WIE DORST HEEFT IER DRINKEN IER VAN HET ZUIVERSTE WATER ENIX BIER Vierdaagse-leger heeft weer bezit genomen van Nijmegen Zeilers boften weer met weer tijdens Kaagweeh Lauer: kan ik Voor mijn records niet veel kopen Toernooi van Brederode begonnen Hongaarse floretequipe veroverde wereldtitel Nederlandse dames leden ongelukkige nederlaag De zesde Vierdaagse in Apeldoorn Voetballers op de transfer lijst Klaassens definitief naar Feijenoord W ereldkampioenschap FD in Whitstable Nederlandse roeisters in Dinant op eerste plaats Het vijfkringentoernooi Haarlem leed zijn eerste nederlaag in Rotterdam Tal van jonge dravers in de baan KNAU wijst kandidaten aan voor Rome DINSDAG 21 JULI 1959 li Het Vierdaags-leger van majoor Breu- nese heeft weer bezit genomen van Nij megen. Met extra treinen, een ontelbaar aantal bussen en talloze militaire trucks zijn de vele tienduizenden die het Vier- daagselegioen vormen naar Nijmegen ge bracht. Inderdaad, vele tienduizenden, want tot dat legioen behoren niet alleen de bijna 15.000 deelnemers aan de marsen ook de vele „oud gedienden" maken daar deel van uit. Evenals de vele duizenden, sinds jaar en dag, de laatste week van juli zomaar naar Nijmegen komen, omdat het dan Vierdaagse is. Ze zijn er allemaal weer: de stramme Britse sergeant-majoor met zijn vervaar lijke knevel, de Zwitserse Alpenjagers die er nog aan moeten wennen dat er ook nog vlakke wegen bestaan op deze wereld, de Israëlische militairen met hun zelfbewus te zang. Voor de „ouverture" van deze 43ste vier daagse zorgden weer de Belgische para troopers. Even na half drie landde de eerste groep Belgische parachutisten in de Wandelsport Ooy-polder. Tot drie maal toe kwam het toestel van de Belgische luchtmacht terug om van betrekkelijk geringe hoogte de parachutisten te droppen. De vierde maal zagen de duizenden toeschouwers op de machtige Waalbrug en aan de voet van het historische Valkhof het vliegtuig op grote hoogte over komen. Drie kleine stip jes maakten zich los. In angstige span ning wachtte een ieder af. Na een vijftien tal wel heel lange seconden was er een zucht van verlichting: de demonstratie van de vrije val was volkomen geslaagd. De parachutes openden zich en bijna sta tig zweefden de drie Belgen in de richting van de Ooy-polder. Een van de dertig Belgische para's scheen bij zijn landing in grote moeilijk heden te geraken. Zijn, gele- parachute was gescheurd. Achteraf bleêfcook dat" een onderdeel van de show te zijn. En zonder veel moeite kwam de Belg dan ook behou den aan de grond. De vlaggenparade In de avond volgde een kleurrijke en sfeervolle vlaggenparade in het Goffert- stadion. Na een door zijn eenvoud indruk wekkend vlaggespel, waarin de burger- Schermen Op een vrjj ongelukkige wijze is de Nederlande dames-floretequipe voor de kwartfinales van het toernooi om het wereldkampioenschap te Boedapest uitge schakeld. Danie van Kossem, Nina Kley- weg, Elly Botbijl en Lenie Kokkes-Hane- pen waren beter op dreef dan in de indivi duele wedstrijden. Nadat zy van Hongarije met 10-6 hadden verloren, hetgeen tegen de sterke Hongaarse schermsters niet ver wonderlijk is, kwamen de Nederlandse meisjes tegen Frankrijk uit. En deze wed strijd is op onfortuinlijke wijze verloren gegaan. Beide ploegen noteerden 8 gewonnen partijen en met 1 touche verschil trad Frankrijk zegevierend uit de strijd. Het Nederlandse team had 13 treffers ontvan gen en Frankrijk 12. Op deze manier een wel zeer teleurstellende werd Nederland uitgeschakeld. De beste prestatie heeft Nina Kleyweg geleverd. In de wedstrijd tegen Hongarije won zij 2 partijen en tegen Frankrijk bracht het Rotterdamse meisje het tot 3 gewonnen partijen. Elly Botbijl noteerde tegen Hongarije 1 overwinning en tegen Frankrijk 3. Daarna volgt Lenie Kokkes- Hanepen met 2 en 1 gewonnen partij. Danie van Rossem boekte in elke wedstrijd slechts één overwinning. In de kwart finales versloeg Frankrijk met 9-5 Polen en 'Hongarije won met de zelfde cijfers van Roemenië. De resultaten van de halve finales waren: Rusland Frankrijk 9-3; HongarijeWest-Duitsland 9-4. Het wereldkampioenschap voor floret equipes (dames) is veroverd door de Hon gaarse ploeg. In de strijd om de eerste plaats wonnen de Hongaarse meisjes met 8-6 van de Russische ploeg, die het vorig jaar te Philadelphia op de titel beslag had gelegd. Duitsland bezet in het eindklasse ment de derde plaats door een 9-2 over winning op Frankrijk, dat als vierde ein digde. Het wereldkampioenschap floretequipe voor heren is gewonnen door de Russische ploeg. Het team versloeg in de wedstrijd om de eerste plaats West-Duitsland met 9—3. De strijd om de derde plaats is bij- znder spannend geweest. Zowel Hongarije als Frankrijk boekten 8 gewonnen partijen. De beslissiftg moest dus vallen op ont vangen treffers. Hongarije werd derde, aangezien het 18 touchés had ontvangen tegen Frankrijk 21. De Vierdaagse is begonnen: links een groepje deelnemers na de inschrijving, rechts een wandelaar die een warme vierdaagse in het vooruitzicht ziet. groepen hun deel kregen, werden de volks liederen van de dertien vertegenwoordi gende landen gespeeld. Zelfs die ene Ita liaan die overigens in Nijmegen woont en ijscoman is kreeg zijn nationale hymne te horen. eepsre maps dag Tot slot maakten de groepen hun ere- ronde langs de geheel bezette tribunes, waarvan het applaus van de dertigduizend toeschouwers steeds weer op klonk. Pech voor brandweer Voor de.vrijwillige brandweer van Brak-, 'k'éhétëm~is deze 43ste'Vierdaagse wel zeer onprettig begonnen. Ampef hadden de amateur-spuitlieden hun plaatsen in het Goffertstadion ingenomen of door de luid spreker klonk de mededeling: „Willen de leden van de vrij\yillige brandweer van Brakkenstein zich onmiddellijk naar hun posten begeven aangezien er in hun gebied een bosbrand is ontstaan.. Zondag waren er in Nijmegen 14.537 wandelaars ingeschreven. Maandagoch tend hadden zich niervan 967 personen niet gemeld, zodat er dus 13.570 deelnemers overbleven. Vanmorgen startten er 188 niet, zodat het totaal aantal wandelaars dat de Betuwe introk 13.382 bedroeg. Tien minuten voor vier gingen de eerste wandelaars, die 55 km lopen, van start; om negen uur vertrokken de laatsten, die 30 km voor de boeg hebben. Maandagavond heeft de burgemeester van Apeldoorn, de heer A. L. Des Tombe, de zesde Vierdaagse van de N.W.B. offi cieel geopend. Dit gebeurde op het Grote Marktplein waar zich de wandelaars met hun vlaggen en vaandels hadden verza meld. De voorzitter van de N.W.B.de heer W. J. Korn bracht dank aan diegenen die het voorbereidende werk hadden ver richt. Burgemeester Des Tombes heette in zijn toespraak het wandellegioen van harte welkom. Beide sprekers drukten de wan delaars vooral op het hart zeer voorzich tig met vuur te zijn in bos en heide, aan gezien het brandgevaar door de aanhou dende droogte zeer groot moet worden ge acht. Onder ideale weersomstandigheden, een bewolkte hemel en een frisse wind, is van morgen in Apeldoorn de NWB-vierdaagse begonnen. Om zes uur precies vertrokken de eerste wandelaars die een tocht van 50 kilometer voor de boeg hebben. De stemming was opperbest. De totale sterkte van het Apeldoorn's Vierdaagse-leger is 1068. Vandaag gaat het via Niersen en Gortel naar Elspeet, waar degenen die vijftig kilometer lopen, dan nog een omweg ma ken over Vierhouten. Voetbal Wederm is een aantal semi-prof-voet ballers op de transferlijst geplaats. Het zijn Van Duivenvoorden (EDO), Renssen (Rig- tersbleek), Houwman, Oligschlaeger, Pou- wels, Rabuda, Rumpen en Wefels (allen van Roda Sport) en Matthijs en Van Elde- ren (Willem II). Feijenoord en VVV zyn het eens gewor den over het transferbedrag voor de inter nationaal Jan Klaassens (40 maal in Neder lands elftal). Klaassens draagt dus de komende competitie de kleuren van Fey'en. oord. VOETBAL. Drie Duitse internationals, Juskowiak, Symaniak en Harpers, zijn voor de periode van 19 juli tot 15 septem ber geschorst, omdat zij hadden deelge nomen aan voetbalwedstrijden die niet waren goedgekeurd door de Duitse voet balbond. Bovendien kreeg elk van hen een boete van 500 mark. Uitzonderlijk goed weer was het ook op de derde Kaagdag. Nog beter zelfs dan zondag, want er stond een briesje uit noordelijke richtingen van ongeveer 5 meter per seconde. Jammer was het dat de banen grotendeeels bezeild waren, zo dat er weinig kansen waren voor degenen die het van de kruisrakken hebben moesten. De eerste teamwedstrijd Holland-Fries land in de Regenbogen was niet bijzonder spannend, want na het ronden van de eerste merktekens was de volgorde reeds zo dat van een Hollands overwicht sprake was: drie Hollanders voorop en daar achter twee Friezen. Gedurende de rest van de wedstrijd bleef dit zo, waardoor Holand 21,1 pnt. tegen Friesland 15 pnt. verwierf. In de teamwedstrijd Holland-Friesland in de Noordnederlandse 22 vierkante roe- terklasse hadden de Friezen een klein overwicht door een eerste, een vierde en vijfde plaats. Friesland behaalde 19.1 pnt. en Holland 17 pnt. De strijd in de open nationale wedstrijden spitste zich toe. Vooral in de Regenbogen is er een groots duel gaande tussen John Hofland en zijn Friese rivaal. E. K. Hoekstra. Beiden werden ook nu weer winnaar in hun groep. Hoekstra had het echter in zijn af deling gemakkelijker dan Hofland. Het is mogelijk dat de eindstrijd op de laatste dag zal plaats hebben, omdat dan de beide zeilers in één groep varen. In de Valkenklasse won ditmaal H. Kir- kenier, die hierdoor in punten gelijk kwam met C. van Schie, die achter mej. A. de Wit derde werd. De Kaagtroef E. Rolf von den Baumen staat met een tweede en een vierde plaats nu iets achter in het klassement. De uitslagen van maandag waren: Holland-Friesland teamwedstrijd in de Regenboogklasse: Sneek 15 pnt.—De Kaag 21,1 pnt. 1. Beneventum J. Hofland (De Kaag); 2. Cadans G. A. Bakker (De Kaag); 3. Grif fioen G. Ooms (Sneek); 4. Jan van Gent E. K. Hoekstra (Sneek). Holland-Friesland teamwedstrijd in de Noord Nederlands 22 m.2 klasse: Fries land 19.1 pnt.Holand 17 pnt. 1. Lucie A. Knol (Friesland); 2. Flying Dutchman M. Breuning (Holand); 3. Fa- vorita C. Colenbrander (Holand); 4. Maple Leaf A. M. Faber (Friesland). Nationale wedstrijden: Vrijheidsklasse De 22-jarige student Mar tin Lauer ging enige tijd geleden des morgens rus tig naar de colleges van de de technische hogeschool te Miinchen. In de vroege middag stapte hij in het vliegtuig voor Zürich, waar hij zou deelnemen aan in ternationale atletiekwed strijden. In de namiddag nam hij het er op het Zür- cher meer nog even van: zeilen, wat rustig plezier maken. En 's avonds liep hij twee wereldrecords bij elkaar, zonder er uiterlijk warm of koud van te worden! Martin Lauer wordt in West-Duitsland „de Ame rikaan" uit Keulen ge noemd, omdat hij al zijn sportsuccessen stoïcijns pleegt te accepteren. Op 't gymnasium in zijn geboor testad Keulen was hij een uitblinker in bijna alle vakken. In 1955 werd de in 1936 geboren Keulenaar plotseling ook nog een atletiek-ster van de eerste grootte. In dat jaar be haalde hij vijf jeugdkam pioenschappen, te weten op de 100 meter, de 110 meter horden, vèrspringen, vijf kamp en bij de 4 x 100 meter estafette. In 1956 deed hij voor het eerst mee aan een horden wedstrijd oor „mannen"; hij won in 15 seconden. In het najaar van 1956 werd hij met 14,4 sec. vierde op de Olympi sche Spelen te Melbourne op het nummer 110 horden. Hij liep al spoedig het Europees record op deze afstand stuk (van 14 tot 13,9 sec.), hij verbeterde het Duitse tienkamprecord van Sieverts van 7135 tot 7201 punten. Hij was trouwens te Melbourne bij de tien kamp vijfde geworden, als 19-jarigeEn het vorige jaar „vestigde" hij zich in Europese atletiekmilieu. Lauer werd Europees kam pioen te Stockholm op de 110 meter horden in 13,7 sec. Dezer dagen bracht Martin Lauer het wereld record 110 meter horden op 13,2 sec. en dat op de 200 meter horden op 22,fi sec. Een dag later zat hij al weer rustig achter zijn tekenbord op de Münche- ner "téchnische hogeschool. Lauer zou men ten voor beeld willen stellen aan iedere sportman. Hij heeft bepaald zijn sportidealen: de 100 meter in 10,3, deel neming aan de Olympische Spelen in 1960 te Rome op de nummers 110 horden en de 4 x 100 meter estafette. „Maar voor mijn wereld records kan ik later niet veel kopen", zei hij on langs. „Eerst moet ik stu deren, dan pas kan ik trai nen. Ik train trouwens toch al twee keer per weekVoor een atle- tiektrainer is hij vermoe delijk een hopeloos geval, Hij woont in München op een klein studentenkamer tje, nu juist niet erg floris sant. De lange broodmagere Keulenaar weet precies wat hij wil. „De baan in Zürich was goed, maar laat men nu alsjeblieft niet geloven dat het de baan alleen was.. Een beetje moest ik toch wel lopen", zo relativeert hij zijn sportsuccessen, die blijkbaar niets te lijden hebben onder het feit dat Martin Lauer iedere dag tot tegen middernacht zit te studeren, omdat hij in oktober aanstaande het eerste deel van zijn studie eindigen wil, en die er zich niets van aantrekt als zijn trainers zeggen dat het niet goed is dat hij zich tij dens de vakanties in aller lei fabrieken afjakkert, teneinde wat technische fabriekservaring op te doen en om wat geld te ver dienen voor het volgende semester. Met andere woorden: deze Martin Lauer van twee wereldrecords op een terrein dat men totdusver gereserveerd achtte voor de Amerikanen is geen sportrobot, geen produkt van een training-zonder- ziel. Hij slaat geen college in München over en weet drommels goed, dat over vijf jaar', als hij er mee uit zou scheiden, anderen al lang weer nieuwe records hebben gevestigd. Deze „Amerikaan" uit Keulen heeft drie hobbies: hard lopen, gitaar- en harmoni caspelen en zeilen, voor het hordenlopen traint hij dinsdag en donderdag op acrobatenmanier, afgezien van de Amerikanen, met zware gymnastische oefe ningen, kort maar hevig, één uur: hard en intensief. De andere hobbies beoefent hij op dezelfde wijze: er niet te veel tijd aan spen derend, zich niet het hoofd op hol makend over suc cessen. Voor deze Martin Lauer ligt de atletiek niet in het af en toe mystieke vlak der sportkenners, die het onderste uit de kan willen halen niet een „trai- ning-diep-in-de-ziel'". Voor hem is hard lopen Inder daad HARDLOPEN". A: eerste groep: 1. Rakker B. van Wijk (Braassemmermeer)2. Kus Mus, G. de Reuver (De Kaag). Vrijheidsklasse A: tweede groep: 1. Naatje J. R. de Vries (De Kaag); 2. Hepie- del II W. Elhorst (De Kaag). Pampusklasse A: 1. Meermin M. Blok (Het Witte Huis); 2. Westeinder H. J. de Ruyter (Nieuwe Meer). Vliegende Hollanderklasse: 1. Mustang Jac Kraan (Braassemermeer); 2. Catharina Totebel P. Frech (De Maas). 12 m.2 klasse Sharpies: 1. Meteor B. Kraan jr. (Braassemermeer); 2. Spotvogel W. Guldemond (De Kaag). Valkenklasse A: 1. 't Spul, H. Kirke- nier (Alkmaarse R. en Zv.); 2. Dolfijn, mej. A. de Wit (Het Witte Huis). Drakenklasse: 1. Joy II, J. Bier (KNZRV); 2. Vagans Semper II, C. Groot (Aalsmeer). Regenboorklasse: eerste groep: 1. Jan van Gent, E. K. Hoekstra (Sneker Z.C.); 2. Saendam, L. de Wit (Zaanlandse Z.V.). Regenboogklasse: tweede groep: 1. Be neventum, J. Hofland (De Kaag); 2. Algri, J. Alberda (Sneek). Noord Nederlandse 22 m.2 klasse: 1. Lucie, A. Knol (Noord Ned. Watersport bond); 2. Kidang, G. A. Wolters (Noord Ned. Watersportbond). Finnjollenklasse: 1. Zomerweelde, J. de Jong (De Kaag); 2. Haukaropora, G. J. Leverland (Loosdrecht). Olympiajollenklasse A: 1. Windveer, B. Tournier (De Kaag); 2. All Weather, Jac. F. Stap (De Kaag). Sternklasse A: 1 .Windbreker, I. v. d. Waal (De Kaag); 2. Grazy, P. v. d. Winden (Aalsmeer). Curagao: De Kaag teamwedstrijd in de Pampusklasse: Asiento (Curacao) 21,1 pnt., De Kaag 15,,pnt. 12 voetsj.pjlenklasse A: 1. Spinta. F. Daniels (Rotterdamse' Z.V.); 2. Electron, W. van 't Hoogerhuys (Ondine). In de baai van Whistable aan de kust van Zuid-Engeland is maandag de eerste van de in totaal 6 wedstrijden gezeild, die tellen voor bet wereldkampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. Behalve dat het bij deze races gaat om de eer 's we relds beste F D zeiler te zijn, kan men de uitslag van Whitstable beschouwen als een graadmeter voor de Olympische Spelen van 1960. Er verschenen 14 deelnemers uit 14 landen aan de start. Wereldkampioen Tasker (Australië), die aangekondigd had zijn titel niet te zullen verdedigen, ont brak. De Nederlandse zeiler Ben Verhagen eindigde in de eerste race, die door de Italiaan Mario Capio werd gewonnen, als zevende. Hij legde de baan van 11 zeemijlen af in 3 uur 3 min. 12 seconden.Verhagen finishte nog voor ex-wereldkampioen Rolf Mulka (Did.), die bij de start slecht wegkwam. De winnaar van maandag, Capio, lag met zijn Eldebaran II het grootste gedeelte van de race in derde positie. In het laatste rak, waar men de spin-akker kon hijsen, liep hij verreweg het snelste en won met 59 seconden verschil. De uitslag was: 1. Aldebaran II, stuur man Mario Capio (Italië) 2 uur 58 min. 17 sec. 2. Pandora, stuurman A. Jardine (Eng.) 2.59.16; 3. Bellatrix, G. Pagell (Oost-Dld.) 2.59.29; 4. Yole, R. Tiriau (Frankrijk) 3.00.09; 5. Bibic, I Helenyi (Hong.) 3.02.20; 6. Pousse-moi-pas IV, J. Renevier (Zwits.); 7. Daisy, B. Verhagen (Ned.) 3.03.12; 8. Skum, H. Fogh (Den.) 3.03.26; 9. Macky VI, R. Mulka (West-Dld.) 3.03.33; 10. Utopi VII, L. Hellann (Zweden) 3.04.27. Tegelijkertijd met het wereldkampioen schap Flying Dutchmanklasse, waaraan uit elk land slechts één deelnemer mag deelnemen, worden in Whitstable wed strijden gehouden ter gelegenheid van de Flying Dutchmanweek. Onze landgenoot Jongeneel (Boskoop) bezette d' in met zijn jacht „Wervelwind" de vierde plaats achter drie Engelsen. De dag tevoren was hij reeds tweede gewor den in een internationale wedstrijd achter de Brit David Court-Hampton met Water Music. Roeien Zondagmiddag zijn op de Maas bij Dinant internationale roeiwedstrijden gehouden, waarbij ook Nederland was vertegenwoor digd. Het nummer double scull dames le verde een overwinning op voor De Hoop uit Amsterdam (de dames Blaisse en Brandts). De tijd van de winnaressen was 4 min. 6,9 sec. De tweede plaats was voor Bruxelles in 4.11.2, De Amsterdamse skiffeuse mevr. Zee- gers-Wétter zegevierde in het skiff-num mer met de Frangaise Nicole Sybille als tweede. Marian Luderus van Nereus (Amsterdam) werd gedeclasseerd. Advertentie BijzonderPhoenix Bier wordt ge brouwen van natuurzuiver brouw- water. Water dat 300 jaar geleden als regen boven de Veluwe viel en in de loop der eeuwen dóór de zandgronden heen langzaam naar Amersfoort afzakte. Zo werd het op natuurlijke wijze gezeefd, gefilterd, volkomen gezui verd. En dit zuivere water wordt in Amersfoort opgepompt door Phoenix, die er (als enige!) mee brouwt. Niets hoeft er aan dit water te worden toegevoegdgeen gram chemische reinigingsmiddelen, die de smaak van het bier zouden kunnen aantasten. wm. Daarom is Phoenix Bier bier zoals bier moet zijn. Puur, prachtig bier. Zónder smaakje-op-de-koop-toe! Gisteravond is op de banen achter de ruïne van Brederode in Santpoort het B- en C- toernooi van „Brederode" begonnen. Het A-toernooi begint donderdagavond en hier behoren tot de deelnemers de Am sterdammers W. Ileijblom (winnaar Ei- lerstoernooi), H. Landman, J. Rappange en de DDV-spelers R. Goudsmit en P. Putters. Voorts schreven in: Neelissen, Boele, Kammeijer, v. d. Horst, v. d. Hof, Neder- koorn, Schlatmann, Titiheru, De Boer, v. d. Broek, Sikkes en de Beverwijker N. Groen. Bij de dames is de inschrijving gering en hier komen op het gravel de Brederode- speelsters Wil v. d. Broek, mej. Scherpen- zeel en mej. Nijssen, mej. Ferwerda uit Tennis Beverwijk en de Haarlemse jeugdkam pioene Yvonne Harms. In het heren- en gemengddubbelspel mogen we een aantrekkelijke strijd ver wachten met als favorieten de dubbels Heijblom-Rappange, Goudsmit-Loeb en in het gemengddubbel Wil v. d. Broek-F. Neelissen, Yvonne Harms-K. v. d. Horst, mevr. Ottolini-A. den Hartog en mevr. de Vries-W. Heijblom. Het herenenkelspel B. telt niet minder dan veertig deelnemers en het enkelspel C. zelfs vijftig. De^eersta fiesuüaten^uidden: B-toernooi, H.E., le 'ronde: W. Gósïïnga versl. F. Steger 6-3, 6-4; C. Vogelzang versl. J. Bolleman 6-4, 10-8; A. Groen versl. J. Greiner 6-2, 2-6, 6-3; H. Sikkes versl. F. v. Dalsum 7-9, 6-3, 6-2; P. Hen driks versl. R. Verhagen 6-0, 8-10, 6-2; J. v. Splunter versl. H. Koenders 7-5, 5-7, 6-1; K. Hufferman versl. H. Schmohl 6-3, 5-7, 6-2; W. Frohlich versl. Z. Verwaal 6-3, 3-6, 6-2. 2de ronde: T. Okker versl. E. v. Beers 3-6, 6-1, 6-1; W. Hoogenstraaten versl. G. Hartman 6-2, 6-3; R. Heringa versl. J. de Jager 6-1, 6-4. D.E., 1 ronde: mej. D. Ferwerda versl. mej. T. v. Hoogen 1-6, 6-3, 6-2; mevrouw M. Kauling versl. mej. I. Sengers 6-3, 6-1. C-toernooi, H.E., le ronde: W. v. Olden- markt versl. J. v. Velzen 6-3, 6-2; E. Jas per versl. R. v. Rooden 6-4, 6-3; Kamp- huijs versl. N. Struijckënkamp 8-10, 6-1, 6-1; J. Boon versl. J. v. Egmond 6-4, 6-4; J. Schmidt versl. A. Sabbe 6-0, 6-1; J. Smu ling versl. J. Apon 6-2, 6-4; J. Francken versl. H. Rietberg 9-7, 4-6, 6-2; H. v. Waterpolo Voor het vyfkringen-waterpolotoernooi dat deze week in Rotterdam wordt ge speeld in het kader van de Rotterdamse zwemmaand, kreeg het Haarlems zeven tal maandagavond de sterkste ploeg van het toernooi tegenover zich. Het was de kring Midden van Nederland, die als team de AZPC had afgevaardigd, de ploeg die hoge ogen gooit naar het kampioenschap van Nederland in de waterpolocompetitie. De strijd resulteerde in een 9-1 overwin ning voor de tegenstanders. De Haarlem se aanvalslinie, die samengesteld was uit R. Prins (HPC), A. Rol (HVGB) en J. Sint, (DWR) kreeg weinig kans om dooi de verdediging van hun tegenstanders te komen. Nadat Wim Mosterd Midden van Nederland de leiding had bezorgd, maak te Ad Rol gelijk. Verder bleven de Amers- foortse aanvallers met succes de Haar lem-verdediging bestaande uit P. de Bruyn (DWR), Fr. Meyer (HVGB) en G. Luttikhuizen (DWT) en J. Melchior (DWT) bestoken. Fred van Dorp en Wim Mos terd (2) zorgden voor een 4-1 ruststand. In de tweede helft waren de Haarlem aanvallers niet erg gelukkig met schieten. Enkele goede schoten van De Bruyi wer den gekeerd en een schot van Prins ging naast. Aan de andere kant boekten de aan vallers meer succes. Na drie treffers van Fred van Dorp en twee van Wim Mos terd ging de Haarlemse ploeg met 9-1 ten onder. Amsterdam kreeg in de eerste wedstrijd Rotterdam tegenover zich. Door drie tref fers van Trimp en een van Vega stonden de Amsterdammers met 4-0 voor toen aan de tweede helft begonnen werd. Van Brummelen scoorde daarna tegen, maar Trimp en Wouterse maakten er 5-2 van. Zeewuster maakte het half dozijn doel punten voor Amsterdam vol. Splunter jr. versl. K. Dijkstra 6-1, 6-2; P. Schendstok versl. H. Mollema 6-1, 6-1. D.E., 1 ronde: mej. L. Brok versl. mevr. R. Rappange 2-6, 6-3, 6-0; mej. Eenenaam versl. mej. B. Kauling 6-3, 6-0. 2de ronde: mevr. A. Landman versl. mej. C. Meerwaldt 6-0, 6-1; mej. M. v. d. Raadt "versl. mej. H. Smuling 6-0, 6-2. Koersen op Duindigt Het uitgebreide programma van woens dagmiddag op Duindigt wordt afgewisseld met twee sprinters-handicaps. In de eer ste daarvan kan Maelstrom zijn goede vorm honoreren met een overwinning, die hem afgelopen zaterdag juist met een hoofdlengte ontging. Chaffy en Wurftaube zijn de aangewezen plaatspaarden. Van de overigen heeft de snelle, maar gevaarlijke Ignatius een verrassing in de benen. Voor Balcunnin ligt zijn eerste over winning thans voor het grijpen, want de oppositie is van een zeer matig gehalte. Atalante en Wunderlampe lijken de beste nog. Bij de dravers verschijnt opnieuw een .rij jonge paarejen in de baan. Hoewel Xantina Hollandia^zich tot nü toe slechts één keer heeftlaten zien. moet terdege rekening met haar gehouden worden. Zij is in staat de favoriet Xita Hanover te kloppen. Outsiderskansen hebben Xavero en de keuze ten Hagen uit een 2-tal paar den. Bij de 2-jarigen gaat de voorkeur naar de betrouwbare Yberflöte, die een tikkeltje sneller is dan Ybert D. Uit de eerste start- groep kan een verrassing komen van Young Lady Mac en Yeasty Hanover. In de autostart-draverij beheersen Vo- lann O en Ville France opnieuw het beeld en daar deze keer de afstand in het voor deel is van Ville France zal de uitslag juist andersom kunnen zijn dan bij hun laatste ontmoeting. De keuze P. M. Smit (Vlie gende Hollander, Vliegenvanger S) zal dichtbij dit duo kunnen eindigen. In het leerlingennummer gaat de voor keur naar Tortelduif S, die de moeilijke Upita wel de baas kan blijven. Een open nummer echter, daar Wybo K en Vaja Con Dios eveneens met zeer goede kansen aar. de start komen. Ukas liet bij zijn laatste optreden zeer veel snelheid zien en indien hij deze ver richting herhaalt kunnen Unworthy en Terraise hun handicap van 20 en 40 meter op hem niet inlopen. In het internationale nummer bezet Geersen met Ruby Spencer en Trudi Tro- than de winnende posten. Daar Ruby Spencer een gunstiger positie aan de start heeft, zal hij de overhand op zijn stalge- noot kunnen houden. Outsider in dit ge zelschap is de in vorm komende Sirona. A tletiek Met het oog op de Olympische Spelen 1960 in Rome heeft de nationaal techni sche commissie van K.N.A.U. een groep atleten aangewezen als voorlopige kandi daten. Deze atleten die op grond van de door hen geleverde prestaties als reële kandidaten worden beschouwd komen vanaf heden voor wat betrèft de training en verzorging onder speciale leiding van de K.N.A.U., uiteraard in samenwerking met de clubtrainers en leiders. Naast genoemde groep is de aandacht gevestigd op een aantal jonge atleten, wier verrichtingen van dien aard zijn, dat zij eventueel in verband met de Europese kampioenschappen 1962 in Belgrado, doch wellicht ook reeds voor de Spelen in Rome, deel zullen uitmaken van de Nederland se ploeg. Op deze lijst zien wij o.a. de na men van de dames Els Nieuwpoort, Jo Knaap, Corrie van Wijk en Loes Boh- ling en Jan van Uden, Marius Bos en Frans Beker bij de heren. De lijst van voorlopige kandidaten ziet er als volgt uit: dames: Joke Bijleveld, Hannie Bloemhof, Nannie Haase, Helen Ort, Ine Terlaak-Spijk, Gerda Kraan, Wemmy Spierenburg-Scholtmeyer en Nel Zwier. Heren: Eef Kamerbeek, Kees Koch, Hans Smit, Henk Visser en Jan Parlevliet. VOETBAL. In een voorwedstrijd voor het Olympisch voetbaltoernooi van 1960 won Rusland zondag in Moskou met 20 van Roemenië.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3