Voorlopig geen claims tot schadeloosstelling Maatregelen tot sanering van binnenlandse economie PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER r Wereldnieuws Aanhoudend zonnig Veroordeling van Indonesische nationalisaties door juristen NAAIMACHINES J DINSDAG 21 JULI 1959 2 Lager dividend bij De Porceleyne Fles Kort economisch nieuws uit hinnen- en buitenland Het overleg bij de K.L.M. Reactie op verklaring der vakbonden op tot Koersfluctuaties van 13 de Amsterdamse Beurs en met 17 juli 2ioy2 SPANJE TOEGELATEN TOT O.E.E.S. Drie miljoen pelgrims in Trier verwacht N.S.-rangeerdienst in Eist wordt opgeheven Kleine Vrijhandelszone Vlot verloop der besprekingen Voor uw naar DE LEEUWEN "A 60 ra fl 26 26 26 26 28 28 26 Voor de eigenaren van de door Indonesië genationaliseerde ondernemingen heeft het in dit stadium geen zin claims tot schadeloosstelling in te dienen bij de daartoe door de Indonesische regering ingestelde commissie. Dit heeft de voorzitter van de ondernemersraad voor Indonesië, mr. J. van Oldenborgh, vandaag verklaard. Deze mededeling valt samen met de publikatie van de meningen van drie vooraanstaande volkenrechtsgeleerden over de Indonesische nationalisatie, waarin de maatregelen tegen de Nederlandse ondernemingen unaniem worden veroordeeld. De raad doet voort9 een beroep op de Indonesische regering mede te werken om een oplossing te vinden voor deze kwestie, bijvoorbeeld door middel van arbitrage of internationale rechtspraak. De drie internationale juristen lord McNair te Cambridge, prof. H. Rolin te Brussel en prof. A. Verdross te Wenen hebben onafhankelijk van elkaar hun mening over de - -venrechtelijke mérites van de Indonesische nationali- satiewet van december 1958, kenbaar gemaakt op verzoek van de ondernemersraad voor Indonesië, waarin de Nederlandse investeringsbelangen in Indonesië zijn ver enigd. De raad beoogde daarmee een objectief oordeel uit te lokken over de bij herhaling van officiële Indonesische zijde verkondigde stelling, dat bij de nationali satie der Nederlandse bedrijven in Indonesië de regels van het internationale recht in acht zouden zijn genomen, aldus deelde de voorzitter van de raad mede. De drie adviezen zijn gepubliceerd in een speciaal nummer van het Nederlands Tijd schrift voor Internationaal Recht. De drie erkende specialisten op hèt gebied van het volkenrecht komen eenparig tot de con clusie, dat de onderwerpelijke „nationali satie" op meer dan één grond in evidente strijd is met de fundamentele beginselen van dat recht. Zij noemen in dit verband het politieke oogmerk der „nationalisatie" en haar discriminatoir karakter. Lord Mo- nair voormalig president van het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag eri prof. Rolin leggen er bovendien de nadruk op, dat zij onverenigbaar is met nog be staande verdragsverplichtingen van In donesië jegens Nederland. Eigendomsontneming De schrijvers achten voorts de vage wij ze, waarop Indonesië enige schadevergoe ding in het vooruitzicht stelt, volkenrech telijk ten enenmale onvoldoende, zelfs ge meten naar de lichtere maatstaven door sommige auteurs aangelegd voor nationa lisaties die overigens wel aan de eisen van het internationale recht voldoen. Lord Monair besluit zijn beschouwingen met te constateren, dat de zogenaamde Indone- Advertentie Warme schotels ƒ2- LÜNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tol. 18598 In. het jaarverslag, over 1958 van de n.v. Koninklijke DelfWh-aardewerkfabr-iek' De Porceleyne Ifle^ v,.h. Joo^t/t Hpqfj; ep: "Labouchère 'anno' 1653 te Delft wordt eens deels gewag gemaakt van een verheugen de ontwikkeling in de afdeling sieraarde- werk, anderdeels van een vermindering van de omzet in de afdelingen vuurvaste en architectonische produkten. Landelijk bezien is de achteruitgang in deze beide laatste sectoren algemeen. De daling in het gebruik van vuurvaste materialen in Nederland was in 1958 aanzienlijk. Dat de daling van de omzet van de n.v. in deze sector aanzienlijk minder is ge weest, mag worden toegeschreven aan de belangstelling die de nieuwe ontwikkeling van de vennootschap is ten deel geval len. De concurrentiestrijd is bij een afne mende behoefte uiteraard scherp. Dit heeft zijn invloed op de bedrijfsresultaten dan ook niet gemist, evenmin als de nog steeds doorgaande stijging der bedrijfs kosten. Het saldo bedrijfsrekening was 389,851, waarin ook is opgenomen een stille reserve in vroeger jaren gevormd, die thans haar zin heeft verloren (f 597.309). Na afschrijvingen vastgelegd kapitaal ad 212.391 185.870), een reser ve voor belastingen ad 70.000 180.000) enzovoort resteert een saldo ter verdeling ad ƒ100.000 (ƒ116.667). Voorgesteld wordt zoals bekend, een dividend van 7 pet. (8 pet.). Het verslag maakt melding van een be langrijke ontwikkeling in de afdeling vuur vaste produkten, die per 1 februari 1959 haar beslag heeft gekregen, door de sa menwerking met de n.v. Gebr. Nagtegaal te Gouda, waarvoor werd opgericht de n.v. Gouda Vuurvast. Het gecombineerde bedrijf zal, naar stellig verwacht mag wor den, een sterke positie innemen bij de ont plooiing van de Euromarkt. De ontwikke ling van de combinatie heeft tot dusverre aan de verwachtingen beantwoord. Over het eigen bedrijf wordt gezegd, dat in de verstreken periode van 1959 zowel in sier- aardewerk als in architectonische produk ten een stijging in de omzet is bereikt. Ge hoopt wordt dat, mede gezien de huidige orderportefeuille dit jaar een verbetering in de resultaten zal te zien geven. Calvé Delft gaat automatiseren De directie van de oliefabrieken Calvé Delft heeft besloten de veevoederfabricage volledig te automatiseren. Op de plaats van de oude vee voederfabriek zal een nieuw bedrijf worden ge bouwd waarin de produktie geheel door automa ten zal worden geleverd en door elektronische ogen zal worden gecontroleerd In de herfst van dit jaar wordt met de bouw begonnen en ver wacht wordt dat eind 1961 of begin 1962 het nieu we bedrijf in gebruik zal worden genomen. Ook de levensmlddelenfabriek van deze onderneming zal worden geautomatiseerd. Hiertoe zal echter in een geleidelijk tempo worden overgegaan. Nieuw^ pijpleiding De Italiaanse minister van Openbare Werken Togni heeft een combinatie van particulieren in Venetië in beginsel een concessie verleend voor de aanleg en exploitatie van een snelverkeersweg en een olieleiding van Venetië naar München. Door de buisleiding zal de weg die olie van het Midden-Oosten naar West-Duitsland moet afleg gen met 2000 km kunnen worden bekort. De ont werpers van het project geloven dat het vervoer van olie via Venetië circa 10 dollar per ton goed koper zal kunnen zijn dan via de huidige omweg over Hamburg. De combinatie heeft voorts plan nen voor de bouw van een olieraffinaderij in Regensburg (Beieren). Droogte In Denemarken De schade die de Deense landbouw door de droogte van de afgelopen tijd geleden heeft wordt geschat op 200 miljoen kronen. Dit staat in een officieel statistisch overzicht over de stand der gewassen in de verschillende delen van het land. sische nationalisatie geen werkelijke natio nalisatie is. Hij noemt deze naar zijn er varing uniek en zegt haar slechts te kun nen zien als een eigendomsontneming zon der enige wettige rechtvaardiging. Prof. Rolin is van oordeel, dat het door hem vastgestelde onrechtmatige karakter van de nationalisatiewet de Indonesische rege ring verplicht de afgenomen zaken aan de rechtmatige eigenaren terug te geven ot hen anders schadeloos te stellen voor de volle waarde van hun eigendommen en het verlies van de vrije uitoefening van hun rechten. Prof. Verdross noemt de bespro ken maatregelen een door het volkenrecht verboden confiscatie van eigendommen van vreeemdelingen. Wyde kloof De voorzitter van de ondernemersraad heeft in aansluiting op deze uitspraken verklaard, dat het duidelijk is, dat tussen het door de geraadpleegde rechtsgeleer den gedeelde standpunt van de eigena ren der getroffen bedrijven, die hun rech ten gehandhaafd willen zien, en de inzich ten van de Indonesische regering een wijde kloof gaapt. Van de eigenaren kan niet worden verwacht, dat zij de beslissing over de rechtmatigheid van de nationalisatie en de omvang van de vergoedingsplicht in handen leggen van een Indonesisch over heidsorgaan, dat gebonden is aan de Indo nesische wetgeving en de daaraan gegeven officiële uitleg. Daarom heeft het geen zin, dat door de eigenaren in dit stadium claims tot schadeloosstelling bij de daartoe inge- ingestelde commissie worden ingediend. De belanghebbenden hopen zeer, dat in het licht van de bovenvermelde adviezen, wel ker onpartijdigheid niet in twijfel kan wor den getrokken, de Indonesische regering bereid zal zijn haar tot nu toe ingenomen standpunt te herzien en zal willen mede werken tot het vindén van een bevredigen de oplossing, bijvoorbeeld door middel van arbitrage of internationale rechtspraak, al dus de v.oprzitter van dg^raad-; Advertentie qoort Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-boordwerktuigkundige heeft ge reageerd op de verklaring van de Alge mene Bond van Luchtvaartpersoneel, de Nederlandse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel St. Raphael en de Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale in Neder land, dat zij het voorstel van de directie van de K.L.M. om deel te nemen aan het driezijdig overleg met de maatschappij en de drie verenigingen van vliegend per soneel hebben afgewezen. De drie vakor ganisaties zeggen dat het toelaten tot het overleg van organisaties die zich uitslui tend richten op groepsbelangen erg ris kant is. De Vereniging van K.L.M.-boord- werktuigkundigen is inderdaad een cate gorale organisatie, zo zegt het bestuur. Nimmer heeft de vereniging van K.L.M.- boordwerktuigkundigen echter blijk gege ven uitsluitend de belangen van haar le den in ogenschouw te nemen, aangezien de boordwerktuigkundigen als leden van het vliegend personeel zich sterk aan de ge hele bedrijfsgemeenschap verbonden voe len. Vooral binnen de groep van het vlie gend personeel is deze band krachtig. Maar ook. met het grondpersoneel bestaan bindingen, zeer sterk zelfs met de grond- werktuigkundigen op Schiphol en op alle vliegvelden, die door de vloot van de K.L.M. worden bestreken. De Vereniging van K.L.M.-boordwerktuigkundigen wenst zich echter niet blind te staren op de maatschappij, waaraan zij krachtens hun specifieke arbeid verbonden zijn. Het be stuur van de vereniging begrijpt zeer wel, dat er in Nederland een bepaald sociaal- economisch beleid wordt gevoerd, waar aan ook de categorale organisatie zich niet kan onttrekken. Ook de veelvuldige contacten met figuren buiten de K.L.M. behoeden het bestuur van de Vereniging er voor dat het zich op sociaal-economisch terrein eenzijdig zou orienteren. In het communiqué herinneren de drie vakbonden aan hun pogingen, de drie ver enigingen van vliegend personeel te be wegen tot aansluiting bij de erkende vak beweging. Deze pogingen zouden volgens de vakbonden zijn mislukt door de weige ring van de categorale organisaties iets van hun vrijheid af te staan. Het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-boordwerk tuigkundigen wenst evenwel als zelfstan dige organisatie van beroepsgenoten eigen belangen te behartigen en niet deze taak over te dragen aan de drie volgens levens beschouwelijke basis gesplitste vakbon den. Er bestaan in Nederland nog meer groe peringen, die los van politieke of gods dienstige overtuiging, gezamenlijk en zelf standig hun specifieke belangen wensten te behartigen. Deze groeperingen komen voornamelijk daar voor waar een sterke beroepssolidariteit bestaat, hetgeen zeer zeker het geval is bij de verenigingen van vliegend personeel van de K.L.M. Dat het de drie vakbonden niet gelukt is een bres in de organisaties van vliegend per soneel te slaan verheugt het bestuur bij zonder. Het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-boordwerktuigkundigen prijst zfëfi lëlfikklg'1 friet hèt' frètfeiktêV Teêrvltaa-t1 na' moeizame onderhandelingen öfri er- kéhhingJ'Ayaarblj het hogmaalS' demadruk wil leggén op hèt feit, dat de drie vakbon den zich vrijwillig en principieel uit het voorgestelde driezijdige overleg hebben teruggetrokken, aldus de mededeling van het bestuur van de Vereniging van K.L.M.- boordwerktuigkundigen. 3%% Staffellening 1947 3% Invest, cert Nederland 4!4°/o Nederland 1959 6% Nat. Woningbouwlening '57 Amsterdam Rubber H.V.A Alg. Kunstzijde Unie Deli Mij Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Müller Co Ned. Kabelfabrieken Philips Unilever Wilton-Fijenoord Holland-Amerika Lijn Kon. Ned Stoomboot Mij Van Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen f 18.161.332, Deze week (voorl.) Aandelenf/ 17.041.140, vrijdag 17 juli 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschi koers koers Tijdvak t.o.v. 10 juli 92"/H 93% 92=3/32 33/32 96% 97J/i« 96% 971/2 9715/i8 97"/i - 110% Uil/2 110% 1% 921/z 94A4 933/4 - 54 149 Vi 15154 14914 2% 362 374 369% 9% 178,50 183,50 ƒ181,25 0,50 224 2261/2 225 11 535 549 549 9 305 30854 3081/2 3 54 390 392 391 7% 6331/2 641 638% 4- 3% 570 580 5743/ 207 210% 154, 155,90 155,50 -ƒ0,60 122.70 123,30 123,— ƒ2,— 15514 158 155% - 23/4 156 15854 1561/2 - 54 250 253 250 2 1311/z 135 132% 1% Obligaties f 13.993.360,— Obligaties f 17.233.910,— Spanje is toegelaten als lid van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking, zo werd na een zitting van de permanente raad van deze organisatie officieel meegedeeld. Spanje wordt hiermee het achttiende land van de O.E.E.S. Het is het eerste land dat sinds het ontstaan van de organisatie in 1948 als nieuw lid werd toegelaten. In een communiqué, dat na afloop van de bijeenkomst van de minister raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) werd gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat de Spaanse regering het verlangen te kennen heeft gegeven haar economische politiek te herzien om deze in harmonie met die van de westelijke landen te brengen. Te dien einde heeft zij het voornemen bekend gemaakt geleidelijk te voldoen aan de verschillende verplichtingen die vervat zijn in de Conventie der Europese Economische Samenwerking, welke de eerste leden op 16 april 1948 ondertekenden. De Spaanse regering heeft een aantal economische hervormingen bekendgemaakt die beslist nodig zijn, wil Spanje aan zijn verplichting kunnen voldoen. Er zullen maatregelen genomen worden om de economie soepeler te maken. In het bijzonder zullen de kwantitatieve beper kingen op de invoer geleidelijk worden afgeschaft.'Eind juli 1959 zal Spanje, over eenkomstig de liberalisatiebepalingen van de O.E.E.S. minstens 50 percent van de in voer door particulieren van alle kwantita tieve beperkingen bevrijden. De liberali satie zal niet slechts gelden voor het gebied van de O.E.E.S. doch ook voor alle andere landen, waarvan de munt converteerbaar is en voor de landen, waarmede Spanje geen bilaterale betalingsovereenkomsten heeft gesloten. Globale contingenten zullen voor een belangrijk deel van de overige invoer door particulieren de plaats in nemen van de bilaterale. De Spaanse re gering heeft verder het voornemen te ken nen gegeven geleidelijk de liberalisatie maatregelen uit te breiden om volledig aan de bepalingen van de O.E.E.S. betreffende liberalisatie te voldoen. In de mededeling van de O.E.E.S. wordt gezegd, dat Spanje onmiddellijk zal kunnen profiteren van een krediet overeenkomende met een bedrag van 100 miljoen dollar uit de gelden van de Europese Monetaire Overeenkomst. Gèlijktijdig zal het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) een krediet van 75 miljoen dollar verlenen. Ook zal Spanje nog andere financiële fa ciliteiten tot een bedrag van omstreeks 200 miljoen dollar ontvangen van de zijde var de Verenigde Staten. Van dit TRIER (Reuter) De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Joseph Frings, heeft zondag in de kathedraal van Trier plechtig de „heilige mantel van Trier" onthuld. Volgens rooms-katholieke overle vering is dit de mantel van Christus, waar om de Romeinse soldaten aan de voet van het kruis hebben gedobbeld. Het is voor het eerst in 26 jaar, dat de mantel aan het publiek wordt getoond. Men verwacht dat in de 64 dagen dat het reliek tentoon gesteld--is, -drie"miljoen 'gelovigen- -haar Triex. zu.llpn komen. -In de stad, dié 90.000 inwoners telt, zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men om deze stroom van bezoekers, van wie er dit weekeinde reeds duizenden wa ren gekomen, op te vangen. Zo hebben ge nietroepen van het Amerikaanse leger noodbruggen voor voetgangers over de hoofdstraten vau de 2.000 jaar oude stad gelegd. Voorts is een noodstadion met 13.000 zitplaatsen gebouwd waar dagelijks een pontificale mis zal worden opgedra gen door een bisschop. Volgens de genoemde overlevering is de mantel in 326 door keizerin Helena, de moeder van de Romeinse keizer Constan- tijn, in Palestina ontdekt. Zij schonk het gewaad aan Agritius, bisschop van Trier, die haar tot het Christendom had be keerd. Sedert 1655, toen bijna een mil joen mensen Trier bezochten tijdens de 20 dagen dat het. reliek in dat jaar werd ten toongesteld, is de mantel nog slechts vier keer aan de gelovigen getoond, namelijk in 1810, 1844, 1891 en 1933. De mantel is, tussen twee glazen platen geklemd, op het hoogaltaar van de kathedraal geplaatst. Het rangeerterrein der Nederlandse Spoorwegen en de rangeerdienst te Eist, tussen Arnhem en Nijmegen, worden op geheven. De dienst wordt gedeeltelijk overgebracht naar de rangeerdiensten in Arnhem en Nijmegen. In Eist werkten 21 man bij de dienst. Vijf van hen gaan naar Nijmegen en één gaat naar Arnhem. Vijf tien mensen zullen in andere takken van dienst worden ondergebracht. De ophef fing van de rangeerdienst te Eist betekent voor de N.S. een besparing van f 90.000. 8. Smithy haalde berustend zijn schou ders op. „Filmacteurs!", mompelde hij hoofdschuddend. „Met artiesten kan je nooit praten. Misschien lukt het beter met die tante". Hij wendde zich tot de dame en sprak hoffelijk: „Dag juffie. U speelt zeker de hoofdrol, hè? Nou, u hebt een mooie stem, hoor. Die hoorden we al op kilometers afstand. Maar van uw collega's heb ik geen hoge pet op. Die kunnen me maar geen behoorlijk antwoord geven....". Nu, dat kon de dame ook niet meer. De aanblik van Smithy met zijn dikke brille- glazen en walmende sigaar was blijkbaar te machtig voor haar. Met een zachte zucht zeeg zij ineen en bleef bewusteloos op de grond liggen. Smithy staarde verbijsterd naar dit aangrijpende gebeuren. „Een vrouw, die flauw valt?", prevelde hij. „Maar dat kan niet! Vrouwen vallen nooit flauw! Dat deden ze honderden jaren ge leden Zz-zouden die lui hier dan zó ver achtergebleven zijn?" Hij werd in zijn overpeinzingen gestoord door een hese bas stem, die uitriep: „Gij moogt al dan niet de duivel zijn, ik en zal niet dulden, dat gij ons roveren hindert bij de uitoefenink van onzen stiel!" De schurk hief dreigend zijn zwaard omhoog en Smithy, die dit met bezorgdheid gadesloeg, mompelde: „Nu ge loof ik, toch vast, dat dit allemaal echt is. Bah wat een misselijke toestand laatste bedrag zullen 130 miljoen dollar uit regeringsbronnen en het restant van Amerikaanse particuliere banken afkomstig zijn. Als gevolg van het toetreden van Spanje tot de O.E.E.S. en de Europese Monetaire Overeenkomst maakt Spanje met het bij behorende monetaire gebied met ingang van 21 juli 1959 deel uit de convertibele guldenszone, zo deelt de Nederlandsche Bank mede. Afgevaardigden naar de .conferentie dei- zeven landen te Stockholm hebben maan dag later meegedeeld, dat de ministers een groot deel van het ontwerprapport der deskundigen over de op te richten Kleine Vrijhandelszone zonder wijziging goedkeurden. De voornaamste wijzigin gen, die werden voorgesteld, hadden be trekking op de afdeling landbouw, daar er sedert dit ontwerp-rapport werd opge steld diverse bilaterale overeenkomsten tot stand waren gekomen. De afgevaardig den zeiden verder, dat de ministers hoop ten, dat de conferentie woensdagochtend op zijn laatst zou eindigen en dat dan een communiqué zou worden uitgegeven. Verwacht wordt, dat dit zou verwijzen naar het streven van de zeven landen naar een heropening van de onderhande lingen met de E.E.G.-landen. De afgevaardigde deelden nog mee, dat het mogelijk was, dat Finland met de Kleine Vrijhandelszone geassocieerd zou worden, zonder dat het volledig lid daar van is. Advertentie OP VAKANTIE: BiqdEN !AEE]. T2igT$eti plastic jassen v.a. 6.9° Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstraat - Haarlem verkrijgbaar bij Gen. Cronjéstraat 40-44, Haarlem, Tel. 54679 Bezoek. Koningin-moeder Elizabeth van België zal van 22 juli tot 1 augustus een bezoek aan Joegoslavië brengen, aldus is officieel in Belgrado medege deeld. Bosbrand. De bosbrand ten noorden van de Finse stad Pori is nog steeds niet geheel bedwongen. De afgelopen dagen is reeds een gebied van 2.500 hectaren een prooi van de vlammen geworden. De brandweren van talrijke omliggen de plaatsen worden geholpen door vrij willigers en afdelingen van het leger, in totaal ongeveer 1.000 man. De blus sers hebben gebrek aan water. Nalatenschap. Een hoogbejaard inboor ling, Wonggoe geheten, is in Caledon Bay, in het noordelijke gebied van Australië, overleden. Hij liet tussen de 25 en 30 vrouwen na, alsmede 60 kin deren. Volgens een oude stamgewoon- te wordt de nalatenschap gelijkelijk verdeeld onder de mannelijke leden van zijn familie. Te veel beïnvloed. Kurt Iienkels, de lei der van een der populairste dansorkes- ten in Oost-Duitsland, is naar West- Duitsland gevlucht. Vernomen werd, dat hij de wijk had genomen omdat hij niet de muziek mocht spelen, die hij wenste. ADN verklaarde, dat Henkels muziek „te veel beïnvloed werd door de decadente muziek van het Westen". Zuivering. De dictator van de Domini caanse republiek, generalissimo Ra fael Trujillo, is een zuivering begonnen onder zijn naaste medewerkers, aldus is van Dominicaanse zijde in Washing ton vernomen. Drie dagen geleden kwam de minister van Arbeid, Ramon Marrero Aristy, op mysterieuze wijze in een brandende auto om het leven. Vorige week werd de stafchef van het leger, brigade-generaal Maximo Bonet- ti Burgos vervangen. Hervat. De 3.000 arbeiders van de scheepswerven van La Ciotat, bij Mar seille, hebben besloten vandaag het werk te hervatten. Zij zijn drie dagen in staking geweest om hun eis voor ho gere lonen kracht bij te zetten. Maan dagmorgen werden de stakers, die de werven bezet hielden, door ongeveer 1.000 man veiligheidspolitie (C.R.S.) verwijderd. Maandagavond verklaar den de arbeiders zich bereid het werk te hervatten, wanneer de politie werd teruggetrokken. Wachten onderwater. Defecten bij de on dergrondse dienst hebben gisteren de forensen van New Jersey en Long Island naar Mannattan Island grote overlast bezorgd. Minstens 12.000 men sen werden zo ongeveer gestoofd door de hitte, toen negen ondergrondse trei nen in een tunnel onder de East River en onder de Hudson River opgehouden werden en uren lang moesten wachten, voordat zij verder konden rijden. Er was geen paniek, maar er werd wel hevig gemopperd. Neusstand. Een Amerikaans passagiers vliegtuig, een DC-6, met tussen de 67 en 69 personen aan boord, kwam op zijn neus terecht, toen het maandagavond op de vlieghaven van Logan, die in de mist lag, een landing op de instrumen ten maakte. Een passagier werd ge wond, omdat hij in zijn angst, na de landing, uit, hetraar terechtgekomen vliegtuig sprong, waardoor hij zich aan -3een been bezeerde; Eruit. Stanley Johnson, correspondent van het Amerikaanse persbureau As sociated Press in Warschau, heeft zon dagavond van het ministerie van Bui tenlandse Zaken bevel gekregen het land binnen 24 uur te verlaten. Volgens net blad „Tribuna Ludu", orgaan van de Poolse communistische partij, had Johnson partijleider Gomoelka beledi gende woorden aan het adres van pre sident de Gaulle van Frankrijk in de mond gelegd. Hij zou dit hebben gedaan om de Frans-Poolse betrekking slech ter te maken. Waarschuwing. Een plotselinge staking van 4.000 werkers bij de filmindustrie heeft de meeste filmstudio's in Enge land gedwongen te sluiten. De staking, bedoeld als een „waarschuwing" van 24 uur, beroofde ruim 30.000 personen, werkzaam in de grote filmstudio's, be halve die van de Pinewood studio's van Rank, van werk. Blauwwit. In Camden Town, het hartje van dat stadsgedeelte van Londen, dat bekend staat om zijn grote Grieks- Cypriotische gemeenschap, is het Bei- roet-café uit een blauw-witte auto be schoten. De vijf mannen en twee vrou wen, die zien in het café bevonden, do ken weg om dekking te zoeken, maar de Grieks-Cypriotische café-eigenaar, Neogles Ioannou kreeg een schot in zijn been. Het K.N.M.I. deelt mede: In het algemene weerbeeld is sinds gis teren niet veel veranderd. Het belangrijk ste systeem voor het weer in ons land blijft het gebied van hogedruk boven de Britse eilanden en de Noordzee, dat iets in betekenis is toegenomen en dat de at- lantische circulatie op grote afstand van West-Europa houdt. Het hogedrukgebied boven Scandinavië en Finland nam in be tekenis af. De storing in de hogere lucht lagen in Midden-Eui'opa gaf ook in Zuid- Zweden aanleiding tot regen, terwijl de regenval in Oost-Duitsland, Tsjechoslowa- kije en het oostelijke gedeelte van Oosten rijk aanhield. In ons land blijven de re genkansen klein. We kunnen aanhouden van het overwegend zonnige weer met noordelijke wind verwachten. WEERRAPPORTEN Woensdag 22 juli Zon op 4.£5 uur, onder 20.46 uur. Maan op 21.41 uur, onder 7.44 uur. Maanstanden 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 juli Hoog water 4.11 en 16.41 uur. Laag water 12.18 en uur. Woensdag 22 juli Hoog water 4.54 en 17.24 uur. Laag water 0.38 en 13.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. u'-2 d w Neerslag: laatste 24 uur. E 0 sa V c3 Den Helder onbewolkt n 22 0 Ypenburg onbewolkt windst. 22 0 Vlissingen onbewolkt ono 22 0 Eelde half bew. nnw 19 0 De Bilt licht bew. nnw 23 0 Twente zwaar bew. windst. 24 0 Eindhoven mist windst. 0 Zd Limburg geheel bew. n 27 0 Helsinki onbewolkt windst. 14 0 Stockholm geheel bew. ono 0 Oslo geheel bew. zzw 29 0 Kopenhagen geheel bew. nnw 21 0,4 Aberdeen licht bew. windst. 22 0 Londen onbewolkt nw 0 Amsterdam onbewolkt nnw 23 0 Brussel onbewolkt nnw 0 Luxemburg onbewolkt nno 0 Parijs mist n 29* 0 Bordeaux onbewolkt n 32 0 Grenoble onbewolkt windst. 30 0 Nice onbewolkt nnw 0 Eerlijn regen nw 22 0,2 Frankfort onbewolkt ono 31 0 München licht bew. zzw 0 Zürich geheel bew. windst. 27 0 Genève onbewolkt windst. 28 0 Locarno onbewolkt 0 30 0 Wenen geheel bew. nw 21 21 Innsbruck licht bew. w 24 0 Belgrado zwaar bew. zw 27 0 Athene onbewolkt w 0 Rome onbewolkt ono 34 0 Ajaccio zwaar bew. ono 29 0 Madrid zwaar bew. no 35 0 Mallorca onbewolkt windst. 29 0 Lissabon onbewolkt nnw 33 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2