Politie arresteert bromfietser die wielrijder neerstak Sunil wast stralend wit... Atoomvrije bunkers voor parkeren WITTER DAN HET WITSTE KONIJN en spaart uw linnenkast Hij zou in april een dergelijk misdrijf in Wassenaar hebben gepleegd Naaimachines „BROSENS" Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Er zijn 25.000 krotten in Amsterdams binnenstad In 1965 geen woningtekort meer, menen B. en W. Tochtvrije ventilatie in trein rij tuigen Benoemingen Amsterdams conservatorium Leprozerie voor Nieuw-Guinea Hengelo heeft thans 60.000 inwoners Kerkelijk Nieuws Commercieel adviseur aan Defensie benoemd Buitenlandse studenten gaan Schiphol opknappen Cabaret „Zomersproeten" Vragen van Kamerleden Geen leraren voor examenvakken? BAZEL WORDT EEN VOSSENHOL US' r-- ■mxtf-m 40ÖQ DINSDAG 21 JULI 1959 Advertentie Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN IT.6QÓ Maandagavond laat heeft de rijks recherche te Wateringen de 35-jarige C. M. B. uit Wateringen gearresteerd. C. M. B. heeft bekend de 21-jarige monteur H. van den B. te Maarheeze te hebben neer gestoken. ny kwam by de rijkspolitie eerst metmet het verhaal aan, dat hij de steek partij had meegemaakt, maar al spoedig viel hij door de hand en bekende Van den B. te hebben gestoken, toen deze In het bos buiten Maarheeze wilde rusten van zijn fietstocht, die hij zondagavond van Rotterdam uit begonnen was. Het is nog niet bekend of C. M. B. ook de dader is van een dergelijke aanslag in Wassenaar. Ook wordt nog uitgezocht of hij mogelijkerwijs betrokken kan zijn ge weest bij een poging tot een steekpartij in het Westland, waarbij een marinier ter nauwernood aan het dreigende mes kon ontkomen door in het water te springen. De 21-jarige Rotterdamse monteur H. van den Berg, die zondagochtend, ernstig gewond door drie messteken in de bost, bewusteloos in de bossen van Maarheeze langs de autoweg Eindhoven-Weert werd aangetroffen, heeft in het ziekenhuis te Eindhoven aan zijn moeder, de enige die wegens zijn toestand bij hem werd toe gelaten, verteld wat hem is overkomen Zijn ouders verbleven in het kampeer- kamp bij Weert, waar de jongen zich bij hen wilde voegen. Daartoe was hij zater dag omstreeks middernacht per fiets uit Rotterdam vertrokken. Hij moest des nachts dus een afstand van ongeveer 140 km afleggen. Omstreeds twee uur had hij in Breda een man ontmoet, die op een bromfiets reed en die hem vertelde dat hij in het Westland woonde en de week einden in Eindhoven placht door te bren gen. omdat hij daar ongeveer 25 jaar zou hebben gewoond. Aangezien de Rotter dammer dezelfde kant uit moest bood hij hem aan hem met zijn bromfiets te trek ken. In Eindhoven bood de onbekende zelfs aan de Rotterdamse monteur nog verder weg te brengen. Op nog slechts 10 km afstand van Weert besloot het tweetal in het bos langs de weg wat te gaan uitrusten. Hier bracht de onbekende bromfietser de jonge mon teur de drie messteken in de borst toe. Zwaar gewond strompelde de Rotterdam mer, wiens fiets iets verderop in het bos is teruggevonden, naar de weg toe. Daar zakte hij bewusteloos ineen. Bijtijds gevonden Waarschijnlijk zou de monteur daar aan zijn verwondingen zijn bezweken wanneer twee motorrijders hem niet kort daarop toevallig hadden zien liggen. Bij na gelijktijdig kwamen enkele kommiezen van de douane-recherche langs. Dank zij hun optreden werd de gewonde zeer snel naar Eindhoven gebracht, waar men De Amsterdamse binnenstad telt onge veer 100.000 woningen. Hierbij zijn ruim 25.000 krotten. Dit cijfer hebben B. en W. van de hoofdstad gepubliceerd als resul taat van een diepgaand onderzoek, waar bij ieder huis in de binnenstad werd be zocht. In de nota, die over het krottenprobleem is verschenen, wordt voorts gewezen op de woningnood. Hoewel er door het Cen traal Bureau voor Huisvesting ruim 20.000 namen op de urgentielijst staan, be draagt het werkelijke woningtekort onge veer 17.000. Er zijn 8000 jonggehuwden geregistreerd, die pas na twee jaar. huwe lijk worden ingeschreven. B. en W. hebben een optimistische prognose gegeven ever de woningbouw in de naaste toekomst. Uitgaande van een bruto-produktie van 4000 per jaar, zal er, zo meent men, in 1965 geen woningnood meer in Amsterdam bestaan, maar zal er zelfs een woningoverschot van 1600 hui zen zijn. Met dit vooruitzicht acht het college van B. en W. het verantwoord reeds.thans, zij het op bescheiden schaal, te beginnen met de krotopruiming. Als krot wordt be schouwd een huis dat in vervallen toe stand verkeert, een vloeroppervlak heeft van minder dan 25 vierkante meter, pla fonds van minder dan twee meter hoogte, onvoldoende lichtoppervlak en onvoldoen de privaat. De privatenkwestie is overi gens een hoofdstuk apart. Gebleken is dat bij voorbeeld alleen al in de veelbezongen Jordaan niet minder dan 45.000 woningen een w.c. hebben die slechts uit de kamer of keuken te bereiken is. In de binnenstad zijn 20.000 woningen met een w.c., die vol komen onvoldoende is. Het onderzoek heeft zich voorts uitgestrekt tot de woningbehoefte wat betreft de soort en de huurwaarde. B. en W. zeggen hier over: „Doordat de ingeschrevenen uit de laagste inkomensgroep de huren van de nieuw gebouwde woningen niet kunnen be talen; kunnen zij moeilijk worden gehol pen. Zij moeten wachten tot er goedkope woningen vrij komen. Deze gezinnen gaan een soort „ijzeren voorraad" vormen. De cijfers van de huren der woningen en de inkomensgroepen bevestigen onze mening, dat de huren der te bouwen arbeiderswo ningen voor een belangrijk deel niet hoger mogen zijn dan zestien gulden per week", aldus B. en W. Het ventileren in de rijtuigen van de Nederlandse Spoorwegen geeft vaak aan leiding tot klachten. Dit komt meestal -loordat men vlak bij het geopende raam -le toebt niet voelt, maar verderop in het rijtuig wel. Bij wijze van proef zal nu in de loop van dit jaar in een aantal elek trische treinstellen éen nieuwe construc tie van het bovengedeelte van de ramen worden toegepast. Deze constructie heeft de eigenscnap, dat bij het gedeeltelijk openen van de ramen de lucht uit het compartiment naar buiten wordt gezogen. Daardoor wordt geventileerd zonder dat dit tot tocht aanleiding geeft. hem met een bloedtransfusie in leven wist te houden. De rijkspolitie te Budel stelde een on derzoek in en kwam daarbij tot de ontdek king, dat in april in de duinen van Was senaar een soortgelijk misdrijf is gepleegd. Ook daar had een nog steeds niet ge vonden dader een jongeman ernstig toe getakeld, al vertoonde deze slechts steek wonden aan de handen en de qolsen. De Rotterdamse monteur zegt echter dat hij zondagochtend in de bossen langs de auto weg is gaan slapen en onverhoeds in zijn borst is gestoken. In het geval-Wassenaar raakte het slachtoffer, dat zich bedreigd gevoelde, uit zelfverdediging in gevecht. Noch in Wassenaar noch in Maarheze werd het slachtoffer van enig geld of an der eigendom beroofd. Per 1 september 1959 zijn aan het Am sterdams conservatorium benoemd: De heer J. van Zon tot hoofdleraar solfège en leraar solfège vooropleiding. De heer Pieter Odé tot leraar akte muziekonderwijs a dwarsfluit en tot leraar bijvak dwarsfluit. De heer Jan van den Berg tot leraar akte muziekonderwijs a voor viool en leraar bijvak viool, De heer Jan Henrichs (voor viool), mevrouw Ans Stroink (voor zang), de heer M. A. de Ruyter (voor violoncel), de heer L Vincent (voor piano) en de heer E. Lotichius tot leraar theoretische vakken staatsexamenopleiding. De te 's-Gravenhage gevestigde stich ting Het Nationaal Nieuw-Guinea-Comité heeft veertigduizend gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuwe le prozerie te Kaimana in Nederlands Nieuw-Guinea. De helft van dit bedrag is geschonken door de vereniging Simavi. Sedert enige jaren richt het Nationaal Nieuw-Guinèa-Comité haar sociale activi teiten voornamelijk op de leprabestrij ding. Nadat deze stichting in de loop van het vorige jaar een compleet ziekenhuisje en laboratorium had geschonken aan de leprozerie te Sorong, besloot zij ook de leprozen in de meer zuidelijk gelegen ge bieden te helpen door bij te dragen aan de oprichting van nieuwe leprozerieën in de gebieden, waar de lepra actief is en voor uitbreiding van de ziekte naar de binnenlanden moet worden gevreesd. De thans beschikbaar gestelde 40.000 gulden zijn toereikend voor de bouw van tien wo ningen, elk ruimte biedend aan zes pa- tienten. De zieken plegen zich eigener beweging voor opneming te mélden. Zaterdag is in Hengelo de 60.000ste in woner bij de Burgerlijke Stand ingeschre ven. Het is Sylvia, het vierde kind van de heer en mevrouw J. Stoffers en G. J. Stof- fers-Kreijkes. Burgemeester mr. R. J. J. Lambooy heeft de vader een spaarbankboekje met ƒ100 overhandigd. Het inwonertal van Hengelo is in 33 jaar verdubbeld. In 1926 schreef men de 30.000- ste inwoner in, in 1939 de 40-000ste en in 1951 de 50.000ste. De bevolking neemt vooral snel toe door het vestigingsover schot. Ned. Hcrv. kerk Beroepen te Kamperveen J. Vroeginde- weij, kand. te Barneveld. Geref. kerken Benoemd tot leenpred. te Curagao J. Wil schut te Zeist idem tot hulppred. te Zeist ds. J. v. Henten, em. pred. aldaar. Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Oronjéstraat 148 - Telefoon 5357f De minister van Defensie heeft met in gang van 1 augustus benoemd tot alge meen commercieeei adviseur van het de partement van Defensie de heer J. Ph. van de Water, oud-lid van de directie Verre Oosten en laatstelijk onderdirecteur inkoop van de directie van de Borneo-Sumatra Handelmaatschappij n.v. Aan de algemeen commercieel adviseur van het departement van Defensie is op gedragen, de minister en de staatssecre tarissen van Defensie van advies te dienen over het aanschaffingsbeleid. de aanschaf fingsprocedure en de organisatie van de aanschaffingsdiensten. Deze zomer zal voor de vierde keer een internationaal werkkamp voor studenten op Schiphol worden gehouden. Veertien vrouwelijke en een en twintig mannelijke studenten van twaalf verschillende natio naliteiten beginnen morgen met hun werk zaamheden, die bestaan uit het schoonma ken van baanputten, deksels en verlich- tingsbakken, het afsteken van de voegvul- ling en de graskanten langs de start- en landingsbanen, het afkrabben, schilderen en nummeren van de 220 baanlichten, het onkruidvrij maken van wegen en pleinen en het schilderen van baanborden. Stu denten uit Duitsland, Engeland, Polen, de Verenigde Staten, Frankrijk, Portugal, Spanje, Zweden, Finland, Italië, België en Nederland zijn reeds naar Amsterdam ge komen waar zij door bemiddeling van de Stichting Internationale Werkkampen wór den' ondejgebracht en verzorgd. Het werk- katnp duurt tot en met zeven augustus en gedurende al die tijd krijgen de studenten gratis verblijf en maaltijden, alsmede een dagelijks zakgeld. De stichting zorgt ook voor ontspanning en ontwikkeling in de vrije uren en op de avonden. Zaterdags en zondags zijn de studenten vrij van werk. Een week leng in Amsterdam Op verzoek van de directie van het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam stelde de Haarlemse, vooral' door de tele visie bekende cabaretier Jelle de Vries een kleinkunstprogramma samen, dat daar onder de titel „Zomersproeten" ge durende de laatste week van juli wordt vertoond. De medewerkenden zijn: Yoka Berretty, Nelly Wiegel, Ingrid Valerius, Rob van Reyn, René van Vooren, Ronnie Potsdammer, Jaap Hoogstra, Ton Dalen oord, Dolf Ephraim en Jaap van de Mer- we (welke laatste binnenkort een bloem lezing van Nederlandse chansons laat verschijnen). Er zal onder meer een korte en gedeeltelijk gedanste éénakter van Jaap Hoogstra voor het voetlicht worden ge bracht. Nelly Wiegel vertrekt na afloop van deze voorstellingen met haar man, de psycholoog dr. Nico Frijda, naar Amerika en hóópt, daar gedurende het jaar van hun verblijf haar vakkennis van de muzikale komedie te vermeerderen. Met dat doel steekt ook Yoka Berretty, die enige gast rollen bij de Nederlandse Comedie ver vulde, in „Onder het Melkwoud" en „Oscar" met name, de Atlantsche Oceaan over. De première van „Zomersproeten" wordt gegeven op 24 juli. De Tweede Kamerleden mr. Roosjen en mr. Versteeg (A.R.) hebben aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat er scholen voor v.h.m.o. zijn, waar gedurende de cur sus 1959-1960 in de examenklassen bepaal de vakken niet zullen kunnen worden ge geven, omdat voor die vakken geen leraren zijn? Is de minister niet van oordeel, dat het ernstige gevaar dreigt, dat de be trokken leerlingen buiten hun schuld slachtoffer worden van de omstandigheden en hun studie op scholen voor v.h.m.o. niet on de gestelde tijd kunnen voltooien door dat zij niet zullen voldoen aan de eisen, voor de eindexamens gesteld? Is de mi nister bereid noodmaatregelen te over wegen, opdat de betrokkenen toch in 1960 hun einddiploma kunnen behalen en is hij bereid het daarheen te leiden, dat voor be paalde scholen voor bepaalde vakken het eindcijfer van de cursus 1958-1959 als examencijfer geldt bij het eindexamen 1960? Is de minister niet van mening, dat het voor de goede gang van zaken en de rust in de scholen nodig is. dat bij het begin van de cursus 1959-1960 bekend is, waar de betrokken kandidaten aan toe zijn? Men kan van de Zwitsers misschien veel zeggen, maar zij hebben in ieder geval een gezonde drang tot zelfbehoud en een neiging om het noodzakelijke met het praktische te verbinden, waarvoor men al leen maar bewondering kan hebben. Zij maken daar ook helemaal geen geheim van; bij elke discussie over het verkeersprobleem in diverse Zwitserse ste den kwamen steeds twee problemen weer samen; de „Zich toespitsende politieke spanningen in de grote steden". Misschien lijkt het u op het eerste gezicht een ietwat ongelofelijke combinatie, maar wij zeiden toch, dat de Zwitsers praktische mensen zijn? Zij zijn zelfs zo praktisch, dat uit deze beide ideeën een sa menwerkende commissie is geboren die atoomgevaar verbindt met een oplossing van het verkeerspro bleem. Het voorbeeld van Basel is werkelijk uniek in de wereld; onder het stadscentrum van de stad wordt een enorm „vossenhol" aangelegd, een com binatie van gangen en ondergrondse zalen, waarin in vredestijd 2800 automobielen een plaats kunnen vinden om vreedzaam te parkeren of waar men in oorlogstijd vijfendertigduizend mensen kan onder brengen gevrijwaard tegen elke atoomaanval. Dit plan verbindt inderdaad in elk opzicht de Zwitserse handelsgeest met de even traditionele drang naar neutraliteit en bescherming van de Bondsrepubliek. Een belangrijk winstpunt wordt gevormd doof het feit, dat. de toenemende moeilijkheden van de winkels in het centrum van Bazel als rechtstreeks gevolg van het gebrek aan par keerruimte, kunnen worden opgeheven door het scheppen van ruimte voor eventuele cliënten. Dat dit probleem niet denkbeeldig is, blijkt uit de teruggang yan de omzetcijfers van vele zaken in de stadscentra van New York en Parijs, waar het par keerprobleem vele kopers naar de koopcentra in de buitenwijken drijft. Een Zwitserse studie-combinatie heeft nu een plan uitgewerkt, dat in een witboek aan de Bondsraad is voorgelegd en dat in het voor bijgaan grote belangstelling heeft gewekt bij stede- bouwkundige autoriteiten in vijf werelddelen, en bij de Verenigde Naties, al was het alleen maar om de „preambel" die zegt „Juist stadscentra zullen in tijd van oorlog bijzonder veel gevaar lopen, omdat de moderne luchtoorlog er in het bijzonder op gericht is de burgerbevolking te treffen in de verkeers- en verkoopcentra en daarmee het weerstandsvermogen te ondermijnen". Men laat zich niet storen Omdat de Zwitsers zich noch in oorlogs- noch in vredestijd wensen te'laten storen, hebben de plaat selijke organisaties voor luchtbescherming en voor verkeersveiligheid elkaar gevonden. Samen hebben zij vijfenveertig andere organisaties gevonden, die be reid 'bleken hun medewerking te verlenen aan een gezamenlijke actie. Het eerste deel hiervan was de Zwitsers duidelijk te maken hoe belangrijk luchtbe scherming is en het tweede was (de praktische aard der Zwitsers in aanmerking nemend) hoe men dit zakelijk kon organiseren. Een voorbeeld van beteke nis was hier de stad Stuttgart met een half miljoen inwoners, die in de tweede wereldoorlog drieënvijftig luchtaanvallen had te doorstaan. Dank zij uitstekende luchtbeschermingsaanvallen hebben hier slechts vier duizend mensen het leven verloren. Het is natuurlijk een groot aantal, maar toch slechts 0.8°/o van de bevolking. Als tegenstelling had men de stad Pforz heim met tachtigduizend inwoners zonder luchtbe schermingsmaatregelen, waar 25000 mensen het leven verloren, of wel 31#/o. Hier moeten wij Politiecommissaris Ramseyer alle eer geven. Hij was het, die op de gedachte kwam, wat er kon gebeuren wanneer Bazel zou worden ge troffen door een atoombom zoals boven Hirosjima ontplofte. Hij kwam bij zijn berekeningen op een percentage van zevenendertig tegen slechts dertien als er behoorlijke luchtbeschermingsruimte was. «<X tmmmm Milin-UW PARKSTOiLÊN $*oss8tóa, IANGS-UND aUEftSTÖltSN VÖU.fU!SSAO Nn staan de Zwitsers op het standpunt van „ons kan zoiets niet overkomen" en ze hebben daar al meerdere eeuwen gelijk in gehad. Dus moest Ram seyer de zaak een beetje aantrekkelijk maken. Hij knoopte dit derhalve vast aan de toename van het aantal automobielen in de stad Bazel, 18000 in 1952, 38000 in 1958. Hij ging eens rekenen en kwam tot de overtuiging, dat met twee vierkante meter per per soon en vijfentwintig vierkante meter ruimte per auto ondergronds heel wat bereikt zou kunnen wor den. Op die basis liet hij plannen ontwerpen, die be staan uit verbindingswegen ondergronds van twee verdiepingen en elf dwarswegen, die zowel parkeer ruimte als luchtbeschermingsruimten vormen. Op vier plaatsen in de stad worden schroefvormige toe gangswegen aangebracht, die het inkomend en uit gaand verkeer afzonderlijk verwerken. In vredestijd is een royaal op- en afgaand verkeer verzekerd langs de vijf meter brede rijwegen met eenrichtings verkeer. Daarnaast zijn er tal van voetgangerstun nels van anderhalve meter breedte om langs korter wegen de bovengrond te bereiken. De driedemensionale stad Op zich zelf is dat een voordeel, want die voetgan gerstunnels vormen even zovele ingangen langs welke men in korte tijd ondergronds kan raken. Bovendien bestaat de mogelijkheid, vanuit de winkels toegan gen te scheppen tot de voetgangerstunnels, die op zich zelf een gemakkelijke toegang tot de winkels vormen en die in noodgevallen een prachtige toegang tot de schuilkelders geven. Technisch wordt het hele „Malpertüis" van Basel uitgerust met de modernste installaties voor luchtverversing en lichtsignalen. Ook-als een atoombom op Basel valt is deze onder grondse stad op zich zelf met eigen elektriciteitscen trale, luchtsluizen, airconditioning, geigertellers, zie kenhuizen, levensmiddelenopslagplaatsen, drinkwa tervoorziening enz. volkomen veilig. „Het hele sy steem is houdbaar, ook als de hele stad boven onze hoofden in brand staat" zei dr. Rapp, „elke gang is bestand tegen instortingen en stralingsrisico's". Het merkwaardige aan alles is, dat de stad Basel bereid blijkt dit ontwerp, ondanks alle kosten te ac cepteren. Wij zeiden het al eens, de Zwitsers zijn zakenmensen. Men kan er niet gratis parkeren; hoe langer de oorlog uitblijft, des te beter zijn de finan cieringsmogelijkheden. Waar het gehele project als zodanig de luchtbescherming dient, krijgt de stad Basel twee-derde van de staat teirug en de rest dekt men met parkeergelden. Dit is de eerste werkelijke poging om te komen tot de driedimensionale stad, die wij kennen uit Fritz Langs „Metropolis" met zijn boven- en onderstad. Onder de parkeerruimte-zoekende automobilisten van Basel wordt nu propaganda gemaakt voor een eerste aanleg van drie gangen met twee ingangen onder het motto „atoomvrije parkeerruimte". Het lijkt mis schien overdreven, maar momenteel maakt in Zwit serland een boek van Philip Wyllie furore. Dat boek behandelt een atoombomaanval op twee Amerikaan se steden, een mèt en een zonder luchtbescherming. De Zwitsers voelen veel voor luchtbescherming, maar willen dat graag verbinden aan een van hun prak tische problemen: parkeerruimte. In hoeverre dit probleem ook voor óns land waarde heeft, kan men afmeten aan de opmerking van een technisch ambte naar van de gemeente Amsterdam, wie wij het wit boek uit Basel voorlegden: „Een goed idee, maar in Amsterdam kan men geen drie meter boren zonder op een paal te sloten"

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11