KAMPEREN IN DE DUINEN EEN DIAMANTEN ECHTPAAR Grote imkersbedrijven bestaan vrijwel niet meer in ons land LINCO LOENDERSLOOT HONDEN BIER super convector HET BOEIENDE LEVEN DER BIJEN Examens VSV speelde eerste oefenwedstrijd W. F. Vissershuis Stortingen op Grootboek worden afgewacht Geen onmiddellijke stroom van aanmaningen Kleuterboxen? Tour de Flevo uit Bakkum vertrokken Goed viswater DONDERDAG 23 JULI 19 5 9 s Reeds in de oudste tijden was de mens bekend met de produkten van de honing bij, namelijk was en honing. Dat deze produkten toen in hoog aanzien stonden kan worden afgeleid uit onder andere het Oude Testament, waarin het land Ka- naan staat beschreven als een land, over vloeiende van melk en honing. Nog slechts tot op enkele eeuwen geleden bestond de verlichting in de woningen der mensen uit kaarsen, merendeel vervaar digd van was. Ook tot toen vond nog bijna uitsluitend het produkt honing toepassing als zoetmiddel in spijs en drank. Veel is er sindsdien gewijzigd. De fabricage van suiker heeft de honing als zoetmiddel verdrongen. Voor de ver lichting komen buiten de erediensten en bij feestelijke gelegenheden, geen was kaarsen meer in aanmerking. De ontginning van de voorheen woeste gronden waarop een natuurlijke vegeta tie, verminderde wel in erge mate de be staansmogelijkheid van grote imkersbe drijven. In ons dicht bevolkte land komen dan ook nog slechts enkele van deze bedrij ven voor. Ook in de menselijke samenle ving is een grote verandering gekomen. In de grote opeenhoping van mensen is het steeds moeilijker geworden, innig con tact te onderhouden met de natuur. Als compensatie tracht dan ook een deel der mensheid zich in zijn vrije tijd bezig te houden met iets dat hem of haar met de natuur samen brengt. Tot dit deel be hoort onder andere hij of zij, die in het beoefenen van de bijenteelt de natuur zoekt en meestal ook vindt. Het waas van geheimzinnigheid dat hangt rondom het bijenleven, de steeds weerkerende vragen van het hoe en waar om, trekt die mens aan. Niet alleen het leven van de bijen op zichzelve, doch ook de bronnen van het bijenbestaan, namelijk de plantengroei, worden in de belangstelling getrokken. Fascinerend is het beeld rondom de bijen woning. Zoemende bijen vliegen af en aan, de scheenkorf.ies zichtbaar volgela den met stuifmeel in velerlei kleuren, van fel oranje, geel tot grijs. Dan poogt de imker zich een beeld te vormen van wat zich in het inwendige van het ratenpaleis afspeelt. Hij ziet voor zijn oog duizenden cellen, opgebouwd van was, dienende voor berging van de oogst. Maar ook ziet hij voor zijn geestesoog duizen den van die zelfde cellen waarin de Ko ningin haar eieren legt. Uit deze eieren ontwikkelen zich in luttele weken tijds via larf en nimf, de jonge bijen. Hij ziet verder een volk, van vele tien duizenden leden sterk, in volle eendracht en grote saamhorigheid, geschaard rond om zijn vorstin, de bron van leven van ieder individu, deel uitmakende van deze gemeenschap. Dit aanschouwende en Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen. IJmniden Haarlpm. Vor>r het middenstandsexamen zi.in op 20 .iuli in het Concertgebouw te Haarlem ge slaagd: E. Aalderink, H. M. Alders, M. A. Alders, H. Apswoude, M. A. Rut.te, D. v. d. Wal. C. van Asperen-Nooitgedacht, H. van Asten, H. G. Baars, J H. Baars. W. G. Baars. M. H. A. G. van Baars, J. J. Bais. J. M. de Bake, A. Balk. J. N. Bart. A. W. van Beek, C. H. Beentjes, C. H. Beker, H. J. T. Orth, P. J. van den Berge, C. Bergstra- Mijnhout, H. Teding van Berkhout, K. W. M. Bcrtholee. N. T. M. van Beusekom, L. Beute, J. Bilstra, N. .1. Blauwhof, H. Bloemzaad, J. C. M. Blij leven, T. B. Boelema, J. de Boer, S. Boerema, G P. Boot, T. Bos. J. v. d. Bosch,J. v. d. Bosch, G. M. Lammerse, C. G. Bakker-De Lange, N. J. Bottelier, J. P. Brakel-De Nijs; A. H. Brandt, G. Brink. A. J. E. Brokx. M. Bron-Kat, J. A. J. H. de Bruin, H. M. Bruijn, J. Buisman, W. Burger, M A. Buskermolen, J. J. Bijlsma, A. J. M. Coesel, C. Cornelisse. G. L. Cristofoli, F. J. van Dam. G. N. J. Deen, H. Degens, C. J. Dirks, J. B. Diven- dal, C. Doeven, P. van Dongen. Haarlem. Dinsdag zijn te Haarlem geslaagd voor het middenstandsdiploma: D. van Dooren, R. Doves, J. C. Drost. J. C. van Dijk, H. L. L. Dijkman. G. Dijkshoorn, F. S. L. van der Eem, M. van Egmond-Kamerman. E. Elhorst, A. Everts, J. van Ewijk, P. C. Faber, W. Fernhout. D. J. de Flast, J. C. van Engelsdorp Gastelaars, A. de Geus-Dekker, J. Giffard, J. C. Goedemans, J. G. Goezinnen. E. M. Gort, J. C. Gorter, C. de Graaf. R. de Graaff, A. Groenendijk, I. Groot, P. E.;de Groot-Dubbelman, J. W. Hageman, C. G. Harms. P. J. Harsveld, J. J. Hart, K. P. Hartman. H. C. C. den Hartog-Van de Poppe, M. E. J. A. Hau- brich-Van Deijl, C. van Heezik, A. L. A. Helle- inons, A. van der Heijden, J. G. M. Heijen, F. H. Heijerman, A. W. N. Hoek, A. van 't Hof, N. V. Hofman, M. H. Hogervorst. H. R. Hollander. H. Holleman, P. Hoogenboom, M. W. Hoonakker. H. Hulscher, W. P. M. Hulsebosch, G. B. M. Hulshof. A. Ikerig-De Zwart. J. P. J. Ising. E. W. de Ja ger. H. J. Jansen. R. A. M. Jansen. P. P. Jaspers. A. P. J. Landwer Johan. P. M. de Jong-Suidgeest, A J. Kalniocn. C. Klaascn, H. van Klaveren, M.J. Kleef, B. Klinkenberg. J. Knol. T. M. A. Knook. J. A. Knijnenburg, A. P. Koot. P. W. G. Kooter, S. Koper. A. Kottman, J. Krüger. A. M. P. J. Zandbergen. Afgewezen 18 kandidaten. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte-examens (gehe le akte): mej. H. M. Sonke, Diemen; H. J. M. Oorthuizen, Lutjebroek; E. Pitstra, Alkmaar; G. Havinga, Weesp; G. Bol. Beverwijk; L. Bruinen berg, Alkmaar; M. A. J. M. van Westen, Castri- cum; D. van Soest, Den Helder; A. Mizee, Haar lem: A. W. de Zwart-Jonker, Haarlem; O. David, Castricum; G. K. P. Weenink, Haarlem; S. Mooy- man, Velsen-Noord. Voor gedeelte B: W. S. de Graaff, Enkhuizen; W. v. d. Bosch en J. G. Bakker, Amsterdam. Voor gedeelte A; mej. J. E. Kcttmann. Drie- huis-Velsen; P. C. Nieuwenweg, Beverwijk; A. ,V. Burger, Haarlem. Amsterdam. Examen m.o. lichamelijke oefening: mei. T. Peper, Krommenie: mej. C. van Raalte, msterdam: mej. A. M. Roosén. Zwolle; mej T. M. Starreveld, Amsterdam; mej. C. C. Stolten- •»org, Haarlemmerliede; mej. C. W. Stolting, Am sterdam: mej. C. W. Swets, Hilversum; mej. L. van Velzen. Amsterdam; mej. A. R. Verwers. Haarlem; mej. M. Wienbelt, Amsterdam; mej. G. i. Wouda. Amsterdam. overdenkende brengt de mens, levende in de hedendaagse jachtende maatschappij, rust en bezinning. En wanneer dan de winter komt en het bijenvolk zich in schijnbare rust samen voegt rondom aller Moeder, terende op de in de goede tijden naarstig verzamelde voedselvoorraad, deert dit volk geen bar re wintergetij. Gedurende die tijd heeft de Imker niet anders te doen voor het welzijn van zijn bijen, dan te zorgen dat de rust rondom de bijenwoning niet wordt verstoord. Dit betekent geenszins dat de imker werkeloos af moet wachten tot het volgen de voorjaar. De wintertijd wordt benut voor nadere studie over dier en plant. Ver der worden bijenwoningen en ander bijen- teeltmateriaal zelf vervaardigd en onder houden. Een huisvlijt bevorderende werk zaamheid. Op het programma staan me de nog, het volgen van een cursus in de bijenteelt, het luisteren naar voordrach ten en het zien naar films, waarin de bij enteelt wordt behandeld. Uit het bovenstaande mag blijken dat het houden van bijen een vrijetijdsbeste ding genoemd mag worden, die deze hou ders in nauw contact brengt en houdt met de natuur. De volgende keer iets over de ontwik keling van de bijenteelt. Het is de VSV-ers blijkbaar ernst met hun voornemen, om in. het komende sei zoen beter voor de dag te komen dan in het vorige. Ze hebben namelijk hun eer ste oefenwedstrijd al achter de rug, en wel tegen KFC. De roodwitten misten in deze ontmoeting jammer genoeg een drie tal prominente spelers," namelijk doel man Geerlofs, linksachter Pieterse en linksbuiten Van der Heyden, doch daar tegenover staat, dat ze de beschikking hadden over een vijftal nieuwe krachten, namelijk De Jager (GVAV), De Boer (Alkmaar). Blekkenhorst, Van Leeuwen en N.N. Deze laatste niet bij name ge noemde speler deed het op de middenvoor plaats lang niet slecht. Verder experimenteerde men met vier spelers op de beide vleugelhalf-plaatsen, namelijk met Mertens, Blekkenhorst, Bre- derveld en Uniken. Beide partijen vatten deze oefenwed strijd zeer serieus op, zo, dat de toeschou wers een pittige wedstrijd te zien kregen en., niet minder dan 11 doelpunten, waar van de Kogers er 6 voor hun rekening kon den nemen mede dank zij het feit, dat Geerlofs' plaatsvervanger Vader niet zo goed op dreef was en Blomvliet en Minks, die om beurten Pieterse vervingen, deze niet konden doen vergeten. VSV nam door Van Leeuwen de leiding, maar toen de rust werd aangekondigd, hadden de Zaankanters een veilig lijken de 4-1-voorsprong. Maar toen Van Leeu wen na de hervatting opnieuw scoox-de (4-2) werkte dit op N.N. zo aanstekelijk, dat hij besloot de partijen maar op gelij ke voet .te brengen (4-4). Door zwakke momenten van de na de rust gewijzigde en daardoor nog niet 'op elkaar ingespeeld zijnde VSV-verdediging kon KFC hierna weer uitlopen tot 6-4, maar nog voor het einde verkleinde Niemeyer deze achter stand tot 6-5. Er waait een nieuwe wind in het IJmui- dense W.F. Vissershuis voor bejaarden. De nieuwe directrice heeft tal van wensen kenbaar gemaakt, en het gevolg is, dat er nu regelmatig verbeteringen worden aan gebracht. In de Velser gemeenteraad zijn er wel enkele harde woorden gevallen over het feit, dat het nu opeens wel kan, maar wet houder Maas maakte met één zin alles duidelijk „Ik feliciteer de raad en B. en W. met de nieuwe directrice." Natuurlijk zal men het Visserhuis nooit zo kunnen maken als een bejaardente huis, dat nu wordt gebouwd. Er is een enorme ontwikkeling geweest in de be jaardenzorg, zoals dokter Van Leusen nog eens stelde. Maar veel te verbeteren valt er wel, en dat gebeurt nu stellig ook. Wet houder Maas noemde enkele dingen, die er zeker nog komen: een rijwielstalling, een gelegenheid voor zelfwerkzaamheid, een afwasmachine. Er is ook geen piano meer in het tehuis. Er was indertijd een bewoner met een piano, en het gevolg was, dat nieuwe bewoners met piano's ze van de hand deden. Nu is de bewuste bewoner vertrokken en met hem het muziekinstru ment. „Misschien is er wel een inwoner van de gemeente, die hiervoor een oplossing weet", suggereerde de heer Lips. 'Men kwam nog even terug op de cen trale verwarming, die nu wordt verbeterd. „Het was zeven jaar sukkelen. Nu is hij al naar de pinnen", zei wethouder Maas. De voorzitter kuchte eens bij deze uit drukking. „Nou, dat is nog maar zacht uitgedrukt", vond de heer Maas, die de sterkere uit drukking echter toch maar voor zich hield. - Huur blokkering (Van onze Haagse redacteur). In een der ochtendbladen komt een be schouwing voor over df procedure welke gevolgd zal moeten worden, wanneer de huiseigenaren per 1 augustus in gebreke blqven hun ingevolge de huurblokkering verplichte storting op het Grootboek Woningverbetering te doen. Het blad voor zag reeds een stroom van 140.000 aan maningen en 140.000 dwangbevelen. Op het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid noemde men deze be schouwing echter uitermate speculatief. In de eerste plaats dient te worden af gewacht, hoeveel stortingsplichtigen zonder verwijl aan de wettelijke bepalingen zul len voldoen. Dit aantal zal toch wel zo groot zijn dat er enige tijd verstrijkt voor al deze stortingen administratief zijn ver werkt. Pas dan kan men nagaan wie er in gebreke zijn gebleven. En het is zeer goed mogelijk, dat tegen deze tijd wettelijke voorzieningen zijn getroffen ter liquidatie van de huurblokkering. In elk geval is het niet zo dat de direc teur van het Grootboek reeds op 2 augus tus gereed staat om iedereen, die dan nog niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan, een aanmaning van een kwartje te sturen. Weliswaar gaat de minister van Volks huisvesting ervan uit, dat degenen, die zich nu eenmaal bij het Grootboek hebben gemeld, dienen te beginnen hun verplich tingen na te komen, omdat aangenomen mag worden dat hij zich eveneens aan de hand van de ervaringen wil beraden over de maatregelen die ter zijner tijd jegens nalatigen zullen getroffen dienen te wor den. Wat de huiseigenaren betreft die zich nog niet bij het Grootboek hebben gemeld: de minister van Volkshuisvesting heeft er bij de jongste debatten in de Tweede Kamer over het sociaal-economische beleid geen twijfel over laten bestaan dat hij er niet aan denkt deze groep van ongeveer 60.000 eigenaren strafrechtelijk te vervol gen. De werkgroep van de commissie Plan ning van Speelgelegenheden heeft ver scheidene huismoeders gevraagd naar hun mening over de zogenaamde kleuter boxen. Dit zijn grote babyboxen, niet bin nenshuis maar in een plantsoen voor de hoge flats. Hierin zouden de kinderen vei lig in de buitenlucht kunnen zijn. Het bleek, zo stelt de commissie, dat de IJmui- dense huismoeders over het algemeen „nog niet rijp" zijn voor dit denkbeeld, Toch stelt de commissie voor bij wijze van proef een of enkele van deze grote speel- boxen aan te leggen. Want ook hier geldt: wat de boer niet kent, dat lust hij niet, zegt de commissie. De boxen zouden zeer ruim moeten zijn. Een grasveldje van min stens vijf bij vijf meter, omzoomd door een niet te hoge afrastering van bijvoor beeld harmonikagaas. Deze afrastering zou door een heg gecamoufleerd moeten worden. Niet geheel, want de kinderen willen ook graag naar buiten kijken. De bodem van de box mag niet uit tegels be staan, vanwege het optrekken" "varr - kon en vocht en ondraaglijke hitte bij felle zon'. Ook zand is niet zo geschikt. De'kleu- ters zijn nog zo klein dat zand gevaarlijk kan zijn. Wel zou er een klein zandbakje in het midden gemaakt kunnen worden. De beplanting buiten de box zou als wind- kering dienst moeten doen. Om hygiëni sche redenen zou het onderhoud regelma tig dienen te gebeuren. De werkgroep stelt voor een proef met deze sleepboxen, te nemen in de plantsoenen voor de hoge flats aan de Maasstraat te IJmuiden. VOORDRACHT ONDERWIJZER In de vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school te Bakkum moet worden voorzien. B. en W. van Castricum hebben de raad hiervoor de volgende voor dracht gedaan: 1. de heer J. Witvliet, Overveen en 2. A. R. Kamphuis, Uitgeest. Ook zal in de vacature van een lid van de commissie woonruimtewet moeten worden voorzien in verband met het eervol ontslag, dat de heer Tj. Scholtens is verleend als lid van deze commissie. Hiervoor is de raad geen voordracht gedaan. SLA NOG PRIJZIG Evenals maandag was ook woensdag op de veiling van Ons Belang te Castricum de sla nog prijzig en werd er voor een enkel kropje 0,25 betaald. Ook de sper ziebonen liepen" weer op in prijs, doch daarentegen gaven doperwten en capu- cijnei-s sterk verlaagde noteringen te zien. De noteringen van woensdag waren als volgt: Zwarte bessen 4,30; tuinbonen 0,10'/2 tot 0,18; capucijners 0,24 tot 0,43; sperziebonen 0,93 tot 1,01; dop erwten 0,22 tot 0,55; waspeen O.lBVa tot 0,15; boskroten 0,16; peterselie 0.81 per kistje; sla f 0.15 tot 0,25; spi nazie 0,36; bospeen 0,14V2 MARKT BEVERWIJK Andijvie 1732; bloemkool 1861; sla 7—34; bospeen 11—36; waspeen 10—22; sperziebonen 86126; snijbonen 85130; tuinbonen 1630; spinazie 1846; poste lein 2236; doperwten 4598; rode kool 2840; gele kool 2330; uien 1218. Een berg van 100.000 ton ijzer en lange I de Amerikaanse staalstaking. Deze foto rijen lége erts-wagons symboliseren werd genomen bij de Pioneer-mijn te Ely in de staat Minnesota. Kennemer Een fleurig gezicht, zo'n tentenkamp in de IJmuiden- se duinen. Van een duintop gezien: een samenstel van roerloze en bewegende kleur vlekken. Groene, bruine, gele en oranje tenten. Daar tussendoor lopen mensen, meest gehuld in rood en blauw. Er spelen kinderen. Snorrende vliegers, vliegers als tropische vogels, staan in de lucht boven het kamp. Op de kleine plekken open grond tussen tenten, auto's en caravans liggen bleke mensen te zonnen, die via rood soms bruin branden, soms rood blijven Boven hen hangt wasgoed te drogen aan de scheer lijnen. Gedempte stemmen klinken door het tentdoek. Hier en daar speelt een radio. De kampleider van het kampeerterrein Duindoorn, aan het eind van de Strand weg te IJmuiden, is tevreden over zijn ruim achthonderd gasten. Eigenlijk zijn dat er veel te veel. Het kamp is be rekend op slechts vierhon derd mensen. De tentbewone'rs zijn voor verreweg het grootste ge deelte Duitsers. Hier en daar is een Zweed ondergedoken 1 of heeft een Zwitser een hoekje kunnen vinden. Maar er was ook een Nederlander. Het waterverbruik in kamp Duindoorn is zeer groot: twintigduizend liter per dag. De gemeente kan het slechts door het nemen van noodmaatregelen bijbenen. Bij veel tenten staat een vuilnisemmer. Op het gehele kampeerterrein telden wij slechts twee proppen papier op de grond. Het aantal wa terkranen en w.c.'s is te klein. De kampbeheerder zegt zo'n toevloed van kampeer ders niet te hebben ver wacht. „Ik moet nu weer verder kijken. Plaats zoeken voor acht nieuwe gasten", zegt hij. En hij laat ons alleen tussen de Duitsers. Speeltuinkamp Wij gaan de bunker in. Daar staan enkele bedden. Hierin slapen de kampvader van het Speeltuinkamp en de keukenleiding van dat kamp. Het Haarlems Speel- tuinverbond houdt op een stuk 'grond naast het grote - kampeerterrein vier weken lang vakantiekampen voor kinderen van acht tot dertien jaar. van alle gezindten en uit alle milieu's. Het kamp bestaat uit een stuk of tien slaaptenten, een houten keet als keuken en kantoor en een grote eet- en recreatietent. Een week lang leven daar zeventig kinde ren. Last van heimwee, nee. Veel kinderen willen er ook de rest van hun vakantie blijven. Het he- ft veel moeite gekost het terrein kampeèr- rijp te maken. Twintig per sonen hebben meer dan een dag werk gehad alle stukken glas, draad, hout en andere rommel in een grote kuil te deponeren. Die kuil vormt nu nog een smet op het ter rein. Verder lijkt alles in orde. Er is voldoende wasge legenheid en er is 'n nieuwe keuken met butagas en elek trisch licht. Iedere dag komt een auto uit Haarlem, be laden met gamellen voortref felijk (warm) voedsel. Vele malen per dag snerpt het fluitje van kampvader F. de Droog. Dan komen de kinderen als konijnen uit hun tentenholen. Zeven uur is het reveille. De vlag wordt gehesen. Voor het wassen worden de spieren door de ochtendgymnastiek weer soe pel gemaakt. De corveeploeg De Tour de Flevo hield woensdagavond haar zoge naamde voorstellingsronde. Van het parkeerterrein aan de Van der Mijleweg te Bak kum vertrok om half acht de karavaan, bestaande uit geluidswogen, voorrijder W. Lute per brommer en de ne gen ploegen van elk acht knapen gevolgd door een re clamewagen, om zich aan de bevolking voor te stellen. Via diverse straten kwam men tenslotte aan de Over toom waar bij het jeugdhuis de stoet werd ontbonden. Donderdagmorgen half acht moet men daar op dezelfde plaats weer aanwezig zijn. Van hier vertrok men na melijk naar de Tox-enstraat, waar burgemeester Smeets om ongeveer acht uur het startschot gaf, waaima de stoet zich voor een viex-daag- se vakantietocht in beweging zette. Op deze eerste dag, waar van de K.R.O. bij de start een korte opname maakte, gaat de karavaan naar Hil versum. Na een kort opont houd in de K.R.O.-studio overnacht men. Morgen gaat de karavaan via Ooster beek naar Arnhem. uit de bevolking van iedere dag een andere tent (onge veer negen kindei-en en een leider of leidstex-) heeft in middels de tafels gedekt in de grote tent. Onder toezicht van kampmoeder A. A. M. de Droog en de keukenlei ding, het echtpaar A. W. van Es en mevrouw A. Graas. Iedere tent heeft een eigen naam en tafel. Op een van de tafels staat: „De Valk", leider Oom Arie. Ja, iedere oudex-e is oom of tante in dit kamp. De maaltijd wordt na het bidden begonnen en be sloten met het zingen van 'n lied. Voor de accordeonbe geleiding zorgt een van de (vrijwillige) leiders. De dag wordt gevuld met het maken van excursies naar bedrijven, sluizen en havens, sport en spel op het strand en wandelin'gen. Op een avond zorgde de B.B. voor een verx-assing: ijs en een suikerzakje voor de kinderen en koffie voor de leiding. Ook heeft de B.B. een filmavond toegezegd. De Rode-Kruistent is ge lukkig nog niet in gebruik geweest. Er was wel eens 'n schrammetje of 'n wondje maar meer ook niet. Iedere vrijdagavond kun nen de ouders hun kinderen bezoeken. De jongens en meisjes voeren dan stukjes op, zingen of zeggen zo maar iets. De bunker, waarin de keu kenleiding slaapt, is eigenlijk bedoeld voor noodgevallen. Om ondei-dak te hebben als tenten tijdens noodweer be zwijken. Telefoneren en zo nodig pannen lenen kan men bij de buren. Onaangenaamheden zijn er vrijwel nog niet gebeurd. Sinds vier jaar zijn er geen kinderen meer naar huis ge stuurd. Wel is het voorge komen dat Duitse jongens van 't grote kampeei-terrein 's avonds laat (om acht uur is het bedtijd) langs het hek stonden te joelen en te schreeuwen en de kinderen uit hun slaan hielden. Zij werden door de heer Van Es verwijderd. Dank zij een subsidie van de gemeente Haarlem heeft men nu eigen borden en be stek kunnen kopen. Dus geen kindereh m'ë'er, diö rhet'drie vorken -n%xaTK zonder lepel en bord weer thuis komen. Na het middageten is er 'n half uur verplichte rust. Ook de leiders beklimmen liefst zo vroeg mogelijk hun stro zakken. Na de avondwande ling of de vergadering, die iedere avond om halfnegen wordt gehouden. Dan wor den de nlannen voor de vol gende dag besproken. VERTELLEN De openbare leeszaal en bibliotheek in de gemeente Velsen gaat weer vertelux-en houden in verband met de vakantie. Kinderen, die zin hebben om eens naar een gezellig of een spannend verhaal te luisteren, kunnen daarvoor terecht in de lees zaal aan de Heidestraat. of in de bibliotheek in Velsen- Noord. De uren zijn de voxlgende: I.Tinuiden: Dondei'dagmid- dag 30 juli van 2 tot 3 voor kinderen van 6 tot en met 8 jaar. Donderdag 13 augustus van 23 voor kindei-en van 68 jaar. Donderdagmiddag 6 augustus van 2—3 voor kinderen van 9 jaar en ouder. Donderdagmiddag 20 augustus van 23 voor kin deren van 9 jaar en ouder. Velsen-Noord: Donderdag 23 juli van half vier tot half 5 voor kinderen van 68 jaar. Voor dezelfde leeftijds groep zijn er ook vertelux-en, eveneens van half vier tot half vijf, op 30 juli, 6 en 13 augustus. SCHONE DROOM Het zal nog wel jaren duren voor de Heerenduin weg in IJmuiden wordt door getrokken. Voorlopig blijft de recreatieweg van de Zee weg naar het strand dus een schone droom. „We moeten het bij jaren tellen", zei wethouder Ver- beek in de raad. „We zitten niet alleen met al die plan nen voor dé havens en de vei-legging van de pieren. We hebben ook de grond nog niet. Het waordt echt nog lang wachten". ZILVEREN EREMEDAILLE VOOR A. BLANS.TAAR. De heer A. Blansjaar, Be verwij ker en papiermaker bij Van Gelder Zonen te Velsen-Noord, heeft dinsdag uit handen van locoburge meester W. J. Vessies van Beverwijk de zilveren ere medaille vex-bonden aan de Ox-de van Oranje Nassau ontvangen. Veertig jaar lang is de heer Blansjaar bij de oapierfabriek wex-kzaam ge weest. De Velser honden mogen voortaan vrij in de par ken rondlopen. Behalve in Beeckesteijn, als daar de vo geltjes broeden. En zij zullen bij deze wandelingen wel niet beseffen, dat zij voor beelden zijn van een politieke ontwikkeling in ons land. Al thans volgens de heer De Gx-oot (P. v. d. A.), die in de Velser gemeenteraad deze ontwikkeling heeft gesigna leerd. „Waarom moet het streven naar meer vrijheid nu ook al bij de honden kenbaar wolf den?" vroeg hij. „Hoe weet u nu, dat het geen gevaar kan, als de honden loslopen? Dat kunt u alleen weten, als de honden er al los zijn ge weest. Wie wil er eigenlijk de honden los laten? Zijn er suggesties uit de burgerij ge daan?" De heer De Gx-oot toonde zich bevreesd, dat de tuinders overlast zullen on- dei-vinden. „Inderdaad is hier sprake van een liberalisering in het verkeer der honden. Dat is de tijdgeest, en ik ben blij, dat u dat ook zo voelt" zei burgemeester Kwint. „We hebben het loslopen al oog luikend toegestaan en het ging goed. De hond heeft ten slotte recht van bestaan en dan moet hij ook eens kun nen hollen. Maar, de eigenaar blijft verantwoordelijk, want de hond moet zich fatsoenlijk gedragen". „Ik heb in tweede instan tie niet veel op te merken" zei de heer De Groot, waarop de voorzitter onmiddellijk repliceerde „dat begrijp ik". Maar dat verhinderde niet, dat de heer De Groot toch op de politiek terechtkwam. „Als men een wet terug neemt, als die en masse wox-dt gesaboteerd, waar blij ven we dan?" vx-oeg hij. „We zien hetzelfde nu met de huurblokkex-ing". Het was jammer, dat hij de echte po litiek er in ging mengen. Maar misschien had hij het over de huur van honden hokken. De schuimkraag mag maar twee vingex-s - dik zijn. Een Mglas bier mag nooit op een glas melk lijken. Het mag niet te koud eaniet te warm zijn. De juiste serveex-tem- peratuur van bier is van acht tot tien graden. Het is nog een hele kunst, dat bier tappen. In hotel-restaurant Royal te IJmuiden hebben dinsdag middag Caféhouders, -houd sters en kelners hun krach ten gemeten op het gebied van de biertapperij. Zes teams en zeven eenmans zaken waren opgekomen voor de wedstrijd. Elk team be stond uit een barman en een kelner of sex-veuse. Ieder moest een glas licht bier tap pen uit een fust en dit sa men met een fles donker bier serveren aan de jury. Cox-nelis Spruit en Maria van de Wacht, Esdoora- straat 33 te IJmuiden, hopen op 26 juli de dag te hex-- denken dat zij zestig jaar geleden met elkaar in het huwelijk traden. Misschien wordt het feest wat later gevierd want mevrouw Spruit ligt op het ogenblik in het ziekenhuis. De laatste vijfenvijftig jaar heeft het echtpaar in IJmuiden ge woond. Cornelis en Maria zijn ge- box-en in Ruigendijk op het eiland Voox-ne-Putten. Zij zag in 1880 het levenslicht, hij in 1878. Zij trouwden jong, Cornelis was twintig jaar, Maria negentien. Het was in die tijd voor een paar kwartjes per dag hard werken in hot boerenbedrijf. Toen IJmuiden als haven en vissersplaats opkwam trokken do echtelieden in 1904 naar het noorden. De heer Spruit kwam in dienst bij de Vei-enigde Steenkolen handel. Hij hielp mee traw lers van steenkool te voor zien. Dat gebeurde in die tijd nog met rotanmandjes. Niet alleen de trawlers wer den geladen, ook de Engelse haringdrifters, de „koppels". Ja, dan moest je wel eens op de meest ongelegen tijd je bed uit. De heer Spruit heeft dus wel zijn (zwarte) steen tje aan IJmuidens visserij- glorie bijgedragen. Een vallende bx-ok steen kool uit een mand tijdens het kolenladen in een „bij- logger" bracht hem lange tijd op non-actief. Het echtpaar heeft maar weinig verhuizingen meege maakt. De gedwongen ver huizing in het voorjaar van 1944 voerde de heer en me vrouw Spruit naar Zetten- Andelst, in de Betuwe. Daar bleek het echter niet rustiger te zijn. Er werd hard ge vochten (de slag om Arn hem). Het was ook voor hen een moeilijke tijd, vol ge vaar en volkomen geïsoleerd van hun kinderen in IJmui den en omgeving. Vader Spruit is nog kern gezond. Hij fietst met zijn eenentachtig jax-en nog vro lijk over de Lange Nieuw- stx-aat. Hij kan gezellig pra ten over die goeie, oude tijd. Die was echter toch ook weer niet zó goed als men wel eens wil doen geloven De heer Spx-uit heeft ook een hobby: visbakken. Voorts werkt hij gi-aag in zijn tuintje en hij is gebrand op houtzagen. Dikke boom^- stammen zijn in de loop der jax-en in de kachel vex-- dwenen. Nu mevrouw Spruit niet meer zo vlug ter been is, verricht haar man veel huis houdelijk wex-k. De wils kracht van moeder Spruit is groot. Het echtpaar leidt sinds het Drees-oensioen een rustig leven. Er zijn acht kinderen, allen in leven en wonend in de IJmond. De bekende Bevex-wijkse drie ling Spx-uit maakt deel uit van de tweeëntwintig klein- kindex-en. Ook zijn er nog twee achterkleinkindex-en. Mevrouw Spruit wensen wij spoedige betex-schap en het echtpaar nog vele ge lukkige jaren samen! De leden van de jury, tien in getal, waardeer den ieder optreden met een aantal punten. Aanvankelijk luisterden de aanwezigen on- bewogen naar commentator Peter Knegjens. Enige gla zen later kon er toch nog een lachje af. Tijdens de finale moest de heer Knegjens her haaldelijk tot stilte manen. Bij de eenmanszaken be reikten twee ijskoude man nen de finale: de heren H. Postema en J. Heida uit IJmuiden. Zij hadden niet „in hun zenuwen" een scheut bier in de mouw gegoten, geen bierviltje vergeten noch een glas laten vallen. Nee, op superieure wijze toonden zij grootse biertap staaltjes. Maar bij „de man met de gouden handjes" haalden zelfs zij het niet. Deze man, jurylid D. Aartse Tuyn uit Amsterdam, heeft het in zijn vingers. Er moet een geheimzinnige band be staan tussen hem, bier en glas. De heer Postema bleek tenslotte de besté eenling. Hij versloeg de heer Heida met 308 tegen 307 punten en mag IJmuiden op de wedstrijden om het landelijk kampioen schap, half oktober te Am sterdam, vertegenwoordigen. Die zelfde eer valt de heren Ph. van Opbergen en J. Ber- tholé ten deel. Zij overwon nen het echtpaar A. Struys F. Hollenbex-g in de eind- stx-ijd. Een geolied team, die winnaars. Het was voor het eerst dat een dergelijke wedstrijd in IJmuiden is gehouden. De zesendertigste van dit sei zoen. De 237ste sinds het be gin van de actie door het Centraal Bx-ouwerij Kantoor in 1953. Zou de heer Postema landskampioen worden? Pe ter Knegjens heeft zo zei hij, zelden een zo hoog punten- aantal meegemaakt. Zondagmox-gen hield de hengelsportvereniging „Vel sen" in het Noox-dzeekanaal haar dex-de wedstrijd in de competitie om de „Schilling beker". Ondanks de vrij krachtige wind die het in gooien bemoeilijkte, is er toch i-edelijk goed gevangen. Wat de vangstkansen betreft, evenals verleden jaar is nu weer gebleken dat het Noordzeekanaal stukken be ter is dan het zo dikwijls geroemde Noordhollands ka naal bij Akersloot. Totaal werden er in deze wedstrijd door 31 deelnemers 137 bovenmaatse vissen ge vangen, waaronder weer ver scheidene mooie bx-asems. De stand in de competitie is nu na di'ie wedstrijden als volgt: A-klasse: 1. A. Engelhart, 30 vissen en 60 punten; 2. A. Post 28 en 58; 3. H. Bruinenberg 27 en 58.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9