„J. Henry Dunant" werd met muziek in IJmuiden ontvangen Staalstaking begonnen i GERARD VAN PRAAG heeft weer koopjes 1 GERARD VAN PRAAG Honderd jaar geleden heerste noodtoestand op Schiermonnikoog KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES B I I I i 4.95 19.75 6.75 22.75 1.95 9.75 Amsterdamse Beurs Ongeluk in Frankrijk Soldaat moet een oog missen Jongetje overreden op autoweg Loonsverhoging voor havenarbeiders DROGE ZOMER IN 1859 Koningin en Prins met twee prinsessen naar Italië U weet wel wat dat betekent: kwaliteitskleding voor spotprijzen Zie onze etalages en profiteer! in Herencostuums Herenoverhemden Sportcolberts Herenpyama's Herenzakdoeken in pantalons in jacks en moderne blazers Kinderpyama's 2.95 3.35 3.85 jongensbroeken in Faicon mantels 1 I I i 't Is nergens zo voordelig als bii 't Is nergens zo goed als bij Franse marine houdt schip bij Oran aan De beurs van gisteren Eerste atoomkruiser te water gelaten Moch verdedigt beleid van Franse socialisten Britse gemeenteraden weerden journalisten Gevangenen in mijn in Tennessee capituleren WOENSDAG 15 JULI 1959 De dienstplichtige soldaat J- H. C. van Hemert uit Eindhoven, van de 12de afde ling veldartillerie, is gisteren tijdens de militaire oefeningen bij Ussel in Frankrijk aan de ogen gewond geraakt. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Cler mont-Ferrand, waar een oog moest worden verwijderd. Het andere oog was bescha digd. De toedracht van het ongeval is nog niet bekend. De 13-jarige A. W. J. van Amerongen uit Utrecht is om het leven gekomen toen hij plotseling met zijn fiets aan de hand de autoweg AmsterdamDen Bosch over stak. PJen passerende automobilist kon hem niet meer ontwijken. De jongen werd overreden en was op slag dood. Het is op de plaats waar het ongeluk gebeurde, streng verboden op de autoweg te lopen of te fietsen. De organisaties van werkgevers en werknemers in het havenbedrijf te Am sterdam en te Rotterdam zijn met het College van Rijksbemiddelaars tot over eenstemming gekomen over een verbete ring der lonen. De nieuwe regeling komt ongeveer op het zelfde neer als de door partijen ingedien de voorstellen. In de vorm zijn echter ver anderingen aangebracht. In plaats van de aanvankelijk voorgestelde tariefdervings- toeslag op de basisionen over het tweede halfjaar 1959 zal, waar en voor zover in de havens een werkclassificatie en of een tariefsysteem ontbreekt, een waarde ringstoeslag mogen worden uitbetaald van 3 pet. van het in het gehele jaar 1959 ver diende inkomen, een en ander in afwach ting van een nader onderzoek naar de mo gelijkheid tot invoering van een werkclas sificatie- en of een tariefsysteem. Van deze toeslag zal de helft wekelijks in de vorm van een gelijk bedrag worden uitgekeerd en de andere helft in enige ter mijnen. De eerste loonbetaling volgens de nieu we regeling zal ingaan op 5 juli. Het Rode Kruis-hospitaalschip J. Henry Dunant is dinsdagavond hartelijk in IJmuiden verwelkomd. Van half acht tot acht uur zette de Hoogoven Harmonie zijn beste beentje voor op de Kanaalkade, waarlangs het schip om zes uur vastlag. Het bestuur van de Rode Kruis-afdeling Velsen had voor een goede ontvangst ge zorgd. Nauwelijks lag de J. Henry Du nant aan de kade of er kon reeds water en olie worden geladen. Een groep padvindsters deelde onder het spel van de Hoogoven Harmonie, ver snaperingen en blikjes conserven uit aan de zeventig, ditmaal Zeeuwse, patiënten. Zeer veel publiek was er getuige van hoe zeer de patiënten mét'dezë vërwelkomirig iri hun sas waren. De verheugde gezichten achter de ramen spraken voor zich zelf. Vanochtend vroeg is de J. Henry Dunant over welk schip wij onlangs reeds uitvoerige bij zonderheden gaven, weer uit IJmuiden vertrokken, in de richting van het IJsel- meer. Woensdag te een minuut na middernacht is de staking in de Amerikaanse staalbe drijven een feit geworden. Hieraan zijn tien weken van vruchteloze onderhande lingen en verscheidene beroepen van pre sident Eisenhower, om tot een regeling der loongeschillen te komen vooraf gegaan. De staalstaking zal vrijwel onmiddellijk werk loosheid in verscheidene takken van be drijf en industrie meebrengen. Juist dezer dagen is meegedeeld, dat in juni 67.342.000 mensen werkgelegenheid hadden een record. Beroep van Eisenhower Vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers hebben in particuliere ge sprekken verklaard dat de thans uitge broken staking wel eens de langste zou kunnen worden, die zich tot nu toe bij de Amerikaanse staalbedrijven heeft voorge daan. De Amerikaanse industrie, die weer eens een hausse-periode beleeft, is in zeer sterke mate afhankelijk van de staalaan- voer. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers hebben nog tot enkele uren voor dinsdagmiddernacht onderhandeld, zonder er echter in te slagen de impasse te doorbreken. Beide partijen hebben thans in krach tige bewoordingen opgestelde verklaringen uitgegeven waarin zij elkander wederzijds onwil om de werkelijke feiten onder de ogen te zien, verwijten. De arbeiders wil len een verhoging van het uurloon met vijftien dollarcent. Zij verlangen ook een zeker aandeel in de winst. De vertegen woordigers der twaalf grote Amerikaanse staalgieterijen, zeggen dat elke loonsver hoging tot verhoging der staalprijzen en toenemende inflatie zal leiden. President Eisenhower heeft vandaag bij werkgevers en werknemers in de staal industrie erop aangedrongen hun geschil voor te leggen aan de Federale bemidde- lings- en verzoeningsdienst. Hij uitte zijn grote teleurstelling over het mislukken der onderhandelingen en herinnerde beide partijen in het conflict eraan dat zij de verantwoordelijkheid dragen „zonder on derbreken voort te gaan met onderhan delen". Beide partijen besloten binnen de anderhalf uur na het beroep door Eisen hower gedaan deze weg naar nieuwe on derhandelingen te volgen. Zij voldeden aan het verzoek van Eisenhower op de zelfde vlotte wijze als zij aan de twee vorige verzoeken tot het voortzetten van de onderhandelingen hadden voldaan. De directe onderhandelingen tussen bei de partijen mislukten kort na 4 uur des middags, iets meer dan twee maanden na dat de allereerste besprekingen waren begonnen. Beide partijen waren vrijwel even ver van elkaar verwijderd. (Van een bijzondere medewerker) Hoe groot de droogte in mei en juni ook geweest mag zijn, officieel was er nog niet sprake van een „noodtoestand". Dat we aan de rand van een noodtoestand geweest zijn moeten we wel haast geloven, wan neer we ons de rode en bruine velden herinneren waar eens gras groeide en we hoorden dat ons bosbezit dagelijks inkortte vanwege de weggeworpen sigaretten en lucifers. Vele records z\jn in de maanden mei en juni gebroken. 1959 zal de geschie denis ingaan als het jaar met één der grootste droogteperioden die Nederland gekend heeft. Speelt het cijfer 59 hierbij een rol? Wanneer we eens nagaan wat er in 1859 gebeurde, dan lykt het er veel op, dat Pluvius de neiging heeft in de jaren 59 met vakantie te willen. Lezen we de kranten van honderd jaar geleden, dan merken we aanvankelijk weinig van een droge zomer. Wel eens een berichtje over warme dagen, hier en daar slecht staande rogge en haver, maar op gezette tijden komen er ook meldingen van onweersbuien, zelfs van noodweer met overvloedige regen- en hagelval. Maar pas in het laatst van augustus worden we ge confronteerd met een droogte in 1859, waarbij die van 1959 tot nu toe slechts kinderspel zou zijn. Gelukkig betrof dit echter maar een zeer klein deel van ons land. Dit ontlenen we aan een bericht in de „Utrechtsche Courant" van 1 september 1859, waarin de weerkundige prof. Buys Ballot aan het woord was. De professor gaf een overzicht van de weerstoestand en schreef: „De maanden Julij en Augustus zijn werkelijk evenals Junij te warm geweest. Deze uitdrukking gebruiken wij met opzet op nieuw, om haar weder te kunnen om schrijven door warmer dan ge woon 1 ij k. Nu is echter den 28sten Augustus een groote verkoeling ingevallen. Geheel Europa is in temperatuur gedaald en allerwege heeft zich in den nacht van 28sten op 29sten een sterk noorderlicht vertoond en zijn groote magnetische sto ringen waargenomen". Inderdaad lezen we dat in de nacht van 27 op 28 augustus overal zware onweers buien, overvloedige regenval, harde wind en vele branden veroorzaakten, doch ner gens wordt vermeld dat deze buien een einde maakten aan een langdurige droogte. Toch was dit het geval, want in die nacht viel er voor het eerst na vijf maanden op Schiermonnikoog en Ameland regen van betekenis! Noodtoestand op Schiermonnikoog Op 23 augustus 1859 kwam in de „Gro ninger Courant" het volgende bericht voor: „Een ontvangen berigt van het eiland Schiermonnikoog stelt ons in staat mede te deelen, dat, hoewel op bijna alle plaatsen de droogte een schadelijke invloed heeft op de gewassen, dit echter in die gemeente vooral het geval is, zoodat het vooruitzigt zelfs op een schrale oogst geheel en al verijdeld is. Bejaarde inwoners aldaar heugt het niet zulk een zomer te hebben beleefd, waarin gedurende meer dan vijf maanden het reeds uitgedroogde land door geen regen werd verkwikt. Hoewel het zomer is ziet het er op het anders zoo schoone eiland allertreurigst uit". Op 24 augustus deed het gemeentebe stuur van Schiermonnikoog met de plaat selijke predikant een schrijven uitgaan naar alle dagbladen in Nederland, dat ons een duidelijk beeld geeft van de noodtoe stand waarin het eiland was gekomen. Wij citeren „Treurig is het thans gesteld op het eiland Schiermonnikoog, 't welk gedurende vijf maanden door geen of weinig regen werd bevochtigd. Donderbuijen, nu en dan opgerezen, en die men hoopte, dat boven dit eiland mogten losbarsten en in de drin gende behoeften voorzien, dreven, aange trokken door de Noordzee, het telkens voorbij. Er is dien ten gevolge geene weide meer voor het vee. Akkers en velden zijn dor en kaal. Al de gewassen mislukten en ver droogden. Menigeen, die in de lente zijn grond met aardappels en andere vruchten vol van blijde hoop beplantte, ontvangt nu misschien niet zoo veel terug, als door hem werd uitgezet. Groot is dan ook reeds de nood van vele ingezetenen, die in dit seizoen gewoon zijn uit hunne tuinen eenig levensonderhoud, in aardappelen vooral bestaande, te vin den; maar die zich daarvan thans geheel ontbloot zien, en wie het aan de middelen ontbreekt, om ander voedsel te kunnen bekomen. Grooter wordt deze van dag tot dag, en het uitzigt op den te wachten win ter ongemeen donker. Die vroeger daarvoor nog een geringen voorraad kon opleggen, bevindt zich nu hiertoe geheel buiten de mogelijkheid, en ziet met angst het tijdstip naderen, waarop hij ende de zijnen het uiterste gebrek zul len moeten lijden. Vanwaar toch zal de hulpe komen? De overige inwoners, op wier mededeelzaam heid men zich mag verlaten, zijn weinig in getal; bij den besten wil schieten hunnen krachten veel tekort. Meestal zeevarenden van beroep, hebben ook zij, daar de ver diensten gering zijn, en de schepen in de havens der Oostzee of elders soms lang onbevracht blijven een zeer nadeelig jaar. Door de beperktheid van eigene inkomsten worden zij in hun liefdebetoon aanmerke lijk verhinderd. De staat des armkas, daarenboven, is zoodanig, dat er jaarlijks eenen maar al te ruime subsidie uit de fondsen der gemeen te wordt vereischt, en de onvermijdelijke kosten der openlijke gealimenteerden te bestrijden." Het gemeentebestuur vreesde blijkbaar niet alleen een hongersnood, maar tevens een bankroet van het eiland. Er volgt dan ook een smeekbede om geld en gaven. Het schrijven besluit met: „Landgenoten en medechristenen, vrien den en bekenden, opent voor deze smeek- stem oor en hart! Ontferm U! Hebt de goedheid Uwe penningen, die gij mogt kunnen en willen overmaken, in te zenden bij den Burgemeester of den predikant van Schiermonnikoog!" Oproep niet vergeefs De noodkreet was niet vergeefs. Van alle kanten kwamen de goede gaven binnen, waarvoor inkopen konden worden gedaan aan de „wal". Maar niet alleen het kapi taalkrachtige publiek kreeg medelijden met het eiland, ook de weergoden werden vertederd, want drie dagen later regende het ook op Schiermonnikoog. Sinds februa ri had men geen regenbui meer gekend. Toen de oproep van Schiermonnikoog was geplaatst, volgde Ameland het voorbeeld op 4 september. Ook daar heerste na een mislukte oogst in 1858 een maandenlange droogte in 1859. Vleer De Koningin en de oudste twee prinses sen gaan morgen voor een vakantie van enkele weken naar Italië, waar zij zullen verblijven in de omgeving van Napels. Prins Bernhard is reeds gisteren vertrok ken. Advertentie r i in moderne geruite enz. vanaf 59.50 29.50 - 25.75 Zware kwaliteit man's flanel 2.75 Grote zeer mooie in moderne geruite (zwanendons) voor 6 stuks voor 1.10 (per stuk 20 ct) Vele restanten pantalons, o.a. de nieuwste Terlenka- pantalon voor in restanten overhemden 3-65, 2.75, Jongens* overhemden vanaf 55 ct. voor meisjes en jongens vanaf in (zwanendons) maat in korte manchester mt. 4 voor 3.45 (kl. st. p. m.) Ribcord korte broek mt. 4 3.75 (kl. st. p. m.) en MANTELCOSTUUMS BEZICHTIGT ONZE ETALAGES Kennemerlaan 100.106 IJmuiden ORAN (AFP) De Franse marine heeft dinsdag ter hoogte van Oran een schip aangehouden, dat vermoedelijk wa pens voor de F.L.N. vervoerde. Het is het vrachtschip Monte Cassino, waarvan men de nationaliteit niet kent. Het schip zou in een Poolse haven zijn lading heb ben ingenomen. Er zijn geen bijzonderhe den bekendgemaakt. AMSTERDAM In de internationale sector was het van middag op het Damrak vrij rustig. Alle aandelen bleven onder de slotkoersen van gisteren. Hiervan moet als oorzaak de lagere koersen uit Wallstreet worden aan gewezen. In Amsterdam wacht men in spanning af, of er in Amerika een grote staking in de staalindustrie zal uitbreken en hoe lang deze zal duren. Een feit is, dat een staking aldaar, waarbij meer dan een half miljoen werknemers betrokken zullen worden, van invloed zal zijn op an dere takken van het bedrijfsleven in de V.S. Wallstreet was gisteren, vooral voor aandelen van de staalmaatschappijen aan de lage kant. Dit was van invloed op de koersvorming van de internationale waarden op het Damrak. Parijs is, zoals gisteren gemeld, vandaag gesloten. Veel activiteit van Duitse zijde viel er niet te bespeuren en ook Londen en Zwitserland gaven er .de voorkeur aan, dicht bij huis te blijven. Het publiek gaf van weinig ac tiviteit blijk. Door een en ander was de affaire niet van grote omvang. Bij de ope ning verloren vrijwel alle internationale waarden enige punten, ten opzichte van de vorige slotprijzen, doch in het verdere beursverloop trok de gehele markt iets aan. De uiteindelijke verliezen, vergeleken bij gisteren, waren hoegenaamd niet van betekenis. De scheepvaartaandelen konden zich vrij goed handhaven, hoewel de algehele stemming in deze sector iets gemakkelij ker was. Een grote activiteit ontplooiden certificaten Deli. Aanvankelijk was er middenkoersaanbod waardoor 178,50 bij de opening werd gedaan tegen gisteren 181 als slotprijs. Er stond een grote ko per in de markt die spoedig meelopers kreeg. Tegenover deze vraag was niet vol doende aanbod ten gevolge waarvan de koers steeg tot 183,50. Hierop volgde een reactie van circa een gulden. In Amster dam Rubbers, H.V.A. en Senembah bleef het zeer rustig .Staatsfondsen vrijwel on veranderd. Bankaandelen iets luier. Aan delen Thomassen en Drijver werden een paar punten hoger geadviseerd op de zeer bevredigende resultaten over de eerste zes maanden van 1959. De Kon. Wagonfabriek Beijnes, waarvan alle aandelen in het be zit zijn van de Verenigde Machinefabrie ken, gaat zich bezig houden met het as sembleren van Volvo-auto's. Hierdoor werden aandelen Verenigde Machinefa brieken iets hoger geadviseerd. Prolonga tie 3 percent (ANP). NEW YORK De markt was rustig en vaster met en kele aandelen die goede winsten maakten, vooral Motor Products dat meer dan 14 dollar steeg. De markt scheen te voelen dat de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers in de staalindustrie een staking zouden kunnen afwenden en de mededeling dat de onderhandelingen afgebroken waren, kwam tegen sluitings tijd dus nog te laat om zich te doen ge voelen. De staalwaarden hadden dan ook een betere markt. Automobielwaarden gingen de hoogte in onder leiding van American Motors, dat profiteerde van het nieuws dat de „grote drie" in de auto- mobiel-industrie geen kleine stationwagen zouden produceren. Spoorwegen stegen fracties tot meer dan een punt. Electro- nische waarden registreerden grote voor uitgang. Vele bijzondere aandelen stegen tot nieuwe hoogten. Aluminiumwaarden kwamen op hun beste niveau van het jaar en de koperwaarden herstelden zich. De olies daalden onregelmatig. De omzet was 3.230.000 aandelen. Van 1219 fondsen waren 522 hoger en 435 lager. Het gemiddelde voor Spoorwegaandelen kwam van 170.46 op 171.55, dat van de industrie van 657.35 op 657.70 en dat van openbare nutsbedrijven van 88.58 op 88.84. (UPI). QUINCY (Reuter) De eerste atoom kruiser ter wereld, de 14.000 ton metende Long Beach, is dinsdag op de werven van „Bethlehem Steel Company" te Quincy in Massachusetts te water gelaten. De Long Beach is 261 meter lang en 22 meter breed. Tot commandant van de krui ser is benoemd de kapitein ter zee Eugene Wilkenson, die met de atoomonderzeeër Nautilus een tocht onder de ijskap van de Noordpool heeft gemaakt. De Long Beach, die twee reactors krijgt, zal in 1960 volledig voor actieve dienst gereed zijn en het jaar daarop of in 1962 deel gaan uitmaken van de Ameri kaanse vloot. Enkele ponden verrijkt uranium zullen voldoende zijn om het schip maanden lang te laten varen. De Long Beach zal worden uitgerust met raketten van de typen Talos en Ter rier. De Terrier heeft een reikwijdte van ongeveer 16 km en gebruikt vaste brand stof. De Talos kan doelen op zeer grote hoogte vernietigen. Deze raket kan een kernlading meenemen en is volgens het Pentagon vooral doeltreffend bij de strijd tegen supersonische vliegtuigen. De kosten voor bouw en uitrusting van de Long Beach worden geschat op ongeveer 250 miljoen dollar. LONDEN (Reuter) De Britse pers- raad, de „waakhond" van de Britse pers heeft dinsdag geprotesteerd tegen het feit, dat een aantal gemeenteraden waar in Labour de meerderheid heeft, besloten hebben geen journalisten tot hun beraad slagingen toe te laten, zolang de druk kersstaking duurt. Deze maatregel zou den die gemeenteraden genomen hebben uit protest tegen de publikatie van „zwar te" kranten. Doch volgens de persraad hebben zij daartoe niet het recht en is het een „grove schending" van het recht van de enkeling om op de hoogte te blijven van wat zijn afgevaardigden doen. Vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers in de Britse drukkerswe reld hebben dinsdag te Londen beraad slaagd over „enige van de hangende kwes ties", zo is na afloop in een communiqué bekendgemaakt. Het overleg, dat werd geleid door een neutrale voorzitter, lord Birkett, zal woensdagochtend worden voortgezet. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 %°/o Nederl. '47 93 3% Nedl. 1962/64 98J4 Woningbouw 6 °/o lil1/» Pr. A'dam '56 I 81 Pr. A'dam '56 II 97 Pr. A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I.. 88% Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 99'/j A.K.U 365 373 Calvé Delft 55014 Van Gelder Zonen 22414 K. N. Hoogovens. 535 Nederl. Ford 310 N. Kabelfabriek. 392 gew.Philips Gloeil. 63514 639 Pref.Phil ipsGloeil. 247V* Unilever 57514 579 Wilton Fyenoord. 209% Werf Gusto 155% Dordtsche Petrol. 695 Kon. Petroleum f 155,50 155.50 Billiton 256 A'dam Rubber 92% K.L.M 122,70 Holl. Amer. Lijn.. 158 K.N.S.M 157% N. Scheepv. Unie 132% v. Nievelt Goudr. 125% Phs. v. Ommeren 253 H.V.A 150 Delimaatschappij ƒ181,90 Amsterd. Bank 317'/i Nat. Handelsbank 144 Ned. Handel Mij.. 236 Rotterd. Bank 277 Twentsche Bank. 248 Anaconda Copper 60% Bethlehem Steel 54% U.S. Steel 99 General Motors.. 55% Shell Union 75% 25% (Van onze correspondent in Bonn) Te Hamburg begon dinsdag het zesde na-oorlogse congres van de socialistische internationale, waaraan leiders van de so cialistische partijen uit de gehele wereld deelnemen. Op deze eerste dag stond de houding der Franse socialisten tegenover De Gaulle op de voorgrond. Er werd kri tiek geuit onder meer op de Franse so cialistische leider Mollet wegens diens deelneming aan de regering-Debré en op de houding der Franse socialisten betref fende de oorlog in Algerije. Dit congres mag zich verheugen in de deelneming van een reeks vooraanstaan de socialisten. Onder voorzitterschap van de Deen Andersen zijn hier socialistische leiders als Ollenhauer, Gaitskell, Bevan, Moch, de Nederlanders Vermeer en Vos en vele anderen bijeengekomen. De Weense socialistische journalist Po lak, bond de Franse kat de bel aan. Hij vroeg zich af of de Franse socialisten niet al te grote verantwoordelijkheid op zich hadden genomen, zowel waar het de re gering van de gaullisten als de oorlog in Algerije aangaat. Moch sprong daarop voor Mollet, die nog niet aanwezig is, in de bres. Hij verklaarde, dat Mollet niet op eigen initiatief heeft gehandeld, maar op verzoek van de partij. De Franse so cialisten konden in mei en in juni 1958 niets ondernemen, om de eenvoudige re den, aldus Moch, dat van arbeiderskant niet de minste lust bestond zich tegen de gaullistische revolutie te verzetten. Vol gens Moch heeft de Franse socialistische partij in die dagen gered wat er te redden viel, maar zij kon absoluut niets onderne men tegen al die jongeren, die uit Alge rije terug waren gekomen met een mili taire gedachtengang, waarin maar één ding paste: het neerslaan van de Algerijn se opstand. Moch ging op economisch terrein be paald ook naar de rechter zijde. Hij was het in het geheel niet eens met degenen, die zonder meer nog altijd willen over gaan tot nationalisatie en socialisatie van reeksen bedrijven. De lonen groeien te genwoordig sterker dan andere kostenfac toren, verklaarde Moch, en van de zoge naamde verarmingstheorie kan thans be paald geen sprake meer zijn. Waar be zit en macht gescheiden zijn, als bij voor beeld in holdingmaatschappijen, daar be hoeft men niet te nationaliseren, daar is het genoeg eenvoudigweg te controleren en dat heeft ook geldigheid voor het bank wezen, in het bijzonder voor de disconto- banken. Het moderne kapitalisme, aldus Moch, heeft zoveel geleerd uit de diver se conjuncturele crises, dat men van so cialistische kant over zijn eigen ideeën nopens de hervorming van de economi sche principes eens grondig moet gaan na denken. Deze neiging om af te stappen van het socialistische beginsel der sociali satie van grote bedrijven vond bestrij ding van Duitse zijde. PETROS, TENNESSEE (Reuter) De 95 gevangenen, die zich in een mijn bij Petros in Tennessee hadden verschanst en gedreigd hadden de mijn te zullen opbla zen als hun eisen voor betere betaling, meer voeding en beter werk niet zouden worden ingewilligd, hebben zich dinsdag avond zonder moeilijkheden overgege ven. nadat zij twee gijzelaars hadden vrij gelaten. Eerder op de dag had gouverneur Ellington opdracht gegeven geen voedsel en water meer aan de gevangenen te ver strekken. De gevangenen, die er moe uitzagen, bleken geen wapens bij zich te hebben. Zij werden naar de gevangenis terugge bracht. Een woordvoerder van de gevan genisleiding zei, dat er geen directe dis ciplinaire maatregelen werden overwo gen. Op de vraag waarom de gevange nen zich overgaven zei hij: „Ik denk dat zij dachten dat het met hen gedaan was." RICHMOND, VIRGINIA (UPI) —Onge veer 40 gevangenen van de gevangenis van Richmond, in de Amerikaanse staat Virginia, kwamen dinsdag in opstand. Zij hebben hun cellenblok gebarricadeerd. Zij hebben geen gijzelaars kunnen maken. De prJitie heeft de gevangenis omsingeld en trok later het cellenblok binnen. De ge vangenen gaven zich toen zonder verzet over.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11