Stijgend koerspeil nog niet verontrustend al is vrees voor inflatie aanwezig barnes.1 tr^huid? Panda en de Goeden Effecten -en Geldmarkt INSCHRIJVING KLM-LENING OP 20 JULI PLAS TI COLOR Wereldnieuws Warm met kans op onweer Dalend aandelenrendement Vertrouwen bij Vredestein Banden en -Rubber Jaarvergaderingen H.A.L.-dienst op Canada Voortdurende hausse op Westduitse beurzen Euromast n.v. emitteert Ministers bepreken de Europese belastingpolitiek SLOT DEFECT? ZATERDAG 11 JULI 1959 2 Het bod op de Albatros Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland „DE SLEUTELSPECIALISr (Van onze financiële medewerker) De afgelopen week heeft voor de New Yorkse beurs nieuwe hoogterecords gebracht, welke tot brede commentaren aanleiding geven, omdat ze aan de ene kant gemoti veerd kunnen worden met de verrassende ontwikkeling van de Amerikaanse economie, aan de andere kant ongetwijfeld verband houden met de monetaire positie van de Amerikaanse schatkist en de mede daarop gebaseerde inflatieverwachtingen. Een feit is dat bij de meeste industriële ondernemingen gedurende het eerste halfjaar een opmerkelijke verbetering van de bedrijfsresultaten is ingetreden en dat aan de stijging van de bedrijfsactiviteit nog steeds geen eind is gekomen. Men kan dit met name constateren in de staalindustrie en de automobielenindustrie, terwijl ook de bouwnijverheid en de elektriciteitsbedrijven van maand tot maand hogere produktie- cijfers publiceren. Kan, gelijk men thans meent te mogen verwachten, de staalstaking worden voorkomen, dan zal dit de voorraadvorming bij tal van ondernemingen ongetwijfeld enige tijd remmen, maar de stijging van het persoonlijk inkomen geeft steun aan de verwachting dat de particuliere bestedingen zullen blijven stijgen en het economisch proces van produktie en consumptie zich in gunstige zin zal kunnen blijven ontwikkelen. Wat de onderhandelingen in de staal industrie ook zullen opleveren, aan een loonsverhoging behoeft niet te worden ge twijfeld en de Amerikaanse pers houdt zich er druk mee bezig wat daarvan de gevolgen zullen zyn. Yrees voor inflatie is er in elk geval. Daar komt dan bjj dat ook de ontwikkeling van de overheids financiën op dit punt zorg baart. Het be grotingstekort wordt voor 1959 op niet minder dan 121/* miljard geschat, dat is bijna driemaal zo hoog als het vorige recorddeficit in vredestijd van 4.4 mil jard, dat in 1946 werd geregistreerd. Het plafond van de nationale schuld is als ge volg daarvan tot 295 miljard verhoogd en de uitgifte van staatsleningen tegen een rente, welke het destijds vastgestelde maximum overschrijdt, is reeds door sub commissies goedgekeurd. Ook al acht men de nog steeds voortdurende goudverliezen van de Verenigde Staten, welke de goud en deviezenvoorraden tot beneden 20 mil jard hebben doen dalen, niet verontrus tend, omdat de buitenlandse handel nog altijd een flink overschot aanwijst, het psychologisch effect er van is zonder twij fel inflationistisch en aan de stijging van de rentestand in de Verenigde Staten is dan ook nog geen einde gekomen. Optimisme Het is duidelijk dat deze gang van zaken de voorkeur van de beleggers voor aan delen boven obligaties versterkt en dat men met het directe aandelenrendement, gebaseerd op de uitgekeerde dividenden, in steeds mindere mate rekening houdt. Vol gens een berekening van de Federale Re serve Raad bedroeg het doorsnee-aandelen- rendement van Amerikaanse aandelen op ultimo mei jongstleden 3.19 percent tegen 4.19 percent per ultimo mei 1958 en hoe zeer in deze tijd de optimistische verwach tingen ten aanzien van de Amerikaanse conjunctuur in de koersen der aandelen tot uitdrukking worden gebracht, blijkt ook wel uit de zeer hoge cijfers voor de ver houding tussen de beurskoers en de winst per aandeel (price-earning-ratio). Deze is voor sommige aandelen tot 30 a 40 ge stegen en gemiddeld ligt het cijfer thans vermoedelijk boven 20, hetgeen, gelet op de verhoudingscijfers van het verleden, Advertentie - oabyderm -zeep Blijkens het jaarverslag 1958 der n.v. Nederlandsch-Amerikaansche Autobanden- fabriek Vredestein bedraagt het bedryfs- overschot 3.982.668 (vorig jaar 4.004.569), nadat f 1.500.000 (onv.) aan de reserve voor belastingdoeleinden is toegevoegd. Aan di vidend deelneming werd geboekt 5.318 (5.281). Anderzijds bedragen de afschrij vingen 1.551.829 (1. 610.301), toewijzing vernieuwingsfonds 855.412 (805.275) en aan de algemene reserve 500.000 (onv.), waar na het saldo winst 1.080.744 (1.094.274) bedraagt, waaruit onveranderd 12 percent dividend wordt voorgesteld. Ten aanzien van de uitvoer meldt het verslag dqt de vennootschap er steeds meer in slaagt een behoorlijke spreiding naar afzetgebieden te bewerkstelligen. Mede hierdoor wordt een bedrijfseconomisch verantwoorde produktie- en omzetplanning bevorderd. De in de eerste maanden van 1959 be haalde resultaten geven de directie aan leiding haar vertrouwen uit te spreken betreffende de in 1959 te behalen bedrijfs- uitkomsten. De n.v. Rubberfabriek Vredestein boekte bljjkens het verslag over 1958 na dotatie van 650.000 (vorig jaar 600.000) aan de reserve voor belastingdoeleinden een be drijf soverschot van 3.110.209 (2.900.016): aan dividend Nederlands-Amerikaanse Autobanden Fabriek Vredestein werd ont vangen 262.560 (onv.) en aan diverse ba ten 2.353 (2.843). Na afschrijvingen ad 1.104.989 (1.088.741) en toewijzing van 900.000 (onv.) aan het vernieuwingsfonds bedraagt het saldo winst 1.370.132 (1.176.678), waaruit 14 (vorig jaar 12 per cent) dividend wordt voorgesteld. Wat het lopende jaar betreft meldt het verslag, dat men het nieuwe jaar is inge treden met een belangrijke toeneming der orders. De bedrijfsbezetting blijft gunstig verlopen en de directie meent bevredigende verwachtingen omtrent dit jaar, een jubileumjaar te mogen koesteren. De Sumatra Rubber Cultuurmaatschap pij te Amsterdam heeft nog geen terug betaling op het aandelenkapitaal over wogen, aldus heeft de directie medege deeld in de jaarvergadering. In Nederland is een kapitaal van f 500.000 beschikbaar bij een geplaatst aandelenkapitaal van f 1.500.000. De directie acht het raadzaam voorlopig even af te wachten wat er gaat gebeuren. Zij heeft nog steeds een, zij het kleine, hoop op een gunstige ontwikkeling in Indonesië. zeker abnormaal moet worden genoemd. Er werken hier trouwens meer factoren dan alleen die van de inflatie en de in flatieverwachting mee. Niet in de laatste plaats vermoedelijk de sinds de laatste jaren ook in de Verenigde Staten sterk verhoogde belasting op het inkomen, waar door de belegger van zijn dividenden steeds minder overhoudt en daarom meer op kapitaalaanwas bedacht is, ook al is deze in de Verenigde Staten niet altijd belastingvrij. Mogelyke storingen Hier komt echter een andere overweging bij. De stormachtige ontwikkeling van wetenschap en techniek rationalisering, mechanisering, automatisering hebben niet ten onrechte de overtuiging gewekt dat we nog slechts aan het begin staan van een geheel nieuwe en versnelde opbloei van de industrie, welke alleen ten koste van zeer grote kapitalen mogelijk zal zijn. Als gevolg daarvan zullen de bedrijfs winsten in sterke mate toenemen, maar niet zonder dat ook het inflatieproces voortgang vindt en zowel het een als het ander wordt als een motief voor de hogere waardering van aandelen aangemerkt. Als gezegd, behoeft de theoretische juist heid van deze redenering niet in twijfel worden getrokken, maar een andere vraag is of zich bij de ontwikkeling van dit pro ces geen storingen zullen voordoen, bij voorbeeld door een onvoldoende stijging van de arbeidsproduktiviteit in verhouding tot de stijging van lonen en salarissen, een euvel, waaraan ook in het verleden de stagnatie in het proces van produktie en consumptie moest worden toegeschreven. Tenslotte zullen de gigantische uitgaven voor de vernieuwing van het produktie- apparaat uit de nationale besparingen moeten worden gefinancierd en de vrees dat deze daartoe niet toereikend zullen zijn, waaraan wat ons land betreft, prof. Pen nog onlangs uiting heeft gegeven, is zeker niet denkbeeldig. Vandaar dat rustige waarnemers ook in de Verenigde Sfuten op de monetaire ont wikkeling en de aanhoudende hausse in Wallstreet niet gerust zyn en men in ons land het verschynsel kan opmerken dat in tegenstelling met voorheen, de hogere koersen van New York niet automatisch een willige stemming op de Amsterdamse beurs teweegbrengen. Stygingen te Amsterdam Niettemin wordt ook ten onzent op de beurs doorgaans een vaste stemming ge handhaafd. Wat de internationale fondsen aangaat is zij voor een goed deel afhanke lijk van nieuwe of uitblijvende buiten landse aankopen, maar overigens worden voor vele industriële aandelen nog steeds hogere koersen betaald, zodat het alge meen indexcijfer, dat na een hoogste stand van 307.03 op 1 juni tot 278.92 op 17 juni was gedaald, zich reeds weer tot boven 295 heeft hersteld. Ook in ons land is de belangstelling voor de aandelenmarkt aanmerkelijk vergroot, zoals wel blijkt uit de omzet op de aandelenmarkt gedurende het eerste halfjaar, welke 476 miljoen heeft bedragen tegen 204 miljoen in de zelfde periode van het vorig jaar. Ook ten onzent werken, zij het gelukkig nog niet in dezelfde mate, de factoren, welke wij hierboven voor de koersbe- weging in New York signaleerden. Het economisch redres in ons land is onmis kenbaar en reeds in het vierde kwartaal van 1958 begonnen, hetgeen er toe heeft geleid dat de dividenduitkeringen over dat jaar zijn meegevallen. Het Financieel Dagblad rapporteert dat van de 337 maat schappijen, welke aandelen aan de beurs hebben en hun verslag over het afgelopen boekjaar reeds hebben gepubliceerd, slechts 54 het dividend hebben verlaagd, terwijl daarentegen 106 een hoger percen tage hebben uitgekeerd en 177 het divi dend op het niveau van 1957 hebben ge handhaafd. Deze dividendpolitiek is mede beïnvloed door de verwachting dat het lopende jaar een verder bedrijfsherstel zal doen zien, waarvan trouwens tal van be- drijfsberichten gewagen. Aandelenrendement Het kan niet verwonderen dat, als ge volg van de verdere koersstijging op de Amsterdamse beurs, ook in ons land het aandelenrendement daalt. De Rotterdam- sche Bank becijfert per einde juni een ge middeld aandelenrendement van 5 percent tegen 5.3 percent begin april, 5.9 percent op ultimo 1958 en 7.9 percent op ultimo 1957. Een vergelijking met bedoeld per centage aan buitenlandse beurzen valt echter nog altijd ten gunste van Amster dam uit. Als gezegd, bedraagt het in New York weinig meer dan 3 percent, maar ook in West-Duistland, België en Frank rijk is het lager dan hier. Van een groot aantal goede industriële aandelen komt het percentage nog op 6 percent of hoger uit, gebaseerd op de uitkeringen over 1958, een percentage dat temeer betekenis krijgt nu voor de meeste ondernemingen over het lopende jaar geen lagere uitkering behoeft te worden verwacht. Ook als men let op de verhoudingscijfers van winst en beurskoers, is het koerspeil ten onzent algemeen besproken, nog niet verontrustend. Een cijfer van 15 a 18 is hier aan de hoge kant, terwijl het in vele gevallen niet hoger i sdan 8 a 10 of lager. Advertentie WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP: Zend 'n leuke fekening niet één Frujetta wikkel aan KLENE N.V. te Amsterdam. Elke week 20 prijswinnaars en vele troostprijzen I Tot vrijdag 31 juli zullen aandeelhou ders Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. en n.v. Amsterdamsche Superfosfaatfa- briek gebruik kunnen maken van het aan bod van de n.v. Koninklijke Nederland- sche Zoutindustrie tot overneming van hun aandelen. Uiterlijk 5 augustus zal wor den bekend gemaakt of een voldoend aan tal aandelen ter omwisseling is aange meld. Notering ter beurze zal worden aan gevraagd. Blijkens de tussentijdse balans per 30 april 1959 van de Zoutindustrie be liep het bruto winstsaldo vóór afschrijvin gen enzovoorts 8,4 miljoen. De exploi tatiewinst over deze vier maanden was 8,9 miljoen (geheel 1958 23,1 miljoen). Ook de resultaten voor het vervolg van 1959 laten zich gunstig aanzien. In april kwam het nieuwe zoutbedrijf te Delfzijl in werking. De zoutafzet is daardoor aanmerkelijk gestegen. De in stallaties en het produkt voldoen aan de verwachtingen. De soda-industrie werkt tot tevredenheid. Het ziet er naar uit dat dit bedrijf met een matig dividend over 1959 tot de resultaten zal kunnen bijdra gen. Bij de Electrozuur- en Waterstoffa- briek in Amsterdam is de gang van zaken gunstig. Het samengaan met Albatros en de Gembo te Winschoten zal een belang rijke verbreding van de basis van het be drijf betekenen, die van gunstige invloed zal kunnen zijn op de verdere ontplooiing van de onderneming. De directie verwacht over 1959 tenminste een onveranderd di vidend van 12 percent. Voor de reeds aangekondigde uitgifte van nominaal 30 miljoen 4^ percent 20-jarige obligaties, in stukken van 1000 ten laste van de K.L.M. tegen 98 percent, zal de inschrijving zijn op maandag 20 juli aanstaande bij een syndicaat onder leiding van Pierson, Heldring en Pierson, en de Nederlandsche Handelmaatschappij. Offi ciële beursnotering zal worden aangevraagd voor de gehele lening van 50 miljoen, waarvan reeds 20 miljoen op inschrijvingsvoorwaarden is voorgeplaatst. De storting moet geschieden op maandag 3 augustus. In de eerste vijf jaren vindt geen aflossinge plaats. Daarna zal de lening worden afgelost in 14 jaarlijkse gelijke termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 juli 1965. Vervroegde aflossing is alleen toegestaan op 1 januari en 1 juli van elk jaar, voor de eerste maal op 1 juli 1969 en wel t.m. 1 januari 1973 tegen lOlVa percent en in de verdere looptijd tegen 101 percent. Over de resultaten zegt het prospectus dat de toeneming van de omvang van het vervoer in april en mei 1959 bevredigend was. De totale vervoersinkomsten in die maanden beliepen 83,3 miljoen tegenover 76,2 miljoen in april en mei 1958. Na de plaatsing van de conteerbare obligaties hebben de drie Amerikaanse banken, die in 1956 een middellang krediet van 50 miljoen dollars verstrekten, dit verhoogd tot 70 miljoen dollar. Op dit kre diet kan tot 31 december 1960 vrijelijk worden opgenomen en teruggestort. Het bedrag van de langlopende leningen be liep eind 1958 51,8 miljoen. De maat schappij acht thans het ogenblik gunstig voor de uitgifte van een nieuwe lening, die zal bijdragen tot een verbetering van de vermogensstructuur en tevens tot een betere verhouding tussen de financiering uit Nederlandse en die uit buitenlandse bron. De lopende verplichtingen, in hoofd zaak wegens bestelling op vliegend mate- Advertentie VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLASTIC0L0R NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM rieel. bedroegen per 1 juni 1959 circa 295 miljoen! Met de bestelling van nog vier Douglas DC-8 vliegtuigen zijn deze verplichtingen gestegen met circa 75 miljoen. De aflevering van deze vier nieu we vliegtuigen zal geschieden in de eerste helft van 1961. Tot en met 1961 moeten uit dien hoofde dus betalingen verricht worden ad 370 miljoen. Voor die beta lingen zijn beschikbaar: aan kasmiddelen 261 miljoen, alsmede afschrijvingen, die de belangrijke continue bronnen zijn van liquide middelen. Het totaal bedrag, dat met alle bestellingen is gemoeid, is 106 miljoen dollar, waarvan per 1 juni 1959 26 miljoen dollar is vooruit betaald. Met ingang van januari 1960 opent de Holland-Amerika Lijn een nieuwe passa- giersdienst tussen Rotterdam en de Ca nadese havens Quebec en Montreal. Elke vier weken zal er een afvaart zijn. Van Rotterdam uit loopt de Rijndam, het 15.000 ton metende passagiersschip dat op deze dienst zal worden ingezet, ook Le Havre en Southampton aan. Lof voor Nederland De directeur van het speciale fonds van de Verenigde Naties voor achtergebleven gebieden, de Amerikaan Paul Hoffman, heeft donderdag in Londen verklaard dat Nederland en Noorwegen behoren tot de landen die „veel meer aan het fonds hebben geschonken dan verwacht mocht worden". Russische handel De Sovjetrussische onderminister voor de Buitenlandse Handel, Milhail Kuzmin heeft in New York op een persconferentie gezegd, dat degenen die menen, dat de Sovjet-Unie niet in staat zal zijn het opgestelde 7-jarenplan uit te voeren „een grote vergissing" begaan. De onderminister zei verder, dat de handel tussen zijn land en de Verenigde Staten „zich niet ontwikkelt zoais het behoort'', doch hij voegde hieraan toe dat „dit niet de groei van de Russische buitenlandse handel heeft belet". 78. Een glanzende machine steeg op van het vliegveld en verhief zich statig in de trillende, tropische lucht om koers te zet ten naar koelere gewesten. Aan boord be vond zich een gezelschap, dat zich al vast verheugde op het weerzien van het vader land. Ze hadden in deze streken allerlei vreemde en spannende avonturen beleefd en gelukkig was dat allemaal goed afge lopen. Het was dan ook een hartverwar mend schouwspel om al die vergenoegde gezichten te zien: van de ontdekkings reiziger, van Panda, van Joris. Ja, vooral van Joris! Hij bekeek met innig welbe hagen een stapeltje bankbiljetten en hij was zijn geteisterd zitvlak totaal vergeten. Alleen het standbeeld keek nog steeds op dezelfde norse manier. Maar ja, dat deed het al duizenden jaren en zo'n ingewortel de gewoonte leer je zo gauw niet af. Het leek zelfs, of de barse trekken van de kolonel zich enigszins hadden ontspannen. Dat viel niet zo onmiddellijk op, want de kolonel had nu eenmaal geen gezicht, waarmee je gemakkelijk kon glimlachen. Maar toch, een oplettend toeschouwer had een kleine twinkeling kunnen opmerken in de strenge ogen van de officier, die prevelend zat te rekenen en steeds weer opnieuw de parels van het halssnoer telde en hertelde. EINDE De hausse op de Duitse beurzen zet zich onverminderd voort, ondanks het vermin deren van de massale Amerikaanse aan kopen. De Westduitsers konden echter zelf voldoende de vry gekomen ruimte vul len. De voortdurende prijsstijgingen wek ken bezorgdheid en de president van de Westduitse Federale Bank Karl Blessing heeft gewaarschuwd dat „wat in de afge lopen maanden is gebeurd de redelijke verwachtingen overtreft." De stijging der aandelenprijzen wordt door hem verklaard als gevolg van een tekort aan aanbod toen de buitenlandse kopers op de markt verschenen. Volgens deskundigen is er een duidelijk gebrek aan aandelen. Dividenden zullen in dit jaar DM 1.500 miljoen bedragen, terwijl slechts DM 800 miljoen aan nieu we emissies zal verschijnen. De gemid delde opbrengst van de Westduitse aan delen is nu ruwweg drie percent, dat is on geveer één percent hoger dan de gemid delde opbrengst van Amerikanen. De Ame rikaanse invloed zal ondanks de huidi ge daling der aankopen een stabilise rende werking hebben, omdat men van die zijde tezijnertijd zeker tot winstnemingen zal overgaan. Dit zal stabiliserend werken en geen daling veroorzaken, menen des kundigen. Op 21 juli aanstaande zal bij de Amster damsche Bank n.v., bijbank Rotterdam, de inschrijving open staan op de uitgifte van nominaal 500.000 aandelen aan toonder tot de koers van 100 percent door Euro mast n.v. te Rotterdam. De stukken zijn groot 1.000 en delen ten volle in de re sultaten over 1960 en volgende jaren. (Van onze correspondent in Bonn) Op 16 en 17 juni aanstaande zullen de ministers van Financiën der zes landen van de Europese Economische Gemeen schap op uitnodiging van de Westduitse minister Etzel te Bonn bijeenkomen. Zij zullen hier niet spreken over actuele Europese financiële" problemen, zo verne men wij, maar elk voor zich een over zicht geven van hun nationale begrotings- en andere moeilijkheden. Men hoopt ver der te kunnen spreken over de harmoni sering der Europese belastingstelsels en over de algemene bijdrage van elk der zes landen aan de E.E.G. In het bijzon der de Westduitse minister van Financiën Etzel zal een overzicht geven van de principes van zijn begrotings- en finan ciële politiek in het algemeen, die als be kend, geleid wordt volgens het beginsel dat de staatsuitgaven zo direct mogelijk dienen te worden aangepast aan de in komsten. Daarbij is Etzel bereid geble ken te gaan tot de rand van de afgrond van het deficit. Naar wij vernemen zal minister Zijl stra, in verband met de behandeling in de kamer van de regeringsnota, pas woens dagavond laat te Bonn kunnen arriveren en slechts één dag aan het ministeriële overleg kunnen deelnemen. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11403 HAARLEM Beleefd. Vijf Poolse marinemannen, be manningsleden van twee torpedoboot- jagers, hebben zich bij de politie van de Franse havenstad Brest gemeld en om politiek asiel verzocht. De twee Poolse oorlogsschepen hebben een be leefdheidsbezoek aan de Franse vloot- basis gebracht. De politie zei dat vier andere marinemannen, onder wie een officier, zijn gedeserteerd. Walgelijk. Dr. Emilio Cordero Michel, eerste secretaris in de delegatie van de Dominicaanse republiek bij de UNO, heeft zijn ontslag aangeboden en poli tiek asiel in de Verenigde Staten ge vraagd. Hij is van mening dat zijn land door een „walgelijke dictatuur" wordt onderdrukt. Watersnood. In Zuid-Korea zijn in de af gelopen elf dagen 56 mensen om het leven gekomen en 60 gewond door overstromingen en aardverschuivingen. Zesduizend mensen zijn dakloos. Drankzucht. De Pravda, het blad van de Russische communistische partij, pu bliceert een collectieve brief van moe ders die eisen dat de regeringsmaat regelen ter bestrijding van het alcoho lisme worden verscherpt. Onder meer wordt voorgesteld dat alle drankzuch tigen in ziekenhuizen worden opgeno men en daar tot hun volledige genezing worden verpleegd. Het zou tevens wen selijk zijn dat het loon niet aan drank zuchtigen zelf ter hand wordt gesteld. Verongelukt. Een Hawker „Hunter" van de Belgische luchtmacht is vrijdag aan de hoofdverkeersweg Brussel-Charleroi neergestort. De vlieger en een zeven tigjarige vrouw werden gedood toen het toestel de daken van drie woningen raakte en tegen de muur van een ga rage terechtkwam. De vlieger gebruik te zijn schietstoel te laat, waardoor zijn parachute niet open kon gaan. Een pas serende motorrijder werd door weg vliegende wrakstukken ernstig gewond. Organisatie. Te Algiers verluidt, dat het Franse leger het gezag over het bur gerpersoneel van de centra, die de Al gerijnen op medisch, sociaal en onder wijsgebied helpen, heeft overgenomen nadat vorige maand een organisatie was ontdekt, die via deze centra me dische hulp verstrekte aan het natio nale bevrijdingsfront van de opstande lingen. Bescheiden. In de woning van een beschei den levend oud echtpaar, Semjon en Agripina Stepanov, te Koeibisjev in de Sovjet-Unie heeft men volgens het Rus sische blad „Sovjetskaja Rossia" een hoeveelheid geld, juwelen, bont en weefsels ter waarde van één miljoen gulden gevonden, voor het grootste deel daterend van voor de Russische revo lutie. Terechtstelling. Vijf Afrikanen die ter dood veroordeeld zijn wegens het ple gen van verzetsdaden, zijn vrijdag te Bafoessam in Frans-Kameroen ten aanschouwe van een grote menigte te rechtgesteld. Het zijn de eerste terecht stellingen in Frans-Kameroen. Kangoeroeplaag. De Australische weide velden, die eens door de konijnenlegers werden geteisterd, worden thans door de kangoeroe bedreigd. Hele horden grazen de beste weiden kaal. Volgens schattingen van veehouders zouden er in 't westen van Nieuw-Zuid-Wales een twee miljoen kangoeroes rondhulppelen, die met elkaar de kost voor een vier miljoen schapen opeten. Uitvinder. De Franse medicus professor Lepine, de uitvinder van het Franse vac cin tegen kinderverlamming, heeft ge zegd dat het aantal gevallen van kin derverlamming in Frankrijk thans zo groot is dat gesproken moet worden van een van de ernstige epidemieën die Frankrijk ooit gekend heeft. Volgens het Franse ministerie van Volksge zondheid is het aantal gevallen van kin derverlamming sedert begin juni toe genomen maar dat er niet zoveel ge vallen zijn als in 1957, een jaar van een grote epidemie. Hertogin. De hertogin van Windsor heeft in een Londens ziekenhuis een operatie ondergaan voor het wegnemen van een litteken in haar gezicht, dat zij in mei gekregen had als gevolg van een onge luk aan boord van een schip. Dagboek. Uit Jeruzalem is een afschrift van het dagboek van de voormalige S.S.-officier Felix Landau, bijgenaamd de „moordenaar op het witte paard", opgestuurd naar Stuttgart waar een onderzoek naar diens gedragingen tij dens de oorlog, voornamelijk in de stad Drohowitz, is ingesteld. Het K.N.M.I. deelt mede: Een nieuwe storing in West-Frankrijk met zwaar on weer heeft vannacht in Zuid-Engeland grote hoeveelheden regen veroorzaakt. Zo meldde een vliegveld bij Londen 70 mm. In Nederland is alleen in de kustprovin cies enige regen van betekenis gevallen. Het centrum van de nieuwe storing bevond zich vanmorgen bij het Nauw van Calais en verplaatst zich in noordoostelijke rich ting. Nederland blijft ook gedurende het komende etmaal dicht bij het front dat de tropische warmte begrenst. Storingen die langs dit front bewegen zullen ook ge durende het weekeinde onweer kunnen veroorzaken. Overigens blijft het weer zonnig en warm. Er zullen in het algemeen niet meer zo hoge temperaturen voor komen als zaterdag. WEERRAPPORTEN Zondag 12 juli Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur. Maan op 11.58 uur, onder 23.43 uur. Maandag 13 juli Zon op 4.34 uur, onder 20.56 uur. Maan op 13.13 uur, onder uur. Maanstanden 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 juli Hoog water 6.52 en 19.18 uur. Laag water 2.35 en 14.53 uur. Zondag 12 juli Hoog water 7.36 en 20.04 uur. Laag water 3.18 en 15.35 uur. Maandag 13 juli Hoog water 8.32 en 21.02 uur. Laag water 4.01 en 16.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen w e V a d binnen- en buitenland. •o-S d 2 I Neerslag: laatste 24 uur. s-S E 4J ÏC 21 cB Den Helder regenbui zo 19 3 Ypenburg regenbui O 25 4 Vlissingen regenbui ozo 24 3 Eelde half bew. O 21 0 De Bilt licht bew. ozo 27 0 Twente onbewolkt 0 29 0 Eindhoven onbewolkt ozo 29 0 Zd Limburg licht bew. zzo 31 0 Helsinki onbewolkt wnw 26 0 Stockholm onbewolkt windst. 25 0 Oslo onbewolkt ozo 26 0 Kopenhagen onbewolkt no 22 0 Aberdeen zwaar bew z 18 0 Londen half bew. ono 23 70 Amsterdam zwaar bew. O 25 8 Brussel half bew. ZZO 30 0 Luxemburg half bew. ZZO 33 0 Parijs regen zw 32 0,1 Bordeaux onweer windst. 27 0,3 Grenoble half bew. windst. Nice onbewolkt nnw 28 0 Berlijn onbewolkt no 37 0 Frankfort onbewolkt nno 37 0 München onbewolkt windst. 31 0 Zürich zwaar bew. ono 33 0 Genève half bew. windst. 32 0 Locarno zwaar bew. windst. Wenen onbewolkt ZZO 30 0 Innsbruck onbewolkt wzw 25 0 Athene onbewolkt n 34 0 Rome onbewolkt ono 32 0 Ajaccio licht bew. ono 27 0 Lissabon half bew. nnw 30 0 Madrid onbewolkt windst. Mallorca onbewolkt n

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2