Plan Kroesjtsjev voor de Russische industrie 3 VITELLA PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER &oy Fa, B. ENGELENBERG Wereldnieuws Zuidenwind en wat warmer 98 ct DONDERDAG 16 JULI 1959 2 BESTRIJDING VAN DE BUREAUCRATIE Gebruik er KLEENEX voor! Kleine Vrijhandelszone bedreiging voor E.E.G. Gunstige gang van zaken bij Zwaardemaker Invoer sterker gestegen dan uitvoer in juni Filmindustrie in Engeland Grotere omzet verwacht bij Emballagefabrieken Veenendaalsche stoomspin nerij heeft betere order positie Uitloting premielening 1933 Amsterdam G. A. OFFIClélE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ió het zo r~ Bosbrand V.J van jUHfct voor Terugbetaling Kawoeng Grotere omzet bij drukkerij De Boer Kort economisch nieuws uit 'oinnen- en buitenland „Verzeihung" Tien dagen onschuldig in de cel Glazenwasser vraagt 3000 schadevergoeding Dr. J. H. E. Ferrier raadadviseur Kerkelijk Nieuws DAMPO S e 0 0 0 0 0 0 De Prawda heeft het Plan-Kroes jtsjev gepubliceerd, dat tüdens het 21ste partij congres in Moskou namens het partijbestuur is voorgedragen ter verbetering van dc industrie en haar produktie. In het kort bomt het plan erop neer dat commissies, waarin de best opgeleide vakmensen, de beste communisten en de beste specialisten uit een bedrijf verenigd zijn, zullen worden gevormd. Deze commissies, die boven de fabriebsdirectie komen te staan, worden door de partij of zijn afdelingen aangewezen en hebben als opdracht systematisch controle uit te oefenen op de werkzaamheden van de fabriek of de onderneming waar zij zijn aangesteld. Algemeen wordt het Plan-Kroesjtsjev beschouwd als een poging van de Russische premier en partijsecretaris om nog meer kracht te zetten achter zijn streven om de Russische produktie even groot, en groter dan de Amerikaanse te maken. Het Plan-Kroesjtsjev is de vorige maand door het Centraal Comité van de Russische communistische partij goedgekeurd. Het is ingegeven door de wens het zevenjarenplan in zes jaar tijds uit te voeren. De commis sies zullen worden gekozen op basis van de richtlijn dat te allen tijde een hoge graad van deskundigheid moet worden na gestreefd, zowel wat de werking van de commissie als zodanig betreft, als wat de activiteiten van zijn leden aangaat. De partij treedt hier op als beoordelaar. De Prawda kwam met de waarschu wing dat de instelling van de commis sies niet mag leiden tot vergroting van de bureaucratie of de papierwinkel. In het algemeen moet met de grootst mogelijke snelheid worden gewerkt. Falen de commissies, dan zal de partij corrigerend moeten optreden. Boven dien geldt voor het werk van de com missies de belangrijke beperking dat het beginsel van de eenheid der be drijfsleiding niet mag worden aange tast: de leiding van de onderneming dient met de commissie samen te wer ken, de commissie heeft niet het recht eigenhandig in te grijpen in de organi satie van het bedrijf of zijn produktie. f" Advertentie mm De New York Times waarschuwt: De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel: „Nu op een conferentie van vier Scandinavische landen het door de Britten naar voren gebrachte plan voor de oprichting van een Kleine Vrijhandelszone gesteund werd, is de vorming van een nieuw Europees economisch blok naast de Europese Economische Gemeenschap der zes landen met haar 170 miljoen zielen vrijwel zeker geworden. Een verontrus tend aspect van de Kleine Vrijhandelszo ne is, dat deze door sommigen gezien wordt als een instrument, dat voor een handelsoorlog tegen de E.E.G. gebruikt kan worden. Ongetwijfeld brengt de E.E.G. met haar gemeenschappelijke markt en douane-unie enkele aanvanke lijk discriminaties tegenover buitenstaan ders mee, zoals de Engelsen beweren, maar dit doet elk vrijhandelsgebied tegen over allen, die er geen deel va nuitmaken. Om van de beschuldiging van dergelij ke discriminatie een kreet te maken, dat men zich moet aaneensluiten, en aldus Europa te splijten is op zijn zachtst ge zegd kortzichtig. Want, anders dan de voorgestelde vrijhandelszone, die geba seerd is op zuiver economische aaneen sluiting, is de E.E.G. veel meer dan een handelseenheid. Zij is een functionele toe nadering tot een politieke eenwording van Europa, welke gebiedend noodzakelijk is om de Europese beschaving te redden van de Sovjet-Russische dreiging. Het is zeker te hopen, dat de handelsbelangen der verschillende landen in overeenstem ming gebracht zullen kunnen worden met de politieke noodzakelijkheden om de vrijheid van allen veilig te stellen". Tot nu toe in 1958 zijn de bruto resul taten bij Zwaardemaker's Handel en In dustrie n.v. te Zaandam wat hoger ge weest dan in de overeenkomstige periode van 1958; aldus heeft de directie in de vergadering desgevraagd medegedeeld. Hierop zijn wel de normale afschrijvin gen toegepast, maar nog niet de extra voorzieningen in mindering gebracht. Hoe wel deze ontwikkeling verheugend is, meende de directie de grootst mogelijke reserve in acht te moeten nemen ten aan zien van het eindresultaat. De omzetten zijn bepaald iets beter. De voorzitter zwak te deze verklaring later iets af door te verklaren dat de behaalde resultaten on geveer gelijk zijn geweest aan die over dezelfde periode in 1958. De bankschuld is in de zomermaanden belangrijk lager, maar zal door toenemen de voorraden en een in de winter stijgend debiteurencijfer wel weer op het niveau van f 1 miljoen per ultimo 1958 komen. Er is nooit sprake wan geweest dit bankkre diet zonder hetwelk het bedrijf niet kan werken om te zetten in een langlopen de lening. De krappe liquiditeit hoopt het bestuur te verbeteren door interne finan ciering. Alleen bij een verdere grote uit breiding van de fabrieken zal met een emissie worden gekomen. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 10 percent in contanten. Het effect van het Plan-Kroesjtsjev is dat de partij, die via de commissies ope reert en directies desnoods met de gehele partij- en regeringshiërarchie kan dwin gen de aanwijzingen van de commissie op te volgen, in staat wordt gesteld waar nodig in te grijpen. De buitenlandse handel Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in juni 1959 1.310 miljoen (vorige maand 1.130) terwijl voor een waarde van 1.134 miljoen 1.089) werd uitge voerd. Het dekkingspercentage bedroeg 87 (96). In juni 1959 is ten opzichte van de overeenkomstige maand van 1958 de in- voe,r met 189 miljoen en de uitvoer met 160 miljoen toegenomen. Het dekkings percentage bleef onveranderd op 87. In het eerste halfjaar 1959 lag het maandgemiddelde «bij de invoer 77 mil joen en bij de uitvoer 98 miljoen hoger dan in het eerste halfjaar 1958, terwijl het dekkingspercentage met 3 punten ver beterde. De waarde van de invoer bedroeg in de eerste helft van dit jaar 7.2 mil jard tegen f 6,73 miljard in de eerste helft van 1958. De waarde van de uitvoer be droeg in de eerste helft van dit jaar 6.41 miljard tegen vorig jaar 5.83 miljard. Het invoersaldo nam in juni 1959 toe met 176 miljoen en bedraagt sedert het begin van het jaar 789 miljoen, dat is 120 miljoen minder dan in het eerste halfjaar 1958. De in 1949 opgerichte maatschappij tot financiering van Britse films heeft woens dag het denkbeeld geopperd, dat allen die aan Britse films werken, genoegen moeten nemen met minder salaris plus een aan deel in de opbrengst. In haar jaarverslag zegt de door de staat gesteunde organisatie dat thans zelfs films, die commercieel een mislukking zijn, toch aanzienlijke winst betekenen voor een reeks mensen. In het jaar dat op 31 maart j.l. eindigde, werd een verlies van 222.367 pond geleden, tegen 116.443 pond in het voorafgaande jaar. Het biscoopbezöek is van 1.101 miljoen in 1956 tot 754 miljoen in 1958 gedaald. De totale omzetten over 1958/59 van de n.v. Emballagefabrieken en Houthandel Rotterdam overtroffen zowel in hoeveel heid als in waarde die van het vorige boekjaar. Het niveau van 1956/57 kon ech ter niet worden bereikt De bedrijfswinst was 1.029.046 628.141). Na afschrijvin gen ad 438.817 330.224) en interest ad 233.907 340.274) is het winstsaldo 356.322 (vorig jaar verlies 24.180). Voor gesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 6 percent. Op de lopende kasgeldlenin gen werd 200.000 afgelost (over 1957/58 werd het dividend gepasseerd. Over 1956/57 werd 8 percent uitgekeerd). Van een werkelijke verbetering in de be drijvigheid kon pas tegen einde 1958 wor den gesproken. Bij de nieuwere bedrijven van de n.v. kon naast de conjuncturele verbetering tevens een positieversterking op de markt worden geconstateerd. De di rectie meeent dat op het lagere prijspeil wel enige vergroting van de totale omzet in Nederland verwacht mag worden. Ge zien de sterke concurrentie en het te grote handelsapparaat, zal dit niét tot betere marges in de binnenlandse houthandel leiden. De Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij hoopt door verdergaande differen tiatie van de produktie een deel van het verlies van Indonesië te kunnen opvangen. Aldus werd in de jaarvergadering meege deeld. Sinds een maand of drie trekt de orderpositie van de textielindustrie weer aan. Gezegd moet worden, dat de regering oog heeft voor de moeilijkheden. De ver zekerde waarde van de vaste activa (fa brieksgebouwen, machinerieën en wonin gen), die voor 1 op de balans paraisseren, bedraagt 22.860.000, zo werd voorts ver klaard. De jaarstukken werden met alge mene stemmen goedgekeurd en het divi dend bepaald op 10 (11) percent. De uitloting van de 3 percent premie lening 1933 Amsterdam C. en A. heeft plaats gehad. De premie van 25.000 viel op 3578 nr. 6, van 5.000 op 1384 nr. 8, van 2500 op 1657 nr. 3, van 1000 op 2368 nr. 10, 3069 nr. 10, 376 nr. 6, 4550 nr. 1 en 1657 nr. 7. Een premie van 250 viel op 1496 nr. 10, 4382 nr. 1 en nr. 4, 3203 nr. 3, 1358 nr. 4, 500 nr. 3, 2367 nr. 3, 983 nr. 7, 1168 nr. 1 en 1137 nr. 7. Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 VERFSPUITREVOLVERS VELEN zullen niet kunnen ontkomen aan een spijtig gevoel, wanneer na enkele droge zomerse dagen de berichten over de talloze bosbranden die zich her en der hebben voorgedaan, in de kranten ver schijnen. Ons bosbezit is toch reeds mini maal, zodat we elke ha die met bomen is beplant als een kostbare schat dienen te behoeden.. Bovendien is een geblakerd stuk bos uitermate lelijk en kan de aan blik van een belangrijk deel van het om ringende landschap volkomen bederven. Zo zorgvuldig als wij dit pogen te doen, behoefde men een ruwe 10.000 jaar geleden niet met het landschapsschoon om te springen. Ons land be vond zich toen in het staartje van de laatste van de vier ijs tijden. Gedurende die periode was ons land geheel vrijge- bleven van het landijs, maar het was hier desondanks behoorlijk guur. In dit droge klimaat had de toendra plaats gemaakt voor gras- en heidesteppen en in dit steppelandschap traden bomen op, zoals berken en (later) dennen, die zich tot open bossen aaneensloten, waardoor een park landschap ontstond. Deze dunne bebossing was zo ijl, dat zij voor de mens, noch voor de steppedieren een hindernis vormde. In de lagere streken ontwikkelde zich veen, voornamelijk uit riet en mossen, maar men vindt er ook overblijfselen van bomen. Dit parklandschap strekte zich over vrijwel heel ons land uit tot ver in Duitsland en België, ja, waarschijnlijk zelfs tot in Noord-Frankrijk. Maar deze hele opper vlakte van Noord-Nederland tot voorbij Oostende en van Hamburg tot de Arden- nen werd door een gigantische bosbrand verwoest en veranderd in een troosteloze houtskoolsteppe. Geen rivieren of plassen hebben deze catastrofe, die ons hele land verwoestte, kunnen tegenhouden. Opge zweept door een krachtige (voornamelijk oostelijke) wind raasde de vuurgloed van uit Duitsland naar onze grenzen, zette het hele oosten van ons land in lichterlaaie en ijlde voort naar het westen, waar de brand eindelijk door de zee gesUiit werd. Vrijwel de gehele planten- en dierenwereld moeten destijds zijn uitgeroeid, even als de in ons land wonende mensen, behoudens wellicht de enkelen die er in slaagden de zee te bereiken. Het is waarschijnlijk dat de vulka nische uitbarstingen van de Eifel, gelegen tussen Moezel, Rijn en Ruhr, verantwoor delijk moeten worden gesteld voor de ramp die zich ongeveer 10.000 jaar geleden over een belangrijk deel van noordwest- Europa heeft voltrokken. De vulkanen in die streek waren destijds nog niet uitge werkt en tijdens de langdurige droogte perioden van die dagen werden de ooste lijk gelegen bossen herhaaldelijk in vuur en vlam gezet. Doordat de overheersende westenwinden gedurende betrekkelijk korte tijd plaats maakten voor wind die van de landzijde waaide, heeft de boven omschreven ramp zich kunnen voltrekken. Op vele plaatsen zijn de getuigenissen hiervan gevonden. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie Tijdelijke aanbieding i de bétere instant pudding vanilla framboian caramel chocolade mandarijntje» De directie van de Rubber Cultuur Maatschappij Kawoeng n.v. deelt in het jaarverslag over 1958 mee dat de uitgaven in Nederland belangrijk konden worden beperkt van f 48.541 tot f 17.935, nadat de zaken betreffende 1957 waren afgewik keld. Het effect van de bezuinigingen zal volledig tot uitdrukking komen over 1959. Aan interest en andere baten werd ver kregen f 49.965 (vorig jaar f 13.335). Hel voordelige saldo ad f 23.338 (vorig jaar werd f 2802.486 aan reserves onttrokken) wordt toegevoegd aan de reserve voor af schrijving. Voor dividend op de preferente aandelen wordt f 672 (f 840) bestemd, het geen een onveranderde uitkering van 8 percent op het door terugbetaling van f 10.500 tot f 8400 teruggebrachte prefe rente kapitaal toelaat. Op de gewone aan delen wordt het dividend opnieuw gepas seerd. Het is nu komen vast te staan dat een deel van de reserve voor diverse be langen vrij is. Dit heeft het bestuur zo als gemeld aanleiding gegeven een verdere terugbetaling op het kapitaal voor te stellen. Op elk van de 60 geplaat ste preferente aandelen, groot f 140, zal f 30 in contanten worden terugbetaald en op elk van de 79.160 geplaatste gewone aandelen, groot f 10, f 1,75. Per meervoudig aandelenbewijs van f400 komt de terug betaling dus neer op f 70. Veertig gewone aandelen zullen voorts worden samenge voegd tot drie aandelen, elk groot f 110. Het maatschappelijk kapitaal van de ven nootschap bedraagt hierna f2.750.000, ver deeld in 60 preferente en 24.940 gewone aandelen, alle groot f 110, waarvan ge plaatst en volgestort 60 preferente en 5937 gewone aandelen. In september 1958 werd reeds 20 percent op het geplaatste kapi taal terugbetaald. De bruto winst over 1958 van Drukkerij en Uitgeverij v/h. C. de Boer jr. n.v. te Hilversum, waarvan de aandelen enige maanden geleden ter beurze werden ge ïntroduceerd, heeft f 744.993 bedragen (f 516.573). Na afschrijvingen, onkosten, reserveringen enzovoort resteert een saldo winst ter verdeling ad f 166.184 (f 218.341). Voorgesteld wordt een dividend van 10 percent in contanten (vorig jaar 10 per cent, waarvan 5 percent in aandelen). Er werd een omzet behaald, die de om zet van 1957 met ongeveer 20 percent overtrof. Voor vele jaren werd de vervaar diging - van het programmablad—van de AVRO -aan-de--n.v. opgedragen." De pro duktie zal eerste begin 1961 aanvangen. Over de toekomst wordt gezegd dat over de eerste 20 weken van 1959 een bruto winst is behaald van f581.000 tegen f 564.000 in dezelfde periode van 1958. De resultaten bij de deelnemingen over de eerste vier maanden zijn alleszins bevre digend en overtreffen ten dele zelfs de verwachtingen. Het geplaatste aandelen kapitaal vermeerderde in het verslagjaar van f 1.105.000 tot f 1.310.000. Engels geldstelsel De Britse Nationale Handelsraad heett alle lo kale kamers van koophandel in Engeland ver zocht hun opinie te geven over eventuele ver vanging van het bestaande, ingewikkelde systeem van ponden, shillings en pence door het decimale muntenstelsel. 40 miljard dollar voor defensie De Amerikaanse Senaat heett een wetsontwerp aanvaard dat voorziet in het verschaften van een bedrag van 40 miljard dollar voor de nationale verdediging in het komende jaar. Dit bedrag is 346 miljoen dollar groter dan het door Eisenho wer gevraagde. In de nacht van zaterdag op zondag is er ingebroken in een consumptietent te Koudekerke. Dinsdagmorgen stond er bij de consumptietent een groot pak. Nadat het in bijzijn van de politie was openge maakt bleek het de weggenomen artike len te bevatten met twee briefjes van f 10. Er was een in het Duits geschreven briefje bij, waarin een vader zijn excuses aanbood voor hetgeen zijn vijftienjarige zoon had gedaan. De briefjes van tien gul den dienden als vergoeding voor wat even tueel nog mocht ontbreken. 4. Panda bekeek het bord met grote ogen en las hardop: „Pas op! Einde van de be schaving!" „Ik denk, dat we er zijn, ukkie", zei Smithy, terwijl hij zijn wagen voor zichtig het kronkelende weggetje opstuur de. En hoe langzaam hij ook reed, toch werden de reizigers flink dooreengeschud, want het pad was bezaaid met steenblok ken. „Ja hoor, dit is een achtergebleven gebied, Ukkie", hijgde Smithy. „Dat voel je al aan het botsen van de kar. En zie je, dat er nergens meer bordjes „Verboden Toegang" staan? En nergens liggen schil len of dozen langs de weg!" Er klonk een toon van ontzag in Smithy's stem. „Dat be tekent, dat hier zelfs geen toerisme is! Well wellvan alle onderontwikkelde streken, die ik heb gezien, lijkt me dit wel de onderste!" „Kijk eens!", riep Panda op getogen. „Daar lopen herten en wilde zwij nen zo maar los rond!" Smithy schudde meevjarig het hoofd. „Arme dieren", knor de hij. „Die hebben geeneens een hok. ,'s Nachts moeten ze natuurlijk in de open lucht slapen en er is misschien niemand, die ze voedert of kunstjes leert. Als het vee het hier al zo beroerd heeft, hoe moet hel dan wel zijn met de bevolking Een 27-jarige Haagse glazenwasser die tien dagen lang onschuldig in de cel heeft gezeten, nadat hij ten onrecht werd verdacht van een insluiping ten huize van een bakker in Den Haag, heeft bij de Haagse rechtbank een verzoekschrift doen indienen om schadevergoeding ten bedrage van drieduizend gulden. In weerwil van zijn heftige ontkennin gen werd de glazenwasser gearresteerd en ingesloten, nadat de bakker en vier omwonenden in hem de man herkenden die zij hadden nagezeten. Bovendien werd de glazenwasser door een speurhond van de politie aangewezen als de eigenaar van het paar handschoenen, dat de inslui per in de bakkerswoning had verloren. Dit was voor de officier van Justitie vol doende reden om de glazenwasser, een goede bekende van de politie, in voorar rest te zetten. Tien dagen later werd in Apeldoorn echter een autodief gepakt, die in Den Haag een wagen had gestolen. De man werd op transport gesteld naar Den Haag, waar hij verklaarde onder meer ook de insluiping in het bakkershuis gepleegd te hebben. Het bleek dat de glazenwasser en de werkelijke dader sprekend op el kaar leken. De Haagse rechtbank liet de glazenwasser onmiddellijk in vrijheid stellen. Op grond van artikel 89 van het Wet boek van Strafvordering dat de moge lijkheid opent van een geldelijke vergoe ding voor personen, die ten onrechte in voorlopige hechtenis hebben gezeten eist de glazenwasser thans schadever goeding. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot. raadadviseur in vaste dienst bij het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen dr. J. H. E. Ferrier. Dr. Ferrier zal worden belast met de behandeling van aangelegenheden, welke voortvloeien uit de bemoeiingen van de Organisatie voor Europese economische Samenwë'rking 'ttfèt vraagstukken betref fende opvoering van kwaliteit en kwanti teit^ van natuurwetenschappelijk gevorm- den en technici. Dr. Ferrier was destijds directeur van onderwijs in Suriname en laatstelijk minister-president van Suriname. Ned. Herv. kerk Beroepen te Poortvliet Joh. Kortleve, kand. te Papendrecht. Benoemd tot vic. te Utrecht (voor het ziekenhuiswerk) mej. J. Ch. ten Have, vic. te Alphen a. d. Rijn. Geref. kerken Beroepen te Giessenburg J. C. W. v. 't Hoff, kand. te 's-Hertogenbosch. Beroepen te Munnekenburen H. Leije- sen. kand. te Beverwijk te Stad aan Haringvliet J. A. A. de Boer, kand. te Naarden. Chr. Geref. kerken Beroepen te Woerden P. v. Zonneveld, kand. te Bussum. Beroepen te Amsterdam-N., M. Rebel, kand. te Hilversum. Bedankt voor Oud-Beijerland J. J. Re bel te Murmerwoude voor Sneek dr. W. H. Velema te Eindhoven. Advertentie e n p ij n weg- w r ij v e n met Opnieuw. India en elf andere lidstaten van de UNO waaronder Indonesië heb ben secretaris-generaal Hammars- kjoeld verzocht op de agenda van de algemene vergadering op te nemen: „het rassenconflict in Zuid-Afrika, dat een gevolg is van de door de Zuidafri- kaanse regering gevoerde politiek van apartheid". Ontnuchtering. Verscheidene honderden Afrikanen hebben woensdag in het centrum van de Zuidafrikaanse stad Durban de politie met stenen en flessen bekogeld. De politie had tevoren acht Afrikanen gearresteerd en 200.000 liter clandestien gestookte sterke drank ver nietigd in Cato Manor, een voorstad van Durban. Vaarwel. Donderdag is te Buenos Aires van betrouwbare zijde vernomen dat twaalf hoge Argentijnse marine-officie ren hun ontslag hebben ingediend. Een dag tevoren had president Frondizi, na overleg met hen, verklaard „volledig vertrouwen" te hebben in de minister van marine, schout-bij-nacht Estevez. De betrokken marine-officieren heb ben bezwaar tegen het beleid van Es tevez. Overgang. Een der bijvrouwen van de Imam van Jemen heeft tijdens het verblijf van de vorst en zijn harem in Rome kans gezien om aan de Arabi sche haremwachters te ontsnappen. Ze vertoeft nu in een klooster in Rome, zo is uit goedingelichte Romeinse bron vernomen. Het zou een Syrisch meisje zijn, Saud Bint, dat indertijd als kind door nomaden werd gestolen en later aan de Iman cadeau gedaan. De Iman heeft drie maanden in Rome doorge bracht, waar hij wegens gewrichts- reumatiek is behandeld. Na schooltijd. De Westduitse regering heeft woensdag een wijziging van de dienstplicht goedgekeurd, die de dienst plichtige leeftijd van 20 tot 18 jaar ver laagt. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie verklaarde, dat hierdoor jongemannen kunnen worden opgeroepen zodra zij de middelbare school hebben verlaten. Velen wensen namelijk hun dienstplicht te vervullen vóór zij gaan studeren. Droogte. In Noord-Frankrijk begint de droogte onrustwekkende vormen aan te nemen. In de waterputten daalt het peil en de pompstations zien hun onder grondse reserves geleidelijk verminde ren. Sommige gemeentebesturen heb ben de verbruikers verzocht zuinig te zijn met het water opdat het niet hoeft te worden gerantsoeneerd. Zo mag bij voorbeeld geen water gebruikt worden voor het wassen van auto's. Op sommi ge plaatsen wordt de toevoer 's och tends en 's avonds afgesneden op de uren waarop de tuinders hun kranen open zetten voor het besproeien van hun tuin. Hitte. De hittegolf in Polen, die tempera turen heeft gebracht tot 38 graden Cel- cius, heeft in de afgelopen dagen aan 333 mensen die in het water verkoe ling zochten, het leven gekost. Onder hen zijn 39 kinderen. Alleen zondag reeds zijn 127 mensen verdronken. De autoriteiten hebben de bevolking tot voorzichtigheid gemaand. Uitbarstingen. De radioverbindingen tus sen Europa en Noord- en Zuid-Ameri- ka zijn woensdag urenlang verbroken geweest, vermoedelijk als gevolg van twee reusachtige uitbarstingen op de zon, die dinsdag zijn waargenomen. Men verwacht dat ook donderdag en vrijdag de verbindingen ernstig ge stoord zullen zijn. Een der twee uit barstingen van dinsdag duurde zes uur en besloeg een oppervlakte, die 50 maal zo groot was als die van de aarde. Levensduur. De verwachte levensduur van in Engeland geboren jongens is op het ogenblik 68 jaar, van meisjes 74, zo heeft de Britse minister van gezond heid, Derek Walker-Smith, woensdag in het Lagerhuis verklaard. De sterfte van kinderen onder het jaar bedraagt nu 22,5 per 1000, een nieuw laagtere- cox-d voor Engeland. Fris houden. Het Vaticaanse blad „Os- servatore Romano" heeft er woensdag op aangedrongen dat 's nachts politie patrouilleert in de grote zuilengangen van het St. Pietersplein in Rome om te waken tegen „vervuiling en onzede lijkheid". De zuilengangen verkei-en dikwijls in een walgelijke staat, aldus het blad. Strijdvaardig. Don Juan Carlos van de Spaanse Bourbons, kleinzoon van Span- je's laatste koning Alfons XIII en zoon van de pretendent naar de Spaanse troon, Don Juan graaf van Bai'celona, heeft woensdag zijn militaire vorming afgesloten. Prins Juan Carlos was on der de 49 cadetten, die aan de academie van San Javier bpvorderd werden tot luitenants van de Spaanse luchtmacht. Ten zuiden van IJsland ligt het centrum van een oceaandepressie, die maar weinig van plaats verandert. Het erbijbehorende frontensysteem heeft in Ierland, Wales en Schotland regen veroorzaakt. Boven Scan dinavië is de luchtdruk flink gestegen, zo dat daar een afzonderlijk hogedrukgebied tot ontwikkeling is gekomen. Hierdoor kan de oceaandepressie ook morgen geen noemenswaardige invloed op het weer in Nederland uitoefenen. Het blijft dan ook droog weer. De wind zal, zij het met geringe snelheid, uit zuidelijke richtingen gaan waaien, zodat de tempe ratuur wat hoger zal worden. WEERRAPPORTEN Vrydag 17 juli Zon op 4.39 uur, onder 20.52 uur. Maan op 18.06 uur, onder 2.08 uur. Maanstanden 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 juli Hoog water 11.56 en uur. Laag water 7.17 en 19.58 uur. Vrijdag 17 juli Hoog water 0.27 en 13.08 uur. Laag water 8.29 en 21.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot x5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen «e c OO K d binnen- en buitenland. d 2 Neerslag; laatste 24 uur. 0) S'C a c5 Den Helder licht bew z 17 0,6 Ypenburg licht bew. windst. 19 0 Vlissingen licht bew. windst. 19 0 Eelde licht View no 19 0 De Bilt onbewolkt O 21 0 Twente onbewolkt no 24 0 Eindhoven onbewolkt windst. 22 0 Zd Limburg licht bew. zzo 22 0 Helsinki licht bew. n 17 0 Stockholm onbewolkt windst. 21 0 Oslo onbewolkt O 20 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 18 0 Aberdeen zwaar bew. z 19 0 Londen zwaar bew. z 23 0 Amsterdam onbewolkt O 20 0 Brussel half bew. windst. 22 0 Luxemburg zwaar bew. no 24 0 Parijs onbewolkt nw 23 0 Bordeaux mist windst. 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 20 0 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn zwaar bew. n 24 0 Frankfort half bew. ono 26 München regen nnw 17 62 Zürich regen w 17 9 Genève onbewolkt windst. 20 1 Locarno onbewolkt O 22 0 Wenen regen n 21 28 Innsbruck regen windst. 18 15 Belgrado onweer zo 30 1 Athene onbewolkt windst. 31 Rome onbewolkt windst. 34 Ajaccio onbewolkt windst. 28 Madrid licht bew. windst. 33 Mallorca onbewolkt windst. 31 Lissabon onbewolkt nw 27

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2