Veluwezoom: reservoir van prachtige half-edelstenen seizoen-opruiming Odder Woensdag en donderdag KIJKGRIJP poederkoffie i.m O dagen koffie- en theekoopjes in de Amerikaanse fles limonade-siroop enorme koopjes Amateur-geoloog Roosa in Velp etaleert tal van houtfossielen Amsterdamse Beurs 8 De beurs van gisteren Bijzonder eerbetoon voor Haille Selassi in Parijs Gezien gemeenschappelijke Afrikaanse zorgen Scheepvaart - LUIDSPREKERS Men zoekt nieuws in dit dagblad en zoekt MARKTPLEIN 16 Extra prima p. blik van 2.20 voor Onze MOCCA-KOFFIE pak van 1.59 voor 1.49 Onze HOTEL-KOFFIE pak van 1.38 voor 1.28 Onze PRIMA KOFFIE pak van 1.28 voor 1.18 Onze JAVA-PAARSMERK THEE pakje van 58 voor 48 Onze ENGELSE GOUDMERK THEE pakje van 68 voor58 Onze CEYLON ZILVERMERK THEE van 82 voor72 Bovendien bij aankoop van 250 gram koffie en 100 gr. thee (soorten naar keuze) een grote (bijna 1 L.) van 1.35 voor 89 le klas vlees tegen de laagste prijs BIEFSTUK TARTAAR42 3 stuks 99 BRAADWORST35 3 stuks 79 SLAVINKEN3 stuks 79 SAUCIJSJES 500 gram 95 RUND- en VARKENSGEHAKT 500 gram..99 SPEKLAPJES 500 gram 74 LAMSBORST 500 gram 105 DINSDAG 21 JULI 1959 Onze vaderlandse bodem heeft in de loop der jaren veel van zijn rijkdommen aan steenkool, olie, zout en andere delfstoffen prijs moeten geven. En nóg steeds zijn de geologen de bodemdeskundigen bij uitstek bezig, om te onderzoeken wat er onder de aardkorst verborgen ligt. Men vond bij allerlei boringen en afgra vingen talloze gesteenten van min of meer edel gehalte. De regel is, dat deze soms zeer mooie en grillig gevormde ge steenten in een aardige vitrine worden neergezet, aangezien dat leerzaam is voor de bezoekers. Een amateur-geoloog uit Velp, de heer Chr. Roosa in het dage lijks leven sigarenwinkelier vond óók aanleiding om door hem en door bevrien de relaties gevonden stenen in zijn vitri nes te leggen. Maar bij hem zijn de ste nen hoofdzaak en géén bijprodukt. De heer Roosa is bezig om ons duidelijk te maken, dat Nederland een eigen reser voir van halfedelstenen bezit. Hij doelt daarbij op de hellingen van de Veluwe zoom. De praktische en bekwame hobby ist uit Velp heeft in zijn etalage een mi nimum aan sigaren en een maximum aan gesteenten uitgestald. Kleine etiketten ver tellen de voorbijganger, dat onder de Ve- luwe een woud moet liggen, dat miljoe nen jaren geleden met de schuivende ijs massa's is meegekomen. Onder enorme druk en hoge temperatuur is dit woud sa mengeperst. Het hout van de bomen ver steende. De houtfossielen van jaspis en an dere blijken prachtig materiaal te zijn voor een juwelier. Er ligt genoeg van dit versteende hout onder de Veluwe om er heel Nederland van te voorzien. De heer Roosa exploiteert geen parti culier Kimberley. Neen, hij zorgt erbij te zijn als er ergens boringen worden ver richt voor putten of als er op de Veluwe een grote afgraving gaande is. Zijn ge oefende blik ziet dan al spoedig tussen de massa's kiezelstenen en keien die naar boven komen, de houtfossielen. Onder de AMSTERDAM Bij een tamelijk levendige handel was de stemming op het Damrak vandaag, voor de eerste dag van de nieuwe beursweek, bij oplopende koersen aan de vaste kant voor alle internationale waarden. De on geregeldheden in Irak werden volkomen genegeerd. De Westduitse beurzen waren vast en drukten hun stempel op de koers- vorming van de aandelen in Amsterdam. Vrijwel de grootste activiteit ging uit van de arbitrage. Het publiek waagde zich hier en daar in de markt, terwijl ook de be- roepshandel een graantje meepikte. Niet tegenstaande van de slotkoersen van vrij dag jongstleden in Wallstreet geen stimu lans op de aandelen in Amsterdam uitging, boekten de internationale waarden als Philips, Unilever en AKU koerswinsten van circa vijf tot zes punten. Ook Kon. Olie noteerde boven de vorige slotprijs en was circa een gulden hoger. De notering voor deze aandelen van 156,70 lag boven pariteit New York. Duitsland was voor aandelen Unilever en AKU aan de koop zijde, terwijl de Philipsaandelen voor Zwit serse en Amerikaanse rekening gekocht werden. AKU liep op van 371'/2 tot 376, Philips van 644 tot 647, Unilever van 579 tot 581 en Kon. Olie van 156,10 tot 156,70. De markt sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag. Aandelen KLM werden een gulden hoger geadviseerd. De scheepvaartsector zette de week kalm in bij een prijshoudende stemming. Van de leidende cultures lag Deli een gulden hoger, vergeleken bij de slotkoers van vrij dag jongstleden. Een en ander hield ver band met de in september aanstaande te Amsterdam door dit concern te houden veiling van 2560 balen Italiaanse tabak. De certificaten lagen de laatste tijd reeds vast in de markt op deze mededeling. Voor de maatschappij is het belangrijk te weten, hoe de kwaliteit van deze Italiaanse tabak te zijner tijd zal beoordeeld worden. Am sterdam Rubber, HVA en Senembah frac- tioneel hoger. Staatsfondsen doorelkaar vrijwel onveranderd bij geringe omzetten. Bankaandelen gevraagd, terwijl op de locale markt eveneens een gunstige stem ming viel waar te nemen. Voor de in schrijving op de resterende nominaal f 30 miljoen 4% percent 20-jarige obligateis KLM tot de koers van 98 percent bestond ter beurze een bevredigende belangstel ling. De lening is groot nominaal 50 miljoen, waarvan reeds 20 miljoen op inschrijvingsvoorwaarden zijn geplaatst. Aandelen Mijbeb werden een paar punten hoger op 433 geadviseerd. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Er was een tamelijk groot aanbod van automobiel-aandelen tegen sluitingstijd en Ford eindigde meer dan twee dollar lager. General Motors en American Motors ver loren elk meer dan een dollar. De verko pen in autowaarden breidden zich naar enkele andere groepen uit en verstoorden voor de derde achtereenvolgende dag het evenwicht. Ook olie-, staal-, rubber- en suikerwaarden vertoonden een neer waartse tendentie. Makelaars schreven de algemene zwakte op de beurs toe aan de onzekerheid over de duur en de invloed van de staking in de staalindustrie. Zij ver wachten dat de markt voorlopig een on regelmatig patroon zal tonen. De spoor wegen ondergingen onder de gemiddelden percentueel de scherpste daling. Verliezen van een dollar of meer kwamen voor bij ander leidinggevende aandelen. Beleggers nemen een voorzichtige houding aan ten opzichte van de spoorwegen, die het effect van de staking voelen door verminderd vrachtvervoer. Staal toonde verliezen tot een dollar bij de meeste leidinggevenden. Enkele aandelen van staalmaatschappijen die nog werken, behaalden grote winsten. Simonds Saw and Steel steeg meer dan een dollar en Keystone Steel meer dan twee dollar. De oliewaarden verloren fracties tot meer dan een dollar. Du Pont en Union Carbide gaven leiding in de groep verlie zers van chemicaliën. Rubber ondervond druk. De omzet was 2.500.000 aandelen. Van 1200 verhandelde fondsen waren er 371 hoger en 615 lager. Het industriegemid delde kwam van 657.13 op 654.54, dat van spoorwegen van 166.95 op 165.75 en dat van openbare nutsbedrijven bleef op 88.95 on veranderd. (UPI). ruwe huid ontdekt later de juwelier, die de fossielen gaat kloven en slijpen, een verrassend schoon materiaal, waarvan manchetknopen en andere, grotere soorten sieraden kunnen worden gemaakt. De heer Roosa heeft zich van de mede werking van een Arnhemse juwelier, de fa. Zeeman, verzekerd om uit zijn fossie len te halen wat erin zit: pure schoonheid. Interesseert de heer Roosa zich allereerst voor de geschiedenis, het wezen en de structuur van de steen de juwelier vindt er voldoende toepassingsmogelijkheden in. Het behoort tot de hobby van de heer Roosa, om juist de gewone man in con tact te brengen met de geologie, zoals hij dat enkele jaren geleden met succes heeft geprobeerd met de archeologie. Hij paart een bijzondere intuïtie aan een grote dosis kennis van het métier enaan een prak tische instelling. De juweliersfirma juicht het toe, dat dank zij mensen als de heer Roosa een mogelijkheid is geschapen om voor relatief weinig geld fraai en goed edelgesteente onder de mensen te brengen. Er is teveel kitsch in de handel. Onnodig. Onze eigen bodem herbergt beter mate riaal dan gekleurd glas. De aardkorst, zo heeft de heer Roosa ons verteld, variëert in dikte van vijf kilo meter onder de oceanen, tot 35 kilometer onder het vaste land. De geschiedenis van deze aardkorst laat zich verdelen in on voorstelbaar langdurige perioden. De wetenschap vond verschillende methoden om deze evolutie-tijdperken te schatten. De ouderdom van voorwerpen, die in de bodem worden gevonden, bepaalt men aan de hand van een vijftal methoden, achtereenvolgens: de radium-lood-metho- de, fossielen, de fluor-methode, stuifmeel- onderzoek en c-14-onderzoek (radioactief koolstof). De vestiging van grote industrieën aan de Veluwezoom bracht mee, dat er borin gen tot op grote diepte moesten worden verricht. De fabrieken van vroeger be trokken hun water voor de papier- en ve zelverwerking, maar ook voor de opwek king van energie uit de vele sprengen, die zich op de hellingen van de Veluwe zoom bevinden. De moderne industrie kan daar niet meer mee volstaan. Zo werd op de terreinen van de motorenfabriek Tho massen te De Steeg onlangs tot 90 meter onder het maaiveld geboord. In Rozendaal boorde men onlangs tot op 120 meter diepte. Voor een papierfa briek te Ugchelen dook de boor zelfs tot 130 meter diepte de bodem in. De boor- staten vertellen het verhaal van de pre historie in nuchtere cijfers en analyses. Onderaards woud In de dikke pakketten van zand en grint, in de loop van duizenden jaren opeenge- stuwd, vinden wij de herinnering aan de ijstijden. In het zeer fijne zand zien wij, hoe de stormwind over-.de -Veluwe heeft geraasd en hoe een wolkbreuk de zond vloed gelijk het stuifzand-langs de hel lingen spoelde naar het IJseldal. Stuif- meelkorrels, in een bepaalde bodemlaag aangetroffen, geven vrij nauwkeurige aanwijzingen over de ouderdom. De geo loog maakt van deze methode dan ook veelvuldig gebruik. Door de radio-activi teit van koolstof in de bodemvondsten te meten, kan men eveneens de ouderdom vrij nauwkeurig schatten. Bij de boringen te De Steeg werd op 83 meter diepte hout aangetroffen, dat vrij goed geconserveerd was. Men vond resten van de esdoorn, wilde appel en klimop. Op 85 meter diepte vond men zilver- spar, els, berk, haagbeuk, fijnspar, grove den, wilg, eik en iep. Dit voorhistorische woud moet een half miljoen jaar geleden hebben bestaan in de eerste helft van het „Pleistoceen" (ijstijdvak). Ook bij de boring te Rozendaal kwam men op 112 meter diepte (dit is echter ongeveer 30 meter boven het maaiveld van de terreinen in De Steeg) hout tegen. In Ugchelen, dat nog iets hoger ligt, vond men hout op 125 meter onder het maai veld. „Wat is er toch allemaal gebeurd, dat wij hier maar liefst honderd meter boven een voorhistorisch woud wonen?", zo vroeg de heer Roosa zich af. Degeen die zich mét hem deze vraag stelt, krijgt het boeiende verhaal te horen over de gewel dige ijsmassa's die uit het Europese hoog land naar de zee afzakten. Het IJseldal was een reservoir voor het ijs een stuw meer, dat onder de enorme druk geleide lijk moest wijken, waardoor de zoge naamde „stuwwallen" ontstonden. Het ijs voerde van alles aan, zelfs de enorme keien die voor de hunebedden werden ge bruikt. Daar was ook veel hout bij. Warme kleuren Het hout, dat bij de boringen te De Steeg werd gevonden, was hoewel nog heel goed met schaaf en beitel te bewerken een half miljoen jaren oud. Het ver steende hout echter, dat een hardheid heeft die ongeveer driekwart van de hard heid van diamant bedraagt, wordt op een ouderdom van 50 miljoen jaren geschat. Men vindt dit, zo vertelde de heer Roosa ons, in het „tertiair-dal" op de Veluwe. Om dit hout, dal eigenlijk geen hout meer is, maar dat chemisch is veranderd, gaat het de heer Roosa in het bijzonder. De stukken die op de Veluwezoom worden gevonden, zijn stemmig en warm van kleur. Vaak kan men aan de tekening in de fossielen nog de boomsoort herkennen. „Vruchtbare" gebieden zijn de Loener- mark, de Imbos en Rozendaal. Heel fraai is de jaspis, die in Duitsland, Egypte, Amerika, doch ook in ons land wordt gevonden. Deze versteende hout soort is van rood tot bloedrood gekleurd, dikwijls met agaatvorming. De jaspis is niet alleen edel van aanzien en gehalte, maar zij heeft ook een groot verleden. In de Openbaringen van Johannes 21, vers 19 en 20 vinden wij de jaspis genoemd naast saffier, smaragd en andere edelste nen. Bij grintgroeven, boorputten en afgra vingen geeft de bodem soms schatten prijs, die het hart van de geoloog verruk ken, doch die ook het oog strelen van hem, die de schoonheid van de schepping in fos sielen weet op te sporen. Generaal Charles de Gaulle was maan dag in zijn statie-uniform aanwezig om op het Parijse vliegveld Orly de keizer van Ethiopië Haile Selassie te begroeten, die 's morgens uit Brussel vertrokken was. Aan het bezoek, dat voor Haile Selassie een étappe vormt van een grote interna tionale rondreis, die al twee maanden duurt, wordt in Parijs een vrij belangrijk politiek gewicht gehecht. Nu De Gaulle de zware taak op zich heeft genomen, de vroegere Franse koloniën in Afrika in een Frankrijk op te nemen, een gemeenschap echter, die zijn groeistuipen nog lang niet overwonnen heeft, zou misschien de mo rele en ook wel actieve steun van het on afhankelijke Ethiopië voor Parijs nog wel eens een niet te verwaarlozen troef kun nen worden. Ethiopië, dat een christelij ke natie is, heeft thans het hoofd te bie den aan een dubbele pressie van commu nisme 'énpan-Arabismê' 'énrriëfcHé* zelfde gevaren heeft, zij het in andere vorm, Frankrijk in Afrika nu ook voortdurend re kening te houden. Haile Selassie had tijdens de reis, die hij nu onderneemt, ook Moskou evenals Caïro al bezocht en van de Russische regering heeft hij een lening van 400 mil joen roebels voor de industrialisatie van zijn land aanvaard, een geschenk dat in de Westelijke hoofdsteden niet met alge meen enthousiasme werd begroet. Ook de politieke condities van deze lening zullen nu in Parijs vermoedelijk wel uit de doe ken moeten worden gedaan. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen j-3«V. Nederl. '47 921,/ie 3 °/o Nedl. 1962/64 98VI8 Woningbouw 6 °/o 10914 Pr. A'dam '56 I.. 80 Pr. A'dam '56 II. 98 Pr. A'dam '56 III 91% Pr. R'dam '52 I.. 88 Pr. R'dam '52 II. 88 Pr. R'dam '57 98% A.K.U 376 374 Calvé Delft 55414 Van Gelder Zonen 224 K. N. Hoogovens. 550 Nederl. Ford 314 >/2 N. Kabelfabriek. 396 gew.Philips Gloeil. 647 647 Pref.PhilipsGloeil. 250 Unilever 580 576 Wilton Fyenoord. 209 Werf Gusto 154 Dordtsche Petrol. 696 Kon. Petroleum f 157.10 157.— Billiton- 265 A'dam Rubber 94 K.L.M f 126.— Holl. Amer. Lijn. 15614 K.N.S.M 156 54 N. Scheepv. Unie 132)4 v. Nievelt Goudr. 12614 Phs. v. Ommeren 25154 H.V.A 14954 Delimaatschappij 182.30 Amsterd. Bank.. 340 Nat. Handelsbank 148 Ned. Handel Mij 255 Rotterd. Bank 320 Twentsche Bank. 261 Anaconda Copper 63 Bethlehem Steel 54% U.S. Steel 100 General Motors.. 55 Shell Union 16% Tidewater 25% Aagteclijk 20 v. Durban n. East-London. Aaisdijk 21 te Newport News. Abbedijk 20 600 m. n.o. Azoren n. Miani. Abida 20 te Spezia. Acila 20 v. Thameshaven n. Stanlow. Aegis 20 310 m. o.n.o. Flores n. Curacao. Agamemnon 20 te Paramaribo verwacht. Alamak 20 v. Rotterdam n. Bremen, rtlca 20 te La Guaira. Aldabi 20 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Algenib 20 80 m. z. Kp. Santa Marta grande naar Rio de Janeiro. Almdijk 20 200 m. n.o. Horta n. Houston. Alpherat 22 te Newport News verwacht. Ameland 20 340 m. w. Bermuda n. Curasao. Annenkerk 20 te Hamburg. Arendsdfjk pass. 20 Bermuda n. Le Havre. Area 22 te Curacao verwacht. Arendskerk 21 v. Rotterdam n. Bremen. Argos 20 v. Bremen n. Amsterdam. Asterope 20 v. Newport News n. Nederland. Amerskerk 20 240 m. n.w. Port Said n. Port Said Andijk 20 326 m. z.z.w. Kp. Hatteras n. Le Havre Angolakust pass. 21 Finisterre n. Freetown. Argos 20 te Bremen n. Amsterdam. Baarn 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Bali 20 570 m. w.z.w. Minicoy n. Djibouti. Balong 21 te Chitagong. Banggai 20 te New Orleans. Bantam 20 50 m. z.o. Malaga n. Leixous. Batjan 20 v. Aden n. Seuz. Batu 20 285 m. z. Kp. Race n. Livorno. Bawean 22 te Chalna verwacht v. Kuwait. Bintang 20 170 m. o. Sicilië n. Beyrouth. Breda 21 te Ciudad Bolivar verw. v. Pta. Cardon Britsum 19 1500 m. o. Honolulu n. Wakamiatsu. Calamares 21 te New Orleans. Celebes 21 te Surabaja. Caltex Arnhem 20 44 m. o. Gibraltar n. Sidon. Caltex Delft 20 te Abadan. Caltex Delfzijl pass. 20 Ameland n. Antwerpen. Caltex Eindhoven 20 180 m. z.o. Kreta n. Cardiff Caltex Nederl. 20 130 m. z.z.w. Hatteras n. Antw Caltex Pernis 20 132 m. o. Malta n. Port Said. Caltex The Hague 20 50 m. n. Labuan n. Cebu. Camerounkust 20 v. Pointe Noire n. Lobito. Camitia 28 ter hoogte Landsend verwacht. Carrillo pass. 20 Ouessant n. Santa Marta. Castor 19 v. Port of Spain n. Rotterdam. Ceronia 21 te Singapore v. Pladju. Charis 20 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Cinulia 20 250 m. z.o. Nw. Caledonia n. Brisbane Cities Service Valley Forge 20 120 m. o.z.o. Port Sudan naar Mena. Clavella 21 te Bergen. Cradle of Liberty 20 300 m. w. Azor. n. Marseille. Crania 21 te Lyness. Diemerdijk pass. 20 Turks eil. n. Cristobal. Dorestad 19 70 m. n.w. Bizerta n. Liverpool. Duivendijk 21 te Ciudad Trujillo verwacht. Elisabeth B 20 420 m. n.o. Flores n. Londen. Ena 21 te Punta Cardon. Esso Amsterd. 20 380 m. n.o. Martinique n. Aruba. Esso Nederland pass. 20 Str. Babelmandeb n. Fao. Fravizo 20 te Liverpool v. Dublin. Friesland KRL 20 110 m. o. Malta n. Lissabon. Friesland SSM 20 v. Setubal n. Rotterdam. Gaasterkerk 20 v. Cadiz n. Rotterdam. Gabonkust 21 te Duala. Geertje Buisman 20 37 m. o. Kp. De Gata naar Alesund. Grootekerk 21 te Singapore. Guineekust 19 v. Freetown n. Dakar. Haarlem 21 te Cristobal. Hathor 20 te Rhodos. Hector 20 190 m. o. Kreta n. Rotterdam. Heelsum 20 440 m. w. Flores n. Le Havre. Helicon 20 v. Curasao n. Jeremie. Hera 20 te Port Au Prince v. Ciudad Trujillo. Hersilia 20 v. Amsterdam n. West-Indië. Hoogkerk 20 200 m. w. Sabang n. Singapore. Hydra 20 te Guanta verwacht v. Pampatar. Iberia 18 te Zaandam. Isis 20 te Baltimore verwacht v. Charleston. Jagersfontein 20 80 m. n. Dakar n. Las Palmas. Jason 22 te Amsterdam verwacht v. Ponce. Java 20 v. Singapore n. Saigon. Joh. Frans 20 in Golf v. St. Lawrence.n. Montreal. Jupiter pass. 20 Kp. Finisterre n. Tripoli. Kaap Hoorn 20 200 m. n.w. Seychellen n. Kaapst. Kab.vlia 20 dw. Mona eil. n. Providence. Kalydon 21 te Stanlow. Karsik 20 te Lindi. Kara pass. 20 Trinidad n. Curasao. Karachi 20 v. Barcelona n. Santander. Karimata 20 520 m. o.n.o. Mekong riv. n. Bangkok. Katelysia 20 v. Pulau Sambu n. Yokkaichi. Kenia 20 v. Curasao n. Batonrouge. Kerkedijk 20 te Newport News. Khasiella 20 190 m. w.z.w. Monrovia n. Accra. Kieldrecht 20 135 m. n.w. Alexandrië n. Genua. Kinderdijk 20 v. Havana n. Antwerpen. Kloosterdijk 20 v. Antwerpen n. Havana. Koningswaard 18 v. Amsterdam n. Thameshaven. Koratia 20 te Bachaquero verwacht v. Curasao. Kosicia 22 te Rotterdam verwacht. Kreeft 20 135 m. n.n.o. Finisterre n. Rotterdam. Kryptos 20 350 m. n.o. Azoren n. Curasao. Laarderkerk pass. 20 Aden n. Dubai. Langkoeas 21 te Cochin. Larenberg 21 te Lagos. Laurenskerk 20 200 m. n.o. Kuria Muria n. Akaba. Liberty Bell 20 200 m. w.z.w. Ras Fartak n.Mena. Leersum 21 te Southampton. Lekhaven 20 te Rotterdam. Le Maire 20 te Reunion verwacht. Leiderkerk 20 650 m. w. Adelaide n. Adelaide. Lissekerk 20 v. Rastanura n. Bombay. Loenerkerk 20 27 m. n.o. Casqüets n. Genua. Maas 20 570 m. w. Ushant n. Ciudad Trujillo. Maashaven 20 v. Rio de Janeiro n. Santos. Maaskerk 20 170 m. n.n.o. Finisterre n. Marseille. Maaslloyd pass. 20 Flores n. Port Said. Macoma 20 160 m. n.n.w. Andaman eil. n. Pladju. Manto 20 20 m. z.w. Beaehyhead n. Antwerpen. Mare Liberum 20 10 m. n. Estaca Pt. n. Bordeax. Mataram 20 210 m. z.o. Aden n. Suez. Maureen 20 270 m. w.n.w. Kp. Villano n. Antw. Meerdrecht 20 320 m. n.n.w. Horta n. G. v. Mexico. Merse.vlloyd 21 te Istanbul verwacht. Merwelloyd 20 240 m. w. Maladiven n. Aden. Midas 18 te Catania n. Messina. Musilloyd 20 in Suezkanaal n. Aden. Naess Commander 20 785 m. o.z.o. Bermuda naar Landsend. Naess Lion pass. 20 Abu Ali n. Bandar Mashur. Naess Tiger 20 120 mijl z.w. Kuria Muria naar Bandar Mashur. Nestor 20 870 m.w.z.w. Madeira n. Bridgetown. Noordwiik 20 170 m. w. Kp. Blanco n. Monvovia. Notos pass. 19 Pantellaria n, Gibraltar. Ommenkerk 21 te Amsterdam. Oostkerk 20 te Wismar. Oranje 20 230 m. n.o. Finisterre n. Casablanca. Granjefontein 19 te Amsterdam. Oranje Nassau 21 v. Curacao n. Aruba. Oranjestad 20 te Trinidad verw. v. Paramaribo. Orion 20 50 m. o. Pantellaria n. Piraeus. Ouwerkerk, 20 130 m. z.z.w. Mozambique n. Dar Es Salaam. Overijsel 21 te Rotterdam. Parkhaven 20 380 m. z.z.w. L. Palm. n. L. Palmas. Papendrecht 20 et Novorossisk. Pendrecht 20 v. Puerto la Cruz n. Pointe Noire. Peperkust 19 te Antwerpen. Perna 20 v. Chittagong n. Pladju. Philippia 20 40 m. z.w. Ouessant n. Mena. Poseidon 20 te Santa Maria v. Caripito. Prins der Nederlanden 20 v. Plymouth n. A'dam. Prins Frederik Hendrik 20 600 m. n.w. Malinhead Prins Willem van Oranje 20 te Antw. v. R'dam. Prins Willem IV 20 te Chicago verwacht. Prins Willem V 20 v. Cleveland n. Detroit. Purmerend 20 v. Lamaca n. Port Said. Pygmalion 20 v. Belize n. Puerto Cortes. Randfontein 20 te Durban. Rempang 21 te Rotterdam. Riouw 20 140 m. z.z.w. Itajai n. Mombasa. Roebiah 20 5 m. z.z.o. Dover n. Port Said. Roepat 21 te Aden. Sarangan 21 te Aruba. Sórp'ëcfóh' 21' të Atuba Scheldelloyd 21 te Hollandia verwacht. Schiedijk 21 v. Antwerpen n. New York. Sibajak 20 te Tahiti v. Balboa. Slamat 21 te Savannah. Soestdijk 21 te Rotterdam. Solon 19 820 m. n.o. Barbados n. Curagao. Stad Alkmaar 20 40 m.. o. Stockholm n. Lulea. Stad Amsterdam pass. 20 Beaehyhead n. A'dam. Stad Arnhem 20 35 m. n.n.w. Kopenhag. n. Gdansk. Stad Delft verm. 20 v. Southampton n. Belfast. Stad Schiedam 20 120 m. z.w. Stavang. n. Narvik. Stad Utrecht 20 600 m. w. Landsend naar Vlaard. Stanvac Benakat 20 v. Sungeigerong n. Buatan. Stanvac Talangakar 20 te Sungeigerong. Stanvac Malacca 19 v. Bangkok n. Buatan. Statendam 23 te Southampton verwacht. Statue of Liberty 20 90 m. z.z.w. Kreta n. P. Said. Steven 21 v. Fowey n. Genua. Straat Bali 20 460 m. z.w. Seychellen n. Penang. Straat Cook 21 v. Brisbane n. Melbourne. Straat Lombok 20 630 m. z.w. Diego Garcia naar Frëmantle. Straat Madura 20 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Straat Magelhaen 20 te Port Swettenham. Straat Singapore 21 v. Melbourne n. Sydney. Straat Johore 21 te Penang verwacht. Sunetta 20 60 m. n.o. Ras Al Hadd n. Cochin. Tabinta 21 v. Napels n. Port Said. Tamara 20 v. Tripoli n. Landsend. Taria 22 te Ambadan verwacht. Tegelberg 22 te Kobe. Teiresias 21 te Hongkong. Theobaldius 22 te Rotterdam verwacht. Thelidomus 20 te Puerto La Cruz. Tjluwah 20 te Buleleng v. Surabaja. Tjimenteng 20 v. Hongkong n. Moji. Tomori 20 300 m. o. Djibouti n. Belawan. Towa 21 te Montevideo. Triton 20 360 m. z.z.w. Bermuda n. Baltimore. Van der Hagen 21 te Kaapstad. Van Lnschoten 21 te Hongkong verwacht. Vivipara 20 450 m. z.o. Malta n. Mena. Waiwerang 20 te Hongkong verwacht. Westertoren 20 420 m. o.z.o. Hongkong n. Miri. Willemstad 20 75 m. w.z.w. Finisterre n. Madeira. Woltersum 20 v. Jacksonville n. Antwerpen. Wonogiri 19 v. Singapore n. Bombay. Wonorato 20 v. Singapore n. Chittagong. Wonosobo 20 200 m. w. Bombay n. Vizagapatnam. IJssel 21 te Bandirma. Zaanland pass. 20 Pernambuco n. Montevideo. KLEINE VAART Alcetas 20 te Kopenhagen n. Gothenburg. Ank T pass. 20 JE-6 v. Kopmansholmen n. Z'dam. Atlas 18 v. Calamata n. Canneto. Bab T 20 te Utklippan n. Zaandam. Boreas 19 v. Izmir n. Limassol. Brouwersgracht 20 te Amsterdam. Flevo 18 v. Oran n. Barcelona. Ilias 20 te Kopenhagen n. Aalborg. Kaap St. Vincent 19 dw. Vlieland n. Rotterdam. Leliegracht 19 te Abö. Lijnbaansgracht 20 te Amsterdam. Nero 19 te Aalborg n. Aarhus. Pavo 18 v. Amsterdam n. Trelleborg. Plato 20 30 m. z.w. Beaehyhead n. Amsterdam. Strabo 20 30 m. z.w. Cadiz n. Lisboa. Thaletas 19 te Savona n. Genua. Tilly 18 v. Delfzijl n. Karskaer. Twee Gebroeders 20 60 m. z. Finisterre n. A'dam. Westerdok 20 40 m. z.o. Smithknoll. Voor zo spoedig mogelijk ge vraagd hulp in de huish. voor hele of halve dagen, of dag en nacht. Hulp van werkster aanwezig. Mevr. Bakker, Van Tuyllweg 13, Velsen. Wij vragen voor onze ban ketbakkerij een prima win keljuffrouw. Br. L 2757 Te huur gevr. van 3 tot 8 aug. strandhuisje (dag verblijf). Br. M. Janssen. Van Speijkstraat 27, IJm.-Oost. Arnerik. bretel-over alls. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden, Telef. 4235. Iedereen en zonder borg kredieten van f 500 t/m f 4000 voor aankoop meube len en woningtextiel recht streeks van fabriek. Enorme besparing. Bovenstaande kre. dieten tegen uiterst soepele betaling en onder strikte ge- heimh. Vraagt vrijbl. inlicht. Postbus 1083, Rotterdam. overgangsleeftijd? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's Bloedzuiverende thee No. 8 helpt! Groot pak f 1.85 bij elke drogist. sensatie!!!! In 3 dagen in uw bezit, Duitse T.V. f 5. p. w. Radio's f 2.50 p. w. Was machines f 2.— p. w. Meubi lair f 3.50 p. w. Mod. Bank stellen f 3.— p. w. enz. enz. Schrijf Fa. Trebo. St. Joseph- straat 16, Arnhem. Ook wij leveren al onze artl. kelen volgens het postor dersysteem. Veel voorde, liger door plaatselijke ser vice. Velo Wasmachine Mij N.V., Trompstraat 68-69 Tel. no. 5198. Wij leveren o.a. op postor dersysteem philishaves f 39.75, f 52.50, Philips kot. fiemolens. Philips strijkijzers (van Philishaves hebben wij alle onderdelen in voor- raad). Velo Wasmachine Mij N.V., Trompstraat 68-69, Tel no. 5198. balastores zongordijnen, alle maten. Botman, Kenne- merlaan. jonge moeders... op gelet! Kiès voor uw baby die practische inlegluiers van celstof. Na gebruik kunt u ze zó maar weggooien, 't Scheelt u enorm in de dagelijkse baby-was. D.A.-Drogisterij Keersemaker, Kennemerlaan 83, IJmuiden, Telef. 4053. SLEEPVAART Blankenburg 21 te Dover. Friesland 21 20 m. n.w. Inagua n. Buenos Aires. Humber 19 v. Cadiz te Genua. Schelde 21 v. Miami n. Hamburg. Zeeland 21 110 m. w. Honolulu n. Osaka. maatcostuums v. dames en heren tegen confectie prijzen. waarvan U de beta ling kunt spreiden. Moderne coupe en degelijke afwer king. Vraagt coupeursbezoek. Brieven L 4271. voor de pick-nick en op reis. Boterrondjes, lekker voedzaam en drogen niet uit. Hazenberg's 1ste klas ban ketbakkerij. heren blousons de ide ale vakantiedracht. Zeeman heeft ze!!! Bloemstraat 70, Telef. 4235. verloren: zaterdagavond tussen 6 en 7 uur gouden dameshorloge, zwart bandje. Omg. Kennemerlaan. Gaarne terug bez. Huygensstraat 31. Wie ruilt mijn bromfiets ln57 met HMW motor, voor motor? Br. L 2760. Te koop wegens omstandig heden motor Sparta JLO 125 c.c. Bouwj. '50. f 75. Na 6 uur. Lange Nieuwstraat 296 Te koop korte leren da- mesjas maat 42. f 50. Adres te vern. bureau van dit blad. prima bromfietsen te koop. Locomotief. Solex, HMW en NSU, in prima staat. Inruiling mogelijk. Vel- serduinweg 278. Te koop ford taunus '52 met radio, in zeer g. staat. Julianakade 18, Telef. 4733. Te koop enige gedragen dames, en jongenskle- d ing.'Alex. Bellstraat 61. zijboord motor voor kano of vlet. f 60, 2 vlels- riemen f 10. Grote Engelse vlag f 10. Tel. K 2500-39229. Te koop studiepiano. f 125. Spaarnestraat 117: IJm- Oost. Morgen woensdag laatste dag van onze Heeft u reeds geprofiteerd van onze Wh. C W. BQTTGER DRIEHUIS daarom ook do advortontles I nieuws uit het land van vraag en aanbod I 4

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 12