Westelijke topconferentie, waarop zou moeten wor den gesproken over onder meer de moei lijkheden van Frankrijk in de NAVO en het voorkomen van kernproeven van lan den, die thans nog geen kernwapens be zitten. (UPI) Naar uit gezaghebbende bron in Londen wordt vernomen zal het Westen bij de hervatting van de ministersconfe rentie in Genève maandag aanstaande Rusland een topconferentie aanbieden in ruil voor een stille belofte, dat de kwes tie-Berlijn tenminste voor twee jaar in de ijskast gaat. Dit voorstel zal, volgens de zegslieden niet vervat zijn in een geheel nieuw plan, maar meer een combinatie zijn van de laatste Westelijke en Russi sche voorstellen, die in Genève gedaan werden. Uit in de westelijke hoofdsteden ont vangen berichten blijkt, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Hertei-, waarschijnlijk het midden hout tussen het Britse optimisme en het Fran se pessimisme over de vooruitzichten op een topconferentie van Oost en West. Waarnemers te Bonn zeiden, dat de Duit se Bondsrepubliek voorstandster is van een topconferentie tussen Oost en West omdat naar haar oordeel de Russische premier, Kroesjtsjev. de enige is, die na mens de Sovjet-Unie verreikende beslui ten kan nemen. Men verwacht, dat de westelijke landen zullen beginnen met het verzoeken om opheldering over de Russische houding ten aanzien van de rechten van de westelijke landen in Ber lijn. In Washington is men van oordeel, dat het erop aankomt of de Sovjet-Unie bereid is het Russische ultimatum over de wes telijke bezettingsrechten in Berlijn in te trekken. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, heeft onlangs een aanwijzing in die richting gegeven. De Franse regering gelooft vrijwel niet meer aan de mogelijkheid dat de bespre kingen te Genève zullen leiden tot een re geling van het gehele Duitse vraagstuk. 1-Iet is de bedoeling van de Russen de po sitie van Oost-Duitsland te versterken, zo meent men te Parijs. Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK Kleverlaan 52 - Tel. 60985 Haarlem In april van dit jaar is de Nederlandse Aardolie Maatschappij het seismisch on derzoek van de diepere aardlagen onder de bodem van de Noordzee begonnen. Dit werk werd verricht met behulp van enke le schepen, waarop de seismische appara tuur was gemonteerd. De maatschappij heeft het voornemen dit onderzoek voort te zetten met behulp van een amphibie- vliegtuig. De daarvoor te gebruiken Cata- lina zal worden uitgerust met 'n door tech nici van de B.P.M. ontwikkelde appara tuur. De methode werd na geslaagde praktijkproeven op het Haringvliet reeds met succes toegepast voor de kust van Oost-Pakistan. De waarnemingen worden verricht ter wijl het vliegtuig over het water taxiet. De wijze waarop boringen in de Noord zee zullen worden verricht is geheel op nieuw in studie genomen. LONDEN (UPI) Premier Kroesjtsjev heeft verklaard dat hij een officieel be zoek zal brengen aan Ethiopië, op uitno diging van keizer Haile Selassie, die een bezoek van drie weken aan de Sovjet- Unie brengt. Ook president Vorosjilov is uitgenodigd tijdens een lunch die ter ere van de keizer werd gegeven in het Krem lin. Tass heeft niet bekend gemaakt wan neer Kroesjtsjev de reis zal maken, welke het eerste Russische staatsbezoek aan Afrika wordt. De satellieten, die voorzien moeten zijn van een aantal uiterst betrouwbare in strumenten, moeten een zender hebben die de door deze instrumenten verkregen gegevens over aard en richting van de explosie doorzendt naar een aantal per manente luisterposten op aarde, waar men moet beschikken over alles wat een snelle en betrouwbare analyse der uitge zonden signalen mogelijk maakt. Voor het ontdekken van kernontploffin gen achter de maan of de zon zou een stelsel van vier zonnesatellieten nodig zijn. Het rapport van de deskundigen zal die nen als advies voor de delegaties die reeds meer dan een half jaar in Genève onder handelen over stopzetting der kernproe ven, en een systeem dat het toezicht op zulk een overeenkomst regelt. De deskun digen hebben drie weken beraadslaagd voor zij hun conclusies in een tien pagi na's tellend rapport neerlegden. De groep Russische deskundigen werd geleid door professor Evgeni Federov, corresponderend lid van de Russische aca demie van wetenschappen. De Ameri kaanse groep stond onder leiding van dr. Wolfgang Panovsky, die het laboratorium voor hoogspanning van de Stanford-uni- versiteit, beheert. De Engelse deskundi gen werden aangevoerd door David Hui- me, technisch adviseur van het Brits mi nisterie van defensie. De Russische delegatieleider, Tsarap- kin, had zich aanvankelijk verzet tegen publikatie van de adviezen, alvorens zij ter kennis van de regeringen zouden zijn gebracht, maar gaf spoedig toe aan het verlangen van de Amerikaanse en Engel se delegaties om tot onmiddellijke publi katie over te gaan. De secretaris-generaal der UNO was vrijdag aanwezig bij de 109de bijeenkomst van de conferentie, en roemde het geduld, de vasthoudendheid en de goede wil van alle deelnemers aan het overleg. Ham- marskjoeld zei te hopen, dat thans spoe dig een vergelijk tot stand zal komen. Pag- Bezoek koning Boudewijn 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Op de Praatstoel3 Taallaria 3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 10 Film 5 Agenda6 Filatelie 7 Kerkelijk leven 7 Kunst 7 Mensen in Amerika7 Sport 9 Beurs 10 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ" Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 BIG-BEN PLASTIC REGENJASSEN Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1