Vuurwerkexplosie kost zoon van fabrikant het leven NIEUWS 12„90 Er komt een onderzoek naar postcensuur op Nieuw-Guinea Terrein rondom bunker in de duinen totaal platgebrand Hendrik Lasschuit gaf in Grote Kerk tweede jubileumconcert uit onze grote ZOMER-OPRUIMING NOVUM kapokmatras Haal ECHTE koopjes bij MOLENDIJK PEN-club accepteert Hongaarse schrijvers weer Gaat u met vakantie? Botsing tussen twee goederentreinen Word! u gekweld Canadese scholieren bezochten onze drukkerij Aannemer ontkent schuld Nederlandse toneelstukken in het buitenland Vragen aan ministers over plannen voor zandwinning Landdag van r.-k. land- en en tuinbouwjongeren SPECIALE PRIJS1-persoons109.— ZAG U REEDS VAST TAPIJT VEROVERT DE WONINGEN VAST TAPIJT 15.90 ZWAAR HAARGAREN LUSSEN TAPIJT NU EEN ECHT THERMODEK! NU 1-persoons van 57.45 voor. 39.90 2-persoons van 74.25 voor. 49.90 Minister Korthals: Drie zwaargewonden bij autobotsing Minister heeft geen bezwaar tegen pier in Scheveningen Aan woningbouw worden vrijwel geen arbeiders onttrokken Uitspraak Haarlemse rechtbank „Fanfare" was een goede reclame voor Giethoorn DINSDAG 21 JULI 19 5 9 Voor de zesde keer is er een ongeluk gebeurd met vuurwerk van de IJmuide- naar J. Piersma, maar ditmaal was het toch veel ernstiger dan voorgaande keren. Want de explosie, die maandag middag tegen vijf uur in het duinterrein ontstond, verwondde de achttienjarige Peter Piersma, een zoon van de vuur werkfabrikant, zo ernstig, dat hij om negen uur 's avonds in het Anthonius- ziekenhuis te IJmuiden is bezweken. Toen om vijf uur een hevige knal vele mensen aan het strand even opschrikte, dacht men eerst, dat er weer een explosie had plaatsgehad op de zuidpier, waar Waterstaat momenteel druk aan het werk is. Maar toen even later sirenes van brand weerauto's loeiden, begreep men, dat er iets ernstigs was gebeurd. Terwijl rook wolken zich boven het duinterrein, dat eigendom is van baron Van Tuyll van Serooskerken. verspreidden, stoven de brandweerauto's naar de plaats van de brand, even later gevolgd door de zieken auto. De bunker in de duinen, waar de vuur werkfabrikant zijn arbeid verricht bleek het. centrum van de brand te vormen. Het vuur kroop langzaam een duinhelling op. Gelukkig kon het zich niet uitbreiden in de windrichting, omdat daar een pad het vuur tegenhield. Een zoon van de heer Piersma bleek ernstig gewond te zijn. Hij werd met de ziekenauto naar het ziekenhuis gebracht. De grote brandweerauto had even moei lijkheden. Men kon het toegangshek niet passeren en de tang moest er aan te pas komen, om de toegang vrij te maken. Daar na konden de mannen koers zetten naai de plaats van de brand, waar zij verschil lende hardnekkige vuurhaarden met de spuit te lijf gingen. Het vuur was betrek kelijk snel geblust. Ongeveer 5000 vier kante meter duinterrein bleek te zijn af gebrand. Terwijl men over de zwartge blakerde bodem liep, om de laatste smeu lende resten te doven, trapte men overal op knalkurken. De recherche en ook de commissaris van politie, de heer W. Sepp, waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Het kwam al spoedig vast te staan, ook door getuigenverklaringen, dat de explosie boven op de bunker had plaatsgehad. De vuurwerkmaker verklaarde: „Er stond een doos knalkurken op de bunker te drogen en die is in brand gevlogen door de duin brand". Deze doos met 4000 knalkurken zou hij in een hoop, afval hebben gevonden. De recherche vond echter in de bunker nog enige dozen met knalkurken. De vuur werkmaker wist niet, hoe ze er kwamen. Volgens getuigen was de heer Piersma met zijn zoon op de bunker bezig vuurwerk te maken, waarna opeens een explosie volgde. Dat de duinbrand er vóór de explosie al was, is'niet waarschijnlijk. „Ik was aan het vliegeren" vertelde de Amsterdamse jongen. Jan Leusen, „mijn vlieger stond vlak boVehV'dië'.buInWei4? In ééns kwam die knal en brak mijn vlieger touw. Weg was mijn vlieger!" Deze ver klaring zou er dus op wijzen, dat de duin brand een gevolg is geweest van de ex plosie. Een jaar of vijf geleden had de heer Advertentie DAT LEUKE VLOTTE KAPSEL maakt voor U. Haute coiffure - Salon de Beauté Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Bus 2 - a -. 4 - 8 Op het in Frankfort aan de Main offi cieel begonnen dertigste congres van de internationale schrijvei-sbond, de P.E.N.- club, is met een kleine meerderheid de Hongaarse schrijversbond,die na de re volutie in 1956 was uitgesloten, weer als lid geaccepteerd. Tegelijkertijd werd ge protesteerd tegen de onvrijheid in Spanje, alsof er in al de communistische staten, waaruit schi'ijvers op dit congres aanwe zig zijn, de grootst mogelijke vrijheid zou bestaan. Het is voor de tweede keer, dat dit P.E.N.-congres in Duitsland wordt gehou den. De eerste keer was in 1926 in Berlijn. Tijdens de plechtige opening in de Pauls- kerk in Frankfort zeide de West-Duitse P.E.N.-voorzitter Erich Kastner; „Vrede en Vrijneid behoren tot het nooit te over winnen, maar ook nooit overwinnend le ger der schrijvers." De West-Duitse pre sident Heuss verklaarde in een zweeftoe- stand te zijn: hij is tot 15 september pre sident, maar begint zich al een beetje par ticulier, dat wil voor hem zeggen littera tor te voelen. Heuss sprak ook over de 20ste juli 1944, de aanslag op Hitler, die „wij Duitsers met schaamte en trots her denken." Op dit P.E.N.-congres, waarop onder de 500 gedelegeerden van 50 landen de Russen niet, maar Oost-Duitsers, Honga ren, Tsjechen en Polen wel aanwezig zijn, werd de Italiaanse schrijver Alberto Mo ravia tot voorzitter gekozen als opvol ger van de Fransman André Chamson, die, gelijk de Westduitse schrijver Kast ner, vice-president werd. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Piersma zijn bedrijf in Oud-Velsen. De politie vond dat veel te gevaarlijk en daarom liet men hem verhuizen naar de bunker in de duinen. Hij kreeg een ver gunning om daar „wonderkaarten" te ma ken. Er zijn reeds vaker ongelukken ge beurd bij deze vuurwerkfabricage. Men zal zich herinneren, dat op 1 juni een explosie plaats had in een boekwinkel in Oud-IJmuiden. Toen ging het om iemand, die voor de heer Piersma vuur werk fabriceerde. Nu is er het zesde on geluk gebeurd, met het fatale gevolg, dat een zoon van de vuurwerkfabrikant het lev n heeft verloren. Tussen Zaltbommel en 's Hertogen bosch vlak bij de Maasbrug zijn vanmor gen om even over half vijf twee goederen treinen op elkaar gereden. Door de bot sing kwamen een locomotief en veertien wagens naast de rails te staan. Het trein verkeer is op dit traject gestremd. De rei zigers worden tussen Den Bosch en Zalt bommel met autobussen vervoerd. Het ongeluk gebeurde bij de aansluiting op een enkel spoor aan de zuidzijde van de brug. De trein uit Den Bosch reed in de linkerflank van zijn tegenligger en daarbij ontspoorde zijn locomotief en zes wagens. Acht rijtuigen van de aangereden trein kwamen eveneens naast de rails te staan. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Men is met een werktrein uit Utrecht en een kraanwagen uit Eind hoven bezig de schade te herstellen. Ook -e bovenleiding moet gerepareerd wor den. Het reizigersvervoer geschiedt nog stPeds m"* bussen. De Haarlemse organist Hendrik Las schuit heeft in de maand juni met een or gelconcert in de Grote Kerk zijn dertigja rig jubileum als organist gevierd. Het was een muzikale herdenking, die maandag avond een voortzetting en een besluit kreeg met een tweede jubileumconcert, dat ten dele herinneringen opriep uit de organistenloopbaan van Hendrik Las schuit, ten dele de uitdrukking werd van de verheugende -collegiale verhoudingen van de jubilaris met de drie stadsorga- nisten Albert de Klerk, Piet Kee en Klaas Bolt en met de organisten, die ook, even als Lasschuit, de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem in haar verschil lende kerken dienen. Het is bekend, dat Hendrik Lasschuit agn organisten, hetzij Haarlemse, hetzij brganisten, die van ;verrè kórhen,bij hun bespeling van heUörgêP in He':Grote Kerk voortreffelijke assistentie verleent bij het registreren. Voor het eerst was hij in de ze zin werkzaam bij een orgelbespeling, die verzorgd werd door Hendrik Andries- sen. Ter herinnering aan deze eerste stap op dit speciale terrein van muziekbeoefe ning opende Hendrik Lasschuil het con cert van maandagavond met de vertol king van Andriessens „Sonata da chiesa", het mooie, evenwichtige en zuiver muzi kale variatiewerk van onze oud-stadge noot, een vertolking, die de gevoelige mu zikaliteit van de jubilaris onthulde. Zijn dank voor de uitstekende samen werking met de stadsorganisten uitte Las schuit met het spelen van drie door hen gecomponeerde orgel werken. Van Piet Kee klonken zo in een soms ijle, lichte klank en dan weer met de stabiliteit van een tongwerk-timbre variaties over een kerstlied. Gedachten aan de Lijdenstijd riep het in de polyfone orgelstijl geschre ven orgelkoraal: „Lam Gods, dat men on schuldig" van Klaas Bolt op met zijn ge prononceerde cantus firmus. En ten slotte demonstreerde het „Ricercare" van Al- bert de Klerk hoe de veelstemmigheid der koormuziek haar stempel ook op deze kunstvorm van pure instrumentale mu ziek heeft gezet. En opnieuw kwam er een terugblik, een weemoedig en toch ook dankbaar te rugdenken aan Lasschuits leraar Jacob Bijster, die verleden jaar overleed. Het was de uitvoering van het tweede Orgel koraal van deze toonkunstenaar, die dit bewerkte en waarmede Lasschuil de her innering aan deze Haarlemse organist, die tijdens zijn leven het Muller-orgel zo vaak Advertentie door rheumatiek. spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat. waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2.40 en 8.88. Een vijftiental Canadese scholieren heb ben onder leiding van twee leraren maan dag een bezoek gebracht aan Haarlem. Het waren leerlingen van het Ridley College uit St. Catharine's nabij de Niagarawatcrval- len. De jongens bezichtigden allereerst het Cruquiusmuseum in Heemstede, waar zij werden rondgeleid door ir. Badon Ghij- ben. De jongens toonden zich opgetogen over de tentoonstelling, die de landaan winningsmethoden van indijking beeldend weergeeft. Vervolgens waren zij de gasten van Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Na een Nederlandse broodmaaltijd in de kantine bezichtigden zij de drukkerij. Dit bezoek was het slot van hun Europe se rondreis, waarbij Frankrijk, Zwitser land, Oostenrijk en Duitsland werden door kruist. De leiding werd gevormd door twee leraren: de heer Saxton, die reeds in 1957 een groep van zijn school door Europa leidde, en de heer Morgan, die ons land voornamelijk uit de lucht had verkend in de oorlogsjaren, toen hij piloot bij de R.A.F. was. tot klinken bracht, hoog hield. Het was op dit concert, dat Lasschuit ook zijn sympathie voor drie jonge Haar lemse kerkorganisten tot uitdrukking bracht met het spelen van enkele compo sities van hun hand. Zo voerde hij van Pieter de Jong (geboren 1937) Variaties over gezang 46 uit, behoudende muziek, onder sterke invloed van de homofonie ontstaan. Van Teke Bijlsma (geb. 1936) bracht hij, eveneens in eerste uitvoering, „Intrada, Koraal met variaties en fina le", een fris stuk, getuigend van durf en van fantasie en met genoeg muzikale ge dachten, die geschikt zijn voor verdere uitwerking. Een dergelijke indruk gaf het in een frapperend goede orgelstijl ge schreven koraalvoorspel „Erschienen ist der herrliche Tag" van .-Jqhan.-Timmer man (geboT,en 1927). Van betekëriis voor Lasséhuits carrière werd ook de organist-paedagoog Cor Kee. Van hem werd een joyeuse koraal bewer king ten gehore gebracht; En hiermede besloot Hendrik Lasschuit zijn aandeel in dit geslaagde jubileumconcert. Het kreeg echter nog een voortzetting met de ver rassing, waar ik reeds in mijn verslag van het eerste concert op zinspeelde. Prof. Anton Heiller huldigde Lasschuit met een improvisatie over een thema dat de jubi laris had verstrekt. Het werd een fanta sierijk voorspel gevolgd door een fuga, waarvoor Heiller zijn knappe en toch zo muzikaal-speelse ccntrapunctische bedre venheid inschakelde en aan het concert een imposante afsluiting gaf. In de kerkeraadskamer is Hendrik Las schuit daarna nog hartelijk toegesproken namens de kerkvoogdij, het college van Ouderlingen en de Bavo-commissie. Ver der werd nog het woord gevoerd door dr. J. F. Obermavr. Piet Kee, Teke Bijlsma en door .ds. W. M. van Asperen namens het Ministerie van Predikanten. P. Zwaanswijk Verduistering van miljoen? De 59-jarige aannemer uit Badhoeve dorp, die deze maand door de politie werd aangehouden, omdat er een klacht wegens verduistering van wellicht zelfs een miljoen gulden tegen hem was inge diend. maar die na verhoord te zijn door de officier van Justitie te Haarlem op vrije voeten werd gesteld, houdt vol dat er van een valse aangifte sprake is. Hij over weegt de twee bouwondernemers te Am sterdam, die de aanklacht hebben inge diend, wegens het doen van een valse aangifte te laten vervolgen. Aangezien hij zich door publikaties over deze zaak in de dagbladen in zijn eer en goede naam aangetast voelt, overweegt hij tevens tegen de twee ondernemers civielrechtelijke maatregelen. De aannemer uit Badhoevedorp is directeur van een n.v., waarin de genoem de bouw-ondernemers als aandeelhouders belang hebben. Tussen de directeur en hen beiden bestond al geruime tijd on enigheid.. Volgens de laatsten kregen zij geen inzage in de boeken van de n.v. De directeur zegt thans te vermoeden, dat de bouwondernemers tot hun stap zijn over gegaan omdat hij „te lastig werd en hen had gesommeerd aan hun contractuele verplichtingen jegens de n.v. te voldoen". Volgens de directeur zouden beiden nu gepoogd hebben hem te elimineren, ten einde aan deze betalingsverplichting voor lopig te ontkomen. Deze zaak wordt thans uitgezocht door rijksaccountants, die de in beslag geno men boekhouding zullen gaan contro leren. Het toneelstuk „Het eeuwig toeval" van A. Defresne zal na een reeks opvoeringen in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland in het najaar in Helsinki worden opgevoerd. Het stuk „Plantage Tamarinde" van Hans Keuls zal 4 september door de BBC wor den uitgezonden in het programma Satur day night theatre". Het Tweede Kamerlid de heer Kolfschoten heeft aan de ministers van Landbouw en Visserij, van Verkeer en Waterstaat en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Zijn de ministers bekend met ern stige plannen tot zandwinning op een tweetal plaatsen te midden van hoogwaar dige cultuurgronden in de Haarlemmer- meerpolder en in de gemeente Noordwij- kerhout en Noordwijk, respectievelijk ten behoeve van de aanleg van rijksweg 6 en voor een kalkzandsteenfabriek, waarmede 60 en 37 hectaren potentiële bloembollen- gronden voorgoed teloor gaan, het eerste geval bovendien in afwijking van het aan de Kroon ter goedkeuring ingezonden streekplan Zuid-Kennemerland? 2. Indien vorenstaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, achten de minis ters het prijsgeven van zeer waardevolle cultuurgronden uit nationaal-economisch oogpunt geen onherstelbaar grote schade, in vergelijking met de voordelen van de beoogde eenmalige zandwinning en het feit, dat goede bloembollengronden juist in het centrum van deze cultuur zeer schaars en onvervangbaar zijn, zomede een zeer hoge rentabiliteit bezitten? 3. Indien vraag 2 eveneens bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan bereid te voorkomen, dat de voorgenomen zandwinning voortgang vindt, en zijn zij eveneens bereid om voor de toekomst maatregelen te overwegen, welke voorko men dat onvervangbare cultuurgronden worden afgegraven voor dergelijke doel einden en ook op plaatsen, welke dit ruim telijk niet verdragen? Indien deze bereid heid bestaat, kunnen zij dan mededelen welke voorzieningen ter zake zullen wor den getroffen? Zondag hebben ongeveer vijftienhon derd r.k. land- en tuinbouwjongeren op de terreinen van het seminarie „Hageveld" in Heemstede hun traditionele landdag ge houden, die mede dank zij het mooie weer uitstekend is geslaagd. De dag begon met een h. mis, tijdens welke districtsleiders en -leidsters oogstdankgaven hebben aan geboden. Voorzitter E. C. Jacobs sprak om ï'uim twaalf uur een welkomstwoord, waarin hij de Afrika-Alarm-Actie in de langstelling aanbeval. Na het openings gebed en het gezamenlijk zingen van het bondslied gaf een aantal dames een rit mische demonstratie. Pater J. ter Schure sprak over: „De twee polen van ons leven: nu en straks." In een bezielende toespraak wees hij de jongeren op hun taak: een gezonde boe renstand te vormen. Zij moeten de ban den met het verleden handhaven, maar tevens openstaan voor het nieuwe. In een vlot tempo werd een uitgebreid programma van sportwedstrijden afge werkt. Er waren wedstrijden in volleybal handbal en voetbal. Ondanks de warmte was er voldoende animo voor het touw trekken. De dames kwamen uit op de tachtig meter hardlopen, de heren op de vijftienhonderd meter. Op het terrein wa ren verscheidene attracties ten behoeve van de Afrika-actie. De dag werd met een gezellig samenzijn besloten. Bloembollenhandel. Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhan del houdt maandagmiddag om half vijf in „Treslong" in Hillegom een openbare ver gadering. Een bespreking zal worden ge wijd aan een uitbreiding van het areaal voor het teeltjaar 1959/'60. Advertentie Een nieuwe matras met ouderwetse goede kapok eigenschappen, maar gemaakt op revolutionaire nieuwe wijze. Bijzonderheden: Op speciale manier doorgenaaid interieur. Daardoor geen spanning op de tijk: geen slijtage! Heerlijk warm, dus anti-rheuma. Stevige vulling, vlakke ligging, dus anti-hernia. Lichter dan een interieurmatras. Geen diepe noppen, geen afgenaaide kanten. Geen stofnesten. Uiterst solide, fraaie overtrek. 2-persoons159. onze schitterende DIAMANT-INTERIEURMATRAS Verend interieur met 10 jaar garantie, overtrokken met prachtige Wella-Diamanttijk. Zomer-en Winterkant1-persoons56.90 2-persoons. 76.50 Reeds tientallen kopers zijn enthousiast over het vast tapijt uit onze SPECIALE AANBIEDING. Helaas kunnen wij nog maar enkele mensen die dit mooie tapijt waarderen, van dienst zijn. Dan is 't op! met apart weefeffect. Sterke DANUFLOR-vezels vermengd met haargaren 100cmbr per meter per meter Geschikt voor intensief gebruik 2 Speciale Stoutenbeek-kleuren PETROL en BLAUWGROEN 100cmbr. SPECIALE STOUTENBEEK-KWALITEITEN! De ideale deken met warmte-regelende Polyester vul ling. Licht als dons. Zó gewassen, zó droog I Modern kleurig cretonne overtrek. Vervangt dekens en sprei. Een sieraad voor uw bed. De minister van Zaken Overzee ad in- terum, de heer Korthals, zal een grondig en met voldoende waarborgen voor strik te onpartijdigheid omkleed onderzoek doen instellen naar de vraag of, al of niet met medeweten van de gouverneur, in Nederlands Nieuw-Guinea door ambtelij ke instanties onwettige postcensuur werd of wordt uitgeoefend. Hij heeft dit geant woord op hem gestelde vragen van het Tweede-Kamerlid de heer De Graaf (K.V.P.). De minister zegt voorts dat in Neder lands Nieuw-Guinea ter verzekering van de openbare rust en orde in dringende omstandigheden postcensuur kan worden uitgeoefend op grond van het bijzonder overheidstoezicht op het gebruik van ver voer-, post-, telegraaf- en telefoondiensten. Op grond van gebleken buitenlandse sub versieve activiteiten wordt sedert juli 1956 van deze bevoegdheid gebruik gemaakt. Het toezicht wordt onder leiding van de procureur-generaal bij het Hof van Justi tie of door een daartoe door de gouver neur aangewezen autoriteit uitgeoefend. De leiding van het toezicht is bevoegd de aanhouding te bevelen van aan de post of een andere instelling van vervoer toe vertrouwde brieven, waarvan het vervoer of de bestelling, naar het inzicht der met de uitoefening van het toezicht belaste ambtenaren, gevaar oplevert voor de openbare rust en orde. Zo spoedig mogelijk na de aanhouding wordt in opdracht van de leiding van het toezicht door degenen, die de aanhouding deed, een verzoekschrift ingediend bij de landrechter om machtiging tot het ope nen van dergelijke brieven'en het kennis nemen van hun inhoud. Ongevraagd verlofjaar advocaat-generaal De minister beschikt echter niet over gegevens waaruit tot het bestaan van post censuur op vooraanstaande ambtenaren en particulieren moet worden geconclu deerd, zo heeft hij voorts geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Van de Wetering (C.H.U.). Indien het onderzoek uitwijst, dat schending van het briefgeheim is geschied, dan zullen maatregelen worden getroffen, aldus de minister. De heer Van de Wetering had vragen gesteld over het verlenen van ongevraagd verlof aan de advocaat-generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia, als gevolg van een door hem ingediende klacht in zake onwettige postcensuur. De gouverneur heeft dit ongevraagd ver lof echter niet verleend omdat de advo caat-generaal bij hem bezwaren tegen een onwettige postcensuur had geuit, zo deelt de minister in zijn antwoord mede. Het waren andere gedragingen van de advocaat-generaal, die voor de gouver neur aanleiding zijn geweest hem, in af wachting van een onderzoek omtrent de vraag of hij ambtelijk kon worden ge handhaafd, binnenlands verlof te verle nen. Naar analogie van het reglement op de rechterlijke organisatie is aan het Hof van Justitie te Hollandia verzocht omtrent deze vraag aan de gouverneur rapport uit te brengen. Er is dus geen grond voor de conclusie dat in Nederlands Nieuw-Guinea postcen suur wordt uitgeoefend, aldus de minister. Op de kruising Harddraverslaan-Cla- rionlaan te Santpoort is maandagavond een ernstige aanrijding gebeurd. Drie per sonen werden daarbij zwaar gewond. De toestand van twee van hen is zorgwek kend. Om tien over half acht reed over de Harddraverslaan een personenauto, be stuurd door mevrouw P. v.d. W.-F. uit Santpoort. Naast haar zat haar moeder, de zeventigjarige mevrouw F. uit Voor burg. Mevrouw V.d. W. verleende geen voor rang aan een personenauto, die werd be stuurd door de heer M. J. E. B. van L. uit Vinkeveen. Er ontstond een botsing en de auto, waarin de dames zaten, vloog hon derd meter verder tegen de gevel van een woning. De dames werden uit de wagen geslingerd. De andere auto reed tegen een tuinmuur. Beide wagens werden zeer ernstig beschadigd. De bij de aanrijding betrokken personen werden alle drie zwaar gewond. De be stuurster van de eerste auto liep een zwa re hersenschudding, hoofdwonden en kneuzingen aan de rechterarm op, haar moeder kreeg een zware schedelbasisfrac- tuur en hoofdwonden. De bestuurder van de tweede auto kreeg een nersenschud- ding en een zenuwschok. Allen werden op genomen in het Anthoniusziekenhuis te IJmuiden. De enige getuige van het ongeluk is mo menteel een jongen van zeven jaar. De po litic verzoekt eventuele andere getuigen zie' te willen melden. Minister Van Aartsen heeft geen be zwaar tegen de bouw van een pier in Sche veningen. Hij verklaart dit in zijn ant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid mej. Lemaire (P. v. d. A.) over deze kwestie. Overwogen is, dat de herbouw van de in de oorlogsjaren gesloopte pier uit een oog punt van toerisme en vreemdelingenver keer van groot belang is en dat bij de uit voering van dit overwegend weg- en water bouwkundige werk slechts een relatief ge ring beroep zal worden gedaan op bouw vakarbeiders, die in de woning- en utili teitsbouw werkzaam zijn. De spanningen op de bouwmarkt komen in het bijzonder voor in de woning- en utiliteitsbouw. Daar de bouw van de pier overwegend een werk is van weg- en wa terbouwkundige aard, waarvoor arbeids- krachtèn nodig zijn, die specifiek in deze tak van het bouwbedrijf emplooi vinden, is afweging Van de urgentie van dit object tegen de urgentie van objecten in de utili teitsbouw niet juist. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 22-jarige gedetineerde Amster damse transporteur veroordeeld tot ander half jaar jeugdgevangenis. Enige tijd ge leden had de officier van Justitie twee iaar gevangenisstraf tegen de transporteur geëist, omdat deze met een vriend zou hebben ingebroken in scholen en in een consumplietent in Zandvoort. Tot de buit in de scholen behoorden bussen met geld, dat de kinderen hadden gespaard voor een schoolreisje. Bovendien had de Amster dammer ingebroken in Apeldoorn en had hij in Zwolle een bromfiets gestolen. Twee factoren hebben dit jaar het vreemdelingenbezoek aan Giethoorn met 70 a 80 percent doen toenemen, vergeleken bij vorige jaren. Deze factoren zijn het aanhoudend zon nige weer, dat een verblijf op het water zeer in de hand werkt en de film „Fan fare", die in Giethoorn speelde. Ook de ge meente trekt, hier profijt van, want de tot dusver geïncasseerde vaarbelasting heeft op 2.000.na reeds het bedrag bereikt, dat verleden jaar over het gehele seizoen werd ontvangen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7