OP EN OM HE T BINNENHOF Structuur veranderingen AUTOMOBILIST(E) Britse verkiezingsverwach tingen iets in het voordeel der Tories Rol van Gaitskell in discussie H-bom kan Labour nog ten goede komen F1I.ATF.IJF. mmm 9 KERKELIJK LEVEN <de moderne hygiëne Bezoek van Argentijns opleidingsschip Nederlands-Engelse militaire oefening Er komt weer water in de Dedemsvaart Lerarensalarissen in het georganiseerd overleg ZATERDAG 18 JULI 1959 De/er dagen is het rapport verschenen, dat door het Sociologisch Instituut van de Nederlands Hervormde Kerk is samen gesteld in opdracht van de commissie voor de Dcltazaken vanwege deze kerk. Het rapport houdt zich bezig met de om wentelingen, die op het eiland Rozenburg plaats vinden en de gevolgen daarvan. Allereerst wordt een overzicht gegeven van het „oude" Rozenburg, een eiland dat een overwegend landschappelijk ka rakter droeg en waar de landbouw dan ook het voornaamste middel van bestaan was. De hervormden zijn er in de meerderheid, gevolgd door de gereformeerden. Te mid den van het Nieuwe Waterweggebied en Voorne-Putten nam het een enigszins af zonderlijke en eigensoortige plaats in, die door de komst van Botlek en Europoort en de invloed van de Randstad en Delta ingrijpend zal worden gewijzigd. In de toekomst zal een groot deel van de boeren en landarbeiders van het eiland verdwenen zijn en in hun plaats zullen zich de bedrijfsleiders, technici, tekenaars, monteurs, lassers, bankwerkers, kraan drijvers, stokers en handlangers vestigen. Blijkens een mededeling van de hervorm de predikant te Rozenburg waren aan het einde van het vorige jaar reeds vijf en twintig gezinnen van hervormde boeren en landarbeiders van de oostpunt van Ro- zenburg (Botlek) geëvacueerd. Van de westpunt (Europoort) was dit aantal twaalf, terwijl bovendien enkele gezinnen in het westen reeds hun woning moesten verlaten vanwege de Europoortwerken. De protestantse bevolking van Rozen burg zal in de komende tijd andere gods dienstige opvattingen moeten gedogen en dienen te respecteren. De eerste ont vangstavond, welke door het gemeentebe stuur van Rozenburg werd belegd en waar burgemeester Aschoff, de gemeen tearchitect en de hervormde predikant de nieuw ingekomen inwoners toespraken, was een eerste geslaagde poging om tot wederzijds begrip en samenwerking te komen. Blijkens mededeling van de her vormde predikant hebben de veranderin gen het wegtrekken van de oude be volking en het zich vestigen van een nieu we tot nu toe geen ongezonde spannin- Advertentie "We genieten nu meer bewegingsvrijheid'* „Vroeger, met die omslachtige methode, waren wij hele dagen maar een half mens. En wij voelden ons rampzalig. Maar tegenwoordig? Dank zij de moderne o.b.-hygicne doen miljoenen vrouwen weer aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Altijd en overal zijn zij volkomen „safe" met o.b.-tampons, de Onmerkbare Bescherming, handig weggestopt in het kleinste tasje." per pakje van 10 tampons,voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal 1,-. Speciaal f 1.25 Vrijdagmiddag is het Argentijnse ma rineopleidingsschip „Bahia Thetis" de Am sterdamse haven binnengelopen. Het schip, dat onder commando staat van kapitein- luitenant ter zee Carlos Schliemann en dat 21 officieren, 20 onder-officieren, 90 adel borsten en 207 manschappen aan boord heeft, meerde om vier uur af aan het Stenen Hoofd. Een half uur later bracht de commandant een bezoek aan de Comman dant Maritieme Middelen in de hoofdstad, kapitein ter zee A. H. W. von Frevtag Drabbe en kort daarop aan de Argentijnse consul-generaal in Amsterdam. Het bezoek duurt, tot 23 juli. Voor het personeel van de „Bahia Ttetis" staan een aantal excursies op het programma, o.a. naar de scheepswerf van Verolme en naar de Zuiderzeewerken. Hedenmorgen heeft de commandant op het stadhuis zijn op wachting gemaakt bij de burgemeester en vervolgens een krans gelegd bij het natio nale monument op de Dam. Dinsdag is het gezelschap de gast van de Argentijnse am bassadeur in Den Haag. Engelse cn Nederlandse troepen zullen op Nederlands grondgebied een oefening houden van 20 tot en met 23 juli De oefe ning, die de naam „zwaan-song" draagt, gaat vooraf aan het vertrek van het eer ste bataljon van The Queen's Royal Regi ment uit West-Duitsland naar Engeland. Aan de oefening zullen dit Engelse batal jon en enkele onderdelen van de Neder landse 41ste gevechtsgroep deelnemen. Komende uit West-Duitsland richten de Engelsen op maandag 20 juli in de namid dag hun bivak in ten oosten van Steen- wijk. Mobiele onderdelen van de Engelse gevechtsgroep zullen nachtelijke aanval len doen op enkele kleine Nederlandse ob jecten tussen Zwolle en Amersfoort. In de avond van woensdag 22 juli doet de groep een aanval op een Nederlandse stelling op de Leusderheide en in de vroege mor gen van 23 juli wordt de oefening beslo ten met een tegenaanval van een Neder lands infanterie-bataljon. Duur kopje koffie. Toen de bestuur der van een vrachtauto, een 40-jarige inwoner van Huizen in een café te Barne- veld even een kopje koffie ging drinken, werd uit de cabine van de auto een porte feuille met ongeveer f 10.000 ontvreemd. gen in de Rozenburgse samenleving te weeggebracht. Dit wordt enerzijds toe geschreven aan de structuur van de im port, die overwegend uit jonge gezinnen met kleine of schoolgaande kinderen be staat, waarbij dus de oudere jeugd met de plotselinge inbreng van een eigen pro blematiek nog ontbreekt. Anderzijds is Rozenburg al langere tijd geen eng beslo ten eilandgemeenschap meer vanwege de trek van vele Rozenburgers naar de grondwerken en de industrie buiten het eiland. Zowel in de samenleving als in de her vormde kerk is en wordt gewerkt aan een zekere openheid voor de „vreemdelingen", die over de ontvangst, opneming in de sa menleving goed te spreken zijn. Ook komt het voor dat nieuw-ingekomenen naar de kerk gaan op Rozenburg, waar zij dit in hun vorige woonplaats achter wege lieten. De hervormde kerkeraad ziet als zijn taak allereerst het werk in de arbeiders kampen rondom de Europoort, bij de Botlek en bij de opbouw der bedrijven. Naast dit werk van tijdelijke aard, ligt het blijvende onder de zeevarenden en bin nenschippers. Daarnaast zal er op pas toraal, kerkelijk-maatschappelijk en jeugd- gebied een vermeerdering van de arbeid komen door toeneming van het aantal hervormde leden en van het aantal buiten kerkelijken. De vraag dient overwogen te worden of samenwerking nodig is tussen hervormde gemeenten in soortgelijke structuurveran deringen. Vervolgens moet aandacht ge vraagd worden voor initiatieven, die van wege de kerk ontwikkeld kunnen worden bij voorbeeld op het gebied van het vor mingswerk onder de bedrijfsjeugd, be roepskeuzevoorlichting enzovoorts. Ten slotte zal bijscholing van de predikanten op Rozenburg op het gebied van industrie vraagstukken nodig zijn, zoals dit ook reeds is geschied in andere industriegebieden in ons land. „Jonge-gezinnen-beweging" In het begin van het vorig jaar richtte de Hervormde Raad voor Kerk en Gezin zich tot alle kerkeraden en predikanten met een schrijven, waarin de „Jonge-ge- zinnen-beweging" als mogelijkheid werd aangeboden. De Raad was bekend met de moeilijkheden, die jonge gezinnen vaak hebben: velen hebben geen eigen woning en als ze die wel hebben is deze vaak te klein voor een goeie ontplooiing van het groeiende gezin; in de enorme huizenblok ken in de buitenwijken van de snel groei ende steden zijn de vrouwen vaak een zaam; het aantal werkende jonge gehuw de vrouwen is door allerlei omstandighe den zeer groot. De Raad voor Kerk en Gezin meent, dat de kerk hier een grote taak heeft en ziet als praktische mogelijkheden: het organi seren van avonden of cursussen over be paalde onderwerpen, waarbij deskundi gen leiding geven; het houden van moe derkringen bij een van de leden thuis; het aandacht geven aan de vakanties en het opleven van het dienstbetoon. De belang stelling voor deze beweging bleek in het gehele land groot te zijn. In ruim twintig plaatsen zijn groepen van de Jonge-gezinnen-beweging opge richt. Zij hebben alle een van de moge lijkheden, die door de Raad voor Kerk en Gezin werden geboden ter hand genomen. Een commissie uit. deze Raad concen treert ondertussen haar aandacht in het bijzonder op de huisdienst en de godsdien stige vorming van het gezin. Gepoogd wordt nieuwe vormgevingen voor de huis- dienst te vinden en te stimuleren; nog meer nieuwe kindergebeden bijeen te zoeken en verder een kleine liederenbun del voor het jonge gezin samen te stellen. Advertentie Via pers, radio en televisie heeft u reeds vernomen, dat de E.N.A.S. (Eerste Neder landse Anti-Slip-School), Jan van Galen straat 178 te Amsterdam, directie PETER GIJSWIJT, u leert, dat u nooit behoeft te slippen ,dat u uw wagen onder alle omstan digheden volledig in uw macht kunt hebben. Vul onderstaande bon in, dan krijgt u geheel vrijblijvend nadere inlichtingen over onze „aII-round-driver"-cursus, welke omvat: A. anti-slip-cursus; B. uw wagen volledig in uw macht te houden bij een klapband of „blow out"; C. efficiënte remmethoden (uw remweg ca. 25 °/o verkorten). D (Blokletters s.v.p.) Opzenden aan E.N.A.S., Postbus 1329, Am sterdam. Verzoeke mij nadere inlichtingen te verstrek ken over uw „all-round-driver"-cursus. Hr./Mevr./Mej Adres Woonplaats (Verzenden in open enveloppe - 4 ct. porto). De Dedemsvaart krijgt weer water en de vele bedrijven, die voor een groot deel op watertransport zijn aangewezen, worden uit hun isolement verlost. Het water in de Dedemsvaart is de laatste dagen ongeveer 30 cm gestegen. Dit water wordt ontrok ken aan het Zwarte Water en door pomp- gemalen via het Meppeler Diep, het Lint horst Homankanaal, de Hogeveense Vaart, de Noordse Schut en Coevorden een weg van honderd kilometer in de Dedems vaart geleid. Men wil ook IJselwater via het Twente-Rijnkanaal en het Almelose Kanaal in de Dedemsvaart laten lopen. Uit deze omslachtige gang van zaken blijkt wel dat de watervoorziening in de Overijselse kanalen veel te wenscen laat. Ook in Canada is het warm, vandaar dat koningin Elizabeth van Engeland, toen zij met prins Philip een bezoek bracht aan de Canadese Rockies, dank baar gebruik maakte van haar parasol. (Van onze correspondent in Londen) Een Londens blad heeft in vijftig van de tweehonderd zogenaamde grenskies- districten, welke bij algemene verkiezingen in Engeland (waar elk district een Lagerhuiszetel oplevert) op de wip zitten wegens hun wankele politieke gesteld heid en daardoor een beslissende invloed op het verkiezingsresultaat uitoefenen, een onderzoek ingesteld naar de stemming ten opzichte van de kernwapens, waarover op het ogenblik zoveel te doen is. De belangrijkste uitkomst van deze persoonlijke ondervraging van de kiezers is wel, dat zeven van de tien (of 67 percent) van mening zijn, dat Engeland dient voort te gaan A en H-bommen te maken, zolang andere landen die bezitten. Zelfs van degenen, die van plan zijn op Labour te stemmen, was slechts negen percent voorstander van een afzonderlijke groepering van bezitlozen op II-bomgebied. Zoals al gemeld is stelt de leiding van de Labourpartij aan het komende partijcongres voor de Britse kernwapens af te schaffen, indien andere landen, welke de bom nog niet bezitten, deze tegelijkertijd gezamenlijk zullen afzweren. Gaitskell heeft voor dit plan in het buitenland, behalve bij de Westduitse sociaal-democraten en ook wel bij de Zweedse, nog weinig instemming gevonden, terwijl hij moet optornen tegen zijn eigen linkervleugel volgens welke het plan niet ver genoeg gaat en in feite slechts een slag in de lucht is om links koest te houden. Destijds nam een Labourregering het initiatief tot de ontwikkeling der Britse atoombom, omdat het gevaar dreigde dat de Verenigde Staten opnieuw naar het iso lationisme zouden afglijden. Maar 't groot ste risico is thans, dat de H-bom alom gemeengoed wordt. Vandaar dat Gaits kell mede om De Gaulle's gevoel van ach terstelling teniet te doen, bereid is de Brit se H-bom op te offeren en met de niet- bezitters één club te vormen! Eenzijdig opgeven van de H-bom, zoals degenen, die elke Pasen naar Aldermaston het Britse onderzoekcentrum voor kern wapens marcheren, dat willen, wordt slechts voorgestaan door twaalf percent van de kiezers ongeacht hun politieke ./V'% Hv, 1 A-: A:: kleur. De Labourleiding kan in zoverre moed putten uit de resultaten van deze opiniepeiling, dat zij terecht weigert een toekomstige Labourregering te binden om tot eenzijdige kernontwapening over te gaan. Wat de algemene politiek van de tegen woordige regering betreft was er de af gelopen vier weken in de „twijfel" distric ten een omzwaai naar de Conservatieven, welke daar een voorsprong behaalden van twee percent, nadat ze kort tevoren nog twee percent achterlagen. In de gepolste streken sprak zich 42 percent uit voor de Tories, 40 percent voor Labour en elf per cent voor de liberalen. In elk geval lijkt het oktobercongres van de Labourpartij, dat alleen in de oorspronkelijke opzet door gaat, wanneer de regering die maand geen verkiezingen uitschrijft, beheerst te zullen worden door de H-bom. Afgescheiden van de campagne van Frank Cousins concen treren de partij-afdelingen, welke in de fe deratief opgebouwde structuur van de be weging slechts 'n minderheid vormen, zich op de eis tot afschaffing van kernwapens. Van de 400 resoluties houden zich ruim 140 met de bom bezig. Politiek voeren is allesbehalve een zuiver verstandelijke aangelegenheid. Dat geldt te meer waar de H-bom in het spel is, waarbij allerlei diepe emoties zich doen gelden. Gaitskell, die meer intellectueel dan gevoelsmens is, verwierf de lof van zijn tegenstanders voor de manier, waarop hij Cousins van repliek diende. Zonder zijn eigen standpunt voor het geringste prijs te'geven, gaf hij er blijk van de mense lijke motieven te begrijpen van hen, die volkomen met de H-bom willen breken. Deze stemming loopt inderdaad dwars door de partijen. Het feit, dat Gaitskell, al weigert hij zover te gaan als de totale afschaffers, dit juist aanvoelt, geeft hem op het ogenblik een nationaal gezag, dat Labour bij de verkiezingen kan ten goede komen. Vandaar dat de Conservatieven reeds hun leiders waarschuwen, hun zelf genoegzame houding tegenover het H- bomvraagstuk te laten varen. Reeds vrij vroeg gedurende de gedach- tenwisseling over de regeringsnota aan gaande het te voeren sociaal-economisch beleid, viel er bij de deelnemers aan wat ten slotte een „vierdaagse" zou worden, vermoeidheid waar te nemen. Bij de Ka merleden was dit waarneembaar, doordat de meeste sprekers er bepaald niet in slaagden, na de inzet van de heer Roe mers (P.v.d.A.) enerzijds, van de heer Andriessen (K.V.P.) anderzijds, veel nieuws ter sprake te brengen. Bovendien ontbrak het in het algemeen aan uiteen zettingen, die het geheel tot een werke lijk belangwekkend politiek debat maak ten. Al te veel kon men zich in de college zaal wanen, waar allerlei economische wijsheden, en dit dan gemeenlijk op dro ge wijze, verkondigd werden. Tot de goe de uitzonderingen op deze regel behoor den echter zowel het zeer kundige en in menig opzicht geestige betoog van de heer Koopman (P.v.d.A.) als de van niet min der bekwaamheid en inzicht getuigende, ook levendig voorgedragen, redevoering van de heer Hazenbosch (A.R.). In zoverre scheen de „tour" ook voor de heren achter de regeringstafel afmattend te zijn, dat hetgeen men van die zijde te horen kreeg, weinig om het lijf had. Dit, wel te begrijpen, daargelaten het heldere betoog van de minister van financiën prof. Zijlstra, de met bijzonder groot gemak en dito vaardigheid over het voetlicht ge brachte beschouwingen van de staatsse cretaris van Sociale Zaken, de heer Rool- vink, alsmede het op zichzelf zeker intel ligente college van dc minister van Econo mische Zaken De Pons. Mr. Van Aartsen, de minister van volkshuisvesting was bij kans even wijdlopig als nietszeggend in zijn veel en veel te lange verhaal. Zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, mr. Van Rooy, riep dank zij de fraaie klanken, die hij liet horen en het gebarenspel, dat hij te aanschouwen bood, de herinnering op aan zijn oom, die destijds een begaafd operazanger was. Het viel echter enigs zins moeilijk om er in te geloven, dat deze bewindsman werkelijk thuis is in de vraagstukken, welke aan de orde waren. En helaas kan ik in dit geval ook bepaald niet zeggen, nu ik hem het laatste noem, dat op de minister-president van toepas sing zou zijn „lest, best". Veeleer moet ik vaststellen, dat geestigheid, een vrien delijke glimlach en zekere gemoedelijke minzaamheid nog allerminst voldoende zijn om de indruk te kunnen doen post vatten, dat er de aanvoerder van een ploeg aan het woord is, die een welbewust goed overwogen beleid wenst te voeren, bereid om daarvoor te staan, of om, indien een parlementaire meerderheid dat beleid niet lust, dan te vallen. Het kabinet overstag Ter staving van deze opmerking behoef ik alleen maar in herinnering te brengen, dat drie weken geleden, te weten in zijn nota, het kabinet, na te hebben aangekon digd, dat de huurverhoging en de verho ging van de melkprijs op 1 januari 1960 zullen ingaan, verklaarde, dat „het naar het oordeel van de Regering niet verant woord zou zijn een latere ingangsdatum dan de genoemde te kiezen. „Let wel, ver schuiving van die datum naar een latere datum zou „niet verantwoord" zijn. Hoe hiermee te rijmen valt, dat minister De Quay donderdagmiddag kwam vertellen, dat het kabinet thans voor zijn verant woording wil nemen de datum van 1 janu ari door die van 1 april te vervangen wat de melkprijs betreft, die zal dan wel op 1 januari twee cent per liter hoger wor den, maar pas op 1 april wordt de totale verhoging met 4 cent bereikt is een volslagen raadsel. Tenzij men zou moe ten aannemen, dat de boven aangehaalde zinsnede in een onbewaakt ogenblik in de nota was opgenomen! Intussen moet ik hieraan terstond toe voegen, net uit een oogpunt van het spel der politieke krachten volkomen ver klaarbaar te vinden, dat de minister-pre sident en zijn ambtgenoten tot deze wijzi ging in hun plannen overgingen. Zij had den immers helemaal niet uitsluitend ver zet ontketend bij de socialisten, doch even eens bij twee regeringspartijen in haar ge heel, nl. bij de K.V.P. en bij de A.R., ter wijl bovendien ook nog bij een deel van de C.H.-fractie de in de nota vastgelegde datum kritiek ontmoette. Zie ik het wel, dan ware het onjuist deze gang van zaken louter aan de machtige in vloed van de vakverenigingen toe te schrijven, al is het buiten kijf, dat de daar wegens de opzet van de regerings plannen tot uiting gekomen bezwaren heel wat gewicht in de schaal hebben gelegd. Er was echter meer. In brede kring, ook buiten die van de organisaties van de werknemers, leefde en leeft de opvatting, dat de loontrekkenden hun aandeel in de welvaartsverbetering, via de onder het nieuwe bestel van vrijere loonvorming tot stand te brengen loonsverhogingen moeten krijgen, vóórdat de huurverhoging en de afschaffing van de subsidie op de melk zul len ingaan. Daarmee nu was in de nota beslist onvoldoende rekening gehouden. Te wonderbaarlijker was dit, als men be denkt, hoe niemand minder dan de aan voerder van de fractie van de K.V.P., pro fessor Romme, ter gelegenheid van de gedachtenwisseling over de regeringsver klaring, op de voorgrond had geplaatst, dat men de hier genoemde prioriteit in acht zou dienen te nemen. Waarlijk, het zou aan de positie van het kabinet ontegenzeggelijk ten goede zijn gekomen, indien het van het begin af be ter rekening zou hebben gehouden met wat er ook politiek zowel op het Binnen hof als verder in het land leeft, tenzij de ploeg-de Quay hei stoute stuk had wil len uithalen om zich daarvan niets aan te trekken en geheel en al zelfstandig zijn eigen weg te bewandelen. Dit wilde het kabinet echter niet. Het gaf juist toe, om dat het er zich van bewust noemde, dat zulks vanwege het hoog houden van het gemeen overleg tussen Kabinet en Kamer geboden te achten viel. Verschil en overeenstemming Het tegemoet komen door het kabinet aan wat er in de Kamer was bepleit had ten gevolge, dat er nu weer een duidelijke scheidslijn tussen de oppositie en de re geringspartijen naar voren kwam. Zeker, ook de socialisten erkenden, dat zij niet helemaal onbevredigd waren, doch hun waren de van de ministerstaf af meege deelde wijzigingen in de plannen toch nog niet voldoende. Hiervan getuigden de door de heer Roemers in tweede aanleg inge diende moties, nadat hij zijn aanvankelijk ter tafel gebrachte motie had ingetrokken. De Partij van de Arbeid bleef van mening, dat de nu uiteengestippelde gewijzigde po litiek onvoldoende waarborg biedt, dat voor de huurverhoging een redelijke ver betering van de welvaart voor alle loon trekkenden tot stand zal zijn gekomen. Vandaar haar wens, of wil men, eis, dat de Regering tijdig aan de Kamer de nodi ge gegevens omtrent de loonontwikkeling zal verstrekken, vóór de Kamer in staat zal zijn te beoordelen, óf, en zo ja met in gang van welke datum, huurverhoging mogelijk zal zijn zonder dat deze „de thans bij voorrang noodzakelijke wel vaartsverbetering" voor de loontrekken den in gevaar zal brengen. Om nu maar te zwijgen van de overige door de P. v.d. A. in het strijdperk gewor pen moties, waaronder één, die van de af schaffing van de melksubsidie in de gege ven omstandigheden helemaal niet wil weten, merk ik op, dat dus de socialisti sche oppositie ronduit verklaarde zich ten opzichte van huurverhoging alle rechten te willen voorbehouden. Zo was het daarentegen met de fractie van de K.V.P. en evenmin met de andere „regeringsverwante" groepen gesteld. Deze onderstreepten gaarne, dat het te genwoordige kabinet wel degelijk een goe de sociale politiek wil voeren, koesterden waardering voor de wijze, waarop de re gering haar standpunt heeft verdedeigd alsook voor haar tegmoetkomende hou ding. Voor iedereen is het duidelijk, aldus de heer Andriessen, die als woordvoerder van de K.V.P. optrad, dat ook bij het ka binet de gediffrentieerde loonvorming de voorrang heeft. Kortom, van die zijde werd kenbaar gemaakt, dat men in het geen de regering voorstaat, vertrouwen koestert. In dit alles nu liepen derhalve de zienswijzen tussen oppositie en rege ringspartijen uiteen. Ja, zelfs de enige „af- wijkeling" binnen de K.V.P., de raads man van de Katholieke Arbeidersbewe ging, de heer Bogaers, was nog bereid zijn twijfel ten slotte ten voordele van de re gering te doen doorslaan. Intussen schuil de er, op de keper beschouwd, toch nog een adder onder het K.V.P.-gras. Dat bleek ten slotte zonneklaar, toen de heer Andriessen, o zo onschuldig, kwam ver tellen, dat wel op het verlanglijstje van hem en zijn politieke vrienden staat, dat de regering bij de behandeling van het wetsontwerp tot huuverhoging inhet volgende voorjaar, aan de kamer een lijst zal overleggen, die de ontwikkeling van de vrijere loonvorming in de praktijk zal weergeven. In de staart het venijn? Geheel aan het slot van zijn repliek kwam de heer Andriessen met deze wens voor de dag. Er is, dunkt me, plaats voor de vraag, of hier niet in de staart het venijn zat. Ik laat nu nog daar de ietwat verrassende nieuwe kalenderindeling van deze afgevaardigde, die het had over be handeling in het voorjaar van een ont werp, dat negen dagen na het aanbreken van het voorjaar kracht van wet moet hebben! Zat in die opmerking soms een speculatie op een nieuwe verschuiving van de datum? Helemaal duidelijk is dit niet, maar hoe het ook zij, door deze wens te uiten deed de woordvoerder van de K.V.P. in zeker opzicht hetzelfde als, dan echter veel openlijker, de heer Roe mers met zijn motie deed, waarin van de stand van zaken op het gebied van de loonsontwikkeling, heel de aangelegen heid van de huurverhoging afhankelijk wordt gesteld. Zie ik het wel, dan kan de minister-pre sident zich dus nog helemaal niet geluk kig prijzen, wat het door hem en zijn mede ministers in de praktijk te voeren beleid inzake de lonen aangaat. Het heeft er im mers veel van weg, dat men ook van K.V.P. zijde bij voortbaat op de omtrent de loonregelingen te voeren onderhande lingen en uiteindelijk van overheidswege te nemen beslissingen druk wenst uit te oefenen. Al met al meen ik dan ook, dat de af loop van de vierdaagse „tour-De Quay" het kabinet geen reden tot juichen ver schafte. Dr. E. van Raalte FRANKRIJK. Honderd jaar geleden overleed de dichteres Marceline Des bordes-Valmore (1786-1859). Ter her denking van dit feit is een postzegel van 30 fr. (bruin, blauw en groen) uit gegeven, waarop haar portret en een kerkgebouw voorkomen. De zegel is ontworpen en gegraveerd door Gandon. PHILIPPIJNEN. Ter gelegenheid van de tiende wereldjamboree, die van 17 tot 26 juli in het Makïling National Park in Los Banos, Laguna, wordt ge houden, zal op 17 juli een serie van vijf postzegels worden uitgegeven: 30 10 c. padvinder bereidt zijn maal op open vuur, 25 5 c. padvinder met pijl en boog, 6 4 c. padvinder op fiets, 70 20 c. padvinder met modelvlieg tuig, 80 20 c. Philippijnse president en padvinder drukken elkaar de hand. Een miniatuurvelletje, dat de vijf waar den bevat, alsmede zogenaamde tête- béches van de laagste twee waarden, zullen eveneens verkrijgbaar worden gesteld. OOST-DUITSLAND. De Oostduitse posterijen hebben hun derde schilde rijenserie het licht doen zien: 5 pf. (olijfkleurig), „De Vestaalse maagd" van Angelica Kauffmann; 10 pf. (groen), „De dame met het kantkloskussen" van Gabriël Metsu; 20 pf. (bruinrood), „De nicht van de meester, mademoiselle Lavergne" van Jean-Etienne Liotard 25 pf. (bruin), „De oude vrouw met een kolenbak" van Peter Paul Rubens; 40 pf. (karmijn), „De jonge man in zwarte jas" van Frans Hals. De zegel van 40 pf. is een „sperwaarde". De ontwerpen zijn van Erich Gruner uit Leipzig. VERENIGDE STATEN. Op 14 sep tember zal een postzegel van 4 cent (groen) in omloop worden gebracht naar aanleiding van het honderdjarig be staan van de American Dental Associa tion, de Amerikaanse tandartsenorgani- lumim -state WM&m satie. De zegel laat links de silhouetten van spelende kinderen en rechts het hoofd van een glimlachend jong meisje zien. Hij is ontworpen door Charles Henry Carter. SOVJET-UNIE. Ter gelegenheid van de Sovjetrussische tentoonstelling van wetenschap, cultuur en techniek, die op 30 juni in New York werd geopend en ter bevordering van de vriendschap en culturele uitwisseling tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten zijn twee postzegels uitgekomen. Het zijn een 20 kop. en 40 kop. Beide waarden ver tonen het embleem van de expositie en het Coliseum-gebouw in New York. INDIA. Het veertigjarig bestaan van de internationale arbeidsorganisatie (I.L.O.) is herdacht met een postzegel van 15 n.P. Op de zegel komt het beeldhouwwerk „Triomf van de arbeid" van D. P. Roy Chowdhary voor. GHANA. In de loop van augustus zal een nieuwe definitieve serie frankeer zegels worden uitgegeven. De reeks om vat vijftien waarden «-.i is als volgt samengesteld: 1/« d. en 3 d., inlands symbool, Gods almacht voorstellend en Kente-kleed; 1 d., standbeeld van pre mier Nkrumah te Accra; V/2 d., hard- houtstammen; 2 d., Volta-rivier; 21/2 d., cacaovrucht; 4 d. diamantmijn en ge slepen diamant; 6 d., bisschopvogel; 11 d., spinlelie; 1 sh., gemberplant; 1 sh. 3 d., wimpelvleugelige geitenmelker (vogel); 2 sli., gekroonde kraanvogels; 2 sh. 6 d., grote pisang-eter (vogel), 5 sh. tijgerorchidee; 10 sh. tropische Afri kaanse cichlid (vis). In een gisteren gehouden gecombineerde vergadering van de bijzondere commissies voor georganiseerd overleg voor het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs, het nijverheidsonderwijs en het kweek- schoolonderwijs, die door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en gedeeltelijk ook door de minister van Bin nenlandse Zaken werd bijgewoond, zijn aan de orde gesteld enige punten als basis voor een herziening van de lerarensalaris sen, aldus deelt de persdienst van onder wijs, kunsten en wetenschappen mee. Na de toelichting hierop van regerings zijde en na bespreking hebben de perso neelsvertegenwoordigingen toegezegd hun oordeel in de loop van de volgende week aan de regering mede te delen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9