Horen en zien Erhard en Brandt stijgen in de partijhiërarchiën in Bonn De mam aam de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" JUT- Frankrijk heeft maar verwacht tekort aan water des te meer wijn Kort en bondig Agenda voor Haarlem CDU en SDP breken met de conservatieve leidersprincipes 4 5 televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Een somber koorwerk De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Nederlander in Italië bestolen neem ook Aspirin mee op vakantie je kunt nooit weten Het spel van Castro met succes bekroond ZON- EN SCHADUWZIJDEN DER HONDSDAGEN Alleen voor Russen dloor Cameron Hawley De negen muzen DINSDAG 21 JULI 1959 Van de Haagse componist Carl Lans werd maandagavond voor de AVRO-mi- l crofoon een compositie voor koor, solisten en piano uitgevoerd. Het was een eerste kennismaking met dit werk, dat de com ponist „Human document" noemde en waarin hij enige gedichten bijeenbracht, die ontstonden in verschillende perioden der menselijke historie, in verschillende gebieden en onder verschillende volken en rassen. Maar hoe ver zij ook door hun ontstaansbron van elkaar afstaan, in hun weerspiegeling van de donkere aspecten van het leven, van de ellende, die, in welke vorm dan ook, het aardse bestaan van mens en dier vaak als een onontkoombare noodlotsgesel versombert en ondragelijk maakt, komen zij vrijwel alle overeen. Eén gedicht „The people of Tao-chou" spreekt over wat levensgeluk, gebracht door een van liefde en verstand vervulde regeerder. Maar „Dinner party" geeft een, nog al generaliserende, ontstellende indruk van 's mensen onverschilligheid voor het leed van anderen. „The dying wife" is schrijnend terurig van menselijke on macht; „Lullabye" geeft een haast sarcas tische oplossing voor het probleem van de zelfvernietiging van de mensheid, „Wo man" een somber beeld van een overge leverde sexe-discriminatie. „The caged mongoose" tekent de mens als misdadige lafaard tegenover het gekooide dier. De wanhoop om het onbereikbare spreekt uit „Voyage to Niu-che wang". Pas tot slot komt de tragiek van vervlogen geluk te voorschijn in „Echoes of Childhood". Het is alles zwarte somberheid, die ons uit deze gedichten tegemoet treedt en men zou er toe komen de doodsklok over het menselijke leven te luiden bij het zien van deze ondergang in rampzaligheid. Met het schrijven van muziek bij deze concentraties van verdriet heeft de com ponist Carl Lans zijn romantische natuur uitgeleefd. De voor romantiek typerende eenheid van woord en toon heeft hij ech ter zelden bereikt. Een gunstige uitzonde ring kwam voor „The caged mongoose", waar de opgejaagdheid der muziek een treffende indx-uk maakte. En ook voor „Voyage to Niu-che wang" werd een pas sende sfeer bereikt. Maar over het alge meen staan tekst en muziek, hoe verdien stelijk overigens, te ver van elkaar af. De uitvoering door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel was be wonderenswaardig. Evenveel waardering kon men krijgen voor de geladen begelei ding van Pierre Palla. Het moge waar zijn, dat de componist volgens eigen zeggen bij zijn werk gedre ven werd door de gedachte, dat er „iets wondermoois schuilt in de onvernietig- baarheid van de menselijke geest". In het werk is die gedachte echter moeilijk te toeken. Golfbreker Advertentie Van Nelle bestellen I HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Mijn kind heeft vakanüe, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus.muz. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Muz.- caus. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.40 Jazz- muz. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitzend. Rijksdelen overzee. Jeugduitz.: Nuttige planten in Suriname, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Sociologie, door prof. dr. J. A. A. v. Doorn, eerste lezing: Menin gen en misverstanden. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Mau-Mau en Missiekruis, caus. 19.25 VARA- Varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-ork. en soliste. 20.45 Het schoolopstel, hoorsp. 21.55 Lichte muz. 22.15 De weg naar volwassenheid, caus. 22.30 Strijk- ork. en sol. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Idem. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gram. 13.40 Omr.ork. en solist. 15.25 Vocale polyphonie. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Kamermuz. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nieuws. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radio- philharm.ork. en solist. 20.45 Theologie studeren?, caus. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Muzikale luister- wedstr. 22.00 Dagboek uit de wildernis, rep. 22.15 6opr. en piano. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.1524.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 en 15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.45 Gram. 17.50 Boekenmarkt. 18.00 Vlaamse muz. 18.10 Le- kenmoraal en filosofie. 18'.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Veronique, ope rette. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Gram. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 20.00 Journaal en weerovêrz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Report. 21.00 Toneel- en film- critieken. 21.30 Televitrine. 21.50. Spotlicht. 22.15 Epiloog. De grootste twee Westduitse partijen, de schijnbaar op rozen rustende C.D.U. en de aan parlementaire onmacht lijdende S.P.D., hebben nog vóór de vakanties de hand diep in eigen boezem gestoken. In de komende herfst zal men nu het zeld zame schouwspel kunnen genieten, dat beide partijen die elkaar te pas en te onpas in de haren plegen te zitten hun top op ongeveer dezelfde wijze gaan wij zigen. Waar de C.D.U.-leiders van het tweede plan er thans op uit zijn het top zware voorzitterschap Adenauer! om te vormen tot een hanteerbaar instru ment, waarmee de „zwevende" kiezers dienen te worden aangetrokken, daar is de S.P.D. bezig haar „lichte" leiding Ollenhauer! af te stoten. In beide ge vallen gaat het om het aangorden van het zwaard voor de Bondsdagverkiezingen in 1961. En in beide gevallen brengt men het element „succes in de politiek van de dag" naar voren. Na Adenauers tweede verzoening met prof. Erhard, de minister van economi sche zaken, meenae men algemeen, dat Erhards politieke rol- was uitgespeeld. Hoewel het leek alsof Adenauer de mond vol had van rehabilitaties voor de eerst donderende, later zich opmerkelijk koest houdende Erhard, zag het er in den be ginne naar uit dat de man van het „Wirt- schaftswunder" het loodje had moeten leg gen. Thans blijkt het tegendeel: de jonge leiders op het tweede plan in de partij mannen, die succes hebben geboekt als minister-president in een deelstaat heb ben de mouwen opgestroopt en willen de partij voor 1961 gaan leiden, zoals een manager zijn onderneming. Reeds op de Kieler C.D.U.-partijdag van het vorige jaar pleitte de energieke dr. Franz Meyers minister-president van Noordrijn-Westfa- l'en en de grote leider van de C.D.U.-ver- kiezingscampagne van 1957 („Geen expe rimenten, alles blijft bij het oude!", voor een zakelijker aanpak. Thans zijn zijn bou de, ietwat Amerikaanse ideeën tot de top gekomen. Hij en Von Hassel (de ministex*- president in Sleeswijk-Holstein), die men steeds heeft aangezien voor trouwe, hoe wel onafhankelijke paladijnen van bonds kanselier Adenauer willen de macht van voorzitter Adenauer verminderen. Zij pleiten voor de aanstelling van twee twee de voorzitters, van wie er één bijna de zelfde macht zal moeten krijgen als de voorzitter. Voor die tweede voorzittei-s hebben zij ook al twee namen in petto: Kroneen Von Hassel zelf. Deze jonge, sympathieke en strijdbare Von Hassel heeft nog meer op de lever: hij wil een topgroep van tien man be noemen, waarin CDU-mannen van for maat moeten zitten. En onder die tien lei- dei-s die de verkiezingen van 1961 moe ten winnen zal ook prof. Erhard zijn te vinden. Daaruit blijkt dat de plaats, die Erhard die tot dusver nooit een zetel in het partijbestuur bezat een man met een rijzende ster is.Hij knikte braaf Ja" toen de partij het vlak voor de pre sidentsverkiezingen te. Bei-lijn nodig, vond eensgezindheid naar buiten te proclame ren. Maar het bleek, dat hij zijn kans heeft kunnen afwachten. Die kans krijgt Er hard ongetwijfeld als de tienkoppige lei ding de partij gaat besturen. Dan zal Adenauers bijna dictatoriale macht in de partij die de afgelopen tien jaar een amorfe massa is geweest, zonder voldoen de partijleden en zonder eigen ideeën, die de massa in vei-voering kon brengen en letterlijk leefde van Adenauers en Er- hards successen dan zal Adenauers partij macht ongetwijfeld snel geslecht worden. Met andere woorden: óver Aden auer, de Bondskanselier en partijvoorzitter van dit moment heen, bouwen Von Has sel, Meyers en anderen een burg naar de toekomst. „Met een 83-jarige", zo kan men in CDU-kringen te Bonn vernemen, „kan iedere dag van alles gebeuren. Ge beurt er werkelijk iets, dan moeten we gei-eed zijn de erfenis snel en robuust, niet omslachtig en slap, over te nemen". Het is dit partijrealisme, dat te Bonn be wondering heeft gewekt: het getuigt, zo kan men hox-en zeggen, van een niet ge dachte, regenerende kracht. Het getuigt ook van de invloed van mannen op het tweede plan als Von Hassel en Meyers, die in hun deelstaat een ervaring op be stuursgebied hebben opgedaan, die de CDU eens te Bonn te stade kan komen. In de grond van de zaak heeft zich ach ter de stijf gesloten deuren van de S.P.D.- 'noofbestuursvei-gaderingen hetzelfde pro ces afgespeeld. Ook daar werd over de huidige voorzitter heen een brug naar 1961 gebouwd. Een brug van zeven man, die men zo kan gebruiken in iedere West duitse regering, zo de S.P.D. de meerder heid van de C.D.U. zou weten om te kege len: Schmid, Brandt, Erler, Zinn, Brau- er, Deist en Arndt. Zeven man die het woord „succes" totdusver steeds in him vaan hebben weten te voei-en. Het is de S.P.D. niet mogelijk naar Brits gebruik van een schaduwkabinet te spreken, om dat zij het waarschijnlijk nooit zal brengen tot 51 percent van het aantal ze tels en omdat zij dus altijd afhankelijk zal zijn van een coalitiegenoot. -Maar deson danks heeft de S.P.D. haar coalitiekabi net kant en klaar. Het gaat hier stuk voor stuk om men sen, die de massa iets zeggen, die popu lair zijn en wier namen tijdens de Bonds dagzitting steeds weer in de verslagen plegen voor te komen. Ver op de achter grond van deze S.P.D.-vechters uit de frontlijn is de ex-communist, thans be paald anti-communistische maar nog al tijd de linker vleugel leidende Herbert Wehner bezig zijn kansen voor het voor zitterschap op te voeren. Want in de her nieuwde S.P.D., waar men zo ijverig Pe zig zal zijn de vlottende kiezers aantrek kelijke namen voor te schotelen, zal de voorzitter de leider zijn van allen, die lid zijn van de partij, zo die leider een „har de" is. Wehner is zo'n harde! Advertentie Van Nelle bestellen I Een predikant uit Brummen, die met zijn echtgenote en een bevriende familie in een hotel te Treviso bij Venetië logeer de, is beroofd, van 160.000 lire (ongeveer 1000), 50 aan Nederlands geld en van zijn paspoort en rijbewijs. De dief wist 's nachts de hotelkamer binnen te komen, hoewel de kamerdeur op slot was. Door dat men uit voorzorg de rest van het reis geld, de Italiaanse benzinebonnen en de autopapieren onder de reisgenoten had verdeeld, beschikte men nog over de mid delen om naar Nederland terug te keren. Advertentie HAVANA (UPI) Fidel Castro heeft na het aftreden van president Manuel Urrutia van Cuba triomfantelijk meege deeld, dat hij zijn eigen ontslagname als premier introk. Aan Urrutia is een gewapende wacht ter beschikking gesteld voor zijn eigen be scherming. Het kabinet heeft dr. Osvaldo Dorticos als nieuwe president beëdigd. Door dezé snelle ontwikkeling is Fidel Castro nog duidelijker naar voren getre den als de onbetwiste leider van het Cu baanse volk. Door het heengaan van Urrutia is het laatste spoor van oppositie in de rege ring tegen de revolutionaix-e land-hervor mingen van Castro en tegen decreten voor doodvonnissen voor een hele reeks „contra-revolutionaire acties" uit de weg geruimd. Volgens Reuter heeft de nieuwe president van Cuba, Dorticos, formeel geweigerd de ontslagaanvrage van premier Fidel Castro te aanvaarden. Het kabinet heeft daarop een verklaring uitgegeven waarin Castx-o wordt verzocht zijn functie te hervatten. f f AJ i Om KJ O I t> 1 -O P 66 SR Ze waren nu bij het strand gekomen. Toka stapte, met Tsjik en Tukie op zijn rug, uit het water en liep nu op het witte zand. Tsjik en Tukie stapten xran zijn rug en liepen naast hem voort, terwijl ze nieuwsgierig rondkeken. Ze zagen de palmen en de bergen. „Hoe heet dit eiland?", vroeg Tsjik. Toka gaf niet direct antwoord. Hij keek in het rond en hij was blijkbaar niet erg op zijn gemak. „Ikik weet het nog niet zeker!", zei hij. „Ik moet eerst nog eens goed rondkijken, maar Toen schudde hij zijn kop en zweeg. 8788 Terwijl de meteorologen bezig zijn uit te rekenen, dat Frankrijk en Europa nu de heetste en droogste zomer beleven, die we in jaren hebben gekend, wox-den op het Franse ministerie van landbouw al de verwachtingen zwart op wit gezet, die dit uitzonderlijke jaargetij in het uitzicht stelt. Over het algemeen wordt gerekend op een zeer overvloedige oogst voor de wijn en vooral voor het koren, dat alle records be looft te zullen slaan. Ook voor mais, rijst en haver zullen de cijfex-s der laatste ja- ren gemakkelijk en ver worden overtrof fen. Op tal van plaatsen zijn de boeren twee en meer weken met hun oogst op hun tijdprogi-amma vooruit. Ook voor de wijn is men zeldzaam optimistisch gestemd: de voorraad zal groot zijn en de kwaliteit zeer goed. Doch voor het moment is men toch voor al wel gepreoccupeerd door de schaduwzij den, figuurlijk gesproken, van deze honds dagen. Er zijn weer talrijke bosbranden uitgebi'oken en in verschillende delen van Frankrijk begint het watergebrek nijpend te worden, zodat men daar al tot rantsoe nering over is moéten gaan. Zorgwekkend is in grote delen van het land ook het lot van de veestapel geworden. Het gras ver schroeit in de onophoudelijke blakering van de zon, zodat vele boeren ,al tot radi- kale uitdunning van hun veestapel moes ten besluiten. Er is nu aan de abattoirs vooral een grote aanvoer van ossen, waar door de prijzen van slachtvee zijn gekel derd. Die daling heeft zich echter helaas niet doorgezet tot in de slagerswinkels, en <ie huisvrouw bemerkt dan ook maar heal weinig voordeel van die verhoogde aan voer. Zoals gewoonlijk zorgen de machtt- ge tussenhandelaren er wel weer voor, dat de detailprijzen hoegenaamd niet va riëren, en de vei'schillen tussen groot- en kleinhandelsprijzen, die in hun zakken vloeien, werden dezer dagen door een des kundige van het ministerie „schandalig" genoemd. Daarentegen worden de - prijs stijgingen op het land in de steden natuur lijk wel dubbel en dwars gevoeld. Toma ten zijn een kostbare luxe geworden en voor een bescheiden kropje sla mochten we dezer dagen zeventig franken, ofwel ruim twee kwartjes neerleggen. Door vele jax*en schade en schande wijs geworden, is de Franse consument dan ook niet al te optimistisch in zijn hoop, dat de prijzen van de produkten, die nu door deze ouderwetse zomer in zo'n overgx-ote getale worden opgeleverd, mettertijd zichtbaar zullen dalen. De broodprijzen worden door de regex*ing vastgesteld, en extra moeilijkheden en zorgen met de boe ren zal ook De Gaulle zeker wel niet wil len riskeren. En wat de wijn betreft heeft nog niemand de agitaties, de versperrin- gen van de wegen en andere dreigemen ten vergeten, waarmee vorige jaren in de Franse druivenstreken de regering onder druk werd gezet om te voorkomen, dat de prijzen eens in hét nadeel der wijnboeren zouden woi-den hei"zien Bosbranden Tengevolge van de di-oogte zijn de laat ste dagen in Frankrijk duizenden hectaren bos door brand verwoest. Intussen duurt de hittegolf in vele delen van het land voort. In Montpellier in het zuiden werd een temperatuur van ruim 38 graden Celcius gemeten. In het bos van Rouvray, ten zuiden van Rouaan, ging in twee dagen 600 ha. in vlammen op. Ook in de Provence bij Salon en Martiques, en in het gebied van Nice en Toulon gingen grote stukken bos verloren. Bij Chalon-sur-Marne werd door een gx-ote bosbx-and een benzine opslagplaats van de Amerikanen bedreigd. Door verdrinking kwamen alleen afge lopen zondag al tien mensen om het leven. Advertentie Van Nelle bestellen I NEW YORK, (UPI) Ten gerieve van het groeiend aantal Russen dat de Ver enigde Staten bezoekt, is een stadsplan van New York in het Russisch verschenen. Het boekje -teltrT28-.pagi«a's. «n twordti gratis-,qn-r der Russisqh sprekende, toeristen .verbreid, -Op de- ka-ft -staat een---foto van het-vrij- heidsbeeld, op platen binnenin een drukke verkeersweg, een wei-voorziene super markt, het New Yorkse havengebied en de interieurs van de Metropolitan Opex-a* House en twee kathedralen. Het boekje be vat o.m.: een stratenlijst en een karakte ristiek van de bevolking. Men kan er in lezen dat New York City 10.000 kruide nierswinkels telt, 2.500 benzinestations, 850 filmtheaters en dat de New Yorkers per jaar 146 miljoen pond boter verbruiken. New York heeft 2-433.465 woningen met 2.263.066 particuliere baden en 62788 voor gemeenschappelijk gebruik. Op 5.840 na, hebben alle woningen elektrisch licht en op 61.860 na, verwarming. De Russen kunnen nadenken over het feit dat er in New York 2.079.935 elek trische koelkasten zijn, 1.507.000 ingeschre ven vervoermiddelen, 4.307.000 telefoon aansluitingen en meer dan 3.000.000 tele visietoestellen. Voorts geeft de gids bij- zonderheden over de prijzen van voedsel, h.uui-, prijzen van auto's nieuwe zowel als gebruikte. De Russen die een ogenblik willen rusten, kunnen dit doen in de scha duw van een der 2.282.000 bomen die de stad New York telt. 59. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Beeldhouwers. In een steengroeve in Sankt Margarethen in Oostenrijk zijn twaalf beeldhouwers bijeen uit acht landen, waaronder Nederland. De deelnemers aan de bijeenkomst gaan zelf blokken steen uithouwen om die ter plaatse, al naar ge lang zij geïnspireerd zijn, tot een kunst- produkt te verwerken. Deze produkten worden aangeboden aan openbare of par ticuliere instellingen. Nederlands Ballet. Het Nederlands Ballet zal op 28 en 29 juli in Duitsland optreden. Het zal dan twee voorstellingen geven in het openluchttheater van Dort mund. Het progx-amma voor beide avonden luidt: „Les sylphides", „Divertissement" uit „Doornroosje" en „Graduation Ball". Ze hield op, geschrokken van het verwijt in zijn felle blik. „Maar Alex, je hebt toch altijd gezegd, dat Bullard een..." Een heftig gebaar van zijn hand deed haar zwijgen. „Ik weet het, ik weet het", zei hij snel, gedreven door een of' andere dwingende eis tot vergevensge zindheid. „Bullard kon iemand soms gek maken. Maar het betekende niets, niets!- Ik wou bij God, dat hij nog in leven was. Dat meen ik! Het doet er niet toe, wat het voor ons betekent. Ik wou Dij God, dat het nooit gebeurd was" Hij sloot zijn ogen en zag het opnieuw, en hij wist dat hij het z'n hele leven zou blij ven zien: de beschuldigende dodelijke starheid van het gelaat, dat plots voor zi.in ogen was geweest, toen de politieman het laken had teruggeslagen. HOOFDSTUK 8 Millburgh. Pennsylvania 8 u. 28 n.m. De Tred way toren bezat twee levens: één voor de dag en één voor de nacht. Zijn leven overdag was vol met mensen en heldere lichten; het was zeer doelbe wust en bezield door duizenden geluiden menselij ke en machinale zuchten en schreeuwen, gerammel en geratel, gegichel en gesteun, het slaan van deuren en het stoten met bureauladen, gejammer en ge fluister, rennende voetstappen, slepende voetstappen: de levensgeluiden van een zaak. Het leven van de dag eindigde, afgezien van de dolle eindspux-t van naar buiten stromende mensen, bij de eerste slag van het carillon dat tfijf uur speelde, of, als mr. Bullard in de stad was en het carillon dus niet speelde, met de slag van de moederklok, die op hetzelfde moment alle klokken op alle vier-en-twintig verdiepingen deed slaan. Zodra het dagleven heenvlood, ebde het avondleven aan. Vrouwen met grauwe gezichten schuifelden ver moeid de hall in, hun ogen naar de grond gericht, alsof ze voelden dat hun aanwezigheid in deze grote hall slecht paste bij de zwarte glinstering van mar mer en gebeeldhouwd brons. Als ze de gang achter de hall, waar marmer en brons plaats maakten voor grijze verf, bereikt hadden, klauterden ze in de goe derenlift. Ten slotte werden ze, na een lange tijd, waartegen geen protest geuit werd, over de ver schillende verdiepingen van het gebouw verspreid, waar ze met borstel en bezem en stoflap en dweil en emmer hun methodische verwijdering begonnen van het vuil, dat het dagleven had achtergelaten. Na de schoonmaaksters kwamen de nachtwakers. Zoals het paste bij hun hoger plan in de sociale we reld van het nachtleven in de Toren, hadden zij zich het privilege aangemeten van iets later te komen. Na de nachtwakex-s kwamen de onderhoudslieden, die zich tot de aristocratie van het nachtleven van de Toren hadden opgewerkt door zulke gespecialiseerde kundigheden als nodig zijn voor het vervangen van kapotte gloeilampjes en het bijstellen van vlotters in de stortbakken der toiletten. Normaal gesproken was er geen gedeeltelijk samen vallen van het dagleven en het nachtleven in de Tred- way Toren. Afgezien van een toevallige dag-employé die overwerkte die men een „ophouwer" noemde als hij tot acht uur bleef, en een „plakker" als hij het nog later maakte was de wereld van het nacht leven een wereld op zich. Het was niet zo saai als een buitenstaander zou vermoeden. Koffiefiltreerders ston den te borrelen in de afwashokjes, er lagen cigaretten en soms zelfs goeie sigaren in de niet-afgesloten bu reaus, en de grote zeildoeken zakken, zacht opgevuld met papier uit de prullemanden vormden een prettig ritselend zitje. Vanavond echter was er geen geborrel en geen gerit sel en geen sigaar werd er gerookt. Op elke verdie ping van het gebouw was er minstens één „ophou wer". Er waren lui begonnen terug te komen naar hun kantoren net vóór achten, en nu was alles één grote heksenketel. De hoofd-nachtwakers renden van verdieping naar verdieping om te trachten de schoon- maakschema's te wijzigen en de geërgerde schoon maaksters tot bedaren te brengen. Het had niet op een slechtere avond kunnen gebeuren. Vrijdag was het ein de van de week, de avond waarop de wekelijkse kar weitjes gedaan plachten te worden. De verklaring dat Mr. Bullard gestorven was, werd alom gebruikt door de gekwelde hoofd-nachtwakers, maar het had maar weinig effect, op de vrouwen. Zij allen beaamden de gevoelens van Mrs. O'Toole, die, als enige Tredway-schoonmaakster van Ierse afkomst vanzelfsprekend de rol van zegsvrouwe op zich had ge nomen: „Als ze dan met alle geweld een lijkwacht willen houden, hadden ze daarvoor best een andere plek kunnen opzoeken, waar ze niet het werk in de war sturen van mensen, die er een eerlijk stu1 bx-ood mee moeten verdienen." De enige stem, die waarschijnlijk een ander geluid zou hebben laten horen, werd niet gehoord. Anna Schulz, die de laatste dertien jaar de verdieping van de directie had schoongehouden, zat doodbedaard in de duistere achtergang van de drie-en-twintigste ver dieping te wachten tot de vergadering in Mr. Shaw's kantoor afgelopen zou zijn. Haar hoop was al een paar maal opgevlamd, als er iemand naar buiten was gekomen, maar nauwelijks was dat gebeurd of er ging iemand anders weer naar binnen. Nu zaten er zelfs een half dozijn mannen van de lagere verdiepingen in de hall te wachten, en, wat nog ontmoedigende]- was, Mr. Walling en Mr. Alderson waren juist ook al boven ge komen en in Mr. Alderson's kantoor verdwenen. Anna aanvaai-dde haar wanbof in alle gemoedsrust. De hoofd-nachtwaker wist, dat er vaak een massa „plakkers" in de directie waren, er werd dus nooit aanmerking gemaakt op de overuren die ze maakte. Er waren maanden, als Mr. Bullard voor het grootste deel in de stad was, dat ze tussen vijf-en-twintig en dertig dollar extra beurde. En terwijl ze haar wacht tijd vulde met trage overwegingen, vroeg ze zich af of de nieuwe directeur ook zo zou zijn. Als het Mr. Shaw was, zou het goed worden. Ze had vanavond ten minste al twee uur overgewerkt, misschien werden het er wel drie. 8 u. 31 n.m. Nauwelijks meer dan een dozijn woorden .waren ge sproken sinds Don Walling Alderson in zijn kantoor ge volgd was. Nu, terwijl hij de oudere man nauwkeurig gadesloeg, werd hij zich steeds meer bewust van een gevoel van. beschroomdheid, dat hem bevangen had zodra ze op de drie-en-twintigste verdieping waren aangekomen. (Wordt vervolgd) Gestikt. In Ulft is een meisje van anderhalf jaar door verstikking om 't leven gekomen. De moeder was 's middags uit gegaan en had het kind in bed achterge laten. Toen zij 's avonds om negen uur thuiskwam, trof zij de kleine levenloos aan. Een dokter stelde vast dat verstik king de doodsoorzaak was. De justitie stelt een onderzoek in. Na twist overleden. In het bos op de St. Pietersberg is het stoffelijk overschot aangeti-offen van de 65-jarige ongehuwde L. van C. uit St. Pieter. Kort tevoren had de man een woordenwisseling gehad met een ziekencontroleur. Daarna is hij het bos ingelopen. De politie stelt een onder zoek in. Militaire eretafels. In de Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn twee eretafels onthuld waarop de namen voor komen van gevallen officieren en dragers van de Militaire Willemsorde, die leerling zijn geweest van de vroegere hoofdcur sussen. De oude tafels zijn gedurende de oorlogsjaren zoekgeraakt en nooit terug gevonden. Stelende huisvrouwen. Vijf Amster damse huisvrouwen, in leeftijd variërend van 26, 35, 47, 51 en 55 jaar, hebben voor de politierechter terecht gestaan wegens diefstallen in zelfbedieningszaken. De of ficier van Justitie eiste een onvoox-waar- delijke gevangenisstraf van tien dagen, maar de politierechter wilde echter voor deze keer nog clementie betrachten. Hij veroordeelde de verdachten tot boeten van 30 gulden benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen. Bouwvakvakantie. De bouwvakvakan tie voor het volgende jaar zal vallen van 9 juli tot 18 juli en van 30 juli tot 8 augus tus. De eerste periode is de vakantietijd voor werknemers ten noorden van de lijn Rijn, I.ektJNiftuwe JVIaas. Oude Maas, Har- Telsekanaal en Brielse Maas. Arnhem en Rotterdam behoren tot deze groep. De tweede periode is voor werknemers ten zuiden van deze lijn. Advertentie Van Nelle bestellen I Grote Kerk: Vandaag 20 uur: concert door Piet Kee. BIOSCOPEN Orgel- Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: Jerry als babysitter", a.l. Vandaag tót en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duck en zijn vriendjes". Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: ,,'n Slippertje naar de maan", a.l. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 16.15, 19 en 21.15 uur: „Boemel studenten", a.l. Vandaag tot. en met don derdag 10.30 uur: „Rusty en de vluchte ling", a.l. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur „Les Tricheurs", 18 j. Don- derdag 14 en 20 uur: „The Student Prince", alle leeftijden Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: ..Gigi", 14 j. Woensdag en donderdag 20.15 uur: ,,De zevende sluier", 14 j. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Der Lachende Vagabund", a.l. Vandaag tot en met donderdag 10.30 uur: .,Op zoek naar uranium", a.l. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: ,,Het laatste duel", 14 j Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Old Yeller". a.l. Vandaag tot en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duck. Stan Laurel en Oliver Hardy. Charlie Chaplin. „Our gang" alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met donderdag 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich, hier bleib'ich", a.l. Vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: „Trouwe kameraden", a.l. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal)Tot 2 augustus dagelijks van 10—17 uur en zon dags van 1417 uur: Expositie Tinholt- verzameling. Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 1017 en zondags van 1317 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks be halve zondags, van 9—17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. In 't Goede Uur: (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10—22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Vleeshal: Dagelyks (behalve zaterdag en zondags) 14.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen. Advertentie Van Nelle bestellen 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6