De Gouden Eeuw der Vlaamse Miniatuur in Amsterdam Weg en wiel Kisji, Japans onvermoeibare handelsreiziger in Europa GENERALE REPETITIE VOOR VAKANTIEREIS PER AUTO 11 11 Ól 11 II Klimaat voor hem is sterk verbeterd Een schitterende tentoonstelling immïxwttm ptamn fhit coint frcfftleeft dit fkr - sktoxtci* ^^nnaifhvkhm }atfon £héuttlUcrix l££Lttimïxtfïttp\n&' vMtmp kt\paut WiWfXfrhaultx ■pmit qmpf*#}*ImultK mamt .Cé'mttfr üe paUct nu cfmpic tn'ftmmie Olifant naar de Alpen om theorie te bewijzen Vraag: had Hannibal ook reeds een mondorgel Toer der Verenigde Naties van 27 juli tot en met 7 augustus Tyfoon van Japan over Formosa naar China Investering van 6 min. bij Dordtse Centrale Volgens Russische theorie begon het mensdom in Kazakhstan Wereldkampioenschappen voor dames Hoe is 't met uw pas Thuis niet vergeten Wat is nodig voor de auto Laat pech thuis Bagage tijdig verzorgen m J \/M VRIJDAG 17 JULI 1959 JWtgf :„m«HSH vn IVM Tot 13 september is in het Rijks museum de tentoonstelling „De Gouden Eeuw der Vlaamse Miniatuur" te zien. Deze expositie werd overgenomen van de Koninklijke Bibliotheek van België, die haar samenstelde ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van dit instituut. Op 12 april 1559 besliste Philips IT tot de instelling van deze bibliotheek. In de huidige vorm bestaat de Koninklijke Bibliotheek vanaf 1837. Het feit echter dat een verzameling als die van deze bibliotheek niet vorstelijk blee! maar algemeen bezit van een natie werd, was voldoende om 1559 te her denken. Deze verzameling en dergelijke verzamelingen zijn bovendien meestal van vorstelijke oorsprong. Het was de Bourgondische vorst Philips de Goede, die door zijn mecenaat het nu ver toonde zo heeft bevorderd. Tentoonstellingen als deze zijn voor een groot publiek op de aankondiging alleen niet zo aantrekkelijk. Wanneer oude boe ken met huri illustraties op exposities van algemener aard voorkomen, loopt men er wel gemakkelijk aan voorbij. Te zeer vraagt dan het schilderij of het beeld de aandacht. Dat bekijken gaat meer vanzelf, Mondrian or Miro" (Mondriaan of Miro) is de titel van een boekje, dat een serie van vier in het Engels vertaalde artikelen uit een kunstperiodiek bevat en werd uit gegeven bij De Beuk, stichting voor lite raire publicaties te Amsterdam. De auteur is Joost Baljeu, beeldend kunstenaar en Stijl-aanhanger. Hij kiest dus Mondriaan. Met diens werken begon de Nieuwe Kunst. Anderen grepen op verschillende wijzen terug op wat in oudere cultuurperiode's gold als voor hen het moment aangebroken was dat herkenbare natuurvormen uit hun werk geheel verdwenen of zochten wel aansluiting bij de moderne wetenschap. Met Baljeu kan men zich afvragen of dan van Nieuwe Kunst of zelfs van kunst zon der meer gesproken kan worden. Kunst is hem meer dan zelfexpressie en hij is er van overtuigd dat de mens vormen zoekt die voor een ieder gelden. Baljeu heeft minder moeite met het bestaan van de natuur, welker vormen een ieder gelden, dan zij die een kunst betrachten waarbij eigenlijk aan de natuur veranderd wordt, omdat de kunst, zoals hij die ziet, bestaat gelijk de natuur. Baljeu grondt zijn over tuiging op een onderzoek van het beelden van het kind en van de primitieve mens en vervolgens de ontwikkeling in de mo derne kunst sinds het optreden van Ce zanne. Hij vecht daarbij anderer meningen aan en toont een open oog voor de betrek kelijkheid van uitspraken van hen soms, die volgens hem toch de weg gewezen hebben. Hoewel moeilijk, is Baljeu's boek je er niet een dat men, geprikkeld door duister kunstbesprekers-jargon, opzij gooit. Men is eerder geneigd te zoeken naar be wijzen voor zijn gelijk. Zelf dacht ik aan het feit dat de kunst van de Stijl-aanhan gers in zoverre herkend werd als eigen tijds vormen, dat men er niet meer ver wonderd over is. Waar de waarde van een en ander nog betrekkelijk geacht wordt is •an een echt afwijzen ofwel wantrouwen i R-eculatie nauwelijks nog sprake. Bal e's overtuiging accepteert men minstens 'Is een idealistische instelling. Ik persoon lijk ben er trouwens van overtuigd bij Mondriaan beter „thuis" te zijn dan bij Miro. Het is best mogelijk dat „tachisten", „automatisten" en „abstracte expressionis ten" iets van vandaag te zeggen hebben, maar het gaat om meer dan vandaag. En dan gaat- het om een „thuis", dat zonder toekomst niet bestaat. Een kunstenaar uit de werkplaats van de meester van Margaretha van York maakte deze miniatuur in het boek „Werken van Jean Gerson". De minia tuur toont Jean, Gerson terwijl hij aan twee kloosterlingen een boek over handigt. het kost minder inspanning en genoemde kunstvormen pakken ons directer. Eerlijk gezegd was ik verbaasd over zoveel schoons op zo'n enorm hoog peil. MODERNE KUNSTENAARS leerden ons andere waarden kennen dan die, welke sinds de Renaissance voorop stonden en die andere waarden-zijn ookterug te. vin den in de nu vertoonde Vlaamse minia turen. We wisten wel dat het zijn nut had ons te toetsen aan de devotie van de mensen van die tijd, maar daartoe waren ons de vele schilderijen uit die tijd echter wel voldoende. We begrepen best dat spe cialisten als kunsthistorici zich op een onderwerp als de in het Rijksmuseum ver toonde kunst konden richten. Welnu, bij dat begrip mag men het niet laten. Het is een wonderlijke sensatie deze expositie te zien en te ervaren hoeveel groots er in deze klein van omvang zijnde kunst tot stand is gebracht. Duizelingwekkend! MIJNERZIJDS DAN enige notities, die ik van een en ander maakte. Men onder scheidt een Voorbourgondische periode. Het heeft hier weinig zin diep in te gaan op de inleiding van de heer L. M. J. De- laissé, adjunct-conservator aan het Belgi sche handschriftenkabinet. Deze zal leven dig genoeg zijn voor hen, die zich reeds verdiepten in deze kunst. Wij leren er uit dat het begin in Vlaanderen zich niet als bijzonder fraai onderscheidde van een ge lijke kunst in nabuurlanden. Maar toch zagen we het in de catalogus als eerst vermelde met innig veel plezier. Neem het mij niet kwalijk dat het een uitgave van Boccacio's Decamerone betreft; de illustratie is zowel decent als duidelijk genoeg. Boeiend in ander werk is veelal de achtergrond of de grond waarop zich de scène's afspelen: muren en vloeren van tegels of mozaïek, met goud en kleuren rijk verbeeld. Ik sprak van een uitgave. Inderdaad bestonden er uitgevers van deze met de hand gemaakte boeken. WIJ LEREN dat houvast in de pagina geboden wordt door de randversiering, die eerst uit vijgenbladeren bestond, toevoe ging van bloemen kreeg en later acanthus bladeren vertoonde. Interessant voor de gene, die studie van deze tak van kunst maakt. Wij bewonderen slechts de schoon heid van een zo versierde pagina en laten ons direct weer boeien door die kleine schilderijtjes; want minder zijn die illu straties niet te noemen. Deze tentoonstel ling is er ook voor hen die zich meer met de taal bezighouden. Want we lezen bij een Geschiedenis van Alexander uit de werkplaats van Jean Wauquelin (1447), dat Philips de Goede zeer geïnteresseerd bleek in de vertaling in verband met de taal vorm. Die Wauquelin moet een groot uit gever geweest zijn. Met hem kwamen we al in de betere periode, waaraan Philips de Goede zoveel deel had. Verrassend na enige voor ons zo rijke werken is plotseling de stijl, die uit de werkplaats van een zekere Meester van Wavrin (omstreeks 1448) komt in verband waarmee ook de naam van Jean d'Artenay genoemd wordt. Die stijl lijkt primitief en tegelijkertijd wonderlijk modern door directheid van uitdrukken en eenvoud van doen. En daarna valt op het werk van Miélot, die vreemde grote lettervormen gebruikte, rebussen maakte en labyrinten tekende. Miélot werd geheimschrijver van Philips de Goede en oppervlakkig bezien is men misschien niet verwonderd daar over. We leren hierbij uit de catalogus weinig en kunnen ons eventueel aan eigen fantasierijke uitleg overgeven. Van de werkplaats van Miélot is ook het werk in puur zwart en wit, dat hier een zeldzaam heid is. MIJ VIELEN PRACHTIGE grisailles op. Soms werden deze grijze zaken prachtig versterkt door een diep blauw en wat goud. Andere illustraties in zwart, grijs en TURIJN (UPI). Een olifant van twee ton is vandaag op weg gegaan voor de eer ste etappe van een poging de overtocht van Hannibal over de Alpen te imiteren. De enige vraag is alleen maar, waar Han nibal in werkelijkheid de Alpen overstak, 2200 jaren geleden. In tegenstelling met sommige andere historici schijnt professor Hoyte van de universiteit van Cambridge in Engeland te denken, dat Hannibal de tocht maakte door de Clapier pas, die on geveer 2400 meter hoog ligt. Anderen daarentegen beweren, dat het of de Mon- gine pas op 1500 meter hoogte was of de kleine St. Bernardo pas op 2000 meter. Hoyte is van oordeel, dat de enige ma nier om zijn theorie te bewijzen, gelegen is in het oversteken van de Alpen met een olifant. De dierentuin van Turijn heeft daarvoor de 12-jarige kleine Jumbo, een olifant met een goed humeur en goede ge zondheid ter beschikking gesteld. Jumbo zal vandaag per trein en vracht auto naar Chambéry in Frankrijk ver trekken. Bij Montmelian begint dan de eigenlijke overtocht. Tenslotte zal het ge zelschap over een twaalftal dagen weer in Turijn zijn. Hoyte en Jumbo zullen verge zeld worden door een groep studenten van de universiteit van Cambridge en de Oos tenrijkse olifantendresseur Ernest Gobold. Gobold is van plan op de mondharmo nica te spelen als hij naast Jumbo wan delt. Hij beweert, dat dit het dier gelukkig maakt. Een equipe Engelse zeilmakers heeft een overjas van zeildoek voor Jumbo gemaakt om hem tegen de alpenwinden te bescher men. Er is ook een bizonder paar laarzen voor hem gemaakt, ingeval zijn tenen koud zouden worden of als de rotsige pas te scherp voor zijn poten zou blijken te zijn. Het speciale dieet van de olifant bestaat uit acht zakken gedroogd brood, 150 man den appelen en zemelen, 10 zakken meel en zemelen, 200 flessen mineraal-zouten en vitaminen en 10 zakken hooi. De hele tocht zal wel een maand in be slag nemen. Van 27 juli tot en met 7 augustus zal van Arnhem uit de derde door Joop Le gerstee georganiseerde „Toer der Ver enigde Naties" worden gereden. Er ne men ditmaal 120 jeugdige wielrenners van veertien tot zeventien jaar aan deel, ver deeld over twintig ploegen. Hiertoe beho ren ook een Duitse en een Belgische ploeg en een nationale ploeg. Voor het 1.200 ki lometer lange parcours wordt gestart op 27 juli op de markt te Arnhem. De etap pes zijn achtereenvolgens: Arnhem-Zwol le, Zwolle-Amersfoort, Amersfoort-Am- sterdam, Amsterdam-Leiden, Leiden-Den Haag, Den Haag-Rotterdam, Rotterdam- Breda, Breda-Heeze, Heeze-Venlo, Venlo- Nijmegen, Nijmegen-Wageningen en Wa- geningen-Arnhem. Op het traject Nijmegen-Wageningen zal van. Lent af een tijdrit worden gehou den over een afstand van 35 km. De zwaksten starten het eerst. In elke etap peplaats wordt de gele trui uitgereikt. Hiervoor zijn enkele prominenten uit de sportwereld ingeschakeld, onder wie Wout Wagtmans, die ook het startschot lost in Arnhem, Fennv Heemskerk, Theo Hoog veld en Faas Wilkes. In het Olympisch stadion in Amsterdam zal Henriëtte Da vids de gele trui omhangen, maar dan niet bij de etappewinnaar, maar bij de „bra nieschopper". Voor de jongens staan tij dens de toer. die is georganiseerd met me dewerking van het bedrijfsleven, ook een aantal evenementen op het programma in plaatsen waar ze doorheen komen. Zon dag 2 augustus is het voor hen rustdag in Rotterdam. De foeragering is voor de organisator een heel probleem, gezien het feit, dat per dag verorberd worden: 350 broden, 120 kilogram aardappelen, 50 pond vlees, 200 liter melk. 25 pond versnaperingen, 120 flesjes limonade, 120 flesjes chocola demelk, 25 pond broodbeleg en 75 pond groente. TOKIO (UPI) Een tyfoon die op Ja pan en Formosa zware schade heeft aan gericht, beweegt zich thans over de Gele Zee in de richting van het Chinese vaste land. In Japan zijn 44 personen om het leven gekomen en 76 gewond. Voorts worden nog 16 personen vermist. De ty foon bracht zware regens in gebieden, waar het reeds dagen achtereen had ge regend. Op Formosa kwamen 30 personen om het leven, In het centrum en noorden van het eiland werden ongeveer 300 huizen vernield of zwaar beschadigd. Duizenden zijn dakloos geworden. Chinese meteorologen verwachten de tyfoon bij Wenchow, in de provincie Tsjekian. In dit gebied wonen ongeveer 20 miljoen mensen, aldus heeft radio- Peking medegedeeld. De in Dordrecht door de n.v. Du Pont de Nemours and Cy te stichten orlon- fabriek heeft voor haar produktieproces nodig grote hoeveelheden stoom en ge- demineraliseerd water. Met de gemeente Dordrecht is overeengekomen, dat de cen trale Merwedehaven in de behoefte aan stoom en water zal voorzien. Daarvoor moeten echter bepaalde voor zieningen getroffen worden, zoals de op stelling van een tegendrukstoomturbine en een stoomreduceerinrichting, de uit breiding van de voedingswaterinstallatie en de aanleg van een 1300 meter lange stoomleiding tussen de centrale en de fa briek. De kosten van een en ander belo pen een bedrag van f 3.220.000. Behalve dit krediet vragen B. en W. van Dordrecht aan de raad nog een bedrag van f2.860.000 voor uitbreiding en vernieuwing van het kabelnet in het verzorgingsgebied van de Dordtse centrale. MOSKOU (UPI) De Russische weten schap heeft voor Rusland weer een pri meur opgeëist, namelijk: de mens. De Russische antropoloog Georgi Dobets, schrijft in het tijdschrift „Sovjetskiy Ka zakhstan" dat Amerika, Australië of Oceanië niet het eerste menselijke wezen kunnen hebben opgeleverd. Alleen Kazakhstan in de Sovjet-Unie be zit de kentekenen van het begin van het mensdom, schrijft Dobets in het artikel, dat door het persbureau Tass aangehaald wordt. Allereerst, zegt de geleerde, ont brak het Amerika, Australië en andere delen van de wereld aan grote hoeveel heden apen met smalle neuzen, wat een eerste vereiste was. Een aap met een smalle neus (simiai catarrhinae) is vol gens zijn theorie de oervader der mens heid. En alleen in Azië en Afrika kwamen die apen met smalle neuzen in voldoen de hoeveelheid voor, toen de mens op aar de verscheen, aldus deze geleerde. Dobets schakelt Afrika uit als land, dat de eerste mens kan hebben opgeleverd. Maar er zijn grote stenen werktuigen, door grotmensen gebruikt, in Kazakhstan gevonden. Volgens hem zijn die stenen' werktuigen honderdduizenden jaren ouder dan zelfs de oude vuurstenen werk tuigen. die eerder in een andere Sovjet republiek, Oezbekistan, gevonden zijn. Dobets geeft toe, dat die werktuigen geen onomstotelijk bewijs vormen. Maar, zo zegt hij, hun ontdekking, geeft „in zekere mate" gewicht aan dc pretentie van Cen- traal-Azië het geboorteland van de mens te zijn. Kazakhstan ligt juist in het mid den van Centraal-Azië. Aan de wereldkampioenschappen wiel rennen voor dames, die op 25 en 26 juli in Luik (baan) en op 2 aug. in Rotheux Ri- mière (weg) worden gehouden, zullen drie Nederlandse dames deelnemen. Het zijn W. van der Wal (Amsterdam) en J. van der Steen (Etten), die ingeschre ven hebben voor het kampioenschap op de weg. en mej. J. Jolles (Amsterdam), die zowel aan de kampioenschappen op de weg als op de baan zal deelnemen. (Van onze correspondent in Londen) Het bezoek van de Japanse premier Kisji aan Londen mag beschouwd worden als een uiting van de langzaam groeiende nieuwe verhouding tussen het naoorlogse Japan en de vrije wereld. Het verleden valt zelfs voor de vergevingsgezinde Brit ten moeilijk uit te wissen, maar men be- wit hebben iets van reliëfs door de sterk plastische voordracht. Men staat dan ver baasd over de enorme knapheid van deze schilders en tekenaars. De kleuren zijn meestal de primaire en secundaire. Door kleurkracht herinnerde mij „La vision de l'ame" van Guy de Thurno aan schilderijen van Matisse. Bij het naslaan van de cata logus, geïntrigeerd als ik was, werd ik niet bepaald wijzer door alle gegevens. Het mooiste kwam mij voor het schilderijtje, dat ook op het omslag van de catalogus „gereproduceerd werd: een schrijvende monnik. Het is niet duidelijk wie de auteur is en weer blijkt dat we tijd nodig zullen hebben om van een voor het groter pu bliek wat gemakkelijker kunstgeschiedenis te kunnen spreken. Als opvallend noteerde ik onder meer een getijdenboek van Phi lips van Kleef. Het moet een nieuw tijd perk inluiden, dat van het maniërisme. Ons is voldoende dat dit werk een echt en prachtig portretje te zien geeft. En voor ons was het misschien meer leerzaam ge weest dergelijk werk te zien in verband met ons meer vertrouwde schilderijen. Maar naast die schilderijen vergaten we toch onze aandacht aan dergelijk werk te schenken. Na deze tentoonstelling ver moedelijk niet meer. Deze kunst is waard vertrouwd te worden. De kunsthistorici zijn er mee bezig ze ons vertrouwd te maken. Bob Buys seft, dat ten slotte ook de Japanners een rekening hebben te vereffenen: Hirosji- ma! Dit alles verdwijnt echter nu naai de achtergrond. Het is immers van het grootste belang, dat Japan als democrati sche mogendheid een kans krijgt en als in dustrieland eindelijk een constructieve rol gaat spelen in plaats van een ontwrichten de. Kisji is kennelijk de man, in wien het Westen vertrouwen bezit. Weliswaar werd hij na de oorlog door de geallieerden drie jaar achter slot en grendel gezet wegens zijn medeverantwoordelijkheid voor het Toj o-regime, doch er werden geen be schuldigingen tegen hem ingebracht. In elk geval heeft hij op het laatst van de oor log openlijk oppositie tegen Tojo gevoerd en verdween hij in 1944 van het politieke toneel. Kisji volgt de Amerikaanse lijn, zowel in de buitenlandse en economische poli tiek als wat betreft de verwestersing van zijn land. Japans levensstandaard is thans de hoogste in geheel Azië, globaal te vergelijken met die van Italië. Het be langrijkste is, dat de meeste ingrijpende politieke en sociale veranderingen het werk zijn van de Japanners zelf, al gaven de Amerikanen er dc stoot toe. Maar alle gunstige factoren worden overschaduwd door het vraagstuk der overbevolking. Japan telt thans 92 mil joen inwoners twee miljoen meer dan toen vóór de oorlog, volgens de eigen be volkingsdeskundigen, het „explosiepunt" was bereikt. Het meest dreigende statistische feit is dat meer dan dertig miljoen Japanners onder de 25 zijn en tussen thans en 1980 moeten worden voorzien van woningen, werk en vele andere dingen. Geen enkele andere moderne industriële natie staat te genover een dergelijk reusachtig pro bleem. Londen beseft, dat Japan evenals En geland zelf, staat en valt met de export. De vrees voor oneerlijke Japanse concur rentie is de laatste jaren sterk afgenomen, omdat Japan over het geheel genomen, zijn leven heeft gebeterd en opgehouden de wereldmarkt met goedkope imitaties 't Verrukkelijke moment, waarop we al maanden hebben gewacht, en dat maar zo vér af scheen te blijven, staat nu vlak voor de deur. En in plaats dat dit rust geeft, worden velen juist een beetje zenuwachtig, omdat ze er hele- ote zorgen móéten thuisp/g'ren maal niet zeker van zijn, dat alles in orde is. Zullen we, nu voor de jeugd de repetities achter de rug zijn, als gro te mensen eens even generale repeti tie houden met het oog op de reis? In West-Europa hebben Nederlan ders alleen nog maar een paspoort no dig. Voor België en Luxemburg, West- Duitsland, Frankrijk en Zwitserland is die hulpverlening en hoe u daarvan eventueel gebruik zoudt kunnen ma ken. Dan weet u tevens, hoe u door uw thuisrelaties eventueel de oproepservi- ce van de A.N.W.B. (via Radio-Luxem burg) kunt laten gebruiken, om u in het buitenland te alarmeren, als er thuis eens iets ernstigs mocht gebeu ren. Inderdaad: allemaal niet leuk om over te schrijven en te lezen, maar toch wel écht onmisbaar. Bovendien... 't gaat er dikwijls mee net als met een paraplu: als u die meeneemt, blijft het droog (en omgekeerd). de poi/'tie moyrschunren Verzuim niet de politie te waarschu wen, dat uw huis zo-en-zo-lang leeg zal staan; iemand te vragen, uw sleutels te bewaren en af en toe eens te kijken; oud paspoort is ro/oainde. een oud paspoort voldoende (mits niet langer dan 5 jaar verlopen). Ook kunt u er volstaan met een toeristenkaart, die trouwens ook in Oostenrijk geldig is. Gelukkig is dat bijna niets meer. Slechts voor Engeland is nog een car net of triptiek noodzakelijk, in alle an dere gevallen kan volstaan worden met de groene kaart (bewijs, dat u verze kerd: bent). Hebt u een caravan, dan is Jfgesloten. tv^nnus u thuiskomt.^ gas, water en electriciteit af te zetten (nota's, ook van telefoon betalen, an ders bent u misschien afgesloten, wan neer u thuiskomt). ap rerttem /drr o* Hederfandsc éodwtschopsk-aort. in Frankrijk, Oostenrijk en Zwitser land daarvoor een carnet of triptiek noodzakelijk. In alle andere landen kan volstaan worden met het officieel doen bijschrijven van de kampeeraanhang- wagen op de „groene kaart". Wie de „groene kaart" thuis laat liggen,. ...kan aan sommige grensposten een tijdelij ke verzekering afsluiten. Dat is verve lend, tijdrovend en vaak erg duur. Denk dus tijdig ook aan dit document en verheug er u over, dat dank zij de A.N.W B. en de KNAC de „papierwin kel" zo enorm veel minder ingewikkeld is dan vroeger. Er bestaan nog aller lei kampeerdocumenten die wij hier niet in een wip de revue kunnen laten passeren. Vraag daarvoor het desbe treffende overzicht even bij de A.N.W.B. aan. Onderweg in den vreemde is pech nog veel vervelender dan hier. Misschien ontbreekt thans de tijd, om alles mi nutieus .te laten nazien, maar zelfs een vluchtige inspectie door een vakman is altijd nog beter dan „zo maar op de bonnefooi" er vandoor gaan, ook al kunt briefjt op de deur... Misschien wilt u de krant naar een va kantieadres laten sturen. Zet in elk ge val de brievenbus open! Maar nooit een briefje op de deur, dat u afwezig bent! (uitnodiging voor H.H. inbrekers). Om belangrijke zaken niet te verge ten, moet u een week of veertien dagen vóór 't vertrek alles, wat u dagelijks gebruikt in een apart hoekje, of beter nog: in de reiskoffer deponeren. Leg - i "T BJ J/fF minutieus ioten nozteu u als Wegenwachtlid in het buitenland op vertoon van uw Nederlandse lid maatschapskaart profiteren van de te genwoordig ook in vele andere landen voorkomende wegenwachtservice. Wat ons land betreft is daarbij dezer dagen nog een nieuwe vorm van dienstverle ning bij gekomen, nl. het door de goe de zorgen van de Wegenwacht laten re patriëren van uw auto, als u in den vreemde iets ernstigs mocht overko men. M/ct er dez/istneg meer mee moet daarbij een blocnote, waarin u noteert, wat er beslist nog meer mee móét. Overigens: niet overdrijven, want al licht zal uw bagageruimte beperkt zijn. Maar dat wil niet zeggen, dat u foto- of filmtoestel(len) en films accessoi res (filters o.a.) thuis moogt laten. En de zonnebrillen zijn óók essentieel, evenals enkele medicamenten. Valk bij de hand moet u een anti-insectenbeet- middel houden, evenals jodiumtinctuur en pleisters. Belast reeds nu een der reisgenoten met de zorg voor de picknickspullen. Als u een fikse auto- reis gaat maken, moet u ook iets bij de hand hebben tegen de kou op grote hoogte in de bergen. De kaarten en gid sen en toeristische documentatie, die u hebt vergaard, mag niet op de piano thuis blijven liggen. Maar stop ze niet onderin de koffer! Het onderdelenpakket dient in de kof fer te verblijven van het moment af, dat u het hebt aangeschaft of ter leen gekregen. En uw autodocumenten (inclusief benzinebonnen voor Frank rijk en Italië móét u bij elkaar houden, net o/'s met een pirip/u Laten we vóór alles hopen, dat slechts geluk uw deel moge zijn, ook op deze zomerreis, maar het is in elk geval een rustig gevoel te weten, dat KNAC en A.N.W.B. in een vrij ver gaande en uit gebreide extra hulpverlening voorzien voor hen. die zich daartoe hebben in geschreven. Vraag in ieder geval „nog gauw even" nadere inlichtingen over hou op grote hoogte andersnu jaenzovoorts!). Uw tegenwoordigheid van geest moet ook mee op reis, maar de zorgen móéten thuis blijven! Apropos, hebt u eraan gedacht, de premies te betalen, welke tijdens uw vakantiereis vervallen? Doe dat voor al, anders zou de verzekering kunnen vervallen. En hebt u er óók aan ge dacht, voor uw reisbagageverzekering werkelijk het juiste bedrag op te ge ven. Onderverzekering leidt tot teleur stelling: als de totale waarde van uw reisbagage 1.000 is en u verzekert maar voor f 750.-, dan krijgt u in geval van totale schade maar driekwart ver goed. Het is dus niet zó, dat u tot f 750,- „onder de pannen" bent! te overstromen. In plaats daarvan zijn kwaliteitsgoederen gekomen, waartegen ook Engeland het eerlijk wil opnemen. Kisji is in elk geval iemand, die alles schijnt te willen doen om de vroegere be ruchte Japanse ondermijning van de markten tegen te gaan. Hij is vooral de onvermoeibare handelsreiziger, die Ja pans nieuwe economische diplomatie op sympathieke manier aan de man tracht te brengen. Een speciaal probleem wordt gevormd door het feit, dat Engeland Japan welis waar met open armen ontvangen heeft in de algemene tarieven- en handelsovereen komst ter verruiming van de wereldhan del (G.A.T.T.), maar evenals dertien "an dere ondertekenaars van dit verdrag, het de meestbegunstigingsclausule heeft ont zegd. Nederland deed hetzelfde, zeer te recht, omdat men zich niet onvoorwaarde lijk wilde binden. Engeland en Japan zijn thans bezig een afzonderlijk handelsver drag uit te werken. De Britten moeten daar bij kool en geit sparen, want het in het nauw gebrachte Lancashire Engelands katoenprovincie is en blijft het grootste zorgenkind. Kisji tracht Engeland vooral te winnen voor zijn plan tot oprichting van een Aziatisch fonds voor de economische ont wikkeling van Japans huidige of toekom stige klanten. De Britse regering voelt er weinig voor omdat zij gelooft, dat de be staande instellingen, zoals de internatio nale bank voor herstel en ontwikkeling be ter en doelmatiger aan Azië's noden kun nen tegemoet komen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3