Kennemer streekschool van het ministerie van assepoester Onderwijs In de vishal en op zee Weg en wiel Havenberichten Dr. H. Wamsteker overleden Haarlemse opleiding voor kleuterleidsters werkt onder ongunstige omstandigheden Wasmachines - Centrifuges AAN HET RIJDEN MET ANDERMANS AUTO ZIJN RISICO'S VERBONDEN WEL BETAALD, NIET VERZEKERD AANSPRAKELIJKHEID VAN DE EIGENAAR 6 Moeilijke positie LOENDERSLOOT Zware opleiding Studerende commissie Tour de Flevo Van eeuwenoude stal tot moderne autozaak Kritiek op Nederlandse haringvissers Gaal u met vakantie? li i\ S D A G 15 JULI 1959 (Van onze Haagse redacteur). Het ziet er nog niet naar uit. dat de Kennemer Streekschool voor kleuterleid sters te Haarlem binnen afzienbare tijd tot de door het rijk gesubsidieerde oplei dingsscholen gaat behoren. Niet alleen laten de financiële mogelijkheden dit niet toe. maar men gaat er in Den Haag ook van uit, dat de zesendertig opleidings scholen welke thans wel worden gesubsi dieerd reeds voldoende in de behoefte aan kleuterleidsters voorzien. Deze indeling der opleidingsscholen in door het rijk gesubsidieerde en niet-ge- subsidieerae instellingen vormt een van de drie punten welke door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en "Wetenschap pen sinds het van kracht worden van de wet op het kleuteronderwijs op 1 januari 1956 nog steeds niet bevredigend zijn op gelost. De maatstaven welke daarbij wer den gehanteerd heten gebaseerd te zijn op de behoefte en de regionale spreiding, hoewel men anderzijds zegt. dat er geen aanwijsbare reden is waarom de ene school wel wordt gesubsidieerd en de an dere niet. Een enkele vergelijking hoe het in werkelijkheid met die „regionale sprei ding" gesteld is, leert dat in Noordhol land slechts één algemene (openbare) op leidingsschool wordt gesubsidieerd, na melijk die te Amsterdam. Er worden echter drie rooms-katholieke scholen in deze provincie door het rijk gesteund, na melijk in Haarlem, Amsterdam en Alk maar. Verder wordt in Amsterdam ook een protestants-christelijke school gesub sidieerd, hetgeen de verhouding voor het algemene onderwijs nog ongunstiger maakt. In Zuid-Holland daarentegen wor den drie algemene opleidingen gesubsi dieerd, in Rotterdam, Den Haag en Lei den. plaatsen waartussen de onderlinge afstanden met die tussen Haarlem en Amsterdam vergelijkbaar zijn, met dien verstande dat Den Haag en Leiden nog veel dichter bij elkaar liggen dan Spaar- ne- en Amstelstad. Bovendien worden zo wel in Den Haag als Rotterdam ook rooms- katholieke en protestants-christelijke op leidingsscholen gesteund. In totaal bete kent dit. dat in Noordholland vijf scho len rijkssubsiidie ontvangen, in Zuid- Holland zeven. In Noordholland zijn er drie scholen welke geen recht op subsidie kunnen laten gelden, maar die wel vol doen aan de wettelijke normen voor de kwaliteit van het onderwijs, zodat zij ge rechtigd zijn eigen examens af te nemen. De Kennemer streekschool behoort daar ook toe. De beide andere opleidingen met dezelfde faciliteit zijn in Hilversum geves tigd, namelijk een algemene en een rooms-katholieke school. In Zuid-Holland bevinden zich twee cursussen voor kleu terleidsters in die situatie, namelijk een openbare in Dordi-echt en een protestants- christelijke in Gouda. Het is wel duidelijk, dat de Kennemer streekschool in Haarlem, welke gesticht is en in stand gehouden wordt door de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemen- daal, Velsen, Zandvoort en Beverwijk, .ten opzichte van de wel door het rijk gesub sidieerde algemene opleidingen in Am sterdam en Leiden in een bijzonder moei lijke positie verkeert. Leerlingen van buiten de Kennemer gemeenten zullen im mers het volledige schoolgeld dienen te betalen, terwijl dat op de andere opleidin gen door de rijkssubsidie wordt gedrukt. Leerlingen uit het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal zullen daardoor eer der naar de opleiding in Amsterdam dan Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Do- rine van Abo, cellulose lossen voor papier fabriek Velsen; Wieka, Delfzijl; Dicky, Bristol, ledig, zoutbunker; Bodoro, erts lossen Hoogovens, Melilla; Billetal, Ant werpen; Lucas M, Great Yarmouth; IJ- stroom. Dagenham; Carl Gorthon, Ham burg; Port Talbot, Duinkerken;Interepede, Stettin, kalk lossen IJmuiden; Europa, Rot terdam; Nuyenstein, Oslo, bijlegger IJmui den; Cabindda, Le Havre; Gudur, Halsta- vik; Alcetas, Rotterdam: Sleipner 2, Munk- sunt; Gordias, Rotterdam; Canada, Ala; Basbek, Kristinaham; Aspen, Karlstad, met props voor Velsen; Stern, Rotterdam; Ilias, Hamburg; Halimun, Noordzee (proef- stomen); Oostkerk, Rotterdam; Tim, Struer; Esso Emden, Hamburg. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Ne- miravich Danchenko van Leningrad; Gaas- terland, Las Palmas; Sierra Madre, Rotter dam; Olga Thorm, Rotterdam; Maaskerk, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Tem po naar Londen, met walsmateriaal uit IJmuiden; Schwinge, Malmoe, walsmate riaal IJmuiden; Friedi, Shoreham, bijleg ger IJmuiden; Vinnica, Odense; Noordwijk, Monrovia, ledig Hoogovens; Friesland, Se- tubal; Libra, Antwerpen; Nyenstein, Exe ter; Zero, Gdynia, ledig IJmuiden; Heriot, Leith; Mithras, Bremen; Kaap Falga, Ant werpen; Lizard, Londen; Dicky, Dompso, zout van IJmuiden; Dotterel, Rotterdam; Nike, Bremen; Gerd, London; Ponza, Delf zijl; Barok, Hamburg; Norderholm, Ant werpen; Daphnis, Hamburg; Spaarne- stroom, Portsmouth; Cresta, Gdynia; Ciuc- dad de Bucaramanga, Antwerpen; Rijn stroom, Huil; Wieka, Rotterdam; Amstel- stroom, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Energie naar Londen; Novian Coast, Lon den, walsmateriaal IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). naar die in Haarlem gaan. De meisjes uit Haarlemmermeer en de bollenstreek hebben de keus tussen de cursussen in Haarlem en Leiden. Daar de laatste door het rijk wordt gesubsidieerd, kan dat voor hen een financieel voordeel betekenen. De verhoudingen liggen echter ook in een ander opzicht ongunstig voor de Ken nemer Streekschool cn dat hangt sa men met het tweede punt van ernstige critiek op de wet op het kleuteronderwijs. Daarbij werd immers bepaald, dat de op leiding uit twee gedeelten zou bestaan, namelijk de leidstersopleiding (Al en de opleiding tot hoofdleidstcr (B), welke bei de twee jaren duren. Het verschil is ech ter, dat de A-opleiding een dagschool is, maar de B-opleiding een avondcursus. De meisjes zijn dan reeds de gehele dag als kleuterleidster werkzaam. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, welk een inspan ning dit voor deze leerlingen betekent: overdag in een uiteraard roerige kleuter klas staan en vervolgens maandagavond, dinsdagavond en vrijdagavond van kwart voor zes tot halftien in de schoolbanken zitten om redelijk zware kost te verwer ken. Op woensdagen wordt dan 's mid dags les gegeven. De „vrije" woensdag en donderdagavonden zijn uiteraard drin gend nodig voor het maken van taken, leren van lessen en dergelijke. Een der gelijke opzet houdt in het geheel geen re kening met de noodzakelijke behoefte aan vrije tijd en ontspanning, zeker voor meisjes van omstreeks twintig jaar. Alle deskundigen in 't; kleuteronderwijs zijn het er dan ook over eens, dat deze cursus-indeling een onding is. Maar zij is nu eenmaal in de wet vastgelegd en wat een keer in de wet staat, krijgt men er niet zo gemakkelijk weer uit. Op aandrang van het kleuteronderwijs heeft minister Cals erin toegestemd, dat twee „proefscholen" zouden worden aangewezen, met een an dere opzet, namelijk een drie jaar durende A-cursus (dagschool) voor het leidsters diploma en een éénjarige B-cursus op woensdagmiddagen voor het bereiken van het diploma van hoofdleidster. Als één van de twee proefscholen werd de algemene opleiding in Amsterdam aange wezen. De opleiding in Leiden bezat van oudsher al een andere structuur, name lijk een rechtstreekse opleiding tot het B- diploma in drie jaar dagschool. Daardoor bevindt de Kennemer streekschool zich thans in een ongunstige positie tussen twee gelijkwaardige opleidingen op korte af stand. zowel wat de financiële basis als wat de structuur der opleiding betreft. Een commissie bestudeert nu de resul taten der proefscholen, al weet niemand precies .wat er nu eigenlijk nog aangetoond, moet worden, want iedereen is "het erover eens dat de combinatie van- drie--jaren A- opleiding met één jaar B-opleiding vérre de voorkeur verdient boven de wettelijk voorgeschreven indeling. Die commissie werd al in januari 1958 ingesteld, doch zij heeft nog geen rapport uitgebracht. Bo vendien wordt het niet waarschijnlijk ge acht, dat de minister een wetswijziging zal voorstellen op een onderdeel, hij zou daarmee liever willen wachten tot er meer punten zijn, welke herziening behoeven. Dat desondanks de Kennemer streek school voor kleuterleidsters in een behoef te voorziet, getuige de vierentwintig meisjes die elk jaar aan het kleuteronder wijs worden afgeleverd, is vooral een ge volg van de goede naam welke deze in stelling in brede kring zowel in pedago gisch als didactisch opzicht geniet. Die vierentwintig meisjes vinden ook elk jaar een plaats in het kleuteronderwijs, hetgeen de opvatting weerspreekt dat de behoefte aan kleuterleidsters in ons land welke nog steeds toeneemt, zowel door de ont wikkeling van dat onderwijs als door het grote verloop in deze groep geheel kan worden gedekt door de zesendertig wel gesubsidieerde scholen. Het derde en laatste punt. dat nu al ruim drie jaar stor tot ontevredenheid geeft, betreft de salarisregeling voor de docenten der gesubsidieerde opleidings scholen. Die is namelijk nog steeds niet bekend, zodat de betaling der salarissen op een soort gemeentelijke voorschotregeling geschiedt. Een jaar geleden informeerde het Tweede Kamerlid mevrouw U. Telle- gen-Veldstra, een van de onderwijsspecia- listen van de fractie van de Partij van de Arbeid, door middel van schriftelijke vra gen hoe het met de zaak stond. Zij kreeg ten antwoord, dat de kwestie bijna rond was, maar dat de vakorganisaties nog moesten worden gehoord. Vervolgens ver nam men weer een jaar lang niets meer van de zaak. zodat mevrouw Tellegen on langs opnieuw vragen stelde. Nu kreeg zij te horen, dat de regeling zeker dit jaar in het staatsblad komt, maarde mi nister wil eerst de vakorganisaties nog eens inlichten. Ook vernamen wij. dat men nog niet zover is dat men al weet welke regeling getroffen zal worden ten aanzien van hen, die al die jaren in het kader van de voorschotregeling meer ontvangen heb ben dan hun thans op grond van het be zoldigingsbesluit blijkt toe te komen. Dat is dan misschien weer een aardig onder werp voor schriftelijke vragen. Bestuur en ouders van de jongelui die deelnemen aan de Tour de Flevo hebben in de Gidsenhut aan de Toepoelstraat te Castricum de laatste ouderavond gehou den vóór de tour, die volgende week don derdag begint. Dit jaar zullen negen ploegen van start gaan, ieder met. een ploegleider en een ploegvader De eerste dag gaat men naar Hilversum, waar een bezoek aan de KRO- studio wordt gebracht, voor een korte opnanje, die vrijdag 31 juli in het KRO- programma zal worden uitgezonden. Via Oosterbeek gaat het de tweede dag naar Arnhem en de derde dag, zaterdag, naar Apeldoorn. Zondag vertrekt de karavaan van Apel doorn naar Ermelo. Vervolgens per boot naar Amsterdam en vandaar in de richting Castricum. Maandagavond wordt in zaal Roozendaal te Castricum een groot sluitingsfeest ge houden. Samenvoeging ziekenhuizen Op de raadsvergadering die donderdag 23 juli te Castricum wordt gehouden zal het partieel uitbreidingsplan Bakkum- West worden behandeld. Dit uitbreidingsplan houdt verband met de samenvoeging van twee provinciale ziekenhuizen, Medemblik en Duinenbosch. De in Medemblik aanwezige patiënten zul len naar Bakkum worden overgebracht, een plan dat in 1962 voltooid kan zijn. Hiervoor zal een aantal woningen (dit jaar 40) voor het personeel van Medemblik in Bakkum moeten worden gebouwd. Hel „Witte Huuske", het huisje voor I de spoorlijn Nijmegen-Geldermalsen de twee invalide kinderen van het ge- wordt gebouwd, nadert zijn voltooiing, zin Rothuis te Opheusden, dat langs Het spoorwegpersoneel bracht het geld voor de bouw bijeen. Visserslied Op 5 september wordt te Oostende de finale gehouden van het Belgische kust- festival van het visserslied. Deelnemers zijn dan: koor der vissersvrouwen met het „Lied der Garnaalvrouw", Xavier Devos TOétrjhet Lied van heb -Levend van'Mau rice Decorte, de dansgroep der „Duin- roosjes", met een zangtrio,, dat'.„Leve.Blan- kenberghe" zal zingen en Jozef Falleyn met het lied „Begraven en Teruggekeerd". Mosselen en oesters Op donderdag 3 september wordt het mossel- en oesterseizoen in Zeeland fees telijk geopend Op de Oosterschelde wordt een vlootschouw gehouden, en als vanouds is Yerseke het centrum van-de feestelijk heden. Aanvoer van dinsdag De aanvoer van dinsdag bedroeg 6280 kisten, waarvan 3 tong en tarbot, 1 heil bot, 4381 haring, 1350 makreel, 95 schel vis. 295 wijting, 105 kabeljauw en gul. 25 haai, 10 poon, 10 koolvis en 5 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 2.60. kleine tong I 3.40. kleine tong II 3.70—3.60, tarbot I 2.30—2.00; per 50 kilo: verse haring 19.4011.00, ma kreel 178, grootmiddel schelvis 3938, kleinmiddel schelvis 41, kleine schelvis I 4239, kleine scehlvis II 4125, wijting 2612, grote gul 3721, middel gul 2918, kleine gul 2216, kleine haai 2623, poon tjes 8. kleine koolvis zwart 2322; per 125 kilo: grote kabeljauw 11067, grote koolvis zwart 62. Vandaag aan de markt Er werden vanmorgen 4900 kisten verse vis, 1000 kilogram tong en 100 stuks stijve Tijdens het afgelopen weekeinde is in Haarlem plotseling overleden dr. H. Wam steker, eerste chirurg aan het Diaconessen- huis in Haarlem. Dr. Wamsteker bereikte de leeftyd van 59 jaar. Dr. H. Wamsteker werd op 1 mei 1900 te Madioen geboren. Zijn schoolopleiding ontving hij op de H.B.S. te Batavia en Leiden. In 1926 werd hij aan de Leidse Universiteit tot arts bevorderd. Prof. Steenhuis leidde hem op tot rönt genoloog, in 1928 werd hij assistent aan de chirurgische kliniek te Leiden bij prof. dr. J. H. Zaaijer. In 1932 volgde zijn promotie op het proefschrift „Bronchiëctasieën". Na een uitvoerige experimentele studie verrichtte dr. H. Wamsteker de eerste ge slaagde long-exstirpalie in Nederland. In hetzelfde jaar werd hij conservator aan de heelkundige kliniek van de Rijksuniversi teit te Leiden, in welke functie hij bleef tot zijn vestiging te Haarlem in october 1937. Van zijn hand verschenen talrijke publi- katies in binnen- en buitenlandse weten schappelijke bladen. Vooral op het gebied der longchirurgie heeft hij veel gewerkt, zodat men Haarlem zeker een centrum op dat gebied kan noemen. Ook beoefende dr. Wamsteker de laatste jaren de hartchirurgie in de Haarlemse ziekenhuizen, na een experimentele studie op het fysiologisch laboratorium van prof. Duijff te Leiden. Begin 1953 werd dr. Wamsteker be noemd tot eerste chirurg aan het Dia- conessenhuis in Haarlem. Tevens was hij verbonden aan het Pieter van Foreest- huis en het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Tijdens de oorlog was hij lid van het centrum van Medisch Contact en tevens plaatselijk commandant van het strijdend gedeelte der Binnenlandse Strijdkrachten te Haarlem. Hij was hoofdbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en sinds de oprichting in 1947 is hij secretaris van de Nederlandse vereniging van thorax- chirurgie. Ook was hij voorzitter van de stichting Erebegraafplaats te Bloemendaal. De thans overledene was vroeger een verdienstelijk voetbalspeler. Twee keer maakte hij deel uit van het Nederlandse elftal. In de periode, dat hij nog voor ASC speelde kwam hij uit tegen Denemarken, later toen hij lid van HFC was tegen België. Voor HFC speelde de thans over ledene van 1927 tot 1932 in totaal 69 wed strijden. In die periode deed hij zich ken nen als een fel en sportief achterspeler, die vooral als aanvoerder veel van zijn elftal genoten vroeg. Zelf gaf hij altijd het goede voorbeeld. Bij HFC is er ieder jaar nog een aspirantentoernooi om de dr. Wam- stekerbeker. kabeljauw aangevoerd. Van deze kisten waren 245 wijting, 80 gul en kabeljauw, 30 koolvis. 2100 haring, 850 makreel, 100 varia en 440 kleine kistjes haring. De Deining, KW 8, (3 juli) loste 130 schelvis. 570 haring, 100 makreel, 165 wijting, 20 gul',"On tteibeljai,iwp-15 vari-afnM40- kleine kisten haring, 41 kantjes. De Curasao (4 juli) kwam ..binnen, met 7.7.0 haring, 100 makreel, 80 diversen, 30 stuks stijve ka beljauw, 300 kleine kisten haring en 60 kautjes. De Albatros, KW 87, (juli) had aan boord 750 haring, 50 diversen en 361 kantjes. De Maria van Hattum, IJM 10 bracht aan de markt 50 schelvis, 600 ma kreel, 10 wijting, 40 gul en kabeljauw, 20 diversen en 3 kantjes. Dit schip was van 6 juli. De Protinus (7 juli) voerde aan 100 schelvis, 50 varia. 520 stuks stijve kabel jauw. De kleine vaart was er met 12 schepen. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor grote rijen kabeljauw 8896, kleine regels ka beljauw 4863, kisten grote kabeljauw 76114, kisten kleine kabeljauw 8296, grote schelvis 3641, grootmiddel schel vis 3138, grootmiddel tong 3,603,90, kleinmiddel tong 3,60—4, tong 1 3,30—3,50. slips 3,303.50, grote, middel, zetschol en schol 1 4449. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor lengen 77. grote gullen 3152, middel gullen 2736 tarbot 2126, zwarte koolvis 90, koolvis 1 36—34, koolvis 2 27, grote tongen 3,80 —4, schol 2 37—42, schol 3 26—32, klein middel schelvis 31—35, pennen 29—39, braad 31—46, wijting 26—19, haring 14— 22, makreel 2013. Besommingen 1 trawler f 15.100, KW 8 f 19.700, KW 87 f 11.800, I-JM 10 f 13.500, KW 123 f 5840, IJM 154 f 9810, IJM 45 f 1310, RO 29 f 160, WR 50 f 2080. Haringvangsten KW 2 34, KW 5 23, KW 6 2, KW 7 10, thuisstomend, KW 9 22, KW 25 20, KW 138 17, KW 147 12, IJM 75 4, KW 19 8, KW 47 30, KW 54 25, KW 70 70, KW 140 8, KW 168 17, KW 170 3, KW 20 10, KW 40 102, thuisstomend, KW 41 20, KW 78 15, KW 15 10. KW 43 18, KW 44 2, KW 97 12, KW 110 2, KW 45 5, KW 175 3, KW 48 12, KW 67 45, KW 86 41, KW 37 2, KW 95 57, KW 130 65, KW 613 50. De gemiddelde vangsten van zowel de Scheveningse als de Katwijkse schepen was 22 kantjes. En op zee Het was dinsdag goed weer om de noord. De vangsten waren goed maar ongelijk. Gemiddeld vingen de schepen 150—200 manden haring en makreel per etmaal. De Dirkje gaf een dagvangst door van 200 manden haring en makreel, de Vios een dagvangst. van 50 kantjes haring, de Post boy ving op een dag 200 manden haring en de Medan boekte hetzelfde resultaat. Op de kust werd meer tong maar min der schol gevangen. De gemiddelde dag vangsten waren hier 100—150 kilo tong en 8—10 manden schol. Op het Zandt waren de vangsten niet best: gemiddeld 40—100 manden makreel en schol per etmaal. De Polderman is weer naar zee ver trokken. Voor de donderdagmarkt Het is nog niet bekend welke schepen de aanvoer van verse vis voor de donder- dagmax-kt zullen verzorgen. De oudste schepen zijn de VL 153 van 2 juli. de KW 135 van 4 juli. de Gezina Jacoba, Golf stroom en Arie Ouwehand van 6 juli, en de Job Gouda, Sakina, KW 80, KW 101, Brittenburg, KW 121 en de HD 108 Ma- chiel zijn sinds 7 juli op zee. HELMBRANDJE Bij het Noordersluispaviljoen te IJmui den heeft dinsdag een helmbrandje ge woed. De Velser brandweer wist het vuur snel te bedwingen, zodat geen schade werd veroorzaakt. Het huren van auto's zonder chauffeur is steeds meer in gebruik gekomen. Vooral vakantiegangers verschaffen zich langs deze weg het tijdelijk genot van een auto. Dikwijls zijn zij zich niet bewust van de risico's, welke daaraan verbon den zijn. Het is van groot belang, dat de huurder goed verzekerd is tegen aan sprakelijkheid jegens derden. Hieraan ontbreekt nog wel eens wat. Als men naar het buitenland gaat, moet de polis ook voor het buitenland van kracht zijn. Soms geldt voor het buitenland, dat de eerste schade ten bedrage van 250,— a 300,— voor rekening van de huurder is. Het komt voor, dat alleen de verhuurder en de huurder verzekerd zijn en de polis dus niet geldt voor het geval, dat de huurder een derde laat rijden. Ook de verhuurder loopt risico's. De eigenaar, die zijn auto niet zelf bestuurt, is namelijk aansprakelijk voor de gedragingen van degene, door wie hij de auto laat rijden. Jegens het niet-gemotoriseerde verkeer is de auto-eigenaar zelfs verhoogd aansprakelijk. Bij een botsing met dat verkeer is de auto-eigenaar verplicht de daardoor ontstane schade te vergoeden, tenzij hij bewijst, dat de botsing te wijten is aan overmacht of aan de schuld van iemand, voor wie hij niet aansprakelijk is. De verhoogde aansprakelijkheid legt dus de bewijslast op de schouders van de auto-eigenaar. De autohuurder is daarentegen niet verhoogd aansprakelijk. Een aangereden wielrijder of voetganger zal dus de schuld van de autohuurder moeten bewijzen om van hem de schade vergoed te krijgen. Doch hieiöoor behoeft de autohuurder geenszins buiten schot te blijven, Het is mogelijk, dat de eigenaar niet, maar de huurder wel in staat is om de schade te betalen. Indien in dat geval de schuld van de autohuurder gemakkelijk bewezen kan worden of door een strafvonnis reeds vaststaat, zal de autohuurder natuurlijk voor de schade word*e aangesproken. Een goede verzekering is dus voor de autohuurder van het allergrootste belang. Dat hij zich hierdoor veel narigheid kan besparen, zullen wij met het volgende voorbeeld aantonen. Iemand huurde 's avonds om half negen een personenauto van een garagehouder. Hij betaalde een premie van 3,50 voor een verzekering tegen aansprakelijkheid jegens derden en ondertekende een aanvraagformulier, dat de garagehouder hem namens de verzekeringmaatschappij verstrekte. Nog diezelfde avond botste hij met. de gehuurde auto tegen een truck. De eigenaar van de truck eiste schade vergoeding van de autohuurder, aan wiens schuld het ongeval te wijten was. De autohuurder stelde zich in verbinding met de verzekeringmaatschappij, doch deze weigerde de schade te vergoeden. Zij stelde zich op het standpunt, dat de schade wegens het te laat inzenden van de verzekeringsaanvrage niet onder de ver zekering viel. Het gevolg was, dat de huurder veroordeeld werd de schade te vex-goeden. Hierna zocht de huurder verhaal op de garagehouder. Deze verweerde zich door te zeggen, dat hij wel degelijk de verhuur en de verzekeringsaanvrage aan de verzekeringmaatschappij had opgegeven, zij het ook. dat hij dit pas de volgende morgen had kunnen doen. Hij betoogde, dat het hem geheel onmogelijk was om de briefkaart, houdende de verzekeringsaanvrage, zodanig te posten, dat het post stempel anterieur (voorafgaand) was aan de aanx-ijding. Doch dit kon naar het oordeel van de rechtbank de garagehouder met van schuld bevrijden, daar hij in dat geval op andere wijze er voor had moeten zorgen, dat de verzekeringmaatschappij tijdig van de verzekeringsaanvrage op de hoogte was, b.v. door telefonisch of telegrafisch bericht. Dus werd de garagehouder veroordeeld de schade te vergoeden. In beroep besliste het gerechtshof te 's Hertogenbosch, dat de garagehouder zich aan wanprestatie had schuldig gemaakt. Hij had tegenover de huurder de ver plichting op zich genomen hem tegen alle risico's te verzekeren. En deze verplich ting was hij niet nagekomen De garagehouder had de premie en het door de huurder ondertekende aanvraagformulier in ontvangst genomen. Dit had bij de huurder het vertrouwen opgewekt, dat hij zich als onmiddellijk verzekerd mocht beschouwen. Een en ander bracht naar het oordeel van het gerechtshof mede. dat de gai-agehouder er voor instond, dat de verzekering onmiddellijk was ingegaan, temeer daar hij ten aanzien van het begin der verzekering geen enkel vooirbeboud had gemaakt. Volgens een clausule in de polis was het risico echter slechts gedekt van het tijdstip af, dat door het poststempel van de briefkaart der verzekerings aanvrage aangegeven was. Dit hield in, dat de autohuurder ten tijde van het ongeval niet verzekerd was, waarmede de wanprestatie van de garagehouder vaststond Met deze motivering bevestigde het gerechtshof het vonnis van de i-echtbank. ïh èen vö'lgëtj'd voorbeeld zullen wij zien, dat de aansprakelijkheid van de auto eigenaar voor de gedragingen van de huurder zeer ver kan gaan. B. had een auto gehuurd van A en liet daarmede'C rijden. In Amsterdam reed C de voetganger D aan. D werd ernstig gewond en overleed later. De weduwe van D vorderde een schadevergoeding van 23.473,60 van A, B en C ieder voor het geheel. In een tussenvonnis achtte de rechtbank A, B en C alle drie aansprakelijk. In beroep voei'de A voor het gerechtshof aan, dat op het ogenblik van de aanrijding niet B. maar C de auto bestuurde. A had B uitdrukkelijk ver boden een derde met de auto te laten rijden. Het gerechtshof overwoog, dat A slechts dan van zijn aansprakelijkheid bevrijd zou zijn, indien hij aannemelijk kon maken dat B ten aanzien van het overgeven van het stuur aan C generlei verwijt kon treffen. En dit heeft A niet aannemelijk gemaakt. Aan de schuld van B viel niet te twijfelen. Hij was geen instructeur en gaf lessen aan C. die vrijwel geen ervaring had in het rijden in een stad als Amstei-dam. Het gerechtshof bekrachtigde het vonnis van de rechtbank. Voor de Hoge Raad betoogde A, dat de eigenaar van een auto alleen dan een ander daarmede laat rijden en deswege aansprakelijk is, indien die ander zelf met eigen hand de auto bestuurt en dan een ongeval vei-oorzaakt. Doch de Hoge Raad legde de beti'effende wetsbepaling aldxis uit, dat de eigenaar aansprakelijk is voor de gedragingen van de ander met betrekking tot de auto. Onder die gedragingen is begrepen het overgeven van het stuur aan en het vervolgens met de auto laten wegrijden door een derde, die de bekwaamheid om de auto te besturen mist. A kan zich van deze aansprakelijkheid niet bevrijden door het enkele vex-bod om de auto door een derde te laten bestui-en. Gunstiger liep het af voor O, die een vrachtauto had verhuurd aan P. Reeds enige keren had P de auto van O gehuurd voor het verrichten van transportwerk- zaamheden. welke omstreeks vijf uur waren afgelopen. Op dat uur bracht hij de auto steeds terug. Op een kwade dag bracht P de auto in strijd met de huurover eenkomst niet op de vastgestelde tijd terug. In de plaats daarvan ging hij de auto voor privé genoegen gebruiken. Hij veroorzaakte 's avonds om half twaalf een aanrijding met een tram. De tramdirectie sprak O aan voor de schade. Naar het oordeel van de rechtbank kon evenwel niet gezegd worden, dat P op het tijdstip van de aanrijding de auto van O met diens goedvinden reed. zodat O niet aansprakelijk was voor de gedragingen van P. waardoor de aanrijding was veroorzaakt. De Hoge Raad besliste dat de eigenaar die geen toestemming tot rijden heeft gegeven alleen dan zijn auto door een ander laat rijden, indien hij aan deze door zorgeloosheid de gelegenheid tot het rijden heeft gegeven. Hoewel'er voor O, toen hij de auto aan P afstond, geen volstrekte zekerheid bestond, dat P de auto niet na afloop van de bedongen huurperiode zou blijven gebruiken, sluit nog niet noodzakelijkheid een zorgeloosheid in ten opzichte van de mogelijkheid dat P het in hem gestelde vertrouwen zou beschamen. Aldus verwierp de Hoge Raad het cassatieberoep van de tx-amdirectie. Mr. C. A. baron Bentinck Op de hoek Dorpsstraat-Torenstraat te Castricum, waar lange tijd de ruïne heeft gestaan van een doorrijstal, die omstreeks 1700 moet zijn gebouwd, is een hypermo dern pand opgetrokken waarin een mo derne showroom voor automobielen wordt gevestigd van de heer A. Texwoort. Van daag is het pand in gebruik genomen. Eerst over enkele maanden zal het ge hele bedrijf „officieel" worden geopend. Er moet nog een grote doorsmeerkuil worden gemaakt naast het pand, zodat ten slotte hier een volledig service-station zal zijn. Jaarvergadering De Kennemers Dinsdagavond werd in het Kennemer Theater te Beverwijk de jaarvergadering van de voetbalvereniging De Kennemers gehouden. Deze oudste Beverwijkse voet balvereniging heeft twee moeilijke jaren achter de rug. Er is echter goede hoop, dat het in de toekomst veel beter zal gaan. Trainer H. Kliphuis verklaarde, dat het mensenmateriaal aanwezig is voor een eervolle plaats op de ranglijst. De ver eniging is financieel gezond. Het leden tal is gegroeid tot 566. De aftredende be stuursleden de heren M. Berghuis, J. C. Verhorst en J Zijp werden herkozen. De elftalcommissie werd aangevuld met de heren W. Antonissen en L. Tijms. De heer H. Valk werd benoemd tot lid van ver dienste, daar hij ruim dertig jaar de ver eniging gediend heeft als jeugdleider. Tijdens het debat over de haringsubsi dies in het Engelse Lagerhuis heeft de Labour-afgevaax-digde, Edward Evans cri tiek geoefend op de Deense, Belgische, Ne derlandse, Duitse en Poolse vissers. Hij zeide dat de continentale vissers miljoenen onvonwassen haringen vangen, die niet gebruikt worden voor voedsel voor de mens, maar voor het maken van vismeel. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10