Lange Nieuwstraat krijgt er een nieuwe rijbaan bij Door helikoptersteun kunnen geleerden verder uitzwermen Onbekend Oostenrijk langs de grens met Bohemen De internationale tarweovereenkomst Straks nieuwe begraafplaats in de Heerenduinen Amsterdamse Beurs Grote activiteit en rijke oogst van gegevens in Sterrengebergte Smokkelen is er uit de tijd geraakt Als de Raad er mee accoord gaat De beurs van gisteren Ernest Bloch overleden In Dedemsvaart heeft men zware zorgen door de droogte Fransen bespeurden niets verdachts in Pools schip Voorraden tzveemaal groter dan wereldhandel Nasution verbiedt partij orgaan der communisten Uitstel van executie voor neger en blanke Hammarskjoeld bezoekt Geneefse onderhandelaars De constitutionele organen in Indonesië Ben Goerion begint zonder hoop aan formatiepoging DONDERDAG 16 JULI 1959 1 V Wanneer de gemeenteraad van Velscn er toe besluit zal de Lange Nieuwstraat in IJmuiden een gedaanteverwisseling ondergaan. De straat, die momenteel een fleuriger aanblik krijgt, door het witte verfje, dat op alle dorpels en kozijnen wordt aangebracht, zal straks twee rijbanen krijgen van elk acht meter breed, door een tussenberm gescheiden. De Lange Nieuwstraat te IJmuiden vervult zowel ten behoeve van het lokale als het interlokale verkeer een belangrijke functie. Bij de aanleg van deze straat is dan ook met deze functie rekening gehouden, uiteraard uitgaande van de inzichten die toentertijd bestonden ten aanzien van de ontwikkeling van het verkeer. Met de stormachtige ontwikkeling zoals deze zich momenteel aan ons voordoet, heeft men indertijd onmogelijk rekening kunnen houden. Het is daarom verklaarbaar, dat het pro fiel van de Lange Nieuwstraat in de prak-, tijk niet meer voldoet. In verband hier mede hebben B. en W. zich beraden omtrent de vraag in hoeverre dit profiel moet worden gewijzigd, en de aangelegen heid om advies voorgelegd aan de Ver- keerscommissie. De commissie heeft twee vormen van prof iel wijziging bestudeerd en wel: een profiel met een hoofdrijbaan en twee ventwegen, en een profiel met twee gescheiden hoofdrijbanen. De bezwaren welke tegen het eerste pro fiel zijn in te brengen hebben de commissie doen besluiten B. en W. te adviseren het profiel zodanig te wijzigen, dat twee ge scheiden rijbanen tot stand komen. De breedte van deze rijbanen bedraagt acht meter en van de tussenberm tweeëneen- halve meter. Bij deze opzet kan de be staande asfaltweg, welke eveneens acht meter breed is, geheel worden gehand haafd. Het ligt in de bedoeling om de tussen berm bij ondergeschikte zijstraten te laten doorlopen, ten einde het aantal kruisingen met de Lange Nieuwstraat te beperken. De parkeerhavens, de bushalteplaatsen en de oversteekplaatsen zijn vastgesteld in over leg met de verkeerspolitie en voorzover nodig, met de Noord Zuidhollandse Ver voermaatschappij. Met het advies van de Verkeerscommis- sie kunnen B. en W. zich volkomen ver enigen, zodat zij voorstellen te besluiten tot wijziging van het profiel- van de Lange Nieuwstraat. 485.000 De kosten, welke aan deze wijziging zijn verbonden, bedragen voor aanleg van de wegen ca 380.000, voor de straatverlich ting 75.000, voor plantsoenwijziging 14.000 en voor omlegging kabels 16.000. In totaal zullen derhalve-met deze werk zaamheden uitgaven zijn gemoeid tot een bedi-ag van naar raming 485.000. t B. en W. stellen de raad voor hiervoor een krediet beschikbaar te stellen. Ten aanzien van de dekking van deze uitgaven merken zij nogmaals op, dat ten tijde van het aanleggen van de Lange Nieuwstraat niet voorzien kon worden, dat AMSTERDAM De affaire had ook vandaag voor de in ternationale waarden op .het Damrak niet veel te betekenen. De tendentie kon min of meer vast genoemd worden,, vooral voor aandelen AKU. Van Wallstreet, waar gis teren tengevolge van inflatievrees, de aan delen van de staalmaatschappijen vast in de markt lagen niettegenstaande een op handen zijnde grote staking,- ging van daag een stimulans uit op de Europese beurzen. Hiervan, profiteerde Amsterdam. De aanwezige geringe vraag was reeds voldoende om hogere noteringen, verge leken bij de slotkoersen van de vorige dag, op het bord te brengen. De grootste aan dacht ging uit naar aandelen AKU die op 373V2V2 circa 9 punten hoger noteerden op de gepubliceerde gunstige tweede kwar taalcijfers van dit concern over 1959. Het publiek gaf in deze hoek van een behoor lijke activiteit blijk en Ve'rdei- 'was er we derom vraag voor Duitse rekening. Het hoge niveau kon niet gehandhaafd blij ven en de koers liep terug tot circa 371. De Philips-papieren avanceerden bij de opening een punt of vijf en Unilevers, waarin zeer weinig omging, konden even eens een vijftal punten verbeteren. Kon. Olies bleven op het slqtniveau, van giste ren. Alle internationale waarden moesten in het verdere beursverloop een gedeelte van de behaalde winsten prijsgeven door gebrek aan affaire. In de scheepvaarthoek deed zich het eigenaardige -feit voor dat Stock en Scheepvaartunie op 26,70 neer komende op 133 '2 voor de aandelen, ho ger verhandeld werden dan de aandelen, die op 132'/a van de hand gingen tegen gis teren 132. Overigens viel er in de scheep vaartsector niet veel te beleven en waren aandelen Kon. Boot iets luier. Vergeleken bij de drukte van dinsdag, was het in de Delihoek vandaag zeer rustig. Er bestond nog wel enige belangstelling voor de cer tificaten maar de koersfluctuaties bleven binnen beperkte grenzen. De stemming was echter goed prijshoudend tot vast. Senembah werd een punt hoger in een open hoek verhandeld. Ook HVA en Am sterdam Rubber lagen goed in de markt. Staatsfondsen ondergingen, bij beschei den omzetten, door elkaar weinig veran dering. Verenigde Machines werden iets hoger geadviseerd. Ditzelfde geldt voor aandelen Drukkerij en Uitgeverij de Boer op het gunstige dividendvoorstel van 10 percent in contanten tegen vorig jaar 10 pehcent, waarvan 5 percent in aandelen. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK De industrie boekte op Wallstreet voor uitgang, terwijl spoorwegen achteruit gingen en nutsbedrijven vast bleven. De vooruitgang in de afdeling industrie weerspiegelde het optimisme in handels kringen dat de staking in de staalindu strie van korte duur zal zijn. Spoorwegen werden evenwel zwaar getroffen wegens de verwachting dat de staking van lange duur zou kunnen zijn. Koper herstelde zich op de verwachting dat beperkte han del prijsdaling zou tegenhouden. Fairbanks Whitney viel op onder de aandelen die op een fractie sloten. Glen Alden was actief en sloof met een verlies van meer dan een dollar. De omzet was 3.280.000 aandelen. Van het totaal aantal van 1219 verhandel de fondsen wai'en 508 hoger en 473 lager. Met industriegemiddelde kwam van 657.70 op 660.57; dat voor spoorwegen van 171.55 op 170.34 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 88.84 op 88.93. (UPI). het verkeer zich dermate zoy ontwikkelen, dat binnen zo korte tijd reeds een profiel wijziging noodzakelijk zou zijn. Zij achten dit een motief, dat het aanspreken van de reserve wettigt. Zij stellen derhalve tevens voor ten aan zien van de dekking van deze uitgaven een beroep te doen op de reserve en voorts de begroting te wijzigen. NEW YORK (Reuter) De uit Zwitser land afkomstige Amerikaanse componist Ernest Bloch is in de ouderdom van acht enzeventig jaar in een ziekenhuis in Port land (Oregon) overleden, zo heeft zijn uit gever woensdag in New York bekendge maakt. Bloch, die op 24 juli 1880 in Genève werd geboren, was een leerling van onder meer Dalcroze en Isaye. In 1909 werd hij be noemd tot dirigent in Lausanne. Twee jaar later werd hij hoogleraar aan de universi teit van Genève. Naar aanleiding van een concertreis naar de Verenigde Staten ves tigde hij zich in 1917 in New York. Hij werd achtereenvolgens directeur van het „Cleveland Institute of Music" en van het conservaiorium van San Francisco. Later keerde hij terug naar Europa waar hij zich in de Franse Alpen vestigde. Na enige jaren ging hij naar Italië, waar men grote belangstelling voor zijn werk had. Toen in dat land de jodenvervolgingen begonnen, week hij in 1938 uit naar de Verenigde Staten. Zijn werk vertoont ster ke Joodse invloeden. Hij schreef onder meer twee opera's „Macbeth" en „Jeza- bel" twee symfonieën, enkele symfo nische gedichten en andere composities voor orkest, alsmede kamermuziek. Daar de grond, bestemd voor de uitgifte van „eigen" graven in de gemeente Velsen binnen afzienbare tijd geheel zal zijn ingenomen, achten Burgemeester en Wethouders het noodzakelijk met voortvarendheid maatregelen te treffen tot het creëren van nieuwe begraafruimte. De mogelijkheid daartoe is aanwezig in dat gedeelte van „de Heerenduinen" te IJmuiden, dat bestemd is voor het aanleggen van een begraafplaats. Het stuk is n.l. eigendom van de gemeente. Bij het samenstellen van het plan is het college uitgegaan van de gedachte, dat het karakter van het duinterrein zoveel mogelijk moet worden gehandhaafd. In het ontwerp is ruimte geprojecteerd voor 11.000 graven. Dit aantal achten B. en W. toereikend voor een periode van 40 jaar, indien rekening wordt gehouden met een bijzetting per grafruimte van 2 tot 3 stoffelijke overschotten. De begraafplaats is ingedeeld in acht afdelingen; deze in grafvelden of kamers, die in verband met het uiterlijk aanzien van het geheel geen grotere afmetingen zullen krijgen dan 20 x 35 meter. Daardoor wordt een eenvoudige oriëntatie voor de bezoekers mogelijk. In de grafkamers is een geleding ontwoi-pen door middel van half hoge sierheesters. De kamers zullen worden omgeven door de bestaande beplanting, die hiertoe moet worden aangevuld met gelijksoortig plant- materiaal. De dekking van de graven is gedacht met in deze omgeving aanwezig natuurlijk materiaal, opdat het aanzien van de begraafplaats zich zoveel mogelijk zal aanpassen aan de oorspronkelijke om geving. Hiermede hangt echter nauw samen het aanbrengen van esthetisch ver antwoorde gedenktekens. Het komt het college voor, dat bij een juiste voorlichting van het publiek en van de leveranciers van graftekens een bevredigend resultaat zal zijn te bereiken. Ook urnentuin Op de begraafplaats dient naar de mening van B. en W. ook een urnentuin te worden aangelegd, aangezien te ver wachten is. dat het aantal crematies in de komende jaren wel zal toenemen en op een algemene begraafplaats voor deze vorm van teraardebestelling gclegcnbeid dient te bestaan. Voor het aanbrengen van deze tuin is gedacht aan <je hogere duinen rij langs de oostelijke en zuidelijke begren zing van het terrein, welke in dat geval kan worden gehandhaafd. Indien hier graf kamers zouden worden ingericht, moeten deze duinen worden verwijderd, hetgeen het aanzien van het geheel aanmerkelijk zou schaden. De ligging van de aula is op grond van praktische overwegingen zo centraal mo gelijk gekozen. Uit pieteitso ver wegingen zal de toegangsweg naar de aula door mid del van een dichte groenbHjvende beplan ting van de eigenlijke begraafplaats wor den afgeschermd. Als toegangsweg is gedacht de bestaan de betonweg tussen de Zeeweg en het duinterrein. Men zal trachten langs deze weg half verharde en met sintels of slak ken bedekte uitwijkstroken aan te bren gen voor het van de begraafplaats terug kerende verkeer. Een parkeergelegenheid voor voertuigen van bezoekers van de begraafplaats is ge dacht nabij het punt, waar de toegangsweg Slotkoor? Voorbeur? gisteren koersen 3-3V4°/o Nederl. '47 93 30/0 Nedl. 1962/64 9 8'4 Woningbouw 6 °/o UVA Pr. A'dam '56 I.. 80>8 Pr. A'dam '56 II 98 Pr. A'dam '56 III 96'A Pr. R'dam '52 I. 88V2 Pr. R'dam '52 II. 89 Pr. R'dam '57. 9734 A.K.U 370»/2 371 Calvé Delft 548 Van Gelder Zonen 224 K. N Hoogovens 536 Nederl Ford 310 N. Kabelfabriek 390 gew.Philips Gloeil 637 A 638 Pref.Phil ipsGloeil 247'/d Unilever 577 578 Wilton Fyenoord. 210 Werf Gusto 155 Dordtsche Petrol. 690 K Kon. Petroleum f 155.— 1 155.— Billiton 257 A'dam Rubber 94 K.L.M f 123.30 Holl. Amer. Lijn. 158 K.N.S.M 156 3A N. Scheepv. :Unie 132 y* v. Nievelt Goudr. 12514 Phs. v. Ommeren 252 H.V.A 151 Delimaatschappij f 181.50 Amsterd. Bank 319'/? Nat. Handelsbank 145 Ned. Handel Mij 236 X Rotterd. Bank 279 K Twentsche Bank. 24814 Anaconda Copper 60 Bethlehem Steel 56 K U.S. Steel 100^ General Motors.. 56 X Shell Union.-.-.* 76 Tidewater. 23 v* tot de aula zich afsplitst van de bestaande betonweg. B. en W. stellen de raad voor de plan nen voor het ontwerp voor de gehele be graafplaats goed te keuren, en een krediet van 99.100 beschikbaar te stellen voor de aanleg van het eerste gedeelte van de begraafplaats. Op de dertig hectare van de kwekerij Moerheim te Dedemsvaart staan naar schatting drie miljoen planten, struiken en heesters te verdrogen. Op de werf van Peter's Scheepsbouw n.v. te Dedemsvaart ligt een nieuwe, geheel afgebouwde vis- kotter gereed om te water te worden ge laten: al zes weken lang. Daarnaast ligt een tweede kotter, die zeer binnenkort ge reed zal zijn. Wanneer die ook niet te wa ter kan worden gelaten, kunnen geen nieu we opdrachten meer worden aangenomen en gaat een order van meer dan een mil joen gulden de neus van deze industrie voorbij, zodat werkloosheid dreigt, voor de zestig' drbèiders van deze voor de streek zo broodnodige industrie. De boeren om Dedemsvaart zitten met de handen in het haar, want water voor het vee is er niet meer. Landbouwcoöpe raties en bouwmaterialenhandelaren in Dedemsvaart, die op vervoer per schip zijn aangewezen, kunnen binnenkort hun be drijf wel sluiten, want scheepvaart is er niet meer. De oorzaak van dit alles: de Dedemsvaart ligt bijna droog. Al sinds en kele maanden wordt het waterpeil in de Dedemsvaart zo laag gehouden, dat scheepvaart bijna niet meer mogelijk is. De aanhoudende droogte heeft hierin wel een woor-dje meegesproken, maar hoofd zaak is dit niet. Kanalen en rivieren in de omgeving zijn slechts enkele centimeters beneden het normale peil. Uit het Hoge- veensekanaal wordt zelfs water geloosd naar Duitsland. Waarom dan niet in de Dedemsvaart? Er wordt gesproken over een verkeerd samenspel tussen provinciale en rijkswa terstaat. De lage waterstand in het kanaal schept ook problemen voor de volksgezondheid. Het gehele rioleringsstelsel loost name lijk in de Dedemsvaart. ORAN (Reuter) De Franse marine heeft woensdag het 3.400 ton metende Poolse schip Monte Cassino naar Oran opgebracht, maar later weer vrij gelaten nadat bij een onderzoek van de lading niets „verdachts" was gevonden. Na aankomst in Oran is een klein deel van de lading van het schip met een vrachtauto naar de legerpost te Mers-el- Kebir, ten noorden van Oran, gebracht. Volgens de eerste berichten had het schip 60 tot 100 ton wapens aan boord, maar la ter maakte de Franse marine bekend dat de Monte Cassino alleen kolen en stuk goed vervoerde. De Monte Cassino is later uit Mers-el- Kebir vertrokken. (Door dr. L. D. Brongersma) BASISKAMP SIBIL, juni 1959 De expeditie is nu in volle gang. Nadat hier op 18 juni een van de helikopters landde niet de nieuwe chefvlieger Warman aan boord, is er veel. gevlogen en zo kon er veel materiaal naar verschillende bivaks worden opgevoerd. Als het weer het maar even toeliet, was de helikopter in de lucht. De bivaks hebben nu tweeëneenhalve ton voeding en uitrusting gekregen en zij kunnen het dus zonder verdere bevoorrading een maand uit houden. Met de helikopter werden een mecano en de nieuwe rotorbladen naar Katern gebracht en zo kon ook de tweede helikopter gerepareerd worden. Die dag hadden wij dan ook de luxe in Sibil twee helikopters op het vliegveld te zien landen. Als het weer, dat onze grootste vijand is. zich nu een tijdje redelijk houdt, dan kan een aantal onderzoekers naar de verder gelegen bivaks worden overgevlogen. EERSTE TOCHT DOOR HET STERRENGEBERGTE Op 20 juni kwamen twee deelnemers van tournees te Sibil terug. Dr. B. van Zanten, een van de twee botanici, kwam van Mindiptana gewandeld, een tocht van veertien dagen. Hij was meegegaan met de heer Van der Weiden, die in het Moejoegebied honderd dragers voor het kadaster had verworven. Uit Katern kwam de geomorfoloog dr. Th. H. Ver stappen mee. Hij had ten noordoosten en oosten van Katern een tournee gemaakt om de rivierterrassen van de Ok Iwoer en de bovenloop van de Kaohrivier te bestu deren. Met ter plaatse gehuurde dragers en gidsen zwierf hij door het dun bevolkte bergterrein. Zijn tocht was niet gemakke lijk maar is een volledig succes geworden. Met een schat aan gegevens en een groot aantal gesteente monsters keerde Ver stappen in Sibil terug, maar niet om daar een lange rust te genieten. Op 23 juni ver trok hij tezamen met de eerste luitenant der mariniers C. B. Nicolas en een kadas- tergroep naar de Ok Bon. Zij zullen zich daar bij de heer Escher voegen. De heren Escher, Verstappen en Nicolas zullen de stootploeg vormen voor de beklimming van de Antares. Escher is reeds met voor verkenning bezig. Hij is tot 2500 meter ge klommen op de graat, die naar de hoogste top van de Antares leidt. Het bleek, dat er op de graat en op hellingen aan weers zijden daarvan geen water te vinden was. Daarom wordt nog naar een andere route _.s "gezoclaC cl?e"wt'"ve rder door het cia'T'gaaf gegevens- in het basiskamp teruggekeerd en waar voldoende water aanwezig is. Men zal dan iets verder naar het oosten trek ken om daar de beklimming te beginnen. Daarbij heeft de helikopter goede diens ten geleverd door de heer Escher in staat te stellen een korte verkenningsvlucht te maken. Dr. Ch. B. Bar is onderweg naar de Kiwirokvallei en zal medio juli weer te Sibil terugkeren. Hij heeft een aantal dra gers mee en is niet afhankelijk van heli koptersteun. Dwars door bergland Terwijl deze ondernemingen aan de gang zijn wordt er aan verdere plannen gewerkt. Na de Antares komt het dal van de Ok Tsjop aan de beurt. Een kapploeg zal de eerste voorbereidingen moeten ma ken door in dit dal van afstand tot af stand open plekken te kappen als landings terrein voor de helikopters. Men zal uit dit dal zover mogelijk omhooggaan om de geologen en biologen in staat te stellen zo dicht mogelijk bij de Julianatop te komen. Of het mogelijk zal zijn om de Julianatop zelf te beklimmen, is nog een open vraag. Doet de kans zich voor, dan zullen de geo logen zeker deze kans waarnemen. Als verdere onderneming staat nog een door steek door het bergland op het program ma. Het is dr. Bar, die deze tocht wil on dernemen. Het is de bedoeling dat hij van het Tsjopdal naar het noorden trekt om bij het dal van de Sobgerrivier, die in de Iden- burgrivier uitmondt, uit te komen en dan verder te trekken in de richting van Hol- landia. Men ziet hieruit, dat wij opgewekt bezig zijn plannen te maken nu wij hebben ge zien, wat de helikopters presteren kunnen, als het weer goed is en de vliegers alles op alles zetten om de expeditie te steu nen. Deze plannen zullen nog wel eens wij zigingen ondergaan al naar de omstan digheden van het ogenblik. Men kan hier moeilijk lang vooruit zien, want de situa tie verandert van dag tot dag en soms van uur tot uur. De vliegers en mecano's doen In de Memorie van Toelichting op een bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van de op 6 april 1959 te Genève tot stand gekomen Internationale Tarweovereenkomst 1959, zeggen de ministers van Landbouw en Visserij, van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken,- van Financiën en van Zaken Overzee a.i. dat tegen het einde van het lopende oogstjaar de voorraden een omvang zullen bereiken van ruim 50 miljoen ton of wel tweemaal de omvang van de jaarlijkse commerciële wereldhandel. Hoewel uit deze voorraden veel afgezet wordt tegen speciale voorwaarden, voornamelijk ten behoeve van economisch onderont wikkelde landen, groeien ze even snel en soms sneller weer aan. Aangezien verwacht mag worden, zo wordt verder gezegd, dat alle zes E.E.G.- landen aan de nieuwe overeenkomst zullen deelnemen, en de bepalingen van de over eenkomst ruim genoeg zijn om uit het ver drag van Rome voortvloeiende ontwikke lingen van de tarwehandel tussen de zes in de komende jaren niet te belemmeren, kan gesproken worden van een gëslaagde poging van de E.E.G.-landen om, ondanks zich wijzigende onderlinge economische verhoudingen, te blijven deelnemen aan wereldomvattende overeenkomsten op economisch gebied. Amerika toegetreden De Amerikaanse senaat heeft woensdag jongstleden met 92 stemmen tegen zijn goedkeuring gehecht aan Amerikaanse toe treding tot de 31 augustus aanstaande van kracht wordende nieuwe tarwe-overeen- komst.'De overeenkomst, die drie jaar van kracht zal zijn, voorziet in een minimum verkoopprijs van een dollar vijftig cent per schepel tarwe. De maximale verkoopprijs is vastgesteld op een dollar 89 cent per schepel. alles wat mogelijk is om ons vlot te be voorraden en wij kunnen niet anders dan bewondering hebben voor hun prestaties. Door de goede opvoer van de laatste we ken zitten wij nu ruim in onze contactar tikelen. Zo kwamen er onder meer 800 ge kleurde knopen en 400 spiegeltjes. Dit komt onze handel zeer ten goede. In een paar dagen tijds hebben wij vele hagedis sen en kikvorsen gekregen en ook een paar slangen. Iedereen is dol op een „ok- ketoe" (spiegeltje) en probeert er voor elk klein hagedisje een te krijgen. Maar wij zijn hard, anders daalt de waarde van de ruilartikelen. De toeloop naar de ruil- markt werd zo groot, dat het moeilijk bleef om er een overzicht van te houden. Een paar dagen geleden werd bijna de eerste diefstal gepleegd: een papoea knaapje probeerde een pincet te verdon keremanen. Nu heb ik de ruilmarkt laten afsluiten met een hekje. Aan de binnenzij de staat een toonbank voor het zaken doen. Natuurlijk zwerven wij ook zelf rond om dieren te vangen en levend te bestu deren. De praktijk leert echter, dat de in heemse bevolking de vindplaatsen uit stekend kent, zodat men met ruilhandel in korte tijd een grote collecte bijeen kan brengen. Zoals inmiddels bericht is hebben de drie in deze passage genoemde expeditie leden twee toppen van de Antares beklom men en zijn zij 4 juli met een schat van 1_,:-ziJ Redactie. DJAKARTA (UPI) De militaire auto riteiten hebben het publikatie-verbod, aan het persbureau P.I.A. opgelegd en het ver schijningsverbod van drie dagbladen in Djakarta, wegens het publiceren van de verklaring van de stafchef van de lucht macht, vice-luchtmaarschalk Suryadar- ma opgeheven. Maar het ministerie van defensie in Dja karta heeft te zelf der tijd meegedeeld, dat het communistische partij-orgaan „Ha- rian Rakjat" en dagbladen, die voor de vorming van een pro-communistische re publiek zijn, vanwege het publiceren van berichten voor onbepaalde tijd het ver schijnen heeft verboden. Het is waarschijnlijk, dat dit publieke onrust zal veroorzaken. BEAUFORT SOUTH CAROLINA (UPI) De marinier J. Davis, de eerste blanke, die in South Carolina ter dood is veroor deeld wegens aanranding van een neger vrouw, heeft uitstel van executie gekre gen en een door hem ingediend hoger be roep zal in behandeling worden geno men. De 19-jarige neger I. Sharpe, die een blanke vrouw aangerand heeft en even eens ter dood is veroordeeld, kreeg even eens uitstel van executie, vanwege hoger beroep. GENèVE (UPI) Dag Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de UNO, heeft vanochtend om half elf een bezoek ge bracht aan de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko. Hammars kjoeld zal de lunch gebruiken met de Franse minister, Couve de Murville. Hij heeft al ontmoetingen met minister Herter van Amerika en Selwyn Lloyd van Engeland achter de rug. Waarnemers in Genève hebben zich nog geen oordeel gevormd over de vrij onver dachte visites van Hammerskjoeld. Hij heeft zich tot dusver buiten elk overleg gehouden en met geen woord over de Ber- lijnse of Duitse kwesties gerept. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van voorlichting, Maladi, heeft de vorming van een uit drie leden be staande ministeriële commissie aange kondigd, die de raadgevende vergadering zal liquideren. Maladi zei, dat twee personen zijn aan gewezen, die de richtlijnen zullen opstel len voor een voorlopige Volksraad en die dit ook zullen doen voor de opperste ad viesraad. De eerste zal het hoogste con stitutionele lichaam in de republiek zijn. De tweede zal de voornaamste raad van advies van de president worden. Men hoopt, dat deze lichamen omtrent 17 augustus, de Indonesische nationale feest dag, zullen worden ingesteld, aldus vér- klaarde de minister. (Van onze correspondent in Wenen Al is Oostenrijk een uitgezocht toeris- tenland, toch vindt men er streken ge noeg die nog niet door het internatio nale reisverkeer zijn ontdekt. Daartoe behoort het Waldviertel, een bosrijk hoogland tussen Wenen en dat stuk van Tsjechoslowakije, waardoor een diesel- trein eenmaal per dag naar Praag en dan verder naar Oost-Berlijn rijdt. De naam „Blauer Blitz'' is wel wat overdre ven vooi- dit treintje met drie wagons, die op Tsjechisch gebied worden ver zegeld, zodat geen Oostenrijker onder weg kan uitstappen. Bij het Oostenrijkse grensstation Gmünd leest men het op schrift: „Honderd meter verder begint de rijksgrens". Dit stadje bestaat uit drie delen: Gmünd I is de oude stadskern, Gmünd II de mo derne industriewijk en Gmünd III ligt aan de overkant op Tsjechisch gebied. Achter een prikkeldraadversperring ziet men de huizen van de Boheemse industrie-arbei ders. Soms wuiven Oohtenrijkse kinderen met hun zakdoek, maar er komt geen groet terug. Vroeger was deze bosrijke streek een dorado voor smokkelaars. Nu echter is er zo'n hermetische afsluiting dat Oostenrijk de vroegere douanehuizen heeft verkocht. Die van Lauterbach-Hirschenwies zijn ver bouwd tot een uitstekend pension. Er is geen contact meer met de bewoners van Gmünd III, ofschoon de meesten familie van elkaar zijn. De versperring is nauw gezet aangelegd, want de Tsjechen zijn heel precies. Zij loopt, zonder onderbre king, over bergen en dalen, langs riviertjes en midden door ontoegankelijke bossen. Deze afsluiting zegt de Oostenrijkse boe ren overigens niet veel, want „waar de boerenbedrijven verslonsd of verwaarloosd zijn, daar begint Tsjechoslowakije", zeg gen ze. Dun bevolkt Op Oostenrijks gebied maken de boeren hoeven de alpenweiden en de bossen een verzorgde indruk, hoewel de streek niet vruchtbaar is. Het klimaat van het Wald viertel is ruw. Onophoudelijk strijken scherpe bergwinden over het plateau. Het landschap in dit voorgebergte is echter onbeschrijfelijk mooi, aansluitend op het Boheemse woud. Langs goed aangelegde wegen raast nauwelijks een auto of motor fiets. Soms is er een autobusverbinding naar het stadje Weitra, maar verder is deze streek nog afgesloten van de bewoon de wereld. Hier wonen en zwoegen slechts enkele boerenfamilies op hun eigen lapjes grond, want de jonge generatie zoekt haar heil in de industrie of in de wegenaanleg, waar ze meer verdient dan in de land bouw. De bodem is zo arm en zuur, dat de boeren geen overschotten hebben. Daaruit volgt dan de landvlucht. De sociologen achter hun schrijftafels klagen daar steen en been over, maar wie de toestand hier heeft leren kennen, begrijpt de reactie van de jonge generatie. De jongemannen gaan naar de fabriek van Gmünd of nog ver derop en de meisjes trekken naar de grote stad als dienstmeisje of serveerster. In dit bosrijke gebied, waar men uren lang kan wandelen zonder iemand tegen te komen, wordt de bevolking steeds kleiner. Niet weinig Weners hebben voor een zacht prijsje een boerenhoeve met grond ge kocht om er hun zomervakantie door te brengen. Ze vinden echter geen enkele boer of boerenknecht die de grond in pacht wil overnemen. Zelfs de bossen lopen ge vaar verwaarloosd te worden, omdat ook de houthakkers schaarser worden. Het schooltje van Lauterbach-Hirschenwies had in 1930 nog 120 leerlingen, nu staat de ene meester voor 29 scholieren in zes klas sen. Men moet wel een idealist zijn om de jeugd op te voeden in deze paradijselijke negorij. Toch zijn de mensen niet ontevreden en ze blijken niet toegankelijk voor socialis tische leuzen. Ze weten maar al te goed dat hun karig bestaan uitsluitend te wijten is aan de armoede van de bodem. Dat is ook de reden waarom de bevolking nog al tijd met zoveel eerbied van ontzag spreekt over de „Herrschaft", de grootgrondbezitter vorst Fürstenberg, die in het kasteel van Weitra woont en eigenaar is van bijna alle bossen en alpenweiden. Iedereen die in dienst van deze vorst een goede broodwin ning vindt, voelt zich gelukkig, want de lonen op de vorstelijke domeinen zijn goed. De vorst denkt en handelt sociaal. Hij is de grote steun bij catastrofes en bij hulp acties. Slechts op één punt blijft hij hard, want alleen wie blauw bloed heeft, laat hij in zijn bossen jagen. Anderen krijgen geen kans ook al heet hij Raab of Figl.... JERUZALEM (Reuter) David Ben- Goerion, die tien dagen geleden als pre mier aftrad, heeft zich bereid verklaard, te trachten een nieuw kabinet te vormen. Dit is woensdag officieel te Jeruzalem bekend gemaakt. De regeringscrisis ontstond doordat vier ministers de premier niet steunden, toen de kwestie van de wapenleverantie aan de Duitse Bondsrepubliek aan de orde was. De betrokkenen weigerden echter hun portefeuille beschikbaar te stellen. In een brief aan president Ben Zwl schreef Ben-Goerion dat hij de opdracht aanvaardde, „hoewel er onder de huidige omstandigheden nauwelijks enige kans op succes is."

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9