Tocht over Alpentoppen bracht niet wat men er van verwacht had Ercole Baldini won voor eigen publiek in Aosta Voor Louison Bobet geen feest op Quatorze Juillet DE TOUR IN CIJFERS Cockie Gastelaars verbeterde haar Europees record 100 m vrije slag Bahamontes bleef in de gele trui Tour-kampioen stapte op de Iseran af for bong drinks Ria van Velzen's record poging slaagde niet De Braassemweek Vijf zeilers behaalden de derde overwinning Er komen 414 jachten naar De Kaag Denis Pearson zwom over het Kanaal Boksen WOENSDAG 15 JULI 1959 j .AVÉÊÈËèn-^ if 1 SMBU» Al „Bal-di-niBal-di-niDe paar duizend verrukte Italianen on de tribunes van het kleine stadion in Aosta konden er niet genoeg van krijgen. Wuivend met de armen bleven zij de naam van de wereldkampioen uitroepen. „Bal-di-ni". De drager van de regenboogtrui reed de ene ereronde na de andere, omstuwd door tientallen Italiaanse journalisten, fotografen en enthousiaste bewonderaars, die het stevige politiecordon hadden doorbroken om hun held even te mogen aanraken. Baldini nam de hulde in ontvangst als een man, die wel wat gewend is. Uiteindelijk had hij in deze eerste Alpenetappe over de Galibier, de Iseran en de kleine St. Bernard hard gewerkt om op eigen bodem te kunnen zegevieren. Er waren boze tongen, die beweerden, dat zyn medestrijders in het voorste gelid de Italiaan by het binnenrijden van het stadion de zo belangrijke eerste plaats vriendelijk hadden aangeboden. Be langrijk omdat het op een sintelbaan vrijwel niet mogelijk is in de bochten een voorganger te passeren. De kwaadsprekers vergaten echter, dat Baldini op de vis>',ke weg heel wat mans is en dus zelf die voordelige positie i >lle strijd veroverd kon hebben. En bovendien herinnerden zij zich in de opwinding wellicht niet meer, dat nauwelijks vyf kilometer voor Aosta Gismondi en Christian na een vlucht van bijna 180 km voor Baldini uitjoegen en er van een zege van de Italiaanse kopman nog geen sprake kon zijn. Neen, Baldini had de overwinning met enkele lengten op Charly Gaul volkomen verdiend. Hij had in de afdaling van de kleine St. Bernard geprofiteerd van de angst van Frederico Bahamontes, die als een slechte daler bekend staat. De Spanjaard verloor in deze etappe 1 min. en 47 sec. aan Baldini, die nu op 9 min. 40 achter de drager van de gele trui staat. Het was in de eerste gelederen een gedrang van jewelste. Want ook Anquetil en Rivière, die gelijk met Bahamontes binnenkwamen, moesten aan Baldini een winst van 1 min. 47 sec. toestaan. Als er woensdag in de laatste grote bergetappe over de grote St. Bernard door de klimmers geen spijkers met koppen geslagen worden en Baldini kans mocht zien opnieuw iets van zijn achterstand af te knabbelen, dan gaat het in de tijdrit op de voorlaatste dag van Chalon sur Saone naar Dyon erom spannen. De Neluxploeg had financieel weder om een goede dag. Charly Gaul verover de op de Galibier de Prix Henri Des- grange, een ronde som van 100.000 frank, uitgeloofd ter nagedachtenis van de stich ter van de Ronde van Frankrijk en hij bracht door zijn tweede plaats nog eens 100.000 frank in het laatje. Daartegenover stond echter, dat Piet Damen, Marcel Ernzer en Jaap Kersten 10 min. en 10 sec. na Baldini in Aosta aankwamen en dat Aldo Bolzan, die voor de start ner veus en bleek in een hoekje had zitten „afzien" bijna 25 min. achterraakte. Teleurstellend Eigenlijk was het resultaat van deze Al penrit door het majestueus oprijzende hooggebergte teleurstellend. De verwach ting, dat Bahamontes en Charly Gaul, evenals maandag, gezamenlijk de concur- 16JULI-20eETAPPE-202KM rentie zouden terugwijzen werd niet be waarheid. Misschien, dat de geslaagde vlucht van Gismondi en Christian een streep door de rekening van de bergko ningen haalde. Misschien ook hadden Ba hamontes en Gaul zich in de etappe naar Grenoble te veel geforceerd en moesten zij het nu noodgedwongen wat kalmer aan doen. Een feit is, dat deze klimmers bij uitstek noch op de Galibier, noch op de Iseran de hoogste berg in deze ronde noch op de kleine St. Bernard enige tijdwinst van betekenis konden boeken. Zij konden er alleen voor zorgen, dat hun voorsprong in het bergklassement, waarin Bahamontes 11 punten op Gaul voorstaat, niet aangetast werd. Kort na de start in de regen op de Lautaret, vroeger een geklassificeerde top, en tussen de eeuwige sneeuw met de indrukwekkende gletschers op de achter grond, ging Rohrbach in de aanval. Hij maakte jacht op de 100.000 franks die ze ven kilometer verder aan de voet van het monument voor Henri Desgrange lagen te wachten. De Franse regionaal had te hoog gegrepen. Tegen de jacht van Char ly Gaul, die hem vlak onder de top voor bijging, was Rohrbach niet bestand. Hij kwam acht seconden na Gaul op de top, Valentin Huot volgde op 20 sec. in het ge zelschap van Bahamontes en Pauwels en daarachter kwamen met kleine verschillen de andere „azen" door. Kort nadat in de afdaling de vrede was getekend lanceer den de Franse nationalen een aanval. Géminiani en Rivière trokken er tussen uit, maar hadden er genoeg van toen Anglade, Baldini, Robinson, Padovan, Falaschi en later ook Gaul en Bahamon tes zich bij hen voegden. Peloton ontstaan Na 29 km, op de top van de Col du Télé- graphe, was op deze manier een groot pe- oton van 30 renners ontstaan, dat in de afdaling naar het door overstromingen ge teisterde gebied rond St. Michel de Mau- rienne als de boom uit het kinderliedje hoe langer hoe dikker werd. Op de bar slechte wegen tussen Modane en Villaro- din, in de schaduw van de 3684 meter ho ge Dent Eparrachee, kwam de verrassing. De vlucht van Busto, Gismondi en Chris tian. Busto kreeg een lekke band en viel terug. Maar Christian en Gismondi gingen onvermoeibaar door en hadden bij de eer ste ravitaillering in Lanslebourg (81 km.) aan de voet van de lange klim naar de Louison Bobet. top van de Iseran een voorsprong van tien minuten. Nu zou ongetwijfeld de aanval van Gaul en Bahamontes komen, was de algemene gedachte. In de beklimming werd het ech ter steeds duidelijker, dat de Luxembur ger en de Spanjaard de macht niet beza ten om de anderen ver achter zich te la ten. Op de top, tussen hoge wallen sneeuw, waarin de toeschouwers de namen van hun favorieten hadden geschreven, werd de rekening opgemaakt. Gaul en Baha montes hadden bijna vijf minuten gtewon- nen op Christian en Gismondi. Maar hun voorsprong op de concurrenten was te verwaarlozen: 5 sec. op Huot, 8 op Saint, 10 op Adriaenssens en Rivière, 50 sec. op Anglade en ll/t min. op Anquetil en Bal dini. In een ijskoude regen ging het naar be neden naar het stuwmeer, waarin enkele jaren geleden het plaatsje Tigne geheel verdween. Nog voor de wintersportplaats Val d'Isère waren Gaul en Bahamontes achterhaald. Zij moesten zelfs enig ter rein prijsgeven, doch konden voor de tweede ravitaillering bij Seez (158 km.) met behulp van Sutton, Manzaneque, Del Moral en Busto die achterstand wegwer ken. Het decor veranderde niet. Opnieuw wachtte een zware klim, die naar de top van de kleine Sint Bernard. En opnieuw bleken Gaul en Bahamontes machteloos te zijn. 4 minuten en 57 seconden na de zwoegende koplopers legde Bergaud op de col beslag op de acht punten voor de der de plaats. Saint, Bahamontes, Huot, Gaul, Rivière, Hoevenaers en Adriaenssens volgden in dezelfde tijd. Anquetil en Baldini lagen slechts 23 se conden achter. De karavaan betrad Ita liaans grondgebied. Het zou een ramp wor den. De weg naar beneden verkeerde in een erbarmelijke staat. Dat op deze af daling over puntige keistenen lekke ban den zouden moeten volgen stond vast. Het bezorgde Bahamontes de angst om even tueel door pech achterstand op te lopen en de Spanjaard kneep de remmen vast. Van die angst maakten de anderen gebruik. Roekeloos, stortten Rivière, Baldini en Anglade zich naar omlaag gevolgd door Gaul en nog wat coureurs. Toen sloeg de pech toe. Onophoudelijk werd het door „radio Tour" bekend gemaakt. Rivière was een van de vele slachtoffers, Marcel Bidot was in geen velden of wegen te bekennen en toen moest de Franse troef zelf repare ren. Dat kostte hem een minuut, precies de minuut, die Bahamontes achter was geraakt. Inmiddels had Charly Gaul aansluiting gekregen bij de gruep Baldini, die achter Christian en Gismondi aanjoeg. De twee koplopers verloren terrein vooral door de zes lekke banden van Gismondi en in de buitenwijken van Aosta werden zij door Baldini, Gaul, Saint en Anglade overvleu geld. Intussen hadden ook Rivière, Anque til en Bahamontes een strijdmacht ge vormd, die vooral door het harde werken van de Belgen Brankart, Adriaenssens en Van Aerde de laatste kilometers over ver harde wegen de achterstand op Baldini en Gaul tot 47 seconden wist te verkleinen. Gaul, Rivière, Bahamontes en Adriaens sens leiden het peloton over de top van de Iseran. De moeilijkheden speelden zich af in de achterhoede en zij begonnen al vroeg. De organisatoren waren op het onzalige idee gekomen om de 18de etappe naar Aosta niet in Grenoble zelf te laten beginnen doch boven op de top van de Lautaret, 80 km. van Grenoble. De oud-gedienden van de Tour, zoals de bijna 80-jaar oude Bel gische wielerexpert Karei van Wijnendae- le, die zijn 36ste Ronde van Frankrijk meemaakt, lachten erom. „Ze hebben ons naar die berg laten komen omdat die Tour zo nodig gehumaniseerd moet worden," zei Van Wijnendaele in zijn sappig Vlaams schamper toen wij in een ijskoude regen 's morgens om acht uur op de 2100 meter hoge pas op de start stonden te wachten. „Vroeger waren ze niet zo kinderachtig, toen vertrokken wij geen enkele ochtend na negen uur, en was er bijna geen etappe korter dan 250 Tiilometér. Nee, in die ja ren zou deze rit in Grenoble zijn begon nen en dat was de Lautaret ook in de bergprijs opgenomen geweest." Na de aankomst in Grenoble was de ge hele rennersfamilie in bussen naar Alpe d'Huez, een plaats op ongeveer dertig kilometer van de Col du Lautaret ver voerd, maar hoewel de renners vijftig ki lometer dichter bij de start waren onder gebracht dan de volgers moesten ook zij tussen vijf uur en half zes in de ochtend uit de veren, want een gedegen massage voor de start mag nooit ontbreken. Om kwart over acht was alles klaar voor het vertrek. Enkele honderden wie- Ierenthousiasten en toeristen, die in het gletscherhotel logeerden, volgden de voor bereidingen voor de start van de eerste alpenrit in het machtige en door de laag hangende rauwe volkenmassa's dreigen de decor. Om half negen bij het appel stonden al le zes en zeventig man, die nog op de deel nemerslijst voorkwamen aangetreden. Ook Jean Robic. Maar toen Toer-baas Jac ques Goddet even later het sein voor de start gaf, was Robic weggehold in de rich ting van een vertrek, waar hij beslist even alleen wilde zijn.. Vijf minuten later zagen we hem van uit de hoogte op een der eerste lussen van de Galibier achter de snel gestarte meute aanjagen. De eerste man die hij be reikte was Louison Bobet, die wel gelijk met de rest was gestart, maar die het tempo geen kilometer had kunnen volgen. Het was het begin van een martelgang, De uitslag van de 18de etappe van de Ronde van Frankrijk, van Grenoble naar St. Vincent d'Aosta (243 km) luidde: 1. Baldini (It.) 7.48.43 (met bonificatie 7.47.43); 2. Gaul (Nelux) 7.48.43 (met bon. 7.48.13); 3. Saint (W.Z.W.) z.t.; 4. Anglade (Centr. Z.) z.t.; 5. Gismondi (It.) z.t.; 6. Christian (Int.pl.) z.t.; 7. Robinson (Int.pl.) 7.49.30; 8. Anquetil (Fr.) z.t.; 9. (Brankart Belg.) z.t.; 10. Rivière (Fr.) z.t.; 11. Adriaenssens (Belg.) z.t.; 12. Mahé (W.Z.W.) z.t. 13. Van Aerde (Belg.) z.t.; 14. Bahamontes (Sp.) z.t.; 15. Gomez del Moral (Sp.) z.t.; 16. Reitz (Zw.- Dld.) 7.53.22; 17. Hoorelbeke (Par. N.O.) 7.55.52; 18. Géminiani (Fr.) z.t.; 19. Sutton (Int. pl.) z.t.; 20. Delberghe (Par. N.O.) z.t.; 21. Bergaud (Centr. Z.22. Rohrnach (Centr. Z.) z.t.; 23. Hoevenaers (Belg.) z.t.; 24. Dotto (Centr. Z.) z.t.; 29. Damen (Nelux) 7.58.52; 30. Ernzer (Ne lux) z.t.; 35. Kersten (Nelux) z.t.; 50. Pauwels (Belg.) 8.05.32; 57. Bolzan (Nelux) 8.13.9. Na de 18de etappe luidt het algemeen klas sement: 1. Bahamontes (Sp.) 97.14.06; 2. An glade (Centr. Z.) 97.18.10, op 4 min. 4 sec.; 3. Mahé (W.Z.W.) 97.22.04, op 7 min. 58 sec.; 4. Anquetil (Fr.) 97.23.22, op 9 min. 16 sec.; 5. Baldini (It.) 97.23.46, op 9 min. 40 sec.; 6. Hoe venaers (Belg.) 97.24.36, op 10 min. 30 sec.; 7. Adriaenssens (Belg.) 97.24.52, op 10 min. 46 sec.; 8. Rivière (Fr.) 97.25.42, op 11 min. 36 sec.; 9. Pauwels (Belg.) 97.33.10, op 19 min. 4 sec.; 10. Gaul (Nelux) 97.35.32, op 21 min. 26 sec.; 11. Saint (W.Z.W.) 97.35.34, op 21 min. 28 sec.; 12. Brankart (Belg.) 97.36.06, op 22 min.; 13. Ver- meulin (Par. N.O.) 97.45.25, op 31 min. 19 sec.; 14. Bergaud (Centr. Z.) 97.47.03. op 32 min. 57 sec.; 15. Manzaneque (Sp.) 97.49.27, op 35 min. 21 sec.; 16. Dotto (Centr. Z.) 97.50.18, op 36 min. 12 sec.; 17. Van Aerde (Belg.) 97.59.59, op 45 min. 53 sec.; 18. Desmet (Belg.) 98.02.28, op 48 min. 22 sec.; 19. Robinson (Intern, pl.) 98.06.44, op 52 min. 38'sec.; 20. Darrigade (Fr.) 98.09.21, op 55 min. 15 sec.; 31. Ernzer 98.26.35; 47. Bolzan 98.49.41; 49. Damen 98.52.18; 55. Kersten 98.59.31. Loder (Zwits./Duitsl.), Gainche (W.Z.W.), Bobet (Fr.) en Annaert (Par. N.O.) hebben in deze etappe de strijd gestaakt. Er zijn thans nog 72 renners in de wedstrijd. Het ploegenklassement van de 18de etappe luidt: 1. België (Brankart, Adriaenssens, Van Aerde) 23.28.30; 2. Internationale ploeg 23.34.05; 3. Frankrijk 23.34.52; 4. Italië 23.35.18; 5. West- Zuid-West 23.37.05; 6. Spanje 23.37.52; 7. Cen traal Zuid 23.40.27; 8. Nelux-ploeg (Gaul, Damen, Ernzer 23.45.57); 9. Parijs Noord-Oost 23.50.36; 10. Zwitsers-Duitse ploeg 24.08.09. Na de 18de etappe luidt het algemeen ploe genklassement: 1. België (Hoevenaers, Adri aenssens en Pauwels) 292.22.38: 2. Centr. Zuid 292.55.31; 3. Frankrijk 292.58.25; 4. West-Zuid- West 293.15.50; 5. Spanje 303.34.56; 6. Italië 294.04.55; 7. Nelux-ploeg (Gaul, Ernzer en Bol zan) 294.51.04; 8. Parijs Noord-Oost 294.57.37; 9. Internationale ploeg 295.42.23; 10. Zwitsers- Duitse ploeg 296.14.10. Het bergklassement ziet er als volgt uit: 1. Bahamontes (Sp.) 60 pnt.; 2. Gaul (Nelux) 49 pnt.; 3. Saint (W.Z.W.) 44 pnt.: 4. Huot (Centr. Z.) 42 pnt.; 5. Rivière (Fr.) 24 pnt.; 6. Bergaud (Centr. Zuid) 22 pnt.; 7. ex aequo: Christian (Int. pl.) en Gismondi (It.) beiden 19 pnt.; 9. Anglade (Centr. Z.) 15 pnt.; 10. Mahé (W.Z.W.) 12 pnt.; 11. Desmet (Belg.) 10 pnt.; 12. Dotto (Centraal Z.) 9 pnt.; 13. ex aequo: Janssens (Belg.) en Hoevenaers (Belg.) beiden 8 pnt.; 15. Vermeulin (Par. N.O.) 7 pnt.; 24. ex aequo o.a. Ernzer (Nelux) 4 pnt. Na de 18de etappe luidt het puntenklasse ment: 1. Darrigade (Fr.) 501 pnt.; 2. Anquetil (Fr.) 372 pnt.; 3. Saint (W.Z.W.) 370 pnt.; 4. Bahamontes (Sp.) 360 pnt.; 5. Gaul (Nelux- ploeg) 359 pnt.; 6.Anglade (Centr. Z.) 330 pnt.; 7. Van Aerde (Belg.) 296 pnt. 8. Hoevenaers (Belg.) 289 pnt.; 9. Graf (Zwits./Dld.) 281 pnt.; 10. Rivière (Fr.) 273 pnt.; 11. Baldini (It.) 270 pnt.; 12. Graczvk (Fr.) 243 pnt.; 13. Bruni (It.) 236 pnt.; 14. Van Geneugden (Belg.) 226 pnt.; 15. Vermeulin (Par. N.O.) 224 pnt. De premie voor de strijdlustigste renner ging in deze 18de etappe naar de Italiaan Gis mondi; de prijs voor de grootste pechvogel was voor de Oostenrijker Christian. Doordat Charly Gaul als eerste de top van de Galibier bereikte legde de Luxemburger beslag op de premie van 100.000 Franse fran ken ter nagedachtenis aan Henri Desgrange. die voor de grote Louison, zonder twijfel nog even populair als in zijn grootste 'da gen en bij de start in Mulhouse nog tot de favorieten behorende, het einde van zijn Tour de France, ja zelfs misschien wel het einde van zijn tourloopbaan zou betekenen. Stampend en zwoegend aan het wiel van Robic, dan weer even voor de Breton, dan weer achter hem sleepte de drievoudige tourwinnaar zich de Galibier op. Het was na de Lautaret slechts een klim van veer tien kilometer met een stijging van vijf honderd meter. Bobet haalde het, en na dat Robic hem in de steek had moeten laten kon hij zich in de afdaling weer zover herstellen, dat hij nog de moed had om aan de zware beklimming van de grootste reus van het Tour de France par cours, de 2770 meter hoge Iseran te be ginnen. Hij snakte naar adem, een bronchitis had zich zoals dokter Dumas ons later ver telde in zijn borst vastgezet ënluj voel de zich doodziek. Bobet wist, dal. hij Aosta niet zou halen, maar hij wilde de top be reiken, hy wilde zijn Tour-dood in het har nas sterven en hij zwoegde door. Meer dood dan levend kwam hij boven, maar toen ging het ook niet meer. Louison liet zich van zijn fiets vallen en in de ambu lance brengen. We zullen zijn privé-auto, die hem naar elke etappeplaats achter na wordt gereden, niet meer zien.... „Quatorze Juillet", de nationale feestdag ter herdenking van de bestorming van de Bastille, is voor de Franse wielerkoning geen feest geworden. Zijn bestorming van de Alpen vond een vroegtijdig einde. Bobet is gespaard gebleven voor de narig heid die voor de anderen nog moest ko men, voor het verstikkende stof op de dro ge wegen van de Sint Bernard, stofwolken die de volgers noodzaakten met groot licht te rijden voor de regen daarna, die de af daling zo mogelijk nog riskanter maakte en voor de lekke banden, die op de vele kilometers met alleen het scherp steen slag als wegbedekking, bij tientallen voor kwamen. De duizenden, die met auto's naar de top van de kleine Sint Bernard waren gekomen, hebben vanaf de voet van het enorme standbeeld van Saint Bernard de Menthon, de stichter van het wereld beroemde hospitium, dat op de grote Sint Bernard staat, de eerste slachtoffers zien vallen. Merkwaardig genoeg werd de Italiaan Gismondi, die samen met de Oostenrijker Christian een lange vlucht had onderno men, het zwaarst getroffen. Zes maal sprong een tube van de ongelukkige Italiaan, zes maal raakte hij los van zijn metgezel. Maar hij leverde het opmerkelijke staaltje van doorzettings vermogen om weer bij Christian aan de kop terug te komen en daarom werd de man met de meeste pech tot de strijdlustigste van de dag uitgeroepen. Christian, die nagenoeg evenveel recht op deze lucratieve kwalificatie (100.000 francs) had, werd tot de ongelukkigste uitgeroe pen. De ongelukkigste, die gedurende de gehele dag geen enkele maal ongeluk had gehad. Advertentie Advertentie AVADA DYNAMIEK 398.— ITA-F.B.M. compleet., ƒ695. 'T AVADA HULPMOTORHUIS JOOP VAN DEVENTER Schagchelstraat 24 - Telefoon 17780 Crediet service OOK VOOR UW ONDERDELEN Sport in het kort BOKSEN. Op maandag 10 augustus zal de wereldkampioen vlieggewicht, de Ar gentijn Perez, zijn titel verdedigen tegen de Japanse kampioen Snekura. De wed strijd, die over 12 ronden is afgesloten, zal gehouden worden in Tokio. ZWEMMEN. In de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem worden zater dagavond, aanvang zeven uur, door DWT zwemwedstrijden gehouden om kam pioenschappen van Kring Haarlem Zwem- bond. VOETBAL. Als vervanger voor doelman Niezen, die naar zijn oude vereniging ADO is teruggekeerd, fieèft de Apeldoornse eer- ste-divisieelub AGOVV de keeper van de tweede-klasser Victoria Boys, Frans Matze, gecontracteerd. Matze, die pas twee jaar doelverdediger is, speelde reeds voor een vertegenwoordigend oostelijk elftal. Zeilen Een zwakke wind, die zeer veranderlijk van richting was en zo nu en dan behoor lijke uitschieters had, maakte het op de derde dag voor de zeilers in de interna tionale Braassemweek zeker niet gemak kelijk. De keuze van zeilen was een kwes tie van belang en voorts was het een kunst om de „schiftende" wind vooral in de kruisrakken zo goed mogelijk uit te buiten. Een opmerkelijk feit was dat vijf zeilers erin slaagden ondanks het ge heel andere weertype voor de derde maal de overwinning in hun klasse te be halen en daardoor hun kans op de hoofd prijs vergrootten. Dit waren Jan van Sta veren in de 12 m2 Sharpies, Jacques Kraan in de Flyin Dutchman, Egon Rolf von den Baumen in de Valken, Henk de Ruyter in de Pampus en bouw van Wijk in de Vrijheidsklasse. In alle klasse wijzigde zich de volgorde tijdens de races voortdurend. Zeker in de kruisrakken was het moeilijk voor dege nen die de leiding van een veld hadden en zich dus geen fouten konden veroor loven. Herhaaldelijk kwam het evenwel voor dat de wind 40 of meer graden van richting veranderde, zodat de zeilers op een andere boeg het veel gunstiger kregen en onverwacht voordeel boekten. Het laatste vak naar de finish was het ene ogenblik geheel bezeild, het andere ogen blik weer niet, zodat er op het juiste mo ment nog een slag gemaakt moest worden. Desondanks was het een geslaagde en vooral spannende zeildag. Zaterdag 18 juli begint weer de jaarlijk se Kaagweek, het grootste zeilevenement van Nederland. Sinds 1953 stijgt het aan tal inschrijvingen nog steeds. Aldus dins dagavond een mededeling van de voorzit ter van de koninklijke Zeil-, Roei- en mo torbootvereniging „De Kaag", de heer L. van der Steur. Ook nu weer komen vele wedstrijdzeilers naar de Kaag, 414 jachten werden ingeschreven. Zaterdag wordt be gonnen met de onderlinge wedstrijden, waaronder een puzzeltocht, ringsteken, behendigheidswedstrijden en een ballon- nenjacht voor motorboten en de eenmans- zeilwedstrijden. Zondag beginnen de nationale wedstrij den met de bekende HollandFriesland en CuracaoDe Kaag ontmoetingen. In het dorp Warmond kunnen de zeilers zich na de dagelijkse wedstrijden weer verpo zen. Verschillende attracties staan op het programma. De „strijd" om het Kanaal is weer be gonnen. De 26-jarige Denis Pearson, een sergeant-majoor van het leger van Zuid- Rhodeslë, is er dinsdag als eerste van dit jaar in geslaagd zwemmend het Kanaal over te steken. Pearson ging kort na mid dernacht bij kaap Gris Nez (Frankrijk) te water en kwam na 15 uur en 36 min. bij Folkestone aan land. De Schiedamse zwemster Cockie Gaste laars heeft dinsdag tijdens de internatio nale wedstrijden in Parijs het Europese en Nederlands record 100 meter vrije slag dames verbeterd. Zij kwam tot 1 min. 2,9 sec. en bleef daarmee niet minder dan 0,8 sec. beneden het oude record, dat sinds de Europese zwemkampioenschappen in Boedapest van het vorig jaar op haar naam stond met 1 min. 3,7 sec. De Ita liaan Frederico Dennerlein, die zondag het Europees record op de 100 meter vlin derslag op zijn naam bracht, heeft dins dag hetzelfde gedaan met het Europees record op de 200 meter vlinderslag. Hij kwam op die afstand tot 2 min. 19,5 sec. en verbeterde daarmee het record dat op naam staat van de Duitser Zierold met 1,9 sec. De tijd van Zierold was 2.21.4 en werd op 14 september 1957 in Leipzig ge maakt. Behalve Cockie Gastelaars waren er ook overwinningen van Kroonenburg en Mensonides in de series van de 200 meter schoolslag heren. De tijd van Mensonides Zwemmen was echter aanzienlijk beter dan die van Kroonenburg (resp. 2 min 42 sec. en 2 min. 51,7 sec.). Voorts werd Theo Hoog veld tweede op de 100 meter vrije slag achter de Pool Salamon. Cockie Gastelaars had op de 100 meter vrije slag dames reeds dadelijk na de start een voorsprong op de Zweedse Kate Jobson, die haar in de finale van dit num mer tijdens de laatste Europese kam pioenschappen een verrassende nederlaag had toegebracht. Ook het keerpunt nam onze landgenote het eerst. Een aanval van de Zweedse had geen succes. Integendeel, Cockie verhoogde het tempo en aan de fi nish bedroeg haar voorsprong ruim twee meter. Ook Ab Kroonenburg nam in zijn serie 200 meter schoolslag heren reeds bij de start een voorsprong. Aanvankelijk werd hij het meest bedreigd door de Fransman Lusien, maar deze viel na het nemen van het laatste keerpunt terug en werd gepas seerd door zijn landgenoot Audoly. Deze slaagde er echter niet meer in Kroonen burg in te halen. In de tweede serie ging het aanzienlijk sneller. De Pool Boczkaja had na 100 me ter de leiding voor Wieger Mensonides. Op de laatste 50 meter viel Boczkaja echter terug, zodat Mensonides als eerste finish te voor de Italiaan Lazzari. Theo Hoogveld moest in zijn serie 100 meter vrije slag zijn meerdere erkennen in de Pool Salamon, die bij het nemen Cockie Gastelaars. van het keerpunt reeds de leiding had. Een felle eindsprint van Hoogveld was niet toereikend en zelfs moest de Neder lander in de slotfase alles geven om zich de Italiaan Perondini van het lijf te hou den. Ria van Velzen deed een vergeefse po ging om het wereldrecord op de 100 meter rugslag dames te verbeteren. Zij kwam tot 1 min. 12,3 sec. en bleef daarmee 0,4 sec. boven de tijd van de Engelse Judy Grinham. Boksen is „een geschikte vorm van sociale activiteit voor stervelingen met de schedelcapaciteit iwn een mensaap", zo zei prof. David Whitteridge dinsdag in Edinburgh. Volgens prof. Whitterid ge, die doceert aan de plaatselijke uni versiteit, worden de zenuwcellen be schadigd door punches en „daar het schedelvermogen van de mens is toe genomen, bestaat er een veel groter ontvankelijkheid voor dit soort bescha diging".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3