f, Stafchef van Indonesische marine wordt vervangen m Fraaie expositie uit eigen bezit bij Bernard Houthakker te Amsterdam Nog witter stralend wit mê iL 'Wk- m De „Lamentatio Jeremiae Prophetae van Ernst Krenek te Amsterdam EEN SIGAARTJE DAT U KUNT ROKEN ALS SIGARET I Geschil Suryadarma- Nasution bijgelegd 9 VIJFTIGJARIGE KUNSTHANDEL Bankloperstas met alarminstallatie li* yw Egon F. Eriksson overleden Algemeen voorzitter van de R.Aen directeur van R. S. Stokvis Grote werkloosheid in Friesland Festival K.L.M. verkoopt de „Olivier van Noort" Weduwen- en wezenwet nog voor 1 oktober in werking? T we ede Kamer achtte motie van P.v.d.A. overbodig Kerkelijk Nieuws Faillissementen Oudheidkundige vondst in Schiedam DE VIERDE MANIER VAN ROKEN WILLEM II DOE DE 14-DAGEN TEST! 20 STUKS F 1.60 Zestig havenarbeiders in Groningen staken WOENSDAG 15 JULI 1959 De Amsterdamse kunsthandel Bernard Houthakker bestaat vijftig jaar. Men viert dit met een buitengewoon fraaie tentoon stelling van een groot aantal tekeningen van fijne kwaliteit en enige schilderijen, waaronder zeer bijzondere. Al is de spe cialiteit van de heer Houthakker oude kunst, hij en zijn zoon dragen ook de eigentijdse kunst een warm hart toe. Zij kochten ook wel kunst van deze tijd aan. Men ontmoet een tekening van Kathe Kollwitz (1867-1945) en een van Picasso. En ik herinner me nog goed een al tien tallen jaren geleden gehouden tentoonstel ling van gelithografeerde portretten van vrouwen van de voor zijn tijd grote Fran se schilder Derain, die toen in Nederland nog te weinig bekend was. Dat de heer Houthakker verder weinig met eigentijd se kunst deed is te begrijpen. In Neder land zit daar nu eenmaal nauwelijks brood in als men bedenkt dat men met een expositie van een elders bekende fi guur hier nog moest pionieren. Naast het werk van de twee genoemde figuren valt het overige geëxposeerde oude kunst te noemen. Maar hoe levend is veel voor ons gebleven! Hoe „modern" konden sommigen van die eeuwen geleden levende schilders al zijn! Het wat opge schroefde belang van de de tentoonstelling „50 jaar verkenningen in de beeldende kunst" in het Stedelijk Museum valt toch wel- op als men bij Houthakker een echt kubistische tekening ziet van de Spanjaard Luca Cambiaso (1527-1585), „Opstanding van Christus", die in reproduktie veel verliest en waarvan ik dus de abstracte waarden nog eens extra roem. En verder zie ik niet in waarom ook vandaag geen landschappen getekend zouden kunnen worden gelijk bij voorbeeld Jan de Bis schop (1646-1686) dat bij Rhencn deed. Zo'n tekening staat dicht bij het werk van grote Fransen als Lorrain en Poussin, welke laatste figuur een voorbeeld voor Cézanne was. En ontmoeten we ook thans soms het landschap niet gelijk Anthony van Borssum (1629-1677) het in de omge ving van Amsterdam bij Sloten zag? Verder volg ik de catalogus voor het noemen van een en ander dat mij per soonlijk interesseerde. Men wete dat er meer is. Als eerste streepte ik meteen aan een buitengewoon fijne tekening van een gecompliceerd landschap van Fra Advertent>e ApM MSP) Het bureau ter Voorkoming van Misdrij ven van de Amsterdamse politie heeft, een met een alarminstallatie beveiligde bank loperstas ontworpen. De alarminstallatie kan in elke tas of koffer worden inge bouwd. De op batterijen werkende alarminstal latie is in de bodem van de tas aange bracht en moet van buiten af worden in gesteld en uitgeschakeld. Als de banklo- per zijn tas opneemt en de installatie is niet ingeschakeld weerklinkt een zachte zoemer ter waarschuwing. De tas kan aan het hengsel of onder de arm worden ge dragen, waarbij de bankloper alleen maar zijn vinger op een der op een drietal plaat sen verborgen knopjes moet houden, waardoor de alarminstallatie uitgescha keld blijft. Als een onverlaat hem de tas ontrukt klinkt een schelle sirene, die on geveer 30 minuten blijft loeien en uitslui tend door een speciale sleutel buiten wer king kan worden gesteld. De bankloper kan de tas, mits een der knopjes ingedrukt blijft, neerleggen om er geld in te doen of uit te halen. Als er een vals alarm is, ziet het publiek direct of de tas in han den van de gerechtigde is, want deze al leen beschikt over de sleutel om het alarm buiten werking te stellen. W |sfi De opstanding van Christus, c/ete/cend door de S])anjaard Luca Cambiaso (1527—1585). Bartolommco (1472-1517). Toegedacht aan deze schildex-, zegt de catalogus. In ieder geval een meesterwerkje!Vervol gens noteerde ik een kleine prachtig uit gewogen aquarel van Bosboom (1817- 1891). Dat tussen het landschap van Jan Bruegel (1568-1625) en ons de tijd voel baar wordt vindt zijn oorzaak niet in de uitdrukkingswijze maar in het onder werp, dat met de tijd zeldzamer werd. Een heerlijk tekeningetje is dat van de Italiaan Remigio Cantagallina (1582-1635), een voor mij onbekende naam, hetgeen bewijst dat de minder bekende figuren toch altijd wel weer kunnen opduiken en het niet alleen gaat om de grote vernieu wers. Geschiedenis zijn voor mij de aqua rellen van Jacob Cats (1741-1799), maar altijd nog aantrekkelijk genoeg. Laren had toen blijkbaar al de belangstelling van een kunstenaar. De gewassen teke ning van Aelbert Cuyp (1620-1691) is als een eenkleurig schilderijtje zo rijk. Wat een kracht heeft zo'n sc'ne van Fragonard (1732-1808). Men plaatste een vraagteken achter diens naam. Maar ook weer hier een compliment aan de heer Houthakker voor zijn bezit. Dat bezit omvat voorts twee tekeningen van Goya (1746-1828), een eenvoudig landschap met vissers van Van Goyen (1595-1656), een alleraardigste reeks tafe relen uit het leven van een dag van een man van de wereld door Isabey (1767- 1855), een sterke tekening van een koek- verkoper door Marcellus Laroon (1679- 1774), tekeningen van Murillo (1618-1682), Van Ostade (1610-1685), Tiepolo (1727- 1804), een vermoedelijke Watteau (1684- 1721) en nog veel meer. Toch moet ik nog een persoonlijke voor keur van de heer Houthakker noemen: Willem van de Velde (17e eeuw). Opval lend zijn diens zeer brede formaten, die zo prachtig gevuld werden. Van de schil derijen bekoorde me het meest dat met een aantal mannenkoppen van Jacob Jor- daens (1593-1678), een drinkertje van Frans van Mieris de Oude (gedateerd 1670, een herbergscène van Philips Koninck, ge dateerd 1656) van 'n fraaie ingetogen kleur, en 'n doek van Mathieu Le Nain (1607-1677), wiens gereserveerdheid me veel respect inboezemt. Het Museum Boymans-Van Beuningen werd al eigenaar van drie knappe tekeningen van Maerten van Heemskerk (1498-1574), werk, dat ik met meer respect dan genegenheid ontmoet. Wie andere voorkeuren koestert dan schrijver dezes weet dus dat bij Houthak ker nog meer werk van grote kwaliteit te ontmoeten is. Bob Buys Te Wassenaar is in de leeftijd van 61 jaar overleden de heer Egon F. Eriksson, directeur van de afdeling wegtransport middelen van R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam en algemeen voorzitter van de R.A.I. De heer Eriksson, die sinds 1921 bij R. S. Stokvis in functie was, werd in 1933 bij de vereniging „De Rijwiel- en Auto mobielindustrie" R.A.I. voorzitter van de afdeling grossiers in automateriaal. Zijn belangstelling voor de massamotorisering hij introduceerde na de laatste oorlog de bromfiets in ons land deed hem reeds spoedig overgaan naar de motorrij wiel-afdeling. Hij vertegenwoordigde de R.A.I. jarenlang in het internationale bureau voor de automobiel-industrie te Parijs. In februari 1952 werd hij- gekozen tot algemeen voorzitter van de R.A.I. tiet was voor hem een grote voldoening, dat de viering van zijn 25-jarig hoofdbestuurs lidmaatschap in november van het vorig jaar samenviel met het slaan van de eerste paal voor het nieuwe tentoonstellings- en congresgebouw van de R.A.I. te Amster dam. Bij de reorganisatie van het voormalig Instituut voor Rijwielontwikkeling aan vaardde hij ongeveer 5 jaar geleden het voorzitterschap van deze researchinstel ling, het RAI-TNO instituut te Delft. Ook bij het Verbond van de Nederlandse Groothandel bekleedde de heer Eriksson een bestuursfunctie. De waardering van officiële zijde voor zijn veelzijdige activiteiten kwam in 1953 tot uiting in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis is gisteren in stilte ge schied. De Provinciale Staten van Friesland hebben zich telegrafisch gewend tot de regering en tot de Tweede Kamer en aan gedrongen op het nemen van maatregelen tegen de werkloosheid in het noorden van het land, waarvan de cijfers, zelfs in het midden van de zomer, ontstellend hoog zijn. zoals zij verklaren. De werkloosheid in een aantal Friese gemeenten ligt weer of nog steeds boven de 5 percent, te weten: Dantumadeel 9.3, Achtkarspelen 9, Kol- lumerland 8,1. Ooststellingwerf 6,6, West- dongeradeel 6,5, Heerenveen 6,4, West- steil ingerwerf 5.2, Barradeel 6,8, Het Bildt 7,6, Hindeloopen 5,2, Oostdongeradeel 6,7 en Smallingerland 5.3. De Staten dringen er bij regering en Kamer met klem op aan, dat maatregelen ter verbetering van de werkgelegenheid worden genomen. Advertentie Van WOENSDAG 15 t/m MAANDAG 20 JÜLÏ geelt de schoonheidsspecia liste yan-fret .huis gratis advies voor schoonheids verzorging. JANSSEN Hazepaterslaan 16 - H'lem - Tel. 12747 99 In de Ronde Lutherse Kerk te Amster dam werd dinsdagavond een uitvoering gegeven van Ernst Krenek's „Lamentatio Jeremiae Prophetae" uit 1941-'42. Het on geveer vijf kwartier durende werk is ge schreven voor a capella koor. De latijnse tekst is gebaseerd op de klaagliederen van Jeremia en volgt de indeling van de rooms-katholieke kerk bij de voorlezing tijdens de Stille Week. Ieder deel is we derom onderverdeeld in verschillende ver zen die stuk voor stuk zijn aangegeven met een letter van het Hebreeuwse alfabel: aleph, beth enzovoort. Iedere voorlezing (lectio) eindigt met de aanroeping „Jeruza lem, keer weer tot de Heer Uw God". Ernst Krenek, in 1900 te Wenen geboren, woont sinds 1938 in de Verenigde Staten waar hij aan verschillende universiteiten en conservatoria gedoceerd heeft. Tussen 1920 en 1930 schreef hij een aantal op ac tuele gegevens gebaseerde opex-a's waar- van "Jonny spielt auf" een sensationeel succes werd. Na 1930 wendde hij zich tot de twaalftoonsmuziek: hij heeft reeds een groot oeuvi'e op zijn naam staan, waar onder kameropera's, vijf symfonieën en muziek voor televisiespelen. De laatste ja ren houdt, hij zich intensief bezig met de elektronische muziek. Als pedagoog komt men zijn naam vrijwel ieder jaar tegen in de cux-susprogramma's van de Fest- wochen für Neue Musik" te Darmstadt, de bekende ontmoetingsplaats van de com ponerende avant-garde. OOK DIT KLAAGLIED is geheel op een twaalftoons echo gebaseerd waaruit door verschillende manipula ties nieuwe reeksen af- geleid zijn. Over de ff 0112II creatieve waarde van wat men een systeem gelieft te noemen (maar wat méér op een dwang- neurose lijkt) lopen de meningen nog steeds stex-k uiteen. Bij iedere nieuwe auditie van een werk in reeksentechniek krijgt men de indruk dat de muziek als taalfamilie sinds dertig, veertig jaar in twee gebieden uiteengeval len is waarvan de bewoners elkanders taal theoretisch herkennen als tot dezelfde stam behorend maar nochtans hun buur man niet verstaan. Een geheel ander besef voor de werkelijke betekenis van de sa menklank en het zinsvex-loop in zijn span- Ernst Krenek ningen en vex-houdingen schijnt het inner lijk oor van de twaalftoonscomponist te beheersen. Een tonaal georiënteerd gehoor raakt volkomen verward in dit Turkse rad der dodekafonie. Op den duur ontstaat ergernis en verveling. IK MOET DAN OOK bekennen met de beste wil van de wereld niet in staat te zijn een oordeel te geven over een uiting die slechts een gevoel van vervx-eemding bij mij heeft kunnen achterlaten. Wèl kan ik meedelen dat de uitvoering door het N.C.R.V. Vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voorberg de hoogste lof ver dient. Het koor gaf blijk van een letterlijk ong'ehoox-de discipline in het bex-eiken van een vlekkeloze zuiverheid van intonatie. Geen enkel moment van onzekerheid ont sierde deze prestatie, en dat bij een schrijf wijze die men gerust anti-vocaal mag noe men. Met een opzettelijk ijl gehouden tim bre, zodat nergens de halftoons-verglijdin- gen tot ondooi'zichtigheid konden voeren, bex-eikte de dirigent een bijna aan een houtblazersensemble hex-innerend, onwe zenlijk timbre. Het was koorzang op de rand van gedenatureerdheid, maar nog net niet er over. Sas Bunge De K.L.M. heeft de DC-6 B „Olivier van Noort" verkocht aan de Amerikaanse char- tex-maatschappij Twentieth Century. De „Olivier van Noort" was sinds 1952 in ge bruik bij de K.L.M. Op Schiphol staat de machine reeds gereed in de kleuren van de nieuwe eigenaar. Een dezer dagen zal K.L.M.-personeel het toestel over de oceaan vliegen. (Van onze parlementaire redacteur) Oorspronkelijk is het de bedoeling ge weest, dat de weduwen- en wezenvoorzie ning 1 januari 1960 in werking zou treden. In maart heeft minister Beel echter de Eerste Kamer meegedeeld dat technisch de invoering mogelijk zou zijn per 1 okto ber, maar dan zou vóór die tijd de aanpas sing van de ambtenax-enpensioenen tot stand moeten zijn gekomen. Bij de indie ning van deze aanpassingswet op 10 juli heeft minister Toxopeus de medewerking gevx-aagd van de Kamer voor een snelle behandeling. Gistermiddag heeft de heer Blom (P. v.d. A.) echter in de Tweede Kamer verklaard, dat het onmogelijk is de aan passingswet voor te bereiden voor open bare behandeling vóór 1 oktober. Hij drong er daarom op aan de weduwen- en wezen voorziening in ieder geval op 1 oktober in werking te doen treden. Minister Toxopeus zei dat het hem uit het hart zal zijn gegrepen, als dat moge lijk is. Lukt het niet dan zal worden be keken of de uitkering krachtens de twee wetten mogelijk ie met terugwerkende kracht. De heer Burger (P.v.d.A.) diende hier na een motie in. waai-in de regering wordt uitgenodigd de Weduwen- en Wezenwet 1 oktober in wei-kin g te doen treden. Prof. Oud (V.V.D begreep de motie niet omdat de regering zelf niets liever wil dan wat er in de motie staat. De invoe ring per 1 oktober hangt niet alleen van de regering af, maai ook van de Kamer, die in de vakantie een voox-lopig verslag zal moeten uitbrengen. „Het is een dwa ze motie", aldus prof. Oud. Ook prof. Romme (K.V.P.) zou de mo tie beter hebben begrepen als de uitnodi ging gericht was geweest aan de Kamer. De heer Smallenbroek (A.R.) drong aan op nader overleg. Hij meende dat een tij dige behandeling van de aanpassingswet vóór 1 oktober mogelijk is. Ook de heer Beernink (C.H.U.) had geen behoefte aan de motie. De motie van de heer Burger (P.v.d.A.) werd vei-worpen met 81 tegen 45 stemmen. Voor stemden P.v.d.A., P.S.P. en de com munisten. Ned. Hcrv. Kerk Benoemd tot vic. te Delft (wijkgem. IV) E. T. Vei-baas, kand. aldaar. Na gehouden collegium doctum is het getuigschrift vrouwelijk kandidaat uitge- ï-eikt aan mej. dr. Joh. C. Schreuder te Amsterdam. Aangenomen naar Ingen (toez.) K. A. Abelsma te Marken. Geref. kerken Beroepen te Huizum (vac. G. Morsink) R. Strijker te Emmeloord te Knijpe J. A. A. de Boer, kand. te Naarlen te Krimpen a. d. Lek Krimpen a. d. IJsel H. Leijsen, kand. te Beverwijk te Nig- tevecht W. H. Zuidema, kand. te Amster dam te Tholen-Poortvliet F. H. Veen- huizen, kand. te Huizen (N.H.) te Zaam- slag M. den Boer te Vooi-schoten. Beroepen te Hoogvliet (2e pred.pl. W. v. Wijk te Nederhorst den Berg te Schermerhorn C. A. Verhoog, kand. te Voorschoten. Chr. Geref. kerken Tweetal te Doornspijk-Elburg G. Blom te Meerkei'k en P. v. Zonneveld, kand. te Bussum. Beroepen te Doesburg H. P Brandsma, kand. te Sneek te De Krim en te Wildervank T. Hardei-, kand. te Leeuwarden. Tweetal te Amsterdam-N., T. Harder, kand. te Leeuwarden en M. Rebel, kand. te Hilversum. Bei-oepen te Kornhorn T. Harder, kand. te Leeuwarden te Lutjegast H. P. Brandsma, kand. te Sneek te Maassluis P. v. Zonneveld, kand. te Bussum te Steenwijk J. de Jong, kand. te Rotterdam. De aiTondissementsrechtbank te Haar lem, heeft op dinsdag 14 juli in staat van faillissement verklaai-d: Pieter Jan Sikma, expediteur te Vijf huizen, gemeente Haarlemmermeer, aan de Vijfhuizerdijk 21. Rechtei"-commissaris mr. H. G. Rambon- net, curator mr. J. Spey, Gedempte Oude- gx-acht 65 te Haarlem. Jacob Plokker (kastelein) en diens echt genote Maria Wilhelmina Mandemaker (zonder beroep), beiden te Velsen aan de Meervlietstraat 50. Rechter-commissaris mr. H. G. Ram- bonnet, curator mr. A. A. M. Leesberg, Vondellaan 20, Beverwijk. Leendert Eckhardt, ï-eclame-adviseur (Eckhardt studio, gevestigd te Amster dam) te Halfweg, gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Houtrijkstraat 18. Rechtei--commissaris mi". H. G. Ram- bonnet, curator mr. A. D. P. van Löben Seis, Kruisweg 63, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 14 juli 1959, opgeheven het faillissement van: Friets Lentze, demonsti-ateur te Zand- voort Vinkenstraat 5. Rechtei'-commissaris mr. N. Reeling Brouwer, curator mr. B. J. de Boer, advo caat en procureur te Haarlem, Wilhel- minastraat 5. Bij graafwerkzaamheden in Schiedam zijn op een diepte van ongeveer twee en een halve meter in een kleilaag de resten van de fundering van een boerderij uit de zogenaamde Fries-Bataafse periode, dus uit de eerste twee eeuwen na onze jaartelling, gevonden. Er wex*d een aantal aangepunte palen aangetx-offen. Men stiet ook op enkele vierkante meters vlecht werk. Bij onderzoek bleek, dat de hofstede waarschijnlijk door een overstroming ver nield is, waarna de fundering vrijwel dix-ect door een kleilaag is bedekt en aldus goed behouden bleef. Advertentie NIEUW! Tot nu toe kon U een sigaar, een pijp of een sigaret roken maar nu is er een totaal nieuw en Sportief rokertje bijgekomen: Filter No. 3 van Willem II. Wat is het? Een sigaartje dat U kunt roken als sigaret. Gemaakt van eerlijke tabakken en met een prima „doordacht" filter. De naam Willem II garandeert U in alle opzichten kwaliteit! Vraag Uw sigarenwinkelier vandaag nog Filter No. 3 van. jjjglg Rook twee weken Filter No. 3 van Willem II en ontdek dat U deze vierde manier van roken om vele redenen steeds meer gaat waarderen dat U ook meer gaat genieten van Uw rokertje! st ama: tr-.sx W DJAKARTA (UPI) In Djakarta is bekendgemaakt, dat de stafchef van de Indonesische marine, vice-admiraal Su- biakto ontslagen is. President Sukarno heeft mededeling gedaan van dat ontslag gedurende de plechtigheid, die op het pa leis van de president plaatsvond, voor het beëdigen van drie ministers in het ka binet, die bij de vorige installatieplechtig heid niet aanwezig waren. De ministers ex-officio, die geïnstalleerd werden, wa ren de stafchef van de luchtmacht, gene raal Suryadax-ma, het hoofd van het d. pai-tement van Justitie Gatot Tarunami- hardja en een plaatsvervangend minister, majoox--genex-aal Djatikusumo. „Zoals u bemerkt zult hebben", zei Su karno, „wordt niet de eed afgenomen van de stafchef van de marine. Die ex-offico functie blijft voorlopig onbezet". Men heeft geen aanwijzingen, wie admiraal Subiakto zal vervangen, maar de meest waarschijnlijke kandidaat is kolonel Adam, op het ogenblik Indonesisch max-i- ne-attaché in Londen. Subiakto zal zijn land op een post in het buitenland gaan vex-tegenwoordigen. Koi-t- geleden zijn moeilijkheden in de Incone- sische max-ine ontstaan nadat Subiakto twintig in Engeland opgeleide piloten voor de nieuwe marine-luchtvaartdienst onder arrest had gesteld, wegens hun verzet te gen een door hem benoemde escadrille bevelhebber, kapitein Sudiarso. Premier Djuanda probeerde Subiakto te oven-eden, de benoeming te her-overwe gen en liet de piloten gaan met een stren ge berisping. Subiakto weigerde de benoeming te her zien en vertrok uit Indonesië voor een reis naar Europa. Terwijl hij weg was, breid de het geschil zich uit tot andere marine- eenheden en zes schepen kozen zee, wei gerend terug te keren, voordat admiraal Subiakto vervangen zou zijn. De premier riep Subiakto daarop terug en blijkbaar was toen al besloten, dat hij vervangen zou worden als stafchef ten einde een muiterij op grote schaal te voor komen. In Djakarta heeft de stafchef van de luchtmacht, generaal Survadarma, die het nieuwe kabinet becritiseerd had en gevraagd had om de luchtmacht direct onder bevel van de president te plaatsen, inplaats van onder de minister van De fensie en stafchef van het leger, Nasution, gezegd, dat „alles weer in orde is". Op de installatie-plechtigheid, waar hij minister ex-officio werd gemaakt, zei Sux-yadarma, dat de kwestie met gene- x-aal Nasution besproken was en was op gelost. „xMeer kan ik niet zeggen", zei hij, „omdat de mensen de dingen altijd op verschillende manieren uitleggen". Luitenant-kolonel Umar van het minis terie van Oorlog, die dx-ie dagbladen en een groot binnenlands persbureau (P.I.A.) een verschijningsverbod en een publika- tieverbod oplegde voor het publiceren van de verklaring van generaal Sux-yadarma, heeft vandaag gezegd, dat het verbod waarschijnlijk spoedig opgeheven zou worden. In de havens in de stad Groningen is een staking uitgebroken. Ruim zestig havenarbeiders zijn het niet eens met de hun door een aantal werkgevers voorge legde c.a.o. Dit conflict vindt zijn oorzaak in het feit, dat verscheidene werkgevers de si tuatie van de laatste tijd onbevredigend achtten en een collectieve arbeidsovereen komst verlangden. Het laden en lossen in de Groninger havens gebeurt tot nog toe zo, dat het door een aantal arbeiders als aangenomen werk wordt verricht. De helft van de havenax-beiders werkte het hele jaar door. de andex-e helft werkte slechts de helft van het. jaar en viel voor de rest onder de werkloosheidswet. Door het sluiten van een c.a.o. meenden enkele werkgevers meer ordening in de situatie te moeten brengen. Voor de dertig onge regelde arbeiders betekende dit een finan ciële stap vooruit, voor de andex-en een teruggang. Sinds kort is er in Groningen ook een stuwadoorsmaatschappij, die, na zorgvul dige selectie uit enige honderden sollici tanten, veertien vaste havenarbeiders in dienst heeft genomen. Van de diensten van deze stuwadoorsmaatschappij.wordt bij het laden en lossen in de Groninger havens steeds meer gebruik gemaakt en dit heeft de overige havenarbeiders er bevreesd voor doen worden, dat zij over enige tijd helemaal niet meer aan bod zullen komen. De situatie in de havens is thans zo, dat alleen nog de arbeiders van de stuwa doorsmaatschappij aan het werk zijn. Het grootste deel van de stakers is aangesloten bij het N.V.V.. de rest is lid van de O.V.B. of ongeorganiseerd. Het N.V.V. staat niet achter deze staking. Van N.V.V.-zijde tracht men de stakers ertoe te bewegen, de schepen te lossen die normaliter niet door de stuwadoorsfii-ma worden gelost.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7