Hoe de duiven vlogen Amersfoort en Sydney vinden elkaar in de Jeugdherberg „Jan Gijzen" Commissie: sp eetgelegenheid voor jeugd broodnodig IJmond-agenda Havenberichten Ton Schellinger doet werk van een echte agent Speelruimte voor Velsen's jeugd DAVO-haarden I '9^$ 1 Beelden van het strand Jongelui uit alle windstreken richten hun fietssturen naar Haarlem-Noord 5 Raad voor de Scheepvaart Kapitein in verzet tegen berisping Nu ook diepvries van groene haring Koninklijke onderscheiding voor jubilarissen „Veiliger dan in een tent" Examens Geen ronde van Castricum DINSDAG 21 JULI 1959 De Commissie Planning van Speelgelegenheden voor de jeugd heeft door een werkgroep een rapport doen opmaken waarin zij die punten in de gemeente Velsen aangeeft, waar speelplaatsen, speelweiden of sport- en speelvelden voor de jeugd dienen te komen. De werkgroep heeft verscheidene rapporten doorgewerkt, bijvoor beeld dat van de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk werk over de jeugd- baldadigheid in IJmuiden en Velsen-Noord. Ook is het rapport van de directeur van Volkshuisvesting over de in verschillende delen van Velsen wonende kinderen van uiteenlopende leeftijdsgroepen bestudeerd. Reeds vroeger gegeven adviezen van de commissie zijn in het verslag verwerkt. De werkgroep bestond uit: mejuffrouw A. E. Rosendah] (inspectrice van de ge meentelijke politie-kinderpolitie); de heer J. Mulder (vakleerkracht lichamelijke op voeding); de heer H. G. F. Smakman (gemeentelijk ambtenaar van lichamelijke opvoeding en sport) en de heer G. J. Kwakkel (gemeentelijk ambtenaar voor jeugd zaken). De werkgroep wijst op de noodzaak speelplaatsjes voor kleinere kinderen te maken in de tuinen en plantsoenen om ho ge flatgebouwen. De aanwezigheid van hier en daar een enkel zandbakje, een en kel speeltoestelletje, een stukje betegelde grond zou reeds een uitkomst zijn voor de huismoeders die hun kinderen zoveel mo gelijk in de frisse lucht willen zien. Oudere jeugd Ook speelweiden en -velden voor de oudere jeugd zijn nodig. Voor de kleinere kinderen zijn er of komen er in de dicht bebouwde gemeentedelen speelplaatsen. Ook in Driehuis, Velsen en Santpoort, waar de meeste huizen een tuin hebben, hebben de kleintjes ruimte genoeg om zich te vermaken. Verder nemen de speel tuinverenigingen veel kleine kinderen op. Dit alles zijn speelgelegenheden waar de jeugd van boven de 12 jaar niet gauw zal komen. De jongens en meisjes van die leeftijd hebben behoefte aan een groot st.uk veld waar zij zich vrij kunnen uiten. Al naar gelang de mentaliteit van de jeugd en de geaardheid van de bevolking moet gelegenheid worden geschapen om ook deze jeugd speelruimte te geven. In IJmuiden-Oost de vrije speelweide aan de Heerenduinweg, in Driehuis en Sant poort zal het meer een sport- en speel veldje met balspelmateriaal dienen te zijn. Braakliggende terreinen De werkgroep stelt voor het braaklig gende terrein tegenover het Marktplein te IJmuiden, zolang daar niet wordt ge bouwd, vrij te houden voor de jeugd; het braakliggende terrein direct zuidelijk van het Cultureel Centrum gedeeltelijk te be tegelen terwijl de rest van dat terrein ge ëgaliseerd zou kunnen worden om tijdelijk Advertentie ALLE MODELLEN LOENDERSLOOT CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 435 De Raad voor de Scheepvaart heeft op nieuw de aanvaring tussen het 3920 ton metende ms. „Hera" en de* Deense sleep boot „Garm" op de Nieuwe Waterweg be handeld. De kapitein van de „Hera", de heer J. van der M. uit Terschelling, was tegen de berisping, die de raad hem had opgelegd, in verzet gekomen omdat hij zich niet schuldig acht en bij de behande ling van de zaak in eerste instantie we gens verblijf buitenslands niet aanwezig kon zijn. Het onderzoek van de raad beperkte zich tot het moment waarop de schepen mist- seinen hadden gegeven. Kapitein Van der M. verklaarde dat hij de mistseinen van de „Garm", die juist de Nieuwe Water weg wilde oversteken, met de stoomfluit van de „Hera" had beantwoord. Hij ver moedde echter dat men deze signalen aan boord van de „Garm" niet gehoord had. De „Hera" had tot kort voor de aanvaring, waarbij het schip deuken in de voorsteven opliep, volle kracht gevaren. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, kwam mede naar aan leiding van de verklaringen der onder ede gehoorde eerste stuurman en de loods van de „Hera" tot de conclusie, dat het schip in de vrij dichte mist te hard heeft ge varen. Hij betreurde het dat de kapitein zo vlak na het afscheid van zijn 40-jarige zeemansloopbaan nog een berisping heeft moeten incasseren, maar hij zag geen aanleiding om deze straf ongedaan te maken. De raad zal binnenkort schrifte lijk uitspraak doen. VELSEN DINSDAG 21 JULI Thalia: „De laatste stormloop", 20 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat, van 20 uur af spreekuur. Pieter Vcrmeulenmuseum: open van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: raadsvergadering, 19.30 uur. WOENSDAG 22 JULI Thalia: „De hofnar" (Danny Kaye), 15 uur; „De laatste stormloop", 20 uur. Rex: „Een ter dood veroordeelde ont snapt", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: open van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: van 10 tot 12 uur spreekuur wethouder van sociale zaken. BEVERWIJK DINSDAG 21 JULI Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „De nacht der vrijgezellen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Alle schijnwerpers aan". Wijk aan Zee, Oude dorpskerk, 20 uur: Orgelconcert! VOENSDAG 22 JULI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Van de regen in de drup"; 19 en 21.15 uur: „De nacht der vrijgezellen". Luxor Theater, 14.30 uur: „De prins en de zwijnenhoeder"; 19 en 21.15 uur: „Wie wordt mijn moordenaar?" als speelveld voor de jeugd dienst te doen. Op het betegelde gedeelte zouden kinde ren van de in die omgeving gevestigde kleuterscholen kunnen spelen. Velscrbcck Het lijkt de werkgroep raadzaam een gedeelte van het. Park Velserbeek geheel voor de jeugd vrij te geven. Dit om an dere delen van het park voor baldadig- heidjes te sparen. Een terrein, in de di recte omgeving van de ponyweide, aan de kant van de Van Tuyll-weg-Verloren van Themaatlaan zou het meest ge schikt zijn voor dit doel. Ook in het Am sterdamse Bosplan heeft men dergelijke gedeelten vrijgegeven. Geen speelstraten De werkgroep is tegen „speelstraten". Een speelstraat is wettelijk een moeilijk, zelfs onmogelijk ding. Als B. en W. be paalde straten van de betreffende bepa lingen ontheft en deze straten afsluit ont staat een met het verkeersreglement in strijd zijnde situatie: het verkeer wordt in zijn vrijheid belemmerd. Hier komt nog bij, dat die straten of straatgedeelten in Velsen, die zo goed als verkeerloos zijn, juist in de nabijheid van speelgelegenheden zijn gelegen. De direc te noodzakelijkheid vervalt dus. Dat was ook de mening van de politie. Wel vraagt de werkgroep een niet te streng optreden tegen kinderen die in zeer rustige straten spelen. Groene en jonge haring kunnen nu ook diepgevroren worden. Dat is gebleken uit proeven van de Scheveningse haringgroot handel Johs. de Jager n.v., die al in klei ne hoeveelheden malse maatjes heeft ge ëxporteerd naar Zuid-Afrika en Amerika. De heer De Jager heeft al lang met lede ogen gezien, hoe er problemen waren met de groene haring, die juist ontstonden door de geringe houdbaarheid van het pro- dukt. Bij dagen van grote aanvoer treedt de opvangregeling in werking. „Is er geen andere manier om de haring te benutten dan ze door te draaien?" heeft de heer De Jager geredeneerd. Hij suggereerde de minister de leden der strijdkrachten de niet verkochte haring te laten consumeren maar hij ging ook een methode uitwerken om groene haring te bewaren. Tot dusver re kon men de haring opslaan in het koeL hüis. In de vaten zette het fermentatie- proces zich dan 'ebhteh voort, en als men de haring later ging weken in het water, werd ze zacht. De methode van de heer De Jager was anders. Hij fileerde het pro- dukt en verpakte het daarna luchtdicht. Men behoeft het produkt nu alleen maar een paar uur te laten liggen en dan kan het worden geconsumeerd. Volgens de groothandel is de smaak vrijwel gelijk aan die van verse groene haring. Uit het feit, dat al naar verre landen is geëxpor teerd, hetgeen nog nooit eerder mogelijk is geweest, blijkt trouwens wel het prak tische nut. Deze dièpvriesmethode is zeer belangrijk. Volgens de- heer De Jager zal de haring, die op deze manier wordt be waard, de consument 22'/s cent kosten Twee Beverwijkers ontvangen deze week koninklijke onderscheidingen v uit handen van wethouder W. J. Vessies. De heer A. Blansjaar nu 57 jaar oud, is dins dag veertig jaar lang bij Van Gelder Zo nen Papierfabrieken in Velsen-Noord. Hij vervult een verantwoordelijke positie bij de papiermaker nummer 21. Tien uur dinsdagochtend zal de heer Blansjaar in zijn woning, Laan van Kanaan 31. Bever wijk worden gehuldigd. Hem zal de zilve ren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau worden uitgereikt. Vrijdag viert de heer F. J. Scholten Schans 34 te Beverwijk zijn veertigjarig jubileum bij Van Gelder Zonen. De thans 64-jarige is werkzaam bij de grondstoffen- voorziening. Hij ontvangt de bronzen ere medaille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Clangula van Liverpool; Otava, Kemi, cellulose voor de papierfabriek Velsen; Ra- gusa, Rotterdam; Texelstroom. Liverpool; Bomma, Oslo; Agapenor, London; Glyna- fon. Las Palmas; Pacific. Basse Indre, voor binnenhaven hoogovens; Clankennedy, Londen; Minna Schupp. Rekkefjord; Brou wersgracht, Mantulyoto; Lijnbaansgracht, Mantulyoto; Alsterpark, Suez; Mandourah, Noordzee proefstomen; Wiebold Bohmer, Rotterdam; Narwal, Rafsoe, hout lossen Zaandam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Ka- deik, Rotterdam; Helena, Souse, bijlegger IJmuiden; Ank T Kopman, Holmen, hout lossen Zaandam; Bern. Hamina; O Thea- noo, Dieppe; Ommenkerk, Antwerpen; Amyntas, Antwerpen; Biographen, Liver pool; Woodlark, Londen; Plato, La Pallice; Porosand, La Basse Indre, voor de binnen haven hoogovens. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Man dourah, proefstomen Noordzee; Grange Field, naar New Castle, ledig PEN-centra- le; Hendrik Holwerda. Algiers, geprovian deerd IJmuiden; Vorwarts, Archangel, ge repareerd IJmuiden; Poznan, Stettin; Pe tra, Hamburg; Rhea. Rouen. ledig Velsen papierfabriek; Voosi, Rotterdam; Neth. Coast, Rotterdam: Pacific, Rotterdam ledig IJmuiden; Vectirs, Isle, kunstmest van IJmuiden naar Rochester; Nottingham, Harlingen; Leo, Rotterdam; Hersilia, Bar bados; Gardience, Ghent. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Afie- na. Sundsvall; Kon Tiki. Falkenberg; Vega, Rotterdam; Biskopso. Wabana; Le Pintada, Hampton Roads, ledig hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). MARKT BEVERWIJK 20 juli. Andijvie 2343. bloemkool 1575, sla 4—40, spinazie 1243, postelein 1836, sperziebonen 75123, snijbonen 76—135, tuinbonen 17—34, doperwten 46— 89, raspers 98—122, bospeen 1145, was- peen 1323. Als je uitgerust bent wil je ook wel eens de omgeving van Haarlem ver kennen. Jeugdherbergvader De Blé- court maakt een paar Franse meisjes op de kaart wegwijs hoe ze de mooiste plekjes en bezienswaardigheden van Kennemerland. kunnen bereiken. (Foto links) In de bagageruimte kan iedereen zijn spullen kwijt. Hoewel er dagelijks vele trekkers in. en uitlopen wordt er bijna nooit iets vermist. Hier pakken enige Duitse meisjes die zo juist zijn aange komen hun persoonlijke bezittingen uit. De eerste gang'is naar de douches! (Foto rechts) „Komt u binnen. Wilt u even plaats nemen?" hoorde de badgast zich door de jongen met de politiepet op toevoegen en eer hij er erg in had, zat hij op een stoel voor het bureau van brigadier Seys. Deze badgast was niet de enige, die een beetje gek keek. Meerderen hebben zich al afgevraagd, wie toch die jongen is, die als een echte politie-agent in de weer is en ijverig achter zijn „superieur" aanloopt. Ze komen hem tegen op het plateau, waar hij ijverig het verkeer staat te regelen, ze vinden hem bereid om even een kampeerkaart te halen, die ze hebben vergeten en hij kan ze aan alle mogelijke inlichtingen helpen, een taxi voor ze verzorgen of andere vormen van service verlenen. ■■g—g x De jongen in zijn bijna echte politie- uniform is de elfjarige Ton Schellinger, die de brigadiersstrepen op zijn uitrusting niet wil accepteren, „Daar ben ik nog niet klaar voor, volgend jaar pas" zegt hij doodnuchter. Ton is een uiterst gewaardeerde kracht voor de strandbrigadier, die hij veel werk uit de hand neemt. Hij weet overal de weg, ook al doordat hij de zoon is van de heer Schelling, die boven de rijwielstalling ex ploiteert en een taxi-onderneming drijft. De heer Schellinger is ook degene, die Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging „Ons Ge noegen" te Beverwijk namen dit weekeinde 264 duiven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 153 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.10 uur. Een duit van W. v. Wijk bereikte als eerste het hok om 10.49 uur. de laatste prijsduif om 11.03 uur. De uitslag was als volgt: W. v. Wijk 1 2 34; A. Bosschaert 3 42; F Vos 4 49 53; A. v. Son 5 21; S. Berlee 6 11 36: A. Goderic 7 10: J. Scheffers 8 12 17 20: Th. Kuyer 9: B. Meulemans 13 52: G. Wee) 14 48; G. Schel vis 15 51: F. Blommaerts 16 19 31; H. Langedijk 18 24 37: R. Zoontjes 22 33 43: G. de Graaf 23 27 29; J. v. Balen 25: W. de Raaat 26 32; J. Kramers 28 38 45; C. Baltus 30 41 47; H. v. Dessel 35; H. Gaasenbeek 39 44 50; J. Staefcke 40; W. Rijnders 46 De Luchtpost Van de postduivenhoudersvereniging „De Lucht post" te Castricum namen dit weekeinde 17 dui ven deel aan een wedvlucht van Bordeaux af over een afstand van 940 km. De lossing van de duiven geschiedde zaterdag om 10 uur. Een duif van N. Hollenberg bereikte zondag als eerste het hok om 10.39.33 uur. de laatste prijsduif om 15.25.07 uur. Het was voor de duiven ondanks de vrij goede weersgesteldheid een zware vlucht omdat de warmte daarbij ook een rol speelde. De uitslag was als volgt: 1. N. Hollenberg 10.39.33; 2 J. Beentjes 11.51.33; 3. A. Metselaar 15.20.48; 4. J. Zentveld 15.25.07. Ook werd met jonge duiven deelgenomen aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 163 km. 173 duiven gingen hiervoor in de manden. De uitslag hiervan was als volgt: 1. P. Verdonk 10.57.08; 2. H. Jaspers 11.02.35; 3. J. Vonk 10.55.08; 4. G. Aardenburg 10.55.53; 5. J. Beentjes 10.58.46: 6. A. Metselaar 11.00.35; 7. J. Steenman 11.00.50; 8. P. Kappers 11.02.08: 9. J. Zentveld 11.05.13: 10. J. Houtenbos 11.09.19: 11. B. Heistek- J. Lust 11.10.08: 2. K. Gort 11.11.42: 13. G. Tromp 11.11.39; 14. H. Sanders 11.15.55: 15. G. Klaasse 11.16.38; 16. N. Hollenberg 11.24.24; 17. pastoor W. Minnebo 11.27.05. De IJmonden Van de postduivenhoudersvereniging „De IJ monden" te IJmuiden namen dit weekeinde 186 duiven deel aan een wedvlucht van Venlo af over een afstand van 162 km. De lossing van de duiven geschiedde om 12.15 uur. Een duif van Suurmond bereikte als eerste het hok om 14.24.32 uur, de laatste prijsduif om 14.44.28 uur. De vlucht had ondanks de warmte een vlot verloop. De uitslag was als volgt: Suurmond 1 3 8 9 13 14 15 31: Blok 2 6 12; Borghart 4 37 38: Harms 5 10 11 32 43: v. d. Vlugt 7 16: Klungel 17: v. Straten 18; Beyer 19; Plokker 20 21: Vermet 22 23 24: Visser 25 33: Knapen 26; v. d. Zee 27; mevr. De Boer 28 29 30; Verduin 35 36. De IJmonden Van de postduivenhoudersvereniging „De IJ monden" te IJmuiden namen dit weekeinde 29 duiven deel aan een wedvlucht van Bordeaux af over een afstand van 930 km. De lossing van de duiven geschiedde vrijdag om 5.30 uur. Een duit van Borghart bereikte als eerste het hok om 12.17.28 uur, de laatste prijsduif om 14.25.25 uur. Van de 29 gezette duiven bereikten voor zater dagavond 21.30 uur slechts 3 duiven hun hokken. Borghart is kampioen "fond". De uitslag was als volgt: Borghart 1: mevr. De Boer 2; Suurmond 3. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging „De Reis duif" te Beverwijk namen dit weekeinde 517 dui ven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 155 km. De lossing van de dui ven geschiedde om 8.10 uur. Een duif van S. v. d. Kolk bereikte als eerste het hok om 10.44 uur .de laatste prijsduif om 11.00 uur. De uitslag was als volgt: S. v. d. Kolk 1 4 5 7 10 23 27; J. Penning 2 20 22 24 25 31; G. Visser 3: C. Castri cum 6 17 18 19 40: H. Wagter 8; D. Stiemer 9 15 60; R. Westrate 11 43 51; C. Westrate 12: H. Zillig 13 53; P. Dekker 14; G. Grapendaal 16 26; H. v. d. Kommer 21; H. Beentjes 28: T. Loogen 29 45; P. v. d. Outenaar 30 36 49: C. Hoeks 32 33 41 54; L. v. d. Brugge 35; C. Smit 37 58: E. Verschuren 39: J. Demmers 42 57: S. Teeling 45: K. de Swart 46: M Koorn 52: G. v. d. Winden 55; J. Schipper 56; P v. Vuuren 64: J. Luntz 73; P. Luyt 76; C. G. J. Dekker 96; W. Tuyn 98. vaak met zijn jeep over het strand rijdt. Hij is namelijk hulp-strandvonder en als de zee weer eens veel rommel heeft aan gevoerd, zijn zijn diensten hard nodig. Die razende jeep is dan wel eens onge makkelijk voor de mensen, maar hij be zorgt ze ook een schoon strand. Een schoon strand! Een ideaal, dat wel nooit verwezenlijkt wordt. Maar het stre ven is schoon, en als de mensen zelf mee helpen. is het toch heus wel zo te houden, dat het plezierig baden blijft in onze bad plaats. Al is het jammer, dat een van de groot ste attracties is uitgeschakeld: de Zuid- pier. Men had gehoopt, dat er misschien in de bouwvakkers-vakantieweek een moge lijkheid was de pier open te stellen, maar ook dat is achteraf niet het geval. De pier blijft dicht, en hij zal de eerste maanden, en misschien jaren, wel dicht blijven ook. Badgasten met kijkers of héél scherpe ogen kunnen zien hoe de mannen van Waterstaat er druk mee bezig zijn gaten in de stenen te boren en dan springladin gen aanbrengen. De explosies, die er op volgen, horen ze in elk geval. En intussen wacht men er op, dat Waterstaat de ge vaarlijke betonpalen uit zee zal halen. Ze zitten vlak onder de kust en vee] zwem mers vliegen er tegenop. Enkele badgasten op het Zuidstrand hebben er niet op gewacht. Ze hebben maandagmorgen bij zeer laag water de stoute schoenen aangetrokken en zijn ijverig aan het ploeteren geslagen, 's Mid dags om 5 uur kwamen ze trots op de politiepost vertellen, dat op hun gedeelte alle metalen palen waren verdwenen. Een mooi voorbeeld van eigen initiatief, al vraagt men zich af waarom daarop moest worden gewacht. Een feestelijk moment voor de strand- jeugd is het altijd weer, wanneer de vlet in zee wordt gebracht. Soms helpen de jongens en meisjes zo ijverig mee, dat men vreest, dat het bootje om zal slaan. Vele handen maken licht werk, en snel is het vletje een eind weg. Dan begint het mo tortje te sputteren. Het bootje krijgt vaart en begint weer met zijn tocht langs de kustlijn. Nauwgezet speuren de mannen over het water. Ze houden ieder in de gaten. En aan de kant klinkt het fluitje van de badmeester. Ook hij is waakzaam. En zo gaat het langs het gehele IJmuider strand. Het toezicht is goed. Gelukkig maar. Voor de jeugdherberg „Jan Gijzen" in Haarlem-Noord vermaalt een witte geit met bedachtzame kaakbewegingen een hap grassprieten tussen haar kiezen. Het is een oer-Hollandse geit met horens die respect afdwingen. Zij verzet dan ook geen stap als Sieglinde en Ursula uit Krefeld, West-Duitsland, haar beginnen te aaien en toe te spreken. Onder de vlaggemast waarin het dundoek met het NJHC-embleem onregelmatig op de wind klappert, zitten Hans Dieter Hauenstein en Gerd Weiberg uit Hamburg nog wat na te praten over de fietstocht die ze zojuist achter de rug hebben. Een groepje radpratende Franse meisjes met rood verbrande armen en benen slentert moe naar de ingang, waar jeugdherbergvader De Blécourt informeert of ze een leuke dag hebben gehad. Bij het hek klinken flarden van het Indische liedje „Terang Boelan" uit de oude grammofoon, die een knaap als een soort rijdende „juke-box" achter op zijn fiets heeft bevestigd. Ieder die wil mag meeluisteren. De jongen zet, zelf genietend van de schor- klinkende marsen en bijna-vergeten schlagers, als een volleerde „disc-jockey" steeds onverstoorbaar een nieuwe plaat op. Het had er veel van weg dat alles in en om de jeugdherberg wilde meewerken om de ongedwongen sfeer tussen de gasten van velerlei nationaliteit te beklemtonen. Want niet alleen uit Amers foort. Venlo of Rotterdam komen de trekkers hier even uitblazen, ook jongelui uit Parijs, Nice, Essen, Kopenhagen, Stockholm. Engeland, ja zelfs uit Sydney in Australië en Nieuw-Zeeland richten hun fietssturen naar deze zoveelste pleisterplaats op hun vakantietochten. „Ik vind het hiev fantastisch", zegt Elly van Amérongen uit 'Amersfoort enthou siast als we een praatje met haar begin nen. Elly is negentien, gezinsvërzorg'ster bij het Groene Kruis en maakt met haar even jonge vriendin Mientje Kreikamp per fiets een trip door Utrecht en Noordhol land. Bij beiden is de invloed van zon en frisse lucht duidelijk merkbaar. Het is voor Elly de eerste keer dat ze van jeugdherberg naar jeugdherberg trekt. Mientje, met een tongval die haar Rotter damse afkomst verraadt, doet het al drie jaar. Via Reeuwijk en De Kaag zijn ze naar Haarlem gefietst. Vandaag hebben we zalig op het strand geluierd We zijn ook nog even de stad in geweest. Kijken naar de uitverkoop", babbelt Elly ver der. Het verblijf in een jeugdherberg vindt ze veiliger en minder omslachtig dan het kamperen in een tent. „Je bent hier veilig en als je thuis komt staan je eten en je bed klaar. Je duikt lekker onder de douche en je bent weer .'.o fris als een hoentje." Het eten kan haar volle goedkeuring weg dragen. „Fijn dat er altijd wat lekkers toe is, yoghurt, vla of pudding. Het corvee is ook leuk geregeld". En lachend: „We was sen liever 's avonds af dan zijn we 's mor gens vrij van dienst!" Argivanend De twee Duitse meisjes die langs de Jan Gijzenvaart in het gras zaten keken bepaald stuurs en ai gwanend toen we naar hun belevenissen in „Holland" vroegen. We zeiden dat we niet van de politie wa ren, maar desondanks kwam het gesprek heel moeilijk op gang. Later ontdooiden ze een beetje en vei namen we dat ze Sieglinde en Ursula heetten, beiden twin tig jaar waren en uit Krefeld afkomstig waren. „Nee, liever geen achternamen. Hat doch kein Zweck". Ze hadden er al tweehonderd kilometer op de fiets opzit ten. Het was voor het eerst dat ze ons land bezochten. „Die Mensche sind sehr nett". vonden ze. Nee, ze hadden nergens moei lijkheden ondervonden. Ja, in Zandvoort hadden ze heel veel landgenoten ontmoet. Hans Dieter Hauenstein, zestien jaar, van beroep automonteur en zijn vriend Gerd Weiberg, zeventien jahr en machine bankwerker, beiden wonend in Hamburg, stonden, of liever gezegd zaten, ons vrien delijker te woord. Het waren aardige, sportieve jongens die voor een fietstocht je Hamburg-Haarlem vice versa van zo'n dikke elfhonderd kilometer, weinig drukte maakten. Heel hun vakantie van veertien dagen besteedden zij aan deze monster- fietstrip. In jeugdherbergen brachten ze de nacht door. Nee, nergens hadden ze last gehad. Waarom zouden ze? Van de wereldoorlog wisten ze alleen maar uit de kranten of van horen zeggen. Binnen in de jeugdherberg rinkelde een bel. De Duitse jongens stonden op. We zeiden „Mahlzeit" en „Auf Wiedersehn". Grage eters In de eetzaal stonden de tafels al gedekt, tachtig borden en schalen met dampen de aardappels en met twee soorten groen te wachtten op de grage eters. Bedrijvig liep de assistenten van de jeugdherber gier af en aan. Voor de bereiders van een eigen potje is er een trekkerskeuken waar ze naar hartelust kunnen kokkerellen. Dat zijn meestal de Engelsen en Australiërs. Laatst stond een jonge bewoner van het land van de kangoeroe zijn potje klaar te maken toen plotseling een meisje met de kreet „John, is 't you!" hem om de hals vloog en een flinke pakker gaf. Maar even snel deinsde de hartelijke jongedame te rug. Geschrokken stamelde ze: „O, I've never kissed him before". Het bleek dat de jongen en het meisje in Sydney in Australië buren van elkaar waren. Zo ont moetten ze elkaar duizenden kilometers van huis weer in een kjein trekkerskeu kentje in Haarlem, Nederland. Het gastenboek van de jeugdherberg be vat namen en handtekeningen van bezoe kers uit alle windstreken van de wereld. In het hoogseizoen moet de heer De Blécourt dagelijks vele tientallen trekkers onvader lijk doorsturen omdat er geen plaats meer is. De „Jan Gijzen" kan 110 gasten huisvesten en op topdagen is dat aantal zo bereikt. „Vanmorgen had ik weer zo'n dertig voor de deur die ik moest teleur stellen", zegt de jeugherbergvader. Grote toeloop „De Nederlanders melden zich van te voren aan. Die kunnen erop rekenen dat ze niet voor een gesloten duer komen. De toeloop van buitenlanders is dit jaar wel erg groot. Er komen vooral veel Duitsers deze kant uit. In tegenstelling met vorige jaren gedragen deze laatsten zich over het algemeen heel behoorlijk. Ik heb ook de indruk dat ze op de scholen beter wor den voorgelicht dan enkele jaren terug. Nee, de Duitse jongens hier bezorgen ons geen greintje last. Ze zijn hier ook niet op bromfietsen en in leren vesten naar toe gekomen". Buiten stappen enkele Franse meisjes juist van hun fiets. Zuchtend sjouwen zij hun bagage naar de daarvoor bestemde ruimte en beginnen meteen handdoek en zeep uit te pakken om even later onder de douche het stof en de vermoeidheid weg te spoelen. Zo is de jeugdherberg maandenlang een bijenkorf van in- en uitgaande trekkers. Taalverschillen vormen nauwelijks een hindernis op de avonden dat men gezellig bij elkaar zit of de dansvloer bevolkt. Maar het wordt nooit laat want morgen is het vroegop geblazen voor het begin van een dag. die nieuwe ervaringen en her inneringen zal opleveren. HAARLEM. Bij de in Haarlem gehou den mulo-examens zijn geslaagd voor het mulo-diploma a met middenstandsdiploma de dames I. van Rossum du Chattel, H. v. Schaik, C. M. S. Serné, allen uit Haarlem, P. Peen uit Heemstede, J. Nieuwenhuijs, J. G. Oppelaar en F. A. I. Engel uit Hille- gom, M. L. van der Meulen uit Hoofddorp, W. H. Bik uit /ogelenzang, A. van der Lugt. A. Lindhout. M. M. E. van der Linde en E. Ch. Keur uit IJmuiden. IJ. I. Leef- lang en B. J. Warbout uit Velsen-Noord en C. M. S. van der Laan uit Driehuis- Velsen, alsmede de heren A. Zonderland uit Haarlem. G. van Wijngaarden uit Vel sen en W. A. de Kier uit IJmuiden. Mejuffrouw A. Krab uit IJmuiden slaagde alleen voor het mulodiploma a. Afgewezen werden zestien kandidaten. Amsterdam. Examen akte middelbaar onderwijs lichamelijke oefening: mej. M. Koopmans, Haar lem; mej. J. A. Kx-abbendam, Velsen; H. J. Smit, Santpoort. De ronde van Castricum zal zondag geen doorgang vinden. Dit in verband met de wereldkampioenschappen wielrennen die dan te Zandvoort worden gehouden. Van de zijde van het bestuur van de or ganiserende vereniging DTS uit Zaandam en de Castricumse VVV zal nu getracht worden er een zogenaamde kermisronde van te maken en hem op de derde kermis dag, dinsdag 11 augustus, te doen verrijden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9