Crisis in PEN-Club scheuring, het eigen die, bevreesd voor blazoen bezoedelde „TSJIK, TUKIE EN TOKA De maai aan de top Hongaren weer als lid toegelaten Expositie van Franse wandtapijten in het Arnhems Gemeentemuseum hlM- Agenda voor Haarlem „Maak er een diner- en praatclub van De Hilvarenbeekse litteratuur prijzen Nederland en atoomwapens De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Frankrijk verwacht een toeristisch topjaar DINSDAG 28 JULI 1959 (Van onze correspondent in Bonn) „GOETHE ZOU VERMOEDELIJK geen lid van de PEN-club hebben willen worden", zei de Westduitse president prof. Heuss zelf een vooraanstaand schrijver toen hij vorige week het dertigste internationale congres van de club van dichters, essayisten en romanschrijvers, de PEN-club, te Frankfort aan de Main bezocht. Goethe zei Heuss verder had niet alleen gevoel voor wat de mensen bindt, maar ook voor wat hen scheidt.Heuss ging zo is later bekend geworden - slechts met moeite weg toen de PEN-vergadering de Hongaarse kwestie nog eens te ver werken kreeg. De Hongaarse schrijversbond werd bij de gevangenneming van vele schrijvers in dit communistische land, na de mislukte opstand tegen het communis tische regime, uit de PEN-club gestoten. Verleden week werd die bond weer geaccepteerd: met 19 tegen 9 stemmen bij 8 stemonthoudingen, waaronder West- Duitsland en Oostenrijk. Daarmee trad de PEN haar eigen charta met voeten. Die charta gaat over de vrijheid van de pers, de vrijheid van meningsuiting en de opheffing van elke censuur. 99 De opneming van de Hongaarse schrij versbond, die bestaat bjj de gratie van het communistische regime dat de opstand van 1956 met behulp van Russische tanks bloe dig neersloeg, spleet de PEN-vcrgadering in tweeën. Nog te meer toen men later een uiterst zwak telegram, als compromis tussen de twee groepen, naar Boedapest zond, waarin de Hongaarse regering ge vraagd werd om de begenadiging van de in gevangenschap verkerende schrijvers te overwegen Tegenover elkaar, niet alleen ten aan zien van de Hongaarse kwestie maar ook wat andere politieke problemen aangaat, staan de communistische en half-commu- nistische auteurs wier sympathie voor de communistische landen bepaald nihil ge acht kan worden. De eerste groep kreeg te Frankfort aan de Main de onverwachte steun van de geëmigreerde Hongaar, Georg Paloczi-Horvath. Men heeft hem de voornaamste getuige van het bestuur van de PEN-club en van de oppositie genoemd, omdat hij er op wees dat de gevangen ge nomen Hongaarse schrijvers communist zijn of in elk geval communist geweest zijn, lieden als Gyula Hay en Tibor Dery, die vóór 1956 braaf meepraatten in het koor der Kadars. Volgens Horvath was de terugkeer van het Hongaarse schrijvers centrum naar de PEN ook voor hem, als vluchteling, iets onvermijdelijks Tijdens de Groot-Kempische Cultuurda- gen te Hilvarenbeek is de Hilvarenbeekse litteratuurprijs voor poëzie toegekend aan A. Daaldreef (pseudoniem voor A. A. Ja cob) uit Alphen voor zijn gedicht „Adam"; de tweede prijs verwierf Frans Babyion uit St. Oedenrode met zijn sonnet „Moe der". De romanprijs werd toegekend aan Rosa Gronon (pseudoniem voor mejuf frouw R. Bellefroi) uit Antwerpen voor haar novelle „Het huis op de St. Allegon- diskaai". De ministers Luns en Van den Bergh hebben op vragen van het kamerlid Bak ker (comm.) geantwoord, dat indien in Nederland kernladingen ten behoeve van de tactische atoombewapening der NAVO- strijdkrachten zouden worden opgeslagen, dit niet zou geschieden op grond van het op 6 mei 1959 met de Verenigde Staten van Amerika gesloten, verdrag, doch op grond van het in december 1957 door de Noord-Atlantische Raad genomen besluit. Het op 6 mei met de Verenigde Staten ge sloten verdrag betreft uitsluitend de over dracht van geheime atomische informa tie en van non-nucleaire wapenonderde len, waarin een dergelijke informatie is verwerkt. Om redenen van militair belang is het de ministers niet mogelijk aan te ge ven waar de kernladingen in feite in West- Europa zullen worden opgeslagen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. en waterst. VPRO: 10.00 Mijn kind heeft vakantie caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voorde vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Amus.muz. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazz- muz. met comm. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.40 Gram. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regerings- uitzend.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje var, H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Dingen van de dag. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Lichte muz. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Lichte muziek. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Maigret leert een dode ken nen, hoorsp. 22.25 Strijkork. 22.45 De weg naar volwassenheid, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.35 Lichte muz. 23.50 24.00 Soc. nieuws in Es peranto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gram. 12.10 Strijkkwartet. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork. en omr.- koor. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.30 Viool en pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi Haarlem 1959. 17.40 Beursber. 17.45 Concert Orchestra. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven, causerie. 18.30 Leger des Heilsprogr. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Har monie-orkest. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianospel. 20.15 Kamermuziek. 20.50 Gram. 21.00 De kerk in de vakantie, klankbeeld. 21.30 Lichte muz. 21.55 Koperblazers en orgel. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.1524.00 Nieuwe gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13,15 en 13.45 Gram. 14.15 Tafelmuz. 14.30 Ork.conc. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoor spel. 20.45—21.15 Gram. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Rotterdam - dynamische stad, foto en filmrep. 21.20 22.20 A tot Z, geva rieerd programma. Hij steunde daarmee tenslotte de meer derheid, die tot het compromis bereid was en die volgens sommige waarnemers de PEN-club in haar huidige vorm nu een maal wil handhaven omdat men er een platform heeft om met de communisten te praten en omdat zonder Hongarije de PEN zou splijten, daar dan Russen en Chi nezen de gehele troep Oosteuropese schrij vers naar een rode PEN-club zouden diri geren, die vermoedelijk directe steun van Aziaten en Afrikanen zou krijgen Deze groep heeft een triest feit aan haar zijde. Want de PEN-charta is nu eenmaal een doorboord blazoen zonder innerlijke waarde. Daarbij komt dat vele PEN-club- leiders hun vereniging zien als een met de Unesco te vergelijken instituut, waarin men met communisten en zogenaamde „derde weg'Mieden kan praten. Deze in de grond van de zaak kleurloze houding van het zwakste compromis spot dus met het PEN-charta dat vele PEN-clubleden overigens zeker willen handhaven en naar de letter willen nakomen. De Westduitse schrijver en journalist Willy Haas heeft in het Hamburgse blad „Die Welt" dezer dagen het standpunt van deze onverzoenlijken weergegeven. „Hoe ziet het er in de PEN-club uit?", vraagt Haas zich af. De Fransen hou den hun mond als het onderwerp „communisme" ter tafel komt, omdat onder hen de communisten bijzonder sterk vertegenwoordigd zijn. De Britten zijn er veel te veel bij geïnteresseerd om de club bij elkaar te houden en willen geen splijting. En het PEN- charta dient de nationale schrijvers bonden van kleine landen hoogstens nog tot een soort beschutting en tot het excuus om af en toe gezellic bij elkaar te komen, in het betere litteraire gezelschapWeinigen zijn bereid het voor het zuivere geweten op te nemen en om in een kleine PEN-club, zonder communisten (en fascisten), het charta in ere te houden Willy Haas, zelf eens lange tijd een slachtoffer van het Naziregime in eigen land en vele jaren banneling buiten Duits land, klaagt dan ook tenslotte over het niet in staat zijn van de PEN-club om de werkelijke vijand in eigen huis te zien. Schei uit, zo luidt zijn mening, met dat charta en maak er een diner- en praatclub van. Of handhaaf de morele en politieke principes en trap de Hongaren er uit. Te Frankfort handhaafde men de Hon garen. Het PEN-charta zal op de volgende vergadering weer braaf geciteerd worden. In de aula van de Gemeenteuniversiteit te Amsterdam is een expositie van de vier wandtapijten die Gisèle van Waterschoot van der Gracht in opdracht van de Holland-Amerika Lijn ontwierp voor het vlaggeschip van de H.A.L., de „Rotter dam". De tapijten zijn geweven in het Amsterdamse atelier „De Uil" door Joke Haverkorn van Rijsewijk en haar medewerksters. Het lopende jaar zal, verrassingen voor behouden, waarschijnlijk voor Frankrijk een record cijfer voor het vreemdelingen verkeer te zien geven. Het commissari aat-generaal voor toerisme voorziet dat aan het einde van het seizoen het aantal vreemdelingen, dat langer dan 24 uur in Frankrijk heeft doorgebracht, tenminste 4 Vs miljoen zal bedragen. Deze schatting is gebaseerd op de cijfers voor Parijs in de periode van 1 januari t.m. 20 juli. In 'vergelijking met 1958 is de toename 45 percent, doch men dient daarbij te beden ken dat het vorige jaar een minder geluk kig jaar voor het toerisme is geweest in verband met de politieke onrust, welke toen in Frankrijk heerste. De Nederlanders nemen in de rij van toeristen in Frankrijk de vijfde plaats in. Vóór hen komen de Amerikanen, de Duit sers, de Engelsen en de Belgen. De Zwit sers volgen pas na onze landgenoten. Dit jaar hebben in de periode van 1 januari tot en met 20 juli 28.622 Nederlanders de Franse hoofdstad bezocht tegen 120.832 Amerikanen. Daar zaten Tsjik en Tukie nu terneergeslagen en angstig in de donkere hut op gesloten. Voor de ingang stond een Pomaradja als schildwacht om te zorgen, dat de gevangenen niet zouden vluchten „Wat nu?", zuchtte Tukie bedroefd. „Wat zouden ze met ons van plan zijn?" „Ik weet het niet!", zei Tsjik. „We kunnen op het ogenblik niets doen; tegen die akelige wezens kunnen wij toch niet op!" Ja, voor het ogenblik konden ze niets anders doen dan afwachten. En zo zaten ze daar treurig bij elkaar. 99100 HET ARNHEMS GEMEENTEMUSEUM exposeert tot 20 september Franse wand tapijten van heden". Nog niet zo lang geleden besmak ik de grète tentoonstelling van Lurgat in het Amsterdamse Stedelijk Museum en wees daarbij op de betekenis van deze figuur, die zo belangrijk is voor de renaissance van de Franse tapijtkunst. Lurgat is ook in Arnhem met een groot werk vertegenwoordigd en de invloed van zijn kunst op die van anderen kan de beschouwer nu zelf constateren. Voor hen, die de betrekkelijk kort 'na de bevrijding gehouden grote tentoonstelling van Franse tapijtkunst van haar ontstaan tot heden in het Rijksmuseum niet konden zien, is het eveneens belangrijk dat Gromaire vertegenwoordigd is, daar deze schilder naast Lurgat met zijn geheel andere vormgeving ook een grote rol speelde bij die herleving. Van de schilder Picart le Doux schreef ik, dat, voorzover schilderijen van hem mij bekend zijn, de tapisserie mij voor hem een winst leek. Men ontmoet in Arnhem wel een bijzonder fraai exemplaar, ivaarvoor hij het „carton" tekende. De tapijtkunst heeft voor vele schilders, die gelijk de genoemden uitgaan van een beperkt aantal en dan veelal op het „carton" genummerde en dus tevoren uitgezochte kleuren wol, het voordeel dat men minder de kleur als het ware uit zichzelf moet halen dan weloverwogen kan kiezen uit de gegeven kleuren, die niet zoals op het palet vaak uit menging moeten ontstaan. Op Lurgats expositie viel hel me op hoeveel schoner van kleur dan zijn schilderijen en gouaches zijn tapijten waren. Gromaire's schilde rijen waren daarentegen altijd al van een vorm- en kleurgeving, waarmee hij voor die tapijtkunst voorbestemd leek. HET LIGT BIJNA voor de hand dat de abstract werkende schilder in de tapisse rie een prachtig werkterrein kon vinden. „Bijna" schrijf ik, want ik ben mij ervan bewust dat veel abstracte kunst voor mij veelal niet meer is dan een decoratieve kunst. Hier voelde ik dat weer aan enkele zaken, die me de indruk gaven van opge hangen vloerkleden. De wandtapijtkunst, zoals opgevat door Lurgat en Gromaire bedoelt natuurlijk meer. Onder „monu mentale kunst" verstaan ook wij meer dan versiering. Er zijn hier trouwens ta pijten van non-figuratieve schilders, die gelijk het geschilderde werk van de auteurs, boven het decoratieve uitkomen. Men herkent daarbij terstond het werk van Manessier, mooier bovendien dan ver scheidene van zijn grote schilderijen, een werk van Prassinos en een werk van Her- bin. Het vormgeven is altijd min of meer af hankelijk van de techniek; de vormgeving in het schilderij dus van het werken met verf en penseel of kwast. Voor Lurgat zijn zuiverende werk begon waren al in een po ging tot vernieuwing schilderijen van mo derne schilders in wol gekopieerd. De re sultaten hadden zeker iets plezierigs, maar van pure tapijtkunst mocht toch niet gesproken worden. Het tapijt van een Longobardi zal geen kopie van een schil derij zijn, maar toch is de vormgeving er een, die uit het schilderen ontstond. Ook het lijnenspel in Wogenscky's tapijt komt me teveel uit de getekende en geschilder de schets. Voor mij is dat het gevolg van het stellen van het middel als doel. Wan neer verbeelding (of kortweg beelding) vooropstaat bij de aanzet tot een werk stuk kan men die typische „schilderach tige" effecten wel missen. En zo vallen, door het overgaan op een andere tech niek. enige abstract werkende figuren door de mand. De figuratief werkende La- tapie vertoont trouwens ook, zij het in de tails, enige meer picturale effecten. Aan verbeeldingskracht ontbreekt het hem overigens niet! Meer „tapissier" is zijn collega Hilaire in zijn eveneens figuratie ve werk „Les jardiniers de la Serre", dat van een heerlijke kleur is. Vijfendertig ontwerpers zijn hier ver tegenwoordigd. Noemen wil ik nog één tapijt, dat de Zeeslag", genoemd werd en ontstond naar een ontwerp van een aan tal scholieren van het lager onderwijs. Men heeft misschien wel die grote kinder tekeningen gezien, samengesteld uit te voren gecoördineerde stukken. Deze werk stukken hadden al iets van tapijten en men is niet verwonderd dat dit aardige expe riment bij de tapijtkunst werd vervolgd. Van verschillende der vertegenwoordig den werd nog enig werk van vrijere aard losgekregen voor deze tentoonstelling. Daarnaast ontmoet men nog een allerple zierigst kaartspel van Picart le Doux, over Advertentie 65. op." „Het was Gaswell die Bullard die studie aangepraat heeft. Nee, Shaw is Caswell's man. Reken daar maar „En hoe staat het met Julia Tredway Prince?" „Daar ben ik net over aan het puzzelen," zei Al- derson langzaam. „Ik weet niet, waar ik haar moet plaatsen." Walling keek naar het notitieboekje.drie stemmen tegen drie. „Zoals je de zaken nu gesteld hebt, Fred, ligt de beslissende stem in haar handen." „Weet ik. Daarom wel, ik dacht, ik moest op weg naar huis maar even bij Mrs. Prince aangaan. Ik ben er tenslotte toch in ieder geval wel toe verplicht. Her inner je je dat telefoontje, dat ik vanmiddag kreeg Miss Martin riep me immers weg uit de verga dering?" „Ja „Dat was Mrs. Prince. Iemand had haar vanuit New York opgebeld en probeerde Tredway-aandelen van haar te kopen. Dat is het, wat ik je een paar minuten geleden begon te vertellen over Shaw. Ik weet het niet helmaal zeker, maar Ze schrokken beiden op bij het plotseling opengaan van. de deur achter hen. Het was Shaw. „Goedenavond heren," zei Shaw geforceerd vrolijk. „Ik veronderstel, dat ik u beiden morgenochtend zie?" „Goeienavond", hoorde Walling zich automatisch zeggen en toen klonk het geluid van Alderson's her haling. De deur ging weer dicht. Zonder het te beseffen, hield Walling zijn adem in. „Geloof jij, dat hij geluisterd heeft?" fluisterde Al- derson na een poosje. „Hij zal niet veel gehoord hebben, als ie het al ge daan heeft. De deur was dicht." Alderson knikte, maar zonder overtuiging. „Ik denk dat het 't beste is, als we ook maar gaan. We kunnen niets meer doen." Buiten, terwijl hij op de lift wachtte, keek Don Wal ling naar boven, de trap op. Het licht in Erica Mar tin's kantoor was uit. Een schoonmaakster kwam aan schuifelen, ze droeg een zwabber. „Ik ben bang, dat we U erg opgehouden hebben," zei Walling verontschuldigend. „Het kon erger," zei ze vriendelijk. „In ieder geval bent U de laatste. Ik heb het heel wat avonden later gehad met hem". Haar grauwe hand maakte een ge baar de trap op. „Kan iedereen naar de begrafenis gaan?" „Jazeker." „Wanneer is het?" Walling voelde zijn adem stokken, dan hoorde hij Fred Alderson zonder enige aarzeling zeggen: „Maan dag om vier uur dertig, in de St. Martin's." „Het zal wel een mooie begrafenis worden voor zo'n groot man," zei ze, terwijl ze de donkere gang in schoof. De liftdeur ging open. Luigi vermeed naar hun ge zichten te kijken, hij hield z'n hoofd zo afgewend, dat zijn ogen verborgen waren. De deur sloot zich en de lift zakte naar beneden. Toen ze uitstapten, keek Alderson op naar de klok. Het was tien over negen. Hij draaide zich om. „Luigi, wat is er met het carillon om negen uur gebeurd? Ik heb geluisterd, maar ik heb niets gehoord." „Mr. Shaw zei, dat het niet mocht slaan" zei Luigi en hij sloot de deur Don Walling wachte op Alderson's reactie, maar er kwam niets. Ze liepen samen door de hall het duister in. „Ik heb Jesse bericht gelaten, dat ik tot negen uur op kantoor zou zijn," zei Alderson zacht. „Daarom wilde ik zeker zijn van de tijd." Kent Coventy, Maryland, 9 u. 14 n.m. Het laatste spoor daglicht was uit de lucht verdwe nen, toen Jesse Grimm over de heuvel reed van waar af hij gewoonlijk voor het eerst Kinfolk Cove in de ver te kon zien liggen. Thans keek hij in de duisternis en hij was uit zijn humeur over de nutteloze vertraging met die vergadering, welke hem van het daglicht be roofd had. Terwijl hij voor zich uit staarde, begon de nacht doorzichtig te worden en kon hij de vage mas sa's land en water onderscheiden. Zijn herinnering vulde de details aan de dunne lijn van de Kinfolk Kreek, de ronding van de inham, de met bomen om zoomde landtong die uitliep in de aanlegsteiger. Er wa ren daar drie lichtpunten, een rood en flikkerend en twee gele en constante. Het rode licht was van de bloei die de vaargeul aangaf. De gele lichten waren de ra men van de keuken. Een der ramen leek te knipogen, en hij verbeeldde zich dat het door zijn vrouw kwam, die voor het raam ging kijken of hij er nog niet aan kwam. Sarah was midden in de week weggegaan, en hij had de paar dagen van eenzaamheid blijmoedig verdragen, omdat hij wist dat ze graag gegaan was. Dat was het enige geweest, dat hem ooit dwars geze ten had in verband met zijn plan om naar de Oostkust te verhuizen: of Sarah er van zou houden - en nu was gebleken dat dat inderdaad het geval was. Hij had geen gelegenheid gehad haar te laten weten, dat hij van avond later zou komen, omdat ze nog altijd zaten te wachten op de telefoonmaatschappij, die de kabel van de hoofdweg moest doortrekken. Zijn laatzijn bracht Jesse Grimm in de verleiding vlug door te rijden zonder even te stoppen bij de win kel van Teel, maar hij besloot, dat het de paa. minu ten die het zou kosten waard was om het wel te doen. In elk geval bestond er kans dat Sarah een boodschap voor hem achtergelaten had over het een en ander dat hij voor haar moest meebrengen. Ze deed dat wel meer. Ze wist dat hij er altijd even stopte. Teel's winkel was een van de onbewuste redenen, die Jesse Grimm's keuze van Kinfolk Cove bepaald hadden. Hij had in de avondlijke vergaderingen achter de winkel een vlotte kameraadschap gevonden, zoals hij sedert zijn jonge machinistendagen in Pitssburgh niet meer gekend had; een kameraadschap die hij nooit in de Federal Club aangetroffen had. In de eerste tijd dat Jesse Grimm naar Kinfolk Co ve kwam, werden de stamgasten van Teel's winkel stil zodra hij binnenstapte: de traditionele bejegening van elke vreemdeling, maar dan nog met de speciale terughoudendheid, gereserveerd voor bezoekers die werden geacht „stadsgeld" te bezitten. De verande ring van Jesse Grimm's status van vreemdeling tot aanvaard stamgast van Teel's winkel was gekomen hoewel hij daar zelf niets van wist doordat Jim Bishop het verhaal rondgebazuind had hoe „die vent van 'n Grimm" de magneet van de motor van Tim Culler's boot weer in orde gemaakt had. (Wordt vervolgd) wie de inleiding in de catalogus van deze tentoonstelling nog iets zegt dat ik graag overneem: „Picart le Doux meent dat de hedendaagse kunst sterft door gebrek aan „contraintes", dat is dwang. Ieder wil zó zonder ophouden het eigen liedje zingen, dat het gevaar bestaat, dat hij ten slotte maar één toehoordei heeft en wel zich zelf." Het ontwerpen van tapijten zou re genererend kunnen werken. Enige ont werpen onthulden mij de leegheid van en kelen, andere bevestigden toch het belang van door hun abstracte werk nog moeilij ke contact oproepende figuren. Moeilijk maar het contact bleek omdat men de maker direct uit het werk kan herken nen. Bob Buys DE NEGEN MUZEN Beelden in de Lijnbaan. Gedurende de maand augustus zullen voor het derde achtereenvolgende jaar „Beelden in de Lijnbaan" t.e zien zijn. Deze openlucht- beeldhouwtentoonstelling is tot stand ge- kome door samenwerking tussen de Ne derlandse Kunststichting, de Rotterdamse Kunststichting en de Vereniging Winkel promenade Lijnbaan. In totaal zullen 22 beelden geplaatst worden, terwijl tege lijkertijd in de expositiezaal van de Rot terdamse Kunststichting een tentoonstel ling van klein plastiek gehouden zal worden. Draaiorgelconcert. Dank zij de mede werking van de „Kring van Draaiorgel vrienden' onder voorzitterschap van mr. Romke dc Waard in Amsterdam, zal er op 12 augustus in Nijmegen voornamelijk op Plein 1944 een nationaal draaiorgel concours gehouden worden. Dertien draai orgels zullen die dag hun melodieën laten horen. De bekende „grote Gavioli" uit Assendelft zal ook van de partij zijn. Ook stadgenoten onder wie autoriteiten zullen hun talent kunnen tonen aan het wiel. De jury bestaat uit de stedelijke muziekrecensenten en de directie van „Toonkunst". Openluchttheater: Woensdag, 14.30 uur: Kindervoorstelling. Grote Kerk: Vandaag, 20 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Circus parade", a.l. Dagelijks tot en met donder dag 10.30 uur: „Donald Duck en zijn vriendjes". Frans Halstheater. Vandaag, 20 uur, woensdag en donderdag 14.30 uur, 19 en 21.15 uur: „De zoon van de kalief", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich, hier bleib' ich, a.l. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Rusty en de vluchteling", a.l. Luxor Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jr. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Sjors van de rebellenclub". Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 19.30 uur: „De tien geboden", a.l. Dagelijks tot en met donderdag 14.30 uur: „Laurel en Hardy bij de luchtbescher ming", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De nacht vóór de première", a.l. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 u.: „Snowfire", a.l. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Vijf helse uren", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Je kunt 't toch niet meenemen", a.l. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duck, Stan Laurel en Olivier Hardy, Charlie Chaplin en Our Gang klucht". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „So lange du da bist" 14 jr. Woensdag 19 en 21.15 uur: „De Lord, de Lady en de butler", a.l. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De vrolijke vagebond", a.l. Bij slecht weer: Tot en met donder dag 14.30 uur: „De nieuwe avonturen van Dik Trom", a.l. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 2 augustus dagelijks van 10—17 uur en zon dags van 14—17 uur: Expositie Tinholt- verzameling. Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 1017 en zondags van 1317 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9—17 uur. Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10—12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14—17 uur: Expo sitie van moderne kunst uit gemeentelijk bezit en collectie grafiek van jhr. F. Te- ding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 augustus dagelijks van 10—22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Vleeshal: Tot 7 augustus dagelijks (be halve zaterdags en zondags) 14.30 uur: Poppentheater. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 24 juli).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6