Horen en zien De man aan de top „TSJIK, TUK1E EN TOKA" Kort en bondig Agenda voor Haarlem Tijd van kapitein Walker op tweede dag niet verbeterd aankondigingen en nabeschouwingen Vierders van Quatorze Juillet hielden deelnemers op De prins en de generaal radio televisie Tour de France en reportage MEESTERLIJK DOEKJE ONTDEKT! De radio geeft donderdag T elevisie pro gramma DE BLERIO T-RA CE Steun voor kandidatuur van Humphrey in Amerika Westen moet zich hoeden voor tussentijds akkoord Gefingeerd S.O.S.? Prins Bernhard bracht bezoek aan Krupp Tentoonstelling van knnst uit India bezichtigd dl oor Cameron WOENSDAG 15 JULI 1959 De Ronde van Frankrijk stond dinsdag middag twee keer in het middelpunt van de belangstelling. Eerst was er een repor tage van de doorkomst van de renners op de Col de Iseran en later een finishrepor- tage in Aosta. De eerste uitzending werd aanzienlijk verlevendigd door opnamen uit een boven de bergpas rondcirkelende helikopter, waarbij het evenwel storend was dat het commentaar uit de studio in Bussum moest worden gegeven, waar slechts af en toe en dan nog vage gege vens binnenkwamen over het verloop van de strijd. Dat bezwaar was ook in te bren gen tegen de aankomstreportage, die even wel als totaal toch wel een aardige in druk gaf van het drukke gedoe rond de eindstreep van een etappe. Omdat de AVRO-televisiesectie bereid was haar filmprogramma uit te stellen kreeg de N.T.S. gisteren de gelegenheid de kijkers te vergasten op een samenvat tende reportage van het bezoek van ko ning Boudewijn. Niet vooral om de kwa liteit van dit beeldverslag was dit een goed initiatief, maar om het feit dat de televi sie hier nu eens snel gebruik maakte van de mogelijkheid een samenvatting te ge ven vóór de bioscopen ermee konden ko men. Het grote televisiepubliek —deze maand verwacht men de 500.000ste tele- visiebezitter in te schrijven kon aldus op de eerste rang meebeleven hoe men- selijk-hartelijk dit bezoek geweest is en hoe dicht Nederland en België aan elkaar ver want zijn. Beeldschermer H omm el es-her inn erin gen Het is moeilijk, definitief afscheid te nemen van Hommeles, het muzikale serie blijspel, dat Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire voor de VARA schreven en dat een der populairste, zo niet het populair ste programma van de televisie in ons land is geworden. Voor al degenen, die het be treuren, dat die uitzendingenreeks beëin digd is, hebben we goed nieuws. Welis waar komt er geen nieuwe serie en zelfs geen nieuw afzonderlijk hoofdstuk, maar in het zomerseizoen zal de VARA twee keer een telerecording uitzenden van pro gramma's uit de eerste Hommelesserie, uit het seizoen 1957-1958. Er zijn namelijk sinds dat eerste seizoen ongeveer twee honderdduizend kijkers bijgekomen, die zich bij de tweede serie kostelijk hebben geamuseerd, en velen van hen vragen naar uitzendingen van de eerste serie. Daarvan krijgen zij en alle andere kijkers er nu dus enkele. Als „Herinnering aan Hom meles" zal de VARA het eerste van deze programma's. De Franse Slag. dat destijds het derde van de eerste serie vormde, uit zenden op zondagavond 19 juni. 'Aan De Franse "Slag vóóraf gaat He ru briek En Passant, een programma van Pier Tania en Eimert Kruidhof, over men sen en meningen in het voorbijgaan, met het Amsterdamse Bellevue als ont moetingspunt Advertentie In de warmte van een overvolle veiling zaal deed een bekend kunsthistoricus on langs de ontdekking van zijn leven. Een van zijn collega's bood hem een Boldoot-doekje aan. „Meesterlijk riep hij uit, na handen en gezicht te hebben opgefrist. ..Van alle doeken en doekjes, die ik heb ontdekt, is dit moderne Eau de Cologne-doekje wel het geniaalste En de prijs van deze Boldoot Towelettes Slechts 20 ct. In doosjes van 5 stuks 1— Zó veel verkwikking voor zo weinig geld HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 3.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Pianorecital. 11.45 Geld verdie nen in de vakantie door jongeren, causerie. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 AVRO-thea- terorkest en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1938. 15.15 Gram. (Tussen 15.45—17.15 event. Tour de France). 15-45 Gram. 16.15 16.30 en 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.30 Orgel piano en celesta. 19.00 Gevar. progr. voor de soldaten. 19.45 Voorde jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1959: Gianni Schic- chi, opera. 21.10 Humoreske, caus. 21.35 Piano recital. 22.05 Journ. 22.20 Gevar. programma. 22.50 Nabesch. Tour de France. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. uit New York. 23.25 - 24.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—2-1.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.40 Voor de kinderen. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Vioolrecital. 15.00 Vocale polyphonic. 15.40 Gram. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promen.- orkest. 18.15 Gram. 18.35 Viool en altviool. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Fluit en clavecimbel 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Mu zikale caus. 20.15 Gram. 20.30 Radio-verkeersspel 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Rep. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11. 14.00, 15.00 en 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. (Tussen 16.00— 17.00 Tour de France). 16.35 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 18.00 Gewijde muziek. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Intern, viool wedstrijd. 21.40 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram 22.55-23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ en weeroverzicht. KRO: 20.20 Vademecum. 20.50 en toen kwam dr. Frost, comedie. Kunstacademieprjjs. De kunstacade- mieprijs 1959, groot 400, van de Academie voor Beeldende Kunst en Kunstnijverheid in Arnhem is toegekend aan Renée Mink Dit 21-jarige meisje volgde de vijfjarige modecursus, waarover zij slechts vier jaar deed. (Van onze correspondent in Londen De luchtrace Londen-Parijs en visa- versa had gisteren te kampen met de na tionale feestviering in Frankrijk, waar door oponthoud ontstond op de weg van en naar de Are de Triomphe. De eerste, die gisteren van Marble Arch vertrok, was een Engelse middelbare-school-le- raar, die in zijn vliegtuig acht van zijn leerlingen meenam voor wat hij noemde een „rustig dagje in Parijs". Eén minuut later vertrok onze landgenoot, de 42-jari- ge Henk van Overvest, voor zijn retour- trip naar Parijs. Hij had pech, omdat zijn grondorganisatie in Frankrijk niet klopte. Hij deed er 5 uur. 32 minuten, 37 secon den over tegen 5 uur, 14 minuten, 41 se conden de vorige dag, toen hij van Parijs naar Londen vloog. Van Overvest geeft echter de moed niet op en zal zijn pogin gen dagelijks voortzetten. Deze Nederlandse deelnemer kwam in opgewonden stemming bij het eindpunt, de Are de Triomphe, aan. Hij had hevige ruzie gehad met de schipper van de water taxi die hem van Pontoise over de Seine naar het centrum van Parijs had gebracht, de laatste etappe van zijn tocht. Waar over die ruzie was ontstaan, deelde de heer Van Overvest in zijn opwinding niet mee, maar het conflict was zo hoog ge lopen dat de watertaxi bijna omgeslagen was. De heer Van Overvest had, behalve de watertaxi, nog gebruik gemaakt van een auto, een vliegtuig en een gewone taxi op zijn reis van de Londense Marble Arch naar de Are de Triomphe. De 23-jarige ex-parachutist John Grif fiths, thans landbouwsludent. die de af stand Londen-Pariis aflegde, maakte gis teren de snelste tijd van de dag. nl. 1 uur, 16 minuten, 8V2 seconden. Hij vertrok en kele uren na aankomst van de 17-jarige Franse padvinder Dominique Gibour, die er 1 uur, 56 minuten. 24 seconden over deed. Dominique had tegenslag gehad doordat een Quatorze Juillet vierende Franse douane-ambtenaar op het vlieg veld verstek liet gaan! De tocht van deze beide jonge deelnemers was mogelijk ge worden door het initiatief van een Lager huislid, dat geld had ingezameld om de jeugd een kans te geven mee te doen. Tien tallen padvinders in Engeland en Frank rijk helpen Dominique tijdens zijn trip. Hij vloog per helikopter en een Miles Student-straaltoestel naar Bigginhill en daarna weer met een helikopter naar de Theems, waar hij door een motorboot van de zeepadvinders werd opgepikt. De laat ste kilometers legde hij per auto af, wel ke echter in het verkeer vast bleef zit ten. Dominique werd toen door een motor fiets overgenomen^ maar -hij-wergatrin de haast zijn aktentas. waarin de stempel kaart zatv in de auto. ep -moe.st. wachten tof deze hem aan de finish achterop kwam alvorens zijn tijd kon worden geregi streerd. Een andere deelnemer, de vroegere Olympische wielrenkampioen Lewis Pond, deed zijn naam eer aan door te bewijzen dat je voor één pond van Londen naar Parijs kunt gaan. Hij deed het voor pond, 1 shilling en 10 pence (f 12,--), nl. de benzinekosten van zijn ultra-licht sportvliegtuig. Zijn tijd was vrij goed, nl. uur, 10 minuten, 37 seconden. Met zijn racefiets had hij slechts 40 minuten nodig gehad om van Marble Arch het vliegveld Croydon te bereiken. Hij liet de auto, wel ke als gangmaker moest dienen, het grootste deel van de weg ver achter zich! Derek Piggott legde de afstand Parijs- Londen per zweefvliegtuig af in 11 uur, 37 minuten, 28 seconden. Vandaag is de weersgesteldheid ideaal voor Jean Salis, de 63-jarige Franse vlieger, die het Kanaal zal oversteken in een model, dat een na bootsing is van Blériot's lichte houten een- dekkertje. Met spanning wacht men ook op de pogingen van drie militaire crack- ploegen, welke met hun straaljagers, die een vermogen van 1120 km per uur be zitten, zullen proberen het maandag, door kapitein Walker gevestigde record van 57 minuten, 47 seconden te breken. De drie strijdkrachten hebben gezworen de Daily Mail-prijs van f 100.000,- in de wacht te slepen. Vandaag gaat de R.A.F.-kapitein Nor man Ryder een poging wagen het nog sneller dan Walker te doen. Hij maakt ge bruik van dezelfde vervoermiddelen. Hij reist eveneens van Londen naar Parijs. De Engelse Navy-commander Ian Foster steekt eveneens vandaag het Kanaal over met een straalvliegtuig van het type „Scimitar", dat 50 mijl per uur sneller is dan het toestel van Ryder. Ook Foster maakt in Parijs en Londen gebruik van helikopters en motoren. het derde team dat een kans maakt het record van Walker te evenaren of te ver beteren is dat van de luitenant Barry Lunch van de verbindingstroepen. Door gebruik te maken van een Hunter straal jager hoopt Lunch de reis in 52 minuten te kunnen doen. WASHINGTON (DPI) Gouverneur Freeman van Minnesota en senator Euge ne J. McCarthy uit die staat hebben van daag meegedeeld, dat zij gezamelijk lei ding zullen geven aan een campagne om senator Hubert Humphrey te propage ren als democratisch kandidaat voor de presidentsverkiezingen van Amerika. Het is de eerste kandidaatsstelling die, zoals dat in de Verenigde Staten het geval is, door vele zal worden gevolgd. De demo cratische partij zal te zijner tijd een par tijconventie beleggen, waarin uit. alle tot dan toe gestelde kandidaten de eigenlij ke kandidaten voor het presidentschap gekozen worden. Reeds enkele maanden terug haci sena tor Humphrey laten weten, dat hij de de mocratische partij zou vragen hem Kan didaat te maken. De partijconventie wordt over onge veer een jaar gehouden, in Los Angeles. New York Times NEW YORK (Reuter) De New York Times meent, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko erop uit is de westerse ministers van Buiten landse Zaken te Gerièvë te bewegen tot. het sluiten van een vage, tussentijdse over eenkomst, die de Sovjet-Unie zou kunnen uitleggen zoals het haar het voordeligst uitkomt. Het blad, dat in dit verband gewag maakt van de overeenkomsten van Jalta en Potsdam meent, echter dat het. Westen zich te duidelijker het gevaar bewust is, een dergelijk Russisch voorstel te kunnen aanvaarden. De Australische marine- en scheep vaartautoriteiten onderzoeken op het ogen blik de juistheid van de beweringen dat de Amerikaanse acteur John Calvert de vorige week met zijn luxe-jacht twee da gen op zee opzettelijk zoekgeraakt is. De reddingsoperaties die toen op touw werden gezet, hebben ongeveer 30.000 Australi sche ponden gekost. Indien het opzet geweest is, heeft Cal vert in zoverre succes gehad, dat hij inder daad over de hele wereld grote publiciteit heeft gekregen. Dat gebeurde toen de vo rige week van zijn luxueuze jacht „Sea- fox" een SOS-sein werd opgevangen. Daarna kon men geen radio-verbinding met het jacht meer krijgen. Er werden grootscheepse reddingsacties georganiseerd met schepen en vliegtuigen. Na twee da gen zoeken werd de „Seafox" gevonden door een Lincoln-bommenwerper. Een lid van de bemanning, de radiotele grafist, D. Garnet Mckenzie, beweert dat de hele vermissing gefingeerd is geweest. Hij zegt toevallig gehoord te hebben hoe Calvert voor zijn vertrek een brief dic teerde aan zijn agent te Sydney, waarin hij de plannen voor zijn zoekraken uiteen zette. Mckenzie heeft verder verteld dat Cal vert filmopnamen maakte van het rond cirkelende reddingsvliegtuig en dat hij de bemanning gelastte tekenen van grote op luchting te vertonen. De Australische ministers van marine en van scheepvaart wachten thans op het rapport van een onderzoek. Indien nodig zullen zij tegen Calvert optreden. Advertentie Voor de bestrijding van roos, haaruitval en vroeg tijdige vergrijzing. Voor het gezond en veer krachtig maken van dor, droog of brokkelig haar. w haar die soepele gezonde glans die u jaren jonger maakt. Begin nu met Stilbépan en binnenkort kijkt u tevreden en voldaan in de spiegel! Want.... Stilbépan geeft radicaal herstel Zelfs in de meest hardnekkige gevallen. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking! In 44 landen door- specialisten voorgeschreven. (^SÈÊ SSfk Weer vlogen ze over de zee. Toka's staart draaide lustig rond en Tsjik en Tukie zaten stevig op zijn rug. 't Ging toch maar mooi zo! Maar opeens keken ze elkaar aan. Wat ruik ik toch?", vroeg Tsjik, de lucht opsnuivend. „Ja", zei Tukie. „Ik dacht het ook alHet lijkt wel een brandlucht!" Ook Toka draaide zijn kop om: die had de vreemde lucht ook al opgemerkt. En toen zagen ze, ivat er aan de hand was 7778 PARIJS (AFP). Het Parijse weekblad „France Observateur" wijdt in zijn editie van deze week onder de kop „zal de prins de generaal opvolgen?" een beschouwing aan wat er zou kunnen gebeuren na een aftreden van generaal De Gaulle. Met de prins bedoelt het blad de 51-jarige Graaf van Parijs, afstammeling van koning Louis Philippe, die door de grondwet van de Vijfde Republiek niet, zoals bij de vroegere grondwetten het geval was, als „afstam meling van vroegere regerende geslach ten" van het presidentschap is uitgesloten. „France Observateur" verklaart, dat de Graaf van Parijs, die zich altijd buiten het politieke leven heeft gehouden, de laatste tijd weer vooraanstaande personen op zijn landgoed te Louvecennes ontvangt. Onder hen bevinden zich sedert De Gaulle vorig jaar aan de macht kwam, steeds meer Gaullisten. Het blad brengt voorts in her innering, dat generaal De Gaulle in 1957 bij het huwelijk van de zoon van de Graaf van Parijs een telegram zond. waarin hij verklaarde uw toekomst, die van Prins Henri, die van de uwen, zijn volledig opgenomen in de nationale hoop". En „France Observateur" vraagt zich nu af, of De Gaulle sedertdien de Graaf van Pa rijs als zijn opvolger beschouwd heeft voor het geval hij, De Gaulle, zelf weer aan de macht zou komen. „Het valt moeilijk dit te bevestigen, doch duizend tekenen geven te denken, dat generaal De Gaulle deze hypothese voor mogelijk heeft gehouden", zo meent het blad. „La Nation Frangaise" borduurt op het zelfde thema. Dit blad schrijft naar aan leiding van de enthousiaste manifestaties op Madagascar, dat De Gaulle moet voe len, dat geen enkele levende Fransman zoveel verschillende volken op die manier bijeen kan brengen, „tenzij hij zélf zo ver bonden is aan het prestige van de ge schiedenis, dat hij de incarnatie van Frankrijk is". Het is onmogelijk, aldus „La Nation Frangaise", dat. De Gaulle „niet denkt aan de voornaamste familie, buiten welke, hoe persoonlijk onvervangbaar hij zich ook heeft gemaakt, zijn werk hem niet. zal overleven en meer ongeluk zal loren-' gen dan hoop verwekken". (Van onze correspondent in Bonn Prins Bernhard heeft gisteren te Essen de bezitter van het Kruppconcern, Alfried Krupp von Bohlen und Halbach bezocht. Hij bezichtigde met Krupp in de villa Hügel een bekende expositieruimte van Krupp de tentoonstelling „Vijfduizend jaren kunst uit India" en in Rheinhausen het Krupp-hoogovenbedrijf. Nederlandse indologen, die deelnamen aan een internationaal wetenschappelijk indologen-congres in de villa Hügel en professor Hammacher, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe, hebben de Prins rondgeleid over de expositie. Het bezoek van de Prins droeg een particulier karakter. 54. Hij herkende een van de mannen een voorman van een ploeg in de zandstraalafde- ling van de fabriek in Water Street. De herkenning deed onmiddellijk de gedachte opkomen, dat velen van de anderen ook personeel van de Tredway zouden zijn, en hij herinnerde zich het gezegde van Avery Bullard op de directie-vergadering waarin de goed keuring was gehecht aan de post voor ontspanning op de begroting der maatschappij, dat het geld van de Tredway direct één van elke drie gezinnen in Mill- burgh onderhield en bijdroeg in het onderhoud van minstens de helft der overige. Avery Bullard was dood, maar speelde dat enige rol voor hen? Wat voor een rol? Zij zouden zeggen., wie was Avery Bullard? Alleen maar een man., man nen stierven er elke dag. Alleen maar een naam in de kolommen der overlijdensberichten. Zelfs nog niet eens de naam onder hun loonbriefje. „Frederick W. Alderson, onderdirecteur voor de financiën". De hand van de verkeersagent ging omlaag en de gedachten van Don Walling sprongen vooruit, gelijk met zijn vooruitschietende wagen. Er was een mogelijkheid, dat Mary gelijk had, dat Fred Alderson het directeur schap niet zou aanvaarden. Hij zou toch op z'n minst niet graag willen, door bescheidenheid of door wat dan ook. Zijn geest repeteerde, wat hij zou zeggen. Fred, ik weet hoe je je voelt.we voelen allemaal het zelfde., niemand kan Avery Bullard's plaats inne men.. maar jij hebt nog langer met hem samenge werkt dan een van ons allen., jij was nog nauwer met hem verbonden., jij wist altijd wat hij dacht., al die half-voltooide dingen, die we nog moeten afmaken. We moeten verder., ja, dat is, wat ons te doen staat Fred., verdergaan. Remmen knarsten. Hij had de wagen niet gezien, die om de scherpe hoek van de North Front Street kwam aanrijden. Een ruk aan het stuur, bijna onbewust, ver meed de aanrijding, maar zijn hart bonsde nog luid toen hij de oprijlaan van de Aldersons inreed. Toen hij voorbij het huis reed en het parkeerplaats- je achter het huis indraaide, zag hij door het raam een flits van Mrs. Alderson's gelaat. Ze moest zich naar de deur gehaast hebben, want ze deed al open, toen hij de trap opkwam. Het was niet, zoals hij eerst dacht, een gebaar van gastvrijheid, omdat ze de deur niet voor hem openhield, maar direct achter zichzelf sloot en hem wenkte opzij van het portiek te komen. Toen hij haar dicht genoeg genaderd was om haar ogen te kunnen zien, zag hij, dat ze gehuild had. Hij was verrast, omdat hij altijd gedacht had, dat Mrs. Alderson een koele, niet-emotionele vrouw was, en hij had niet verwacht, dat ze zo diep getroffen zou kun nen worden door de dood van Avery Bullard. „Ik weet hoe u zich voelt," zei hij op sympathieke toon. „We voelen het allemaal.." „Zeg het me snel," onderbrak ze, „voor Fred komt. Wat gaat dit betekenen? Het heeft nu al zolang ge duurd zoveel jaren hij heeft zo'n stuk van zijn leven gegeven Zijn geest kwam tot de enige conclusie, die haar woorden schenen te vragen., ze'smeekte dat haar man directeur mocht worden. „Pieker maar niet, Mrs. Alderson. Ik ben er zeker van, dat alles in orde komt. Ik ben maar één van de onderdirecteuren, maar De deur ging open. Fred Alderson stapte naar buiten. Hij bleef staan wachten en toen Don Walling de twee treden opliep, die hen van elkaar scheiden, zei hij op kalme toon: „Ik ben blij, dat je gekomen bent. Hij zei net op een toon, alsof hij hem niet zozeer dankbaar was, dan wel dat er met Walling's komst iets gebeurd was, dat hij verwacht had. Achter hen slipte Edith Alderson geluidloos het huis binnen. Ze schudden elkaar de hand, een feit, dat on der andere omstandiheden een onbetekenend gebaar geweest zou zijn, doch dat nu een zekere bedoeling had, en Alderson's greep was zeker en krachtig. „Ik zal je hulp nodig hebben, Don," zei hij plechtig. Zijn blik richtte zich op en hij keek door een gat in de bomen, waardoor hij, zoals Walling merkte, de witte schacht van de Tredway toren op verre afstand kon zien oprijzen tegen de nog verder afgelegen blauwe mist van de rivierheuvels. Hun handen lagen nog steeds in elkaar en de plot selinge, krampachtige greep van Alderson's vingers was eensklaps onverbrekelijk verbonden met zijn eigen reactie. Ze hadden beiden hetzelfde op hetzelfde moment gezien. Een licht was aangeflitst in het kan toor op de Noord-Oostelijke hoek van de drie-en-twin- tigste verdieping. Dat was Shaw's kantoor. Er was een moment van aarzeling, maar ook niet meer dan een moment. Toen zei Alderson kort: „Er op af!" Die paar woorden, die bijna als één enkel werden uitgesproken, weergalmden in Don Walling's geest. Dat was Bullard's strijdkreet geweest. Hij had het ze ker duizend keer gehoord. Het was nu zachter ge zegd, maar het waren nog altijd dezelfde woorden en er was een zwakke, maar toch duidelijke echo van de zelfde stemklank. Snel liepen ze weg, hij opende het portier van de wa gen voor Frederick W. Alderson. 7.59 n.m. Luigi Cassoni, de bediende van de speciale lift voor de verdieping van de Directie, had twee kostbare be zittingen. Het ene was het gouden horloge, dat Mr. Avery Bullard hem gegeven had. Het andere was het ingelijste certificaat, dat bewees, dat hij een burger van de Verenigde Staten van Amerika was. Hij was er buitengewoon trots op, dat hij een Amerikaans staatsburger was, maar er waren momenten, waarop hij er niet zeker van was, dat hij die eer waardig was. Zelfs na acht-en-twintig jaar had hij nog niet kunnen leren zich helemaal als een echte Amerikaan te ge dragen. Een van zijn ongelukkige neigingen de ge woonte om zijn armen te gebruiken bij het spreken had hij overwonnen door zijn handen stevig op de handles van de lift te houden. Ongelukkigerwijs had hij nog niet iets dergelijks uitgevonden om te voorko men dat hij in tranen uitbarstte. Waarneming had hem geleerd, dat tranen-met-tuiten huilen beslist niet Amerikaans was. In het kleine Italiaanse dorp, waar Luigi was opge groeid, had niemand het onnatuurlijk gevonden als een man huilde. Zijn vader had dikwijls gehuild toen hij erg kwaad was, omdat Pietro de geit gesto len had toen hij erg gelukkig was, omdat hij Lucia „Regnava nel Silenzio" hoorde zingen toen hij erg bedroefd was, omdat de Hertog gestorven was. Op de avond van de dood van de Hertog had trouwens elke man in het dorp gehuild; de mannen haast nog meer dan de vrouwen. (Wordt vervolgd) Oplichting. Het gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft een 35-jarige reclame-advi seur veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Hij had zich schuldig gemaakt aan oplichting doordat hij sollicitanten op een door hem geplaatste aanbieding een borg van 500. liet, storten, waarna zij niets meer van hem hoorden. Hij haalde op die manier 11.000.binnen, waarvan hij later 5500.terugbetaalde aan de gedupeer den. Burgemeester. Benoemd is tot bur gemeester van Willemstad de heer P. B. Bouman te Rotterdam, thans adjunct commies op de gemeentesecretarie van Rotterdam en als zodanig werkzaam op de hulpsecretarie in Overschie. Hij is gereformeerd en is lid van de A. R. partij. Bezoek uit Joegoslavië. Een gezel schap van 52 Joegoslavische burgemees ters heeft een bezoek gebracht, aan Wie- ringermeer. In het raadhuis lieten zij zich inlichten over de inpoldering en het systeem der bevolkingsboekhouding. Tweede Kamerlid. De heer H. M. Gerbrandy te Nijland, die benoemd ver klaard was in de vacature-Calmeyer in de Tweede Kamer, heeft die benoeming niet aangenomen. Thans is benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer de heer J. T. Mellema (C. H.) te Nieuw Scheemda. Fabrieksgeheim. Tegen een 25-jarige plasticbewerker uit Heiloo heeft de offi cier van Justitie bij de Alkmaarse recht bank een jaar gevangenisstraf geëist we gens diefstal en verkoop van een fabrieks geheim ten nadele van zijn vorige werk gever. Hij had het fabrieksgeheim ver kocht aan iemand in Heiloo. Deze zal nog terechtstaan wegens uitlokking tot mis drijf. Veertiende-eeuws doek. De in Settig- nanö bij Florence in Italië wollende Ame rikaanse kunstcriticus en publicist Ber nard Berenson, heeft de gemeente Floren ce een schilderij geschonken van de veer- tiende-eeuwse kunstenaar Ambrogio Lo- renzetti. Het schilderij, voorstellende een madonna met kind, zal een plaats krijgen in de Uffizi-galerij. Berenson, die op 26 juni vierennegentig jaar werd, is onlangs door de Italiaanse regering benoemd tot ridder grootkruis in de Orde van Verdien ste. Concertgebouw: Donderdag 20.15 uur: Zomerconcert N.Ph.O. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Avond stilte. Donderdag 15 uur: Orgelconcert door dr. J. Reinberger. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tarzan vecht voor zijn leven", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ontvoerd dooi de contraspionage", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Teenager Melo dy", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Het glazen muiltje", alle leef tijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Das Wirthaus in Spessart", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Val niet, professor", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De banneling van Ballantrae", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 19 en 21.15 uur: „Eén grote liefde", 18 jaar. Vandaag en donderdag 14.15 uur: „Sol daten en meisjes", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „De inspecteur-generaal", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De zigeunerbaron", alle leeftijden. B(j slecht weer: Donderdag 14.30 uur: „De vierkante rekruut", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemcnheuvel (Bloemendaal): Tot 2 augustus dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 14 tot 17 uur: Expositie Tin- holtverzameling. Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 10 tot 17 en zondags van 13 tot 17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 juli dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags van 13.30 tot 17 uur: Ex positie „Kunst zij ons doel". In 't Goede Uur: 'Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Vleeshal: Dagelijks (behalve zaterdags en zondags) 14.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen. Strand Zandvoort: Vandaag Vuurwerk. (Verder raadplege men de rubriek ..Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 10 juli).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6