Stormachtige ontvangst van Herter in West-Berlijn Pietro Malvestiti benoemd tot voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. HET WEER NIXON ZAL OOK BEZOEK AAN POLEN BRENGEN Bonn verontrust over bijdrage van Brandt tot Geneefse discussie Europese zetel blijft voorlopig te Brussel Zondag sprak hij vijf uur lang openhartig met premier Kroesjtsjev Gerard van Praag Onbestendig Aan het strand MINISTERSCONFERENTIE TE BRUSSEL Het woord is aan In de krant van lieden: Griekenland wordt lid van de Euromarkt K.L.M.-Viscount zwaar beschadigd Boerderijen in as i(jeforeijou êmj/ Haarlemmer verdronk in zwembad in Haarsteeg MAANDAG 27 JULI 1959 44e JAARGANG NUMMER 221 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Toen mevrouw Herter dezer dagen na een bezoek aan Gromyko haar enkel, had verstuikt verscheen zij kort daarna in grote solidariteit met haar echtgenoot ook op krukken. Zelf lachend om deze situatie gingen de Amerikaanse minister en zijn vrouiv op bezoek bij Von Brentano. (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter bracht van zaterdag morgen elf uur tot des middags vijf uur uit Genève een bliksembezoek aan West- Berlijn. Hij wilde zich op de hoogte stel len van de situatie in de stad en van de onbedwingbare geest van zijn bewoners, zo zei hij. In feite demonstreerde Herter met dit bezoek de westelijke verbonden heid met West-Berlijn, waar de laatste dagen een zekere ongerustheid was ont staan naar aanleiding van geruchten over al te grote westelijke bereidheid tot con cessies aan de Russen inzake de westelij ke positie. De minister bevestigde daar entegen de veiligheidsgaranties van de Westelijke Grote Drie voor de stad. De Westberlijnse regering zelf had een complete demonstratie van Herters slechts zes uren durend bezoek gemaakt: burge meester Willy Brandt was er extra voor uit zijn vakantie-oord in Beieren gekomen, vele ambtenaren en kantoorbedienden had den om tien uur vrij gekregen en men had in een oproep de Berlijners openlijk ge vraagd Herter toe te juichen. Dit alles bleek zaterdag niet voor dovemansoren gezegd: niet minder dan 12.000 mensen begroetten Herter op stormachtige wijze op het West berlijnse vliegveld Tempelhof, toen hij daar arriveerde. Langs de straten naar het stad huis stonden tienduizenden Westberlijners de Amerikaanse minister toe te juichen, toen deze in de Westberlijnse „staatska- ros" (een grote personenauto) na begroet te zijn door Brandt en de Westduitse mi nister voor al-Duitse zaken, de Berlijner Lemmer, het vliegveld verliet. Toegejuicht werd Herter vooral ook toen hij op plech tige wijze de Zeltenalleen omdoopte in John Foster Dullesallee, waarmee de ver bondenheid van West-Berlijn met de over leden voorganger van Herter werd ge toond. Tussen de regering te Bonn en het stads bestuur van West-Berlijn, waarvan de burgemeester een bijzonderen positie in neemt wegens zijn verantwoordelijkheid tegenover de westelijke mogendheden, dreigt inmiddels een ernstig conflict te ontstaan. Het afgelopen weekeinde heb- Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met enkele regen of onweersbuien en lagere temperaturen. Overwegend ma tige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vrij warm, maar onbestendig strandweer. Kans op regen of een onweersbui. Temperatuur 23 gr. C. Zeewater wat vuil met kans op kwallen. Temperatuur zeewater 18 gr. C. Vrij vlakke zee. Voorzichtig heid bij baden is geboden. Laag water 's middags om vyf uur, hoog water 's avonds kwart voor tien. Strand voor fietsen be rijdbaar van half twee 's middags tot half acht 's avonds. ben burgemeester Brandt en zijn medebe stuurders namelijk bij de Amerikaanse minister Herter een eigen buitenlands po litiek plan besproken zonder daarbij Bonn in te schakelen. Brandts plan komt erop neer dat er een zogenaamde interadministratieve com missie dient te worden gevormd, bestaan de uit vertegenwoordigers van Bonn, Oost- Duitsland, Oost- en West-Berlijn. Deze commissie zou technische proble men moeten bespreken als handel en ver keer, en die in een plan moeten samenvat ten. Dit Westberlijnse plan zou een nut tige bijdrage kunnen vormen, aldus de Westberlijnse regering, tot de discussie over de door de Russen te Genève voor gestelde paritaire Oost-Westduitse com missie (dus van beide zijden evenveel le den bevattend) voor herenigingsproble- men en Berlijnse kwesties. Van Westduit se zijde wil men van een dergelijke pari teit (evenveel Oost- als Westduitsers) zeer beslist niets weten. De pariteitskwestie Te Bonn zijn de Westberlijnse plannen dan ook uiterst koel ontvangen. Men meent hier, dat zij de westelijke onderhan delingspositie te Genève danig zullen ver zwakken omdat t.cr ene zijde men zich principieel niet kan verzetten tegen een paritaire Duitse commissie en ter andere zijde een inter-administratief orgaan kan scheppen. Er bestaan weliswaar al jaren technische contacten met Oost-Duitsland, maar men dient volgens Bonn juist te ver mijden dat zij institutionele rang krijgen. (Vervolg op pagina 3) B y r o n De waarheid is altijd vreemder dan het verdichtsel. De zes ministers van Buitenlandse Zaken hebben de Italiaan P. Malvestiti benoemd tot voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Herkozen werd ende Belg Albert Coppé, ae Duitser Heinz Pothoff, de Fransman Roger Reynaud, de Nederlander Dirk Spierenburg en de Luxemburger Albert Wehrer. West-Duitsland zal later schriftelijk nog een tweede lid aanwijzen. Voordat de ministers officieel de voorzitter van de Hoge Autoriteit kunnen benoemen, moeten alle acht leden plus het gecoöpteerde lid bekend zyn en thans ontbreken nog het tweede Duitse lid van het college en het te coöpteren lid, dat naar aller verwachting de aftredende Belgische voorzitter Finct zal worden. In de vakature, ontstaan door het overlijden van de heer Bliicher, is nog geen nieuw lid benoemd. De Westduitse regering heeft op zich genomen om vóór 16 september een kandidaat te stellen. In kringen te Luxemburg die nauwe be trekkingen met de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal onderhouden, heeft men zondag uiting gegeven aan verrassing over het bericht dat de ministerraad van de E.G. K.S. heeft besloten de Italiaan Malvestiti, lid van de Europese Commissie van de E.E.G., tot voorzitter van de Hoge Autori teit te benoemen. Het werd verwacht dat een Italiaan voorzitter zou worden, maar men had aangenomen dat de Duitse Bonds republiek en Frankrijk zich tegen de keuze van Malvestiti zouden verzetten. De Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken. Pella, zou, zo meende men, zaterdag te Brussel een nieuwe Italiaanse kandidaat voorstellen, namelijk Folchi, staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, fylaar te elfder ure schijnen deze plannen gewijzigd te zijn. pag- Weerraporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Branden, ongelukken en verdrinkingen 3 Kunst4 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Expeditie naar Sterrengebergte 5 Uit stad. en omgeving5, 6 Agenda 5 Examens 5 Beurs 6 Sport 7, 8, 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. De SRN 1, het nieuwe EngeUe voertuig op samengeperste lucht, landt in Dover na een goede tocht over het Kanaal. De zwevende schotel heeft dezelfde vragen opgeworpen als het vliegtuig van Blériot vijftig jaar geleden: „Is het een vliegtuig, een boot of een motor fiets?" Voordat de schotel vertrok kwam een Franse inspecteur van het plaatselijke vliegveld informeren of toestemming verleend ivas voor het vertrek. Men deelde hem mede, dat niemand had bepaald, dat de schotel een luchtcertificaat moest hebben en dat de Franse admiraliteit toestemming voor de reis had verleend. Toen vroeg de inspecteur of de piloot een vlieger of een zeeman ivas. Hij gaf echter zijn pogingen op toen hem verteld werd dat „de Britten zelfs nog niet hadden bepaald of het voertuig mannelijk of vrouwelijk vias, laat staan dat zij hebben vastgesteld of het een vliegtuig of een boot is". Toen Blériot landde bepaalde de Britse douane „dat de machine een certificaat moest hebben, volgens hetwelk het toestel werd be- schouivd als een jacht en de vlieger als meester en eigenaar". (Reuter). Misschien hebben de Duitse Bonds republiek en Frankrijk ingestemd met de benoeming van Malvestiti in ruil voor een belofte van Italië en de Bene lux dat zij zullen stemmen voor ver lenging van prof. Hallsteins voorzitter schap van de Europese Commissie met een nieuwe ambtstermijn van twee jaar. De huidige ambtstermijn van de Duitser Hallstein loopt in het laatst van dit jaar af. In kringen van de Europese Commissie was zaterdag meegedeeld dat de ministers besloten hebben prof. Hallstein te handhaven. De heer Malvestiti is ongeveer ander half jaar vice-voorzitter van de Europese Commissie geweest en trad op als voor zitter van de groep interne markt, die tot taak heeft toezicht uit te oefenen op de tenuitvoerlegging van de bepalingen van het Verdrag van Rome. Hij is zestig jaar. In 1947 maakte hij voor het eerst deel uit van de Italiaanse regering als staatssecre taris op het ministerie van Financiën, waai de heer Pella de scepter zwaaide. In 1951 werd hij minister van Verkeer en in 1953 minister van Handel en Nijverheid in Rome. In januari 1958 werd hij benoemd tot vice-voorzitter van de Europese Com missie van de E.E.G. De heer Malvestiti is reeds geruime tijd genoemd als kandidaat voor het voorzitterschap van de Hoge Autoriteit. In vele kringen echter is zijn kandidatuur onderworpen aan ernstige critiek, gezien ook zijn werkzaamheden in de Europese Commissie. De Europese hoofdstad Wat betreft de definitieve zetel van de gemeenschappen werd geen voortgang ge boekt. De ministers verzochten de Assem blee de mogelijkheid te bestuderen van het stichten van een „Europees district". België heeft hiervoor reeds het oude Expo- terrein aangeboden en kan daarbij rekenen op de steun van zijn Benelux-genoten en West-Duitsland. Frankrijk en Italië houden aan op de keuze van Parijs. Door deze ontwikkeling zal Brussel zeker voorlopig de zetel van de voornaamste Europese instellingen blijven. De mogelijk heid van een vergadering van het Euro pese Parlement in Brussel werd in confe rentiekringen evenmin uitgesloten geacht, aangezien de ministers tijdens het overleg met de parlementariërs uit Straatsburg het door de delegatie ter sprake recht van het Europese Parlement om zelf zijn vergader plaats te bepalen niet heeft ontkend. In Belgische kringen te Brussel heeft men zich voldaan getoond over het. besluit van de ministers de keuze van een hoofd stad van „Klein Europa" nog drie jaar uit te stellen. De aanspraken van Brussel zijn alleen maar gediend door uitstel nu zowel de E.E.G. als Euratoom voorlopig Brussel als hun zetel hebben gekozen. Europese Universiteit De ministers hebben ook gesproken over teit. Deze kwestie werd verwezen naai de oprichting van een Europese Universi- een commissie, die onder meer zal hebben te beslissen over de plaats van de Univer siteit. België maakte bezwaar tegen een definitieve keuze van Florence, zolang Brussel nog niet definitief is gekozen tot permanente zetel van de gemeenschappen. Sociaal fonds De zes ministers van E.E.G. en Euratoom hebben zaterdag in Brussel geen besluit genomen over het door de Europese Com missie opgestelde ontwerpreglement. van het Europees Sociaal fonds. Begin septem ber zullen de ministers met de voorzitters van de commissies van de E.E.G. en Eura toom en de voorzitter van de Hoge Auto riteit van de E.G.K.S. in een besloten ver gadering van gedachten wisselen over de salariëring van de ambtenaren van de Europese instellingen. Griekenland is aanvaard als geasso cieerd lid van de Euromarkt. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes heb ben een Grieks verzoek daartoe, op de vergadering die zij onder leiding van de Italiaanse minister Pella in Brussel hiel den, ingewilligd na een discussie van slechts vijf minuten. Griekenland wordt geen volledig lid van de gemeenschap. De voorwaarden waaronder het eraan geasso cieerd zal worden, zullen de komende weken worden uitgewerkt. Tegelijk zullen dan de termen worden bestudeerd waarop Griekenland zich kan aansluiten bij de twee andere Europese gemeenschappen, de Kolen- en Staalgemeenschap en Eura toom. Verwacht wordt, dat Griekenland vooral zal profiteren van investeringen door de Europese Investeringsbank, de in stelling die is opgericht voor steun aan de minder ontwikkelde gebieden van Klein Europa. Voorts is in Parijs vernomen dat Frank rijk Tunesië en Marokko aanmoedigt te zijner tijd tot de E.E.G. toe te treden, zulks als onderdeel van een algemene reorganisatie in Noord-Afrika. Hedenmorgen vroeg is een Bristol Britannia van de B.O.A.C. op het vlieg veld Prestwick bij Glasgow tegen een Vickers Viscount van de K.L.M. gebotst, die op het vliegveld stond geparkeerd. De Viscount werd aan het staartgedeelte zwaar beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Een Dakota van de K.L.M. met tech nici aan boord is van Schiphol vertrok ken om op het vliegveld van Prestwick een onderzoek in te stellen. Gebleken is, dat de remmen van de Bristol Britannia niet goed functioneerden en dat dit de oorzaak is geweest dat het toestel tegen de achterkant van de Viscount is ge botst. Twee grote oud-Saksische boerderijen in Wachtum in de Drentse gemeente Dalen zijn in vlammen opgegaan. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen van een petroleum kachel. De totale oogst, het huisraat), en de landbouwwerktuigen van beide boerderijen gingen verloren. Een veulen, een kalf en drie varkens kivamen in de vlammen om. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESIRAAT (BU KONINGSPUIN) AMSTERDAM IEL 223596 TOTALE OPRUIMING (UPI, Reuter) De Amerikaanse vice- president Nixon zal na zijn reis door Rus land een bezoek van enkele dagen aan Po len brengen, zo heeft de Amerikaanse am bassade in Warschau officieel meege deeld. Hij brengt dit bezoek op uitnodi ging van de voorzitter van de Poolse Staatsraad, Aleksander Zawadzki. „Het bezoek zal de gelegenheid geven voor een gedachtcnwisseling tussen de vice-presi dent en vooraanstaande Poolse persoon lijkheden," zo staat in het communiqué van de ambassade. Het programma en de duur van het bezoek moeten nog worden vastgesteld. De V.S. hechten bijzonder belang aan het komende bezoek van vice-president Nixon aan Polen, zo hebben functionaris sen van het „State Department" zondag verklaard. Hoewel Nixon geen ondei-han- delingen met de Poolse leiders zal voeren, zal hij hun toch het standpunt van zijn regering kunnen toelichten. Hij wordt op 2 augustus te Warschau verwacht. Nadat Polen in 1956 onafhankelijker van de Sovjet-Unie was geworden, hebben de V.S. dit land sinds 1957 opgenomen in de reeks staten die zij hulp verlenen. Deze steun, tot dusver ter waarde van 243 mil joen dollar, betreft voornamelijk land bouwoverschotten. Polen is het enige communistische land dat Amerikaanse steun geniet op gmnd van het rogram voor hulp aan het buitenland. Naar Siberië Nixon vertrekt vandaag uit Moskou voor een bezoek aan Leningrad en een korte tocht naar Siberië. Nixon bezocht zaterdag de Russische permanente tentoonstelling op het gebied van de nationale economie. Enkele Rus sische burgers hielden hem staande en vroegen hem over de vrede en Berlijn en klaagden over de Amerikaanse gebeds week voor onvrije volken. Nixon luisterde geduldig en herhaalde dat er twee nodig zijn om een overeen komst te sluiten en dat er een meer uit gebreide uitwisseling van ideeën moet ko men. Zondagavond is tijdens een diner in het buitenhuis van de Russische premier In het zwembad in Haarsteeg, gemeente Vlijmen aan de Wiel is zondagmiddag om streeks drie uur de 25-jarige A. Polak uit Haarlem verdronken. Hij was op de brom fiets naar Haarsteeg gekomen, had aan de Wiel zijn tentje opgezet en is het water in gegaan. Hy begaf zich buiten het afge paalde gebied, waar het zeer diep is. Hy kon niet behoorlyk zwemmen en ver dween in de diepte. Nadat hy opgehaald was, heeft men nog vergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. te Usove tussen de Amerikaanse vice-pre sident Nixon en premier Kroesjtsjev een gesprek ontstaan dat gedurende vijf uur een openhartige, allesomvattende ge- dachtenwisseling mogelijk maakte. Dr. Milton Eisenhower en enkele ande re leden van Nixon's gevolg waren ook aan het diner aanwezig, evenals de beide Russische vice-premiers Kozlov en Miko- jan, en andere hoge Russische regerings- funktionarissen. Net het diner ging Nixon in de Ameri kaanse ambassade zijn rapport aan pre sident Eisenhower en Gettysburg en mi nister Herter in Genève opstellen. „Geen ruzie" Premier Kroesjtsjev heeft zich zondag gekeerd tegen de, volgens hem onjuiste, wijze, waarop „zekere journalisten" het gesprek tussen hem en vice-president Ni xon op de Amerikaanse tentoonstelling op vrijdag hadden weergegeven. „Zekere journalisten hebben ons onder houd beschreven alsof wij ruzie hadden en elkaar beledigden. In feite hadden wij een vriendschappelijk gesprek, zonder bitterheid," aldus Krosjtsjev. In de loop van de gedachtenwisseling die hij zondag in zijn landhuis op 35 km. van Moskou met Nixon had, sprak hij verscheidene malen spottend over „de on derdrukte volken waarover in de V.S. zo veel wordt gesproken." Slechts twee jour nalisten woonden het gesprek bij. Vice-president Nixon had de nacht in het landhuis doorgebracht. Zijn gastheer en mevrouw Kroesjtsjev kwamen tegen de middag aan. In een opgewekte stemming werd het grootste deel van de middag be steed aan een boottocht op de Moskwa, aan de oever waarvan het landhuis in een pijnbos is gelegen. „Laten we blijven glim lachen, anders zegt men dat wij ruzie heb ben," zei Kroesjtsjev toen de twee officië le fotografen een Rus en een Ameri kaan foto's gingen maken. Nixon heeft in zijn rapport aan Eisenhower de nadruk gelegd op het feit dat zijn gesprek met Kroesjtsjev van vrijdag „veel minder heftig was dan het leek." Deze indruk werd bevestigd door de film van het de bat, die door de drie Amerikaanse televi siemaatschappijen zaterdagavond werd uitgezonden. De uitzending van de film is opgehouden op verzoek van de Ameri kaanse ambassade te Moskou. Nixon en Kroesjtsjev hadden namelijk afgesproken dat de Amerikaanse televisie de film niet zou vertonen zolang er geen exemplaar van beschikbaar was voor de Russische televisie. De uitzending diende gelijktijdig te geschieden. Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Nog enkele TERLENKA PANTALONS ƒ22.75

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1