Tochten naar de Kiwirokvallei en Antarestoppen lonen de moeite EXAMENS Sibillers zien het nut van lopen door beekbeddingen niet in r* ÜSÏ IJmond-agenda Havenberichten STOFZUIGERS FELTA lus Bouclé LOENDERSLOOT Stijgen en dalen Over de graat Vrachtauto klem in poort Suomi in Leiden Tour de Flevo gewonnen door N. Lute Zweefvliegclub breekt records MAANDAG 27 JULI 1959 Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil). LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN Door dr. L. D. Brongersma, wetenschappelijk leider van de Nieuw-Guinea-expeditie. SIBIL, 10 juli Nu de expeditie eenmaal draait, volgen de elementen elkaar snel op. Wanneer het maar even redelijk weer is, gaan de helikopters de lucht in en zo wordt de verbinding met de andere bivaks onderhouden. Van het basis bivak over het Oriongebergte naar het oosten loopt de route naar het Antares- gebergte. Van afstand tot afstand zijn er open plaatsen gekapt, die als landings terreinen voor de helikopters kunnen worden gebruikt. Op grotere afstanden zijn bivaks ingericht, waar voorraden zijn opgeslagen voor de langstrekkende «^roepen onderzoekers. De helikopter-vakken zijn met nummers aangegeven en de er bij liggende bivaks dragen dezelfde nummers. Zo ligt bij de kampong Nimdol in het dal van de Ok Bon (een oostelijke zijrivier van de Ok Tsjop (of Oost-Digoel) bivak 36. Dit is een belangrijk punt, omdat hier voorraden liggen opgeslagen voor groepen, die verder naar het oosten of wel naar het noorden willen gaan. Als laatste van de serie ligt aan de voet van het Antaresgebergte bivak 39, dat als basis was gekozen voor de beklimming van het gebergte. Als eersten trokken de geologen naar de Ok Bon; dr. Ch. Bar koos bivak 36 als uitgangspunt voor een tocht, die hij samen met de adjunct administratief amb tenaar G. Dasselaar naar de Kiwirokvallei (20 km noordelijk van de Sibilvallei) maakte. Ir. H. Cortel koos dit punt als basis voor een onderzoek in het dal van de Ok Bon en enkele zijdalen, ing. A. Escher passeerde hier op weg naar het Antaresgebergte. Eerst, toen de helikopters nog niet te Sibil waren gestationeerd, moest de hele aanvoer langs deze route met dragers geschieden, maar later werden de heli kopters ingezet en daarmee kon op een dag een ton aan voeding en uitrusting worden overgebracht. Men zou daar voor zeker vijftig dragers vier dagen moeten laten lopen om dezelfde hoeveel heid naar bivak 39 vervoerd te krijgen. De geomorfoloog dr. H. Th. Verstappen en de eerste luitenant der mariniers C. B. Nicolas liepen van Sibil naar bivak 36 en gingen vandaar per helikopter naar 39 om met de heer Escher de beklim ming van het Antaresgebergte te probe ren. Op 19 juni verlieten Bar en Dasselaar bivak 36 op hun tocht naar de Kiwirok vallei. Voor het vervoer van hun uitrus ting en voeding hadden zij de beschikking over achttien Sansaforezen (mannen uit het dorp Sansafor aan de noordkust van de Vogelkop, die speciaal voor de expedi tie waren aangeworven) en over een aan tal Sibillers. Zij begonnen hun tocht op 1000 meter boven de zeespiegel en moes ten de eerste dag al over het Jagoem- gebergte (2350 m) heen. De hele tocht was een opeenvolging van stijgen en dalen. Nu zijn er dikwijls paden, die door de bevolking worden gebruikt, maar deze volgen meestal de bergruggen. Een geo loog geeft de voorkeur aan een tocht dooi de bedding van de beken, waar hij een beter overzicht van de gesteenten kan krijgen. De Sibillers vonden dit maar een onaangename gewoonte en zij probeer den dan ook telkens de groep naar een volgens hen beter pad te voeren. Lukte dat niet, dan kwamen zij 's avonds in het bi vak eens met Dasselaar praten: „als'die andere man nu zo gek is om stenen te willen verzamelen in beekbeddingen, laat hem dan rustig alleen gaan en gaat u dan met ons mee terug". Het heeft de heer Dasselaar dan wel eens overredings kracht gekost om deze Sibillers tot ver der mee gaan te bewegen. De tweede dag werd de centrale waterscheiding bereikt en daar werd op 2560 meter boven zee het bivak gemaakt, een koude bedoening, want men slaapt niet in afgesloten ten ten, maar onder een tentzeil, waar de wind lustig onder door waait. Op de vier de dag werd de Kiwirokvallei bereikt. Dat is een dal met vrij veel bevolking en het is een plaats, waar de Sibillers regelma tig komen. Zij halen daar tabak en en kele Sibillers hebben er een vrouw ge kocht. Er is zelfs een man die een vrouw in de Sibilvallei heeft en een andere in de Kiwirok, hij logeert nu eens bij de ene, dan weer bij de andere. Van de Kiwirokvallei ging de tocht naar het noordwesten, steeds weer dwars over de heuvelruggen, die de dalen van de hier naar het noorden afvloeiende rivieren van elkaar scheiden. Zo bereikte men de Ok Bie, een van de bronrivieren van de Sobger (die op haar beurt in de Iden- burgrivier uitmondt). Vandaar werd naar het zuiden gelopen, weer terug over de waterscheiding, over passen van 2680 en 2630 meter en zo werd het dal van de Ok Tsjop bereikt. Daar werd voor de laat ste maal een bivak betrokken en vijftien dagen na het vertrek uit Nimdol werd over het Oriongebergte terug gelopen naar het basiskamp in de Sibilvallei. Het lijkt al lemaal nogal eenvoudig zo'n tocht, want er worden geen grote afstanden afgelegd, maar het is een dodelijk vermoeiende ge schiedenis. Steeds een berg op, er aan de andere kant weer af, een volgende rug over, enzovoort. Soms gaat de route over oneffen glibberige paden, dan weer door Het droppen van voorraden, zoals dat door de heer Platteel werd gade geslagen. met rolstenen bezaaide beekbeddingen. Voortdurend moet men zorgen dat de dragers bij elkaar blijven en dat er niet een paar vandoor gaan. Was deze tocht naar de Kiwirok al een evenement', nog spannender was de An- taresbeklimming. Aan de hand van de luchtfoto's had men al een route uitge zocht, die zou lopen over de graat, wel ke de verschillende toppen en topjes verbindt. Van bivak 39 uit rpaakte de heer Escher een voorverkenning tot 1700 me ter, maar het bleek dat daar geen water te vinden was en c'at men dus beter een andere weg kon zoeken. Hier bracht de helikopter uitkomst. Men maakte een korte vlucht over een deel van het geberg te en er werd een diepe kom gevonden, geheel met riet begroeid, die als lan dingsplaats voor helikopters kon worden gebruikt. Van het dal van de rivier was deze kom door een smalle rug geschei den. Op de rug werd een bivak gebouwd, dat uit twee huizen bestaat, één voor de deelnemers aan de expeditie en één voor een groep van het kadaster (die hier astronomische plaatsbepalingen moet doen). Het is misschien wat overdreven om van huizen te spreken. De dakbedek king wordt gevormd door dekzeilen, de vloer bestaat uit dunne latjes en het huis staat op korte palen. Aan de ene zijde de Sterke afdaling tot de landingsplaats voor de helikopters, aan de andere zijde de diepe kloof, waarin de rivier stroomt. Langs de éne wand een rij bedden en ge scheiden daarvan door een smal looppad een werk/eettafel en een bank langs de andere wand. In dit bivak heeft men echt het idee van op expeditie te zijn. Men is daar echt buiten, wat men van het basisbivak met ons aluminium huis en ons vliegveld niet kan zeggen. Per helikopter ben ik er een keer op visite geweest. Men landt in de kom achter het bivak en als het in lange tijd niet heeft geregend, dan gaat dat wel, maar als er een paar flinke buien zijn gevallen stapt men van de helikopter in een sopperige massa. De weg naar het huis bestaat uit een trap van boomstammetjes met dwars- latjes (bij regen flink glad) en boomstam men, waar men wat vlakke stukken aan heeft gekapt om het lopen wat gemakke lijker te maken. Het geheel is voorzien van een leuning van dunne rotan, die niet de minste effectieve, doch slechts morele steun geeft. Dit bivak 39-a gedoopt, omdat het tussen 39 en geplande 40 in ligt. d;en- de als uitgangspunt voor de beklimming. Het is er dicht bevolkt want de biologi sche deelnemers hebben er ook reeds hun intrek genomen. Papoea-bevolking is er niet, want men gaat niet de berg op, daar wonen slechts kwade geesten. Als dra gers moest men dan ook moejoes nemen, die dit gebied niet kennen en dus met de daar wonende geesten niets uit te staan hebben. Zes dragers werden aangewezen om met de heren Escher, Verstappen en Nicolas mee te gaan. Zij kregen wollen trainingspakken om hen te beschermen tegen de koude op grote hoogte. Op 27 juni vertrok de kleine groep over de graat naar de top. Men had erop gerekend, dat de tocht hoogstens acht dagen zou duren. Dat is wel wat tegengevallen, want elf dagen later was mer pas terug. Het An taresgebergte is dicht bebost en men moest dus een pad kappen. In het begin ging dat nog wel, maar later kwam men in een gebied met klimbamboe, die uiterst veerkrachtig is. Tracht men met een kap mes deze bamboe te kappen, dan buigt zij door en veert weer terug. In een der gelijk gebied waren de vorderingen maar tweehonderd meter per uur. In het begin was het weer goed en dat was prettig voor het werk, maar slecht voor de watervoorziening. Hier en daar Él I De heer Brongersma (rechts) met gouverneur Platteel bij diens aan komst in het basiskamp Sibil. Tussen hen in op de achtergrond de echtgenote van de gouverneur en rechts op de achtergrond de heer Venema, technisch leider van de expeditie. De ver schijning van mevrouw Platteel heeft er de Sibillers eindelijk van kunnen overtuigen, dat er ook blanke vrouwen bestaan werd water gevonden en in jerry cans meegenomen. Op andere plaatsen kon men alleen maar drabbig water krijgen door het vochtige mos, dat daar in grote massa's groeit uit te knijpen. Een van de deelnemers werkte zo enkele uren om tien liter water te verkrijgen. Op 2800 meter kwam men bij een steile rotswand, die voor een alpinist wel te beklimmen was, maar waar men de zwaar beladen dra gers nooit tegen op zou kunnen krijgen. Uren besteedde men aan het zoeken en kappen van een nieuwe route, die om de steile wand heen voerde. Op 4 juli werd de westelijke top op 3380 meter bereikt. De gehele groep, inclusief de dragers be reikten dit punt. De Moejoes gaven door gedans en gejoel uiting aan hun enthou siasme. Zij hadden het gebergte wel benauwend gevonden en waren steeds bang dat de steile wanden en toppen op hen zouden vallen. Ten oosten van deze top werd nog een klein bivak ingericht voor de drie klimmers, de dragers gingen terug naar een lager gelegen bivak waar het voor hen minder koud was. Comfortabel was het bivak van de drie heren niet: een uit holling in de bergwand met daarover een tentzeil, zodat men tenminste tegen wind en regen beschermd was. Het weer was veel slechter geworden en er vielen flinke buien, zo kon men in een nacht met het tentzeil twintig liter water opvangen. De voedselpositie werd er ook niet beter op, want de westelijke top werd pas bereikt op de dag dat men feitelijk in bivak 39a terug had moeten zijn. Het was moeilijk om uit te maken wat nu de hoogste top was, omdat men telkens in nevekwas ge huld. Wilde men slagen dan was de enige oplossing om nog een dag te besteden aan een zeer snelle beklimming. Hiervoor gin gen de heren Escher en Verstappen op 5 juli op pad. Zij hadden het voordeel, dat het laatste stuk van de smalle graat en de oostelijke top niet begroeid waren. Het werk begon hier meer te lijken op het bergbeklimmen zoals men dat in Europa kent. Om twee uur 's middags waren zij op de oostelijke top, die 3650 meter hoog bleek te zijn en niet 4170 meter, zoals op de kaart stond aangegeven. Net toen men op de top was scheurden de wolken uit een en men had een mooi overzicht over, het gebergte. Het gestelde doel om de hoogste top van Antares te beklimmen was bereikt en in 'n snel tempo ging men weer terug om voer donker weer in het bivak te kunnen zijn. De terugtocht met de zes dragers langs het eenmaal gekapte pad verliep vlot. Zo kwam men op 7 juli weer in bivak 39a. Toen ons in het basis kamp in de Sibilvallei het telegram van bivak 39 bereikte, dat de groep veilig te rug was, betekende dat voor ons een hele opluchting. Wij wisten dat de klimmers acht dagen weg zouden blijven en wij wis ten ook dat zij voor die tijd voldoende voe ding hadden, waarbij ook een paar kilo noodrantsoenen. Een paar dagen vertra ging waren dus niet verontrustend, maar men wacht met steun liever niet totdat zij echt nodig is. Zo werd een volgpatrouille met twintig dragers uitgezonden onder leiding van de luitenant ter zee arts II M. O. Tissing, een goedé loper en klim mer. Kort na zijn vertrek uit 39a kwam hij op 2000 meter de terugkerende groep te gen. Niet alleen betekende deze beklim ming van de Antares een mooie sportieve prestatie, maar er werden ook tal van in teressante geologische gegevens bijeen gebracht. In een poort in de Hyacintenstraat te Santpoort is vrijdagavond een vrachtauto klem gereden omdat de bestuurder de hoogte van zijn wagen verkeerd schatte. De poort werd zwaar beschadigd en stond op instorten. Alvorens de vrachtwagen achteruit te rijden, werden stutten aange bracht. Tegen de bestuurder van de vrachtwagen, de 23-jarige J. S. uit Haar lem, zal proces-verbaal worden opgemaakt. De atletiekclub Suomi nam met vijf leden deel aan de .door de Leidse Atletiek- commissïè te Leiden 'georganiseerde wed strijden om de nationale titel in de B- klasse. Hoewel er door Suomi geen titels werden behaald, waren de prestaties toch de moeite waard. Voorzitter Jaap van der Poll bereikte bij het speerwerpen heren de tweede plaats, met een worp van 45,24 meter. Erika van der Ploeg kwam op de 200 meter niet verder dan een vierde plaats in haar serie, maar dit leverde haar een nieuw clubrecord op. Het oude clubrecord stond eveneens op haar naam, met 27 se conden, en nu maakte ze er 26,8 van. Trudy Koet-Peperkoorn bereikte een derde plaats op de 400 meter dames, in de goede tijd van 64,4 seconde. Bij het kogelstoten voor heren eiste Johan Adelaar de vierde plaats voor zich op met een stoot van 12,08 meter. Tenslotte werd Arend Koet vijfde bij polsstokhoogspringen, met 2,90 meter. HAARLEM. Voor het middenstands examen zijn te Haarlem geslaagd: J. P. v. d. Wiel, A. Wies, A. Willeme, G. C. Wil- lemse, H. U. J. Willemse, M. G. J. Wil- lemse, A. W. Willems, P. Willering, M. A. WillmsEsselaar, J. Winkel, A. Winke laar, N. Winters, H. R. Wit, H. C. Worm, G. A. Wubbels, A. Wijnhoven, U. Wijma, N. B. Zandbergen, C. Giffard, M. H. A. Zandvoort, G. J. Zeinstra, A. Zekveld, H. Zoet, P. J. Zonneveld, A. W. M. Zoon, J. A. J. ZuydamPellikaan, W. C. Zwanen burg, G. Bos, A. P. van Dijk, P. J. R. Lampe, T. Poort, A. C. Tesselaar, H. v. d. Water. Afgewezen: 3. Het examen is be ëindigd. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte-examens (ge hele akte: de dames: C. A. Hilhorst te Den Helder; de heren: J. H. Dölle te Haarlem; H. Birkhoff te Amsterdam; J B. Kaleveld te Alkmaar- P. A. de Graaf te Den Helder; R. J. L. de Vries te Zaandam; J. R. Berken bosch te Zandvoort; P. T. Struiksma te Enkhuizen; R. Keijzer te Zaandijk; J. G. E. Brand te Amsterdam; G. L. Bakker te Enk huizen; A. Rietdijk te Driehuis; A. J. M. Mooten te Hoofddorp; Th. A. v. Kooten te Overmeer (Nederhorst den Berg). Voor gedeelte A: Mej. M. M. v. Leuven- steijn te Den Helder; de heren: E. J. W. Duineveld te Amsterdam; E. Rietberg te Wieringerwerf. Voor gedeelte B: Mevr. de Jong-Kramer te Hyppolytushoef; de heren: G. A. Mantjes te Zaandijk; G. de Jong te Den Helder; J Faber te Broek op Langendijk; J. W. Smit te Aerdenhout. Nagekomen van 13 juli: J. M. Verhoeven te Heemstede; G. Elswijk te Wormerveer; J. J. M. van Spaandonk te Velsen-Noord; M. G. Clement te Amsterdam, allen voor B. OVERVEEN. Aan het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders te Over- veen zijn geslaagd: 's-Gravcnhage. Tekenen m.o.-akte m.a.: C. Amtzen, Amsterdam; J. A. J. van Genk, Dorst; P H. Groot, Velsen: M. A. van Houdt, Amers foort; F. G. M. van Roessel, Schijndel; C. M. Ver- donschot, Hulst; R. E. Wijdicks, Breda. Amsterdam. Examen Engels m.o.-A: C. de Boer, Haarlem; J. R. Hermanides, Amsterdam; H. Kroesbeek. Rotterdam; dr. E. D. Kunst, Amster dam; J. J. Lindhout. Utrecht; E. Thomas, 's-Gra venhage en J. Zuger Amstelveen, en de dames J. R. Boogert. Wassenaar; M. Th. de Rooy, s-Gra- venhage en N. v. Schaik, Apeldoorn. Hoofdspecialisaties Voetbal: J. J. Doornbos, Haarlem: W. Jesse, Amsterdam: H. Kaasjager, Slie- drecht; A. J, A. Meijer, Delfgauw; H. Th. Reuvers, Treebeek; G. Römer, Delfzijl; C. Ruseier, Amsterdam; J. G. F. M. Seelen, Venlo; E. H. Söllner, Hoogeveen: J. W. Wezenberg, Ermelo. Gymnastiek: W. A Bode, Amsterdam; J. Dienaar, Amsterdam; J. Haftka. Hellevoet- sluis; G. Hesse, Amsterdam: J. F. de Kaper Rotterdam; J. de Lange, Delft; Th. M. Ma- rijt, Amsterdam; J. J. van Meeteren, Tiel; J. B. Süthoff, Driebergen. Judo en jioe jitsoe: W. W. v. d. Bles, Haarlem; J. A. Bonte, Delft; J. A. Mulder, Bussum; J. T. Persijn, Bolsward: H. Sper- mon, Utrecht; G. Zwezerijnen, Utrecht; T Monteiro, Winterswijk. H. O. Kreytz, Arn hem. Zwemmen: J. H. F. Demandt, Maastricht: H. J. J. M. v. d. Hurk, Eindhoven; J. Ris, Amersfoort; Ch. C. Ritton, Amsterdam; P. O. R. E. Soumokil. Amsterdam; M. Wories, St. Michielsgestel; N. Hoorn, 's Graven- hage. Schermen: A. A. J. S. Monshouwer, Dor drecht; R. Oudijk. Delft; F. P. Wilmans, Amsterdam. Tennis: A. P. Bakker, Rotterdam; J. H. Boerop Utrecht; R. Molleman, 's-Graven- hage; H. Ch. Schmid. Haarlem; H. Schmohl. Noordwijk. Nevenspecialisaties Volleybal: J. H. Boerop, Utrecht; G. Hesse, Amsterdam: H. Kaasjager, Slie- drecht; W. I. W.' Kuijpers, Maastricht; A. A. J. S. Monshouwer. Dordrecht; J. A. Mulder, Bussum; R. Oudijk. Delft; J. Ris, Amersfoort; E. H. Söllner, Hoogeveen; J. B. Süthoff, Driebergen; M. Wories, St. Michielsgestel. Basketbal: J. J. Doornbos, Haarlem; W. Jesse, Th. M. Marijt, Ch. C. Ritton; F. P. Wilmans, allen Amsterdam; H. Sperman, Utrecht. Boksen: W. J. Greuel, Heerlen; J. Haft- ka, Hellevoetsluis; J. T. Persijn, Bolsward; H. Th. Reuvers, Treebeek; G. Römer, Delf zijl. Schoonspringen: J. H. Boerop, Utrecht; Th. M. Marijt, Ch. C. Ritton, beiden Am sterdam. Badminton: A. P. Bakker, Rotterdam: J. H. Boerop Utrecht; H. Ch. Schmidt, D. H. Wolting beiden Haarlem. Zaterdag hebben dè deelnemers aan de Tour de Flevo het wat kalmer aan kun nen doen, al waren er dan nog een ploe gen- en een individuele tijdrit in de etappe van Oosterbeek naar Apldoorn. Ook de keukenploeg had rust, de St. Josephstichting te Apeldoorn verzorgde de maaltijd. Het traject betekende veertig kilometer klimmen en dalen. De jongelui kregen de raad niet te ro ken; in de buurt van Apeldoorn zagen zij de resten van twintig hectaren bos, dat juist zaterdagmorgen door brand was verwoest. De oriëntatierit kwam te vervallen; in- plaats daarvan konden de jongens zwem men en dit lieten zij zich niet twee keer vertellen! De gele trui bleef in het bezit van N. Lute, van het begin af favoriet. Toch werd hij in de vorige dagen reed twee maal ge slagen door B. Kuys, die hem in de sprint geen kans gaf; ook J. Zentveld en J. Geluk bleven bij hem in de buurt wat de punten betreft. Bij de pogingen was en bleef T. Molenaar favoriet. De uitslagen van de zaterdag-ritten wa ren: 1. ploeg de Toekomst 5.48 sec.; 2. Gems 5.55 sec.: 3. Buter 5.56; 4. Geluk 6.01; 6. Mul 6.18; 6. Simons 6.29: 7. Vitesse 6.41; 8. Kaashuis 6.41; 9. Hero 7.05 Het puntenklassement werd daardoor: Klein** jongens: 1. T. Molenaar 1.55 sec.; 2. K. Boddeke 2.01 sec.; 3. R. Boer 2.03 sec N. v. d. Ven 2.03 sec.; 5. H. Heynen 2.04 sec.; 6. R. de Graaf 2.12 sec.; 7. G. Mul 2.14 sec.; 8. K. Kaandorn 2.15 sec.; 9. T. Ha nek 2.17 sec.; 10. H. Hommes 2.18 sec. Grote jongens: 1. N. Lute 1.43 sec.; 2. B. Kuvs 1.45 sec.: 3. J. Geluk 1.50 sec.; 4. J. Zentveld 1.52 sec.; 5. M. de Graaf 1.52 sec.; 6. K. eKtel 1.55 sec.; 7. W. Kaandorp 1.57 sec.: 8. N. Ruckert 1.58 sec.: 9. J. Pee- ters 2.00 sec.; 10. H. Schram 2.01 sec. Zondag ging het naar Castricum terug. Eerst van Apeldoorn naar Harderwijk, waar de boot wachtte om de jongens naar Amsterdam te varen. Vandaar '~eed de ka ravaan naar Castricum waar zij te onge veer 9 uur uitbundig werd begroet door veel publiek dat zich langs de straten van het traditionele wielerparcours had op gesteld. On de hoek BraaakenburgstraatGeel- vnckstraat werd het eindklassement be- kengemaakt. De winnende ploeg en de dragers van gele en rode trui kregen bloemen. De ploeg van „de Toekomst" was win naar; van Gems reed de ploegleider in de rode trui. De gele trui was voor de beste rijder N. Lute. Het eindploegenklassement: 1. Gems 2.15; 2, Buter 2.15; 3. Simons 2.15; 4. Vi tesse 2.05; Mul 1.90; 6. de Toekomst 1.85; 7. Kaashuis 1.85; 8. Hero 1.70; 9. Geluk 1.40. De gemiddelde tijd van de ploegentijd ritten: 1. de Toekomst 5.48: Gems 5.55; 3. Buter 5.56; 4. Geluk 6.01; 5. Mul 6.18; 3. Simons 6.29; 7. Vitesse 6.57; 8. Kaashuis 6.41; 9. Hero 7.05. De Eerste Zaanse Zweefvliegclub, die haar vliegdomen heeft op het terrein „de Brabantse Landbouw" te Castricum, profi teert dit jaar wel van bijzonder goed Vliegwèêr.' 'Nü reeds is een record aantal starts, namelijk 1200, bereikt. Ook de ge middelde tijdsduur van de vluchten is ge stegen; duurden vorig jaar de vluchten elk 5 minuten, thans bleef elke zweefvlieger royaal 9 minuten in de lucht. De langste vlucht werd in het afgelopen weekend gemaakt door de heer D. Vet, die het presteerde met zijn toestel 2 uur en 9 minuten in de lucht te blijven. Of het door de goede weersgesteldheid is gekomen weet men niet, maar een feit is dat ook het ledental aanzienlijk is ge stegen en op ruim 80 is gekomen. Hierdoor is de uit drie toestellen bestaande lucht vloot van de club te klein geworden. Uit breiding is dan ook noodzakelijk. Het ligt in de bedoeling nog veel meer leden te werven en daartoe overweegt men propagandavluchten over Beverwijk, Alk maar en Zaandam te doen uitvoeren. Kamperen in Bakkum De kampeervereniging Bakkum heeft in het openluchttheater van het kampeer terrein de laatste uitvoeringsavond van het seizoen gehouden. Hiervoor bestond een zeer grote belangstelling: meer dan 9000 kampeerders en weekenders hebben deze, door beroepsartiesten verzorgde, avond bij gewoond. Het grote kinderfeest van de vereniging is vastgesteld op vrijdag 31 juli. Advertentie TEL.6000 DAG EN MACHT VELSEN MAANDAG 27 JULI Thalia: „Tarzan in New York", 20 uur. Rex: ,,De vierkante recruut", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, open van 1416.30 uur. DINSDAG 28 JULI Thalia: „Tarzan in New York", 20 uur: Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, open van 1416.30 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstraat van 20 uur af spreekuur. BEVERWIJK MAANDAG 27 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „This happy feeling". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liebe- lei". W.B. Theater, 20 uur: „Gokkers en gangsters". DINSDAG 28 JULI Kennemer Theater en Luxor Theater, bioscopen: als maandag. Grote Kerk, 20 uur: Zomeravond-orgel concert. Haring is er ook de vorige week weer meer dan genoeg geweest, en de prijs handhaafde zich, dank zij export en con- servenfabrieken, rond de f 16 tot f 18 per kist. Makreel was er ook niet weinig, al daalde de prijs hier tot f 14 per kist. Donderdag sloeg, zoals de handel dit uitdrukte, de vlam in de pan wat de ka- beljauwprijs betreft. De Belg betaalde tot f 160 voor een regel grote kabeljauw, ter wijl ook de kisten-kabeljauw rond deze prijs lag. Dat de prijs vrijdag en ook zater dag weer beduidend zakte, was niet te verwonderen. Ook grove schelvis was tot en met donderdag en gewild visje voor onze zuiderburen. Was de aanvoer van braad tot en met donderdag ook maar beperkt, vrijdag werd de handel verrast met een aanvoer van goed 800 kisten, zodat de goede braad weg zakte tot veertien gulden, terwijl de grove schelvis de 30 niet kon halen. Engeland was kalm bij schrale aanvoer. Ook daar gaat de handel stug, als gevolg van het warme weer. De vier grofste soor ten hangen rond de f 40 terwijl de schol II en schol III respectievelijk f 30 en f 20 per kist opbrachten. West-Duitsland was kalm met haar aankopen van schol II. Tongen hebben zich de hele week prima gehouden; de lappen brachten zaterdag zelfs r 5 per kg. op. Grootmiddel en klein- middel f 3.4ó per kg., terwijl de kleineste soorten zelfs nog iets meer opbrachten. Ook tarbot ging voor het grootste gedeelte naar België, tegen een heel goede prijs. Grote tarbot kwam niet onder f 2.50 per kg., terwijl de kisten-tarbot eveneens goede prijzen maakten. De Zuidzijde heeft het, dank zij de „kantjes", met de grote loggers en traw lers bepaald niet slecht gedaan. Er zijn mooie reizen gemaakt; wel een heel ver schil met vorig jaar, toen er bijna geen haring werd gevangen, en men noodge dwongen wel op de vis moest. Advertentie ONS GROTE SUCCES Het tapijt voor jaren per vierkante meter Alleenverkoop Marktplein Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Tor. van Londen; Makkum, Kotka, pro vianderen IJmuiden; Barlind, Porsgrun; Hodur, Lules: Keizersveer, Par Lizard, Londen; Spaarnestroom, Porthmouth; Balticborg, Aorge; Hansgeorge, Karls- ham; Amynthas, Hamburg, Walsmate- ricol IJmuiden; Werner Franck, Ham burg; Prins der Nederlanden, Ham burg; Vega, Rotterdam; Sigvald, Con- carneau; Bolt, Kristiansund; Minos, Kotka; Maartje, Londen, provianderen IJmuiden; Immen, Dagenham; Helene, Bergen lossen IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Concordia van Vaasa, props voor Velsen; Eifel, Brugge; Annenkerk, Antwerpen; Lean S., Dover, cokes lossen IJmuiden; Amstelstroom, Londen; Hada, Swansea; Rijnstroom, Huil; Rane, Antwerpen; Ciu- dad de Neiva, Bremen; Energie, Stock holm; Burckhard Brohan, Bremen; Ara- lizz, Gefle, erts voor de hoogovens IJmui den; Peperkust, Hamburg; Bullfinch, Lon don; Gerd, London; Neth Coast, Grange mouth; Ilias, Odense; Armorique, Duin kerken; Nero, Kopenhagen; Troto, Dublin; Leonard T, Abo; Wim 1, Drogheda, pro vianderen IJmuiden; Alberta, Walkom; Morsun, Hamburg; Adema, Rotterdam; Bilma, Le Havre; Vliestroom, Fowey; Heriot, Leith; Alexander, Vestervik; Mar tha Ahrens, Hamburg; Otto Schepers, Gefle. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: St. Michael naar Cenrtaal Amerika; Heijo, Kalborg; Rio, Drammen; Selby, Goole; Escaut, Stockholm; Swallow, Lon den, walsmateriaal IJmuiden; Westland, Montevideo; Cote du Nord, Rouan; Nanny, Scheveningen; Hoogvliet, Leningrad; Be rend N. Shoreham; Beninkust, Bremen; Jans, London; Lijnbaansgracht, London; Brouwersgracht, Antwerpen; Bell Oceaan, Antwerpen; Clangula, Liverpool; Werna, Stockholm; Delfinus, Stavanger; Havel- land, Curagao; Korum, Reyeka; Herro, Rotterdam; Hinde, London; Eemstroom, Leith; Morag, Goole, walsmateriaal IJmuiden; Clarita Schroeder, Barbados; Wirta, Kotka; Ciudad de Cucuta, Ham burg; Makkum, Morlays, geproviandeerd IJmuiden; Lingestroom, London; Honte- stroom, Hull; Maartje, Ballen geprovian deerd IJmuiden; Finnwood, Kopenhagen; Corstar, Genua; Bodenstein, Hamburg. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Twee Gebroeders naar Kopenhagen; Henares, Rotterdam, ledig Hoogovens IJmuiden; Frankrig, Valparaiso; Yapeyu, Vigo; Wim 1, Kopenhagen, geproviandeerd IJmuiden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Lucas Bols 2 van Karlsvik; Sommen, Karlstad; Bergensford, Hamburg; Polaris, Curasao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7