Van tweedehands schepen tot moderne hektrawlers EXAMENS Coen de Vries over ENCELSE BEZOEKER sleepvaart JACO GAAT NAAR DE POLLUX LINC0 L0ENDERSL00T Rode, geurige voetzolen? super convector VIJFTIG JAAR „DE MAREZATEN Artilleristen van vroeger Zomerzegels Diplomauitreiking huishoudschool DONDERDAG 16 JULI 1959 Het begon (in 1910) met drie tweede hands schepen, afkomstig uit Engeland. Die schepen waren stoomtrawlers, elk 155 ton groot en met een motorvermogen van 270 pk., een gezamenlijke tonnage van ongeveer 464 ton en een motorver- mog envan 810 pk. De scheepjes hadden de stuurhut nog achter de schoorsteen. Om een goed uitzicht over de sleeplijn te hebben. Ir. 1919 bezat de n.v. Scheepsexploitatie maatschappij De Marezaten te IJmuiden veertien schepen met een gezamenlijke tonnage van 2250 ton en een vermogen van 3800 pk. Tien jaar later waren die getallen nog hoger geworden. Er waren nu 18 schepen, samen 2920 ton groot en met een motorvermogen van 4800 pk. Twintig jaar later was het aantal sche pen gedaald tot veertien. Tonnage en mo torvermogen bleven echter ongeveer het zelfde. De schepen werden groter. Men schakelde over van de kustvisserij naar de verre visserij. Taaie schepen Het zijn altijd oersterke schepen ge weest, die van Marezaten. De eerste Em ma kwam in 1911 in de vaart en werd pas in 1939 gesloopt. De eerste Elie Cheneviè- re was de schrik der vissen van 1909 tot 1930. In de oorlog werd het voorschip van de nieuwe Elie vernield. Het taaie schip werd echter hersteld en doorverkocht naar Scheveningen. Ook in de „slechte jaren" breidde de vloot van Marezaten zich uit. In 1920 kwa men er vier schepen bij, in 1929 twee. Dat waren de laatste kusttrawlers, de Maria Elizabeth en de Bruinvis. In 1952 werden deze schepen naar Noorwegen verkocht en tot vrachtboot verbouwd. Oorlogdienst Er werd in de corlog nog een schip van Marezaten vernield, de Prinses Marijke. Het achterschip werd door een bom ver nietigd. Maar ook dit schip werd hersteld en ging naar Scheveningen. Niet alleen de oorlog maakte slachtoffers onder de schepen. Stormen en aanvaringen eisten hun tol. De Maria van Hattem, een prach tig schip, werd in 1927 door een Duits vrachtschip overstoomd en ging verloren. De bemanning werd gered. In 1936 werd uit Cardiff een schip aan gekocht, de IJM I. Dit schip werd in de oorlog door de marine gevorderd en later getorpedeerd. Er waren trouwens veel schepen in (helaas) zo'n goede staat dat de marine er haar oog op liet vallen. Die goede staat bleek ook wel hieruit dat dik wijls de machines van oude schepen in nieuwbouwschepen werden geplaatst. Gehavend kwam De Marezaten uit de oorlog. Uit het vernielde kantoor konden slechts twee brandkasten worden gered. Uit Engeland kwamen terug de Maria Eli zabeth en de Bruinvis, uit Duitsland de Reiger, Dolfijn, Condor, Zeehond en Zee leeuw. Alle schepen moesten van oor logschepen tot vissersvaartuigen worden teruggebouwd. Eerste motorschepen In 1948 trad het eerste motorschip tot de vloot toe, de Johannes Polderman. Dat was een van de vijf krijgsbuitschepen die de regering te koop aanbood aan in de oorlog uitgedunde rederijen. Het waren schepen van de boei-klasse. Nog twee schepen van deze klasse kocht de Mare zaten in 1949 aan. Andere rederijen had den weinig belangstelling getoond. Toch waren deze trawlers uitstekende zeesche pen. Zij hadden echter minder trekkracht door de kleine schroeven. In 1949 had de rederij weer elf schepen in de vaart met een tonnage van 2500 en een motorvermogen van 4200 pk. Liefst vijf schepen werden in 1951 gesloopt, toen de schrootprijzen door de Koreaanse cri sis op hun hoogtepunt waren. Uit twee schepen werden de motoren gehaald. De casco's gingen naar Noorwegen. Laatste stoomtrawler De laatste stoomtrawler, de Flamingo, maakte in 1956 zijn laatste reis naar de sloper. Men liet haar gaan. Met pijn in het hart. Eens was het schip een van de mooiste zeeschepen van IJmuiden geweest. De exploitatiekosten waren echter te hoog geworden. „Ik had liever stoommachines in mijn schepen gehouden", zegt ir. W. Polderman, directeur van De Marezaten. „De stoommachine is de ideale aandrij ving voor trawlers door zijn soepele regel baarheid. Je kan er veel meer mee doen dan met een motor. Die slaat af bij een toerental van bij voorbeeld 110 omwente lingen". De Emma, de laatste nieuwbouw, in 1957 aan de vloot toegevoegd, heeft een ver stelbare en omkeerbare schroef. Het schip heeft daardoor een geweldige wendbaar heid en is zeer zuinig. Na vijftig jaar Op 24 juli 1959, als de n.v. Scheepsex ploitatie Mij. De Marezaten vijftig jaar bestaat, heeft zij vier schepen samen 13o0 ton groot en met een vermogen van 2700 p.k.: de vierde Maria van Hattem, de Jo hannes Polderman, de derde Elie Chene- vière en de tweede Emma. Twee hek trawlers zijn in bestelling. Zijn die afge leverd, dan is de vloot ruw geschat 2350 ton groot en het motorvermogen zal on geveer 4700 p.k. zijn. Oude getrouwe Vanaf de oprichting tot 1948 was de heer Joh. Polderman directeur van De Marezaten, van 1917 tot 1941 werd hij dooi de heer F. C. Breitenstein als mededirec teur bijgestaan. Sinds 1948 berust de lei ding van de rederij bij ir. W. Polderman. Slechts één man is van de oprichting af onafgebroken bij De Marezaten geweest. Dat is walschipper T Ree. Eerst als hand langer van zijn vader, vervolgens als ko- lenbaas, nu ais walschipper. „Vertel eens van dat schip dat je hebt laten zinken", zegt de heer Polderman tot hem. „Dat was in 1947. In stormweer lag de Zeehond met de kop tegen de kade, naast de Azimuth. Dat schip had klossen buiten boord hangen. Die schuurden voortdurend tegen de huid van de Zeehond tot die open scheurde en zonk". „De Albatros heb ik voor zinken be hoed. Het was een bijzonder rank schip dat zó scheef lag. Met kolen laden maak te het schip een keer zo'n slagzij dat het water door een gat in het dek naar bin nen stroomde. Ik ging op het gat zitten, werd drijfnat, maar het schip bleef be houden!" De heer Ree verteld verder. „Er moest eens een winchtrommel met 500 vaam staaldraad aan boord van de Emma wor den gebracht. Ter hoogte van het haven kantoor viel het ding van de lorry in het water. Een dag en een nacht lang zijn we bezig geweest met een' pikhaak slag voor slag van de trommel te winden. Maar het ding kwam ten slotte toch waar wij het wilden hebben". „Er is ook eens wat geweest met Rooie Henkie Versteeg een bekende figuur in en om de Trawlerhaven. Op een avond, het was stikdonker, moesten de schepen ko len laden op stoelen, midden in de haven. Een van onze trawlers lag aan de buiten kant. Rooie Henkie zou wel even met de vlet een lijn overbrengen naar de stoel. Op een gegeven moment hoorden wij een schreeuw en dachten: hij is er, halen maar. Wij begonnen de lijn binnen te ha len. Het ding was behoorlijk zwaar. Wie De „Maria van Hattum" Walschipper T. Ree dook ten slotte uit het donkere water op.. R.ooie Henkie!" Vrijdag 24 juli bestaat de maatschappij een halve eeuw. Van 15-17 uur zal er een receptie in Hotel Royal te IJmuiden zijn. Op die middag zal men ook gelegenheid krijgen afscheid te nemen van de heer Ree, die De Marezaten na vijftig eervolle jaren gaat verlaten. Leiden: Doctoraal examen Nederlands recht M. W. Besselaar (Heerjansdam), J. K. de Vries ('s-Gravenhage). Kandidaatsexamen Nederlands recht mej. M. E. W. Dobschütz (Rotterdam), mej. A. M. Everts (Leeuwarden) J. H. W. Fiete- laars ('s-Gravenhage), G. W. M. Bodewes (Hilversum) H. Bijvanck (Haarlem), J. Schipper (Alphen a/d Rijn) A. A. C. Ver hees (Katwijk a/Zee), A. v. d. Meulen (Leeuwarden), J. W. van Reigersberg Ver— sluys (Leiden), H. L". de Haas (Eindhoven), F. H. Tattersal (Enschede), P. L. Neve (Maatsricht) en C. H. E. Brinkmann (Gouda). Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde mej. L. H. Fikenscher, gebo ren te Malang, wonende te 's-Gravenhage. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde W. C. van Lookeren Campagne, Lei den. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid (cum laude) H. F. van Pan- huys te Wassenaar. GRONINGEN. Doctoraalexamen godge leerdheid: A. J. van Binsbergen, Oud- woude (Fr.), H. R. Smid, Winschoten (cum laude). Doctoraalexamen psychologie: H. Conradi (Eelde). Doctoraalexamen sociale wetenschappen: H. de Haan (Hoogkerk), P. A. Zeven (Wassenaar). Doctoraalexamen geneeskunde 2de ged.: Mevr. T. J. T. Stroes-Van der Veen (Groningen), mej. E. H. Edens (Eindhoven), J. J. Kramer (Gro ningen), C. J. Rhee (Hengelo), H. B. Een- kema van Dijk (Nijmegen). J. L. Jansonius (Groningen), H. Groeneveld (Amsterdam), H. Th. Lindemann (Oude Pekela), W. A. Dankbaar (Groningen). Artsexamen 1ste ged.: Mej'. B. Bozilowa (Groningen), mej. E. Onderstal (Wassenaar), mej. M. E. Vis ser (Groningen), G. Bosma (Stiens). D. Duit (Haren). Bevorderd tot arts: Mej. C. C. Komproe (Paramaribo), O. W. van Assen delft (Leeuwarden), D. Broekens (Leeuwar den), W. M. Creyghton (Heerlen), dr. H. B. Lamberts (Groningen), A. Sanders (As sen), W. F. J. Timmers (Oldenzaal), E. K. Topper (Nieuw Buinen). UTRECHT: Doctoraalexamen rechtsge- leerdhedi: D. Siep (Amsterdam), mej. G. C. Daniëls (Utrecht), H. C. A. van Osch (Eindhoven), P. J. G. M. Vennix (Eind hoven), P. den Tex (Amsterdam), A. A. Bredius (Bilthoven). mej. B. J. Dippel (Eindhoven). Semi-artsexamen: N. S. Harmse, J. Menges, G. Peddemors, mej. M. C. A. v. d. Werf, H. M. Schindelman, allen te Utrecht, J. Wind (Groningen). Artsexamen: A. Bartelink (Heereveen), F. Chr. Hoeven (Moergestel), P. N. H. M. Houx, W. Boonen en R. P. Huybregsen, allen te Utrecht, en H. Lamme (De Bilt). Doctoraal examen sociologie: K. van 't Zet (Utrecht). Doctoraalexamen kunstgeschie denis: H. W. M. v. d. Wijck (Utrecht). Doctoraalexamen Spaanse taal- en letter kunde: A. van Beysterveldt (Bilthoven). Doctoraalexamen klassieke letteren: W. Rosenga en mej. H. K. Griessing (Utrecht). Doctoraalexamen sociale geografie: W. Prosé (Amersfoort) en H. v. Laanderen (Zeist). Doctoraalexamen fysische geogra fie: Mevr. E. Kaasschieter-Feekes (Den Haag). Tandartsexamen: Mej. G. W. Kou semaker (Zeist), W. van der Maas (Hilver sum), R. M. Schuurman (Utrecht), J. A. C. H. Swinkles (Schijndel), J. J. Tas (Amster dam), J. B. Willemars (Barneveld), J. H. H. Houben (Utrecht). LEIDEN. Kandidaatsexamen geneeskun de: de dames A. Ch. Cramer ('s-Graven hage), H. Degen (Tilburg), M. J. Molken- boer (Oldenzaal) en de heren H. van Aarem (Emmen), J. H. Anschütz (Arnhem), R. Bieger ('s-Gravenhage), A. Craandijk ('s-Gravenhage), I. Hidayat (Leiden), L. Ch. den Hollander ('s-Gravenhage), M. W. Kalff ('s-Gravenhage). A. I. J. Klootwijk (Rotterdam), H. A. Lammers (Alphen a. d. Rijn). M. P. Leemhuis ('s-Gravenhage), A. J. van Leeuwen (Rotterdam), H. J. van Lennep (Wassenaar), F. E. Nommensen (Voorburg), H. A. van Opstall ('s-Graven hage), W. J. Rierveld (Rijswijk, ZH), H. Solleveld ('s-Gravenhage), C. A. Verton ('s-Gravenhage), J. G. R. Volder (Delft), G. A. van Waasbergen (Noordwijk), H. Wamsteker (Overveen), L. R. M. Warnars (Rotterdam), F. W. O. Waterreus ('s-Gra- venhage), H. A. H. Wilberding ('s-Graven hage), D. A. Zelling ('s-Gravenhage). Doctoraal examen geneeskunde: mej. W. Lanting (Overveen), J. C. Balhuizen ('s-Gravenhage), J. A. Morre (Leiden), J. Stroeve (Heemstede), Teng Knoen Ho ('s-Gravenhage), C. J. Timmermans ('s-Gravenhage) en H. Zwart (Voorburg). Semi-artsexamen: mej. E. C. M. Alke made (Noordwijk), J. L. A. Boelen (Was senaar), R. L. Shriro (V.S.), H. Snijders ('s-Gravenhage) en A. D. J. Verburg (Lei den). Artsexamen: de dames M. L. Lasi- lang-Karamoy (Oegstgeest), H. M. Ver heul (Wassenaar), J. Bennebroek Graven- horst (Haarlem), H. A. Delfos (Laren NH), F. G. van Leeuwen (Zoeterwoude), R. Olt- mans ('s-Gravenhage) en C. W. van Wijn gaarden ('s-Gravenhage). Doctoraal examen Ned. recht: mej. A. E. v. d. Valk (Laren), mej. J. van Royen ('s-Gravenhage), J. L. Osterman (Vlaardingen) en F. W. Kist ('s-Gravenhage). Doctoraal examen Fran se taal- en letterkunde: mej. H. Zand vliet (Voorburg), mevr. J. M. Loen (Lei den) E. v. d. Starre (Rotterdam). Docto raal examen psychologie: mej. N. R. Barug (Wassenaar), T. Streep (Den Haag). Docto raal examen niet-westerse sociologie: M. Slamet (Leiden). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: J. A. Pinckaers (Sit- tard) en P. Fleury (Amsterdam). Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde: A. M. Kheir te Khartoum (Sudan). Amsterdam (V. U.). Kandidaatsexamen politicologie: D. Th. Kuiper (cum laude), A'dam, H. D. W. Boven, Amersfoort, A. Meester, A'dam; doet. examen economie: J. H. van Oost veen, Amsterdam, W. Nug- teren, Oude Wetering, G. B. Praasterink. Helmond; doctoraal examen theologie: ds. J. M. W. Schalkwijk, Zeist; doctoraal exa men scheikunde: C. Büthker, Heemstede. P. H. Everhardus, Amsterdam; doctoraal examen natuurkunde: C. Ris, Amsterdam; doctoraal examen wiskunde: M. A. Mau rice (cum laude), Amsterdam; kandidaats examen wis- en natuurkunde: H. Vis- schex-, Haarlem, F. J. de Hoog, Amsterdam, J. Heijlman, Zandvoort, J. W. Hovenier, Amsterdam, W. Ganzevoort, Haarlem, P de Hoogd, Amsterdam, H. J. Brouwer. Naarden, D. Spaargaren, Amstelveen: kandidaatsexamen psychologie: mej. J. M T. Sleumer, Amsterdam; doctoraal exa men pedagogiek: Z. Rittersma, Leiden. Utrecht: Geslaagd voor het doctoraal examen tandheelkunde: mej. P. C. de Boer, Steenwijk, H. de Bruyn, Den Haag, J. W. N. van Es, Wassenaar, A. J. Goed hart, Amsterdam, A. Groeneveld, Rotter dam, B. de Haan, Leeuwarden, P. A. Jas, Dordrecht, F. A. Raymakers, Helmond, D. J. Schutte, Waddinxveen, L. E. G. Telling, Amsterdam, E. G. Trijzelaar, Rotterdam, mej. M. A. de Vries, Benningbroek; doc toraal examen diergeneeskunde: J. W. Buitelaar, Westerbork, mej. V. Koets, Am sterdam, E. Kuipers, Westerbork, J. P. van Nouhuys, Tiel, P. A. A. Omloo, Echt, mej. A. C. W. Oskam, Lopik, J. H. Scheper, Zuidlaren, J. Schoenmaker, Dwingelo, A. M. Tromp, Amsterdam, P. C. Uyterlinde, Voorburg, J. B. F. Wilmink, Bornerbroek (O.). Dierenarts-examen: J. Akkerman, Terhorne, H. A. M. Verhey, Maastricht, H. van der Knoop, Utrecht. HAARLEM, Hoofdakte-examens. Ge slaagd voor de gehele akte: de dames: P. D. Bekooij te Haarlem, J. Hogenkamp te Kwadijk; A. M. Leijsen te Beverwijk; G. J. M. Muschter te Overveen; de heren P. C. Stobbe te Weesp; N. W. Bakker te Heiloo; D. Janneman te Wormerveer; P. L. Reuze- naar te Haarlem; L. Mortier te Den Hel der; J. A. Delmaar te Haarlem; D. Rohde te Aalsmeer; J. IJntema te Weesperkar- spel. Voor gedeelte B: Mej .J. Keddeman te Halfweg; de heren: B. W. de Graaf te An- Onze verslaggevers hebben deze week aan de waterkant dikwijls Coen de Vries, uit Velsen-Zuid, ontmoet. Coen is nog op de lagere school. Hij is padvinder. Daarom kostte het hem weinig moei te de mensen en de dingen te vinden die hij nodig had. Op een warme middag, heeft hij het doel van zijn activiteiten onthuld. „Laat maar", zei hij met een glim lach, toen we notitieboekje en balpen tevoorschijn haal den, en met een royaal ge baar schoof hij ons twee dichtbeschreven velletjes pa pier toe. Een soort proef schrift. Coen wil het pad- vindersjournalisteninsigne veroveren. „Neem maar mee", zei hij collegiaal. Coen de Vriest stelt in zijn proefschrift, dat als je in IJmuiden een sleepboot ziet, die in negen van de tien ge vallen van Wijsmuller is. Maar je ziet ze niet alleen in IJmuiden; je komt ze tegen op alle zeeën. Vooral bij slecht weer, want dan is er meestal werk aan de winkel. Twaalf mijl halen de hard lopers Noordholland, Zee land, Cycloop, Titan, Fries land, Simson, Hector, Sten tor en Nestor; de Assistent en de Junior beschikken over minder paardekrachten. Tweehonderdduizend zee mijlen zijn in '57/'58 slepend afgelegd. Op 121 reizen wer den 171 objecten versleept. Er was van alles bij: zuigers, baggermolens, afgedankte kruisers, bokken, olieboor torens Vier van de sterkste sleep boten maakten vorig jaar elk een reis van maar eventjes tienduizend zeemijl. Naar alle windstreken snellen de sleep boten. Naar de Perzische Golf, naar New Orleans, het maakt niets uit voor de ka pitein en de bemanning, of ze nu naar Maracaibo gaan of naar Las Palmas, Honolu lu of Hong Kong. Oudste voorganger van bo- JUBILARISSEN Aan de reeks jubilea bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Geldei Zonen n.v. te Velsen lijkt geen einde te komen. De heer A. Blansjaar, papiermaker aan machine 21, viert zijn feest op dins dag 21 juli. Hij is op 28 juli 1901 te Haarlem geboren en kwam op 17-jarige leeftijd dus nog aan het bedrijf, waar hij meteen bij de papier fabricage een plaats als „hekkejongen" (de mooiere benaming is thans „pers hulp") kreeg. Hij doorliep in de afgelopen veertig jaar alle functies aan de ver schillende machines en is nu sinds een aantal jaren pa piermaker, welke hoogste functie hij eerst aan de grote machine 18, nu aan de nog snellere machine 21 bekleedt. Op 24 juli is voor de heer F. J. Scholten, die op 25 maart 1895 te Mijdrecht is geboren, de veertig jaar bij Van Gelder „vol". De heer Scholten is bij de haven dienst; hij heeft ettelijke tonnen houtstof, cellulose en andere grondstoffen en zeker miljoenen vademen papier hout helpen lossen en op slaan. Zijn collega, de heer H. Bakkum, ook al van de af deling grondstoffenvoorzie- ning (havendienst) viert zijn veertig jarig feest op 28 juli. venvermelde vloot was de Holland. De oprichter van de maatschappij was de voor malige koopvaardij-officier Johannes Wijsmuller. In tien jaar had hij 23 sleepboten. Na zijn dood liep het aantal terug. In '39 waren er nog maar zes. De sleepboten die er nu zijn, zijn alle van motoren voorzien. De laatste stoom- sleepboot werd in maart van dit jaar verkocht. Het was de Nestor II. De tegenwoordige Nestor heeft een motor van 1200 paardekrachten. Bij Waterstaat in IJmuiden werkt op het ogenblik een Engelse student, David Bowskill, die zoals vele land genoten voor hem, zich op de hoogte gaat stellen van het werk, dat Nederlandse ingenieurs hier verrichten. Geen wonder, dat vele En gelsen in het kader van hun studie naar Nederland ko men, want op het gebied van waterbouw mag ons land er zijn. David woont in Coven try, maar studeert in Bristol aan de universiteit. Hij heeft al twee jaar van zijn cursus van drie jaar achter de rug, en het duurt dus niet meer zo lang, voor hij aan de slag kan gaan als civiel ingenieur. Hij vindt het prachtig in de IJmond. Hij haalt niet al leen zijn hart op bij tochtjes naar Bloemendaal en Am sterdam, maar hij gaat ook graag naar zee of naar de sluizen, die hem natuurlijk ook ambtshalve zeer interes seren. Tot afgelopen zaterdag zocht hij zijn heil evenals vele anderen ook graag op de Zuidpier, maar terwijl wij nu met lede blikken moeten kijken naar dit hengelaars paradijs, dat voorlopig is ge sloten, kan David er nog steeds op, want tenslotte werkt hij bij Waterstaat. JACO WESSELIUS, uit Driehuis, wil naar zee. Vorig jaar, toen hij 13 was, bleek dat al duidelijk uit zijn rap port over de reis om de Noord die hij aan boord van de motortrawler Emma maakte. Een fijne x~eis was dat en Jaco had er, zoals u in deze rubriek van 21 augustus '58 kon lezen, heel wat van opgestoken. Het staat wel vast, dat Jaco een briefje krijgt dat hij de lagere school met goed gevolg heeft doorlopen. Hij heeft goed z'n best gedaan en de rapporten logen er niet om. Even zeker is het, dat de jonge Wesselius niet naar de IJmuider Visserijschool gaat; hij wil een andere richting op en daarom is hij dinsdag j.l. met zijn vader naar Am sterdam gereisd, naar het matrozeninstituut aan booi-d van de Pollux. Daar zijn zij door de commandeur ontvan gen. Deze kreeg alvast brief jes van Jaco's huisax-ts, oor arts, oogarts en de dokter die hem had doorgelicht. Daarna moest Jaco zelf een groot formulier met veel vragen invullen. In september gaat Jaco „voorlopig voor goed" aan booi-d van de Pollux. Hij krijgt dan een uniform. Maar meer nog zal hij zijn werk kleding aan hebben: roeien, wrikken, zeilen, exercitie, splitsen en knopen, zeil- naaien, loden, touwwerk en blokken, laden, lossen en stuwen, seinen met vlaggen, enteren, sturen, scheepswerk, anker-exercitie, scheepsken- nis opdoen, instrumenten be studeren, wachtlopen, zwem men, lichamelijke oefeningen, dat gaat allemaal in het werkpakje. Jaco zal veel leren over kompasstreken, navigatielichten, natievlag- gen, zeevaartkundige aard- ï-ijkskunde en daar komen dan nog bij: Nederlandse taal en rekenen. Over twaalf maanden wordt hem een examen afge nomen. Het diploma van het Matrozeninstituut krijgt hij eex-st na voor bovengenoemd examen te zijn geslaagd èn één jaar varen bij een scheepvaartmaatschappij maar dan moet de maat schappij tevreden over hem zijn. Succes, Jaco! David geniet van de zee, want daar is hij in Engeland niet mee verwend. Coventry ligt naar beide zijden 120 mijl van zee af, en ook Bris tol is nog twintig mijl ver- wijdex-d van het kanaal van Bristol. „Dat is trouwens een vies kanaal, waar je echt niet in kunt zwemmen" zegt de Engelse ingenieur-in-spe. „Dat is in Engeland toch ver schrikkelijk, al die rivieren, die door fabrieken vervuild zijn. Nu hebben ze er twee schoongemaakt, en ze zijn bezig hetzelfde ook met an dere rivieren te doen. Men vex-biedt de fabx-ieken gewoon het afval in de rivieren te stox-ten." Was het in Neder land ook maar zo ver! In Engeland heeft men bij die waterverontreiniging veel last van de nieuwe syntheti sche wasmiddelen. Wanneer wasserijen het spoelwater in de rivieren lozen, komen er veel chemicaliën in de rivier terecht. „Als de rivier over rots blokken stroomt, is het een prachtgezichf' vertelt David. „De wasmiddelen beginnen dan te schuimen, en de vlok ken vliegen soms drie meter de lucht in. Je zou daar voor- treffelijk gratis kunnen was sen. Maar ja, als alle vrou wen dat deden, zou er ook geen schuim meer door de fabriek worden geleverd". Maar dat het in zo'n rivier bepaald niet prettig zwem men is, ligt voor de hand. En daarom plonst David hier elke keer snel het zeewater in. Al zal hij dat wel niet tussen de pieren doen. Wie van de lezers heeft gediend bij het voormalige 4de of 8ste regiment veld artillerie, welke onderdelen vele jaren in Ede gelegerd waren? Het ligt namelijk in de be doeling dat op 17 augustus, in het kader van de heide week, een reünie wordt ge houden voor de oud-wapen- broeders. In dezelfde kazerne van vroeger (waar alleen de paarden zijn vervangen door auto's Wie er bij wil zijn op die maandag in augustus in de oude kazerne in Ede, moet maar een seintje geven aan J. Klok; hij woont in Ede (Borselelaan 14, tel. 0 8380 - 8084). De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in Velsen heeft voor f 1223,35 aan zomer zegels en -kaarten verkocht, tegen 1033,62 in 1958. Amei'ikaanse pex-sbureaus hebben aangekondigd dat een parfumfabrikant in de Ver enigde Staten in de loop van dit jaar op een oi-iginele ma nier zijn gx-oeten aan Europa zal doen ovex-brengen via de waterplas die de twee we relddelen van elkander scheidt De parfumkoning zal een ton of zo van zijn fa- brieksvoorraad in de Atlan tische Oceaan laten lopen, waardoor een respectabele geurige olievlek zal ontstaan, die, volgens zijn berekenin gen, spoedig de Europese kusten zal bei-eiken. Opdat de passagiers op schepen die tussen Amerika en Europa varen er ook iets van zul len kunnen zien, zal hij de geurige vlek van een rood verfje laten voorzien. Voor sti-andbezoekers komt er naast „hoe krijg ik die teer van m'n voetzolen" dus naar alle waarschijnlijkheid nog een probleem bij. VERKEERSEXAMENS VOOR SCHOOLJEUGD Tweehonderdenzes kindex-en van de hoogste klassen van de lagex-e scholen te Heemskerk hebben verkeersexamen ge daan, clat werd afgenomen door de rijks politie. Eenentwintig kinderen werden afgewe zen en vier slaagden met lof. Deze zijn: D. Koopman, R. de Boex-, P. J. Gooiker en W. Half. Het diploma werd uitgereikt door bur gemeester H. Nielen. dijk-West; D. Bx-uinings te Amstei'dam; J M. Dijk te Amsterdam; J. Boertien te Am sterdam; P. J. A. M. Bleijs te Medenblik; Ch. F. Robert te Krommenie; J. J. A. de Groot te Haarlem. HAARLEM. Voor het mulo-examen A zijn in Haarlem geslaagd de dames J. H. Brouwer, Driehuis; J. E. van den Berg, Haarlem; J. C. Gazenberg, Velsen; M. Hoekman, Badhoevedorp; J. Sauer, Hoofddorp; M. Piet, Haarlemmermeer (Rijk); M. H. Kool, Hillegom. De heren: J. M. Auer, Santpoort; H. P. de Weers. IJmuiden; J. de Vlvgt, Beverwijk; J. D. Waal, Velsen-Noord; B. Vingerhoed, IJ muiden; F. J. van Reenen, Driehuis; B. Pasman, Zandvoort; H. Schultz, Zandvoort; R. S. J. Lindeman, Bloemendaal; L. F. Kuipers, Haarlem; R. Kx-aaijenveld, Vel sen; P. G. van Riessen, Bloemendaal; J. P. Egnei", Velsen; D. Klakmaix, Velsen; R. Frie, Badhoevedorp; A. de Vos, Uithoorn; J. Th. L. Verbeek, Hoofddorp; F. Piso, Hoofddorp; J. Alewijn, Hoofddorp en J. D. van Tol, Hillegom. A plus middenstandsdiploma. Afgewezen: 12 kandidaten. 's-GRAVENHAGE. Eei'ste gedeelte nota- riaal examen: P. F. M. Ruters te Vlaar dingen; Tweede gedeelte: B. A. G. van Nievelt te Rotterdam. „Is „studie" een te dik wooi-d voor de opleiding aan de Velsense gemeentelijke huishoudschool?" Dit vroeg directrice H. M. van Rossum zich woensdagmiddag af tijdens de diploma-uitreiking. Blijkbaar niet, want van de honderd meisjes, die vol enthousiasme de cursus beginnen, maken meestal slechts vijfentwintig hun studie af. Twaalf meisjes ontvingen het diploma huisnaaister en dertien het diploma assis tente in de huishouding De heer H. de Boer, wethouder van on- dex-wijs te Velsen, feliciteerde geslaagden en onderwijzend personeel. Hij gaf de meisjes de x-aad na hun primaire opleiding aan de huishoudschool niet eerst te gaan werken en na verloop van tijd hun studie voort te zetten. Dan komt er meestal niets meer van. Van de zestig meisjes, die de primaire opleiding hebben voltooid, blijven vijfen- veex-tig op school. De volgende meisjes ontvingen het ge tuigschrift primaire opleiding: A. Boeter; W. Dekker, H. van Duyn, J. van Dijk, E. Kistemaker, S. Kistemaker, M. Klok, N. Koffeman, C. Langbroek, T. Raat, C. Rui ten, Z. Uniken, C. Veenstra, R. Wijker, J. Zwart, N. Bakkex-, W. Bos, J. van den Braber, G. Brink, N. Dekkei", N. Grave- maker, L. Kistemaker, A. Langbi-oek, C. Sint, N. Struys, A. Wiljouw, J. van den Boagaard, J. van den Brink, I. van den Brink, B. van Duyn, I. Gx-oen, G. de Groot, L. van Hambux-g, H. Jagt, A. van den Oever, M. Oostland, G. Rothe, L. Stadt, H. van der Tuin, R. Verbaan, M. van Vliet, B. van der Wal, H. Anker, E. Blok, T. van Duffelen, A. Haver, R. van Leuven, L. Marcelis, N. Schoone, A. Vei-schoox-, A. van der Wel, C. van der Wel, J. Wismeyer. Het diploma assistente in de huishou ding ontvingen: A. Broek, M. Eggermont, Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig, modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 iaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen. IJmuiden H. Geyteman, M. Haasnoot, N. Jongerling, B. van der Laan, L. Molenaar, A. van der Munnik, A. van Niekex-ken, A. Rijlaarsdam, T. Vooren, G. Wind, J. van der Zwet-Slote- maker, N. Smolenaars. Het diploma huisnaaister was voor: D. Bakker, R. Binkhorst, N. van Dalsum, R. Eggermont, A. van der Gx-agt, G. Groen, A. van Leeuwen, N. Oosterhoorn, R. van Rijswijk, I. Thijssen, N. Toon en I. Vissex\ ST. CAECILIA NAAR HELIOMARE De r.-k. harmonie „St. Caecilia" uit Vel sen-Noord zal zondagmiddag om vijf uur in Wijk aan Zee concerteren voor de pa tiënten, die in „Heliomax-e" worden ver pleegd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7