Amerikanen in Genève keren terug tot hardste standpunt Speurwerkcentrum te Petten Brand in Katwijk kostte vrouwelijke arts uit Leiden het leven Tien doden en talrijke gewonden bij ongelukken tijdens weekeinde Verklaring over „moordplan" in Nyassaland afgeperst? Ernstig verschil van mening met Britten Fidel Castro blijft premier van Cuba Esso Opnieuw woedden talrijke bosbranden <~Praatótoel MAANDAG 27 JULI 1959 3 Overeenstemming met Euratoom Herter in Berlijn Nasser hoopt dat Israel agressie zal plegen Hatta in Londen Weldra weer diplomatiek contact Jordanië-VAR ONBEZORGD GENIETEN... MET ESSO BENT U BETER UIT! Ernstig ongeluk door klappende band Brandweerman te water in Santpoort Zes koeien vergiftigd Lichamen twee Neder landse bergbeklimmers gevonden Kassem neemt rust (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 27 juli. Een ernstig me ningsverschil tussen Engelsen en Ameri kanen heeft een verwarde situatie gescha pen op de Geneefse ministersconferentie, juist op het moment, dat na alle moeilijk heden het silhouet van een beperkte over eenkomst zich begon af te tekenen. Waar Herter vorige week zonder mis schien geheel akkoord te gaan met Selwyn Lloyd's aanpak de Britse minister zijn gang liet gaan met zijn pogingen om al thans een onvolledig akkoord over een tus sentijdse regeling voor Berlijn te bereiken en de openstaande punten naar een top conferentie over te hevelen, daar zijn de Amerikanen dit weekeinde zonder enige voorafgaande waarschuwing terugge keerd tot het hardste standpunt, dat zij in Genève hebben ingenomen. Zij hebben doen weten, dat zij de vol gende eisen voor een topconferentie stel len: a) Een volledige overeenkomst over een interim-regeling voor Berlijn moet nu in Genève worden bereikt en de Russen moe ten de koppeling tussen zo'n regeling en de door hen geëiste al-Duitse commissie verbreken. b) De Russen moeten een verklaring af leggen, dat de westelijke rechten in Ber lijn ook na afloop van een interim-rege ling gegarandeerd blijven. De Amerika nen verklaarden, dat als de huidige im passe voortduurt, zij preferen de conferen tie tot september of oktober te verdagen. Aangezien deze eisen voor de Sovjet-Unie onaanvaardbaar zijn, ziet het er voor de Geneefse conferentie uiterst somber uit. als de Amerikanen eraan vasthouden, en de Britten, die vol goede moed waren over een mogelijk akkocrd, lieten vanochtend de hoofden hangen. Zij waren tevens uiterst verstoord over de interpretatie, die een Amerikaanse woordvoerder hechtte aan de rede, die Lloyd vrijdag op een ple naire zitting hield. Volgens de Amerika nen zou deze rede niet-representatief voor het westelijke standpunt zijn. De Ameri kanen impliceerden in feite, dat Lloyd kwalijke concessies zou hebben willen doen en gaven met name een apert ver valste uitleg van wat in feite slechts een vraag van Lloyd over de westelijke rech ten in Berlijn aan Gromyko was. De Brit ten zijn hierover des te meer verbijsterd, omdat Herter vrijdag na afloop van de zitting met uitgestoken hand naar Lloyd toekwam om hem met zijn „voortreffe lijke rede" te complimenteren. Wat de reden van de verharding in het Amerikaanse standpunt kan zijn, was niet helemaal duidelijk. Men vermoedt nieuwe instructies uit Washington en neemt te vens aan, dat Herters bezoek aan Berlijn van zaterdag het denken van de Ameri kaanse minister sterk heeft beïnvloed. Zondagavond dineerden Lloyd, die zo juist uit Londen terug was gekeerd, en 'Herter samen in een blijkbaar vergeefse De voorzitter van de Euratoom-Commis- sie. de heer E. Hirsch, heeft zaterdag na een onderhoud met de ministers Luns en Cals medegedeeld te vertrouwen, dat voor het einde van september een overeenkomst met de Nederlandse regering wordt af gesloten voor het vestigen van een onder zoekcentrum van Euratoom in Petten. Deze overeenkomst zal op dezelfde beginselen rusten als die van Euratoom met de Ita liaanse regering voor het centrum in Ispra, echter op kleinere schaal. In de vergade ring van de Euratoomministers deelde de heer Hirsch nadrukkelijk mee, dat een eventueel centrum van Euratoom in Petten een zelfstandig karakter zal hebben en niet ondergeschikt zal zijn aan het Centrum in Ispra, waartoe Euratoom een overeen komst heeft gesloten met de Italiaanse regering, of enig ander centrum. De Kema zal financiële steun krijgen van Euratoom voor de ontwikkeling van een nieuw type kernreactor, aldus heeft de minister van O., K. en W., mr. Cals, zater dag in Brussel medegedeeld. Hij voegde hier aan toe, dat ook andere Nederlandse bedrijven en instellingen opdrachten van Euratoom zullen krijgen. (Vervolg van pagina 1 In de Westduit.se pers barstte vanmorgen dan ook kritiek tegen Willy Brandt los. zoals die nog nooit is verschenen. De Frank furter Allgemeine Zeitung schrijft, dat Brandt blijkbaar niet inziet, dat zijn Oost- Westduitse commissie de Oostduitse com munisten 'de gelegenheid verschaft om de gewenste erkenning van westelijke kant in de wacht te slepen om daarna natuur lijk rustig de commissie en de Duitse een heid in haar sop te laten gaarkoken. Voorts wordt kritiek op Brandt geoefend, omdat hij los van de regering te Bonn op eigen houtje een soort Berlijnse buitenlandse politiek aan het voeren is, alsof West- Berlijn een afzonderlijke staat is, terwijl de stad slechts een afzonderlijke status heeft en er prat op gaat tot de Bondsre publiek te behoren. Inmiddels heeft de Oostduitse commu nistische partijleider Ulbricht zaterdag opnieuw gedreigd met eenzijdige verdra gen tussen Rusland en zijn land over Ber lijn en -met een afzonderlijk vredesver drag. Maar hij naderde aan de andere kant met een voorstel tot vorming van een viermogendhedenconferentie met Oost- en Westduitse deelneming voor de eerste keer de Westelijke voorstellen betreffende een viermogendhedencommissie met Oost- en Westduitse deelneming ter bespreking van de eenheid en de Berlijnse kwestie. En hij naderde daarmee Brandt's omstre den plan wat te Bonn de mening ver sterkt, dat West-Berlijn zich met dat plan in gevaarlijk vaarwater bevindt. Ulbricht stapte namelijk in feite af van de door de Russen en Oostduitsers te Genève steeds weer voorgestelde Oost- en Westduitse commissie van paritaire samenstelling en zonder verantwoordelijkheid van de Grote Vier. poging om hun standpunten weer in over eenstemmig te brengen, hoewel zij tot diep in de nacht praatten. De met optimis me tegemoet geziene lunch van Lloyd en Gromyko, de bijeenkomst der westelijke ministers en de daarop volgende thee der grote vier van heden zullen onder deze om standigheden zeker geen resultaten kun nen afwerpen. ALEXANDRIE (UPI) Sprekend te Alexandrië heeft president Nasser zondag verklaard dat het „de droom van elke Arabier" is dat Israel Egypte zal aanval len. „Wij wachten op agressie van Israel of zijn aanhangers. Wy zullen er de be slissende slag mee leveren, en voor eens en altijd Israel kwijtraken", zei Nasser. Hij sprak in het stadion van Cairo, voor dat een grote militaire parade de officiële viering van de revolutie tegen koning Fa- roek luister ging bijzetten. LONDEN (AFP) De Afrikaan Thomas Karua heeft zondag tot een verslaggever van het Agence France Pressc gezegd, dat de oorsprong van de samenzwering tot moord op blanken in Nyassaland bij hem ligt. Karua zei, dat de politie hem in maart, toen hij gedetineerd was in de ge vangenis van Chami in Zuid-Rhodcsia, een verzonnen bekentenis heeft laten onder tekenen in ruil voor invrijheidsstelling. Daarna, toen hij zich naar Tanganjika, waar hij bezittingen heeft, wilde begeven, kon hij alleen toestemming daarvoor krij gen indien hij een tweede door de politie opgestelde bekentenis tekende. In deze, eveneens door Karua ondertekende ver klaring bekent hij te hebben meegewerkt aan het op touw zetten van een samen zwering tot moord op de blanken. De tekst van deze verklaring is, aldus Karua, de kern van het Britse witboek, waarmee de regering de afkondiging van de noodtoe stand in Nyassaland heeft willen recht vaardigen. Karua wees er voorts op, dat hij de enige Afrikaanse nationalist is die na afkondi ging van de noodtoestand de gevangenis heeft kunnen verlaten. Later werd Karua weer gearresteerd om dat hij een verklaring zou hebben onder tekend, waarin hij de eerste twee tegen sprak. In de gevangenis bood men hem weer vrijheid in ruil voor een verklaring aan, zo zei Karua. Deze keer ging het om een verklaring aan de Britse commissie van onderzoek, waarin werd gezegd dat de samenzwering een feit was. Tweemaal had hij de verzonnen verklaring afge legd, maar de leden van de commissie begrepen, dat hij niet de waarheid sprak. Nadat hij op kosten van de Britse rege ring met zijn gezin naar Londen was ge gaan, vroeg hij een derde onderhoud met de inmiddels teruggekeerde commissie aan. Toen onthulde hij de waarheid, aldus zei Karua tot de verslaggever. HAVANA (AFP en Reuter) Dr. Fidel Castro heeft ermee ingestemd premier van Cuba te blijven. Dit heeft president Dorticos zondag bekendgemaakt. Castro-trad op 17 juli -af omdat ex-pre sident- Urrutia de revolutie zou hebben gesaboteerd. Urratia trad onmiddellijk af, maar Castro negeerde sindsdien de vele demonstraties van trouw en verzoeken dat hij zijn functie zou hervatten. President Dorticos deelde Castro's besluit mede op een bijeenkomst, welke door een grote menigte werd bijgewoond. De Cubanen vierden zondag op grootscheepse wijze de zesde verjaardag van de eerste actie van Castro's strijdkrachten. In Havana werd een militaire parade gehouden en elders schiet- en bombardementsoefeningen. Bij de wilde viering werden 15 mensen door verdwaalde kogels gewond. Castro zei na Dorticos in een lange toe spraak tot de geweldige menigte, dat zijn besluit om premier te blijven geheel aan het volk te danken is. Hij was meer dan ooit overtuigd van de macht en onover winnelijkheid van de Cubaanse revolutie. LONDEN (UPI) Dr. Mohammed Hat ta, de voormalige Indonesische vice-presi dent, is zondag uit Duitsland naar Londen gevlogen voor een bezoek van zeven dagen. Hij werd vergezeld door R. Racham, hoofd van de afdeling coöperatie van het minis terie van Economische Zaken. Een officiële Indonesische woordvoerder zei op het vliegveld, dat Hatta vrij ver moeid was en het zeer druk had. „Hij is hier op uitnodiging van de internationale coöperatieve alliantie", zo deelde hij mee. Hatta zal vervolgens naar Parijs gaan. Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië heeft zijn residentie tijdelijk naar de Westdxntse universiteitsstad Freiburg verlegd. De koning was vergezeld van een gevolg van zestig personen, een onbekend aantal vrouwen en een tot de tanden bewapende lijfwacht. De vorst heeft permanent veertig auto's tot zijn beschikking. Het doel van Saoeds komst is zijn dochtertje af te halen, die een jaar door een Freiburgse professor is behandeld. (Reuter) Het socialistische lagerhuis lid Foot heeft zondagavond bevestigd, dat hij Karua verleden maand te Londen heeft laten getuigen voor de Devlin-commissie, die een onderzoek naar de recente wan ordelijkheden in Nyassaland heeft inge steld. CAIRO (UPI) Volgens het dagblad „Al Ahram" zullen de diplomatieke be trekkingen tussen de V.A.R. en Jordanië „vóór 23 augustus" worden hervat. Jordanië verbrak de diplomatieke be trekkingen met de V.A.R. op 20 juli 1958, nadat de V.A.R. de nieuwe Iraakse repu bliek had erkend. De grenzen tussen Syrië en Jordanië zijn inmiddels voor normaal verkeer openge steld. Advertentie Ververs geregeld metEsso Extra Motor Oil en... alles loopt gesmeerd. Zowel bij een hete als koude motor heeft deze multigrade motorolie de juiste vloeibaarheid. Esso Extra Motor Oil houdt de motor schoon en bestrijdt slikvorming effec tief. Dank zij de anti-slijtage eigenschappen een langer en gelukkiger autoleven Ook voor het tanken... even denken! Goed zo, stop bij Esso, want Zondagmorgen omstreeks vijf uur brak brand uit in een woning in het gemeente lijk recreatiegebied „De Pan van Per- sijn" in Katwijk aan de Rijn. Het huis, dat werd bewoond door de kunstschilder P. Cox, brandde in korte tijd geheel af. Een logé van de familie Cox, de 58-jarige arts mevrouw E. A. C. van den Burg-Grijm uit Leiden, hoofd \an de medische afde ling van de universiteitsbibliotheek, die daar de vorige dag met haar 15-jarige zoon haar intrek had genomen, kon zich niet meer in veiligheid stellen en kwam in de vlammen om. De zoon kon door de heer Cox via een raam in veiligheid worden gebracht. De jongen had echter ernstige brand- en snij- wonden opgelopen. Hij is in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. Behalve de woning werd ook de daar- achtër gëlëgëfi meubelwerkplaats een prooi der vlammen. Hierbij kwamen twee honden in "de'vlammen oin."Door 'dé 'zeer geïsoleerde ligging van het recreatiege bied werd de Katwijkse brandweer pas om vijf minuten voor zes gealarmeerd. De w ning was toen vrijwel geheel uitge brand. Men slaagde erin een aangren zend huis te behouden en te voorkomen dat het vuur zich uitbreidde tot het om liggende zeer droge bosterrein. De oorzaak van de brand is nog niet vast gesteld. Bovenhuis in vlammen In Amsterdam-Noord heeft brand ge woed in een bovenhuis aan de Buikslo- terweg. Terwijl de bewoonster de bakker aan de voordeur te woord stond laaiden de vlammen in de keuken op de eerste verdie ping hoog op. In korte tijd baande het vuur zich een weg door de zolder en het dak van de woning. Binnen een half uur was de gehele bovenverdieping uitgebrand. Ook een jong echtpaar, dat beneden enke le kamers had, moest met de baby de wijk nemen. De brandweer, die met een motorspuit en een ladderwagen via de pontverbin ding over het IJ naar het brandende huis moest komen, wist in korte tijd het vuur met vier stralen te doven. Het aangren zende huis kreeg brandschade op de zol derverdieping en waterschade in de woon kamers. Na drie eeuwen afgebrand Zondagmiddag is de boerderij van de heer J. Langendijk aan de Zuiderweg te Beemster door brand verwoest. Vrijwel niets kon worden gered. De brandweer korpsen uit Midden-Beemster, De Rijp en Spijkerboor moesten zich bepalen tot na blussing. De boerderij was meer dan drie eeuwen oud. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade, die f 75.000 be draagt, wordt gedekt door verzekering. Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond brand uitgebroken in de grote boerderij van de landbouwer A. Kooi bij Hallum (Fr.). Hoewel de schuur in korte tijd in lichterlaaie stond (de brand was tot kilometers ver in de omtrek te zien), was het vuur vrij spoedig bedwongen, dank zij het feit, dat zeven brandspuiten, waaron der vier van de vliegbasis Leeuwarden, aan het blussingswerk deelnamen. Het woonhuis kon daardoor behouden blijven. De schuur met de hooioogst en landbouw machines ging echter verloren. Brandweercommandant vloog boven bosbrand Een uiterst felle bosbrand heeft in Til burg tussen de Dongenseweg en de Loon- seweg 25 ha bos in vlammen doen opgaan. Het toeval wilde, dat de commandant van de Tilburgse brandweer zich op het tijd stip van het uitbreken van de brand in een helikopter bevond, die een rondvlucht maakte. Hij zag vlak beneden zich de brand ontstaan. Onmiddellijk liet hij de he iikopter dalen waarna hij per telefoon de inmiddels reeds gewaarschuwde Tilburg se brandweer instructies gaf. Met zeventig man en met de hulp van burgers, reservepolitie en militairen van de Kromhoutkazerne te Tilburg werd het vuur bestreden. Bij een aantal munitie- opslaagplaatsen kon het vuur tijdig tot staan worden gebracht. Aangestoken? Ongeveer vijftien bos- en heidebrandjés, alle van minder ernstige aard, hebben in het afgelopen weekeinde op de Vèluwe ge woed. Zaterdag brak op vijf plaatsen brand uit in de omgeving van Beekbergen. De Apeldoornse brandweer vermoedt, dat deze brandjes zijn aangestoken, evenals drie brandjes die zondag uitbraken tussen Kootwijk en Assel en waarbij anderhal ve hectare verloren ging. Op de Solseberg te Garderen werden anderhalve hectare heide en vliegdennen een prooi der vlam men. Voorts kwamen nog diverse kleine brandjes voor in de omgeving van Beek bergen, Wolfheze, Hoenderlo, tussen Els- peet en Staverden en tussen Esleept en Uddel. Bos in lichterlaaie Ook in de staatsbossen tussen Nijmegen en Groesbeek heeft zondagmiddag een felle brand gewoed ten zuiden van het sa natorium „Dekkerswald". De brandwe ren van Nijmegen en Groesbeek, geas sisteerd door militairen uit Heumen, kon den door snel ingrijpen het vuur beperken tot een oppervlakte van ongeveer vijftien hectaren heide en struikgewas. Bij Roggel in Limburg is acht hectare bos in vlammen opgegaan, nadat op een aangrenzend korenveld een dorsmachine in brand was geraakt. In dit waterarme gebied moesten de brandweren uit Roggel, Helden en Heythuizen het water met tankwagens aanvoeren. Militairen uit Roermond en Weert hielpen bij het blus sen. Zondagavond om zes uur is de 27-jarige echtgenote van een 28-jarige slager uit Hillegom ernstig gewond, toen de band van de scooter klapte. Het echtpaar reed op de Schipholweg in Haarlem ter hoogte van de Hannie Schaft- straat met een snelheid van 40 a 50 km per uur. Plotseling klapte de achterband. Bei den vielen en de vrouw die op de duo zat kreeg een schedelbasisfractuur. In ernstige toestand werd zij naar de Mariastichting gebracht. De bestuurder had geen letsel. Bij een brandje in Santpoort is er een brandweerman te water geraakt. Hij wil de met een kano een slang naar de over kant brengen, maar plotseling sloeg de kano om. waardoor hij met slang en al kopje onder ging. Even later zagen de be langstellenden eerst de brandweerhelm, daarna de brandweerman en daarna de slang weer boven water komen. Het brandje woedde op grondgebied van de gemeente Velsen bij de plaats, waar de vuilstortplaats van Bloemendaal heeft ge legen. Alleen via de Delftlaan was de plek voor de brandweer bereikbaar, hetgeen enige moeilijkheden opleverde. Men slaag de er echter toch spoedig in het vuur de baas te worden. Duizend vierkante meter ruigte brandde af. In St. Jacobi-parochie zijn zes koeien van de veehouder J. S. Rienks door arse nicumvergiftiging om het leven gekomen. De dieren waren uit het weiland gebroken en gaan grazen op een aardappelveld, dat daags tevoren met arsenicum was be sproeid. Zondagmiddag heeft een groep Italiaan se berggidsen, die was uitgetrokken om op de Scerscen-gletsjer in de Bernina-Al- pen naar twee Nederlandse bergtoeristen te zoeken, op de bodem van een diep ra vijn de lichamen van beide vermisten ont dekt. Men zal trachten de lichamen te bergen. Donderdagochtend waren de beide Ne derlanders vanuit de Marinelli-Bombar- dieri schuilhut, op een hoogte van 2800 meter, naar de top van de Bernina ver trokken. Zij lieten een biefje achter in de schuilhut. Vrijdag maakte de opzichter van de schuilhut alarm, omdat de Neder landers nog niet waren teruggekeerd. Groepen berggidsen trokken uit en zon dagmiddag om vier uur werden de licha men van de beide Nederlanders ontdekt op de bodem van een diepe kloof. De gid sen keerden naar Sondrio terug, om het reddingsmateriaal en de assistentie te ha len die nodig zijn voor het moeilijke ber gingswerk in de steile kloof. 0p <de TV ij en de zon Begrijpt u nu welk een invloed het kli maat op de mens en op de menselijke samenleving heeft? U hebt altijd verkondigd, dat de Neder lander zoveel zwaartillender is dan de Italiaan. Ondervindt u nu zelf niet dat dit alleen maar een kwestie van meer en minder zonneschijn is? Als het zou regenen en het kil was zou den Genève en Kroesjtsjev veel dichter bij liggen. Nu de zon schijnt en het lekker warm is, denkt u: „Ik ga zwemmen en dan ergens op een terrasje zitten om naar de mensen te kijken. Genève kan het zonder mij stellen. En die toespraken van Kroesj tsjev kèn ik nu wel. Wat zien alle meisjes er feestelijk uit vandaag". hebt altijd zo hoog opgegeven van het innig-Nederlandse opper-gezellige familie leven „huiselijkheid is toch maar alles en zoals het klokje thuis likt, glanst het thee lichtje nergens". Wat is daarvan overgebleven? Zit u spelletjes te doen met u allen rond om de huiskamertafel? Of doet u het, in uw knutselhoek op zolder, zelf? Luistert u nog zo liefhebbend naar het klokje? En is het theelichtje aan? Wat mij betreft: Niet van de straat af te slaan. Mijn onverantwoordelijkheid heeft haar hoogetpunt bereikt. Weet u dat ik niet eens de Kamerverslagen heb ge lezen? Alleen maar de koppen? De Kamer is op reces, 't Zal zó waar achtig ook wel gaan. Het wonderlijke feit doet zich voor, dat de aarde blijft draaien ook als ik mij niet op de hoogte houd van haar wederwaardigheden. Zelfs als ik mijn hele verdere leven-lang achter koppen en glazen blijf zitten om het verkeer gade te slaan, zonder een hand uit te steken of een vinger in de pap te houden. Als ik nu eens gewoon nooit meer werkte? Zou de wereld daarvan iets be merken?- Al die naar Italië, Spanje, het zuiden van Frankrijk zijn gegaan. Zouden zij dat ook gedaa/i hebben, allemaal, azzzeze voor uit geweten hadden van dit zalig zomertje thuis? Spinnig bij-gedachte'tje: ik heb toch maar groot gelijk gehad, dat ik mijn reis geld in de zak heb gehouden en hier in de zon zit; ik hi zf niets voor mijn nachtrust te betalen: iedere dag spaghetti gaat ook gauw je keel uithangen en de Noordzee is zo breed als de Middellandse; daar hoor je almaar Nederlands spreken om je heen; hier hoor je tenminste nog eris een woordje Duits. Denkt u, in de zon, maar eens even na over de invloed van het klimaat op de mens. 't Is allemaal niets anders dan een kivestie van koud of warm, nat of droog. Maar even niet aan Genève denken. En wat De Quay met u voor heeft zal u zo een zorg wezen. Floris Flaneur Tijdens het afgelopen weekeinde zijn tien mensen om het levei. gekomen bij ver keersongelukken. In Harderwijk moest de 27-jarige motor rijder J. van Steenwijk uit Gorinchem wiens 22-jarige echtgenote op de duo zat remmen toen een voor hem rijdende auto bus bij een halte stopte. Een 21-jarige chauffeur van een truck met oplegger uit Groningen, die achter de motorrijder reed, zag dit blijkbaar te laat. De truck raakte de achterkant van de motor, waar door mevrouw Steenwijk van de duo viel en door een voorwiel werd overreden Zij was op slag dood. Bij een ander ongeluk in Harderwijk vonden twee mensen de dood. De 27-jari- ge motorrijder J. van Dijk uit Almelo met zijn 63-jarige vader, E. van Dijk uit Gla- nerbrug op de duo, aarzelde bij het pas seren van een wegkruising. De motorfiets werd aan gereden door een autobus en tien meter meegesleurd. De vader was op slag dood, de zoon werd zwaar gewond en overleed later in het ziekenhuis te Harder wijk. Bij een derde verkeersongeluk in Har derwijk, een botsing tussen twee auto's, werden drie mensen levensgevaarlijk en vier minder eimstig gewond. De auto's werden volkomen vernield. De politie ver klaarde „niet te kunnen begrijpen dat uit de chaos nog iemand levend te voorschijn was gekomen." Twee militairen van de commandotroe pen te Roosendaal, die zaterdagavond een feest te Dinteloord hadden bezocht, reden des nachts per motor terug naar hun gar nizoen. Op de weg Dinteloord-Stampersgat zijn zij van de dijk gereden en veronge lukt. Omstreeks halfeen vond een taxi ondernemer uit Dinteloord een der mili tairen, de 20-jarige W dood in de polder sloot liggen. De andere, de 20-jarige V., was zwaar gewond. Hij is door de genees kundige dienst van de commandotroepen te Roosendaal naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Op de Schermerdijk in Ursem is de 60- jarige huisschilder P. H. Schipper uit Ur sem, die met zijn vrouw achterop per bromfiets terugkwam van familiebezoek in De Rijp, nadat hij geschrokken was van de claxon van een hem achterop rijdende melkauto, in de berm van de weg gereden en gevallen. Hij liep een schedelbasisfrac tuur op en overleed ter plaatse. Zijn vrouw liep slechts lichte kwesturen op. De 54-jarige employé van een militaire kantine te Harderwijk, D. Horstman uit Ermelo, werd, toen hij per bromfiets de Harderwijkerweg wilde oversteken, door een personenauto aangereden. Hij was on middellijk dood. In Rotterdam is de 13-jarige J. F. van den Engel uit Poortugaal, toen hij naast zijn moeder fietste, gevallen juist toen hem een achteropgekomen vrachtauto pas seerde. De knaap kwam met het hoofd onder een achterwiel en was op slag dood. Te Schettens bij Bolsward is de negen jarige Jacob Bakker door een scooter aan gereden, toen hij onverhoeds de drukke rijksweg overstak. Het knaapje overleed ter plaatse. Na een priesterfeest te Laren gingen twee 15-jarige jongens, die als ruiters aan het feest hadden deelgenomen, een wed denschap aan wie het eerste thuis zou zijn. Tijdens deze wedren liep het paard van een der jeugdige ruiters de 69-jarige wielrijder W. Koteris uit Laren omver. Deze werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in een ziekenhuis is over leden. In de afgelopen nacht is bij Norg een auto in botsing gekomen met een tegen ligger en daarna tegen een boom gereden. Een van de beide inzittenden, de 67-jarige heer A. Bloembergen uit Assen, is bij dit ongeval om het leven gekomen. De heer Bloembergen was secretaris van de Motor club Assen, de organiserende vereniging van de motocross te Norg, en tot voor kort secretaris van de vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Assen. De auto werd bestuurd door de Asser hotelhouder A. H. E. Deze is gearresteerd, daar hij volgens de politie onder invloed van sterke drank verkeerde. Vele gewonden In Apeldoorn zijn vier mensen ernstig gewond bij een botsing tussen een motor fiets en een bromfiets. Drie van hen bra ken een been. de vierde kreeg een zware hersenschudding en hoofdwonden. In Gouda is een personenauto met vijf mensen tijdens een inhaalmanoeuvre eerst in botsing gekomen met een andere wagen en daarna in volle vaart te water gereden. De vijf inzittenden wisten ongedeerd op de wal te komen. De aangereden auto sloeg om en schoof op zijn dak nog twintig meter door. De vier inzittenden waren ge wond, maar konden na verbonden te zijn naar huis gaan. In Bussum is vanmorgen een 12-jarig meisje ternauwernood aan de verstikkings dood ontkomen. Zij liep op de rijksweg, toen een motor met zijspan werd aange reden door een auto. De motorrijder viel op straat en de onbestuurde motor, waar van het zijspan gevuld was met boeken, reed op het meisje af en drukte haar in de moddersloot. Zij kreeg de motor boven op zich. Toesnellende automobilisten, die tot de heupen door de modder moesten waden, trokken de motor met zijspan weg en wisten het meisje, dat reeds onder de modder was verdwenen, te bevrijden. Zij werd met een gebroken been naar een ziekenhuis vervoerd. ISTANBUL (A.F.P.) Volgens het te Istanbul verschijnende blad „Imilliyet" is generaal Kassem, de premier van Irak, overwerkt. Op last van zyn artsen zou hy rust houden. Intussen zou generaal Ahmet Salih el Abdi als regeringsleider optreden. (Reuter) Generaal Abdi, die militair gouverneur-generaal van Irak is, heeft in tussen de „comités voor de verdediging van de republiek" laten weten, dat zij onwettig zijn en hun activiteit moeten staken. Deze comités werden drie maanden geleden op gericht en zij hebben zich sindsdien bezig gehouden met het verwijderen van „onge wenste elementen, reactionairen en vijan den van de republiek", uit de overheids diensten. De generaal verklaarde dat overtreding van zijn verbod met twee of drie jaar ge vangenisstraf of een boete zal worden ge straft.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5