Structurele problemen in de Sovjet Unie PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Pool met in Londen gestolen cheques in Amsterdam gearresteerd Wereldnieuws Af en toe regen of onweer Wat is vlugger: Londen-Parijs of Amsterdam-Zaandam? P MAANDAG 27 JULI 1959 2 Kroesjtsjevs economische zorgen Afbetalingskredieten sterk toegenomen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Luchtvaartbesprekingen met Australië worden heropend ^.ocU ió Uet zo r V Ons land heel lang geleden Verdeeldheid onder de gaullisten Lagere winst Bensdorp Uitloting 2yz premie lening Zuid-Holland 1959 Industriële missie in november naar Suriname (Van onze economische redacteur) Kroesjtsjev zorgde op de laatste plenaire zitting van het Moskouse Centrale Comité over problemen van de ontwikkelingsmogelijkheden in de Sovjet-industrie voor een deprimerend slot. Na de ellenlange juichende referaten van tientallen partij-, plan- en economische functionarissen, van managers en Stachanovarbeiders, zette de premier een ware domper op de voortdurend stijgende vreugde van de aanwezigen, die sterk onder invloed van het florissante beeld waren geraakt, dat door de redenaars ondanks critiek op detailpunten van de situatie in de Russische nijverheid was gegeven. Het voornemen om het tegenwoordige zevenjarenplan met een jaar te bekorten werd met aan overmoed grenzend enthousiasme ontvangen. Toen barstte Kroesjtsjev echter los in een filippica, die in totale tegenstelling staat tot wat men van deze altijd ietwat boertige leider gewend is en aan het overdreven optimisme paal en perk stelde. Kroesjtsjev sprak maar weinig van de verkorting van het zevenjarenplan, maar- meer van de moeilijkheden waarmee de Russische industrie zich in dit stadium van de ontwikkeling geconfronteerd ziet. Er zal op veel groter schaal gerationali seerd moeten worden en de produktiviteit zal moeten stijgen. Kroesjtsjev liet zijn critiek vergezeld gaan van een aantal be dreigingen, die men zelden uit zijn mond heeft vernomen. Communistische problemen De Sovjetindustrie blijkt met ernstige moeilijkheden te kampen, problemen, die ook in het Westen niet onbekend zijn, maar in de op bolsjewistische wijze geor ganiseerde maatschappij een speciaal en gecompliceerd karakter krijgen. Na 1945 bereikte de centralisatie van de produk- tieregeling een hoogtepunt, tegelijkertijd werd echter aan ver afgelegen gebieden, die tot ontwikkeling moesten worden ge bracht een grote mate van autonomie ge geven. Daardoor namen de spanningen tussen de zogenaamde plan-czaren en de managers en directeuren en plaatselijke leiders, die naar grotere autonomie streef den, voortdurend toe. Zoals bekend, kwam Kroesjtsjev als vertegenwoordiger van de laatste groep als de grote overwinnaar uit deze strijd, nadat de „centralisten" onder leiding van Molotov, Malenkov en Kaga- nowitsj van anti-partijstreven beticht, de finitief het veld hadden moeten ruimen. Op de achtergrond van de twintigste par tijbijeenkomst, waarop Kroesjtsjev Stalin postuum verdoemde, stond het conflict tussen „lokalisten" en „centralisten". Bureaucratische revolutie Daarna volgde een krachtige decentrali- satiepolitiek, volgens welke gehele indu strietakken aan het gezag van de Mos kouse centrale bureaucratie werden ont trokken en onder dat van de Republieken werden gebracht. Eerst ging het voorna melijk om bedrijven, waarin consumptie goederen geproduceerd werden, maar in de loop van 1957 volgde ook een belangrijk deel van de zware industrie. De wijzi ging die zich zo voltrok betekende een ware revolutie het zij dan een revolutie van boven af. Mem-moet zich* namelijk voorstellen dat ten gevolge van deze ver andering honderden p.lan-czaren Ont troond werden en duizenden ambtenaren de centrale ministeries moesten verlaten om elders een werkkring te zoeken. Toch moet de wens om de hervormingen door te zetten groot zijn geweest, hetgeen men weerspiegeld vindt in het gemak waarmee Kroesjtsjev de „centralisten" op zij zette. Thans wordt ongeveer 75 percent van de Russische industrie door nieuw opgerichte „economische provinciale be sturen" direct beheerd. Deze Sownar- chozen hebben tot taak de produktie in een bepaalde streek te organiseren en te zorgen dat aan de eisen van het plan wordt voldaan. Men verwachtte van deze hervorming een belangrijke vermindering van het bureaucratisch kwaad, minder pa pieren rompslomp, en een grote besparing op transportkosten, alsmede een grote verbetering van de efficiency. Maar uit de rede van Kroesjtsjev blijkt wel dat het ook na deze revolutionaire wijziging zo vlot niet loopt. Gemis aan maatstaven Langzamerhand wordt goed duide lijk hoe bezwaarlijk het gemis van een soepel werkend, vrij prijsmecha nisme is voor het berekenen van pro duktiviteit en rentabiliteit. In het zeven jarenplan neemt men bijvoorbeeld voor de machine-indu strie het kilogram tot maatstaf van de produktie, waardoor de bedrijfs directeuren geen enkele impuls heb ben hun produkt te rationaliseren. De automatisering stelt andersom de plan nenmakers weer voor geheel nieuwe puzzels, want men moet dan met ge heel andere en ten dele nog onbeken- De staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het twaalfde verslag over de tenuitvoerlegging \'an de wet houdende een tijdelijke regeling betreffende afbe talingsovereenkomsten. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek omtrent de ontwikkeling van de verkoop op afbetaling, de afbe talingsfinanciering en de daarmede ver band houdende kredietverlening blijkt, dat in het eerste kwartaal van 1959 ten op zichte van het eerste kwartaal van 1958 over de gehele linie van een in doorsnee belangrijke stijging kan worden gespro ken bij alle verstrekkers van afbetalings- en consumptief geldkrediet. Zo steeg het indexcijfer (basis: *4 deel van de omzet in 1957 100) voor de ver strekte kredieten door gemeentelijke volkskredietbanken tot 106 in het eerste kwartaal van 1959 (91 in het eerste kwar taal 1958), dat van de financieringsmaat schappijen, die consumptief krediet ver lenen tot 132 (97). De stijging is het grootst voor dit soort krediet, hetgeen ook blijkt uit het indexcijfer voor postorderbedrij ven, dat op 131 kwam (101). Het totaal van uitstaande consumptieve kredieten van financieringsmaatschappijen, was 134 per ultimo van het kwartaal (31.12.'57 100) tegen 101 aan het eind van het eerste kwartaal in 1958. Het produktief krediet bleef daarentegen op 98. Het gemengde krediet steeg van 98 tot 109. de factoren rekening houden. Ook mist de Sovjet-Unie sommige grondstoffen, die voor de automatische machines nodig zijn. De Prawda heeft nu een plan bekend ge maakt, het zogenaamde Plan-Kroesjtsjev, dat voorziet in de oprichting van bedrijfs- commissies, bestaande uit de best opge leide vakmensen, de beste partijleden en de beste specialisten uit het bedrijf, die boven de fabrieksdirecties zullen komen te staan om systematisch op de gang van zaken in de onderneming toezicht te hou den. Hoe dit met de zinsnede in het zelf de artikel in de Prawda valt te rijmen, dat het beginsel van de eenheid van be drijfsleiding niet mag worden aangetast is zonder meer niet duidelijk. Men -staat hier mutatis mutandis voor hetzelfde vraagstuk als bijvoorbeeld in Nederland voor wat betreft de ondernemingsraden. Ondanks de spectaculaire successen op het gebied van kunstmanen en raketten, kent de Russische industrie waarvan men de betekenis zeker niet moet onder schatten ernstige problemen van struc turele aard. Naarmate het industriële be stel gecompliceerder wordt, nemen deze eerder toe dan af en het valt te betwijfe len of Kroesjtsjev het bij de jongste re organisatie zal kunnen laten. Waarschijn lijker is dat de economische noodzaak hem zal dwingen voort te gaan op de weg die naar democratisering van het pro- duktie-apparaat zal voeren. Krediet voor Euratoom De ministers van de zes zijn er zaterdag in Brussel mee akkoord gegaan dat de Euratoom een krediet bij de lm- en Exportbank opent van 135 miljoen dollar. Een Australische delegatie is in Neder land aangekomen voor het voeren van besprekingen over luchtvaartkwesties. Deze besprekingen zijn vandaag in Den Haag begonnen. De delegatie van vier per sonen staat onder leiding van de Austra lische directeur-generaal van de burger luchtvaart, D. G. Anderson. Hij was even eens hoofd van de delegatie tijdens de on derhandelingen in februari en maart van het vorig jaar te Melbourne, waarbij ove rigens geen overeenstemming werd be reikt. De Nederlandse delegatie bestaat uit de heren J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, mr. J. C. Nieuwenhuysen, P. van der Tuuk Adriani en dr. A. H. Wassenbergh. Hedenmorgen zijn beide delegaties door de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals ontvangen. Daarbij waren ook aanwezig de Australische ambassadeur in Den Haag, Sir Edwin Mc Carthy, de ver- keersadviseur van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, mr. C. J. M. Schaepman en de pres.-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. Dinsdagavond biedt de Nederlandse regering de Australische de legatie een diner aan. De besprekingen tussen beide delegaties zullen tot en met zaterdag 1 augustus duren. In Amsterdam is een statenloze Pool aangehouden, die al negentien jaar in Londen woont. Hij is waarschijnlijk be trokken bij de tot dusverre onopgehelder de spectaculaire inbraak in het kantoor van Thomas Cook en Zonen te Richmond bij Londen. In het weekeinde van 6 juni lieten inbrekers daar met explosief mate riaal een brandkast springen en gingen er met een flinke buit vandoor. Aan contan ten en aan travellerschcques miste men 's maandags 60.000 gulden. De in Amsterdam aangehouden Pool had van deze buit travellerscheques in zijn bezit voor 470 dollar en 225 pond ster ling. Hij zal aan Scotland Yard worden uitgeleverd. Precies vier weken na de inbraak in Richmond werd op soortgelijke wijze een brandkast geforceerd in de kantoren van Thomas Cook in Londen. Daarbij ver dween er aan travellerscheques 16.000 pond sterling en aan contanten 4000 pond. Van deze buit had de thans ge arresteerde Pool geen cheques op zak. In verband met deze zaak zijn bovendien drie Nederlanders gearresteerd, van wie uitgezocht zal worden of zij al of niet te goeder trouw waren toen ze pogingen de den de Pool behulpzaam te zijn bij het ver zilveren van de cheques in Nederland. Zij „Je bent vlugger van Londen in Parijs dan van Zaandam in Amsterdam", heeft een man die in de file voor de Hempont stond te wachten verzucht toen de eerste resultaten van de Blériot-race bekend wa ren. De Zaanse V.V.V. heeft deze verzuch ting aangegrepen om te zien wat er van waar is. Een race van de Amsterdamse Dam naar de Zaanse Dam zal het ant woord moeten geven. Er zijn voor particulieren en militairen prijzen te verdienen van f 1.000,-, f 500,- en f 250,- benevens f 250,- voor de origineelste uitvoering van de wedstrijd. Voor deelne ming met fabrieks- en vrachtwagens zijn drie prijzen van f 300,- in het vooruitzicht gesteld. De deelnemers zijn vrij in de hulpmid delen die zij willen aanwenden om zo snel mogelijk van Dam tot Dam te komen. Zij kunnen per bromfiets, met een helikopter, per auto of per speedboot, of wat dan ook. Men dient zich echter te houden aan de verkeersvoorschriften. Zij die voor een ver keersovertreding verbaliseerd worden, zullen worden gediskwalificeerd. In Amsterdam is het rozet van kleine steentjes midden op de Dam als plaats DANK ZIJ de beschrijvingen van Pli- nius kunnen we iets te weten komen van de beiooners onzer wadden omstreeks het begin van onze' jdarfelllng. "Pliifihs 'heeft' die gebieden zelf bezocht en beschrijft wat Hiij met-eigen ogën Heeft gezien „Twee maal per dag, zo zegt hij, wordt hun ge bied (d.i. van de beivoners der wadden) door de zee overstroomd, zodat men niet goed weet of het tot het land of tot het water moet worden gerekend. Hier woont een armzalig volk op kunstmatig gebouw de heuvels tot een zodanige hoogte, dat zij ook bij de hoogste vloedstand boven water steken. Op die heuvels zijn hutten ge bouwd en wanneer het omliggende land is ondergelopen, lijken de hut bewoners wel zeevaarders op een schip, en zij lijken op schipbreukelingen wanneer bij eb het water is teruggelopen. Dan maken zij in de omgeving van hun hutten jacht op vis sen die met het terugvloeien de water trachten weg te vluchten. Het is deze mensen niet mo gelijk vee te houden en zich, zoals de be woners van het nabije vasteland, met melk te voeden. Zij kunnen ook niet op jacht gaan, want in de wijde omtrek is geen struik te bekennen. Van zeegras en riet vlechten zij netten om vis te vangen en als brandstof gebruiken zij een soort turf, die zij met de handen verzamelen en waarmee zij hun voedsel koken en hun door de noordenwind verkleumde ledematen ver warmen. Voorts drinken zij niet anders dan regenwater, dat in een kuil voor de woning wordt bewaard". Het valt niet moeilijk in deze beschrijving de bewoners der terpen te herkennen, die ten tijde van Plinius het waddengebied van Groningen, Friesland en Oost-Friesland bewoonden. Deze mensen werden door de grote Ro meinse encyclopaedist tot de armzaligste ter wereld gerekend, en ware het nikt dat h': deze mensen zelf heeft gezien, we zou den het volste recht hebben hier een ver slag uit de tweede of derde hand te ver moeden. Want zo primitief als Plinius het voorstelt hebben de terpbewoners in het algemeen toch niet geleefd. Uit het onder zoek van de tegenwoordige terpen is ge bleken, dat- het veehouders waren, die in grote, -goed gebouwde huizen woonden, waar ook-het vee een onderkomen- vond. Volgens Plinius roaren het uitsluitend vis eters, maar in de terpen worden zo goed als geen visresten aangetroffen! De regen bakken, waarover hij spreekt, kent men wel, maar het zijn vijvers in het midden van de heuvel, waarvan het water voor namelijk voor het vee was bestemd. Het ware denkbaar, dat de beschrijving van Plinius minder betrekking heeft gehad op de Nederlandse, dan wel op de Duitse wad- denkust, waar de bevolking wellicht in primitievere om standigheden heeft geleefd. Echter, ook ten westen van Borkum zijn terpresten ge vonden met ploegsporen en schapenbeenderen, zodat ook daar niet xvordt voldaan aan de uitspraak: geen vee, geen landbouw, alleen vis! Tenslotte zou het nog mogelijk kunnen zijn, dat de door Plinius bedoelde terpen de eerste voor posten in zee vormden en dat de zee dit gebied later weer heeft veroverd, zodat het onmogelijk is resten van deze terpen te vinden. Maar ook deze veronderstelling is twijfelachtif, omdat een autoriteit als Tesch meent dat reeds omstreeks 2000 voor Chr. de kustlijn in het noorden op de plaats van de tegenwoordige waddeneilanden liep. Met andere woorden, we mogen aan nemen dat de door Plinius gegeven schil dering van de bewoners van het uiterste noorden van ons land een te primitieve voorstelling van het leven in die tijd heeft gegeven. (Hieraan maken ook moderne reizigers zich wel eens schuldig, dus waar om zouden we ons erover opwinden?) Nu we ons toch in de buurt bevinden, kunnen we ook wel eens spreken over de 23 waddeneilanden die er destijds waren. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). van start of finish aangewezen. In Zaan dam is deze het standbeeld van Czaar Pe ter op de Dam aldaar. Het inschrijfgeld bedraagt f 50,- (met dit hoge bedrag hoopt men de nozems te weren), waarvoor men tweemaal mag starten: voor de heenries en voor de terugreis De kortste tijd van beide races geldt voor de wedstrijd. De Zaanse V.V.V. verwacht zoveel van de race dat zij voor de tijd van twee maanden een apart organisatiebureau met een eigen telefoonnummer heeft ingericht: Ge dempte Gracht 79, Zaandam, telefoon 0 2980-62322. De Amsterdamse en Zaandamse autori teiten hebben reeds hun toestemming voor dit evenement gegeven. Men wil de deel nemers met tenminste vijf minuten tus senruimte laten starten. Men mag zelf be palen op welke van de drie wedstrijddagen men mee wil doen. Het ligt in de bedoeling bij de start van iedere deelnemer een gro te rode ballon van een meter doorsnee los te laten opdat ieder in een wijde om geving kan zien dat het antwoord komt op de vraag: wat is vlugger, Londen-Parijs (425 km) of Amstetöam-Zaanda m(9 km)? (Van onze correspondent in Parijs) Te Parijs is tijdens het afgelopen week einde de Nationale Raad van de U.N.R., de partij van de-Gaullisten, met 210 afge vaardigden de grootste fractie in de as- semblée, gehouden. De bijeenkomst vond plaats met gesloten deuren en alleen na afloop is een communiqué aan de pers verstrekt. Waar het echter in Frankrijk tot de onmogelijkheden behoort geheim zinnigheid te bewaren over een bijeen komst van 600 politici, is er wel een en ander uitgelekt over de verdeeldheid, die onder de „broeders van de 13e mei 1958" aan het heersen is. De grote moeiliikheid schijnt te zijn, dat de U.N.R. niet genoeg een partij voor de grote massa is, maar veeleer een van de regenten. Dat hebben verscheidene af gevaardigden het bestuur verweten. Een van hen zei: Wij hebben niets anders te doen dan trouw mee te lopen in de as- semblée, maar wanneer het op belangrij ke regeringsbesluiten aankomt, worden wij er buiten gehouden. Een speciale afvaardiging van de leden van de Nationale Raad is daarop, op in stigatie van de voorzitter. Chaban-Del- mas, de burgemeester van Bordeaux, die de laatste jaren al met alle Franse poli tieke winden heeft meegewaaid, de be zwaren gaan vertellen aan premier Michel Debré. Veel is er ook gesproken over wat men de reactionaire gezindheid van de Franse ambtenaren noemde en er zijn voorbeel den gegeven van functionarissen, die de zo genaamde nationale revolutie zouden sabo teren. In het bijzonder Jacques Soustelle, van wie generaal de Gaulle ;ich nog steeds niet heeft kunnen ontdoen, hoewel het be kend is, dat hij dit graag zou willen, en die thans tracht zijn invloed in het be stuur van de U.N R met door hem aan gewezen stromannen te versterken, heeft zich daarbij nogal actief getoond. Michel Debré heeft ten slotte een toe spraak gehouden. Hij heeft daarin onder meer de verzekering gegeven, dat Frank rijk over enige maanden over de atoom bom zal beschikken 13. „De rovers zijn weg, hoor", zei Panda. „Ze zijn gevlucht!" Het beven van de rid der nam nu snel af, hij besteeg zijn strijd ros en riep: „Haha, het schelmentuig vlood zekerlijk henen, wijl het vernam, dat ik mij in dit woud ophield. Ik, de wreker aller ondaden, de verpletteraar van het scha vuitenbroedsel! Komt, laat ons gezwind naar de onmachtige jonkvrouw tijgen, vóór de briganten wederkeren!" Het weder keren der briganten was oo het onder werp van gesprek in het rovershol. Een on gemakkelijk uitziende hoofdman luisterde daar met stijgend misnoegen naar de ver halen van zijn rovers. „Waarlijk, nobele aanvoerder", kermde één der bandieten, „de baarlijke duivel heeft ons verdreven. Zijne ogen fonkelden als karbonkelen en zijn adem riekte naar solfer!" „Hij kwam in enen vurigen karos", riep een tweede. „Vlammende pijlen van hels vuur!", ver zon een derde. „Nu, ende wat zou dat?", snauwde de hoofdman. „Dat noemt zich roveren! Bloodaards zijt ge! Melkemmeren ende zeemlederenlappen! Vooruit, ten aan val! Hebt maar genen vrees! Ikzelve zal ulieden aanvoeren!" Bij wijze van aan moediging deelde hij enige forse schoppen uit en leidde toen zijn mannen naar buiten. zijn de 27-jarige metaalbewerker W. K. en diens 38-jarige stiefvader, de kantoorbe diende H. P., beiden uit Amsterdam, en de 22-jarige zeeman C. K. uit Leiden. Aan de laatste had de Pool reeds in Lon den een aantal van de gestolen cheques overhandigd met de belofte dat hij een beloning zou ontvangen, indien de zeeman er in slaagde de cheques te verzilveren. Dinsdag reisde de Pool per boot naar Ne derland en woensdag zocht hij de Leidse zeeman in Rotterdam op. Deze had ech ter nog geen enkele cheque geïnd. Hij gaf ze alle aan de Pool terug. Woensdag nam deze zijn intrek bij de hem bekende metaalbewerker in Amster dam en donderdag kreeg deze toevallig bezoek van zijn stiefvader. De Pool gaf hem een cheque mee en de stiefvader ging daarmee naar een bankinstelling. De bankbediende zag in de lijst van ge blokkeerde cheques dat de hem getoon de cheque geblokkeerd was en waar schuwde de politie. De stiefvader vertel de hoe hij aan de cheque gekomen was, zodat ook zijn stiefzoon prompt gearres teerd werd. Inmiddels was de Pool echter al vertrokken. Rechercheurs slaagden er de volgende dag in op aanwijzingen van de stiefzoon de Pool in de binnenstad te arresteren. Door de hoge cacaopryzen aldus het jaarverslag van Bensdorp n.v. te Bussum zyn een lagere consumptie en een een ver scherpte concurrentie ontstaan, waardoor de marge tussen kostprys en opbrengst kleiner wordt. Het saldo exploitatiereke ning en baten van dochterondernemingen daalde van f 761.114 tot f 697.923. Afge schreven wordt f 359.949 (vorig jaar f 255.700), waarna een saldo winst resteert van f 355.344 (f 537.370). Voorgesteld wordt een dividend van tien percent over het door herkapitalisatie met 50 percent tot f 238.600 verhoogde aandelenkapitaal. Over 1957 werd uitgekeerd 50 percent in aandelen en 12*4 percent in contanten. Aan het reservefonds wordt f 100.000 (f 300.000) gedoteerd. Dit beloopt hierna f 2 miljoen. De totale omzetten vertoon den opnieuw een stijging. De oude relatie met Bensdorp Winkel n.v. werd opgeheven. Deze n.v. staat thans los van het concern. Haar naam werd gewijzigd in Chocolaterie Mayflower n.v. De resultaten van de doch teronderneming te Kleef waren mede door toevallige baten hoger dan over 1957. Ook het bedrijf te Wenen kon zijn omzet in 1958 handhaven. Hoewel de dochteronderne ming te Kaapstad haar exploitatierekening met een voordelig saldo afsloot, blijft de ontwikkeling belangrijk achter bij de prog nose. die bij de oprichting in 1950 gemaakt werd. Het verkoopkantoor te Boston werk te tot tevredenheid. De export naar de Verenigde Staten kon verder worden op gevoerd. De resultaten van het kantoor te Londen bleven bij 1957 ten achter door een teruglopende afzet. De directie vertrouwt dat het mogelijk zal zijn ook in 1959 een redelijk resultaat te bereiken. Bij de héden 'alhier"'gehouden uitloting der 2Vz percent premielening 1959 Zuid- Holland is uitgeloot met f 10Ö.Ö00 serie 31812 no. 9, met f 10.000 serie 33804 no. 1, met 5.000 serie 29936 no. 1, met elk 2 500 serie 29936 no. 4 en serie 20008 no. 1, met elk 1.000 serie 23586 no. 5, serie 25626 no. 5, serie 33278 no. 6, serie 39856 no. 2 en no 3 met elk 500 serie 38367 no. 5, serie 29936 no. 5 serie 36509 no 3, serie 33278 no. 1 en serie 33422 no. 10. De nrs. der volgende se ries, voorzover niet uitgeloot met hogere bedragen, zijn elk uitgeloot met 125: se ries 31812. 38367. 23586, 25626, 36412, 29936, 36509. 33804, 33278, 39856, 20008 en 33422. De uitgelote obligaties zijn aflosbaar op 15 sep tember aanstaande. Er zijn plannen om op 6 november een Nederlandse industriële missie van onge veer twintig personen naar Suriname te laten vertrekken. De voorbereiding van deze missie is ter hand genomen door de heer W. Bruynzeel. In een circulaire aan de werkgeversbonden zeggen de drie be sturen het nuttig te vinden een missie naar Suriname te zenden voor de verdere ver steviging van de reeds nauwe banden tus sen Nederland en Suriname. Suriname heeft, volgens de verbonden, de Neder landse ondernemer voldoende kansen op succes te bieden, mits en hierbij kun nen bedrijven als Bruynzeel, de Biliton, de Surinaamse Bierbrouwerij enzovoorts als voorbeeld gelden de organisatie c.n de financiering op de juiste wijze worden uitgevoerd. Hitier junior. Een zekere Herma Weissen- grüber in Linz heeft een map gevon den met tekeningen, die Hitier als jon gen heeft gemaakt. Haar overleden echtgenoot was op de middelbare school in Linz een schoolkameraad van Hitier. Onder de schetsen zijn er vele van Romeinse soldaten. Er is een teke ning onder van een soldaat, die de Ro meinse groet brengt, die veel gelijkenis vertoont met de latere „Hitler-groet". Verzekering. Een assurantiemakelaar in Birmingham heeft meegedeeld, dat in de laatste maanden ongeveer tweehon derd jongemannen bij hem een polis hebben laten opmaken, waarmee zij zich verzekeren tegen verlies van hun geliefden of verloofden die met vakant het Europese vasteland bezoeken. Het schijnt dat Italië, Spanje en Frankrijk vooral de angst der in Engeland ach terblijvende mannetjes opwekken, want voor deze landen heeft de makelaar de meeste verzekeringen afgesloten. Een verloofd jongmens kan 10.000 gulden incasseren als zijn beminde in het bui tenland met een ander trouwt. Rouw. Isaac Halevi Herzog, opperrabijn in Israel, is zaterdag na een langdurige ziekte op 71-jarige leeftijd in Jeruzalem overleden. Rabbijn Herzog was uit Po len afkomstig. Hij studeerde aan de universiteiten van Leeds, Londen en Parijs en werd in 1919 tot opperrabijn van Dublin benoemd. In 1936 aanvaard de hij de benoeming tot opperrabijn van Israel. De regering heeft zes dagen rouw afgekondigd. Nog net. De Franse testpiloot Auguste Mo rel kwam er gisteren met enkele schrammen af toen hij zich gedwongen zag uit zijn experimenteel straalvlieg tuig „Coléoptère" te springen van een hoogte van ruim 80 meter. Zijn para chute opende zich nog net enkele meters boven de grond. Het toestel stortte neer en vloog in brand. De „Coléoptère" is een experimenteel vliegtuig, dat een kruising is tussen een gewoon vliegtuig en een helikopter, om zijn vorm een „vliegende rolmops" genoemd. Uitstel. De leden van de veiligheidsdienst op de internationale vlieghaven van Shannon hebben zaterdagavond beslo ten hun staking om loonsverhoging van 30 shillings per week voor 48 uur uit te stellen. Een staking zal onvermijdelijk tot gevolg hebben, dat de vlieghaven voor het luchtverkeer gesloten zal wor den. Gescheiden. Prinses Fatima, de 30-jarige jongste zuster van de sjah van Perzië, is gescheiden van haar Amerikaanse echtgenoot, Vincet Hillyer. Zij waren in 1950 in Italië in 't huwelijk getreden en hebben één kind. De echtgenoot was in 1950 tot de islam overgegaan om een verzoening tussen prinses Fatima en de sjah, die zich aanvankelijk tegen het huwelijk verzette, tot stand te bren gen. Solovlucht. Een klein toeristenvliegtuig is er zondag in Saint Hyacinthe in de Ca nadese provincie Quebec zonder piloot vandoor gegaan. De motor draaide en de piloot was nog op de grond t en het toestel plotseling begon te rijden, op steeg en .snel een hoogte van 3.500 me ter bereikte. Een straaljager zette de achtervolging in maar moest deze we gens brandstofgebrek staken Tenslotte stortte het toeristenvliegtuig na een honderd km. te hebben gevlogen neer in een veld. De achterstand. De Amerikaanse minis ter van Defensie, McElroy heeft zon dag in een vraaggesprek voor de radio verklaard, dat de Russen „zeer wei nig", minder dan tien „raketten" be zitten waarmee zij de V.S. kunnen be stoken. Hij voegde hieraan toe, dat Amerika met zijn verschillende lange- afstandsbommenwerpers, raketten, bommenwerpers en andere wapens daar ruimschoots tegen op kan. Rovers. Enige tijd geleden ontdekten eni ge onbekenden een verlaten villa bij Milaan. Zij drongen binnen en namen enige kleinigheden weg. Toen dit geen moeilijkheden opleverde, kwamen zij terug en verdwenen met een wat gro tere buit. Zij zetten hun bedrijf voort, ook nadat alle meubels waren wegge haald. Geleidelijk werden de ramen, het houtwerk en zelfs de pannen van het da gestololen. Zaterdagnacht stortten de resten in. De politic is nu een onderzoek begonnen. Maatstaf. De Franse premier Debré heeft zondag in een toesoraak tot een beslo ten vergadering van de parlementaire fractie van de Gaullistische unie voor de nieuwe -epubliek verklaard: „Frank rijk zal binnen enkele maanden, wan neer het Franse leger met atoomwa pens zal zijn uitgerust, een grote mo derne natie zijn". Het K.N.M.I. deelt mede: Met het wegtrekken van het hogedruk- gebied boven de Noordzee en het naderbij komen van een oceaandepressie, waar van het centrum vanmorgen voor de kust van Ierland was gelegen, heeft de weers- toestand boven West-Europa zich niet on belangrijk gewijzigd. Onweersstoringen aan de voorkant var, de depressie brach ten vrij veel regen in Engeland, Noord west-Frankrijk en West-België. Ook in ons land vielen vanmorgen enkele plaatselij ke regenbuien. De depressie bij Ierland verplaatst zich langzaam verder in de richting van Zuid-Er.geland. Ir, verband daarmede zal meer onstabiele lucht naar Helsinki ons land stromen wearbij in de komende Stockholm dagen 't weer onbestendig zal blijven met Oslo af en toe regen of onweer en lagere tem peraturen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 2A uur. u Den Helder Ypenburg Eelde De Bilt Twente Rindhoven 7d Limburg zwaar bew. zzo 22 regenbui z 24 half bew. ozo 24 lichte regen zzw 26 half bew. windst. 27 geheel bew. windst. 28 zwaar bew wzw 27 Dinsdag 28 juli Zon op 4.54 uur, onder 20.38 uur. Maan op uur, onder 14.24 uur. Maanstanden 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 27 juli Hoog water 8.32 en 20.58 uur. Laag water 4.06 en 16.21 uur. Dinsdag 28 juli Hoog water 9.27 en 21.56 uur. Laag water 4.49 en 17.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen licht bew. nno n ono n o w 30 30 28 22 28 zwaar bew. windst. 25 geheel bew. o 27 half bew. windst. 28 onbewolkt zw 30 geheel bew. windst. 30 licht bew. windst. 30 n nnw ozo z onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt ono onbewolkt n onbewolkt onbewolkt 27 26 32 20 windst. 28 zzw 30 o 28 w 28 wzw 28 windst. 32 ono 32 28 35 windst. 32 nnw ë<3 0 0,1 0 0,1 0 0 0 0 0 0 1 0,5 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2