de zonnige r KIEKEN Bemiddelaar uit New York in West Duitsland: McCloy RANG Generatiewisseling dient zich aan in Duitsland DEBETEREN ^firaatótozl 't Silver Stoepke Van dag tot dag Debatten Oud-Hoge Commissaris op verzoeningsmissie? dé vetsKd/iéUftfr van ctemsfe wifi Hervormingsdrang in CDU en SPD Op de Spaanse sanerings maatregelen Hoera! Geslaagd! HORLOGE 3 Zee en strand: geknipt om te Nieuw-Guinea-helikopter door valwind neergedrukt De Gaulle opent de „Senaat der Gemeenschap" Israëliërs doden twee infiltranten uit Egypte Eisenhower wil nog geen bezoek van Kroesjtsjev Mig dwong Sabenatoestel tot landen in Hongarije DONDERDAG 16 JULI 1959 De debatten tijdens het congres van de Socialistische Internationale te Hamburg hebben geen nieuw licht geworpen op het hoofdprobleem waarmee de grote mogend heden in Genève worstelen, namelijk de vermindering en liever nog uitschakeling van de kans op een internationaal kern wapenconflict. Ongewild misschien heeft de voorzitter van de P. v. d. A„ de heer E. Vermeer, de hopeloosheid van het streven om de atoomkracht buiten de militaire middelen te houden, onderstreept toen hij in Ham burg volgens Reuter zeide: „Bij het uit blijven van onvereenstemming tussen het Westen en de Sovjet-Unie zijn kernwa pens noodzakelijk voor de verdediging van West-Europa." Alle plannen en pogingen om de atoombom op nonactief te stellen en ook in het onverhoopte geval van een oorlog buiten gebruik te houden, vallen met deze zienswijze tot droog stof uiteen. Het is een zienswijze die niet enkel dooi de heer Vermeer, doch door de meeste ver tolkers van politieke meningen en uit voerders van regeringsbeleid in West- Europa en elders wordt gehuldigd. Zij betekent in feite, dat de atoombom voorgoed is toegevoegd aan het wapen arsenaal en niet meer weg te denken of weg t.e wensen valt. Want een eventuele overeenstemming met de Sovjet-Unie bij de huidige onderhandelingen betekent allerminst een eeuwige, lieve vrede zonder conflictstof of hooglopende rivaliteit. Daarvoor is de tegenstelling tussen de grote machten te zeer geladen met wezen lijke beleidsverschillen en tegengestelde strevingen. Een akkoord over Berlijn en over Duitsland hoe moeilijk dat ook te bereiken zal vallen schakelt de vele andere, nog gecompliceerder wrijfpunten tussen Oost. en West niet uit. Intussen blijft de atoombewapening in combinatie met de rakettechniek zich ontwikkelen en passen de legers haar voor goed in bij hun voortdurend voortschrijdende reor ganisaties. De vraag, of men dan tenminste nog zal kunnen komen tot een afspraak over het niet-gebruiken van de gebruiksklare atoombewapening, doet onmiddellijk een tweede vraag rijzen, namelijk: zal men zich in hooglopende situaties aan die af spraak houden zal een partij, die de nederlaag ziet naderen, zich de laatste kans op redding of de mogelijkheid tot het meeslepen van de overwinnaar in de poel van vernietiging laten ontgaan enkel om geen woordbrèk'er té zijn? De beantwoording van die vraag is zui ver hypothetisch. Men kan er geen prak tische poltiek op bouwen. Jules Moch, de Franse vakbondsleider, zeide op hetzelfde congres te Hamburg: „Er is geen terug meer mogelijk." In dit licht bezien rijst de noodzaak tot inspanning om élk gewapend conflict te voorkomen, hóger op dan die tot regle mentering van het kernwapen. Doch in dit opzicht is ook in Hamburg geen geluid vernomen, dat verlossend kan worden genoemd. Advertentie JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: ■:(ook in kleur> mmmm Toestel ligt op 2500 m hoogte Er zijn thans enkele nadere bijzonder heden bekend over het ongeval, waardoor een der twee helikopters van de Neder landse Nieuw-Guinea-expeditie is ver nield. Dinsdagmorgen wilde de piloot landen op een der schoongekapte terreinen op een hoogte van 2500 m. in het Antares-geberg- te. In dit bergachtige terrein blijken ster ke valwinden voor te komen. Op het ogen blik van de landing werd de helikopter door een zeer sterke valwind gegrepen en omlaag gedrukt, waarbij het toestel kan telde. Het is niet mogelijk gebleken, het zwaar beschadigde toestel over land over te brengen naar het basiskamp te Ok Sibil. (Van onze correspondent in Bonn) Een zeker waas van geheimzinnigheid hangt hier over het bezoek van John Mc Cloy aan Bonn en West-Berlijn. De voor malige Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, thans president van de belang rijke Amerikaanse Chase Manhattan Bank en adviseur voor Duitse zaken van presi dent Eisenhower, sprak de afgelopen drie dagen zowel met de Westberlijnse burge meester Brandt als met bondskanselier Adenauer en gisteren met de minister van economische zaken, prof. Erhard. McCloys bezoek was volgens officiële mededelingen zuiver particulier, maar gezien zijn voormalige plaats in de Duitse politiek en zijn adviseurspositie neemt men in de Westduitse hoofdstad aan, dat zijn gesprekken met de vooraanstaande politieke leiders hier over meer zaken gingen, dan de hernieuwing van de ken nismaking. Zeer opvallend wordt het in elk geval geacht, dat McCloy na zijn ge sprekken met Adenauer de pets te kennen heeft gegeven, dat de Bondskanselier zeer gelukkig zou zijn, wanneer hij binnenkort een gesprek zou kunnen voeren met de Britse regering en wel in Londen zélf. Daaruit leidde men af, dat Adenauer zeer bezorgd was over de mate van eensgezind heid van het Westen, een bezorgdheid die ook spreekt uit Adenauer's ageren tegen een voortzetting van de Geneefse confe rentie en zijn plotselinge actie voor het doen houden van een topconferentie. Mc Cloy deelt blijkbaar de Westduitse be zorgdheid. Hij zei dezer dagen tenminste: „Ik geloof niet, dat wij in het Westen die eenheid bezitten, zoals ik drie graag zou willen zien." Men kan er dan ook van op aan, zo zegt men hier, dat de Amerikaan se bankier met Adenauer en Brandt ge sproken heeft over de zeer kritieke fase, waarin zich „Genève-2" thans bevindt en daarbij in het bijzonder aandacht heeft geschonken aan het voor Bonn nog altijd onaanvaardbare Russische voorstel aan gaande de creatie van een commissie van evenveel Oost- als Westduitsers, die over de eenwordingsproblematiek zal moeten praten. McCloy's gesprekken te Bonn alsmede zijn uitlatingen daarna leidden er reeds „In naam van 82 miljoen mensen heb ik de eer u mijn vertrouwen uit te spreken en u mijn saluut te zenden". Met die plechtige woorden heeft president Char les de Gaulle gisteren met het voorge schreven ceremonieel het laatste orgaan van het parlement ten doop gehouden, dat volgens de nieuwe grondwet nog aan de vijfde republiek ontbrak: de Senaat van de Gemeenschap, waarin Nationale Vergadering, Senaat en de Wetgevende Organen der Afrikaanse landen elk met ongeveer honderd leden vertegenwoor digd zijm De Senaat der Gemeenschap, die in de plaats treedt van de vroegere assemblée der Franse Unie, wil het Fran ce moederland met de vroegere koloniën parlementair overkoepelen. Zijn be voegdheden zijn overigens maar uiterst beperkt. De gemeenschapssenatoren mo gen alleen vergaderen wanneer de presi dent der republiek, in casu Charles de Gaulle, ze bijeen heeft geroepen. Langer dan twee maanden per jaar zul len hun beraadslagingen nimmer mogen duren. Het is eveneens het staatshoofd, dat de zittingen opent en sluit en dat dan de conclusies uit de debatten trekt. De eerste zittingsperiode die gisteren be gon is alleen bestemd om een bureau en een voorzitter te kiezen, voor welke laat ste functie de president van de Franse se naat, de radicaal Monnerville, de beste kansen schijnt te maken. Maar het is niet uitgesloten, dat begin augustus president de Gaulle de leden van het nieuwe orgaan toestaat opnieuw bijeen te komen om dan ook nog eens over andere zaken dan hun eigen huishoudelijke reglement van ge dachten te wisselen. toe, dat van Britse zijde gisteren ver klaard werd, dat Adenauer te allen tijde welkom in Londen is, hetgeen er op neer zal komen, dat McCloy als een soort be middelaar tussen Britten en Duitsers naar Bonn is getogen In de Frankfurter Allgemeine Zeitung van hedenmorgen, waarin McLoy bijzon der veel lof wordt toegezwaaid, wordt gezegd: „Deze man heeft geen illusies over de Russische politiek, wanneer hij dus zijn regering aanraadt voor het ver dere overleg met Moskou wat meer ver trouwen op te brengen en niet in stijfkop pigheid te vervallen, dan moet men zijn stem aanhoren". Ook hieruit kan men op maken dat McCloy naar Bonn is gekomen om te bemiddelen: niet slechts inzake de controverse tussen Londen en Bonn, maar evenzeer op het stuk van het doen van concessies inzake Berlijn, dan wel inzake een West-Oostduitse commissie voor overleg. JERUZALEM (UPI) Bij de neder zetting Magen, in het westelijk deel van de Negeb-woestijn, is het woensdag tot een treffen tussen een Israëlische patrouil le en Egyptische infiltranten gekomen. De Egyptenaren schoten het eerst, al dus een militaire woordvoerder in Jeru zalem. De Israëliërs beantwoordden het vuur: twee Egyptenaren werden ge dood en de derde werd gevangen geno men. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag op zijn pers conferentie in Washington verklaard, dat de Russen een duidelijk begrip moeten hebben voor de rechten en verantwoorde lijkheden van het Westen in West-Berlijn vóór er hoop kan bestaan op onderhande lingen over hel uiteindelijke lot van Ber lijn en Duitsland. De Amerikaanse presi dent vond de hervatting van de bespre kingen te Genève nu niet bepaald hoop gevend. Maar, zo zei hij. het Westen „ploe- Eisenhowei tert" nog steeds verder om tot een over eenkomst met de Russen te komen. Eisenhower verklaarde weer met na druk, dat de argumenten, die pleiten tegen een bezoek van Kroesjtsjev aan de Ver enigde Staten sterker zijn dan de redenen, die vóór dit bezoek worden aangevoerd. Maar ik zal Kroesjtsjev zeker uitnodigen als de tijd naar mijn mening hiervoor rijp is. De president zei voorts, dat de Verenigde Staten er niet aan denken om Oost-Duits- land. in w.elke vorm dan ook, als soeve reine staat te erkennen. Zoals bekend heeft de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Harriman, gepleit voor erkenning van het Oostduitse bewind. (UPI) President Eisenhower is er géén voorstander van de kwestie-Berlijn voor lopig te laten rusten en een topconferentie te houden over kwesties als ontwapening en algemene veiligheid. De president zei dit. op dezelfde persconferentie, in ant woord op een vraag over het Westduitse memorandum, waarin dit werd voorge steld. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) De leiders van de C.D.U.-fractie in de Bondsdag, dr. Krone, en Von Hassel, hebben bondskanselier Adenauer voorge steld de leiding van de partij te hervor men. Het gaat om een organisatorische wijziging, waarvoor drie voorstellen zijn gedaan: 1. In plaats van vier plaatsvervangende voorzitters onder Adenauer moeten er nog slechts twee komen. Thans zijn twee róoms- katholieken (Krone en de minister van Sociale Zaken Blank) en twee evange- lischen (bonsdagvoorzitler Gërstenma'er en Von Hassel) de vice-voorzit Iers. De moei lijkheid is nu wie er naast Krone, die voor de rooms-katholieken wel vice-voorzitter z blijven, voor de protestanten vice- voorzitter zal worden: zowel Gers'enmaier als Von Hassel zou uit zijn op een belang rijke nositie in de partij om van daaruit in 1961 een kans te wagen op het bonds kanselierschap. 2. De politieke leiding van de partij zal moeten bestaan uit tien man. 3. Er dienen meer bijeenkomsten van de hoogste partij-instanties te worden ge houden. Na-Adenaueriaanse periode Partij-organisators van formaat als Von Hassel en de minister-president van Noordrijn-Westfalen Meyers zijn van me ning dat het tijd wordt om de CDU. te hervormen. Deze partij bloeit namelijk niet door een stijgend ledental, maar slechts door politieke successen. Zij komt slechts eenmaal in de vier jaar. bij de Bondsdag verkiezingen. op een hoogtepunt. Een der gelijke positie kan voor een partij, die in 1961 twaalf jaren aan het bewind zal zijn, c dan allicht tevreden met zichzelf zal zijn, gevaarlijk worden. Vandaar dat men .vraagt om een strafferg. leiding, om meer kansen voor oppositiegroepen en jongeren in de partij, om inperking van de macht van de voorzitter en om een generatie wisseling mogelijk te maken. In feite komt dit er op neer dat jongeren als Von Hassel de partij wil'en instellen op de na- Adenaueriaanse periode, die toch wel gauw zal komen, gezien de hoge leeftijd 83 jaar van de /oorzitter. Von Hassel, die totdusver gold als een paladijn van Adenauer, heeft verklaard da* Adenauer van een opvolger zoveel eist. dat zo'n man eenvoudig niet te vinden is. Het Beierse C S U.-Bondsdaglid Dit- trich heeft gezegd dat zijn partij bij de verkiezingen in 1961 Adenauer niet meer als kandidaat voor het kanselierschap zal aanwijzen. Op deze wijze voltrekt zich in de C.D.U., evenals in de S.P.D. waar men Ollenhauer terzijde en een nieuwe lei- dersgroep naar voren schuift, een verande ring. Adenauer is hiervan wel niet geheel gediend, maar de wil om op te bouwen en voor de toekomst te zorgen, zal de kanse lier toch niet kunnen tegenhouden of om buigen. Het zijn niet alleen de dokters die dokteren. Dooi de ganse mensengeschiedenis heen zijn met planetarische regelmaat figuren opgestaan, die zich geroepen voelden iets aan de mensheid te doen. Zij werden meestal gedreven door een ontembare hartstocht tot hervormen en verbeteren zij staken de koppen op en kwaakten op de cadans van een waarlijke natuurdrift, als kikkers in de paringstijd. Zij waren het, die alle fouten onderkenden en zich naar po sities worstelden waar zij de macht verkregen, correcties toe te passen. Men zou hen de correctoren der menselijke ge dragingen kunnen noemen, die met het rode potlood van hun eigen volmaaktheid strenge strepen trokken onder de fri voliteiten en slippertjes hun ner medemensen. Het is nooit duidelijk, aan welke mysterieuze macht der gelijke uitverkorenen hun be voegdheid tot oordeel en in grijpen te danken hebben. Als men hun bezigheid „dokteren" wil noemen, zou ik echter hun praktijken als het onbe voegd uitoefenen van genees kunde willen bestempelen. Men vindt de puriteinse verbeteraars hoog en laag, tussen de politici, de bedie naren des altaars, de autori teiten, de journalisten, maar evenzeer op andere plaatsen in de samenleving, waar men hen niet verwachten zou: op de tribunes van het voetbal veld, bij verjaardagsvisites, aan het koffieuurtje in de keuken, bij het naaikransje, in vergaderingen, tussen het publiek aan de marktstalletjes en overal waar mensen bijeen zijn en mensen zich gedragen. Het zijn de steile, recht lijnige. onkreukbare zede lijken, die met venijnige scherpzichtigheid alles zien wat afkeuring verdient en van alles weten te zeggen hoe het volgens fatsoen en eerbaar heid zou moeten zijn. Zij vor men het onfeilbare geweten der samenleving, waarop wij het wankelmoedige en on regelmatig lopende horloge van ons gedrag moeten gelijk- zetten. Men kan veronderstellen dat zij de bewakers van de schat onzer openbare zedelijk heid zijn. en dat zij de pijlers vormen ener gezonde samen leving. Doch men kan ook en met enige schuchterheid dien ik te bekennen dat ik daartoe het sterkste neig veronderstellen dat-zij de be krompen hypocrisie vertegen woordigen. waaruit het zaad van het kwaad overvloedig over de wereld waait. Zij zijn. om zo te zeggen, een soort moerasandijvie. Zij vormen een legertje van variabele wezens, van diverse rang en stand, leeftijd en ambt, sekse en waardigheid doch zij hebben enkele dingen gemeen, die hen doen kennen als behorende tot de familie der Stekelachtigen. Hun ogen zijn altijd klein en onderzoe kend, hun blik is afkeurend en geërgerd, hun lippen zijn dun en bloedeloos, hun nek is lang en hun neus is spits. Met welke uniformen of gewaden zij zijn omhangen als men hen zou uitpeilen zou men altijd dezelfde mens over houden: de Betere-dan-een- Ander, met onbesproken levenswandel; de begenadigde, de geroepene, de rechter en tegelijk de beul, de wreker. Wanneer zij op plaatsen ge steld zijn waar hun de macht tot verordenen is gegeven, ligt hun volmaaktheid in de verordeningen, voorschriften en verboden. Wanneer zij hun roeping hebben gemist, liggen hun oordeel en wraak in laster en kwaadsprekerij, kleine ter reur en maatschappelijk ge niep. Het ene is niet minder erg dan het andere. De vrijheid hunner medemensen is hun grootste ergernis. De kwetsuur dezer vrijheid is hun sterkste streven. Een vrij mens is een onfatsoenlijk mens en een onfatsoenlijk mens moet wor den gecorrigeerd, geketend, gestraft, tot. de orde geroepen en desnoods verdelgd. De heksenjagerij in Amerika en de gefluisterde buurvrou- wenlaster in onze achtertuin tjes zijn stengels uit. één stam. De dwang van het geweten door de represailles van de roddel is altijd en overal het gerede wapen van de zede- meester, die geen vrijheid duldt dan die, welke gebon den is aan de paal van zijn eigen bekrompenheid. Wie in zijn jeugd van school naar huis gestuurd is- met schande overladen ten ge volge van het feit dat haar kleuterjurkje te korte mouw tjes had of zijn jongenskousen blote knieën lieten zien, kan zich later verwonderen over het verschijnsel dat die schan de van toen thans zonder pro testen wordt geduld. Wie een boek leest van een zieleherder, waarin deze betoogt dat vlees kleurige kousen een bron van zedelijk verderf zijn. kan zich afvragen of deze herder niet aan de nylonkous zal zijn overleden. Doch dat zijn dingen uit de goede oude tijd. De tijd die zó goed was en zó onbedorven, dat men bij gebrek aan beter zelf de zonden maken moest. Doch wanneer men in onze dagen leest hoe een Spaanse kardinaal een compleet her derlijk schrijven heeft gewijd aan een protest tegen ge mengd zwemmen, lange ver lovingen. moderne dansen, mouwloze jurken, het gearmd lopen van de beide seksen, het wandelen van geliefden in de duisternis en décolletés dan beseft men dat dit verbazing wekkende anachronisme zeer wel te verklaren valt. De kar dinaal beschrijft in zijn brief zichzelf. Hij wil alle Span jaarden en Spaansen maken tot spiegelbeelden van zijn eigen bejaarde persoonlijk heid. die nooit gedécolleteerde jurken draagt, nooit gemengd zwemt noch wat sekse, noch wat geloofsovertuiging betreft. nimmer verliefd of verloofd is geweest en zich als zodanig dus zeker nooit in de duisternis heeft gewaagd. Hij is een Corrector bij uit nemendheid, waardig lid van het Genootschap der Correc toren, dat leden telt over de ganse wereld. Wij behoeven echter die tweeëntachtig jarige zieleher der niet hard te vallen, want ook bij ons gebeuren onge lofelijke dingen. Een nieuwe politieverordening op Urk verbiedt de Urker paartjes, zich on een bank of in het gras neer te zetten. Wij moeten na tuurlijk in het midden laten of dit verboden wordt uit overheidszorg voor het kost bare gras zodat men, als Urker paartje zijnde, zich vrijelijk vrijend in de brand netels zou mogen vlijen. Doch Urk zou Urk niet zijn, als binnenkort de politiever ordening niet met „c.q. brandnetels, mos of ander bodembegroeisel" zou worden uitgebreid. Urk wil geen zit tende naarties, dat is duide lijk. Urk wil waarschijnlijk helemaal geen paartjes. Op Urk regeert namelijk nie mand. die deel uitmaakt van een paartje. De Urker autori teiten zijn net als de Spaanse kardinaal tot de conclusie gekomen dat het, uit oogpunt van hun eigen leef tijd. uit moet zijn. Spaanse kardinalen en Ur ker wetschrijvers vindt men overigens overal. Ge weet het, ze zijn te kennen aan hun ogen, lippen en neuzen. Weest op uw hoede voor hen. Zij loeren op u, zij kunnen u aan. Zij regeren de grote en de kleine wereld. Weest hun onderdanig of weest verdoemd. J. L. Kreeft De man zat in een cafetaria. Hij rookte een dikke sigaar zoals een viskoper be taamt, en vertelde zijn belangstellende toehoorders, hoe belangrijk de sortering is. „Als er maar weinig is, moet je vechten, meneer, want je moet alle soorten in je winkel hebben. Als er een kreeft-aan de markt is, en ik krijg hem niet, heb ik de hele dag de pest in. En als er twee -zijn, en ik heb de eerste gemist, vind ik het helemaal niet erg op de tweede een tientje te verliezen. Sortering, daar draait het om. Als ik thuis kom, en ik heb een rotbui, dan weet mijn vrouw meteen hoe laat het is". Toen verzonk hij in een nors zwijgen, want hij zag er niet naar uit, dat hij in een opperbeste stemming verkeerde. En ook toen hij even later ging uitleggen, wat er in het vak allemaal komt kijken, bleef hij aan de sombere kant. Hij vertelde, hoe er vele soorten schol bestaan, die aan de kleuren van de stippen en de koppen zijn te herkennen, en hoe de haring bij Schot land dik om de hoek komt en bij Zeeland al in een mager scharminkel is veranderd, maar zijn hart ivas er niet bij. Het was duidelijk, dat iets hem dwars zat. De knappe buffetjuffrouw zag het ook. Ze bracht hem een kop koffie, maar het hielp niet veel. De man had een pestbui, dat stond nu wel vast. „Je hebt zeker weer geen kreeft kunnen krijgen", zei ze, en ze slaagde er in veel medegevoel in haar stem te leggen. „Ben je nou helemaal!", stoof de man op, „er waren er twéé vandaag, en ik heb ze alle twee bemachtigd". Toen zonk het hoofd weer omlaag. „Het is niet de kreeft", mompelde hij, „ik heb zo'n kiespijn". Kees Maas Franco doet wanhopige pogingen de economische toestand te stabiliseren en zo mogelijk te verbeteren. Een der midde len hiervoor ziet hij in toetreding tot de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking) en het Inter nationale Monetaire Fonds, waarvan hij leningen hoopt te ontvangen. De afgelo pen maanden zijn in Madrid en Washing ton besprekingen gevoerd over toetreding. Naar van goed ingelichte zijde in de Spaanse hoofdstad is vernomen zijn de volgende voorwaarden gesteld voor toe treding. Franco zou deze voorwaarden hebben aanvaard: Devluatie van de peseta van 42 tot 58,60 per dollar. Het onhandige systeem van meervoudige wisselkoersen be doeld om de export te bevorderen z.a* vervallen. Rigoureuze bezuinigingsmaatregelen. De regering zal haar uitgaven aanzienlijk beperken. Zo zal geen subsidie meer wór den verleend aan industrieën die als on economisch worden beschouwd. Liberalisering van de internationale "en nationale handel. Het instellen van een plafond voor kredietverlening. Naar verluidt zouden Spanje de vol gende leningen in uitzicht zijn gesteld: 1. Een lening van tussen de 150 en 160 miljoen dollar, te verstrekken door Ame rikaanse regeringsinstellingen. 2. Een lening van 75 miljoen dollar van het Internationale Monetaire Fonds. 3. Een lening van 90 miljoen dollar van de O.E.E.S. 4. Een lening van 75 miljoen dollar van een groep Amerikaanse particuliere banken. Bepaalde kringen verwachten dat de officiële aankondigingen hiervan vrijdag aanstaande zullen worden gedaan. Ver traging is echter mogelijk omdat er een gecoördineerde actie in Washington, New York en Parijs nodig is. (UPI-Reuter). Advertentie Wat een opluchting voor de student. Wat een opluchting voor de ouders. Geef dan blijk van uw vreugde in de vorm van een mooi Steeds de nieuwste van de beste horloge-fabrieken, o.a. ETERNA - OMEGA - REMOVA INDUS - JUNGHANS U geeft dan iets voor hun leven De kleine zaak met de grootste keuze heeft het voor u Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 (Van onze correspondent in Brussel) Een Sabena Douglas DC6-vliegtuig, dat gisteren Beiroet verliet voor Athene, We nen en Brussel, week wegens een storm boven het Joegoslavisch grondgebied van zijn normale koers af. De piloot werd bo ven Hongaars grondgebied door een Mig- straaljager tot landen gedwongen. Op het vliegveld van Vesprem bij het Balaton- rneer werd de machine vier uur vastge houden. Het kabinet van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken nam direct con tact op met het Belgische gezantschap te Boedapest. Na enkele uren telefoonge sprekken met de Hongaarse regering, werd besloten, dat het Belgische vliegtuig nog dezelfde avond zou worden vrijgege ven. De adjunct-directeur van de Hon gaarse burgerlijke luchtvaart vloog ech ter naar Vesprem om ter plaatse een pro cesverbaal over het incident op té stellen. Het vliegtuig landde ongeveer om een uur vannacht op het vliegveld van Meis broek bij Brussel. De 54 passagiers waren eerst angstig geweest, maar toen het Mig-toestel niet vuurde, konden zij tot be daren worden gebracht. Enkele jaren geleden werd een Belgisch lijn toestel boven Hongaars grondgebied beschoten. De houding van de Hongaarse autoriteiten was ditmaal correct

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5