Holland Festival besloten met concert in Den Haag défilin /tïda. Holland VERSTOPPING? Jubileum-concours hippique in Hoofddorp werd groot succes Kort en bondig DONDERDAG 16 JULI 1959 11 John Barbirolli leidde Residentie Orkest Vernieler van schilderij van Rubens veroordeeld Bestuurder viel in slaaf) Auto sleurt twee vrouwen mee het water in Ziekenauto kwam te laat Brand in Scheveningen Twee jongens kregen ernstige brandwonden Ongelukken met militairen Vragen van Kamerlid beantwoord Consternatie op station te Amsterdam Kistje met radio-actieve stof viel om Zangsucces voor Ans Philippo in Wales Deens parlement voor aansluiting bij Kleine Vrijhandelszone Ook Amsterdam wellicht een „Euromast" Sproeivliegtuigje werd onherstelbaar beschadigd Veertig jaar Zoeklicht Verdronken Opnieuw diefstallen in Zandvoort Radiostoringen door zonnevlekken Tomaten-export naar België toegestaan Amsterdamse politie waar schuwt tegen zwendeltruc HET HOLLAND FESTIVAL werd woensdagavond in het Kurhaus te Sche- veningen besloten met een concert door het Residentie Orkest onder leiding van de Engelse gastdirigent Sir John Barbirolli, sinds 1942 dirigent van het Hallé Orchestra te Manchester, dat als een van de beste orkesten van Engeland be schouwd wordt. De Kurzaal was voor deze uitvoering tot en met de laatste plaats bezet met een feestelijk gestemd en goed gekleed publiek. Want, wat men ook tegen Den Haag als stad moge hebben, men moet het de Hagenaars na geven dat zij weten wat uitgaan is en daarbij op de meest natuurlijke wijze een goede sfeer scheppen; zij behoeven in ieder geval niét eerst een cultureel gezicht te zetten om te genieten, zoals elders in Nederland nog wel nodig geacht wordt. De Hagenaar verkeert sinds generaties in de beau monde en in die buurt zijn ook de schone kunsten altijd te vinden; zij zijn dus het ideale uitgaanspubliek, het is een kwestie van traditie. EEN CONCERTO GROSSO van Handel (in Bes, op. 6, nr. 7) opende het program ma. Barbirolli wist van het strijkerscorps een echt strijkorkèst te maken, vol en glanzend van toon. Jammer dat de droge akoestiek van de Kurzaal de klankweelde onmogelijk goed kon geleiden. Solist op deze avond was de Hongaarse pianist Geza Anda in Beethoven's eerste pianoconcert. Hij speelde het werk met een licht en uitgewogen toucher, waarbij het orkest zich goed aansloot. Overigens is het nu bepaald noodzakelijk om, nadat Beethoven op de seizoenprogramma's van alle concertinstellingen is voorgekomen, nadat aan zijn oeuvre plichtmatig een cyclus is gewijd, ook op een festival nog maals met een zo algemeen bekend stuk als dit pianoconcert te komen? Bovendien, bij alle juveniele charme die het bezit, is het onderhavige stuk bepaald nog niet de eigenlijke Beethoven. Zodat men in alle programma-toelichtingen dan ook steeds weer leest dat het in de schaduw van Haydn en Mozart geschreven is. NA DE PAUZE leidde Barbirolle een uitvoering naar ik meen de eerste in Nederland van een werk van zijn land genoot William Walton, de Partita voor orkest, een driedelige compositie die evenzeer getuigt van de opper vlakkigheid van de ma ker als van zijn vak manschap in traditionele zin. In ieder geval weet Walton in het eerste deel dynamische climaxen op te bouwen en in de finale virtuoze stunts op de rand van de banaliteit uit te halen. In een pastoraal middengedeelte is de leegte wat minder doeltreffend gecamoufleerd, maar welluidend is het wel. Het geheel kwam nogal tegemoet aan de geaardheid van Barbirolli zelf. die mijns inziens de beker der muziek niet tot de laatste druppel pleegt uit te drinken. Zijn stijl van musi ceren is gepolijst, maar daarmee is nu eenmaal niet alle muziek voldoende ge diend. BIJVOORBEELD NIET Debussy's „La Mer", dat het concert besloot en dat in de eerste twee delen te weinig homogeen in de opbouw was en te veel bleef steken in de collectie onsamenhangende klank- Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van. 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een produkt van PHILIPS-ROXANE (Van onze correspondent in Bonn Een rechtbank te München heeft de 53-ja rige schrijver en „filosoof" Walter Menzl tot een gevangenisstraf van drie jaar ver oordeeld en tot vergoeding van de scha de, die hij aan een beroemd schilderij van Rubens heeft veroorzaakt; het gaat hier om een bedrag van 800.000 mark plus 4 percent rente daarvan, te betalen aan de Beierse staat. Menzl, een „wereldverbeteraar", wilde de aandacht op zien vestigen door op 26 fe bruari een zure vloeistof te wei-pen op „De nederdaling ter helle" van Rubens. Het schilderij werd gedeeltelijk vernield en de schade wordt onherstelbaar geacht. De da der werd tijdens het psychiatrisch voor onderzoek volledig toerekeningsvatbaar verklaard. Breeduit schilderde Menzl tijdens de zit ting zijn miskende en voor een gewoon mens volkomen onbegrijpelijke filosofie alsmede het feit dat iedereen hem gene geerd had. „Wanneer ik een bos in brand had gestoken, of een trein had laten ont sporen, had niemand meer na twee jaar over mij gepraat. Maar nu ik een schil derij van naam vernietigd heb, zal men nog over dertig jaar over mij spreken", zei hij niet zonder trots. Toen de rechter aan Menzl vroeg: „Dus u gelooft dat men over dertig jaar zal zeggen: de vernietiging van het schilderij door Menzl heeft zijn filoso fie algemeen acceptabel gemaakt?" zei Menzl: „Ja, daarvan ben ik overtuigd. De mensen zullen mijn boeken kopen en mijn ideeën aanvaarden". Toen hij het laatste woord mocht zeggen, schreeuwde de zon derlinge man de zaal in: „Wanneer mijn gedachten geaccepteerd zullen worden, zal er geen oorlog meer mogelijk zijn. Dat is het vernietigen van het schilderij best waard". schoonheden. De grote adem van de zee wind die men moet horen ruisen tussen het spel der golven, ontbrak ten enenmale. Met de finale waar het stormachtiger toe gaat. wist de dirigent kennelijk beter raad; hier werd het orkest eindelijk ge stuwd door een bindende visie. Alles bijeen was het een avond die zeker niet beneden de middelmaat was, maar die het Festival toch niet besloten heeft op de wijze waarop men dit gehoopt had In Zutphen is gisteren een sportwagen van een Amerikaan, die achter het stuur in slaap was gevallen, pardoes door een ijzeren hek op de kademuur langs de haven gereden. Twee vrouwen, die op de kade liepen, werden meegesleurd, het 12 meter dieper gelegen water in. Zij werden evenals de automobilist, door ijlings toe geschoten voorbijgangers op het droge ge bracht. De 47-jarige mevrouw Spee uit I.Isselmuiden, die bij haar moeder in Zutphen logeerde, bleek zeer ernstig ge wond te zijn. Zij is later in een zieken huis overleden. Mevrouw Hissink uit Zutphen. die in haar gezelschap was, toen het ongeluk gebeur de, liep een zenuwschok op en werd aan het gelaat gewond. Ook de 69-jarige heer Mep- pelijk uit Zutphen. die door de auto op de kade tegen de grond was geslingerd, werd licht gewond. De bestuurder van de auto, de 34-jari- ge J. D. Barrell uit New York, tijdelijk in Hamburg verblijvend, kreeg een zenuw schok. Hij kwam van Arnhem en was op weg naar Hamburg. Hij was achter het stuur in slaap gevallen en werd pas wak ker, toen zijn wagen van de kade in het water viel. De auto werd ernstig bescha digd. De Amerikaan is' in het ziekenhuis te Zutphen opgenomen. Twee doden bij botsing In Doetinchem heeft een ernstig ver keersongeval aan een moeder en haar 2- jarig dochtertje het leven gekost. Een personenauto, bestuurd door de echt genote van een Doetinchemse zenuwarts kwam in een gevaarlijke S-bocht in bot sing met een autobus. Door de schok werd de bestuurster uit de auto geslingerd. Zij kwam onder het voertuig en overleed en kele ogenblikken later. Haar tweejarig dochtertje werd eveneens uit de auto ge slingerd. Ook dit kind overleed kort na het ongeluk. Een zoontje van bijna een jaar, dat ook in de auto zat, werd ernstig ge wond en is naar een ziekenhuis te Doetin chem overgebracht. De chauffeur van de autobus kreeg een zenuwschok. Bromfietser omgekomen In Doorn wilde de 31-jarige ongehuwde bromfietser G. D. G. uit Veenendaal de Leersumse straatweg oversteken. Hij werd aangereden door een personenauto en was op slag gedood. In Amsterdam-Noord heerst ontstem ming over de organisatie bij de gemeente lijke geneeskundige en gezondheidsdienst, die te lang zou hebben gewacht met het zenden van een ziekenauto. Enige uren nadat een 20-jarige vrouw haar eerste baby ter wereld had gebracht, deden zich complicaties voor. De verloskundige vroeg telefonisch een ziekenauto 6e zenden. Hoewel de assistentie om kwart over negen werd ingeroepen, verschenen arts en ziekenauto pas na herhaaldelijk telefo neren om kwart voor elf. De hulp kwam te laat. De vrouw overleed kort na aan komst in het ziekenhuis. De ziekenauto moest uit de stad komen en had dus een aanmerkelijk tijdverlies bij de IJ-pont. In noordelijk Amsterdam, een stadsdeel van 50.000 inwoners, was tot voor enkele jaren geen ziekenauto gesta tioneerd. Later werd op herhaaldelijk aan dringen een auto aan de GGD-post in noord toegevoegd, maar deze blijft gere serveerd voor straatongevallen. Twee jongemannen zijn vanmorgen ernstig gewond bij een zware binnen brand, welke omstreeks vijf uur uitbrak in een woning aan de Katwijksestraat te Scheveningen. Hoe het vuur is ontstaan, is niet bekend, maar toen de bewoners werden gealar meerd door een groentehandelaar die op weg was naar zijn bedrijf, sloegen de vlammen reeds uit het dak. De bewoners, het echtpaar Roos, wisten nog langs de trap naar beneden te komen. Hun 19-jari- ge zoon en een vriend, die bij hem logeer de, verschenen even later voor de ramen aan de voorkant en wilden uit de tweede etage naar beneden springen. Op aanwij zing van de buren wisten zij op een bal- connetje van de eerste etage te komen. Vandaar werden zij naar beneden ge bracht en onmiddelijk vervoerd naar een ziekenhuis. Beiden hadden ernstige brand wonden opgelopen. De brandweer had twee uur werk met het blussen van de brand. De staatssecretaris van Defensie, de heer Calmeyer heeft geantwoord op vra gen die het Tweede Kamerlid de heer Borst (comm.) gesteld heeft over het ver drinken van de 19-jarige soldaat E. Buns- koek op 24 juli, tijdens de militaire oefe ning „Panta Rei" en over het overlijden van soldaat Van Emmerik tengevolge van het inwendig letsel, dat hij opgelopen had nadat op 23 april een officier een oefen handgranaat in zijn richting had gewor pen die in het water explodeerde. Over het eerste geval zegt de staats secretaris, dat soldaat Bunskoek zich te zamen met 16 andere militairen vrijwil lig had opgegeven voor het overzwem men van de Maas. Er waren uitsluitend vrijwilligers gevraagd, waarbij als eis werd gesteld, dat alleen geoefende lange- afstandzwemmers in aanmerking kwa men. Bij het oversteken van de Maas droe gen de militairen een tropenjas, een tro- penbrock en gymnastiekschoenen. Het ge weer werd op de rug meegevoerd en er werden geen zwemvesten gedragen om de bewegingen bij het zwemmen niet te be lemmeren. De rivier was ter plaatse 100 a 120 meter breed, waaxwan wegens de lage waterstand slechts 40 meter zwem mend behoefde te woi-den afgelegd. Waar om soldaat Bunskoek op een gegeven mo ment niet verder heeft kunnen zwem men is niet kunnen worden vastgesteld. Militairen die in de nabijheid van sol daat Bunskoek waren, toen die in moei lijkheden kwam, hebben getracht hem te helpen, maar dat is niet gelukt. Nadat zeven keer naar hem was gedo ken, kon hij aan boord van een vlet wor den gebracht. Een arts, die beschikte over zuimstofapparatuur. kon de levens geesten niet meer opwekken. Staatssecre taris Calmeyer zegt in zijn antwoord, dat aan de oever van de rivier motorvletten wai-en gestationeerd, opdat men snel zou kunnen ingrijpen indien er iets mis mocht gaan. Een nader onderzoek door de militaire justitiële autoriteiten zal nog moeten uit maken, of de verantwoordelijke comman danten enig sti-afbaar feit ten laste moet worden gelegd. Over het andere ongeval, waarbij sol daat Van Emmerik om het leven kwam, zegt de staatssecretaris, dat een onder zoek heeft uitgewezen, dat de oefenhand granaat niet in de richting is geworpen welke de commanderende luitenant zich voorstelde. Tijdens het wex-pen bleef na melijk de veiligheidsbeugel van de onl- stekingsinrichting haken achter de ring, die de officier aan een van de vingers van de rechterhand had. De handgranaat vloog hierdoor over zijn schouder en viel op vijf a tien pas afstand in het ondiepe water waarin soldaat Van Emmerik stond. Zowel soldaat Van Emmerik, als een tweede, minder ernstig getroffen soldaat waren na enige ogenblikken in staat op eigen krachten naar de kazei-ne terug te keren. Het enige letsel dat zij ogenschijn lijk hadden opgelopen bestond uit onper- viakkige wondjes aan de onderbenen die met jodium werden behandeld. De be trokkenen hebben aan de arts verklaard geen pijn te hebben. Later optx-edende ver schijnselen wezen er op dat toch meer let sel moest zijn toegebracht. Dat gaf de arts aanleiding om beide soldaten in een ziekenhuis te doen opnemen. Daar is ge bleken dat door de explosie inwendige kneuzingen waren ontstaan. De staatssecretaris deelt tenslotte me de, dat de stukken beti-effende het onder zoek thans nog berusten bij de auditeur militair bij de krijgsraad te Velde. Advertentie De wereldvermaarde deodorant-stick voor de verzorgde vroitiv luxo draaistick 3.25 handige taj-itlck f 1.95 regelt de transpiratie voorkomt de geur beschermt Uw garderobe. Het omvallen van een kistje in het bagagedepot van het Amsterdamse Mui- derpoortstation heeft gistermiddag tijdens het spitsuur grote gevolgen gehad. Enige politieauto's raasden naar het station en even later arriveerde ook een aantal des kundigen van het Instituut voor Kern fysisch onderzoek. Het personeel van de bagage-afdeling' werd geïsoleerd en de deuren van het station gingen dicht, zodat vele reizigers hun aansluiting misten. Want het kistje bevatte een radio-actieve stof en men vreesde dat de loden bescherm- mantel bij de val was beschadigd. Alle maatregelen werden genomen om te voor komen. dat het stationspersoneel en de reizigers door de straling zouden worden besmet. Het kistje, waarvan het houten omhul sel kapot was, werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De loden mantel bleek echter niet te zijn beschadigd en in de omgeving sloegen de Geigentellers dan ook niet uit. De veiligheidsmaatregelen- konden worden opgeheven. De zending be vatte. zo bleek uit de begeleidende papie ren, een hoeveelheid radio-actief iridium, dat van een fabriek in Weesp onderweg was naar Delft. Tijdens het inteiTiationale muziekfestival in Llanggollen in Wales (Engeland) heeft de zangeres Ans Philippo uit Heemstede van het jeugdkoor „Inter Nos" met het lied „If you are glad" van Gounod de der de plaats in de finale behaald. Daardoor mocht zij zaterdag 11 juli aan een uitvoe ring voor ongeveer elf duizend mensen in Wales meedoen. Ans Philippo is achttien jaar. Zij stu deert aan het Amsterdams conservato rium. Het Deense parlement heeft met 86 tegen zes stemmen een regeringsvoorstel aan vaard om zich aan te sluiten bij de Kleine Vrijhandelszone van zeven landen. 73 af gevaardigden onthielden zich van stem ming. De tegenstemmers waren de commu nisten. De regeringscoalitie steunde het: voorstel, de conservatieven en liberalen onthielden zich van stemming. De libera len zouden er de vooi-keur aan hebben gegeven dat Denemarken zich aansluit bij de Europese Gemeenschappelijke Markt. De conservatieven die de regering gunstig gezind zijn, voelden zich echter verplicht zich solidair met de liberalen te verklaren. Het gemeentebestuur van Amsterdam is benaderd door een Duitse firma, die aan de noordzijde van het IJ ter hoogte van het centraal station een uitkijktoren van honderd meter hoogte wil bouwen. Boven in de toren wil men een restaurant in richten. De Amsterdamse „Euromast" zou moe ten verrijzen op het grote plein dat in de toekomst naast de noordelijke oprit van de IJ-tunnel zal komen op de plaats, waar zich thans de Sixhaven bevindt. De plan nen van de firma, die o.a. in Stuttgart een soortgelijke toren heeft gebouwd, hebben nog geen punt van bespreking in het col lege van B. en W. uitgemaakt. De PH-NEV, een Pipei'-vliegtuig, toe behorende aan de heer K. A. van Beek te Melissant en bestuurd door de heer J. van der Voort uit Haarlem, dat gisteren in de gemeente Beerta (Gr.) is verongelukt, werd gebruikt voor het besproeien van landbouwgewassen. Op 9 juli was met dit zelfde vliegtuig reeds een ongelukje ge beurd. Op die dag sloeg de heer Van der Voort de schroef aan, toen hij buiten het toestel stond. De Piper taxiede plotseling weg en reed tegen een olievat. De schroef brak door de botsing af. De PH-NEV is thans zodanig beschadigd, dat herstel waarschijnlijk niet meer mogelijk is. In- de Ahoyhal te- Rotterdam is een toog- dag gehouden ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van „Het Zoeklicht", het blad van de Max-anathabeweging. De oprichter hicx-van, de thans 93-jarige Johannes de Héér, was tegenwoordig en heeft enkele woorden gericht tot de ongeveer 1500 aan wezigen. In een herdenkingsrede zei ds. P. J. Mietes, dal het nieuwe geslacht niet meer weet welk een moed het. gekost heeft de Maranatha-gedachte weer tot leven te brengen. Deze niet aan een bepaalde kerk gebonden opvatting heeft veel tegenstand ondervonden. Des middags v:as er een ge- tuigenisdienst en 's avonds werd een mas sale meeting gehouden. De zevenjarige Jacob van der Steege te Zwollerkerspel is in het natuurbad Ber- kum verdronken. Het knaapje speelde met een aantal vriendjes in de zwem vijver. die langzaam afloopt tot een diepte van ongeveer 1.50 meter. Hij moet spe lenderwijs in dit diepe gedeelte zijn ge raakt. De 64-jarige B. J. Elhprst uit Amster dam is in zee bij Schoorl verdronken. Vermoedelijk heeft hij een hartaanval gehad. Woensdagmiddag is uit een vrachtauto in Zandvoort een jasje van de bestuurder gestolen. In het jasje bevonden zich divex-se eigendommen van de chauffeur. Uit een auto op de Boulevard de Favau- ge verdween 20 liter benzine. Uit een tent op een kampeertex-rein werden drie bil jetten van tien gulden ontvreemd. De vermoedelijke daders zijn Duitse jongelui. Jarenlang heeft de Ver. „Vooruit" te Hoofddorp in de maand juli een paarden sport en paardenfokdag georganiseerd. Zij begon er meer in 1909 en dat is dus dit jaar precies een halve eeuw geleden. „Vooruit" heeft in de achter ons lig gende 50 jaar veel gedaan en is van groot belang geweest voor de ontwikkeling van de paardenfokkerij en later van de paar densport in de Meer. Zelfs is haar invloed ook nationaal gebleken, want de lande lijke ruitersport in haar tegenwoordige vorm heeft toch voor een deel haar baker mat in de Meer gehad en werd jaren lang vanuit de Meer geleid. Trouwens, ook nu woont de voorzitter der Koninklijke Fe deratie in de Haarlemmermeer. De Hoofd- dorpse landelijke rijvereniging „Kapitein van der Wal" is genoemd naar een ge pensioneerd kapitein-paardenarts uit het begin onzer eeuw en het was déze oude man, die de leiding van de fokkerij in de Haarlemmermeer in die dagen op zich nam, er richting aan gaf en ten slotte „Vooruit" oprichtte. Jarenlang zijn de Meer-paardendagen de grootste van Nedex-land geweest, al thans van de plattelands concoursen-hip- pique. Enkele jai-en werden zij zelfs inter nationaal en zij werden toen tevens in de rij der grote Eui'opese paardensport-ge beurtenissen ingeschakeld. De fokkerij is echter in de zo sterk gemechaniseerde ak- kerbouwstreek rond om Hoofddorp sterk achteruit gegaan en het heeft er naar uit gezien dat ook „Vooruit" zich bij deze gang van zaken zou moeten neerleggen. Gelukkig is dat niet gebeurd en ook hel concoui's van dit jaar heeft bewezen, dat er nog levensvatbaax-heid is. Dit jaar is men radicaal te werk ge gaan en men heeft het mes in het dikwijls te lange programma gezet. Zo moesten we de hackneys missen dit keer, maar men kan nu eenmaal niet alles hebben op één dag. Daartegenover had men enkele tuigpaardenrubrieken behouden met bes te paarden. En natuurlijk een paar spring concoursen met gelukkig ook niet te veel deelnemers, maar wél van behoor lijke klasse. Zo kon alles vlot en bijtijds afgewerkt worden, een winstpunt bij vori ge jaren. Dat men het publiek in de eerste plaats wil gerieven bleek ook wel uit het „show"- nummer. Men had zich van de medewer king weten te verzekeren van de Konink lijke Militaire Kapel met haar grenadiers- en jager-muzikanten in groot tenue. Des morgens al was er in Hoofddorp een drukte van belang: voorkeuringen en premiekeuringen van fokpaarden. Op het hoofdterrein werden zelfs al wedstrijden gehouden. De landelijke ruiters kwamen des middags alleen maar in een spring concours en in de parade in de ring. In het springnummer werd matig gespron gen. Jacht op wilde eenden. Als gevolg van de weersomstandigheden zijn sommige landbouwgewassen in verschillende delen van ons land vroeger oogstrijp dan andere jaren. Er worden talrijke klachten van schade door wilde eenden door de directie faunabeheer van het ministerie van Land bouw en Visserij ontvangen. Daarom heeft de minister van Landbouw en Visserij be sloten de jacht op wilde eenden eerder te openen en wel van 16 juli tot en met 23 juli van 18.00 uur tot één uur na zons- ondei'gang. Na 24 juli is de jacht op wilde eenden de gehele dag geopend. Geen water bij brand. In Gasselte is de boerderij van de familie D. Rodermond afgebrand. De brandweer van Gasselte kon niets uitrichten, daar er geen aanslui ting op de waterleiding was. De vermoe delijke oorzaak van de brand is hooibroei. Van de inboedel kon weinig wox-den gered. Voorts brandde in Gasselte de woning van de familie D. Norder af. Van de inboedel kon niets worden gered. Burgemeester. Tot burgemeester van Zaltbommel is benoemd de heer H. Wie- linga in Den Haag, thans x-eferendaris bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Van 1950 tot 1955 was de heer Wielinga burgemeester van Ter schelling. Hij is 47 jaar en lid van de P. v. d. A. Studiereis. In opdracht van het Europees paxdement zullen de leden van de Tweede Kamer de hei-en G. M. Neder- horst en dr. W. J. Schuijt naar Centraal- Afrika vertrekken, teneinde deel te nemen aan een studiereis in de geassocieei'de ge bieden van de Europese Economische Ge meenschap. In voormalig Frans equato riaal Afrika en in Belgisch Kongo en Ruanda Urundi zullen economische en sociale px-ojecten worden bestudeerd. Beschermvrouwe. Het bestuur van de internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade", die in 1960 van 25 maart tot 25 september te Rotterdam wordt gehouden, heeft bei'icht ontvangen, dat Koningin Ju liana het beschermvrouwschap heeft aan vaard. Drieling. In het dorp Vinkei (ge meente Nuland) is het echtpaar Van Erp Schijk verblijd met de geboorte van drie meisjes. Davos-loterij. Bij de trekking van de negende loterij van het Nedexdands sana torium in Davos zijn de eei'ste drie prijzen (auto's) gevallen op de nummers 154032, 114409 en 144197. Inspecteur nijverheidsonderwijs. Tot inspecteur van het nijverheidsonderwijs, in het bijzonder belast met het toezicht op nautisch onderwijs, is benoemd G. K. Brouwer, directeur van de „De Ruyter- school" te Vlissingen en daarvoor leraar aan gemeentelijke zeevaartscholen te Den Helder en Rottex-dam. In Hoofddorp werd de jaarlijkse grote paardendag gehouden. De foto geeft een beeld van de premiekeuring waar bij zeer mooie combinaties van merries en veulens waren te bewonderen. Een traditioneel nummer was dat dei- tweespannen landbouwtuigpaarden voor de boerenwagens. En het deed ons zeer veel plezier, dat de deelneming zo groot was. Het was altijd een écht „Meer-num- mer" en daarom moet het als het kan nooit geschrapt worden. Een ander écht Hoofddorps nummer was dat voor eenspannen, gex-eden door dames. De deelneming zou hierin sterker hebben kunnen zijn, maar misschien komt dat wel weer. Mevrouw Van Dijk met „Alfx-ed" was niet te verslaan, al kreeg mevrouw Geert- zema met Max-ijke dan ook de prijs voor „het schoonste geheel". Twee „aangespannen" nummers van be tekenis waren dat voor eenspannen dei- open klasse en dat voor tandems (om het kampioenschap van Nederland) In de „open" klasse kwamen beste paarden uit. Wel niet alle beste paax-den uit ons land, maar dat komt zelden voor. Er werd be hoorlijk strijd geleverd en het lekenpu bliek kon toch enig idee krijgen van een sierlijk, krachtig en vlot gaand tuigpaard. Na strijd werd de eerste prijs aan „Al- fx-ed" van Van Dijk uit de N.O. Polder toegekend. Een mooi nummer wat dat der lang- sp*nncn (of tandems) maar eigenlijk on voldoende bezet, al is het tegenwoordig bijzonder moeilijk zulke concoursen goed bezet te krijgen. De vier tandems waren eveneens zeer fraai. Een beeld uit het verleden, doch met échte paarden. Het waren goede spannen met als kampioen van Nederland ten slot te „Alfred-Ulex", een vos en een schim mel van Van Dijk uit Emmeloord. De parade van landelijke ruiters is altijd aardig om te zien. Men voelt dan ook als buitenstaander dat de paardenspox-t nog lang niet dood is. Een nummer, dat het ook goed deed, was de demonstx-atie van harddravers, eei'st „onder de man" en vervolgens voor de sulky door dames bestuurd. Behalve een jeugdspx-ingconcours en twee concoursen voor landelijke ruiters werd er een slectie-wedstrijd verreden voor het kampioenschap van Nederland. Er werden nogal wat fouten gemaakt. Ten slotte won Wouters v. d. Oudenweyer De radio-telefonie- en radio-telexver bindingen tussen Nederland en overzeese gebieden zijn zeer gehinderd door mag nétische' storingen van een hevigheid die men zelden heeft meegemaakt. Dinsdag zijn op de zon twee enorme uit barstingen waargenomen, die vermoedelijk de storing in de radio-verbindingen heb ben verooi-zaakt. De eerste van deze uit barstingen duurde zes uur en besloeg een oppex-vlak dat 50 keer zo groot was als dat van de aarde. Met. ingang van 14 juli mogen er weer tomaten uit ons land naar België worden uitgevoerd. Ook uit andei-e E.E.G.-landen mogen thans weer tomaten in België bin nen komen. Reeds vanaf 23 mei is de ex port van Nederlandse tomaten naar dit land niet meer mogelijk geweest. Verder heeft Zwitserland bekend gemaakt dat met ingang van 20 juli aanstaande de in voer van tomaten in dit land verboden zal zijn. De laatste tijd was de invoer daar in beperkte mate toegestaan. Uit ons land vond regelmatig uitvoer naar Zwitsex-land plaats. In de eerste week van juli gingen er 136 ton Nedexdandse tomaten naar dit land. De Amsterdamse politie waai-schuwt te gen de praktijken van vier Amsterdam mers, die zij als zwendel kwalificeert. De vier mannen opereren in alle delen van het land. Zij dienen zich aan bij gro te en middelgi-ote bedrijven, waar de ene functionaris dikwijls niet weet, welke op drachten een andere voor werkzaamheden heeft gegeven. De Amsterdammers doen alsof zij kind in huis zijn en wekken de indruk door iemand te zijn besteld. Por tiers en andere employé's worden op die manier overbluft. Als regel wordt er dan wel iets schoongemaakt of wordt er een kwastje veivf gegeven. De mannen laten daarna door een employé, die wat de werkzaamheden beti-eft van toeten noch blazen weet, een werkbriefje tekenen. Hier mee dienen zij zich aan bij de kassier en laten zich daar een fikse rekening betalen. Als er een kwitantie wordt verlangd wordt die gegeven. De hierop gedrukte firma naam luidt „Baronie", een naam, die ove rigens in de Amsterdamse telefoongids niet is te vinden. De benadeelde kan gewoonlijk net niet genoeg bewijzen vinden om hen van opzet tot oplichting te beschuldigen. Vandaar de waarschuwing van de Amsterdamse poli tie. met „Hubertus", het paax-d. waarmede hij in Aken zulk een enorm succes boekte. „Hubertus" werd door enige industrië len aangekocht en aan de Nederlandse Hippische Sportbond present gedaan ten einde begaafde ruiters de gelegenheid te geven zich voor grote internationale wed strijden te bekwamen en zo mogelijk ook voor de Olympische Spelen te Rome. Op gelijke wijze werd de sportbond eigenaar van „Schwartzdrossel", welk paard onder Ebben derde werd in dit springnummer. Eeri „puissance" springconcours besloot de middag. Weinig deelnemers doch mooie parcoursen met als winnaar „Rodeo" van overste van Zinnicq Bergman. Wouters werd met „Pourquoi" tweede en „Huber tus" derde.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13