Marken, een streepje aan de horizon is doorgetrokken Ontwerp-regeling voor aanpassing van de overheidspensioenen B-weg door de Gouwzee werd vrijdag feestelijk geopend ïn de gevangenis van Bonn was het vijftig graden Celsius 3 Leo Collard leider van de Belgische socialisten Deense scheepsramp kostte 51 mensen het leven 5aat-iaxia Agenten regelen verkeer met gekoelde voeten Voor goede et» duurz&me vloeren EDSLHOUT vloeren HAARLEM Examens 0p de ^Praatótoel Koning der Belgen Herter zal medio augustus West-Berlijn bezoeken /"Hoe is het ontstaan Dit woord: SCHIMMEL ZATERDAG 11 JULI 1959 BRUSSEL, (AFP) Leo Collard is met algemene stemmen tot voorzitter van de Belgische socialistische partij gekozen als opvolger van de vorige week overleden partij-voorzitter Max Buset. Collard is oud minister van Onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) De streep aan de horizon, die het zilverige water van de lucht scheidt, is doorgetrokken. Marken heeft opgehouden een eiland te zijn en is thans door een dijk verbonden met het vasteland van Noordholland. Deze dijk, die tevens de begrenzing vormt van de toekomstige Markerwaard, was in oktober 1957 reeds gesloten, maar pas vrijdagmorgen werd zij als oeververbinding in gebruik genomen. Marken is daarmee toegankelijk geworden voor het autoverkeer, dat echter niet tot in de bebouwde kom kan doordringen, maar tot staan gebracht wordt op een grote parkeerplaats ten oosten ervan. Tegen betaling van een gulden voor een toeringcar en vijftig cent voor een auto kan men daar zijn voertuig achterlaten en via de smalle weggetjes tussen de houten geveltjes het bewoonde gedeelte binnendrommen. De verbinding met het vasteland is slechts een B-weg, zodat er geen zwaar verkeer kan binnenkomen, maar de NACO heeft ontheffing van de daaraan verbonden bepalingen gekregen. Haar veertien bussen per dag zijn namelijk hard nodig om een groot deel van de mannelijke beroepsbevolking, die al zo lang op het vasteland en vooral in Amsterdam zijn werkkring heeft, uit en thuis te brengen. En de oude „tramboot", waar men tot dusver van afhankelijk is geweest, meerde vrijdagmiddag voor het laatst in het Marker haventje. De vroegere grens van het eiland was vrijdagmorgen nog gemarkeerd door twee reeds lang buiten dienst zijnde pa lingfuiken, die over het nieuwe wegdek bij de tuiten aan elkaar verbonden waren. Daaromheen vormde zich een kleurig en heterogeen gezelschap van honderden Mar kers en Markerinnen (ingewijden hadden er nog nooit zoveel in klederdracht bij elkaar gezien) buitenlandse toeristen, van wie sommigen wel gedacht zullen hebben, dat het doorknippen van fuiken een soort wekelijkse traditie op dit eiland is en het als zodanig erg waardeerden, en autoritei ten van de provincie en van het departe ment van Verkeer en Waterstaat, onder wie het hoofd van de Dienst der Zuiderzee werken, ir. F. J. B. G. Geers, die met een blinkend schaartje in de hand op de fui ken toetrad en deze met een fel knipje zij delings deed uiteenvallen. Het fanfare korps en drie koren van Marken hieven daarop het Wilhelmus aan, dat behoed zaam werd weggedragen op de golven van de Gouwzee. Eenige tientallen geslaagde kanhidaatjes van het eerste Marker verkeersexamen openden op de fietspaden de karavaan voetgangers en auto's welke zich vervol gens naar de grote parkeerplaats begaf. Daar zetten achtereenvolgens ir. Geers en burgemeester B. G. van Hout van Marken de geschiedenis en de betekenis van deze oeververbinding uiteen voor een welwil lend maar weinig horend publiek, want de luidsprekers stonden wat ver weg. De Marker meisjes in hun feestelijke costuum „van een-weèk-ovër-Pinksteren" en in an dere varianten van hun klederdracht, en de jongens met hun blauw-wit gestreepte brui- Ipftboezeroenen over hun wijde zwarte broeken zongen van hun eiland, „dat dan de Heere U veilig bewaar" en zij dansten naar het pijpen van een klarinettist Een afwezige Er was bij het feest eenter een grote afwezige: Sijtje Boes. Wij spraken haar kort tevoren terwijl zij in haar soevenirwinkel somber over het ha ventje staarde. „De langbroeken heb ben het gewonnen", sprak zij bitter. Een harer bejaarde secondanten, be zorgd, dat wij, pantalondragende ver slaggevers, ons dat persoonlijk zouden aantrekken, kwam tussenbeide. „Ik zal niet zeggen: de langbroeken, maar de intelligentie„Wat intelligentie?", siste Sijtje, „zijn de Markers in dracht soms niet intelligent? Nee, schrijft u maar gerust de langbroeken! Nu die weg er is zal je eens zien wat er gaat gebeuren. Alles vervlakt. De jeugd draagt al geen costuums meer o, ja vandaag wel, maar morgen en over morgen niet meer. Moreel gaat Marken ten gronde", riep Sijtje met een thea traal gebaar. „Ik spreek niet voor me zelf. Gaat u maar kijken naar mijn nieuwe grote soevenirtent op de par keerplaats. Maar ik spreek voor Mar ken. Leest u dit maar eens....". En zij hield ons een treurdicht van een „Insider" voor in een plaatselijk blaad je, dat deepening van de nieuwe weg beschreef als „een begrafenis, die gij wat op moet sieren". Ondanks de woorden van deze sombere profetes konden wij de feestvreugde be paald niet opgelegd vinden. Want niet veertig Markers, zoals Sijtje ons had doen voorkomen, maar bijna driehonderd ver dienen hun brood op het vasteland en zien hun dagelijkse reisduur heen en terug aanzienlijk bekort. Bovendien lopen zij nu gedurende de wintermaanden, wanneer de scheepvaart op de Gouwzee is gestremd. niet meer de kans, tijdelijk werkloos te worden. „Waar dacht u anders dat we de kost voor vierhonderd gezinnen hier ver dienden?", zo werd ons gevraagd, „bij die vijf bakkers en zeven boeren hier soms? Of in het vreemdelingenverkeer? Dacht u dat we daarvan konden bestaan? Als er twintig winkels zijn met soevenirs, is het véél. En dat hebben ze dan nog bijna alle maal alleen als nevenfeedrijf". Als men van een „begrafenis" wil spre ken, dan heeft die niet thans maar reeds lang voor de Tweede Wereldoorlog plaats- HADERSLEV (Reuter-UI'I) Het aantal slachtoffers van de scheepsramp in De nemarken is voorlopig vastgesteld op 51. Er zijn 44 mensen gered. Elf lijken moeten nog worden geïdentificeerd. Het is echter mogelijk dat de kikvors mannen, die nog steeds aan het zoeken zijn, meer slachtoffers vinden. Van de dertien gewonden die nog in ziekenhuizen verblijven, verkeren drie in ernstige toe stand. De uitgebrande boot „Turisten" is op de kust getrokken om deskundigen de mogelijkheid te bieden de oorzaak van de ramp vast te stellen In het voorlopige rapport dat de gemeen teraad van Haderslev over de ramp heeft opgemaakt wordt de eigenaar, Riistofte, nalatigheid verweten. De plezierboot was aanvankelijk goedgekeurd voor vervoer van 75 passagiers. Dit aantal werd later verminderd tot 35. Op het ogenblik van de ramp moeten zich ongeveer honderd mensen aan boord hebben bevonden. Er waren slechts 37 reddingsgordels. De zit ting van de raad werd bijgewoond door de minister van Justitie, Haekkerup. De raad heeft goedgevonden dat alle familie leden van de slachtoffers gratis naar Ha derslev kunnen reizen. De Deense radio en televisie zond don derdagavond een rouwdienst uit vanuit de kathedraal van Haderslev. Alle vrolijke programma's werden geschrapt. Overal in Denemarken hingen de vlaggen don derdag halfstok. gehad, toen de Afsluitdijk werd gesloten en Marken ging veranderen van werkge- meente in woongemeente. Wat er nu is ge beurd betekent niet anders dan een aan passing aan de nieuwe situatie, zonder welke het eiland zeker ontvolkt zou wor den. Met de NACO-veerboot verdwijnt niet alle verkeer uit het schilderachtige haventje. Voor de toerist blijft het immers veel aantrekkelijker, om Marken uit Vo- lendam of Monnikendam over de Gouwzee te naderen en een particuliere combinatie met acht boten blijft dan ook gedurende het seizoen dagelijks het eiland aandoen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend met betrekking tot de be perking van de aanspraak op een over- heidspensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet of op een pensioen of uil kering krachtens de. Algemene Weduwen- en Wezenwet. Het ontwerp bevat een re constructie van de aanpassing van de wettelijke pensioenvoorzieningen, te we ten de algemene ouderdomsverzekering en de algemene weduwen- en wezenverze kering, en voorts een voorziening voor de beperking van aanspraken op oA'erheids- weduwen- en wezenpensioen bij gelijktijdi ge aanspraak op een pensioen of uitkering ingevolge de algemene weduwen- en we zenverzekering. Volgens de geldende regel staan de overheidspensioenvoorzieningen en de bo demvoorzieningen geheel los van elkaar. Pas wanneer het tot uitbetaling van de overheidspensioenen komt, wordt, indien tevens aanspraak op bodempensioen be staat, een korting toegepast op het bedrag, dat aan overheidspensioen wordt uitbetaald. Deze korting bedraagt het ge deelte van het bodempensioen, dat is op gebouwd in de periode, welke samenvalt met de diensttijd, waarnaar het overheids pensioen is of wordt geacht te zijn bere kend. Over de ambtelijke periode gere kend komt totaal niet meer pensioen tot uitbetaling dan het pensioenbedrag, zoals dit volgens de ambtelijke pensioenwetten wordt toegekend. In dit systeem wordt voor beide pen sioenen door het overheidsorgaan en de ambtenaar tezamen meer aan premie op gebracht dan in wezen noodzakelijk is. Dit is een gevolg van het feit, dat in het huidige systeem de bodemfunctie van het bodempensioen niet tot haar recht kan ko men. Om dit laatste te bereiken wordt in het thans ingediende wetsontwerp voorgesteld het bodempensioen in het overheidspen sioen onder te brengen met premie- en ri sico-overdracht voor dat bodemgedeelte door het overheidspensioenorgaan aan het bodempensioenfonds. In deze vorm wordt de pensioenaanspraak van de ambtenaren opgebouwd uit de aanspraak op bodem pensioen en uit een verminderde ambte lijke pensioenaanspraak. Over het tijdvak, waarover het over heidspensioen wordt berekend, blijft dus de totale aanspraak beperkt tot de norma le overheidspensioenaanspraak, waarin dan het bodempensioen is opgegaan. Daarvoor behoeft dan echter gedurende de ambtelijke periode niet meer te worden opgebracht dan voor de onverminderde overheidspensioenaanspraak nodig is. Aangezien het overheidspensioen naar maximaal 40 jaar dienstjaren wordt bere kend en het algemeen ouderdomspen- jjllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll1 IIIIÜIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllilllllllllu s VAN Het was wéér mijn eigen Stan die in De Telegraaf een onthulling deed, ditmaal over de gi-ote liedjes man Van Wood, die in Nederland was: „eerlijk bekent hij ogk gekomen te zijn, omdat hij nog steeds graag in zijn geboorteland is". Ik moge eerlijk bekennen dat ik door deze eerlijkheid wel een beetje ontroerd ben. Leve Van! Leve Stan! MOOI En het was nog eens Stan die in De Telegraaf, over een feest in Woudrichem, schreef: In de avonduren vierden allen, bewoners en vrije poorters, deze installatie bij de kermiskramen, die juist voor een paar afgebroken krotten stonden en die zodoende mooi aan het oog van de gasten werden onttrokken. Toch zou ik het nog mooier hebben gevonden als de krotten aan het oog onttrokken waren geweest, ofschoon ik aan de andere kant niet begrijp hoe iets kan staan voor iets dat afgebi-oken is. ANTIFLIXAFIT Maison Reijnen, de corsetspeciaal- zaak die flixafitkousen verkoopt is daar zelf niet tevreden over, want zij adverteert in W i n t e r s w ij k s Nieuws- en Advertentie blad: „eens geprobeerd, neemt u nooit geen andere meer". Het is in ieder geval eerlijk. ASPERGE Stan (m'n eigen Stan van D e Telegraaf) introduceert de holle asperge. Hij schrijft over een dame „die een rode japon droeg, bijna zo nauw als een asperge". Zelfs als het de wijdste asperge was, is dat nóg wel héél nauw. GRAND In een grote advertentie lees ik dat de sigaret Prince de Monaco „23 Grand Prix verwierf". Hoeveel grands prix voor frans kreeg de schrijver van deze adver tentie? TALARIUS sioen naar 50 premie jaren, kan één vijfde* deel van het bodempensioen niet be schouwd worden als in het overheidspen sioen te zijn ondergebracht en blijft dat deel onafhankelijk van. het overheidspen sioen aan belanghebbende toekomen. In dit opzicht is het effect voor de gepensio neerde hetzelfde als bij het thans gelden de systeem. Wat de premiebetaling betreft wordt in het wetsvoorstel in de eerste plaats be paald, dat de premie voor het bodempen sioen, berekend over het ambtelijk inko men, ten laste van het ambtelijk pensioen orgaan zal worden voldaan. Omdat de ambtenaren thans een gedeelte van die premie nl. 1,15 percent ovei hun pre mieplichtig salaris of ten hoogste 83.32 per jaar zelf moeten betalen, betekent dit voor ben een reële inkomstenstijging. In de tweede plaats wordt in het wets ontwerp voorgesteld voor het door de amb tenaren verschuldgide pensioenverhaal een zeker verband te leggen met de pen sioenbijdrage, welke nodig is voor de op bouw van de normale overheids-pensioen- aanspraak. In verband met het reeds in gediende wetsontwerp inzake de sane ring van de pensioenfondsen is voorlopig gedacht aan een verhaal van de pensioen bijdrage op de ambtenaren van 7 percent. Daar dit voor liet merendeel van de ambtenaren een verhoging van het pen sioenverhaal betekent, is de regering voor nemens een salarisverhoging aan de ambtenaren toe te kennen, die gelijk is aan het bedrag waarmede het pensioen- verhaal zal toenemen. Voor een ambtenaar met een pensioengrondslag van 7.000 be tekent dit een brutosalarisverhoging van 185.- per jaar, welke in de pensioen grondslag zal worden opgenomen en dus ook zal doorwerken in het t.z.t. te verle nen overheidspensioen. Voor een handhaving van de looncom- pensatie ad 5.6 pet. voor de betaling van de premie, welke krachtens de A.O.W. ver schuldigd is. is in dit systeem geen aan leiding meer. Deze looncompensatie zal dus vervallen. De memorie van toelichting geeft voorts een overzicht van de wijziging, die het wetsontwerp in de betaling van de premie voor de bodempensioenen en van de bij drage voor het overheidspensioen zal mee brengen. Enerzijds zullen de overheids pensioenfondsen de bodempensioenpremie welke over de ambtelijke inkomsten aan het bodempensioenfonds moet. worden af gedragen, voor hun rekening moeten ne men. Anderzijds brengt het feit, dat de overheidspensioenaanspraken zelf kunnen worden beperkt, mede, dat in de over heidspensioenfondsen minder pensioenre serve behoeft te worden gevormd dan no dig zou zijn voor de honorering van onbe perkte pensioenaanspraken. Bij de ra ming van de financiële gevolgen van het wetsontwerp is er van uitgegaan, dat de bijdragen voor het overheidspensioen. in overeenstemming met. het reeds eerder ingediende wetsontwerp tot sanering van de financiële positie der pensioenfondsen, gebracht zullen worden op het niveau, dat voor de dekking van de pensioenaan spraken noodzakelijk is, nadat het rijk het bij de laatste balans aanwezig tekort als schuld zal hebben erkend. De wijziging in de premie- en bijdra- gebetaling voor de overheids-pénsioenfond- sen zal in vergelijking met de huidige toe stand per saldo een inkomstenvermeerde ring van f 45 miljoen per jaar betekenen. Voor de overheidsorganen-werkgevers zal hetgeen thans wordt voorgesteld, in dien tevens rekening wordt gehouden met de gevolgen van het saneringsontwerp, een verhoging van uitgaven veroorzaken, wel ke totaal op 75 miljoen per jaar wordt geraamd. De invoering van het sanerings ontwerp op zichzelf zou i-uim f 130 miljoen hebben gevergd. De bij het saneringsont werp in uitzicht gestelde vei-hogingen van het aandeel van het Provinciefonds en het Gemeentefonds in de opbrengst, van de rijksbelastingen zal in dit verband moe ten woi'den herzien. v Voor het rijk heeft het wetsontwerp niet alleen financiële gevolgen op het punt. van de betaling van premies en bijdragen, maar ook voor wat betreft de betaling van toeslagen op de overheidspensioenen. Enerzijds zal de beperking wegens aan spraak op algemeen weduwen- en wezen pensioen een verlichting van het rijks- budget. met ongeveer 16 miljoen beteke nen. Anderzijds zal het wetsontwerp in ge- (Van onze correspondent in Bonn) In de cellen van het huis van bewaring te Bonn, waar de zon in de middaguren recht inschijnt, werd gistermiddag het hitte-record van vijftig graden Celsius be reikt. De gevangenen kregen het benauwd in de gloeiendhete cellen. Men ging er ten slotte toe over om het platte dak op de gevangenis met water te besproeien. Ook overigens worden in West-Duitsland dagelijks nog altijd hitterecords gemeld. In verscheidene steden, waar de tempe ratuur overdag tussen de 35 en 40 graden oploopt, smelt het asfalt en moet men in een wanhopige poging het verkeer gaan de te houden de hele dag de straten be sproeien. In Bon.i zelf schendt men liever het protocol dan nog langer te lijden on der de hitte. De verkeersagenten voor Adenauer's ambtsdomein, het palais Schaumburg, staan met de blote benen in emmers water. In de deftige Bondsraad, de vertegenwoordiging van de Westduit- se deelstaten gaf voorzitter Kaisen, de burgemeester van Bremen, de leden (in meerderheid de ministers-pi'esidenten van de deelstaten) toestemming om dassen en jassen af te leggen. De statige Kaisen zelf bleef evenwel in het zwart presideren. In het zweet van ons aanschijn, zo zei hij aan het'Slotvan" het soms 'félle debat; hebben wij heden gewerkt In Bonn krijgen de ambtenaren van de diverse ministerie en ambassades 's mid dags enkele uren eerder vrij. Alleen het bureau van bondskanselier Adenauer moet doorwerken. De 82-jarige bondskanselier trekt zich niets aan van de hitte en ver vult zijn dagtaak met de nauwgezetheid die hij al tien jaar in ere houdt. De posterijen in de Bondsrepubliek zitten tengevolge van de hitte met een bijzon der probleem: vele Westduitsers die naar familieleden in Oost-Duitsland pakjes ple gen te versturen, doen daar veelal stukken chocolade in. Door de warmte smelt die chocolade, ten gevolge waarvan de adres sen onleesbaar worden. De oost heeft de pakjeszenders verzocht voorlopig geen chocolade te versturen. In Noord-Duits- land gelooft men niet meer in een rede lijke oogstopbrengst. Alles is daar ver zengd en de graan- en vruchtenopbrengst kan onmogelijk nog op peil worden ge bracht, ook niet door de regen die men dit weekeinde eindelijk verwacht. De hoogste temperaturen werden gemeld uit Frankfort: 49 graden Celsius en We nen: 43 graden. Engeland koelde na een aantal stortbuien af tot omstreeks 14 gra den, hoewel het in Londen in de middag nog broeierig warm was. Ook Madrid meldde lagere temperaturen. West-Berlijn beleefde de warmste dag sedert 1830, met een maximumtempera tuur van 37 graden Celsius. In Oostenrijk steeg het kwik tot boven de 35 graden. In dorpen in de Belgische Ardennen is het drinkwater gerantsoe neerd. In Brussel is een man om het le ven gekomen die. door de hitte bevangen, van het dak van een gebouw van drie ver diepingen bij het paleis van Laeken viel. In Noorwegen heeft het nu al in twee maanden niet geregend. In Stockholm was het iets minder warm doch men verwacht dat de temperaturen in het weekeinde weer zullen oplopen. Denemarken transpireerde door onder temperaturen van 27 tot 32 graden, Fin land bleef niet ver achter met tempera turen van 21 tot 27 graden. In Duitsland zijn sinds zondag tien mensen ten gevolge van de hitte omgekomen. Advertentie HILVERSUM. Geslaagd. Voor het examen inspecteur van gemeentepolitie en officier der rijkspolitie is aan het rijks instituut tot opleiding van hogere politie ambtenaren geslaagd: E. Hubregtsen, Haarlem. leidelijk toenemende mate aan het rijk de mogelijkheid ontnemen om de uit de beperking van de overheidspensioenen voortvloeiende bate te verrekenen met de kosten van de toeslaglast, welke het rijk aan de fondsen moet vergoeden. De ba te. welke thans dus indirect nog geheel aan het rijk ten goede komt, is ongeveer 116 miljoen per jaar. Gistermorgen hebben koning Boude- ivijn, Koningin Juliana en Prins Bern- hard een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken in Eindhoven. In de montagehal voor televisietoestellen sprak de koning met een der Belgische arbeiders. Waarom? Ziezo, ze zitten er weer op! Die vrese lijke uren, weggezonken in het verleden. De herinneringen, pijnlijk als geen andere, somber en duister. Die overpeinzingen van moeilijk doorworstelde momenten naast de haard, die geen warmte meer leek te geven, al loeide hij als een vulkaan. Die marteluren op een harde houten stoel', wiebelend met de voeten, wriemelend met de vingers, de ogen schuldbewust neer geslagen, u overal liever wensend dan waar ge ivaart, ook al die uren zinken neer op de grote droesemhoop der droefenis, die diep in uw arme ziel ligt opgetast Of zijt gij, waarde lezer, misschien niet in het bezit van middelbare-scholier en- met-een-rapport? Behoort gij tot die be nijdenswaardige lieden die vrij zijn van angsten, die zich tot neurosen uitzetten naarmate de Dag des Oordeels naakt, de Dag van het Rapport? Zijt gij vrij van de noodzaak om eerst met een bedroefde, dan stilaan met tot donderen aanzwellende stem te spreken tot die schuldigen, die uw goede naam niet hoog houden, terwijl ge zwaait met het walglijk document, dat u de veilige aarde onder de voeten deed weg zinken, daar ge al uw kroost wegens ge brek aan normaal verstand in het armhuis zag verdwijnen? Maar gij oriders met knapen en meisjes op de middelbare school, gij ongelukkigen, herinnert ge u die dag Op de deurmat onder de brievenspleet lag daar dat papiertje, o een heel nietig papiertje maar van de goedkoopste soort papier, volgestencild met strenge termen, die u sommeerden als ouders/voogden van die of die (volgde de naam van het ondier) de gelegenheid aan te grijpen om zes minu ten lang te mogen babbelen met de docent van uw keuze. Daarop volgde de gang naar het scha vot. De grote zaal vol, stikvol met tafels, met stoelen, met papieren, met lijsten, met gepunte potloden en met een gesorteerde verzameling docenten, ieder op zijn eigen stoel, achter zijn eigen tafel en met er voor de twee stoelen voor de verdachten, in dit geval de ouders/voogden. Er bestaan werkelijk ouders, die dit aan pakken met opgewekt gebaar en gelaat. Vol zelfvertrouwen lopen ze naar de stoeltjes, het betreft hier immers heel duidelijk een vergissing, die vier van Jantje moet na tuurlijk een zeven zijn, dat is al. Ze zetten zich, hups en ook ivel vriendelijk. De do cent vangt aan te spreken. En langzamer hand ziet ge die twee ouders, daarnet nog zo vol zelfvertrouwen, ineen klappen als slecht bereide omeletten. Ach ja, ze zien nu immers volkomen in hoe schandalig ZIJ hun huiswerk maakten of niet maak ten, hoe bedroefd weinig ZIJ weten van dit en van dat, hoe slecht ZIJ werkten voor hun proefwerk. En als bedroefde, doorweekte vogeltjes trekken ze af na die vreselijke zes minuten, die van eerbare en geëerde mannen slappe wrakken, van fikse huismoeders snikkende massa's maakten. Maar ik ken één man die het gegeven was nee, laten we niet zeggen als over winnaar, maar dan toch wel heel beslist als ongebroken uit die strijd tevoorschijn te treden. Want die man, door het dolle heen over al die o's en t's op de rapporten van zijn talrijke kinderschare, schreed met forse en weerklinkende tred naar het tafeltje van zijn keuze. Hij ging niet zitten, hij dacht er niet aan, maar hij steunde met beide vuisten op het tafelblad dat het kraakte, leunde zo ver voorover dat de docent voorzichtig wat achteruit schoof, en zei met de uiterste stemverheffing: „En mag ik nu eens weten meneer, hoe het komt dat al mijn zoons en dochters bij u nooit genoeg opsteken om voldoendes te halen?" Sporry WASHINGTON (Reuter-UPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christian Herter zal, naar ver wacht wordt, voor midden-augustus een bezoek aan Berlijn brengen op uitnodiging van burgemeester Willy Brandt. Herter heeft op een persconferentie te Washington als zijn mening te kennen ge geven, dat de Sovjet Unie tracht op de conferentie te Genève een oplossing voor het vraagstuk-Berli.in te vinden. Herter voegde hier echter aan toe, dat hij niet graag een weddenschap omtrent een al dan niet bereiken van een akkoord zou aangaan. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd, heeft donderdag in een vraaggesprek met journalisten voor de radio verklaard, dat het onwaai-schijnlijk is dat er te Genève zelfs over de kwestie- Berlijn afzonderlijk overeenstemming wordt bereikt, voox-dat de vier regerings leiders zich gezamenlijk met de vraag stukken bezig houden. Averall Harriman, de vroegere Ameri kaanse ambassadeur in Moskou die tij dens een bezoek aan de Sovjet-Unie een onderhoud met premier Kroesjtsjev heeft gehad, heeft bij zijn terugkomst in New York verklaard dat een eventuele topcon ferentie in New York zou moeten worden gehouden. Harriman verklaarde dat Kroesjtsjev ge looft dat het Amerikaanse volk de rege ring niet steunt. Hierin schuilt het gevaar, aldus Harriman, dat Kroesjtsjev wel eens te ver zou kunnen gaan. Zoals roest oorspronkelijk betekent: het rode, zo betekent schimmel, dat verwant is met schemer, eigenlijk: het doffe. Schimmel is een laag witte of groenachtige plantjes die zich ontwik kelen op stoffen welke aan vocht zijn blootgesteld. Het paard dat wij schimmel noemen, is een paard welks haren aan de einden wit zijn. Het is dus een schimmelkleu- rig paard. In 'het vroeger veel gespeel de klok-en-hamerspel komt een kaart voor waarop een schimmel staat afge beeld. Vandaar dat men ook wel van schimmelen spreekt. Beets gebruikt in de Camera het woord schimmelbek ^voor: melkmuil.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5