Het nationale welvaartspeil en de internationale concurrentie J PLASTI COLOR PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Moeder Duitse aankopen stimuleren Amsterdamse beurs Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Iets minder vast weer SLOT DEFECT? Devaluatie Peseta 2 Tussentijdse baians van Herstelbank Conferentie ministers der E.E.G.-Ianden te Bonn Luns pleegt overleg over Kleine Vrijhandelszone 'T BS OM TE HUILEN, DAT MET ESSO BENT U BETER UIT! Deli Maatschappij veilt Italiaanse tabak Meisjes meegelokt en van hun geld beroofd Ongedeerd na een val van twaalf meter Beurs te Parijs Geen handel in A.E.G., wel in andere Duitse aandelen Voor hel- here Baby-huidje ★MBYDERMKVp' Geen zorgen over Sint Margriet ZATERDAG 18 JULI 1959 (Van onze financiële medewerker) Er ts ongetwijfeld een zekere overeenstemming tussen de situatie, waarin de V.S. met een staking in de staalbedrijven, zich bevinden en die, welke in ons land is ontstaan door het verzet tegen de regeringsvoorstellen inzake de opheffing van subsidies, de verhoging van de huren en de loonsverhogingen. Regering, werkgevers en werknemers zijn het er over eens dat de welvaart zoveel mogelijk aan alle groepen van de bevolking ten goede moet komen, dat te dien einde inflatie moet worden vermeden en dat daarom loonsverhogingen in een grotere pro- duktiviteit hun pendant moeten vinden. Het verschil loopt hierover, dat volgens de één een loons verhoging nog door een grotere produktiviteit moet worden gemotiveerd, volgens de ander reeds een zodanige vergroting van de produktiviteit is tot stand gekomen, dat de lonen daarbij zijn achtergebleven en een loonsverhoging op dit moment niet anders is dan een rechttrekken van scheef getrokken ver houdingen. Zowel in de V.S., als in ons land kan men over dit vraagstuk brede beschouwingen aantreffen van economen (ten onzent van prof. Tinbergen contra prof. Witteveen), zomede van ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers en het zou een illusie zijn te menen dat het tussen deze groepen ooit tot volkomen overeenstemming zal komen, zodat voor de oplossing van de moeilijkheden, waarin men zich thans bevindt, tenslotte weer het een of andere compromis zal moeten worden gevonden. Het gaat hier uiteraard niet slechts over waarde van alle genoteerde aandelen deel 'hadden, maar dit aandeel in 1958 tot 16.3 percent hebben opgevoerd (45 miljard dol lar bij een totale waarde van 276 miljard dollar). En dat ze tot dusver niet op het verkeerde paard hebben gewed, blijkt wel uit de stijging van het Dow-Jonesgemid- delde voor industriële aandelen, dat in be doelde periode van 200 tot 583 is gestegen. de belangen van bepaalde groepen, laat ons., zeggen van werkgevers en werk nemers, maar in bredere zin om de wel- vaartsbelangen van de gehele bevolking, welke immers van de economische en monetaire ontwikkeling van een land af hankelijk zijn. De Amerikaanse regering staat daarom wel voor een uiterst moeilijk probleem, als zij geconfronteerd wordt met de me ningsverschillen tussen de leiders van de staalondernemingen en die van de staal- werkers, omdat de recente ontwikkeling van de Amerikaanse economie reeds mo netaire moeilijkheden heeft doen ontstaan. Op de voortdurende afvloeiing van goud uit de V.S. hebben wij reeds meer dan eens gewezen, een ander verschijnsel, dat zorgen baart, namelijk de stijgende rente, is de vorige week geaccentueerd doordat de regering is overgegaan tot de uitgifte van miljard dollar éénjarige schatkistbil jetten tegen een rente van 4)4 percent, een percentage dat sedert 1921 niet ls voor gekomen. Hoewel de kosten van levensonderhoud in de V.S. gedurende het laatste jaar niet noemenswaard zijn gestegen, geeft men zich er rekenschap van dat een stijgende rente en verhoogde lonen tenslotte ook op die kosten van invloed zullen zijn en dat de concurrentiepositie van de V.S. daar door zal worden verzwakt. Concurrentiepositie verzwakt -De staalindustrie is een van de steun punten van de Amerikaanse economie en na de oorlog heeft zij als gevolg van de verwoestingen in Europa aangericht, in de wereld een dominerende positie kunnen innemen. Gedurende de laatste jaren ech ter heeft ons werelddeel zich ook op het gebied van de staalproduktie krachtig her steld, zodat er thans op kan worden ge wezen dat Amerika in 1958 minder dan de helft staalprodukten exporteerde dan in 1957, maar dat tegelijkertijd de import met 50 percent toenam. Dit wijst er op dat de concurrentiepositie van de V. S. tegenover Europa verzwakt. Tot voor kort bestond ze nog altijd, ondanks de hoge lonen, welke aan de Amerikaanse arbeiders konden worden betaald. De O.E.E.S. heeft onlangs becijferd dat bijv. in 1950 de Amerikaanse werkgevers in de automobielenindustrie 9.42 dollar aan lonen betaalde tegenover de Britse collega's 1 pond sterling (2.80 dollar). Maar de produktie per Ameri kaanse arbeider was 4.7 maal zo hoog als die van de Britse zodat de arbeidskosten per eenheid produkt 2.02 dollar bedroegen tegen 1 pond sterling (2.80 dollar) in En geland. Inclusief kapitaalkosten en winst opslag kwamen de kosten per eenheid in de V.S. op 2.47 dollar uit, tegen 2.80 dollar in Engeland en de Amerikaanse automo bielenindustrie was dus over het algemeen concurrerenaer dan die van het Verenigd Koninkrijk, aangezien voor zover de eind- prijzen gebaseerd zijn op de netto-kosten, een importeur in een derde land in de V.S. voor 2.47 dollar een artikel kon kopen dat 1 pond sterling (2.80 dollar) zou heb ben gekost, indien het in Groot-Brittannië werd aangeschaft. Europa heeft gedurende de laatste jaren echter ook veel aan produktiviteitsver- groting gedaan en de bevoorrechte positie van de V.S is daardoor uiteraard aange tast. En het is begrijpelijk dat men in de kringen van de staalfabrikanten een ver dere verzwakking van die positie tegen over Europa tracht te voorkomen. De president van de U.S. Steel Corporation, Roger Blough, volgens wie de arbeids kosten in de staalindustrie de laatste 17 jaar met gemiddeld 7.6 percent en de pro duktiviteit slechts met gemiddeld 2.6 percent per jaar zijn gestegen, is van mening dat één cent loonsverhoging de staalindustrie jaarlijks op een totale meerdere uitgaaf van 30 miljoen dollar komt te staan. De werknemers van hun kant achten dit geen bezwaar, omdat een groot deel van dat bedrag via de zakken van de werknemers weer aan de afzet van auto's, koelkasten, televisietoestellen, etc. ten goede zal komen. Inflatiegevaar Uit het bovenstaande wordt wel duide lijk dat het probleem, waarvoor men in de V.S. staat, niet uitsluitend door de belan gen van werkgevers en werknemers wordt beheerst, maar dat de positie van de ge hele Amerikaanse economie, ook tegenover het buitenland, er mee gemoeid is en dat het ook in ons land, dat gedurende de laatste jaren op de wereldmarkten, ook t.a.v. de V.S., een sterkere concurrentie positie heeft kunnen innemen, in de eerste plaats om de handhaving van die positie te doen is. Maar ook is het, gelet op de ginds en hier bestaande machtsverhoudingen, wel duidelijk dat velen een hervatting van het inflatieproces, in weerwil van de pogingen van de regeringen om het tegen te gaan, onafwendbaar achten en bij de belegging van kapitalen daarmee rekening houden. Men ziet dit zeer sterk bij de Amerikaanse beleggingsinstituten, die tezamen in 1949 nog voor slechts 12.4 percent in de beurs- Westduitse aankopen De inflatieverwachting is dan ook wel de voornaamste reden, waarom de Ameri kaanse beurs zich van stakingen weinig aantrekt en zij speelt zonder twijfel ook aan de Westduitse beurzen en ten onzent een gewichtige rol. En evenals men in de V.S., wegens de exorbitante koersstijging van de eigen fondsen, het oog op buiten landse aandelen heeft geslagen, oriënteren ook de Duitse beleggers zich meer en meer op buitenlandse beurzen. In het eerste kwartaal hebben de Duitse effectenaan kopen op buitenlandse beurzen meer dan 370 millioen DM bedragen, dat is zelfs meer dan die van de V.S. en nadat men vooral van internationale waarden (de laatste tijd met name op aandelen AKU) gecharmeerd was, heeft men van Duitse zijde ook de Nederlandse bankaandelen en die van onze machinefabrieken in zijn aan kopen betrokken, waaraan de recente koersstijging voor die waarden grotendeels moet worden toegeschreven. Voor de Nederlandse beleggers wordt de fondsenkeuze daardoor steeds moeilijker, al kan gelukkig worden gezegd dat over het algemeen het koersniveau van onze aandelen in verhouding tot balanspositie, resultaten en dividenden nog heel wat be scheidener is dan in de V.S. en West- Duitsland. Om een paar voorbeelden te noemen: aandelen Daimler Benz zijn aan de Duitse beurzen sinds einde 1958 van Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 HAARLEM Door de openbare uitgifte in 1958 van een 4 3/4 percent obligatielening, groot nominaal 25 miljoen, is de kring van hen, die een direct belang bij de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel n.v. hebben, met de houders van bedoelde obligatiën uitgebreid. De directie van de herstelbank heeft daarin aanleiding ge vonden om ook tussentijds een inzicht te verstrekken in de gang van zaken en de financiële positie van haar bedrijven en zijn daarom overgegaan tot de publikatie van een balans per 30 juni. Uit- een ver gelijking van de cijfers dezer balans met die per 31 december 1958 blijkt dat het totaal aan deelnemingen en debiteuren is gedaald van 541,5 tot 529 miljoen, kas, kassiers banken en giro zijn gestegen van 19.6 tot 20,5 miljoen en overheidspapier daalde van f 56,9 tot 49,5 miljoen. Het be drag aan te vorderen lopende rente staat op de balans per 30 juni 1959 met ƒ6.179.072 en dat voor verschuldigde lopende rente met 1.701.886. Anderzijds zijn de lenin gen op lange termijn gedaald van 83 tot 80,5 miljoen, de lening 1949 bij de Wereld bank van 9,8 tot 8,9 miljoen. Aan depo sito's vervallende na 1959 komen voor 12,5 (op 31 dec. 15) miljoen, aan depo sito's vervallende in 1959 2 miljoen (op 31 dec. 8,8 miljoen), terwijl voorts nog een winstsaldo wordt vermeld van ƒ8.082.504. De overige balansposten geven geen grote verschillen te zien. 954 tot 1760 gestegen, die van Feldmühle Papier van 580 tot 1150, die van de Deut sche Bank van 340 tot 475. Intussen is de kapitaalmarkt in Zwit serland en West-Duitsland de laatste tijd iets krapper geworden. Ten onzent kan men ondermeer in de koersdaling tot 97'/s percent van de jongste 4l/2 percents staats lening, die a 9814 is uitgegeven, een aan duiding zien voor een lichte stijging van de rente, ondanks het feit, dat het saldo tegoed bij de bondsspaarbanken in de eer ste helft van dit jaar met rond honderd miljoen gulden meer is toegenomen dan in die periode van het vorige jaar en dat bij grotere particuliere bestedingen. De ministers van Financiën van de zes landen die de Europese Gemeenschappe lijke Markt vormen hebben besloten een gemeenschappelijk heffingsbeleid uit te zetten voor goederen die binnen de ge meenschap verhandeld worden. Zo zal bij voorbeeld een door West-Duitsland uit gevoerde auto in de vijf andere Euro- marktlanden tegen dezelfde prijs ver kocht kunnen worden, omdat schomme lingen of'variaties in de tarifiëring bij het gezamenlijk beleid niet meer voorkomen, zo meldt UPI. De ministers van financiën van West- Duitsland, Frankrijk, Italië en de Bene- luxlanden hebben twee dagen in Bonn be raadslaagd. Hun conclusie is dat een voor de zes landen algemeen geldend belasting systeem gelijke concurrentiekansen kan scheppen. Men streeft ernaar de belas tingheffing geleidelijk aan te vereenzelvi gen, tot over 12 jaar, als de heffingen dei- zes landen onderling niet meer bestaan, ook de belastingen onderling geheel aan gepast zijn. Voorts hebben de zes minis ters besloten om de drie maanden bijeen te komen, teneinde voeling te kunnen hou den en de gezamenlijke politiek te coördi neren. De volgende bijeenkomst zal in Brussel gehouden worden. Eén punt van belang bleek een over zicht, dat Etzel gaf over de verhouding'van de directe tot de indirecte belastingen in de zes landen. De Duitse minister meent dat gestreefd moet worden naar een ver houding 50 50. Zijns inziens is dat de ideale toestand. Volgens de cijfers van 1957, zoals Etzel die verstrekte, bereikten de zes landen de volgende verhoudingen: Duitsland 53 percent directe tegenover 47 percent indirecte belastingen. Frankrijk 40 60, Ttalië 33 67, Nederland 56 44, België 51 49, Luxemburg 66 34. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, heeft vrijdag in Bern met zijn Zwitserse collega Petit- pierre gesproken over de kwestie van de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone. Ne derland en Zwitserland zijn beide voor standers van een groot vrijhandelsgebied. Advertentie VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLASTIC0L0R NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM Advertentie niet iedereen weet, dat geregeld gebruik van Esso Extra Motor Oil de levensduur van de motor aan zienlijk kan verlengen. Door volmaakte smering, zelfs direct na de start: extra vermogen, extra bescherming, extra zuinigheid. Ook voor het tanken even denken! Goed zo, stop bij Esso, want H&ü -v: Naar uit zeer betrouwbare bron te Was hington wordt vernomen zal het Interna tionaal Monetair Fonds heden een nieuwe koers vaststellen voor de Spaanse peseta, een van 60 peseta's tegen één Amerikaan se dollar. De aanvraag van Spanje om het volle dig lidmaatschap van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zal waarschijnlijk maandag worden ingewil ligd, zo weten goedingelichte zegslieden te vertellen (UPI). De n.v. Deli-Maatschappij Internatio naal zal op 25 september 1959 de gehele oogst Italiaanse subtropical tabak van de Cipet, groot 2.560 pakken, te Amsterdam bij inschrijving aanbieden. Zoals bekend, betreft het hier de oogst van de groep on afhankelijke concessionairs, welk consor tium in 1958 met dc n.v. Deli Maatschap pij Internationaal tot een innige samen werking kwam ten einde de ontwikkeling van de cultuur te bevorderen, waarbij te vens de verkoop van het produkt aan de Deli Maatschappij werd toevertrouwd. De Arnhemse recherche heeft twee 26- jarige colporteurs in stofzuigers aange houden, die ervan verdacht worden de laatste tijd het land onveilig te hebben gemaakt door berovingen te plegen. Hun aanhouding werd ook door de politie te Eindhoven en te Tilburg verzocht. In Arn hem hebben de beide Eindhovenaren twee meisjes beroofd van respectievelijk 20 en 250. Zij gaven voor officieren van de Amerikaanse luchtmacht te zijn en troon den de meisjes mee in hun auto. Na hun van het geld beroofd te hebben zetten de beide mannen de meisjes uit de wagen. Deze deden direct aangifte bij de politie. Zij wisten te vertellen dat de beide man nen waarschijnlijk naar een woning in het Overrijnse stadsdeel van Arnhem zouden gaan. Rechercheurs togen er heen, evenals twee surveillancewagens. Deze maat regelen achtte men nodig omdat het ver moeden bestond, dr de beide mannen in het bezit van een vuurwapen waren. Toen zij uit het desbetreffende huis kwamen, werden zij, zonder dat zij tegenstand boden, ingerekend. Een 21-jarige metselaar in Apeldoorn is, toen hij op het dak van een huis bezig was dakpannen te leggen rond een pas gemetselde schoorsteen, uitgegleden en van een hoogte van ongeveer twaalf meter gevallen. De val werd gebroken door een brede dakrand, waar hij dwars doorheen viel. In het ziekenhuis bleek, dat hij geen noemenswaardig letsel had opgelopen. 6. „Zou dit heus een filmopname zijn?", vroeg Panda twijfelend. „Het ziet er maar gevaarlijk uit. En die mevrouw gilt wel erg hard!" Smithy stopte zijn vingers in zijn tuitende oren en zei: „Ja, die tante heeft zeker stalen stembanden. Laten we hopen, dat die lui nog zo achterlijk zijn, dat ze stomme films maken. Anders is het leed van de bioscoopbezoekers niet te overzien". De rovers hadden het intussen zo druk met roven en de dame ging zo op in haar gegil, dat niemand van hen de nadering van de auto bespeurde. Smithy stopte, verplaatste kauwend het sappige eind van zijn sigaar maar de andere mond hoek en knorde: „Ze behelpen zich wel met heel goedkope kostuums. Well, ik zie zelfs nergens een camera. Dit moet wel een heel armoedige filmmaatschappij zijn!" „M- mijnheer Smithy", stamelde Panda. „Ik g-geloof, dat dit echt is!" Een rommelend gelach steeg op uit Smithy's borstkas. „Echt?! Laat naar je kijken, broekje!", riep hij. „Rovers met grote kaasmessen! Een koets! Een juffie met een stem als een scheermes! Nee, dat is film hoor! Ik ga eens vragen of ze gauw klaar zijn, want ik wil er wel eens langs". Hij stapte uit de wagen en liep naar de tierende rovers bende. Op 21 juli zal op de beurs te Parijs de handel beginnen in aandelen Siemens, Rheinstahl, Farbwerke Hoechst en Badi- sche Anilin. Drie dagen later, op 24 juli, zal de handel in aandelen General Elec tric, General Motors, American Tel. and Tel., Dupont de Nemours en Ford Motors beginnen. In de bekendmaking van het beursbestuur, waarin dit werd medege deeld, werd hieraan toegevoegd, dat de aandelen zowel tot de locohandel als tot de termijnhandel worden toegelaten. Men neemt aan, dat de introductie van de aan delen van Mannesmann en van de A.E.G. niet doorgaat. Deze aandelen werden na melijk niet genoemd in de bekendmaking van het beursbestuur. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) De zomer is inmiddels gevorderd tot een vaak onbestendige periode. Maandag is het Sint Margriet. „Regent het op Sint Mar griet dan regent het zes toeken dat hei giet", luidt een der vele weerrijmpjes, maar dit is nog nooit uitgekomen. Wel ir het een feit wij hebben dit ook het vorige jaar weer kunnen zien dat wanneer zich zo omstreeks 20 en 25 juli een verslechtering met toenemende de pressiesactiviteit voordoet, het weer zich in augustus niet of met veel moeite weer kan herstellen. Doet zich deze inzinking niet voor, dan kenmerkt zich ook de periode tussen 20 juli en half augustus dikwijls door droog en soms zeer warm zomerweer. Het feit dat zich juist nu, tegen Sint Margriet, een nieuwe periode van warm zomerweer aankondigt, stemt ons ten aan zien van de nu aangebroken tweede helft van deze zomer optimistisch. En ook al zou er maandag plaatselijk een buitje vallen dan behoeven de vakantie gangers in de komende weken zich daar over heus geen zorgen te maken. Bloemengroet. Belangrijke internationale exprestreinen in Italië zullen elke dag stoppen in het kleine Noordwestelijke kustplaatsje Bordighera teneinde bui tenlandse bezoekers in staat te stellen de vermaarde bloemen van deze streek te gaan zien en te kopen, zo hebben de Italiaanse spoorwegen meegedeeld. Compromis. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse senaat en het Huis van Af gevaardigden hebben vrijdag in Was hington overeenstemming bereikt over een compromisbedrag van 3.556.200.000 dollar voor hulp aan het buitenland. Dit is nog geen tien percent minder dan president Eisenhower voor het belas tingjaar, dat op 1 juni is begonnen, had gevraagd. Verschrikkelijk. De burgemeester van het Franse plaatsje Royan, vice-admiraal Hubert Meyer, heeft vrijdag zijn be zoek aan Gosport, Engeland, afgebroken en is vier uur eerder naar Frankrijk teruggekeerd dan aanvankelijk zijn plan was. Het plaatselijke orkest, dat hem met het volkslied wilde begroeten, speelde namelijk „The stars and stripes forever" in plaats van de „Marseillai se". Overal brand. In acht weken heeft de brandweer van de Westduitse plaats Schloss Holte 46 keer moeten uitrukken voor even zovele branden. De gemeente telt in totaal 60 woningen. Gisteren heeft de politie in een brandende woning een man gearresteerd, die vermoedelijk de aanstichter van alle 46 branden is ge weest. Naar Wenen. De Japanse premier Nobu- suke Kisji is uit Bonn naar Wenen ver trokken, aan het eind van zijn twee daags bezoek aan West-Duitsiand. Diepte. Bij een poging om de Matterhorn, bij Zermatt in Zwitserland te beklimmen zijn twee Britse bergbeklimmers van 19 en 22 jaar om het leven gekomen. Zij gleden uit op een gletscher en stortten duizend meter de diepte in. Vergif. In het gebied van Coquilhatstad in Belgisch Kongo zijn veertig mensen om het leven gekomen door het eten van vis sen, die met behulp van vergif waren ge vangen. Het vergif, een insektendodend middel, was tevoren gestolen. Gebrek. Gebrek aan mankracht en ma chinerie in Polen zal er waarschijnlijk toe leiden, dat duizenden hectaren graan niet zullen kunnen worden ge oogst, zo meldt het orgaan van de Pool se communistische partij, de Trybuna Ludju. Op de collectieve staatsboerde rijen zijn geen oogstmachines en er zijn geen reserve-onderdelen, aldus het blad. Men hoopt echter, dat met behulp van het leger de oogst tijdig binnengehaald zal kunnen worden. Daar warmte. Op het eiland Dickson in het westelijk deel van het noordpoolge bied is gisteren een temperatuur van 24 graden Celsius gemeten, zo meldt radio- Moskou. In het gebied heerste in de af gelopen dagen ongewoon warm weer. Tijdloos. De tijd zal tot stilstand komen als morgen in geheel Zwitserland de 80.000 horlogemakers hun jaarlijkse vakantie van twee weken beginnen. Men zal de vakantie van de bestbe- taalde arbeiders vooral kunnen mer ken in die kleine dorpjes in de Jura, waar de hele bevolking hoi'loges maakt. Daar gaan de middenstanders tegelijk met de horlogemakers op va kantie. Men zal er dan schijnbaar uit gestorven dorpen kunnen aantreffen, waar twee weken lang geen leven en geen tijd bestaan. Filmresencent. Naar de in Londen ver schijnende Daily Mail vandaag bericht, heeft Sir Winston Churchill een in Hol lywood vervaardigd draaiboek over zijn leven afgekeurd, en daardoor meer dan een half miljoen Engelse ponden aan royalties verspeeld. Volgens de Daily Mail werd het manuscript door een En gelse auteur ter goedkeuring aan Sir Winston voorgelegd, maar deze wees het af. Metro-Goldwyn-Mayer heeft verscheidene duizenden ponden besteed aan het opstellen van dit draaiboek. Allang. Het Russische blad „Izwestija" schreef vrijdag, dat de wielloze auto, waarover sedert enige tijd in de kapita listische landen wordt gesproken, reeds meer dan vier jaar in de Sovjet-Unie bestaat. Een inmiddels overleden inge nieur, Genadi Toerkin, bouwde in 1955 de Russische wielloze auto, die twee benzinemotoren heeft en zich voortbe weegt door middel van een schroef. De ze schroef vormt een laag samengepers te lucht onder het voertuig. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van het noorden van Rusland via Duitsland, Frankrijk, de Golf van Biscaje naar de Azoren, brengt in grote delen van West- Europa warm zomerweer. Het hogedrukgebied neemt in onze om geving echter in betekenis af. Tegelijker tijd wordt de luchtdruk op het aan Ier land grenzende oceaangebied hoger. Door deze ontwikkeling kan een kou front, dat vanochtend boven Ierland, zuid- west-Engeland en West-Frankrijk lag, vor deringen maken in de richting van Ne derland. Samenhangend daarmee zijn er de komende 30 uur enkele regen of on weersbuien mogelijk, die gepaard zullen ^aan met afkoeling. WEERRAPPORTEN Zondag 19 juli Zon op 4.41 uur, onder 20.50 uur. Maan op 19.56 uur, onder 4.07 uur. Maandag 20 juli Zon op 4.42 uur, onder 20.49 uur. Maan op 20.38 uur, onder 5.17 uur. Maanstanden 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 juli Hoog water 1.34 en 14.10 uur. Laag water 9.37 en 22.15 uur. Zondag 19 juli Hoog water 2.30 en 15.04 uur. Laag water 10.36 en 23.08 uur. Maandag 20 juli Hoog water 3.22 en 15.55 uur. Laag water 11.28 en 23.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot j5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen so to d binnen- en buitenland. d "w h u a Neerslag: laatste 24 uur. a ïu a C 3 Den Helder onbewolkt ZO 20 0 Ypenburg onbewolkt zo 23 0 Vlissingen onbewolkt. zo 24 0 Eelde onbewolkt ozo 26 0 De Bilt onbewolkt ozo 24 0 Twente onbewolkt zo 27 0 Eindhoven onbewolkt ozo 26 0 Zd Limburg onbewolkt zo 27 0 Helsinki licht bew O 21 0 Stockholm half bew. O 23 0 Oslo onbewolkt nno 23 0 Kopenhagen onbewolkt ono 20 0 Aberdeen regen z 21 0,3 Londen licht bew. windst. 24 0 Amsterdam licht bew. O 24 0 Brussel onbewolkt windst. 27 0 Luxemburg onbewolkt no 27 0 Parijs onbewolkt O 29 0 Bordeaux onbewolkt nw 30 0 Grenoble onbewolkt windst. 28 0 Nice onbewolkt nw 27 0 Berlijn geheel bew nno 25 0 Frankfort onbewolkt no 29 0 München onbewolkt zzo 21 0 Zürich onbewolkt windst. 22 0 Genève onbewolkt windst. 26 0 Locarno onbewolkt windst. 28 0 Wenen regen nw 19 4 Innsbruck half bew. windst. 20 0 Athene onbewolkt nnw 30 0 Rome onbewolkt nw 31 0 Ajaccio onbewolkt ono 26 0 Madrid onweer z 35 7 Mallorca onbewolkt windst. 31 0 Lissabon licht bew. nno 28 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2