Honderdtwintig jaren in papier Problemen EXAMENS m LJmond-agenda Perée OP DE HONDERD VELDEN ui nn pp S 8 PERLON HORLOGEBAND Juwelier DE BOER Bleyle Bleyle Bleyle Bleyle Gasgeysers en Gasfornuizen 5 Militairen, die in Indonesië dienden, niet vrij van noodwachtplicht Hoe de duiven vlogen Amsterdam gaat met een graanoverslagbedrijf concurreren Investering van veertien miljoen (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) WOENSDAG 15 JULI 1959 Zelden zal het gebeuren, dat drie personeelsleden van één bedrijf op dezelfde dag elk op niet minder dan veertig jaren van trouwe arbeid kunnen terugblikken. Dinsdag was dit het geval met de heren A. Kamkes, werkbaas in de papier fabriek; G. Kaandorp, rollencontroleur bij het bedrijfslaboratorium en P. W. Ruigrok, droger bij papiermachine 14, allen in dienst bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. Zij zijn op hartelijke wijze gehuldigd. Het begon 's morgens met een gezamenlijke ontvangst van de jubilarissen en hun familie op het raadhuis van de gemeente Velsen, waar in tegenwoordigheid van de bedrijfsdirecteur van de Velsense papierfabriek, de heer J. H. Smidt van Gelder jr., burgemeester mr. M. M. Kwint mededeling deed van drie wegens langdurige trouw toegekende koninklijke onderscheidingen. De burgemeester reikte aan de heer A. Kamkes de zilveren eremedaille en aan de heren G. Kaan dorp en P. W. Ruigrok ieder de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. Na deze plechtigheid volgden de afzon derlijke huldigingen aan het bedrijf, waar in aanwezigheid van de heren ir. R. van den Ende en J. de Vries, respectievelijk bedrijfsingenieur en produktiechef van de papierfabriek, de heer Ruigrok en de zijnen eerst werden ontvangen door de heer Smidt van Gelder. De directeur gewaagde hierbij van dankbaarheid wegens de grote plichtsbe trachting van de jubilaris, die ondanks moeilijke familieomstandigheden daarin heeft volhar-d en een voorbeeld voor de jongeren is geweest. Veel lof ook kreeg de heer Ruigrok, die altijd in Haarlem heeft gewoond en zijn geboorteplaats trouw is gebleven, voor het doorzettings vermogen: in al die jaren is hij (per fiets, soms met heel slecht weer gebruik ma kend van openbare vervoermiddelen, en sedert kort per bromfiets) altijd stipt op tijd op zijn werk verschenen. De erkente lijkheid kreeg vorm door de aanbieding van een envelop met inhoud, de draag- medaille van het pas verworven ereme taal en schriftelijke felicitaties van de hoofddirectie. Voorts ontving de jubilaris het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De kinderen kregen een foto in lijst van hun „vader bij zijn werk". Aangezien de heer Ruigrok, die in de Reyer Anlostraat te Haarlem onder de bloemen een fleurig stuk van de directie aantrof, van een verdere huldi ging aan het bedrijf had afgezien, maak te de familie Ruigrok nog een extra rond gang door de fabriek. De heer J. Buntsma vertegenwoordigde 's avonds het jubi leumfonds. Bij de gelukwensen bood hij een envelop met inhoud aan. De heer Kamkes In aanwezigheid van dezelfde leiding gevende personen werden de heer A. Kamkes en echtgenote en zoon op het di rectiekantoor ontvangen. De heer Smidt van Gelder stipuleerde hierbij, dat het voor de jubilaris wel een bijzonder jaar moest zijn omdat hij juist in januari van dit jaar promoveerde tot wex-kbaas in de papierfabriek. De directeur noemde de jubilaris een goede leermeester voor de leerlingen van de papiervakschool. De verdiensten van de jubilaris zijn vele ge weest en hierover sprak de directeur evenzeer zijn erkentelijkheid uit. Namens de directie werden de jubilaris een envelop met inhoud, de zilveren draagmedaille van de koninklijke onderscheiding en schriftelijke gelukwensen van de hoofddi rectie aangeboden. De heer Kamkes, wiens zoon ook aan het bedrijf werkzaam is, ontving voorts het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en mevrouw Kamkes kreeg een foto van haar man „in actie". Aan de Burgemees ter Enschedelaan 7, te Santpoort, mocht de jubilaris nog vele persoonlijke geluk wensen ontvangen, die voor het jubileum fonds door de heer J. Buntsma werden overgebracht onder aanbieding van een envelop met inhoud. Onder de bloemstuk ken was ook een fleurige attentie van de directie. Van een huldiging aan het be drijf had ook de heer Kamkes afgezien. Niettemin zorgden collega's nog voor een aardige attentie. De heer Kaandorp Last but not least onderging de heer G. Kaandorp een hartelijke huldiging aan het bedrijf, die werd geopend met de ont vangst van de jubilaris en zijn familie in gebouw „Concordia" te midden van een flink aantal collega's van het bedrijfsla boratorium. De heer P. Zalm, hoofd van het bedrijfs laboratorium, herinnerde eraan, hoe hij de jubilaris reeds lang kent, want samen zaten zij in Velsen-dorp bij de heer Kleef- stra in de openbare lagere school aan de Advertentie Vernieuw uw HORLOGE met een nieuwe in moderne kleuren, vanaf 3.75 KENNEMERLAAN 60 - 62 Ook grote collectie in staal, fixoflex etc. VELSEN WOENSDAG 15 JULI Thalia: „Uit de sloppen van Liverpool 20 uur. Rex: „De schat van Pancho Villa", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, open van 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 16 JULI Thalia: „Anders dan jij en ik" (speciale voorstelling), 20 uur. Rex: „De schat van Pancho Villa", 20 uur. Raadhuis: van 9.30 tot 12 uur spreekuur wethouder van openbare werken. Alcoholics Anonymus, zaal Abelenstraat van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum; open van 14 tot 16.30 uui\ BEVERWIJK WOENSDAG 15 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Kiss-pus". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrij heren van het woud". Het Centrum, 20 uur: Voorlichtingsver gadering bloemkwekers. DONDERDAG 16 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De helden zijn vermoeid". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrij heren van het woud". Advertentie Ongekende koopjes JAPONNEN DEUX-PlèCES JUMPERS en VESTEN ROKKEN Stationsweg in dezelfde klas. Voorts schetste de heer Zalm op welke wijze de jubilaris de ontwikkeling van de papier fabriek heeft meegemaakt met het om bouwen van de machines „14" en „9", de verkoop van de „9", het ombouwen van machine „6" en de bouw van machine 18". Op eigen verzoek ging de jubilaris van 1949 tot 1954 naar de papierexpeditie om daarna tot 1957 als slijper te fungeren in de houtstoffabriek; vervolgens ging hij naar de afdeling papieronderzoek, waar de heer Kaandorp zich, volgens eigen zeg gen, wegens de prettige teamgeest best thuis voelt. Voorts blijkt uit het feit, dat twee zoons van de heer Kaandorp ook een vaste plaats in het bedrijf hebben gevon den, dat het toch wel goed werken is bij dezelfde zaak, zo zei de heer Zalm, die vervolgens de activiteiten van de jubila ris buiten het bedrijf (trouw lid van de r.-k. harmonie „St. Caecilia", waarin te vens twee zoons als clarinettisten musice ren, medewerker in het KWF-actiecomité Velsen-Noord, TBC-bestrijding en plaat selijk bestuurslid van de K.A.B.) schetste als die van een man met grote sociale, culturele en charitatieve inslag. Namens leiding en personeel van het laboratorium bood de heer Zalm hem, als liefhebber van de hengelsport, een fietstas aan. Me vrouw Kaandorp kreeg bloemen. Met har telijke 'felicitaties overhandigde de heer J. Buntsma namens het jubileumfonds vervolgens een enveloppe met inhoud. Op het directiekantoor belichtte de heer Smidt van Gelder de loopbaan van de ju bilaris, waarin hij zichzelf heeft overwon nen en nu de juiste plaats als papiercon troleur heeft gevonden. Met nadruk teken de de directeur de activiteiten van de heer Kaandorp buiten net bedrijf. De verdien sten van de heer Kaandorp werden beloond met een enveloppe met inhoud, de draag medaille van de pas verworven onder scheiding en schriftelijke felicitaties van de hoofddirectie. Het vererend getuig schrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del erkenden de langdurige trouwe dienst. Mevrouw Kaandorp kreeg de foto in lijst van haar man als controleur. In haar woning aan de Dijckmans- straat 3 te Velsen-Noord ontving de fami lie Kaandorp veel belangstellenden. On der hen was onder anderen de heer J. Hoogetoorn, van de K.W.F.-instantie Vel sen; er waren bloemen van directie, KAB en vele anderen; er waren ook vele ge schenken. „Sint Caecilia" conpleteerde het feest met een daverende serenade aan het trouwe lid. Al met al een zeer drukke jubileumdag. Voor enige Tweede Kamerleden blijft het een ernstige vraag waarom de nood wachtplicht mede wordt opgelegd aan tienduizenden landgenoten, die geduren de een aantal jaren onder vaak moeilijke omstandigheden hun militaire dienstplicht in Indonesië hebben vervuld. De minister president en de minister van Binnenland se Zaken delen thans mede de aspecten van dit vraagstuk opnieuw ernstig te heb ben overwogen. Naar hun inzicht kan ech ter niet verder worden gegaan dan reeds is gegaan, namelijk met het stellen van de leeftijdsgrens waarop de noodwacht plicht eindigt op 35 jaar voor diegenen, die in Indonesië als soldaat hebben gediend. Hierdoor valt het totale aantal beschik bare gewoon militair dienstplichtigen zon der mobilisatiebestemming van ongeveer 78200 terug op 64000. Van dit aantal heb ben er ongeveer 30200 in Indonesië ge diend. Het buiten de noodwachtplicht la ten van deze personen zou een verlies van bijna de helft aan getrainde mankracht betekenen, zeggen de ministers. Als men alle personen die in Indonesië als militair hebben gediend zou vrijstellen van nood wachtplicht, zouden buitengewoon dienst plichtigen moeten worden ingeschakeld, die geen training in teamverband achter de rug hebben. Dat zou het verkrijgen van een parate bezetting van de B.B. belang rijk vertragen. De minister van Binnenlandse Zaken zegt echter toe, dat indien in de alsnog voor de noodwachtplicht aan te wijzen ge meenten of kringen het aantal voor de B.B. beschikbare, gewoon militair dienst plichtigen daartoe ruimte laat, hij zal be vorderen dat daar degenen die hun mili taire dienstplicht in Indonesië hebben ver vuld, niet in de noodwachtdienst worden opgeroepen. De minister acht de opvatting, dat door de inschakeling van militaire dienstplich tigen de overheidsdiensten een militair karakter zouden krijgen niet juist. De door de minister van Defensie ten behoeve van de B.B. beschikbaar gestelde militai re dienstplichtigen maken als burger deel uit van een niet-militaire organisatie en zijn ongewapend. Het ligt ook niet in de bedoeling de wijk- en blokorganisatie en de bedrijfsbescherming zodanig te reorga niseren, dat. deze op den duur een mili tair karakter krijgen. Het oud-strijderslegioen heeft kenbaar gemaakt dat men betreurde niet meer voor militaire taken bestemd te zijn. Wat dit betreft zegt de minister, dat de niet voor de B.B. beschikbaar gestelde mili tairen, die in Indonesië hebben gediend naar schatting 56000 man nog een mobilisatiebestemming hebben. Velen hiervan worden nog steeds voor herha lingsoefeningen onder de wapenen ge roepen. Met klem wordt de bewering van de hand gewezen dat de B. B. een organisa tie van psychologische oorlogsvoering zou zijn omdat cursussen en oefeningen een stemming in de hand werken, dat oorlog onvermijdelijk, althans dreigend is, het geen hoger oorlogsuitgaven zou vergemak kelijken. Evenmin kunnen B.B.-oefenin- gen in NAVO-verband als bewijs van de ze stelling dienen, aldus de minister. Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 Ons Genoegen (oude duiven) Van de postduivenhoudersvereniging ..Ons Ge noegen" te Beverwijk namen het afgelopen week einde 65 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 456 km. De los sing van de duiven geschiedde om 5 uur. Een duif van W. Rijnders bereikte als eerste het hok om 0.33 uur, de laatste prijsduif om 9.53 uur. De uit slag was als volgt: W. Rijnders 1 6 12 13; A. van Son 2 8; H. Langedijk 3; J. Scheffers 4 13; W. van Wijk 5 9; G. Vijzelaar 7 10. Ons Genoegen (jonge duiven) Van de postduivenhoudersvereniging .Ons Ge noegen" te Beverwijk namen het afgelopen week einde 282 jonge duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 105 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.30 uur. Een duif van T. van Leeuwen bereikte als eerste het hok om 9.38 uur, de laatste prijsduif om 9.46 uur. De uitslag was als volgt: T. van Leeuwen 1 9 38 39: H. Langedijk 2; B. Langedijk 3 37 40 42 50; A. Goderie 4 35 54: I. Taveci 5 11 26 31 41; G. de Graaf 6 10: H. Gaasenbeek 7 12 13 56; B. Schelvis 8 20: A. Bosschert 14 28; R. Zoontjes 15; Alders 16 22; W. van Wijk 17 19 21: S. Berlee 18 34 36 44; B. Meulemans 23; A. van Son 24 38; G. Weel 27 32 43 45 W. de Raadt 29: J. Scheffers 33; C Baltus 41; H. van Dessel 48 53;;; J. Kramer 55. De Atoom (oude duiven) Van de postduivenhoudersver. „De Atoom" te Velsen-Noord namen het afgelopen weekeinde 57 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 455 km. De lossing van de duiven geschiedde tijdens zuidwesten wind om 5 uur. Een duif van H. Winkel bereikte als eerste het hok om 9.38.27 uur, de laatste prijsduif om 9.51.02 uur. De eerstaankomende duif bereikte ten gemiddelde uursnelheid van zijna 100 km. De uitslag was als volgt: H. Winkel 1 7;;; D. van der Linde 2; Ph. F. Martinius 3: L. Veldt 4 6 10; B. Sehoo 5: J. Schoo 8; F. de Roos 11. Het kampi oenschap midfonri is behaald door de heer Ph. F. Martinius, gevolgd door: 2. B. Schoo en 3. D. van der Linde. De Atoom (jonge duiven) Van de postduivenhoudersver. „De Atoom" te Velsen-Noord namen het afgelopen weekeinde 307 jonge duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 105 km. De lessing van de duiven geschiedde tijdens zuid westen wind om 8.30 uur. Een duif van W. Schou ten bereikte als eerste het hok om 9.36.25 uur, de laatste prijsduif om 9.44.02 uur. De harde wind zorgde voor een snelle vlucht. De uitslag was als (Van onze Amsterdamse redacteur) In de laatste week van juli zal de Am sterdamse gemeenteraad vóór het zomer- recès drie dagen achtereen vergaderen om een aantal belangrijke zaken af te doen. Op de agenda prijken drie punten, die veel debatstof zullen brengen: de tariefsver hoging van de tram, een subsidieverlening van een miljoen gulden aan de Neder landse Opera, waarbij stellig het opera- beleid ter sprake komt, en de investering van veertien miljoen gulden in het gereed maken van het terrein, waar in de West haven het nieuwe overslagbedrijf moet komen. Reeds op 10 juni verklaarde de raad zich zonder een woord van discussie akkoord met de gemeentelijke deelneming van 11,5 miljoen gulden in een nog op te richten vennootschap, die het overslagbedrijf zou exploiteren. Binnenskamers wist toen iedereen, dat het hier een graanoverslag bedrijf gold. En hoewel deze geheimzinnig heid moest voorkomen, dat „slapende hon den 7.ouden worden wakker gemaakt", wist natuurlijk ook Rotterdam dat de hoofdstad een gooi wilde doen naar de graanoverslag. Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, heeft alle beschuldigingen van on eerlijke concurrentie van de hand gewezen door te verklaren, dat al het door de ge meente geïnvesteerde ge'd door de nieuwe onderneming zal worden terugbetaald. Over de tarieven zei hij, dat geen sprake is van tariefsafspraken, maar dat het niet uitgesloten is, dat een modern bedrijf, zo als in Amsterdam zal verrijzen, efficiën ter en dus goedkoper kan werken dan be staande overslagbedrijven elders. De Amerikaanse onderneming Tradex speelt een belangrijke rol in het bedrijf. Zij zal namelijk een bepaalde graanaan- voer garandeeren, waardoor Amsterdam geen risico's loopt. Hoewel met het Amsterdamse bedrijf de monopolistische positie, die Rotterdam bij de graanoverslag inneemt, wordt aange tast, zullen het toch voornamelijk buiten landse havens zijn, o.a. Antwerpen, waai de Amsterdamse concurrentie het meest merkbaar zal worden. In menig Nederlands huis is een dam bord te vinden. Hetgeen niet zeggen wil dat men dan ook lid is van een damclub. Het honderdruitenspel is een goede vrije tijdsbesteding, voor velen een hobby. Onlangs kreeg ik een uitnodiging uit Nijverdal van twee textielarbeiders om eens een partijtje te komen spelen. Ik gaf gevolg aan deze uitnodiging en ik moet zeggen, dat ik er geen spijt van had. Mijn gastheren, in continudienst waren niet aangesloten bij een vereniging; naar een damwedstrijd van betekenis waren zij nooit wezen kijken. Maar hun spelpeil viel erg mee. Wanneer deze mannen meer in de gelegenheid zouden zijn van betere dammers iets op te steken, dan zou het gehalte van hun spel er zeker nog veel beter van worden. Zijn er hier in de omtrek ook dammers die naar het voorbeeld van de Nijverdal- lers eens een partij met mij willen spelen? Zo ja, schrijf dan gerust naar de IJmuider Courant. Wij laten hieronder een eindspel zien uit de partij die ik met Willem Dorgelo (wit) speelde. B. Dukel 2. 16x7 12x1, 3. 3530 gedwongen, 34x25, 4. 43—39 (27—21 verliest ook) 25—30, 5. 39—33 17? Sneller wint 3034 moet 2721 17—22, 28x17 3440 33—29 13—19, 17—11 4044, en de winst is bereikt. 6. 3329! Na de zwakke zet 17 is de stand: zwart 7, 13, 17, 18, 30; wit 26, 27, 28, 29. Vraag: is in deze stand nog te winnen? Bij goed spel heb ik geen winst ontdekt. Maar er is nog volop spel aanwezig. In een pai-tij met Chris Fitsing (zwart) kreeg ik de volgende combinatiestelling: Chris Fitsing ccccaxccccccccco-^cccccccocococ-rccccoccccccccccccccccccc volgt: w. Schouten 1 10 27; L. Veldt 2 56: B. Schoo 3 41 43 47 60: J. Vink 4 30 51: F. Taverne 5 8 9 11; F. de Roos 7 22; H. Winkel 12 45: W. G. de Graaff 13 32; J. Asjes 14 16 20 33; P. Schoone 15 54: A. Kat 17 19 52 59; K. Timmer 18 37: A. de Bot jr. 21 23 34 36; C. H. Bart 24;: J. Stijnman 25 29 35; A. de Bot sr. 28; D. P. Stapper 39 46 55; H. van Lingen 40; D. van der Linde 42 44 48 49 53 58; P. van der Wiele 61. X>DO>OCOOXOODCCO^OCCOÏCOOCeCCCCCCCOCCOCCOCCCCCOOCCCOOC Willem Dorgelo Zwart heeft belangrijk voordeel maar er moet uiterst zorgvuldig goed worden ge speeld om tot winst te komen. Met het voor de hand liggende 1319? moet 26—21 17x26. 28—22 18—23 (34—39 wint niet) 2218 2328 of 29. 1611 en er is geen winst meer te behalen. Om deze reden zag zwart zich geplaatst voor de volgende spelgang: 1) 711, Haarlem. Zaterdag zijn in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond geslaagd voor het mulo diploma A met middenstanddiploma: de dames B M. Langeveld C. C. Timmer. C. E. J. van der Siuis, M. G. Parson, H. M. G. Vlaanderen, J. Beukers. C. van Asdonk. R. Hagebos, allen te Haarlem; W. Korsman, Bennebroek; B. Vlaming, D T. de Vries, Velsen; I. Bas, M. I. E. Pool, A. Paap. Bloemendaal; A. M. Harting. G. H. Groe- neveld, Aalsmeer en de heren R. de Gier. J. H. Geerling, D. Schenn, E. Bouma, W. Ket, A. van der Steen, N. C. de Vries, allen te Haarlem. Voor het mulodïploma A zijn geslaagd: mej. C. J. M. Smink, Haarlem en de heren P. M. van der Burgt, R. J. J. Bijster, E. Bötel, Haarlem. Haarlem. HBS voor meisjes. Geslaagd voor het eindexamen HBS-B: A. de Droog. E. van den Hoorn. L. M. Jong, N. E. van der Meulen, E. F. Terstal en E. A. Tijssen. Voor het mulo-examen, diploma A, zijn in Haarlem geslaagd de dames: J. C. Neb- beling, Castricum; J. Thiel, Velsen; J. A. Braaksma, Haarlem; A. L. Roderkerk, Bloemendaal; M. T. Bruns, Bloemendaal; J. J. Bouhof, Velsen; J. de Weerdt, Lisse; C. G. Nieuwenhuis, Lisse; B. Ploegstra, Hoofddorp; D. van der Maarl, Nieuw Ven nep; J. E. de Lange, Hoofddorp en A. de Voogd, Haarlem. De heren: J. M. Fran sen, Zandvoort; H. C. Holsteijn, Zand- voort; R. W. Kuit, Zandvoort; F. G. van Veen, Hoofddorp; R. Dekker, IJmuiden; R. Zuurendonk, Haarlem; G. A. Michel, IJmuiden; H. van Lamoen, Velsen; J. Kis tenmaker, IJmuiden; E. Kettmann, Drie- huis-Velsen; A. C. Kleijwegt, Hillegom; A. Schuiten, Zandvoort; H. J. van der Valk, Amsterdam; J. H. Roos, Badhoeve dorp en J. Nieuwenhuijse, Nieuw Vennep. A plus middenstandsdiploma. Afge wezen: totaal 13 kandidaten. HAARLEM. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte examens (gehele akte)- de dames J. D. G. Kamphuis te Krommenie en A. Boom te Amsterdam; de heren: H. W. Eppenga te Amsterdam, P. A. van Zwol te Beverwijk; H. J. Vervoort te Castricum, A. M. C. Bartelsman te Amsterdam, A. C. M. Ver heul te Haarlem, W. Amse te Assendelft, H. ter Horst te Zaandam. J. de Leeuwe te IJmuiden-Oost. A. C. M. v. d. Nes te Haarlem. Voor gedeelte A: mej. L. G. H. Bom te Haarlem en de heer J. M. Breeuwer te Heemstede. Voor gedeelte B: de heren E. C. Dijkkamp te Haarlem en J. H. Koelman te Zaandam. Haarlem. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eind examen Gymnasium-A: de dames: P. A. van Beusichem, J. Blom, O. Boomer en J. M. van der Valk Bouraan; de heren: L. J. Boon, R. C. Gisolf en H. van Kooten. Voor het eindexamen Gymnasium-B: de dames: M. J. E. van Haaften, B. J. van Luin, B. W. A. Mulder, A. Roos, M. E. Smalbraak en L. Voüte; de heren: B. E. Chabot, G. C. de Groot, A. J. Heerma van Voss, J. G. de Klerk, G. L. F. Landré, Th. M. van Leeuwen, W. F. Petersma, A. van Rhijn en J. Visser. Drie kandidaten zijn afgewezen (A: één. B: twee). Het totaal aantal geslaagden van de drie afdelingen (h.b.s.-A, h.b.s.-B en Gymna sium) aan het Coornhertlyceum bedraagt 67. Tien kandidaten zijn in totaal af gewezen. Haarlem. Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" zijn de vol gende kandidaten geslaagd voor het eind examen van de afdeling h.b.s.-B: Peter Bronsveld, Martien van der Burg, Gerard Dekker, Jaap Dekker, Wim v. d. Deijl, Inge Engman, Anne Faber, Rob de Groot, Gerard Kaper, Jan Lagendijk, Liek Lin- denbergh, Klaas v. d. Meer, Henk v. d. Os, Piet Pronk, Edy Smit, Jaap Strik- werda, Willy Vermeer, Eric Vonk, Oet Wierda. Drie kandidaten werden afgewezen. Haarlem: Aan de Haarlemse Huishoud en Industrieschool zijn de volgende diplo ma's en getuigschriften uitgereikt: Primaire opleiding: G. Blok, M. Boo gaard, L. de Bree, M. Dijs, L. C. de Gast, T. Harms, M. Hoogduin, J. Hut, A. Sme ding, A. L. v. Smeerdijk, P. Terol, A. M. Tieland, J. J. Vossen, A. C. S. Wals, A. Wou denberg, H. C. Beek, C. J. A. Bouwens, V. E. Daams^ N. J. Floor, G. J. P. ten Hoope, L. M. Koper, J. Kwint, M. M. Lenaarts, F. Muuszh, A. Osinga, E. F. Rademaker, M. Schuuring, A. Smit, E. Stiekema, G. de Vries, M. van Wees, M. W. Cassée, P. S. ten Dam, M. Eckhardt, M. F. Jaspersen, W. Lode, I. M. v. d. Lugt, O. Meyer, M. Prin sen, H. C. Strieker, J. Treffers, J. F. Boh- lander, S. C. T. Bouman, A. G. Burggraeve, R. Damo, C. v. Duuren, L. A. Eykhout, M. C. B. Franse, T. J. de Gier, H. T. van Heems, A. M. Heemskerk, H. C. Henne- velt, A. C. Hollenberg, W. v. d. Horst, J. A. Keur, L. T. Krans, W. J. Lam, A. J. Nolles, E. v. d. Poppe, A. Schön'nuth, I. v. d. Splin ter, J. L. Verseveldt, E. Visscher, R. J. Voe telink, L. Boekhoff, H. Bouwman, L. J. Cornelissen, E. P. de Flart, M. Hellingman, C. Hommers, E. M. Hout, L. P. Imanse, Y. I. Jansen, G. L. J. de Klerk, R. E. Koch, S H. Linthorst, A. Martens, M. W. Nottet, H. T. Otger, M. B. van Poeteren, A. v. d. Pol, S. C. Scheelings, C. A. Vrolijk, R. S. L. Brave, H. J. Dekker, G. Drost, H. H. Fiege, C. Kleen, J. Paap, I. H. Schinkel, J. J. v. d. Schriek, W. Schultz, J. Toornend, E. Vier hout, P. L. van Weezep, J. M. Wesseling, M. M. Weijts, G. Zwart. Opleiding Assistente in de Huishouding: M. H. Band, A. M. Bezema, W. M. Boelsma, E. H. v. d. Broeke, M. Drommel, J. F. E. Kuiper, G. H. v. d. Leek, A. Scheltens, J. P. Schol, T. W. Tjassens Keiser, E. B. G. Velema, P. A. Vrugt, M. Wiebes, W. Wie- lart, I. Berkenkamp, C. B. Brugman, E. Cluwen, C. Cluwen, M. Dozeman, A. van Elten, H. M. Lammens, H. A. de Leeuw, V. M. M. Oosterhof, A. J. Rijbroek, E. v. Meteren. Opleiding Huisnaaister: E. F. J. Heese mans, C. M. Jansen, T. I. W. Jansen, C. Koger, C. J. M. KI urnper, M. de Kwaaste- niet, G. M. Lammens, F. S. Meyer, A. H. v. d. Voort, L. v. Wees, C. W. Westhoff. Opleiding Costuumnaaister: S. van An- del, A. Griekspoor, M. E. S. Harms, A. M. C. de Jong, A. Kooyman, J. B. Kreeft, M. Molenbroek, M. E. van Os. Opleiding Coupeuse: H. A. Bols, S. W. J. Dekkers, R. B. Thöne, J. M. E. de Vries, A. M. de Winter. Opleiding Kinderverzorgster: F. H. E. Beck, M. A. G. Broos, R. Emous, I. Groos- johan, W. I. Heemskerk, M. C. J. Heiligers, H. C. M. de Jager, G. Kruyer, H. J. de Liefde, A. C. Stol, H. A. Stienstra, E. Wezel, T. Wijnrox. Voor leidster in kolonichuizen slaagde: M. A. G. Broos. Opleiding Leerlingverkoopster: L. ten Bokum, J. N. ten Broeke, M. Criens, C. J. Geerts, R. Halderman, E. J. de Jager, W. F. de Jong, A. E. Koer, G. H. M. Pels, T. M. Spierenburg, N. J. C. Thuis, M. Tichelaar, E. H. v. d. Veen. Vormingsklas: M. A. D. de Bock, G. A. Boer, M. M. Coelingh, H. D. v. d. Goot, V. I. A. Gordijn, M. v. d. Graaf, E. M. Hey- deman, A. T. Janssen, L. Keessen. C. A. Luyten, M. L. Traast, M. T. Visser, A. Vorst, W. H. de Vries. Huishoudkundige: W. Alkema, B. Berk- hoff, M. Betlem, G. A. Kooy, R. Kuiper, A. G. Sjardijn, M. R. de Veer, S. Wiersma. Avondopleiding Kinderjuffrouw: M. H. Bakker, J. Bultman, W. N. v. d. Heuvel, J. G. Jongma, T. Jongma, M. de Kiewit, A. Korevaar, P. Smit, R. M. Smit, D. H. G. Voortman, C. W. M. Wilschut. C. Wind, L. D. Beksvoort, C. Braun, G. Hanemaayer, A. Hartsuiker, J. M. Oudkerk Pool, E. Roest, A. Tas, J. A. v. d. Velde. Bij de Staatsexamens voor de akte Na (lerares naaldvakken) slaagden de dames: wondo, Den Haag. Y. de Bock, L. E. Henning, B. H. van Heu len, II. H. Kooyman, M. S. Pruissen en voor de akte Ns (lerares Kunstnaaldwerk) slaagden de dames: A. T. Cohen, E. M. Lautenslager, L. A. Stumpel, H. H. Vree man. Amsterdam. Eindexamen hogere tech nische school voor de confectie-industrie A. J. Borst, Haarlem en J. L. Vissers, Bloemendaal. De heer A. J. Borst ontving de jaar prijs voor de meest verdienstelijke leerling in de confectie-technische vakken. Amsterdam (gem. un.). Doctoraal exa men sociologie J. J. M. A. Eggels, Naar- den; doctoraal examen economie mevr. A. HulskerVan Splunter, Rotterdam, R. F. Reeling Brouwer, Amsterdam en R. A. Bothof, Zaandam; notarieel examen F. L. J. Potters, Wouw en A. L. J. M. Muris Sittard; doctoraal examen geschiedenis mej. E. R. Jaeger, mej. E. Korteweg, mej E. Werner, Amsterdam en (met lof) K. Kooymans, Den Haag; doctoraal examen klassieke letteren S. C. Bakhuizen, Am sterdam; doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen J. G. van Walsem Heemstede en (met lof) J. Berting, P. G. M. Hesseling en M. Rijkeboer, Amster dam; doctoraal examen aardrijkskunde E J. Tjoe-Ny, Amsterdam! doctoraal exa men farmacie mevr. E. M. Th. Croughs— v. d. Put, Brunsum en H. J. W. de Looze Amsterdam; doctoraal examen biologie J J. Frieswijk, A. F. Croes, E. v. d. Maarel Amsterdam en H. Wiering, Hilversum. Bevorderd tot accountant mej. H. C. C Wiechman en C. Streefkerk, Amsterdam Amsterdam: (V.U.) Semi-artsexamen mej. W. Sizoo (Amsterdam) en mej. C. W Teeuwen (Diemen). Kandidaatsexamen so ciologie: mej. G. N. Krans (Rotterdam) mej. M. Evendijk (IJmuiden) en mej. G Lycklama a Nijeholt (Lollum). Kandidaats examen economie: W. J. Hendriks (Voor burg) en P. Th. Zandstra (Amsterdam). Nijmegen. Doctoraal examen rechten mej. M. E. F. Th. Vossen, Maastricht semi-artsexamen: A. O. M. A. Bloemen Helmond, Th. A. M. G. van Tiel, Ouden bosch en Ph. C. S. M. Ponsioen, Nijmegen artsexamen: K. J. M. van Sambeek, Nij megen; doctoraal examen geneeskunde deel^l: mej. A. Bolsius. Santpoort, M Hölscher, Breda, Th. A. M. Ramakers Geleen, J. H. H. Bonnier, Helmond, H. F van den Broeck, Antwerpen, J. H. E. Ous ters, Eindhoven, H. Getrouw, Nijmegen, J P. M. van Haren, Nijmegen. Deventer. Eindexamen hogere land bouwschool: W. K. van der Wal, Heem stede. Groningen: Doctoraalexamen klassieke letteren mej. A. Kingma (Groningen), doc toraalexamen Nederlands, mej. W. M Wiersema (Haren), doctoraalexamen rechtsgeleerdheid (notariële studierichting) en notarieel staatsexamen 3e ged.: B. H Bijlholt (Hoogezand), notarieel staatsexa men 3e ged.: Th. G. J. Jansen (Klooster buren). Rotterdam: Geslaagd voor het kandi- daatsëxamen aan de Nederlandsche econo mische Hoogeschool te Rotterdam de heren II. Prenger (Rotterdam), R. L. Baggen (Rotterdam), D. R. de Kat (Den Haag), E A. Smulders (Schiedam). Doctoraal examen economische weten schappen R. van Leersum (Rotterdam), C de Koning, (Utrecht), Danardojo Hadisa- sono (Rotterdam), N. F. M. Kuypers (Lei den), D. Frikkee (Rotterdam), W. J. Kars- sen (Rotterdam). Rotterdam. Semi-artsexamen (stichting klinisch hoger onderwijs) mej. A. van Dijk Hilversum, mej. E. Kolmus, Rotterdam W. A. van Deurzen, Dordrecht, E. J. L Dundas, Oslo, A. J. van Meurs, Oss, M. W J. P. Pompe, Leiden, P. Poot, Rotterdam en F. Woudstra, Den Haag. Artsexamen: mej. C. ten Kate, Rotter dam, J. J. van Goch, Oldenzaal, B. Hempe- nius, Zwolle, H. Klijn, Baarn, F. B. Lam mes, Den Haag, A. C. Lansen, Rotterdam D J. Steensma, Rijswijk en Raden P. Su- ÜP i W mm, Tcbü fi s mm Él ÜS mM. I HP Él! WÊ>. mm HP 8 m mp ÉBÉ S S ÜP 1 s H s s 111! S %7É/: jjj pp in lüü sl BS m§ si jjjf iü sl Si gggp sl JU Pi mm. nn SI p i l üfi si HH Si nn SI 'mm C; I -| :;ccccoayyyxo^iyy>xcccozooixoyyyyyyyyyyyyzoxoxcooaxo B. Dukel Combinatie en slagspel zijn hulpmidde len om sterk te spelen. Hoe diep en fraai ook de slagzet, de combinatie of finesse ook in de stelling ligt verborgen; hoofdzaak blijft dat alles ondergeschikt wordt ge maakt aan het doel; bij voorbeeld met drie stukken vijf van de tegenstander uit te schakelen. Strategische winst, vooral als de ruilmogelijkheid om de situatie uit te schakelen, is er niet bij. In deze klassieke stelling wordt veelal automatisch met 3933 voortgezet. Maar door het invlech ten van de meerslagregel met 3833 is de zwort-stelling heel wat moeilijker, hetgeen Fitsing in lit vluggertje ondervond. Hoogst interessant was het volgende spelverloop: 1. 3833. Door 2721 16x29 zijn de positiezetten 27, 510 en 39 uitgeschakeld. Nu is het beste met 1721 voorlopig 2721 uit te schakelen. In de partij speelde Fitsing 149, 2. 36—31 24—29, 3. 33x24 20x29. Dreigt 1822 of 2933. Wit moest dus wel ruilen met 4. 3933 29x38, 5. 42x33. Opnieuw komt nu de combinatie met 2721 weer in de stand. 59—14, 6. 35—30 14—20. Zeer fraai gespeeld. Op 2721 16x29 3025 23x32 25x21 volgt met 6—11, 32—38 en 1318 winst. 7. 3025 en de man uit Nij verdal wist na 27 het spel voorlopig in goede banen te leiden. Hier is nu een voorbeeld van een „huis dammer", die bepaald geen slecht figuur sloeg tegen de kampioen van Nederland! Problemen van jeugdkampioen Van de Zaandammer Eddy Holstvoogd, de 17-jarige jeugdkampioen van Noord holland kregen wij een serie fraaie pro blemen, waarvan wij twee ter oplossing aanbieden: li W-W m AAAA/v wk. iH§ éH érn. j lÉi I ÉSS? m mm. JU m jp iüi 1 B s gj lil Ippp S j j§§ e* ES JJJJ 11 1 JU jj§ 5 up ÉH Hf lui ÜP IÜ Él J 11 pi Sl HP mm HP mm. HÜ sl m P :OO^OS30COCOOOD3CCODCCCCCCOCCOOODCCCCCCOOCCCCODCCCCCOD Zwart: 5, 11. 12, 14. 16, 19, 20 en 39. Wit: 21, 22, 23, 27, 28, 33, 37, 44 en 49. 5 q mm sü B ■P Wé WA s iü s H 11 H Hl ja B ÜJ m fH igi sl HP is Hf 11 m JU t HP sl M iüf sl iü ill ES sl j§S f mm mÉ-A up sl ügi sl si BI \mk 'mm. W/fff J dcccccc ,oo3ïx-xcccvzccc&xxxjoc<&xccccoyyx?yyxccoxc.:o: Zwart: 3, 5, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 21, 26, 29, 34. Wit: 20, 24, 31, 33, 35, 37, 38, 42, 43, 44. 45 en 48. Wit begint en wint (dit geldt voor beide problemen. Oplossingen en correspondentie te zen- dm aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk a. Zeeërweg 125, IJmuiden. Advertentie Kennemerlaan 9 Telefoon 5271 ERKEND GAS- EN WATERFITTER HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 5 tot en met 11 juli zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 136 schepen (366.542 b.r.t.) en vertrokken 136 schepen (366.542 b.r.t.) en vertrokken 136 schepen (399.416 b.r.t.).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9