Gemiddelde loonsverbetering tenminste anderhalf percent Hansapiast r Aantal binnenkomende coasters neemt in Haarlem toe BRYLCREEM TO hp brrlphpn fijh Van dag tot dag Kerk en Staat Industrie vraagt uitdiepen van Noorder Buiten Spaarne Speling voor vrijere loonvorming mag niet overschat worden 3 Vliegtuig met kalveren voor K ore aan s weeshuis ^Oi haar bekoort Haar BECIJFERINGEN VAN MINISTER DE PO US Blues-zangeres Billie Holliday overleden ijn ontplofte vlak bij Urker kotter Op het dek werd voor 1000 schade aangericht 0p de Neem wat extra in voorraad Amerikaanse lening voor Joegoslavië 200 Jaar geleden VRIJ DAG 17 JULI 1959 Een typisch verschil van uitgangspunt, dat tegelijkertijd het algemeen geldende ideologisch functionele verschil tussen kerk en staat onderstreept, is tot uiting gekomen in een kort debat tussen het West- duitse ministerie van defensie en een aan tal bedienaren van de Evangelische kerk onder leiding van ds. Martin Niemöller. Het punt van discussie werd gevormd door de vraag, of de Westduitse soldaat het recht zal hebben te weigeren, beve len tot gebruik van atoomwapens uit te voeren. De kerkelijke functionarissen hadden in een verklaring betoogd, dat de Westduitse soldaat dit recht bezat het ministerie van defensie ontkent dit recht. Het gelijk of ongelijk in deze probleem stelling is moeilijk aan te tonen, omdat de twee partijen hun tegengestelde mening gronden op geheel verschillende bases van uitgang. De legerleiding immers moet op het standpunt staan, dat de soldaat in het kader van de gevestigde militaire tucht en discipline alle bevelen dient op te vol gen, die de legerleiding nodig vindt te ge ven. Daarin is stilzwijgend vervat, dat die legerleiding van haar soldaten niets zal eisen, wat indruist tegen het door haar gediende landsbelang en tegen de door haar erkende moraal der plichtige individuen. De vraag is echter, welke normen en grenzen daarbij de legerleiding gelieft te bepalen. Het recht van oordeel bei-ust dus geheel en al bij de leiding en daaraan valt niet te tornen. De kerk moet het standpunt van de in dividuele verantwoordelijkheid huldigen en moet het persoonlijke geweten erken nen als de oordelende en verantwoording dragende instantie, binnen het kader der kerkelijke voorschriften en normen. Ook daar ligt een bepaalde discipline aan de normen ten grondslag, doch sterker dan deze opmerking geldt de persoonlijke mo rele bewustheid als grensstelling van doen en laten. Deze twee opvattingen zijn nimmer gelijk te schakelen, zolang kerk en staat niet in wezenlijk, organisch verband tot elkander zijn geïntegreerd. Deze theoretische integratie bestaat wellicht rudimentair nog in Spanje, doch overal elders werken kerk en staat als afzonderlijke partijen van verschillend niveau in meer of min dere mate met tegengestelde belangen en doeleinden. De vraag: heeft de mens het recht iets te weigeren, dat tegen zijn persoonlijke opvattingen van moraal zou kunnen, in druisen, is dus onmogelijk met één over koepelend antwoord op te lossen. Ethisch gesteld heeft de mens dat recht abso luut, omdat hij een zelfstandig denkend en levend wezen is, dat de totaliteit van den ken en handelen binnen zijn persoonlijk heid omvat. Maatschappelijk gesteld heeft hij dat recht niet altijd en hangt het uit sluitend af van de maatschappelijke orde maatregelen. Algemeen gesteld echter zou men kunnen betogen, dat zijn ethisch recht op eigen oordeel onvervreemdbaar is, in welke omstandigheden van maatschappelijk eve nement hij zich ook bevindt, doch dat hij daarbij dan de gestelde consequenties van straf en correctie dient te aanvaarden, die verbonden zijn aan overtreding van maatschappelijke orde-maatregelen. Het is waarschijnlijk de bedoeling van ds. Niemöller c.s. geweest, het ethische recht van het individu via kerkelijke be vestiging eerbied te doen verkrijgen in de Westduitse maatschappelijke organis men. Dat is een van de factoren waar mee de kerk kan pogen, de praktijk van de staat te beïnvloeden in de richting van een universele ethiek, gebaseerd op de men selijke persoonlijkheid. Vooral in Duits land kan een voortdurend hameren op dit aambeeld niet achterwege blijven, aan gezien men daar altijd verder af geble ven is van deze universele door kerk en staat aanvaarde levensregelen dan in de meeste landen van de Oude Wereld. MARIETTA. Georgia. (ANP) De staat Texas heeft twintig kalveren ten geschen ke aangeboden aan een weeshuis in Korea. De dieren zullen worden vervoerd in een Hercules, het vrachtvliegtuig van Lock heed, de C-130. Voor het vervoer heeft men een grote aluminium laadbak gemaakt, waarin alle twintig dieren tezamen in kun nen. De bak zelf weegt 635 kilo. Men heeft deze methode gekozen, omdat deze wijze van vervoer de gemakkelijkste blijkt te zijn. Naar aanleiding van het voorstel van het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken aan de leden over het zenden van brieven aan de Rijkswaterstaat en het gemeente bestuur van Haarlem, waarin de aandacht gevraagd wordt voor de onvoldoende diep te van het Zijkanaal C en het Noorder Buiten Spaarne, heeft de secretaris, mr. A. G. de Blécourt, in de donderdagavond gehouden ledenvergadering meegedeeld, dat het aantal coasters dat in Haarlem komt steeds toeneemt. Vorig jaar kwa men er achttien in het Spaarne en in de eerste helft van dit jaar bedroeg het aan tal vijfentwintig. Het aantal zal toenemen indien de Rijkswaterstaat er toe mee werkt de diepte van het Zijkanaal C op vier meter te brengen en de gemeente Haar lem de vaargeul van het Noorder Buiten Spaarne op een aantal plaatsen op de zelfde diepte. Mr. De Blécourt deed deze mededeling in antwoord op vragen van ir. J. Tromp en merkte voorts op, dat een aantal bedrij- van dat in de Waarderpolder te Haarlem gevestigd is het punten aan de orde heeft gesteld in de Commissie Industriestich ting. Verzocht werd het Noorder Buiten Spaarne uit te diepen van Spaarn- dam tot aan de toekomstige haven bij de Zaanenstraat. Op het ogenblik kunnen alle coasters nog niet volgeladen worden om dat anders de diepgang te groot wordt. Ook moet rekening worden gehouden met de omstandigheid dat de bouw van coas ters van grotere diepgang dan drie meter eer toe- dan afneemt. Dit houdt in dat de kosten van vervoer naar Haarlemse in dustrieën steeds hoger zullen worden in dien men in vele gevallen genoodzaakt blijft in een lichter over te slaan. Voorts deelde mr. De Blécourt mee, dat de Haarlemse industrieën, die belang hebben bij het uitdiepen, voornamelijk handelen in cement, hout en olie. Indien de coasters in Rotterdam of Amsterdam moeten overslaan dan betekent dit een aanzienlijke verhoging der kosten. Ook zou het ongewenst zijn als de Haarlemse ondernemingen niet de gelegenheid zou den krijgen van de nabijheid van een wereldhaven ten volle profijt t.e trekken, indien de plannen van de IJmondhaven verwezenlijkt worden. De vergadering besloot de brieven te verzenden. In de vacature van de heer B W. Lasschuit als lid van de kamer werd gekozen de heer P. H. Borghouts. De voorzitter, de heer B. F. Enschedé en de secretaris, mr. A. G. de Blécourt, ga ven een verslag van het congres van de Internationale Kamer van Koophandel, die van 19 tot 25 april ip. Washington is gehou den. Achttienhonderd congressisten waren daar bijeen en over twee jaar komt men in Kopenhagen bijeen. De I.IC.K. is in 1919 opgericht, nadat te voren reeds groepen uit het bedrijfsleven internationale con gressen hadden gehouden. Het congres is niet uitsluitend bedoeld voor vertegen woordigers van kamers van koophandel, maar ook voor afgevaardigden uit het be drijfsleven, die gelegenheid krijgen onder werpen in internationaal verband te be spreken. Zestig landen namen aan het con gres deel en daarbij zijn ook afgevaar digden uit minder ontwikkelde gebieden. Op het congres in Washington is speciaal gesproken over de verantwoordelijkheid van de zakenman, niet alleen als particu lier, maar ook als ondernemer. Verschei dene aspecten kwamen aan de orde. Advertentie Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Beecham (Nederland) N V. Voor engros Jacq. Mol N.V. Amsierdan (Van onze parlementaire redacteur) De compensatie vooi de huur- en melkprijsverhöging bedraagt 2,5 percent, maar in werkelijkheid wordt in vele ge vallen meer gegeven omdat de 2,5 per cent is gebaseerd op de weeklonen van tenminste 160 tot 140 gulden. De arbei ders zullen als gevolg van de royale compensatie hun werkelijke inkomen daarom met tenminste.„anderhalf percent zien verbeteren. Aldus de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, gisteren in de Tweede Kamer. De werkelijke (over-) compensatie voor de huur- en melkprijsverhoging leidt tot een stijging van de loonsom met 3,2 per cent. Daarbij komt nog de verhoging van de kinderbijslag, die 0,8 percent van de loonsom uitmaakt. Totaal is dat vier per cent. Daartegenover staan een stijging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van de huurverhoging met 1,4 per cent en een melkprijsstijging met 0,7 per cent, tezamen dus 2,1 percent. Houdt men rekening met een doorberekening in de prijzen in enkele zwakke bedrijfstakken, dan zou de stijging van de kosten van le vensonderhoud in het kader van het com pensatiecomplex ongeveer 2,5 percent be dragen. Er blijft dan nog altijd over een gemiddelde werkelijke loonsverbetering van tenminste anderhalf percent. Maar daarbij blijft het niet, aldus mi nister De Pous, want dat is de loonstij ging „zonder enige muziek", d.w.z. zon der dat daarbij het effect van de vrijere loonvorming in de beschouwing is betrok ken. Daardoor zal het werknemersaan deel in het nationale inkomen nog verbe teren, doordat de overige inkomenstrek kers iets afstaan aan de groep werkne mers. Loonstijging De nominale loonstijging over de jaren 1959 en 1960 tezamen becijferde minister De Pous op totaal 8 percent. De compen satie voor de huur- en melkprijsverhoging komt op 4 percent. Daarbij komt de ver werking van de huurbijslag-1957. Het ef fect hiervan op de loonsom is, indien in verschillende bedrijfstakken niet tot vol ledige verwerking wordt overgegaan, ruim 1 percent. Voorts moet rekening wor den gehouden met een aantal zelfstandige loonsverhogingen, die laag geschat voor beide jaren tezamen 3 percent zullen be dragen. Met zelfstandige loonsverhoging wordt bedoeld de loonstijging, die op treedt als gevolg van de verplaatsing van werkgelegenheid tussen de bedrijfstakken onderling, voorts als gevolg van de invoe ring van tariefsystemen, „merit-rating", prestatietoeslagen, winstdcling, overwerk- premies, enz. Totaal bedraagt dan de loonstijging 4 plus 1 plus 3 is 8 percent. Rekening houdend met een stijging van de kosten van levensonderhoud met 2,5 Minister De Pous. percent, resteert een werkelijke loonsver betering met 5,5 percent, aldus de minis ter. Voor 1959 en 1960 wordt de stijging van de produktiviteit per arbeider geraamd op 6,5 percent. De berekende nominale loonstijging van 8 percent gaat daar enigermate bovenuit Er wordt dus op de stijging van de produktiviteit vooruitgelo pen. Men moet er trouwens rekening mee houden dat de produktiviteitsontwikkeling in de ene bedrijfstak vlugger verloopt dan elders. Daarom is het ook verantwoord dat (zoals in het systeem van de vrijere loonvorming wordt beoogd) de arbeiders delen in de gunstige resultaten van de zich snel ontwikkelende bedrijfstakken. W aar schuwing Het verbazend snel verloop van de con juncturele ontwikkelingen en de krachtige herleving van de bedrijvigheid houden echter weer het gevaar in van overbeste- ding. Er is reeds berekend dat ook zonder de loonsverhogingen de positie van de be talingsbalans ongeveer 850 miljoen gulden slechter zou woden. ook als men reke ning houdt met meevallers en de grotere raming van de export. Elk percent loons verhoging over de gehele linie verslech tert de betalingsbalans met ongeveer 100 miljoen gulden, zei de minister. De ont wikkeling van de produktiviteit, van de betalingsbalans en van de inkomensver houdingen bieden echter een zekere spe ling voor de vrijere loonvorming. Men mag deze speling echter niet overschat ten, waarschuwde minister De Pous, om dat dit een gevaar zou opleveren voor het economisch evenwicht. In de ene bedrijfs tak zal er een wat ruimere mogelijkheid zijn dan in de andere. Dat is het uitgangs punt van de vrijere loonvorming. Maar de economische ontwikkeling als geheel stelt een bovengrens. Gegeven de nominale loonstijging van 8 percent is de minister met enige zorg vervuld omtrent de eco nomische mogelijkheden van de vrijere loonvorming. Zouden we de door het eco nomische leven gestelde grenzen over schrijden, dan leidt'dit ofiverniïjdëlijk töt' prijsstijging met alle schade van dien voor de waarde van onze gulden, voor de ver geten groepen en voor onze concurrentie positie op de wereldmarkt. In ieder geval zullen de loonsverbete ringen in het kader van de vrijere loon vorming niet mogen leiden tot prijsstijgin gen. In het midden- en kleinbedrijf zal in het algemeen volgens de minister wel de ruimte aanwezig zijn de compenserende loonsverhogingen op te vangen door een vergroting van de omzet. Voor moeilijk heden zal in overleg naar een oplossing in de betreffende sectoren worden gezocht. V oorsprong Telt men de verschillende loonsverho- gende factoren in 1959 en 1960 tezamen, dan komt men met uitsluiting van de in vloed van de vrijere loonvorming reeds tot een totale loonstijging van 8 percent. Wordt hierop in mindering gebracht de stijging van de kosten van levensonder houd door de huur- en melkprijsverhoging dan blijft over een stijging van de werke lijke loonsom met 5.5 percent. Houdt men dan nog rekening met het effect van de vrijere loonvorming aldus concludeerde minister De Pous, dan kan zeker niet van een achterstand in de loonontwikkeling worden gesproken. Integendeel. De lonen zullen in 1960 gemakkelijk een voorsprong op de gemiddelde inkomensontwikkeling kunnen krijgen. Tevens kan in het licht va deze cijfers onmogelijk staande worden ge houden dat een bepaalde groep (de huis eigenaren) wordt bevoordeeld ten koste van de werknemers. In feite betekent de huurverhoging een verschuiving binnen de categorie van zelfstandigen. Minister Zijlstra onderstreepte dat de ruimte voor loonsverhoging moet worden gevonden in de stijging van de produkti viteit. Indien de lonen daar bovenuitgaan, zien de ondernemers winstmogelijkheden, die verleiden tot grote investeringen, waarvoor het kapitaal dan echter niet aanwezig is. Nadat minister Van Rooy (Sociale Za ken) had verklaard dat de spelregels voor de vrijere loonvorming nog moeten groeien betoogde staatssecretaris Roolvink dat het moeilijk valt uit te maken of er nog wel of niet een achterstand in de lonen is door de bestedingsbeperking. De eco nomische ruimte voor loonsverhoging zal per bedrijfstak en onderneming zeer ver schillend zijn en het is dus niet te zeg gen welk percentage loonsverhoging er in zit. Hij deed een beroep op het bedrijfs leven voor het slagen van de vrijere loon vorming matiging te betrachten opdat de loonsverhogingen werkelijke loonsverho gingen zijn en niet worden achterhaald door prijsstijgingen. A rnbtenaren Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) verklaarde dat de extra loonsverho ging voor het overheidspersoneel niet ach teraf behoeft te komen. Zeer snel na het herzien van de eerste collectieve arbeids overeenkomsten zal het mogelijk zijn te bepalen hoe groot de extra loonsverhoging in het algemeen zal zijn. De gepensioneer de ambtenaren zullen weer een toeslag krijgen voor de huurverhoging. Uit een villa in de Apollolaan te Amster dam hebben inbrekers voor 25.000 aan sieraden gestolen. Zij kwamen binnen via de luifel boven de voordeur en een raam van de bovenverdieping. De bewoners la gen te slapen en hebben van de inbraak niets gemerkt. De beroemde blues-zangeres Billie Hol liday is vanmorgen op 44-jarige leeftijd in het Metropolitan Hospital te New York na een langdurige ziekte overleden. Haar zeer succesvolle carrière als jazz-zangeres en tenslotte ook zelfs haar leven, zijn op dramatische wijze vernietigd door het ge bruik van verdovende middelen. Reeds in 1947 scheen aan de muzikale carrière van Billie Holliday een einde ge komen te zijn, toen zij in Philadelphia betrapt werd op het bezit van heroïne. Zij verzocht toen in een instituut te worden geplaatst om van haar verslaafdheid af te komen. De zangeres bracht een jaar in de gevangenis door. Later volgden echter nog meer aanhoudingen. Vanwege haar ver oordelingen terzake van onwettig bezit van narcotica in Philadelphia en San Francisco kon Billie Holliday geen ver gunning meer krijgen voor optreden in New York. Billie Holliday schreef in 1956 een auto biografie „Lady sings the blues". Zij ver telde - daarin - .van haar komeetachtige carrière als zangeres, begonnen in de New Yorkse. nggerjyijk Harlem en culmineren de in optreden met Amerika's beste en sembles en in'exclusieve nachtclubs'. Haar verslaafdheid aan verdovende middelen, het zogenaamde „doping", waaraan vele jazzmusici zich schuldig maken, is deze beroemde en talentvolle negerzangeres inderdaad noodlottig geworden. Begin juni van dit jaar werd zij met ernstige stoornissen aan lever en hart opgenomen in het Metropolitanziekenhuis te New York, waar zij werd geplaatst in een zuur stofcabine. Bloedtransfusies en voedsel- injecties konden haar echter niet meer redden. Dat de Noordzee veertien jaren na de oorlog nog steeds niet geheel veilig is voor vissers, ondervond hedenochtend de be manning van de UK 186. Deze kotter viste onder commando van schipper K. J. Koff- man vanochtend «vroeg bij Ameland, toen op tien meter afstand van het schip een mijn in aanraking kwam met het zo ge noemde vosbord, dat de richting van het net aangeeft. De mijn ontplofte en de be manningen van de in de nabijheid vis sende schepen vreesden reeds het ergste voor de UK 186. Doch toen het schip weer uit het water- en rookgordijn te voor schijn kwam, bleek dat het schip en de bemanning gespaard waren gebleven. Op het dek was echter een schade van onge veer f 1000 aangericht. Dit is het tweede ongeval met een mijn, dat een Urker kot ter binnen een jaar overkomt. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Vrouw van niks Er zijn zo van die dagen dat ik het echt niet langer kan opbrengen om orgelend als een Callas door het leven te gaan. Dat zijn van die dagen, waarop ik de Mislukking in het grauwe aangezicht blik, waarin ik er diep van overtuigd ben dat ik een mens-van-niks ben, een klodderaarster, een nul, en dat mijn gezin hollende de ondergang tegemoet gaat. Daar is mijn oudste dochter. Zeventien lentes telt het aanminnig wicht, en nog steeds is er geen spoor van, dat ze de één meter vierennegentig zal halen. Zie je wel, prevelt dan mijn geweten, zie je wel, dat komt er van dat je dat kind nooit Bullebashavermout hebt gegeven! Daar door blijft ze net zo kort als jij en puilt ze niet van gezonde levensvreugd. En heb je op haar lokken gelet? O niet onaardig hoor, maar toch zeker niet iets, dat je als Zonnepluisjes zou betitelen. Maar jij was ook zo'n sukkel om niet haar schedeltje met Babyglans te wassen. Nu zit ZIJ met de gebakken peren, want ze heeft geen hoofd waarover iedere man MOET aaien, omdat hij dat niet laten kan. En die zoon van je? Snelt hij iedere dag juichend en dansend naar zijn leerinsti- tuut, of gromt hij over naar zijn inzicht onredelijke massa's huiswerk? Maar wat wil je dan? Eigen schuld, dan had je hem vanaf zijn wieg maar PrullePap moeten geven en hem tot Boteradmiraal moeten maken met iedere dag drie pakjes vettig heid. En hoe staat het met hem? Meende je, dat je het toch echt niet onaardig met hem getroffen had? Is hij nog steeds je dromenprins, je zonnegod, de man die al je vriendinnen je meteen zouden afpikken als ze maar één kansje kregen? Maar hij heeft immers geen persoonlijkheid, omdat hij geen Hertogssportcombinatie bezit? Zie je hem iedere avond zijn persoonlijk heid in de kast weghangen? Nee immers, en nou dan! En jijzelf vrouw, hoe staat het met jou? Zijn je nagels blinkende juwelen? Je ha ren gesponnen sterrenstralen? Je neus een donzig bergje? Je ogen glanzende edel- bollen? Je voeten danstrippeitjes? Verbaast het u dat ik op zo'n dag niet orgelend als Callas door het leven ga? Sporry Advertentie WONDVERBAND Voor een wondje is slechts het beste goed genoeg. Zorg daarom dat U altijd Hansapiast wondverband bij de hand hebt. BELGRADO (Reuter) De Amerikaan se ambassade in Belgrado heeft medege deeld, dat de Verenigde Staten aan Joe goslavië een bedrag van 15 miljoen dollar zullen lenen ter financiering van een hydro-elektrisch projekt. De lening wordt verstrekt uit het Amerikaanse ontwikke lingsfonds. Het is verder de vierde lening, die Joegoslavië dit jaar van de V.S. heeft ontvangen. Over detailkwesties van de leningsover eenkomst zal nog worden gesproken. Het geld zal worden besteed voor de aankoop van installaties in het buitenland. Deze in stallaties zullen zijn bestemd voor twee krachtstations nabij Dubrovnik, in Zuid- Dalmatië. Een deel van de te produceren elektrische stroom zal aan Italië worden geleverd. Uit de Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant van 17 July 1759 NADIEN Johanna van Boecholt, Weduwe van Pieter Spiers, oud 46 Jaaren, middelmatig van Postuur, bleek van Aange- zigt, en hebbende ligt bruyne Oogen, in de Maand Mey, 1759, mitsgaders Jan van Dommelen, gebooren in Duytsland, oud 59 Jaa ren, zynde lang omtrent vyf Voeten en agt Duymen, dragende een Paruyk, lomp in het gaan en spreeken, rood of opdragtig van Aangezigt en dik van Lippen en ge weest zynde Knecht in de Brouwery van de Kruyssen in s'-Gravenhage, in de Maand Juny daaraan volgende zig uyt s'Gravenhage voornoemt hebben geabsen- teert, en de eerste haare drie Kinderen en de tweede zyne zeven Kinderen malitieu- selyk hebben verlaten: Zo is 't, dat de Ma gistraat van s'Gravenhage by deeze beloofd en Praemie van honderd Guldens aan die geene, die de voorsz. Persoon of Persoonen zal weeten aan te wyzen, zodanig, dat de zelve in handen van het Geregt van s'Gravenhage zal of zullen komen te ge- raaken; zullende des Aanbrengers naam, des begeerende, worden gesecreteert.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5