GEEN VORDERINGEN IN GENEVE Castro schuift Cubaanse president Urrutia opzij Tweede Kamer geeft een kans aan de vrijere loonvorming hamol weer HET WEER Minister Van Rooy: We zullen waken tegen te snelle start vandaag! COIFFURES DE VRIES Oude strijdmakker voor televisie verguisd m „TER CL EE FF" Monnerville leidt senaat der Franse gemeenschap Geen paratyfus? Minder warm Aan het strand Het woord is aan In Amsterdamse haven Onweer wekt paniek in stadion, 48 doden Jordaans attaché zoekt asiel in VAR Kroesjtsjev als huisvader Modezaak in Assen ten dele uitgebrand Russische geleerde: Neutronen-wolken als afweer tegen raketten Brendan Behan kon er niet mee ophouden Amor en Morpheus in de Tweede Kamer In de krant van heden: TOTALE OPRUIMING ZATERDAG 18 JULI 1959 44e JAARGANG NUMMER 214 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ff 'W^JU*ïï%i «jg s^a em m nsi jPTIjJP rrrrna. si» Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Ij li jg |1 lil Éiil msssssÊk H' ra. §T jj Ij^ ll Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, na kant„ 5080 DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuite Courant «BB» Haarlem: hoorared. en alle atd. leler. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE De ministers der Grote Vier zijn gistermiddag begonnen aan de eerste ronde van de partij Japans worstelen, die de beslissing in de Geneefse ministerscon ferentie moet brengen. Het geheime over leg, dat aanvankelijk geblokkeerd leek door Gromyko's eis om Oost- en Westduit sers op de privé-bijeenkomsten toe te la ten, werd namelijk hervat op een lunch in de oude lievelingsvilla van de vorige Aga Kahn „Le Barakat", waar de Franse minister Couve de Murville nu zijn tenten heeft opgeslagen. De ministers, ieder ver gezeld van twee top-adviseurs, sloegen zich in een uur door de lunch heen en con fereerden toen nog zeven kwartier bij kof fie, cognac en sigaren voort over de twee punten, waar het nu om gaat: een tussen tijdse regeling voor Berlijn, die het Wes ten wil, en het al-Duitse overleg, dat Gro- myko daarvoor als prijs bedingt. Na het publiekelijk positie kiezen op de eerste plenaire zittingen probeerden de ministers nu behoedzaam vermijdend zichzelf bloot te geven de zwakke plekken in eikaars verdediging te vinden. Die eer ste ronde eindigde onbeslist: een enkele schijnbeweging, maar geën heupworp, beenklem of dubbele Nelson. Althans men kon in delegatiekringen vernemen, dat er geen enkele vooruitgang is geboekt. Gro- myko hield stevig vast aan de koppeling van de Berlijnse kwestie aan een al-Duitse commissie of een alternatief daarvoor en men kon hem evenmin een geschreven ga rantie voor de westelijke aanwezigheid in Berlijn ontfutselen. Dat was alles wat men te horen kreeg, want in tegenstelling tot de plenaire zit tingen, waarvan ieder woord in de open baarheid komt, of de privé-zittingen waar van toch zeker 95 percent uitlekte, hou den de woordvoerders dit keer nogal stijf hun mond. Waarom? Omdat de Russen net doen, of er helemaal geen privé-over- leg op deze lunchen (de volgende grijpt maandag ten huize van Lloyd plaats) ge pleegd wordt. Zij hebben immers hun eis tot toelating der Duitsers nog niet officieel ingetrokken. Vanwege de officiële zwijg zaamheid beginnen wij ons nu te bekwa men in het gezichten lezen: een frons van een woordvoerder betekent „vervelende Russen", een glimlach van een ambassa deur „we zijn weer een paar centimeter opgeschoten." Een achter het oor krab belen van een minister „we zitten hier nog wel een week of drie." De schattingen voor de tijdsduur van de conferentie beginnen inderdaad wat pes simistischer te worden. Men meent nu dat het nog best drie tot vijf weken zal duren. De Russen hanteren het geduld als een sterk diplomatiek wapen, het Westen kan dus zijn ongeduld niet laten blijken en moet zich bovendien flink tonen om de Westduitsers, die nog steeds nerveuzer worden, een hart onder de riem te steken. De entourage van de conferentie gaat er dus nu een beetje zijn gemak van nemen als de ministers zonder toeschouwers in de Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK Klevëflaan 52 - Tel. 60985 - Haarlem clinch gaan. Alleen op de plenaire zit tingen de volgende heeft pas dinsdag plaats zal men winst en schade kunnen opnemen. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, die op het ogenblik in Genève is, is vrijdag onderscheiden met de orde van Lenin wegens „zijn grote verdiensten voor de Sovjet-staat en in verband met zijn 50e verjaardag", zo heeft: het officiële Sov jet-persbureau Tass bekendgemaakt. PARIJS (AFP). Gaston Monnerville is vrijdag gekozen als voorzitter van de senaat van de Franse gemeenschap. De 62-jarige jurist, afkomstig uit Frans- Guyana, is al voorzitter van de Franse senaat. Het hoofd van de gemeentelijke genees kundige- en gezondheidsdienst te Velsen, dokter Ferwerda, deelt mede, dat zater dagmiddag de uitslag van het onderzoek door het betrokken laboratorium in Haar lem in verband met een of meer vermoe delijke gevallen van paratyfus in een jongenskamp te IJmuiden, waar Canadese jongelui kampeerden, nog niet voltooid was. Echter kan wel worden gezegd, dat het onderzoek tot dusver nog geen enkel zeker geval van paratyfus in de gemeente Velsen heeft geconstateerd. Verwachting tot morgenavond: Minder warm weer. Verander lijke bewolking met kans op en kele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind draai end naar westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor zondag wordt ideaal zonnig en warm strandweer verwacht met zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Helder zicht. Temperatuur omstreeks 23 gr. C. Zeewater nog vrij helder en kalme zee met zwakke golfslag. Temperatuur zeewater 18 gr. C. Voorzichtigheid bij baden en zwemmen is zeer geboden. Laag water 's morgens om 10 uur en 's avonds om 11 uur. Hoog water 's middags om 3 uur. Strand voor fietsen berijdbaar van 's morgens half zeven tot 's middags 1 uur, 's avonds van 7 tot 12 uur. Voor maandag wordt wat het strandweer betreft nog weinig ver andering verwacht. Lafontaine: Hard lopen kan goed zijn, doch op tijd vertrekken is veel beter. (Van onze parlementaire redacteur) Rekening houdend met de looncompensatie van 2,5 percent voor de huur verhoging per 1 april 1960 kunnen nu per bedrijfstak of onderneming direct onderhandelingen worden geopend tussen werkgevers en arbeiders over een eventuele verdere loonsverhoging als die mogelijk is zonder prijsstijging als gevolg. De vrijere loonvorming krijgt dus een kans, hetgeen betekent dat in de loop der jaren voor arbeiders, die werken in een industrie die het financieel goed gaat, de loonsverhoging meer kan bedragen dan die bij een algemene loon- ronde, waarbij rekening moet worden gehouden met financieel zwakke bedrijven. Het bezwaar van de P.v.d.A. is dat daardoor de arbeiders in zwakke bedrijven niet evenredig in de stijgende welvaart zullen delen, maar achterblijven. De ene groep gaat vooruit, de andere blijft achter. Daartegenover heeft minister De Pous in de Tweede Kamer aangevoerd dat bij algemene loonronden in zwakke bedrijven de prijzen zouden moeten worden ver hoogd om de hogere lonen te kunnen be talen. Dan worden de produkten duurder en dat leidt tot inkrimping van de werk gelegenheid. De vrijere loonvorming wil de zwakke bedrijfstakken niet de nood zaak opleggen loonsverhogingen te beta len die zij niet kunnen opbrengen. Er ont staan dan loonverschillen waardoor de ai-- beiders wegtrekken naar bedrijfstakken die beter betalen, omdat zij volgens mo derne methoden werken. Overigens moet men volgens minister De Pous het achterblijven van bepaalde bedrijfstakken altijd in betrekkelijke zin verstaan. In een uitdijende economie treedt geen inkrimping van de bedrijfs takken op, doch zij dijen minder uit dan de andere. Bovendien wordt het achterblij ven nog getemperd doordat de algemene welvaartsstijging ook naar de zwakke be drijfstakken doorspoelt. Het voordeel van de vrijere loonvorming tegenover algeme ne loonronden is, dat de arbeiders direct delen in de gunstige resultaten van de zich snel ontwikkelende bedrijfstakken. Daar door ontvangen zij dh-ect het resultaat van hun inspanningen, maar ook van andere verbeteringen in organisatie en efficiency, korto mvan de vruchten der technische ontwikkeling. Bovendien verwacht de mi nister van Economische Zaken van de vrijere loonvorming het inschakelen van sluimerende produktiviteitsreserves, zo dat men. door zich extra in te spannen, ook weer in staat is de inhoud van zijn loonzakje te vergroten. Minister Van Roo> waarschuwde giste ren nogeens, dat als de loonstijging door de vrijere loonvorming te snel gaat, er ge vaar voor de waarde van de gulden ont staat. Dan gaan de prijzen stijgen. De voorschriften voor de vrijere loonvorming worden daarom zo opgesteld dat de start niet te snel gaat. Van diverse kanten is in de Kamer een beroep gedaan op het be drijfsleven, bij de onderhandelingen mati ging te betrachten opdat de vrijere loon vorming met het oog op de toekomst en de voordelen voor dc arbeiders een succes wordt. (Men zie verder pagina 3) Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Te Amsterdam arriveerde vrijdag hét Argentijnse opleidingsschip „Bahia Thetis". De binnenkomst van het 5100 ton metende schip in de Amsterdamse haven. Pierre Alizé, de luchtacrobaat van circus Krone, die tijdens een voorstel ling in Haarlem een lelijke val maakte, hoopt volgende maand weer op te tre den. Deze foto werd in Emmen ge maakt, waar het circus op het ogenblik optreedt. Pievre zit met zijn zoontje tussen Rolf Knie (links), directeur van het Zwitserse circus Knie en Carl Sembach. directeur van circus Krone. SEOEL (Reuter) In het stadion van de Zuidkoreaanse stad Poesan zijn 48 vrouwen en kinderen om het leven geko men, doordat zij onder voet werden gelo pen toen de duizenden toeschouwers een schuilplaats zochten tegen een plotseling opgekomen onweersbui. Volgens de Zuid koreaanse radio kregen 76 mensen ver wondingen. Van enkele is de toestand kri tiek. In het stadion werd een revue gegeven, waarin de drie bekendste komieken van het land optraden. De voorstelling was gefinancierd door een dagblad en de toe gang was kosteloos. Honderden belangstel lenden hadden geen plaats kunnen krijgen. LONDEN (UPI) Het persbureau van het Nabije Oosten meldt, dat de vroegere Jordaanse militaire attaché in West- Duitsland, naar Syrië is gereisd. Het pers bureau zegt, dat kolonel Salih Asj-Sjar daar asiel zoekt. Hij kwam vrijdagavond uit Bonn in Damascus aan. Het bericht meldt verder, dat de kolonel naar Amman teruggeroepen was na de arrestatie van zijn broer, generaal-majoor Sadig Asj-Sjar, beschuldigd van verraad, maar dat hij inplaats daarvan naar Da mascus is gegaan. LONDEN (Reuter) De Russische premier, Kroesjtsjev, zal zich aan het westen van een nieuwe kant laten zien en wel als huisvader als hij volgende maand een bezoek aan Scandinavië brengt. De premier zal namelijk vergezeld worden door zijn vrouw en zijn twee dochters uit zijn tweede huwelijk. Kroesjtsjev was een weduwnaar met vier kinderen toen hij in 1938 voor de tweede keer trouwde. HAVANA (Reuter) De Cubaanse mi nister van landsverdediging Martinez heeft vrijdagavond medegedeeld, dat pre sident Urrutia van Cuba is afgetreden Tevoren had premier Fidel Castro het land en vooral de vakbonden een dag lang in beroering gehouden door zijn ont slag als premier in te dienen. Des avonds zou hij in een televisie-uitzending zijn be sluit toelichten. En deze toelichting werd zo onaangenaam voor president Urrutia die kort tevoren zelf nog Castro's aanblij ven had bepleit, dat deze terwijl de uit zending nog aan de gang was zijn ont slag indiende. Kort daarop gaf Castro te kennen, dat hij zou aanblijven. Later is medegedeeld dat dr. Urrutia als president zal worden opgevolgd door minister Oswaldo Dorticos. De benoeming geschiedde door het in speciale zitting bij eengekomen Cubaanse kabinet. Onmiddellijk na zijn ontslagneming verzocht Urrutia majoor Raoel Castro, broer van Fidel en opperbevelhebber dei- Cubaanse weermacht, een wacht ter be schikking te stellen om hem en zijn gezin naar zijn particuliere woning over te brengen en daar hun veiligheid te waar borgen. Dr. Urrutia verklaarde niet voor nemens te zijn uit Cuba te vertrekken. Intussen heeft Fidel Castro in zijn tele visietoespraak gezinspeeld op een „ver schrikkelijke toekomst" voor Urrutia, die hij zelf eertijds als president had geïn stalleerd. „Hij zal nu de waarheid on der ogen moeten zien", zei hij. Reeds vóór de toespraak van Castro eis te het machtige verbond van arbeiders in de suikerindustrie het aftreden van presi dent Urrutia. Castro heeft meegedeeld, dat de moei lijkheden met Urrutia bijna twee maan den geleden al begonnen tijdens de minis terscrisis. Hij zei, dat wetten opgehouden werden, omdat Urrutia weigerde ze te on dertekenen. Hij voegde daaraan toe, dat hij en zijn collega's „op een geschikt ogen blik" een einde wenste te zien gemaakt aan het executeren van oorlogsmisdadi gers. Elij verklaarde verder, dat de pre sident „de wijziging van de constitutie sanctioneerde, welke de doodstraf instel de, maar de wet niet goedkeurde, welke de misdaden nader omschreef, waarvoor de doodstraf ingesteld zou moeten wor den." Castro zeide dat de moeilijkheden met Urrutia van „morele" en niet van „ideo logische" aard zijn. „Er zijn geschillen, Hedenmorgen heeft een uitslaande brand gewoed in een herenmodemagazijn aan de Markstraat in het centrum van Assen. De brand is ontstaan op de bovenverdieping waar de kleermakerij was gevestigd. Deze brandde geheel uit. Dc benedenverdieping kreeg veel waterschade. Advertentie De publieke tribune van de Tweede Kamer bood vrijdag een ongewoon schouwspel. Er had een jong paartje plaats genomen, dat de volksvertegen woordiging aanvankelijk duidelijk de monstreerde dat men ook in de Tweede Kam,er kan liefhebben. Of het nu de warmde was of dat de debatten zo prozaïsch, ja slaapverwekkend werk ten, het paartje verloor het innige contact. Het meisje ging de pose van Doornroosje aannemen en inspireerde ook de heer naast haar tot een wat tegemoetkomender houding ten aan zien van de alomtegenwoordige Morpheus. WASHINGTON (UPI) De Russische geleerde prof. F. Rubkin meent, dat een goede afweer tegen raketten met atoom- springkoppen kan worden gevonden in de vorming van neutronen-wolken. Neu tronen zijn delen van de atoomkern, die een kernreactie veroorzaken en doen verlopen. Bij een ontploffing van een A- bom komen grote aantallen neutronen vrij, bij de explosie van een H-bom nog meer. Het idee van prof. Rubkin is vervat in een tijdschriftartikel, dat door het. Ameri kaanse ministerie van defensie is ver taald. Buiten de atmosfeer hebben neu tronen een veel langere levensduur, dan wanneer zij zich met luchtmoleculen kun nen verbinden. Door op grote hoogte een H-bom tot ontploffing te brengen zou een beschermende laag kunnen worden ge vormd. Atoomspringkoppen van raketten die in deze laag zouden terechtkomen zul len weliswaar niet ontploffen, maar in het uranium 235 of plutonium ontstaat een voortijdige reactie, waardoor de raket wordt verhit en smelt. Hetzelfde zou het geval zijn bij de voortbewegingsappara- tuur van raketten als die door atoom kracht worden aangedreven. In Amerikaanse wetenschappelijke kringen gelooft men niet, dat het prak tisch mogelijk is een dergelijke bescher mende laag te creëren. Hiervoor zijn te veel atoomexplosies vereist. Wel kan men door het op grote hoogte laten ontploffen van kernwapens het ra diocontact verstoren en een stralingsveld veroorzaken, dat gevaarlijk is voor onbe schermde ruimtevaarders. Amerikaanse deskundigen geloven, dat atoomontplof fingen boven de atmosfeer slechts met behulp van speciaal uitgeruste satellieten kunnen worden ontdekt. Prof. Rubkin is daarentegen van oordeel dat explosies op grote hoogte altijd door radiosignalen zijn te constateren. DUBLIN (UPI) De Ierse toneelschrij ver Brendan Behan is vrijdag opnieuw in een ziekenhuis opgenomen. Behan, die grote bekendheid kreeg door zijn „the hostage" en „the quare fel low", verbleef reeds vorige week in een ziekenhuis vanwege zijn drankzucht. En kele dagen geleden kreeg hij er genoeg van, vloog naar Londen en bezocht talrij ke kroegen. Hij werd wegens openbare dronkenschap veroordeeld en door zijn broer op een toestel naar Dublin gezet. Tot vrijdag weigerde hij een dokter te zien. „Bij dokters is het je geld of je le ven, en ik wilde beide houden". Op aan drang van zijn vrouw en vrienden liet hij zich weer „ter observatie" opnemen. Castro die niet kunnen worden opgelost. Ik heb besloten af te treden omdat dit het enige is wat ik kan doen, wanneer ik het land onherstelbare schade wil besparen." Urrutia was tot 1957 een der meest voor aanstaande advocaten van Santiago. Na dat hij enkele malen was opgetreden als raadsman voor gevangen genomen volge lingen van Castro moest hij onderduiken voor de politie van Batista. Pag. Tweede Kamer1, 3 Weerravorten 1, 2 Economisch nieuws2 Effecten en Geldmarkt. 2 Van Dag tot Dag3 Ou de Praatstoel 3 BJériot-race 3 Taallaria 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kerkdiensten 4 Medische diensten 4 Agenda 4 Examens 4 Films 4 Beurs5 Feuilleton7 Radio en Televisie 7 Holland Festival7 Op en om het Binnenhof3 Kerkelijk Leven 9 Filatelie9 Erbij11 t.m. 14 Sport 15 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ..ERBIJ" Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1