Eerst regeling in Berlijn, dan praten over al-Duits beraad r WESTEN WIL ANDERE VOLGORDE Gromyko ontwijkt poging om hem een wortel voor de neus te houden ^^Praatótoel 3 Van dag tot dag Blokvorming Communisten in Kerala loerden op auto van aartsbisschop Britse speldeprik DE KANAAL-RACE Record van Rylands nog niet verbeterd Element van vordering in Geneefse conferentie Oostduitse melk op de bon, nu melk van Bonn Atlas-proef slaagde na vijf mislukkingen Sukarno benoemt een nieuwe marinechef Opponent van Subyakto 200 Jaar geleden TO bp bprlfton tójh DINSDAG 21 JULI 1959 Ondanks het ongeloof en het gebrek aan attentie in de kring van de zes E.E.G.- landen en vooral in Parijs ziet het er nu naar uit, dat de Kleine Vrijhandels zone tot stand zal komen. Te Saltsjöbaden bij Stockholm zijn gisteren de ministers van de zeven landen, die van de zone deel uit zullen maken (Engeland, Zwe den, Denemarken, Noorwegen, Zwitser land, Oostenrijk en Portugal) bijeen geko men, om op het politieke vlak besluiten over de oprichting te nemen. Er is spra ke van dat ook Finland in de kring van de zeven zal worden opgenomen, maar Moskou betoont zich juist de laatste da gen tegenover een dergelijke geste van zijn kleine buur niet positief. Oorspronke lijk meende men aan westelijke zijde, dat de Sovjet-Unie een Kleine Vrijhandelszo ne met Finland als deelnemer zou toe staan om daarmee een splitsing in het At lantische kamp tot stand te brengen. Voor de drie andere Scandinavische lan den is een deelneming van het Finse broe dervolk urgent. Zou Finland onverhoopt daartoe niet de mogelijkheid hebben, dan zal de drang naar een afzonderlijke Noord se tolunie weer sterker worden. In Scan dinavië is men er immers bevreesd voor dat Finland in een geïsoleerde positie zal geraken, waardoor het nog sterker aan de Sovjet-Unie zal worden gebonden. De oprichting van een Kleine Vrijhan delszone betekent volgens de plannen een verlaging van de onderling geheven doua nerechten van 20 percent, met ingang van 1 juli 1960. Deze vermindering is even groot als die tussen de zes Euromarktlan- den op die datum. Hierin ligt een moge lijkheid tot overeenstemming opgesloten tussen de twee gebieden, die tot de op richting van een groot, alle O.E.E.S.-lan den omvattend Vrijhandelsgebied zou kunnen leiden. In Britse kringen wordt bij voortduring gewezen op de betere kansen die een dergelijke oprichting heeft, na de totstandkoming van het Kleine Vrijhan delsgebied. Engeland heeft zich daarvoor al enige offers getroost bij voorbeeld door het invoerrecnt op Deense bacon met 10 percent te verlagen. Denemarken moest namelijk extra gepaaid worden, daar het een typische tussenpositie inneemt voor wat betreft zijn agrarische export, die voor een belangrijk deel ook naar West- Duitsland gaat. Pessimisten menen, dat juist in deze concessies een bron van on derlinge strijd tussen de Europese lan den wordt gevonden, omdat Nederland zal proberen op zijn beurt een voorkeursbe handeling van zijn agrarische afzet in West-Duitsland te verkrijgen. Dit laatste land is trouwens in het ge heel niet zo gerust op het ontstaan van een groot Vrijhandelsgebied, waarvan professor Erhard een groot voorstander is. Na de beslechting van het geschil- Adenauer-Erhard is men in Frankrijk weer veel zekerder van zijn zaak en Frank rijk is altijd de grootste tegenstander van een Vrijhandelsgebied geweest. Expor teurs in de Beneluxlanden en in West- Duitsland maken zich zorgen over de ge volgen van een eventueel verlies van hun afzetgebied in de zeven landen van de Kleine Vrijhandelszone. In de E.E.G. zal de nodige druk op Frankrijk moeten wor den geoefend om toeschietelijker te wor den ten opzichte van een groot Vrijhan delsgebied, toeschietelijker dan de Fran se minister van Financiën Pinay zich on langs toonde bij zijn bezoek aan Bonn. Een groot Vrijhandelsgebied is immers niet alleen .economisch van betekenis en dat wel in het bijzonder ook voor Ne derland maar ook politiek. Economi sche verdeeldheid leidt immers meestal ook tot politieke verdeeldheid, die men zich in het westelijke kamp slecht permitteren kan. Een spoe dig overleg in de boezem van de O.E.E.S. lijkt daarom gewenst en het is te hopen, dat Nederland daarin, evenals Denemar ken dat zal doen, alle krachten zal inspan nen om zijn reële belangen te verdedigen. De oprichting van een groot Vrijhandels gebied gaat daarbij voorop. Advertentie ESSO EXTRA is super zuinig KERALA (Reuter) Communisten heb ben zondag in Trivadrum, de hoofdstad van de Indische staat Kerala, de auto van de rooms-katholieke aartsbisschop aangeval len en kerkdiensten verstoord. De bis schop zat op dat ogenblik niet zelf in de wagen. De chauffeur die net een geeste lijke naar een kerk had gebracht, werd gemolesteerd, zo heeft de secretaris van de aartsbisschop bekendgemaakt. De aartsbisschop heeft onmiddellijk telegram men gezonden aan de president van India en premier Nehroe, waarin hij om „ge past opttreden" tegen de ordeverstoor ders vraagt. Kerala is de enige Indische staat, waar de communisten aan het bewind zijn. De niet-communistische oppositie voert reeds enige weken een campagne om de regering ten val te brengen. De sterke christelijke minderheid in de staat speelt in die cam pagne een voorname rol. Duitse jongens stalen twee fietsen in Velsen De twee Duitse jongens, die in de nacht van zaterdag op zondag door de Haarlemse politie zijn aangehouden, hebben bekend, dat zij behalve de reeds door hen toegege ven diefstal van zeventien pakjes sigaret ten uit een automaat op de Zijlweg in Haarlem, bovendien in dezelfde nacht twee fietsen in Velsen hebben gestolen. rJnprtpnli.e (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENEVE, 21 juli. Het Westen heeft gisteren in een poging om de weg vrij te maken voor een regeling inzake Berlijn voorgesteld de Geneefse ministerconferentie in haar huidige samenstelling van tijd tot tijd op later vast te stellen niveau en plaats bijeen te laten komen om het Duitse probleem in zijn geheel in ogenschouw te nemen. De conferentie zou zich dan ook bezig kunnen houden met de uitbreiding en ontwikkeling van de contacten tussen de beide delen van Duitsland. Zij zou speciale regelin gen kunnen treffen om bijzondere onderwerpen te behandelen. Dat was het Westelijk antwoord op Gromyko's eis tot een al-Duitse commissie of een aanvaardbaar alternatief daarvoor, een eis, die de Russen vervuld wilden zien vóórdat zij tot een tussentijdse regeling in Berlijn bereid zijn. Wat was Gromyko's antwoord? De Russische minister voegde aan de in Genève heersende totale onzekerheid over de werkelijke betekenis van het afzeg gen van Kroesjtsjev's bezoek aan Scandinavië nog meer Russische stof tot gissen toe. Na nauwkeurige bestudering van zijn voorlopig commentaar helde de meerderheid in Genève over tot de mening, dat. hij het voorstel verworpen had. Maar op de beoordeling van Gromyko's woorden stootte toch de nieuwe eensgezindheid van het Westen al weer lek. Waar de Amerikanen, Fransen en Westduitsers zeiden „verworpen of voorlopig verworpen", meenden de Engelsen: „niet bemoedigend, vrij negatief, maar niet of nog niet verworpen". De westelijke ministers gebruikten de lunch bij Lloyd om Gromyko op de mo gelijkheden te wijzen, die' in hun voorstel schuilen. Daarna onthulden zij het bij monde van Herter voor het oor van de wereld op de plenaire zitting. Herter ver wierp namens het Westen eerst catego risch Gromyko's voorstel voor een al- Duitse commissie met gelijke vertegen woordiging van Oost- en West-Duitsland die zich over hereniging en vredesver drag zal moeten beraden. Dat voorstel zou immers de splitsing van Duitsland ver eeuwigen, zei Herter, omdat de niet- representatieve regering van. de zoge naamde D.D.R. heel goed weet., dat zij in vrije verkiezingen ten onder gaan. Bovendien zou zo'n al-Duitse com missie het loslaten van de viermogend- hedenverantwoordelijkheid voor de rege ling der Duitse kwestie beteke_nen, ver antwoordelijkheid, die nog in 1955 door de Russische regering plechtig is erkend. Aan het einde van Herter's woorden, die in.een nogal hoogdravend-flinke toon was gesteld, vermoedelijk om de impliciete con cessies, die het westelijk plan herbergt, te camoufleren, kwam dan het voorstel om de Geneefse conferentie te laten voortbe staan. Eerste aflevering Na Herter kwam Lloyd op zeer zake lijke manier verklaren, wat het westelijk voorstel betekent, of liever gezegd, wat het zou kunnen betekenen als Gromyko tot een redelijke regeling voor de Berlijn- se crisis bereid is. Want uit Lloyd's woor den bleek eigenlijk wel, dat hier slechts de eerste aflevering van het westelijk voorstel ter tafel is gekomen. De prijs moet overigens zijn: een tussentijdse re geling in Berlijn, geen eenzijdige actie van de Sovjet-Unie na de afloop van de tijds limiet daarvoor, in feite handhaving van de westelijke positie in West-Berlijn tot aan een viermogendheden-akkoord tot wij ziging daarvan. Als Gromyko daartoe be reid is, dan schuilt er, volgens Lloyd's zeer diplomatieke aanduidingen, in de laatste zin van het westelijke voorstel, die over „speciale regelingen voor bijzonde re onderwerpen'' handelt de mogelijkheid tot een al-Duits beraad, zij het dan onder de paraplu van de viermogendheden-ver- antwoordelijkheid, waar het Westen on verkort aan vasthoudt, ook al omdat het er niets voor voelt de Westduiters op eigen houtje met de Oostduitsers (lees: met Moskou) te laten onderhandelen, dat dan met dreigementen, met druk op Berlijn, maar ook met aantrekkelijke aanbiedin gen de Duitsers zou kunnen verleiden. De Oostduitser Bolz mocht het Rus sisch alternatief onthullen: dat voorziet in twee commissies: één van -de vier- mogendheden en een van de beide Duits- landen. Die zouden dan na afloop van hun voorbereidende werk een zesmogendhe- den-commissie gaan vormen, waarin het Duitse probleem defintief zijn beslag zou krijgen. Dat langs die weg de D.D.R. in middels op de zetel der volledige 'erken ning gekropen zal zijn. zei hij niet, maar dat was duidelijk genoeg. Ten slotte kwam het langverwachte ant woord van Gromyko onder de titel: „Voor lopig commentaar". Bepaald geestdriftig was de man uit Moskou niet. Volgens het nieuwe westelijke voorstel kunnen de Duitsers alleen van advies dienen als zij door de Grote Vier geroepen worden, zei hij, maar de Duitsers moeten zelf een bij drage kunnen leveren. Het Westen heeft daar een andere visie op dan de Sovjet- Unie. De Sovjet-Unie blijft bereid te zoe ken naar een voor iedereen aanvaard bare vorm van Duits beraad. Die kan ge vonden worden als dat beraad plaats grijpt op een basis van gelijkheid en gelijkwaar digheid. Maar vooral: voorstellen, die dis cussie over Duitse hereniging openen, maar de Duitsers daarvan uitsluiten zijn voor de Sovjet-Unie onaanvaardbaar. Hoe liggen nu de kaarten op de confe rentietafel? Het Westen heeft geprobeerd Gromyko met een uiteraard vaag gefor muleerde belofte omtrent een mogelijk Duits beraad naar een Berlijnse regeling te lokken door de Russische volgorde (eerst al-Duits beraad goedkeuren, dan BerRjns bestand) om te keren. Het is tege moet gekomen aan de Russische wens tot pariteit voor Oost- en Westduitsers, want in de samenstelling der Geneefse confe rentie waarvan het Westen de voortzetting voorstelt, bestaat die pariteit reeds. Het Westen wil enkele gespreksonderwerpen Gromyko. der Duitsers zoveel mogelijk beperken, het liefst tot onderlinge contacten, en wil bovendien als leden van de Grote Vier het laatste woord houden. Gromyko heeft die poging tot omkering van de volgorde natuurlijk terstond door gehad. Zijn ontwijkend commentaar is dus een vraag om meer. De geïmpliceerde pariteit heeft hij geïncasseerd. Hij ge bruikt echter ook het woord gelijkwaar digheid en kan daarmee zeer wel uitein delijke gelijkwaardigneid tussen de beide Duitslanden en de Grote Vier aan de con ferentietafel bedoelen, een eis die hij bij de opening in Genève ook al stelde. Ten slotte zijn belangrijkste bedenking: de Duitsers moeten ook over de Duitse po litieke problemen (hereniging en vredes verdrag) meepraten. Dat is op dit stuk zijn absolute voorwaarde. De onderhan- Selwyn -Lloyd maakte gisteren thandig van de gelegenheid gebruik om de wre velige-verhouding lussen Kroesjtsjev en zijn diplomalen die de Russische lei der als boodschappenjongens be schouwt, nog eens even aan te vuren. Hij zei tot Gromyko, die zich in Genève als de kampioen der Duitse hereniging opwerpt: Als iemand werkelijk de ver deling van Duitsland wilvereeuwigen laat hij zulks dan openlijk zeggen. Of is dat soms de betekenis, die wij moe ten hechten aan de rede van de heer Kroesjtsjev op 17 juli? In die rede zei Kroesjtsjev, dat de Sovjet-Unie de grens tussen de D.D.R. en de Bondsre publiek beschouwt als de grens tussen de socialistische en de kapitalistische wereld. delingen over het westelijke voorstel gaan nu vandaag voort op een lunch bij Gro myko. morgen volgt weer een plenaire zitting. Niet hoopvol Men kan bepaald niet zeggen, dat de stemming hedenochtend in Genève zeer hoopvol was. Zelfs Britse delegatiekringen, die de mogelijkheid openhouden, dat Gro myko alsnog in het aas zal bijten, toonden zich nogal pessimistisch. Wanneer Gromy ko zich in de komende dagen niet happiger toont voor de mogelijkheden, die het Wes telijk voorstel voor hem opent, dan ziet de zaak er somber uit, menen zij. Met andere woorden, dan moet met de mogelijkheid van een nieuw reces van de conferentie ernstig rekening worden gehouden, zo hoorde men algemeen in Westelijke krin gen. Een luitenant van de Britse mariniers, Bemrose, heeft maandag de beste tijd ge maakt in de Blériot-race. Hij legde de afstand tussen de Are de Triomphe in Parijs en de Marble Arch in Londen af in 46 minuten en 40 seconden. Hij heeft zich hiermee niet geplaatst op één van de eerste drie plaatsen. De Britse burger Rylands staat nog vooraan met 41 minuten en 41 seconden. Er waren maandag twee vrouwen onder de deelnemers, onder wie Christiane Blé- riot, een familielid van de luchtvaart pionier Louis Blériot. Zij deed drie uur, 19 minuten en 23 seconden over de afstand tussen de Are de Triomphe en de Marble Arch. Zij maakte gebruik van een auto, een driepersoonsvliegtuig, een trein en een taxi. Op de terugweg kwam zij in moei lijkheden doordat haar auto verdwaalde. Zij legde het traject toen af in zes uur, 44 minuten en 42 seconden. De Britse Alma Bridge was sneller dan Christiane Blériot, maar kon tegen haar mannelijke mededingers niet op. Met twee auto's en een vliegtuig legde zij de afstand af in twee uur 16 minuten en 26 seconden. Vandaag zal Colette Duval, een Franse mannequin en kampioen valschermsprin ger een poging doen om de Britten te ver slaan. Zij heeft verklaard net zolang te zullen doorgaan, totdat haar dit gelukt. De Franse autoriteiten hebben haar speciaal toestemming gegeven gebruik te maken van de tweemotorige straaljachtbommen- werper van het type Vautour. GENèVE (Reuter) De westelijke mogendheden op de Geneefse conferentie tot het beëindigen van kernwapenproe ven hebben maandag een wat zij noemen „grote concessie" gedaan door voor te stellen dat de technische staf van de con troleposten op Russisch gebied voor een derde deel uit Russen zal bestaan. De Britse afgevaardigde, sir Michael Wright, diende dit voorstel in. De posten die controle moeten uitoefenen op het na leven van een verbod van kernwapen proeven zouden uit tien Russen, tien Brit ten en Amerikanen en tien afgevaardig den uit andere landen bestaan. Dit zou van toepassing zijn voor alle posten in Rus land, de V.S. en Groot-Brittannië. Tot mei hield het Westen vast aan het standpunt dat de Sovjet-Unie niet zou wor den toegelaten tot het werk op controle posten op Russisch gebied. Daarna was het echter bereid vier Russen te laten deelne men op elke post cp Russisch gebied. Wright zou erop staan dat het hoofd van alle controleposten in de Sovjet-Unie af komstig moet zijn uit het Westen. Daar tegenover zou het hoofd van alle controle posten in de V.S. en Groot-Brittannië een Rus zijn. De Russen hebben ermee ingestemd dat „zes of zeven buitenlanders" op de con troleposten in de Sovjet-Unie kunnen wer ken. De overigen zouden echter allen Russen moeten zijn De Russiche afgevaardigde Tsarapkin zei maandag dat het nieuwe westelijke voorstel een stap vooruit schijnt te zijn Hij zou het bestuderen maar hij sprak de hoop uit dat het niet het laatste aan bod van het Westen zou zijn. Volgens een westelijke zegsman zouden er voor toezicht op een verbod van kern wapenproeven 160 tot 180 controleposten moeten komen, waarvan 20 op Russisch gebied. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Land bouw bood gisteren Oost-Duitsland melk aan. nadat de regering van dit land er za terdag j.l. toe is overgegaan melk weer op de bon te doen. Te Oost-Berlijn zijn in middels Oost-Westduitse onderhandelin gen op ambtelijk niveau over dit melk- aanbod begonnen. De droogte tengevolge van de grote hit te heeft in het van ouds agrarische Oost- Duitsland, vooral Mecklgnburg, de z.g Mark en het gebied rond Maagdenburg getroffen. De koeien in dit gebied kunnen daardoor niet meer op voldoende wijze van voer worden voorzien, mede tenge volge van ernstige oogstuitval. De melkrantsoenering was oorspronke lijk alleen voor het Oost-Berlijnse district Potsdam vastgesteld, maar moest nog de zelfde dag, zaterdag, worden uitgebreid tot geheel Oost-Duitsland. Officieel werd daarbij medegedeeld, dat de maatregel noodzakelijk was om de melkvoorziening van kinderen, ziekenhuizen en bepaalde groepen arbeiders te verzekeren. In West-Duitsland wordt slechts een vierde deel van de melkproduktie voor di- rekte consumptie gebruikt Men kan der halve zonder meer melk afstaan en de daardoor ontbrekende boter- en kaas hoe veelheden vrij gemakkelijk uit Nederland en Denemarken importeren. In het Hamburgse blad „Die Welt" ver scheen gisteren reeds een oproep tot de Westduitse regering om over de politieke grenzen heen te stappen en melk aan Oos- Duitsland te leveren. Volgens dit blad gaat het hier niet om een gevolg van een bepaalde landbouwpolitiek, maar van een natuurverschijnsel, te weten de hitte. Daarom moet hier, aldus „Die Welt" het grootste deel van Duitsland het kleinste helpen. CAPE CANAVERAL (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag ochtend met succes een Atlas-raket van de basis -in Cape Canaveral gelanceerd. De raket bevat een neuskegel met veel instru menten, die men bij het eiland Ascension (in de Zuidatlantische Oceaan) hoopt terug te vinden. De laatste geslaagde lancering van een Atlas dateert van 4 februari. Daarna zijn vijf pogingen mislukt. (UPI) Twee uur na de Atlas werd een Thor-raket gelanceerd, maar dit pro jectiel explodeerde kort na de start boven zee. De proeflancering had ten doel de werking van besturing en motoren van de raket na te gaan. Er deed zich een storing voor en langs radiografische weg werd het projectiel door de veiligheidsofficier van de basis vernietigd. De oorzaak van de storing is niet bekend. 0p de Oef ka Op een lome va.kantiemiddag hebben we met zijn vieren minutenlang voor een koe gestaan, mijn twee kinderen, mijn vrouw en ik. Niemand zei iets, ook de koe niet, want zij had het te druk met grazen. Je kon de sprieten bij honderden tegelijk met een dof geluid van de aarde horen losscheuren. We vonden het geloof ik allemaal een belangrijk moment. Voor het eerst zagen de kindertjes, die allebei pas een jaar waren geworden, een in dui delijk zwart-wit gevatte koe levensgroot voor zich. Men kan natuurlijk zo'n moment over schatten, wanneer men geen rekening houdt met het grillige, onberekenbare pro ces der bewustwording. Wanneer ziet men werkelijk voor het eerst een koe? Men kan, dunkt mij, al zó vaak onbewust een koe hebben gezien, dat het dier geen sen satie meer vertegenwoordigt, wanneer men het bewust ziet. In de voorgaande maanden hadden wij al uitvoerig met onze kinderenstilgestaan bij de eenden (ka) en de honden (oef). Toen de kindertjes vervolgens ook de kip pen als ka en de paarden als oef gingen aanduiden, koesterden wij de hoop, dat zij reeds twee hoofdgroepen onderscheidden: Ka voor al het gevogelte des hemels en oef voor al het gedierte des velds. Dat heeft niet lang geduurd. Spoedig riep de één een vlindertje „oef" na en de ander begon opeens alle portretjes in onze woning met „ka" te betitelen. Daarmee lag de hele gedroomde indeling weer gron dig overhoop. Bij deze koe hadden wij besloten niets te zeggen en alles aan hun eigen beoor deling over te laten. Het dier had even bedremmeld opgekeken, even krachtig ge schud tegen de vliegen rondom en was toen door de knieën gegaan om aan het herkauwen te beginnen. De kindertjes hadden dat alles zenuwachtig aangezien, ook met het hoofd geschud, maar nog niets gezegd. Toen slaakte er eindelijk één een zucht, wees onmiskenbaar in de richting van het voor ons liggende beest en zei „oef-ka". De ander stemde er mee in. De samen voeging van twee geweldige begrippen be wees volgens ons hun behoefte aan een nieuw, geladen woord. In het aangezicht van de koe zijn wij hen het aloude „boeh" gaan leren. Nog dezelfde avond hebben zij onze buurman aldus aangesproken. Het ontbreekt nog aan de juiste toepassing. H. Poldering DJAKARTA (UPI) President Sukar no van Indonesië heeft zondag kolonel R. Eddy Martadinata benoemd tot waarne mend opperbevelhebber van de marine in de plaats van de vorige week ontslagen vice-admiraal Subyakto. Subyakto zal een diplomatieke post krijgen, zo werd in het presidentieel communiqué meegedeeld. Martadinata, die met zijn benoeming be vorderd werd van overste tot kolonel, zal zijn post maandag formeel aanvaarden. Verjonging van het opperbevel van de marine wordt in het presidentieel commu niqué genoemd als reden voor deze wijzi ging in het opperbevel. Mardinata was de woordvoerder van de groep dissidente jon ge officieren, die al lang wegens een be noeming tegen Subyakto ageerden. (Reuter) De commandant van de In donesische luchtmacht, Suryadarma, heeft in een toespraak een beroep gedaan op de Indonesische luchtmacht, om ver eend te blijven en president Sukarno, in diens hoedanigheid van opperbevelhebber te steunen. Suryadarma deed dit in een toespraak tot de officieren der lucht macht, nadat Sukarno de commandant van het leger, generaal Nasution, had be noemd tot minister van Defensie, tevens belast met het beheer van de marine en de luchtmacht. Zoals reeds werd gemeld, is uit kringen van de Indonesische luchtmacht tot Su karno het verzoek gericht, het rechtstreek se commando over de drie onderdelen weer op zich te nemen en deze eigen zeg genschap te verlenen in beheers- en finan cieel opzicht. (UPI) Generaal Nasution, stafchef van het leger en onderminister in de nieu we regering-Sukarno, heeft vandaag in een boodschap, welke tijdens een militai re plechtigheid in Djakarta voorgelezen werd, opgeroepen tot soberheid in geheel Indonesië. Het is noodzakelijk terug te keren tot de eenvoud en doelmatigheid, die over heersten onder de revolutionaire geest van 1945. „Het is deze geest, waartoe wij die nen terug te keren. Wij gebruikten het ma teriële, zonder er slaaf van te zijn," aldus Nasution in zijn boodschap." De revolu tionaire geest is vervangen door een hang naar het materiële, door oneerlijke han delingen, corruptie en andere ongewenste praktijken op de terreinen van de econo mie, sociale aangelegenheden, in de poli tiek en in de strijdkrachten." Uit de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant van 19 July 1759 ITALIEN, Romen den 30 Juny. Wanneer de Paus Dingsdag avond van Castel Gandolfo rever- teerde, zo ging hem eene menigte van het Geméen deezer Stad buyten de Poort van St. Jan twee Mylen ver te gemoet, om Denzelven te verwelkomen, en over de excessive Duurte van het C ssen-Vleesch te klagen, hetgeen van an dere Partyen hervat en telkens gecontinu eerd wierd tot het Quirinaal toe, alwaar zyne K. uyt de Karos trad en beloofde daaromtrent de nodige voorziening te zul len doen: Vervolgens quamen 's avonds ten 3 uuren op ordre van den Gouverneur en den Cardinaal Torregiani alle de Sbirri op de been, die de gantsche nagt patrouil leerden, en verscheydene dier Misnoegden by de Kop namen en na de Gevangenis bragten; doch men verzekei-d, dat dezelve eerstdaags zonder eenige Straf zullen ont slagen, en de Prys van het Vleesch, tegen woordig 17 Quatrini het pond zynde, op den Verjaardag van Desselfs krooning verlaagt zal worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5